Új Kelet, 1997. február (4. évfolyam, 27-50. szám)

1997-02-03 / 28. szám

12 1997. február 3., hétfő Clevelandi kosáriszony AP, MTI Négy vendég- győzelem mellett csak há­rom hazai siker született az észak-amerikai profi kosár­labda-bajnokság (NBA) legutóbbi játéknapján. A legkellemetlenebb helyzet­be a Cleveland Cavaliers játékosai kerültek, mivel mindössze hatvanhat pon­tot sikerült elérniük a Mia­mi Heat ellen. A vendégek sem lehetnek túl büszkék produkciójuk­ra, de az utolsó másodper­cekben hat büntetőt sikerült értékesíteniük, így győz­tesként hagyhatták el a par­kettet. A Miamiban Alonzo Mourning 15 pontjával bi­zonyult a legeredménye­sebbnek, míg P. J. Brown 12 pontja mellé 13 lepatta­nót is begyűjtött. A Lova­goknál Terrel Brandon 15 pontig jutott. A Dallas Mavericks De­rek Harper idei legjobb já­tékával győzte le a Utah Jazz együttesét. A hazaiak ezzel megszakították a Jazz öt mérkőzésből álló veret­lenségi sorozatát. Harper 29 pontot gyűjtött, míg Chris Gattling 19 ponttal és 12 lepattanóval jeleskedett, így ő ezzel az utóbbi tíz mérkőzésén nyolcadik al­kalommal ért el dupla-dup­lát. A Utahban Karl Malone 36 pontot gyűjtött. Bár a Milwaukee Bucks­ban Don MacLean lemásol­ta Derek Harper teljesítmé­nyét - 29 ponttal bizonyult a legjobbnak - a győzelmet mégis a vendég Philadel­phia 76ers kosarasai sze­rezték meg. A látogatók Allen Iverson 23 és Jerry Stackhouse 22 pontjának köszönhetően diadalmas­kodtak. Szintén vendégként nyert a Sacramento Kings. A Ki­rályok a Denver Nuggets szurkolóit szomorították el annak ellenére, hogy a ha­zaiak három játékosa is húsz pont fölött teljesített. LaPhonso Ellis 27, Antonio McDyess és Ricky Pierce egyformán 23 ponttal fe­jezte be a mérkőzést. A Kingsben Mitch Richmond 35, a csereember Kevin Gamble 23, míg az egykori denveri Mahmoud Abdul- Rauf 20 ponttal járult a si­kerhez. Eredmények: Cleveland Cavaliers-Miami Heat 66:71, Dallas Mavericks- Utah Jazz 100:97, Milwau­kee Bucks-Philadelphia 76ers 100:109, Denver Nuggets-Sacramento Kings 107:113, Los Ange­les Clippers—Golden State Warriors 110:98, New Jer­sey Nets-Detroit Pistons 75:90, Toronto Raptors- Phoenix Suns 110:86. Sport Elmaradt a „komlócséplés” Kézilabda NB I Komlói Bányász-Metraco SK-Kárpát- Hús Nyíregyházi KC 25-21 (11-8) Komló, ll 00 néző. V.: Rósza, Szabó. Komló: Sevcov - Kalocsai 6, Cserkaszov 1, Bognár 3, Cseh 1, Polgár, Degré 6. Csere: Pap, Keszthelyi 5/2, Soós 3. Edző: Szaló Tibor. NYKC: Lencsés - Szergyuk 5, Dengi 1, Bécsi 6/1, Habuczki, Medve 1, Tóvizi 4/1. Csere: Szabó (kapus), Déváid 1, Kere­kes, Kun 3. Edző: Köstner Vilmos. Kiállítás: 2, ill. 4 perc. Hétméteresek: 2/2, ill. 3/2. Új Kelet-információ A hazaiak indították útjára a labdát, és az első négy perc kapuspárbajjal telt, mindkét oldalon bravúrt bravúrra hal­moztak a kapusok. Az első gól a 4. percben született, amit a komlóiak lőttek. Sevcov továbbra is remekelt, és rendre hárította a nyíregy­házi ziccereket. A kihagyott helyzetek miatt a komlóiak a 7. percben már 4-0-ra vezet­tek. Ez pont elég ok volt arra, hogy Köstner edző időt kér­jen. Az edző próbálta felráz­ni a csapatot, és kérte, hogy azt játsszák, amit a találkozó előtt megbeszéltek. Vala­mennyit hatott az edzői inte­lem, a vendégek két gólt lőttek, így a 12. percben 5-3- ra módosult az eredmény. Újabb nyíregyházi hibák következtek, amit kihasznált a bányászcsapat, és zsinórban három gólt lőttek (17. perc: 8- 3). A félidő második felében valamelyest összeszedte ma­gát a nyírségi csapat, ebben az időszakban különösen Bé­csi jeleskedett a góllövésben, és neki köszönhetően szoro­sabb lett a félidő vége. Az első játékrész érdekessége, hogy a 15. perc után a hazai­ak két méter feletti átlövőjét, Polgárt lecserélték, aki az őszi mérkőzésen, Nyíregyhá­zán ontotta a gólokat. A szünetben Köstner Vil­mos igyekezett helyre tenni a dolgokat, felhívta a fiúk fi­gyelmét, hogy kishitűen, ön­bizalom nélkül nem lehet ját­szani és mérkőzést nyerni. Az intelmek ellenére a má­sodik harminc percet is rosz- szul kezdték a szabolcsiak, továbbra is rengeteget hibáz­tak, főleg a támadásaik során, amit újfent maga javára for­dított a hazai együttes, és is­mét sikerült elhúzniuk öt gól­lal. A nyíregyháziak védeke­zésébe is egyre több hiba csú­szott, az addig jól működő hatosfalukat egyre gyakrab­ban áttörte az ellenfél, így kénytelenek voltak a védeke­zési taktikát 5-1-esre váltani, azonban a módosítás nem so­kat segített a csapaton. Ebben az időszakban több cserét is végrehajtott az edző, Lencsés helyett Szabó állt a kapuba, míg Medve csak védekezett. A komlóiak tovább hengerel­tek, a 48. percben már 21-14- et mutatott az eredményjelző, pedig a csereként beállt Sza­bójói védett. Újabb vendég-időkérés kö­vetkezett, a lélegzetvételnyi szünet jót tett, mert zsinórban három gólt lőttek Szergyu- kék, így az 53. percben 21-17 lett az eredmény. A találkozó hátralévő ré­szében a Komló végig tartani tudta négygólos előnyét, és biztosan nyerték a közép­mezőny rangadóját. Alapvetően jól védekezett a Nyíregyháza, viszont annál több gond volt a támadójáték­kal. Ezt bizonyítja az a tény, hogy a hazaiak a hárított, vagy a megszerzett labdákból 11 gyorsindulásos gólt lőttek! A vendégcsapatból egyedül a két kapus nyújtott elfogadha­tó teljesítményt. Szaló Tibor: - Nagyon ké­szültünk a Nyíregyháza ellen, hiszen az utóbbi időben jó eredményeket értek el, örü­lök a győzelemnek, és úgy gondolom, jó játékkal sike­rült nyernünk. Köstner Vilmos: — A mér­kőzés elején zsinórban öt ziccert hagytunk ki, de a folytatásban is a kitűnően védő Sevcov szinte minden védhető labdát hárított. Kis­hitűen, önbizalom nélkül kézilabdáztunk. Megérde­melt komlói győzelem szü­letett. A Cápák feltartóz­tatták a Lavinát Reuter, MTI Hat mérkőzé­sen a ven­dégek bi­zonyultak jobbnak az észak-amerikai profi jégkorong liga (NHL) leg­utóbbi játéknapján. A hazaiak becsületét a Pittsburgh és a Calgary mel­lett, a San Jose Sharks men­tette meg, amely nagy küz­delemben nyert a Colorado Avalanche ellen. A győztes gól Jeff Friesen nevéhez fűződik, aki 68 másodperc­cel a találkozó vége előtt vette be Patrick Roy kapu­ját. A Cápák legjobbja a cserekapus Kelly Hrudey volt. A portás az utolsó har­madban állt a sérült Ed Belfour helyére, és a kapu­jára tartó 16 lövés mind­egyikét lefülelte.- Nem játszottunk jól - nyilatkozta Roy, majd ka­pustársát dicsérve hozzátet­te: - Az utolsó tíz percben számos jó lövést adtunk le, de Hrudey mindannyiszor parádésan védett. Mike Rich­ter 39 védést mutatott be a New York Rangers kapujá­ban a Philadelphia Flyers el­leni rangadón. Eredmények: San Jose Sharks-Colorado Avalanche 2-1, Pittsburgh Penguins- Phoenix Coyotes 4-1, Flori­da Panthers-Washington Capitals 1-3, Philadelphia Flyers-New York Rangers 2- 4, St. Louis Blues-Detroit Red Wings 1-4, Tampa Bay Lightning-Boston Bruins 0- 3, Montreal Canadiens- New Jersey Devils 4-4 (hosszabbítás után), Toron­to Maple Leafs-Ottawa Senators 1-2, Calgary Flames- Vancouver Canucks 3-0, Los Angeles Ktngs-Chica- go Blackhawks 2-3. Gyulaházán maradt a Kárpát-Hús Kupa Teremfocitorna Új Kelet-információ Tizennyolc megyei foci­csapat részvételével - köz­tük NB Ill-as klubok is in­dultak - kétnapos focitor­nát rendeztek a gyulaházi sportcsarnokban. Az első nap hat csoportban folytak a küzdelmek, majd vasár­nap a középdöntők, elődön­tők és a döntő következtek. Az elődöntő eredményei: Gyulaháza-Nagyecsed 4-2, Baktalórántháza-Tiszalök 1-1, 3-2 hétméteresekkel. A harmadik helyért: Nagyecsed-Tiszalök 2-2, 4-3 hétméteresekkel. Döntő: Gyulaháza-Bak- talórántháza 2-0. Gólkirály: Molnár Béla, Haga Sándor 4-4. Legjobb kapus: Mónus Tibor. Taraszov BS-csúcsa Samsung-kupa atlétikai verseny MTI ___ Az már a negyedik Sam­sung-kupa nemzetközi fedett pályás atlétikai verseny rajtja előtt világos volt, hogy min­denképpen dicséret illeti a szervezők, különösen Spiriev Attila menedzser munkáját. Ugyanis azok a világsztárok, akik elígérkeztek a Budapest Sportcsarnokba, mindannyian tiszteletüket is tették, így 26 or­szág versenyzőinek, köztük négy olimpiai- és hat világbaj­noknak tapsolhatott a közön­ség. A verseny egyik legjobb szá­mának ígérkezett a férfi rúdug­rás, s nem is okozott csalódást. Két olimpiai bajnok is (Ta­raszov és Galfione) is ott volt a mezőnyben, nem beszélve az orosz Rogyion Gataullinrói, aki ötkarikás ezüstérmes és kétszeres fedett pályás világ­bajnok. A tavalyi gyenge év után érdeklődéssel várta a kö­zönség, vajon mire lesz képes a vb-ezüstérmes Bagyula Ist­ván, aki végül 550 cm-ig jutott - ez idei legjobbja. Meglepe­tésre hamar kiesett az Eb-ötö- dik orosz Gyenisz Petusinszkij és Gataullin is, akinek nem is volt érvényes kísérlete. Végül a verseny a két olimpiai bajnok között dőlt el. A Barcelonában aranyérmes Makszim Tara­szov, miután átvitte az 5.80-at, jelezte, hogy az 5,85-öt kihagy­ja. Galfione, az atlantai győző viszont ezt nem tehette meg, hiszen előtte 5,70-en próbálko­zott utoljára sikeresen. A fran­ciának nem sikerült átjutnia az 5,85-ön, így Taraszov már győztesként 5,90-re emeltette a lécet. Kétszer éppenhogy le­verte, harmadszorra viszont, bár ezúttal is hozzáért a léchez, az mégis fennmaradt. Ez pedig azt jelentette, hogy Taraszov új versenycsúccsal kezdte az évet. Az 5,90 egyébként a vi­lág idei legjobbja. A második végülis Galfione honfitársa Alain Andji lett, mivel ő elsőre vitte az 5,70-et. A Samsung Kupa zárását a férfi 1500 m jelentette, amely jókora meglepetést hozott. A világ egyik legjobb atlétájá­nak számító, háromszoros vi­lágbajnok kenyai Moses Kip- tanui ugyanis nem tudott do­bogóra kerülni. Sőt, a győ­zelmet nem is honfitársa, a 800 m-en olimpiai aranyérmes William Tanúi szerezte meg, hanem egy harmadik kenyai, a fiatal Moses Kigen. Hatalma­sat hajrázott az orosz Vja- cseszláv Sabunyin, de már nem tudta befogni Kigent. Eredmények: férfi hármas: 1. Ordina Tibor 16,69 m, 2. Galin Georgiev (bolgár) 16.63, 3. Eliecer Urrutia (kubai) 16,61, 4. Czingler Zsolt 16,51; férfi 60 m: 1. Davidson Ezin- wa (nigériai) 6,59 mp, 2. Aliu Deji (nigériai) 6,61, 3. Osmond Ezinwa (nigériai), 6,64, ... 5. Dobos Gábor 6,71; férfi 400 m: 1. Stefan Balosak (szlovák) 47.06 mp, 2. Nyilasi Péter 47.23, 3. Szlobodan Brankovic (jugoszláv) 47.68; férfi rúdugrás: 1. Makszim Taraszov (orosz) 5,90 m, 2. Alain Andji (francia) 5,70, 3. Jean Galfione (francia) 5,70, ... 5. Bagyula István 5,50; férfi 200 m: 1. Eric Wymeersch (belga) 21.12 mp, 2. Darren Braithwaite (brit) 21.23, 3. Jeff Williams (ameri­kai) 21.26, 4. Gyulai Miklós 21.43; férfi 1500 m: 1. Moses Kigen (kenyai) 3:38.42 p, 2. Vjacseszlav Sabunyin (orosz) 3:38.48, 3. William Tanúi (ke­nyai) 3:39.19, 4. Moses Kiptanui (kenyai) 3:41.39, ... 7. Benkő Zsolt-3:48.53; női 60 m: 1. Chioma Ajunwa (nigériai) 7.13 mp, 2. Juliet Chutbert (jamaicai) 7.26, 3. Natalja Merzljakova (orosz) 7.27; női távolugrás: 1. Vaszi Tünde 6,66 m — új országos csúcs, 2. Ludmila Ninova (osztrák) 6,52, 3. Jelena Szin- csukova (orosz) 6,29, ... 5. Ináncsi Rita 6,06; női 800 m: 1. Irina Szamorokova (orosz) 2:01.69 p, 2. Natalja Duhnova (fehérorosz) 2:01.79, 3. Lud­mila Formanova (cseh) 2:02.02, ... 8. Varga Judit 2:05.71; női 400 m: 1. Olga Kotljarova (orosz) 52.01 mp, 2. Ionela Tirlea (román) 52.47, 3. Hana Benesova (cseh) 52.55,... 6. Petráhn Barbara 53.72 - új ifjúsági rekord; női 200 m: 1. Juliet Cuthbert (jamaicai) 23.09 mp, 2. Jekatyerina Leso­va (orosz) 23.23, 3. Alenka Bikar (szlovén) 23.42, ... 6. Barati Éva 24.43. női hármas: 1. Inna Laszovsz- kaja (orosz) 14,74 m, 2. Galina Csisztyakova (szlovák) 13,88, 3. Petra Lobinger (német) 13,74,... 5. Jolanda Csen (orosz) 13,64 ,... 7. Bálint Zita 13,27. A legjobb teljesítményért járó Samsung-kupát a férfiak­nál az orosz Makszim Tara­szov, míg a nőknél a nigériai olimpiai bajnok Chioma Ajun­wa kapta meg. Fölényes győzelem Kézilabda MTI Néhány napon belül másodszor is fölényesen győzött a magyar női ké­zilabda-válogatott világ- bajnoki selejtezőn Olasz­ország ellen. Csík János szövetségi kapitány együttese ezúttal idegen­ben aratott 18 gólos dia­dalt. Világbajnoki selejtező, európai 5. csoport, 2. for­duló: Olaszország- Magyarország 10-28 (2-15) Bressanone, 500 néző, vezette: Psaltis, Karani- kas (görögök). Az olaszok góldobói: Bugli B. 3, Bugli S. 2, Bugli L. 2, Leonardo, Lo­pes, Filipponi 1-1. A magyarok góldobói: Németh Helga 8, Kocsis Erzsébet 5, Mátéfi Eszter, Tóthné Szabó Melinda 4- 4, Kökény Bea 3, Hoch- rajter Rita 2, Nagy Anikó, Takács Gabriella 1-1 A magyar válogatott hamar elhúzott, s szeré­nyebb képességű ellenfe­le ellen az utolsó percig nagy iramot diktált. En­nek eredménye a 28 gól-, amelyből számosat indí­tásból ért el Csík János csapata. A szövetségi kapitány rövid véleménye:- Az a legfontosabb, hogy két mérkőzésből négy pontot szereztünk, így most már a jugoszlá- vok elleni áprilisi találko­zóinkon dől el, hogy a hármas csoportból me­lyik ország jut tovább. Alpesi si MTI __ Va sárnap kezdődik el az olaszországi Sestrie- rében az alpesi sívilág­bajnokság. A rajt előtt Gianfranco Kasper, a Nemzetközi Síszövetség (FIS) svájci elnöke sajtó- konferencián vett részt. Az egyik legizgalma­sabb, és már hosszú ide­je „visszaköszönő” kér­dés az, hogy változik-e az egyes számokban orszá­gonként nevezhető indu­lók száma? Kasper szerint a közeli jövőben aligha. Több FIS-kongresszuson fölvetették: olyan kiváló alpesi hatalmak, mint Ausztria miért csak 4 ver­senyzőt indíthat számon­ként? Az osztrákok emiatt többször módosítást kö­veteltek. Többek között előterjesztvén: az aktuá­lis Világkupa-pontver­seny első 20 helyezettje automatikusan induljon a vb-n. A kisebb országok ez ellen tiltakoznak, rend­re vétóznak. Teszik ezt sikerrel.- Fura elképzelni, ha egy versenyszámban a 40 induló közül 9 osztrák lenne - mondta Kasper.