Új Kelet, 1996. július (3. évfolyam, 152-178. szám)

1996-07-01 / 152. szám

14 1996. július 1., hétfő Labdarúgás ÜJ KELET A németek harmadszor Csehország—Németország 1-2 (0-0) (1-1) London, Wembley, 71 000 néző. V.: Pairetto Csehország: Kouba — Kadlec — Hornak, Suchoparek — Be jbl. Nedved, Berger, Rada, Nemec—Poborsky—Kuka. Németország: Köpke — Sammer — Babbel, Strunz — Eilts, Scholl, Helmer, Hässler, Ziege—Klinsmann, Kuntz. Gólszerző: Berger (58. perc — 11-esből), illetve Bierhoff (73., 94.) Sárga lap: Hornak (47.), illetve Helmer (63.), Sammer (69.) Csere: Poborsky helyett Smicer (87.), illetve Eilts helyett Bode (szünetben), Scholl helyett Bierhoff (69.) Jók: Kouba, Kuka, Poborsky illetve Sammer, Ziege, Helmer Bajnokok tornája Baktalórántházáé lett a serleg Révay Zoltán — Vitéz Péter (Új Kelet) Szombaton és vasárnap Demecserbe látogattak a megye focitársadalmának képviselői. Három bajnokcsapat az első osz­tály győztese Demecser, és a két másodosztályú első helyezett Gávavencsellő és Nyírmeggyes, az Erdőhát-Vépisz Kupában jeleskedő Baktalórántházával mérte-össze tudását. Az első nap több mint 300 néző láthatta a küzdelmeket, az első meccsen Nyír­meggyes és Bakta, míg a másodikon a hazaiak Gávavencsellővel fociztak. Az első találkozó közben a nézők nagy tapsa között érkezett Buzánszki, Hidegkúti és Puskás, a még ma is kedvelt futballsztárok. Az aranycsapat tagjai mindkét nap vendégei vol­tak a rendező községnek, és ezzel is emelték a torna hangulatát. A második napon a vesztesek, vagy a győztesek küzdelmét már majd ezren követhették nyomon a nézőtéren. A hazaiak a döntő mérkőzésen csak tizenegyes rúgások után maradtak alul, a baktalórántháziak ellen. A kitűnő hangulatú és lassan hagyományt teremtő torna után a megyei bajnokságok dobogósainak adták át a serlegeket és az érmeket. Demecserben igazi fociünneppel búcsúztak a rendezők az idei fociidénytől, és ünnepelték csapatuk NB III-ba jutását. Nyírmeggyes—Baktalórántháza 1-4 (1-0) Nyírmeggyes: Szűcs — Simák, Papp Z., Szeles, Papp J., Nagyerdei (Balogh), Tóth L., Tóth J., (Bot A.), Illák, Hor­váth, Tóth I. (Bot T.). Edző: Vojtkó István. Baktalórántháza: Vitkai — Tóth (Vida R.), Zákány, Hüse, Kozma A. (Szabó R.), Maries (Sós), Cselószki (Kapin), Német S., Barnucz (Vida M.), Vida Gy., (Knoblok S.), Gdovin. Edző: Kozma József Gávavencsellő—Nyírmeggyes 6-1 (2-0) Gávavencsellő: Kiss (Kormány) — Sánta, Poór, Csorna, Dögéi, Pataki (Frank), Németh (Együd), Pudróczki (Hemsperger), Dobránszki (Holp), Kelemen, Tanyi. Edző: Lengyel László. Nyírmeggyes: Szántó — Simák, Szeles, Papp J., Papp Z., Illák (Tóth J.), Karibov, Kaszperszkij, Szabó, Bartha, Horváth (Tóth I.). Edző: Vojtkó István. Gólszerzők: Kelemen 3, Tanyi, Sánta, Dobránszki, illet­ve Szabó. MTI A finálé előtt igazán illusztris vendéget üdvözölhettek futbal­listák, az angol királynő lépett gyepre. A kíséretében lévő Lennart Johansson, az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) svéd elnöke bemutatta a csatá­ba indulókat a királyi fenségnek. A díszpáholyban ott volt egy­más oldalán Vaclav Havel cseh köztársasági elnök és John Major brit miniszterelnök. Együtt élvezhették hát az „aranymérkőzést”. A 25. másodpercben bal ol­dali német szöglet jelezte, csúcs­fokozatban startol a kétszeres bajnok német gárda. Válaszként Poborsky cselezett szélvész gyorsan, szerelték. A 6. percben Klinsmann fejesét könnyen „emelte le” a cseh kapus. A 13. percben egy balról érkező magas átívelést Po­borsky az ötös sarkáról estében föléemelt. Egyáltalán nem él­vezett fölényt Berti Vogts szö­vetségi kapitány csapata, a cse­hek bírták a „futóversenyt”. A huszadik perctől kicsit „leült” a sebesség és a színvonal. Az első iramdiktálós időszak tehát nem döntött; egyenlő erők tu- sakodtak a mezőnyben, kölcsö­nösen kizárván egymás csatá­rait az akciók közeléből. A 28. percben Ziege 8 méte­res fejese kerülte el a felső ka­pufát. Egy perc múlva Kuka szólózott, Poborsky elöl föl­szedte a labdát Köpke: fölösle­ges volt az izgalom, Kuka már az alapvonalon túlra kevere­dett. A 35. percben Kuntz át­emelt a cseh kapuson, a labda érintette Koubát, de gólba tar­tott; Rada utánarúgott, a me­zőnybe tessékelte vissza a 1. Gaziantep—Vasas 2. VfB Stuttgart—Aalborg 3. Djurgarden—Limassol 4. FC Koppenhága—Örebro 5. Keflavik—Maribor 6. Conwy United—Charleroi 7. Silkeborg—Lubin 8. Luzern—Hapoel Tel-Aviv bőrgolyót. A 40. percben Scholl villant, 19 méterről fölébombá- zott. Harminc másodperc múl­va Kuntz a bal oldalon került kapuközeiig, éles szögből emelni akart, Kouba gólhely­zetben nagyszerűen védett. Egy perc múlva Kuka ugyanígy tett, Köpke is bravúrt mutatott be. A félidőben a bal térdén sza­lagsérülést (a Reuter szerint szakadást) szenvedett Eilts je­lezte; nem folytatja, Bode jött a helyére. Kölcsönösen veszé- lyeztetgettek, mígnem az 58. percben Poborsky átesett Sam­mer lábán. Tette ezt a 16-oson belül. A büntetőt Berger ballal Köpke hóna alatt keményen be­bombázta (1-0). (A tévés vissza­játszásból úgy festett: Sammer előbb a labdát pöccintette el, s ha hozzáért is Poborsky lábá­hoz, mintha még a 16-os vona­lán kívül ért volna hozzá...). Hatalmas robogás folyt. A csehek nem voltak olyan bal­gák, hogy beálltak volna óvni az előnyt, a németek pedig — nem jól — támadgattak. A 73. percben (négy perccel azelőtt állt be) Bierhoff egy tömegje­lenet végeztével a magasan felé szálló beadást öt lépésről a ka­pu jobb oldalába fejelte (1-1). Tíz perc múlva Bode bombáját fogta a cseh „portás”. A né­metek pokoli erővel rohamoz­tak a döntő találatért. Sikerte­lenül. Jött a kétszer 15 perces ráadás. A hosszabbítás harmadik percében a cseh tizenhatoson belül Bierhof kapott labdát, és fordulásból tizenöt méterről lőtt a hálóba, úgy, hogy a labda egy Cseh védőt, a kapust és a kapu­fát is érintette. 1-2. Aranygóllal Európa-bajnok Németország. 8-0 1 2-2 X 0-0 X 0-0 X 0-0 X 2-0 1 2-5 2 1-1 . X 3. p.: Közvetett szabadrúgást végezhettek el a nyírmeggye- siek, s a legurított labdát Illák 15 méterről középről a sorfal mellett a jobb kapufát érintve a hálóba csavarta. 1-0. 50. p.: Sós beadását Gdovin csúsztatta hét méterről a hosszú sarok felé, s fejese a bal kapu­fát érintve csörgött a hálóba. 1-1. 65. p.: Ezúttal Gdovin beadá­sát Knoblok rúgta közelről for­dulásból a hálóba. 1-2. 75. p.: Gdovin futott közép­ről a labdára, elpöckölte Szűcs 10. p.: Ónodi balról a kapu elé ívelt, Mónus teljesen egye­dül érkezett, 14 méterről, kö­zépről a jobb felső sarokba bombázott. 1-0. 20. p.: Majhrovics közel­ről a kapuba pofozta a labdát. 2-0. 85. p.: Tanyi 15 méterről óri­kapus elől, majd egészen az alapvonalig futott, és onnan csavarta a hálóba a labdát. (A nap legszebb gólja.) 1-3. 85. p.: Ezúttal Szabó volt eredményes, mintegy nyolc méterről talált a hálóba. 1-4. Az első félidőben másod- osztályú bajnok Nyírmegy- gyes egyenlő ellenfélnek bizo­nyult az ifiket is kipróbáló baktaiakkal szemben. Aztán amikor a bajnokságban is szereplő csatárok a pályára kerültek, már nem volt kér­déses a mérkőzés eredménye. ási bombát küldött a kapuba. 2-1. Az első félidő után úgy tűnt, a demecseriek gólbemutatót tartanak, de a második játék­részben szebbnél szebb táma­dások végén hibáztak. Menet­rendszerűenjött a szépítő gól, ennek ellenére a hazaiak megérdemelten nyertek. 10. p.: Kelemen jobb oldali beadására jó ütemben érkezett Dobránszki, aki könyörtelenül megszerezte a vezetést. 1-0. 15. p.: A meggyesi hálót ro­hamozó lányit a tizenhatoson belül felvágták. A büntetőt Ke­lemen értékesítette. 2-0. 52. p: A gávavencsellői ti­zenegyes magasságában sza­bálytalanul szerelték Horvát- hot, aki a nagyszerűen vetődő kapusba rúgra a büntetőt. 55. p.: Karibov lepasszolta a szabadrúgást Szabónak, aki gondolkodás nélkül a vencsellői hálóra vágta a labdát. 2-1. 64. p.: Poór mélyről indított íveléssel szöktette Kelement, aki átvágva magát az ellenfél védelmén, s a hosszú sarkot kipécézte. 3-1. 72. p.: Egy bal oldali szabad­rúgást követően a meggyesi kapu előtti tömörülésben Ta- nyinak nyúlt leghosszabbra a lába, becsúsztatta a Szántó mel­lett a labdát. 4-1. 78. p.: Kelemen a félpályá­ról felfuttott, s klasszishoz mél­50. p.: A hazaiak kapuja előtt küzdő közel tizenöt futballista közül Maries volt a legszemfü­lesebb, aki a tömegből szaba­dulva bevágta a labdát a tehe­tetlen Szőr mellett. 1-0. 55. p.: Bal oldali szöglethez jutott a Demecser. A szépen beívelt labdát Lehoczki bólin­totta be a léc alá. 1-1. A Bajnokok tornájának döntője a szép számmal ösz- szegyűlt közönség előtt a le­gendás aranycsapat három tagja Puskás Ferenc, Hideg­tóan elfektette támadóit, s a léc alá vágta a harmadik gólját. 5-1. 86. p.: Szabadrúgáshoz jutott a Gávavencsellő mintegy 14 méterre a meggyesi hálótól. A lepaszolt rúgást Sánta a rövid sarokba csavarta. 6-1. A dobogós helyezésért vívott mérkőzésen a nyolcvan száza­lékban ifisekkel feltöltött Nyír­meggyes megpróbált kezdemé- nyezni, de a tapasztaltabb gávavencsellői öreg rókát ha­marosan megszerezték a veze­tést. Az első 45 percben a meggyesiek megpróbáltak el­lenállni ellenfeleik rohamainak, de a fáradság gyorsan elvette harci kedvüket, s a hálójuk egy­más után sűrűn megrezgett. A következő félidő már egy­értelműen a Gávavencsellőé volt, akik szebbnél szebb hely­zeteket dolgoztak ki és értéke­sítettek. Kelemen mesterhár­masa bizonyítja, a zöld gyepen nem sok babér termett Nyír­meggyesnek, akik soraiból hi­ányoztak a komoly ütőerőt képviselő idegenlégiósok. kuti Nándor és Buzánszki Jenő hármas kezdő passzol­gatásával vette kezdetét. Az első félidőben a hazaiak belepasszírozták Bakta tizen­egy futballistáját a tizenhato­sukba. Szüntelenül támadott a Demecser, de bizonyításra nem volt lehetőségük. Két ret­tenetes lövésük is megrenget­te a vendégek kapufáját, to­vábbá a Baktalórántháza ta­lán legjobb játékosa, Vitkai két veszélyes bombát a leve­gőben úszva lehalászott. A második félidőben tíz perc alatt két gól is esett, és döntetlenre állt az eredmény. A játékidő hátralévő negyven percében aktív mezőnyjáték folyt, de a végeredményt csak büntetőrúgásokkal állíthatta be a Baktalórántháza, amely ezzel a Bajnokok tornájának bajnoka, s a rendező Deme- cseri Kinizsi a második helye­zett lett. Puskás Ferenc: Lelkes fiata­lok játszottak itt két napig, s őket látva bízvást remélem, hogy fel­támad még a magyar labdarúgás! Hidegkúti Nándor: Fiatal­koromra emlékeztet a játék hangulata. Nagyon tetszett, hogy a futballnak még ma is van ünnepe! Buzánszki Jenő: Szép mér­kőzések voltak, de egyről nem szabad elfelejtkezni: a fut­ballt fejjel játsszák és lábbal rúgják! 9. Antalya—Basel 10. Lodz—Szpartak Varna 11. Karlsruhe—Universitatea Craiova 1-0 1 12. Strasbourg—Kocaeli 1-1 X 13. Dinamo Bucuresti—FF Jaro 0-2 2 Pluszmérkőzés: 14. Hapoel Haifa—Cliftonville 1-1 X A két NB lll-as gárda csak tizenegyesekkel tudta eldönteni a torna sorsát Fotó: Racskó Totó 26. JÁTÉKHÉT 3-2 0-1 Demecser—Gávavencsellő 2-1 (2-0) Demecser: Szőr — Huszti (Viskó), Kovács M., Illés, Nagy B., Mónus, Brankovics (Balogh), Seres, Ónodi (Búzás), Budaházi (Hajnal), Majhrovics (Kocsis). Edző: Eszenyi Dénes Gávavencsellő: Kormány — Dögéi, Pók, Sánta, Pataki, Holp (Frank), Hensperger (Együd), Németh, Mudróczki (Dobránszki), Kelemen, Tanyi. Edző: Lengyel László Baktalórántháza—Demecser 1-1 (0-0), tizenegyesekkel 4-3 Baktalórántháza: Vitkai — Tóth, Zákány, Cselószki, Né­meth S. (Kozma), Maries, Kapin, Vida, Soós (Szabó R.), Gdovin, Knoblok. Edző: Kozma József. Demecser: Szőr — Kovács, Illés, Huszti (Riskó), Nagy, Budaházi, Seres, Brankovics (Balogh), Mónus, Majrovics (Kocsis), Búzás. Edző: Eszenyi Dénes.