Új Kelet, 1996. május (3. évfolyam, 102-126. szám)

1996-05-28 / 123. szám

Sport UJ KELET 1996. május 28., kedd Botrányos díjkiosztás a Roma Kupán! Nem csak cigányok játszottak Ötvenhét csapat nevezett és négy híján meg is érkezett Nyíregyházára a harmadik Roma Kupára. A rendezvény díszvendége^ Farkas Flórián, a Magyarországi Cigány Kisebbségi Ónkormányzat elnöke megnyitó beszédé­ben sportszerű küzdelemre kérte a cigányokat, hogy a pálya minden négyzetméterén a küzdelem és a harc mel­lett a barátság és az öröm is legyen jelen. magukat a küzdelembe, azok bizony nagyokat csúszkáltak. Az arany cadillacesek végig irányították a mérkőzést, és jobban is játszottak, megérde­melten nyertek kettő-egyre. Az eredményhirdetésen rob­bant az időzített bomba, mert a harmadik helyezést elért szek­szárdiak tiltakozásul nem vet­ték át a kupát. A versenybíró­ság rövid tanácskozás után úgy döntött, hogy ez esetben az első helyezett csapatnak csak akkor adják át a trófeát, ha a nyíregy­házi cigány kisebbségi önkor­mányzat minden pályára lépett játékosnak igazolja cigány származását. — Csak azt Fekete Tibor (Uj Kelet) _ Küzdelemben és harcban nem volt hiány. A továbbjutó csapa­toknak örömben is volt részük. Mindössze egy sérülés tör­tént a selejtezők során, de az sajnos súlyos volt. Történt, hogy a versenykiírás ellenére néhány hajdúhadházi játékos stoplis cipőben lépett pályára a Kakucs csapata ellen. A hadhá­ziak kapusa harcban a labdáért úgy megrúgta az ellenfél egyik játékosát, hogy az sípcsonttö­rést szenvedett. A figyelmetlen játékvezető azonnal elrendelte a cipőcserét. A hadházi kapus (nem lévén másik cipője) le­vágta a stoplikat a csukájáról — ilyet sem láttam még. A selejtezők másik inciden­sét a túrricseiek szolgáltatták. Túl sok volt a szőke hajú a csa­patban, amit a csoportellenfe­lek azonnal jeleztek a verseny- bíróságnak. Még a mérkőzések megkezdése előtt kizárták a nem roma csapatot, és a mérkő­zések jegyzőkönyvébe három­nullás gólaránnyal az ellenfe­leket írták be győztesnek — de ha már eljöttek, hagyták őket focizni. A csoportmérkőzések során általában érvényesült a papír­forma: az esélyesek szerezték meg az első két helyet és jutot­tak a főtáblára, ahol már egye­nes kiesési rendszerben folyta­tódott tovább a sorozat. A leg­jobb négy közé kerülésért még hat csapat maradt állva. A pá­rosítások győztesei egyből to­vábbjutottak, míg negyedik­ként a legjobb vesztes, a Bea- Bár léphetett tovább, mivel csak hét-hatra kaptak ki az Arany Cadillactól. Az elődöntőben a Bea-Bár meglepetésre 2-1-re legyőzte az esélyesebbnek kikiáltott KGST csapatát. A másik ágon viszont majdnem botrányba fulladt a meccs. A nyíregyházi Arany Cadillac játékosaira ne­héz lett volna ráfogni cigány származásukat, és ezt az ellen­fél szekszárdiak kifogásolták is a versenybíróságnál. Szépség­hibája a dolognak, hogy mind­ezt már négygólos hátrányuk tudatában tették, így a verseny- bíróság már nem adott helyt az óvásuknak. A döntőt már a stadion füves pályáján kialakított játéktéren vívták, ez a „pengés” játéko­soknak kedvezett. Akik túl nagy vehemenciával vetették ,nem tudom, technikailag ezt hogyan lehet megoldani? A verseny végeredménye: (nem hivatalos) 1. Arany Ca­dillac Nyíregy­háza, 2. Bea-Bár Nyíregyháza, 3. Dankó SE Szek- szárd, 4. KGST Nyíregyháza, 5. Russ Team Kft. Miskolc, 6. Lun- go Drom Szol­nok. A legjobb mezőnyjátékos: Lakatos Kál­mán, Arany Ca­dillac. A leg­jobb kapus: Pepi, azaz Kolompár Sándor, Székszárd. A legfiatalabb já­Lippai, az Arany Cadillac játékosa veszé­lyeztet... tékos: Kóczé Gábor, KGST Nyíregyháza, 11 éves. Elrontották mások játékát A magyar törvények értelmé­ben az számít nemzetiséginek, aki annak vallja magát, de... Három évvel ezelőtt a cigá­nyok kitalálták, hogy rendez­nek saját maguknak is egy kis­pályás labdarúgó versenyt, ami csak az övék, és ahol felszaba­dultan örülhetnek a játéknak, a sportnak. Nagy dolog ez, hisz még Európa fejlettebb felén is ritkaságszámba megy az ilyen jellegű kezdeményezés, nem­hogy Középkelet-Európában. A harmadik évre egyesek megirigyelték ezt az örömet, és az eredményességet előtérbe he­lyezték a sportszerűséggel és az etikával szemben. Néhány csa­patnál csak egy—két olyan versenyző volt, akik másnap már nem vállalták volna büszkén roma származásukat. A döntőbe jutott két csapatjátékosai között még jóindulattal is négy—öt já­tékos lehetett cigány. A mér­kőzés alatt gúnyosan hangzott fel a nézőtéren a „Hajrá, magya­rok!” A botrány azután az ered­ményhirdetésen robbant ki. Pfujjolások és bekiabálások tar­kították az eredményhirdetés ünnepélyes ceremóniáját. Az elsődleges felelősség azo­kat a csapatokat terheli, akik nem tanúsítottak kellő önmér­sékletet, és az eredményességet előtérbe helyezték az erkölcsnél. De felelősség terheli a szerve­zőket is, hisz ha határozottak tudtak lenni a túrricsei csapat­tal, akkor (ha következetesek lettek volna) a döntő két részt vevő csapatát nem is engedhet­ték volna pályára lépni. Nem mentesíti őket az a tény, hogy a szekszárdiak csak tetemes hát­rány birtokában és csak a fél­időben óvtak, hisz óvhattak vol­na a mérkőzés után is, akkor is helyt kellett volna adni reklamá­lásuknak. Ugyanis a versenyki­írásban egyértelmű a megfogal­mazás: csak cigány származású. Hogy ki a roma származású? — aki annak vallja magát, de más­nap és harmadnap is. Nyilatkozatok Az a bizonyos díjkiosztó Fotók: Racskó A történtek után egy nappal a szervezők és a védnökök kö­zül három személyt értünk el. A véleményükre voltunk kí­váncsiak. Felbermann Endre, Nyíregy­háza alpolgármestere: — Már a megfogalmazás sem jó, mert a cigány is magyar állampolgár. Az, hogy ki tartja magát romá­nak, erkölcsi kérdés, és a tör­vény is így rendelkezik: kisebb­ségi az, aki annak vallja magát. Azonban a nyíregyházi csapa­toknak (mivel házigazdák vol­tak) nagyobb önmérsékletet kellett volna tanúsítaniuk, mér­téktartónak lenniük, hisz jól is­merik egymást, és tudják, ki a cigány és ki nem. A hazaiak­nak nem kellett volna okot adni az óvásra, az ellenfeleknek pe­dig nem 4-0-ás vesztésnél kel­lett volna kifogásaiknak hangot adni, hanem még a mérkőzés megkezdése előtt. Egyébként nem értem a kifogásolt csapa­tok viselkedését. Ma már annyi szereplési lehetőség van a vá­rosban és a megyében, hogy miért kell épp a roma kupán ilyet csinálni? Hogy pont a rendező városból neveznek ilyen kifogásolható összetétel­ben, az enyhén szólva kínos. Ez kimondottan fair play kérdése. Farkas Flórián, a Cigány Kisebbségi Önkormányzat el­nöke: — Úgy érzem, a végén tudtuk kezelni a problémát, és a botrányt le tudtuk „vezényel­ni”. Érzésem szerint a magya­rok elrontották a játékunkat. Ezt nem akarjuk magunkra vál­lalni, ez a részt vevő csapatok bűne. Dajka László, az MLSZ kis­pályás bizottságának elnöke, a rendezvény fő szervezője: — Úgy érzem, olyan emberek ron­tották el ezt a rendezvényt, akik életükben sohasem csináltak ilyet. Nem tudják, mi ez, és fo­galmuk sincs arról, milyen meg­feszített munka árán jutottunk el idáig. Nem is érezhették át a sú­lyát, hogy a romáknak van vég­re egy saját kupájuk, amire na­gyon büszkék. Úgy gondolom, Nyíregyházán jó helyre került ez a rendezvény, és kár, hogy két­ségek merültek fel a verseny tisz­taságával kapcsolatban. Nagy kár, hogy ennek a kétségnek ép­pen a nyíregyházi csapatok az okai. Okulva a történtekből, jövőre csak úgy fogjuk elfogad­ni a csapatok nevezését, ha azt a helyi cigány kisebbségi önkor­mányzat leigazolja. Ezzel kíván­juk elejét venni az ilyen inzultu­soknak. Ha az igazolás ellenére mégis bekerülnek a csapatba más nemzetiségűek, az már nem a mi felelősségünk. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy még jobb és még színvonalasabb legyen ez a rendezvény. Jövőre nemzet­közivé kívánjuk tenni a kupát. A másik elképzelésünk, hogy védnöknek Rout Hulltot kérjük fel. aki az Európa Parlament­ben a kisebbség képviselője és világhírű labdarúgó. Nem kívá­nok még egyszer ilyen kínos helyzetbe kerülni. Egy nappal a történtek után visszatért a kedvem, és ha má­sért nem, azokért a csillogó fe­kete szemekért, amelyeket a pályán láttam, újra megrendez­zük jövőre is. Csabai Lászlóné, Nyíregyhá­za polgármester asszonya:— Felháborít, ami történt. Van egy nagyszerű kezdeményezés, ez a romák ünnepe önmaguk­nak. Ez csalás volt, és én na­gyon nem szeretem a csalókat. A nagyvilág előtt úgy jelenik meg mindez, hogy a nyíregy­háziak csaltak. Elnézést kell kémünk mindazoktól, akik tisz­tességesen és becsületesen vé­gigcsinálták az egészet. Bocsá­natot kell kémünk azok nevé­ben is, akik nem gondolták vé­gig, milyen következmények­kel jár mindez. Kisvárda is ünnepelt Tudósítónktól Népliget FTC-csamok, 300 néző V: Pass, Vida. FTC: Farkas A. — Becz 4/ 3, Szarka 1, Pádár 2, Kökény 3, Takáts 8, Fiedler 1. Csere: Vabrik (kapus) Krámmer, Ker­tész 6/3, Tóth 9, Kulcsár 2. Edző: Németh András. KSE: Pataki — Baunok 3, Csuk 3/2, Hollóné 3/1, Agárdi 3, Nagy H. 3, Kulcsár 2. Cse­re: Birta (kapus), Buglyó, Ignatyenkó, Farkas, Nagy A. 3/ 1. Edző: Bábán János. Kiállítások: 4, ill. 10 perc. Hétméteresek: 9/6, ill. 4/4. Mindkét csapat felszabadul­tan lépett pályára. Meg volt rá az okuk, hiszen az eredmény­től függetlenül a házigazdák már bajnokok lettek, míg a ven­dégek biztosan maradtak benn a NB I-ben. Kihagyott vendég­helyzetekkel kezdődött a talál­kozó, majd két büntetőből szer­zett góllal szerzett vezetést a Ferencváros, amire Kulcsár jó­voltából két kisvárdai gól volt a válasz. A továbbiakban is „kóstolgatták” egymást a csa­patok, így a 10. percben még csak 5-3 volt az állás. A folyta­tásban fokozatosan rákapcsolt a bajnok, és a félidő végére na­gyobb előnyre tettek szert. Hogy nem lett még nagyobb a gólkülönbség, az Pataki kapus bravúrjainak köszönhető, amikkel meglepte a hazai lövő­ket. De a félidő vége felé Agárdi, Hollóné és a két szél­ső, Baunok és Kulcsár is jeles­kedett. A pihenő után folytatódott a ferencvárosi nyomás, és ennek köszönhetően a 40. percben már 23-13 volt az eredmény. Ebben az időszakban a két játékvezető — életük első NB I-es találko­zóját vezették —- nem volt a helyzet magaslatán, olyan ítéle­teket hoztak, amikkel főleg a vendégcsapatot súlytották, ez még a hazai csapat vezetőinek is „szemet” szúrt. A fradista lá­nyoknak nem akart elfogyni az erejük, tovább rohamozták sze­rényebb képességű ellenfelüket, így az 50. percben már 29-16 volt az állás, majd az utolsó tíz percben még hajráztak egyet, tizenegy gólt lőttek, amire a sza­bolcsi lányok csak néggyel tud­tak válaszolni.. Német András: — Minden edző vágya, hogy csapatával bajnokságot nyerjen. így a bol­dogságom teljes. Bábán János: — Tudtam, hogy csodák nincsenek. Éppen ezért a játékosaimtól becsüle­tes helytállást kértem. Kár, hogy ezt csak néhány ember hallotta meg, vagy akarta meg­hallani, mert egyesek fejben már valahol máshol jártak. Amikor Kisvárdára jöttem, a csapat bennmaradását kérték tőlem, ezt teljesítettük. Ezt kö­vetően teljesen más jellegű és sokkal komolyabb munka kö­vetkezik a gárdánál... Kézilabda NB IB Csak Vasvári búcsúzott győzelemmel Tudósítónktól A kézilabda második vona­lában is véget ért a bajnokság. Az évad mindenképpen sze­rényebben sikerült csapata­inknak az előző bajnoksághoz képest. A legszomorúbb ered­ményt a nyírbátori fiúk pro­dukálták, hiszen utolsóként kiestek az NB 1 B-ből. A Tiszavasvári gárdája is lejjebb adta, az elmúlt évi bronzér­mükkel szemben ezúttal „megelégedtek” az ötödik hellyel. A Kölcsey női együt­tese sem remekelt ebben a szezonban, éppen hogy sike­rült kiharcolniuk a biztos bennmaradást. Az utolsó forduló eredmé­nyei: Eger SE—Tisza­vasvári Alkaloida 25- 30 (10-14) Alkaloida: Boczák 1 — Danes 3, Berényi 4, Jankovics 3, Török 9/3, Lemák 3, Dobi 3, Csere: Medggyesy (kapus) Fodor 4, Kovács, Vámosi, Ko­vács A. Edző: Váczi Sándor. A bajnokság utolsó mérkőzé­sére összeszedte magát a Tisza­vasvári, és biztosan győzték le Heves megyei ellenfelüket. A találkozón végig magabiztosan játszottak, egy percig sem for­gott veszélyben a győzelmük. Az eredmény alakulása: 10. perc: 3-5, 18. p: 7-8, 35. p:12- 18,45. p: 15-23, 55. p:22-28. Gyömrö—-Nyírbátori KC 30-23 (17-7) Nyírbátor: Bene — Bajna 8, Nagy 2, Szőke 2, Veres 3, Weibli 7/3, Gyenes. Csere: Kenyeres (kapus) 1, Szabó, Kádár, Madai, Gyermán. Edző: Páll István, Gyenes József. Öt percig tudott egyenrangú ellenfél maradni az NB I B-től búcsúzó vendégcsapat, ekkor 0-3 volt az eredmény. De a fél­idő közepére 14-3-ra fordítot­ták meg az eredményt a közép­mezőnyben végző gyömrőiek. A második félidőre valameny- nyire feljavultak a bátori fiúk, de csak szépíteni tudtak az eredményen... TF SE— Kölcsey DSE-NYSI 24-17(12-9) Kölcsey: Untener, Nagy 2, Nádasi 9/6, Kulcsár 2, Kocsik, Szabói, Páll 2. Csere: Toma- sovszki (kapus), Hadobás 1, Réti, Bárány, Laczják. Edző: Hadobás István. Az ezüstérmes otthonában a vereség ellenére kitűnő játékkal búcsúztak a bajnokságtól a nyíregyházi diáklányok. Az elő­ző szezonhoz képest lényegesen gyengébb játékerőt képviselő Kölcsey all. helyen fejezte be a bajnokságot, ezzel a helyezés­sel biztos bennmaradok, és a következő szezonban ismét az második vonalban folytatják.