Új Kelet, 1995. szeptember (2. évfolyam, 205-230. szám)

1995-09-12 / 214. szám

UJ KELET Labdarúgás Ez történt az NB II-ben 1995. szeptember 12., v Pályán a „tavaszi Vasvári”? Türelmes győzelem Egy héttel ezelőtt rendkívül bánatosan ült a hazai egygólos vereség után Szikszai Lajos a tiszavasvári kispadon. Hétfőn délelőtt lényegesebb jobb ked­vűén, felszabadultabban be­szélgettünk vele a sikeres egri kirándulásról. — Örülök a győzelemnek, de azt kell hogy mondjam, na­gyon ideges voltam a 90 perc alatt. Legalább hat százszáza­lékos helyzetünk volt, amiből csak egyet értékesítettünk. Már az első félidőben eldönthettük volna a magunk javára a mér­kőzést, és mi ehelyett elügyet- lenkedtük jobbnál jobb helyze­teinket. Kedden az értékelés­nél feltétlenül ki fogom hang­súlyozni a gyatra helyzetki­használásunkat. Azt azért el kell mondani: az ősszel ilyen jól kontrát még nem játszot­tunk! Persze a helyzeteket nemcsak megcsinálni, kidol­gozni kell, hanem élni is kell a lehetőségekkel. — A mérkőzés tudósítója és a hazai edző szerint rendkívül durva volt a mérkőzés, amihez jócskán hozzájárult a tisza­vasvári csapat harcmodora is. Ön is így látta? — Természetesen nem, de csak a tényekből induljunk ki: 2-2 sárga lap volt mind a két oldalon, Tóth játékvezető nem állított ki senkit. Ezt én nem nevezném durva mérkőzésnek. Megyei rangadóra került sor az NB III ötödik fordulójában vasárnap. Az idei bajnokság­ban is jól vitézkedő kisvár- daiak otthonában a nyírbátori „osztag” sorakozott fel pont­szerzés reményében. A pályán inkább a hazaiak bizonyultak bátornak, egy hármast rúgtak, három pontot szereztek és ez­zel harmadszor győzedel­meskedtek (3-1). Komáromi György, a hazaiak vezető­edzője háromszorosan is bol­dog lehetett... — „Minél hamarabb kihar­colni az első gólt, hogy aztán nyugodtabban játszhassunk”— ez volt a mottónk. Ezen elkép­zeléseinket sikerült megvaló­sítanunk, Kotula juttatta veze­téshez a csapatot negyedóra já­ték után. Nem kellett sokat várni a következő gólra sem, Vachter tudatosan húzogatott a 16-oson belül, felvágták, a böntetőt Tóth értékesítette. Mellesleg, ha valami gondot jelentett csapatunk játékában az első négy fordulóban, az éppen az volt, hogy nem va­gyunk elég lelkesek, agresszí­vek. A durva minősítésnek ter­mészetesen nem örülök, de annak igen, hogy a korábbinál jóval többet ütköztünk. Véle­ményem szerint a játékvezető inkább az Eger számára vezet­te jól a mérkőzést. Nagyon örülnénk, ha hazai pályán mi is ilyen játékvezetés mellett játszhatnánk.-— Kivel volt különösen elé­gedett? — Az egész csapattal. Sza­bónak nem volt sok dolga, de egyszer bravúr kellett, hogy megakadályozza a hazaiak egyenlítő gólját. A beugró emberfogó, Have lant jól oldot­ta meg Szamosi semlegesítését, és Szarka Laci is remekelt. Fecsku István nagy kedvvel játszott, sokat mozgott, jó lab­dákat adott társainak. Szilágyi elöl sokat futott, jól játszott. Ez a mérkőzés választ adott azok­nak, akik azt mondták, hogy a csapat nincs jó fizikai állapot­ban. Végig erőfölényben (is) játszottunk. — Miért cserélte le mégis a csatárt? . — Mert úgy éreztem, hogy elfáradt. Kiválása után a csa­pat nem gyengült, és Rosu be­állítása után mindent ott foly­Harmadik találatunk élmény­számba ment. Tóth Laci három bátorít is elfektetett. A veze­tés tudatában még felszabadul­tabban futballoztunk, de ez a hangulat már a találkozó előtt is jellemző volt a legénységre. Haraptak a fiúk, éreztem, hogy most nagyon akarják a győ­zelmet az ellen a Bátor ellen, amelyet két éve nem tud­tunk megverni — emlékezett az eseményekre Komáromi György. — Talán túl felszabadultak is lettek, mert szünet után már nem ment a góllövés. —Éreztük: megvan a meccs. Nem jöttek be kontráink, a félidő közepén pedig porszem került a gépezetbe, felborult a hadrend, a vezéregyéniségnek bizonyult Tóth megsérült, le kellett cserélnem. A legvégén aztán Popovics eladott labdá­jából könyörtelenül szépítettek tattunk, ahol abbahagytuk. Cserecsatárunk lábában is ben­ne volt legalább 2 gól, de el­puskázta ... — Hazafelé jövet megálltak- e a Szépasszonyvölgyében? — Meg. Volt egy könnyel­mű ígéretem a játékosok felé: ha nyerünk, meglátogatjuk a Szépasszonyvölgyét. — Hogyan telik a hét? — Munkával, és már látom, hogy megint meg fognak sza­porodni „kellemes gondjaim” a hétvégére. Például Horváth Miki letölti büntetését, és a helyére beállt Havelant jól ol­dotta meg Egerben a helyette­sítését. Ráadásul vasárnapra Fige is kiheveri a sérülését. Szerdán Debrecenbe utazunk, a DVSC juniorral mérkőzünk meg előkészületi találkozón. Azt gondolom, hogy semmivel sem lesz rosszabb ellenfél ide­genben ez a csapat, mint a kecskeméti vasárnap Tisza- vasváriban. — A sorsolásból ítélve most négy könnyebb ellenfél követ­kezik. Mit vár ezektől a talál­kozóktól? — Mi is így gondoljuk. Sze­retnénk bekerülni az első hat­ba, de úgy érezzük, kis szeren­csével felkapaszkodhatunk a harmadik helyre is. Megpró­báljuk a vágyainkat a pályán realizálni. Sz. A. a vendégek, de így is megér­demelten győztünk. — Tóth tehát húzóember volt. Kik tettek még sokat a várdai sikerért? — Kotula nagyon mozgéko­nyán játszott, gólpasszt is adott, Czap meglepően higgadt volt, próbálta összefogni a tár­saságot, sokat segített. —Azok után, hogy a nyáron (látszólag) meggyengült a gár­da, öt találkozó után második... — Rövidpasszos játékstílu­sunkat igyekeztünk megtarta­ni — sikerrel. De az okok vizs­gálatakor azt is figyelembe kell vennünk, hogy eddig olyan csapatok kerültek utunkba, amelyek ellen feltétlenül jól kellett szerepelnünk, amelyek ellen kötelezőnek tűnt a győ­zelmünk. Jól belemeleged­tünk, most jöhetnek a képzet­tebb együttesek, legközelebb például Mádra megyünk, majd jön az Ózd. Várdai „bemelegítő gyakorlat”—áldozatokkal Bátor: három éve nem volt ilyen! Ami a kisvárdaiaknak öröm, a bátoriaknak természetesen bánat volt. — Azt kell mondjam, hogy ezúttal megérdemelten győz­tek 3-1-re a kisvárdaiak, pedig két éve nem kaptunk ki tőlük — summázta a látottakat So­mogyi József, a Nyírbátor szakosztályvezetője. Óriási egyéni hibáink komoly szere­pet játszottak abban, hogy vesztesen távoztunk Kisvár- dáról. Ezek nélkül, úgy érzem pontot rabolhattunk volna. Ezentúl megéreztük a sérült Erdősi, és Szalontai hiányát is, és többen nem teljesen egész­ségesen vállalták a játékot. — A KSE ebben a bajnok­ságban is jól szerepel. Óvato­san kezdtek ellene? — Mind a két csapat tartott a másiktól, az elején itt is, ott is adódtak kisebb lehetőségek. Szoros emberfogást kértünk a játékosainktól, de negyedóra elteltével már hátrányba kerül­tünk. A fiatal és sérülten ját­szó Unchiás bizonytalankodá­sát góllal büntették a hazaiak, így futnunk kellett az ered­mény után, támadni kezdtünk, viszont a bekapott gól meg­zavarta a társaságot. Eredmé­nye kétgólos hátrányunk lett. Tehát gyakorlatilag 20 perc után eldőlt a találkozó, inkább a Kisvárda támadott, a félide- ji 3-0-ás vezetése reálisnak tűnt. — A második játékrészben tehát egyértelműen lefutottnak látszott az összecsapás. Vissza­vett a hazai együttes? — Igen, talán biztos vezeté­sük sarkallta őket erre, de az is lehet, hogy elfáradtak. Min­denesetre többször zavarba hoztuk a védelmüket, azonban a góllövéssel sajnos hadilábon álltunk. A Várdának ekkor már helyzete sem volt, a hajrában végül Lőrincz egy becentere­zett labdát a kapuba juttatott, ezzel sikerült a szépítés. — Említette a nagy egyéni hibákat. Ideges volt a legény­ség? ■— Igen. A bíróval foglalko­zó Darait például le kellett cse­rélni, nehogy összeszedjen egy pirosat. A csapatban sok gyen­ge teljesítményt láttam, csak Lukács, Lőrincz és Tóth nyúj­tott megfelelőt. — Ót mérkőzés után 14. a Nyírbátor. Hogyan tovább? — Mélynek tűnő gödörben vagyunk, az utóbbi három év­ben nem volt erre példa. A hé­ten elbeszélgetünk a fiúkkal, mert az eredménytelenségükön túl kifogásolható a hozzáállá­suk, az akaratuk is. Sajnos nincs együtt az együttes, ez így nem mehet tovább. Szombaton mindenképpen nyernünk kell! Csiky Nándor A vártnál nehezebben nyert a Nyíregyházi FC Sényőn. A lelkes hazaiak alaposan meg­nehezítették a megyeszékhelyi csapat dolgát. — Valóban így volt — erő­sítette meg a bevezetőben le­írtakat Tóth János, az NYFC szakmai igazgatója. — A győzelmünket türelmünknek köszönhetjük. A kapu előtt nem voltunk elég határozottak a „végjátékon” még van mit csiszolni. Készültünk arra, hogy a hazaiak biztonságos védekezésből kontrajátékkal próbálkoznak majd, és ezt a mérkőzésen jól is csinálták, de ha mi jobban koncentrálunk, akkor az első félidőben eldönt­hettük volna a három pont sor­sát. — Az első negyvenöt perc egyenlő erők küzdelmét hozta. A kapuk nem nagyon forogtak veszélyben. Vajon miért? — Az első harminc percben valóban nem volt különbség a két csapat között, de én úgy ítélem meg, az utolsó 15 perc egyértelműen a miénk volt. Németh Gyula például, ha egy kicsit higgadtabb, akkor 8 méterről betalálhatott volna Varró kapujába. A második játékrészben jobbára uraltuk a mezőnyt. A hazaiak veszélyes előrevágott labdákkal próbál­koztak. Összességében, ha ez nem egy megyei rangadónak kikiáltott, beharangozott talál­kozó, ami miatt a tét psziché­sen nem nyomja a fiúkat, ak­kor Sokkal felszabadultabban, és talán eredményesebben játszhattunk volna. — Mennyire elégedett a já­tékosaival? — A küzdőszellemmel meg vagyok elégedve, a játékkal nem teljesen. A jövő héten a jobb Kecskemét jön hozzánk, ahol szintén felállt védelmet kell mozgatni, áttörni, ehhez pedig rengeteg türelem, ötlet és vállalkozókedv kell. Ad­dig nem hagyok békét a fiúk­nak, amíg ezt meg nem tanul­ják! — Egyik-másik játékosnál megfigyelhető volt, hogy nem igazán akart elszabadulni őrzőjétől, időnként kivonta magát a játékból. Ón miképpen látta ezt? — Karkuszt — aki szerintem nem teljesen egészséges — ezért hoztam le. Ő valóban le­parkírozott a védőjénél, Göncz már jobban el-el mozgott. Per­sze, egy Krasznaihoz vagy egy Knoblokhoz, Baloghoz oda kellett állni. Nem érzem túl passzívnak ilyen vonatkozás­ban játékosaim teljesítményét, bár kétségtelen, hogy ránk fért volna a nagyobb vállalkozó­kedv, a több leválás. — Igazi csemege volt a Do­mokos Béla—Szegedi György párharc. Milyennek látta ezt a kis pádról? — Szerintem iksz volt. Béla nagyon akart, Gyuri lelkesen tapadt rá. Bélának talán többet kellett volna kényszerítőzni, és akkor talán túljárhatott volna Gyuri eszén. Szép párharc volt. — A mérkőzés egyik kelle­metlen színfoltja volt a nyír­egyházi közönség sportszerűt­len viselkedése.:. ­— Örülnöm kell, hogy most már van egy ötven-hatvan fős nagyon aktív magunk. Azt gondolom, hogy lassan össze­forrunk a közönséggel, és el tudjuk majd érni, hogy nehogy hátrányos helyzetbe hozzanak bennünket. Örülök annak, hogy vették a lapot, amikor rájuk szóltak. Ez egy most ala­kuló kapcsolat, meg kell őket nyernünk magunknak. A mocskolódásra nem volt szük­ség, mert hazai válasz nem ér­kezett. Ők meg fogják érteni, hogy sportszerű buzdítással nagyon sokat segíthetnek ne­künk! — A másik kellemetlen do­log az egyes, sényői labdarú­gást szerető szurkolók, vezetők bekiabálása, aminek éles kri­tikája volt, mikor megszerezte a vezetést az NYFC. Lehet-e ennek a két klub jövőbeni kap­csolatában bármiféle negatív kihatása? — Feszült helyzetben van ilyen, ezt le kell tudni nyelni. Az más kérdés, hogy a bekia­bálásokban pont a polgármes­ter úrnak nem kellene élen jár­nia. Itt volt Felbermann End­re, Nyíregyháza alpolgármes­tere, aki szerintem biztos nem kiabált, hanem dicsérte a ha­zaiakat. Mi igyekszünk a Sényőért sokat tenni, meg fog­juk verni a riválisait. Sem ben­nem, sem a csapatban nem maradt tüske. A polgármester úrnak a győztes csapat mocs- kolása helyett azt kellene el­érnie, hogy a sényői focisták mindig így játszanak, mert ak­kor nagyon sok öröme lehet még a község lakosainál' ’ danígásbart. És ehhez kő én az NYFC nevében na sok sikert! Száraz A _j A helytállást nem díjazzák Nem és nem megy a Sé- nyőnek! Három percen mú­lott minden. Ennyit kellett volna akár térden csúszva kibírni a mérkőzésből, ám jött Németh, és vele a sajgó pofon. A fürtös csatár a há­lóba paszírozta a labdát, a Nyíregyháza bekebelezte a három pontot, az újonc pe­diglen hoppon maradt. Rém- séges dolog a vereség elvi­selése, hát még így. Nem és nem megy a Sényőnek! A csapatot kísérti a hármas szám. Háromszor kikapni minimális különbséggel, az valami rettenetes. Nehéz ilyenkor bármit mondani. Elbújni volna jó! Kérdezz- feleleket játszani? Kinek van ahhoz kedve? — Ki szeret egy ilyen kö­rülmények között elbukott meccsről érdemben nyilat­kozni? — kérdez vissza ön­kéntelenül Rubóczki Tibor játékos-edző, aki nem is pa­lástolja mérhetetlen csaló­dottságát. — Dühítő a vere­ség, érzésem szerint egy pontra feltétlenül rászolgál­tunk volna. Nem tudom, mi­ért nem vagyunk szimpatiku­sak a játékvezetőknek, hogy itthon is ezt művelik velünk. Lesgyanús helyzetet elen­gedni, lehozatni a rövid ápo­lást kérő játékost... Nem tu­dom. Ha a bíró kivár valame­lyest Balogh sérülésénél, és nem viteti le azonnal a pályá­ról, lehet, hogy nem kapunk gólt. Az ellenfél játékosai há­romszor is lefeküdtek, őket hagyta kezelni, nem hozatta be a hordágyat. Bosszantó. — Óvatosan, ugyanakkor fegyelmezetten futballozott a csapat. A döntetlenre spekulál­tatok, vagy az NYFC miatt fog­tátok vissza magatokat? — A Nyíregyháza miatt is. Két gyors csatáruk van, reme­kül értenek a kontrákhoz, már csak ezt figyelembe véve sem ugorhattunk nekik. Ha így te­szünk, megint mi fázunk rá. Nekünk zártan muszáj véde­keznünk, ebből kell felérni a támadások befejezéséhez. Vol­tak is lehetőségeink, amiket sajnos nem sikerült értéke­sítenünk. Én — nem titkolva — kiegyeztem volna egy ponttal is, ezt tartottam ége­tően szükségesnek. — Kívülről úgy festett, túl­becsültétek a Nyíregyházát. — Talán igaz. Nézd, négy vereség után érthető, hogy el- bátortalanodott a csapat. Szép dolog, hogy nem vernek lapos­ra az ellenfelek, de hát a tisz­tességes helytállásra nem ad­nak pontot. — Krasznai kiállítása dön­tőnek bizonyult. Tíz emberrel csak a védekezés maradt. — Alighanem sok minden másképp történik, amennyi­ben Attila nem kap piros la­pot. Akkor a döntetlent kicsi­karjuk! Sokat számított hiá­nya, nagyon sok erőt vett ki a csapatból, hogy kevesebben voltunk. A gólnál ráadásul kettővel kevesebben marad­tunk a pályán, ezt már nem bírtuk el. — A kiállítás felveti azt a gondot, hogy elfogytak a számba vehető csatárok. — Na, ez aztán végképp betehet a társaságnak. Capa- tina még két meccsen nem játszhat, s biztos az is, hogy Krasznait elmeszelik. És ez nem minden, Szikszai besár­gult ezen a mérkőzésen, ő sem szerepelhet a következő találkozón. Hogy ebből mi fog kisülni, az nagy kérdés. — Ennyi megrendítő pofon után sikerülhet összerázni a csapatot? — Nehéz, nagyon nehéz lesz. Bízom benne, hogy nem csúszik ki lábunk alól a ta­laj. — És mi lesz Rubóczki Ti­bor sorsa? — Várok. Úgy érzem, lel­kiismeretesen elláttam a dol­gom, ennél többet nem tehet­tem. Koncz Tibor