Új Kelet, 1994. december (1. évfolyam, 215-239. szám)

1994-12-12 / 224. szám

10 1994. december 12., hétfő SPORT Ui KELET Kosárlabda NB I B Kézilabda Győzelem az ősz mérkőzésén lázs, a felhőlovag, az első félidőben szin­tén a védekezésben jeleskedett, mágnes- kezűnek is hihetnénk, mert ha bal oldalon lecsurgott egy labda a gyűrűről az az ő ke­zében landolt. A második félidőben passza- ival tálcán nyújtotta társainak a jobbnál jobb helyzeteket. Hutás is remekül helytállt. A jó egyéni teljesítmények mellett a kiváló összjáték és csapatszellem hozta a sikert. Régen látott jó játékkal nyertek a tanár­képzősök. Nyíregyházi TKFSE—Salgótarjáni KE 101-83 (45-44) Nyíregyháza, bujtosi csarnok, 800 néző, V: Kóthay, Szalontai Nyíregyháza: Kozma 8/6, Borosnyai Sz. 12, Szekulovics 32/6, Jankovics 2, Klisura 36. Csere: Borosnyai B. 9/3, Hutás 2. Edző: Hegedűs Ferenc, Kovács Tibor. Salgótarján: Skurin 22/3, Haszjanov 17/6, Kovács 6, Borók 10/6, Berkics 25/12. Csere: Molnár 3, Földesi. Edző: Farkas Attila, Laczkó Sándor. Az eredmény alakulása: A labdát a főiskolások szerezték meg, de nem sikerült a támadásból pontot szerezni az ellenfélnek sem, aztán megint a TK hi­bázott, végül is a vendégek centere Berkics unta meg a pontalanságot, s dobott egy ko­sarat közelről. Klisura nem hagyta annyi­ban a dolgot, a következő kosarat ő szerez­te. Az első öt percben kiegyenlített játék folyt, s felváltva vezettek a csapatok. Az­tán több labdát eladtak a hazaiak, a Fekete Sasok ezt kihasználták, zsinórban kilenc pontot szereztek, s a kétpontos hazai előnyből hétpontos vendégvezetés lett. A nyírségiek próbálták csökkenteni az előnyt, de amikor már úgy nézett ki, hogy sikerül, akkor Berkics dobott egy hármast, ebben a játékrészben összesen négyszer sikerült ez neki. Szó mi szó, nem rossz teljesítmény. Négy perccel a félidő vége előtt Klisura megunta a vendégek hatpontos előnyét (33-39), és átvette a vezetést. A kijelentés nem túlzás ugyanis a nyakában szuszogó Kovácsot lerázva szerzett egy kétpontost, aztán még egymás után nyolcat, és máris 43-39. Még Szekulovics dob kosarat, a ven­dégek irányítója, Haszjanov egy duplát és egy triplát, aztán megszólalt a duda 45-44- es állásnál. Másodszor is a TK hozta el a labdát a feldobás után. de az első találat megint a tarjániaké, Borók szerez két pontot. Aztán dob egy hármast, Haszjanov se akar tőle lemaradni, és már megint hét ponttal ve­zetnek a vendégek. Kozma mint csapatka­pitány fúj ébresztőt, s hogy hiteles legyen, dob egy hármast ő is. Klisura „veszi először a lapot”, szép betörésekből szerez három kosarat egymás után, s máris döntetlen (60-60), ekkor még tizennégy perc van hát­ra. Borosnyai Szabolcs dob egy távoli ket­test, s ezzel már vezetnek. Szekulovics is bemutatkozik egy hármassal, aztán Boros­nyai Balázs dobhatna közelről, de ő helyette Kozmát hozza ziccerhelyzetbe, aki nem hagyja ki a lehetőséget. Klisura dob még kettest, Borosnyai Balázs hármast, s már tizenkét pont a TK előnye. Nyolc perccel a vége előtt 78-70 az állás. Ekkor varázsla­tos öt perc következik, a TK tizennégy pon­tot dob, az ellenfél egyet sem (92-70). Szebbnél >• bb passzokkal hozzák helyzet­be egym; a főiskolások, minden táma­dás kosán , /árul, s zúg a lelátó, „játszik a TK”. Az utolsó három percre felélednek a vendégek, de csak arra van erejük, hogy öt ponttal csökkentsék hátrányukat. Kozma az, aki megint nem nyugszik belé ebbe, s a vé­gén dob egy hármast. A találkozó mérlege: A kosárrajongók ráéreztek, hogy szom­baton a bujtosiban kitűnő rangadót láthat­nak. Ráadásul az NYFC és az NYKC törzsszurkolói is tiszteletüket tették a kosarasoknál ők is kíváncsiak voltak a Fekete Sasok elleni produkcióra, s ha már ott voltak, szo­kásukhoz híven nem is maradtak csend­ben, s biztatásuk a hatodik TK-s játékos volt a pályán. Szóval minden adott volt a kosárcsemegéhez, kitűnő hangulatban kezdődött a találko­zó. Az első félidőben kiegyenlített játék folyt a pályán, a ven­dégek azért vezethet­tek sokáig, mert több sikertelen hazai kí­sérlet után mindig a sasok szerezték meg a lepattanót. Berkics, aki nem tudott közel jutni a palánkhoz, tá­volról is hibátlan volt. No, persze min­den sorozatnak vége szakad egyszer, be­indult a hazai gárda, Milun Klisura vezényletével átvette a ve­zetést. A második félidőben az első öt percben még előnyt szereznek a Sasok, de ezután Szekulovicsék már nem adnak lehetőséget a vendégeknek a szárnyalásra. A mérkőzés utolsó tizenöt percében igazi kosárlabdát mutatnak be a hazaiak. A bemutató alatt az is kiderül, hogy ha megy a játék, akkor tak­tikailag is jól teljesítenek. Amikor kellett, lassítottak a tempón, amikor futni kellett, futottak. A Fekete Sasok jól kezdtek, ek­kor Kovács még nagyon agilisán fogta Klisurát, Berkics vezényletével gyártották a pontokat, de a második félidőre elfárad­tak, s megbénult a gépezetük. A hazaiak közül mindenki dicsérhető. Klisura, a priboji gránit úgy járkált a máso­dik félidőben az ellenfél palánkja alatt, mintha a sétálóutcában lenne. Pedig igen­csak felkészültek a vendégek arra, hogy kikapcsolják a játékból a centert. Sze­kulovics, a balettmester a Sasok helyett is repkedett. A mérkőzés nyolcadik perce után tizennégyszer célozta meg a gyűrűt, s min­den alkalommal be is talált. Jankovics ezen a mérkőzésen elsősorban taktikai okokból kevesebbet játszott. Kozma Tamás kitűnő passzokat adott, szemfülesen szerzett lab­dákat, s döntő helyzetekben szerzett pon­tokat. Borosnyai Szabolcs, a tanár úr, most a saját palánkja alatt tartott előadást védekezésből, Kovácsot kétszer is „lesap- kázta”. Skurinhoz kegyesebb volt, tőle csak egyszer szerzett így labdát. Borosnyai Ba­Edzői szemmel Hegedűs Ferenc: Nagyon örülök a jó teljesítménynek. Azt csinálták a pályán a fiúk, amit előtte megbeszéltünk. Végre azt nyújtottuk, amire képesek vagyunk. Az- első félidő közepétől kezdve védekezés­ben is jót teljesítettünk. A végére a ven­dégek már nem bírták az iramot, s akkor a közönség is sok látványos dolgot láthatott. Nagyon régen játszottunk ilyen jó hangu­latú mérkőzést. Ez elsősorban a nézőtéren lévő szurkolóknak az érdeme, nagyon kö­szönjük biztatásukat, reméljük, máskor is eljönnek a mérkőzéseinkre. Farkas Attila: Szomorú vagyok, mert úgy érzem, hogy nem játszottunk rosszul a mérkőzés elején. Aztán taktikai fegyel­mezetlenségek miatt teljesen szétesett a vé­dekezésünk. Ekkor egy-két játékos szár­nyakat kapott a főiskolások közül, s nem tudtuk tartani őket. Készültünk arra, hogy ha Klisura a gyűrű alatt fog pozíciót, ak­kor megakadályozzuk a kosárszerzésben. Ehelyett ő kijött a palánk alól, s egy az egyben a centereink már nem tudták tarta­ni őt. Sajnos, ehhez taktikailag képzetle­nek. A támadásban sokkal jobban szét kellett volna húzni a hazaiak védelmét, hogy áttörhessük. További eredmények: MEAFC—Dom­bóvár 90-88 (48-51), Veszprém—Szeged 63-69 (24-37). Révay Megtört a jég Váltakozó sikerrel szerepeltek eddig a kisvárdai kézilabdás lányok a bajnokság­ban. Az elmúlt szezonban hatodik helye­zett csapat nem minden esetben produkálta azt a teljesítményt, amire valójában képe­sek. Hazai pályán úgy-ahogy hozták az eredményt, de idegenből eddig még nem si­került pontot szerezniük. Nos, a hétvégén Zalaegerszegen lejátszott Caola SE elleni mérkőzésen megtört a jég. Kitűnő, fegyel­mezettjátékkal a mérkőzésen végig bizto­san vezetve Demeterék megszerezték az első idegenbeli győzelmüket. A találkozó előtt beszélgettünk a szak­vezetőkkel, akkor azt mondták, hogy a Caola az esélyesebb ezen az összecsapáson. Ezzel szemben a hazai csapatnak semmi esélye sem volt a győzelemre. — Valójában mi történt Zalában? — kérdeztük Radványi Ferencet, a csapat szakosztályvezetőjét. — Mérkőzés előtt a felkészülés során megnéztük a Békéscsaba elleni mér­kőzésüket, azt alaposan kielemeztük, és tel­jes mértékben feltérképeztük a taktikájukat. Ezek után csak az lett volna a meglepetés, ha valami újjal rukkolnak elő. Radulovics most is meglőtte a maga kilenc gólját, de erre lehetett is számítani. Végig ők mentek az eredmény után, és 2-6 gól volt a különb­ség, ennél jobban nem tudtak bennünket megközelíteni. Nagyon jól védekeztek a lányok, és támadásban is a csapatmunka érvényesült. Ezt bizonyítja az is, hogy a gólokat hat emberünk lőtte. Aztán az is se­gítette a győzelmünket, hogy az egerszegiek rengeteg elemi hibát vétettek, ez idegessé és kapkodóvá tette a játékukat, amit mi ez­úttal könyörtelenül kihasználtunk. A baj­nokság vége felé azért volt nagyon fontos ez a győzelem, mert így valamelyest hely­re billent a gárda eredményességi mérlege, és nem utolsósorban lelkileg is jót tett az idegenbeli siker. Főleg, hogy a lányok is belátják, többre képesek, csak megfe­lelőképpen kell hozzáállni a dolgok­hoz. — Több mint egy negyedórát játszott a csapat emberhátrányban. Ennek mi volt az oka? — Amikor egyértelműen kiderült, hogy fölényben játszunk, a játékvezetők rendre téves ítéletekkel sújtottak bennünket, és többször is kettős kiállítást alkalmaztak el­lenünk. Elgondolkodtató az a tény, hogy az utóbbi időben a játékvezetők lesznek a meccsek „főszereplői”. — Hét végén a szezon utolsó találkozó­jára kerül sor hazai pályán, a jelenleg pont nélkül, utolsó helyen álló Köfém csapatát fogadják. Mire számíthat a közönség? — A szombaton öt órától kezdődő talál­kozón én úgy gondolom, kötelező a győzelem. Bízom benne, hogy megis­métlődik a Caola ellen nyújtott jó játék. —fu— Magyar Kupa Bizonyított az NYKC A kézilabda Magyar Kupában a nyol- caddöntő visszavágóján Budapesten kika­pott ugyan a Nyíregyháza, de az első mérkőzésen megszerzett előny elég volt a továbbjutáshoz. — Milyen célkitűzéssel indult a csapat a visszavágóra? — kérdeztük a mérkőzés után Szőke István edzőt. — A vereség be volt kalkulálva, de min­denképpen a továbbjutás volt a célunk. Azt el kell ismerni, hogy most már egyre na­gyobb rutinnal rendelkező csapat vagyunk, és meg tudtuk tartani az előnyünket. Ennek ellenére itt-ott akadozott a gépezet a mérkőzés folyamán. Nem ment a nyitott vé­dekezésünk, ezért visszaálltunk a hatos fal­ra, ami végül eredményesebb lett. Számta­lan indítást és ziccert hagytunk ki. Ebben a kapusok is ludasok voltak, mert igen nagy hibaszázalékkal indítottak. — Végül is mi vezetett eredményre? — A mérkőzés két főszereplője Medve és Szergyuk volt, kitűnően játszottak. Szergyuk jó játékának külön is örültem, mert eddig idegenben nem nagyon reme­kelt. Játszattuk még a sérüléseiből nem tel­jesen felépült Uzejrovicsot, ő főleg takti­kai okokból lépett pályára, hogy a védők figyelmét magára vonja. Ennek ellenére még négy gólt is lőtt. — Vége az őszi szezonnak, és az idei kupaszereplésnek is, mi a csapat program­ja még ebben az évben? — Ezen a héten edzünk, aztán december 27-ig pihenő, utána már teljes erőbe­dobással dolgozunk, mert január 7-én foly­tatódik a bajnokság, Ózdon kezdjük a tava­szi szezont. A kupában január 5-én lesz a további mérkőzések sorsolása, ekkor tud­juk meg, hogy február 1-én kivel játszunk a négy közé jutásért. Az alábbi csapatok jutottak még a nyolcaddöntőbe: Tatabánya, Komló, Győri Gardénia ETO, Pemü SE, Solymár, Fotex Veszprém, Elektromos — mind NB I-es — , és az NB Il-es Orosháza. —fuli— Röptében Rangadót vesztett a Start-Sporlula NB II nők Start-Sportula—Salgótarján 0-3 (-8, -6, -12) Mindössze egy vereséggel a tarsolyuk­ban érkeztek a tarjániak erre a mérkőzésre. A Sportulának nagyon jól kellett volna ját­szania ahhoz, hogy nyerni tudjon a vetély- társ Salgótarján ellen. Sajnos, ez nem kö­vetkezett be, így a vendégek távozhattál, a két ponttal. Az első játszmában 8-8-ig jól tartotta magát a hazai csapat, de utána, ért­hetetlen hibák sorozata folytán, a nógrádi­ak nyerték a szettet 15-8-ra. A térfélcserét követően Szekér László próbálta nyugtatni lányait, ám sikertelenül. Ugyanis a máso­dik játékrészben sem történt semmi válto­zás, és a végig nagy előnnyel vezető ven­dégek simán, 15-6-ra győzedelmeskedtek. A harmadik játszmában már szorosabb volt az eredmény, hisz a csapatok végig fej fej mellett haladtak. A végjáték ismét a Salgó­tarjánnak sikerült jobban, s így 15-12-re nyerték a szettet és ezzel együtt a mérkőzést 3-0 arányban. A vendégek szerint, ha a hazai csapat nem hibázott volna annyit a mérkőzés fo­lyamán, akkor a nyíregyházi gárda nyerhet­te volna meg a meccset, hisz ők sem hoz­ták a legjobb formájukat. A mérkőzés után a nyírségiek mestere, Szekér László az edzésmunkát hiányolta a csapatánál. Ugyanis a lányok a múlt héten egy kicsit „elengedték” magukat, és három edzés he­lyett, csak egy edzésen lehetett normális munkát végezni a létszám miatt. Ez sajnos meglátszott a gárda teljesítményén a ren­geteg nyitás- és nyitásfogadási hibán. így a nyíregyházi csapat egy olyan rangadót vesz­tett, amit több figyelemmel akár meg is nyerhetett volna. Batai TOTÓ 49. heti eredményei 1. Hamburg—Dortmund 0-4 2 2. Bremen—Bayern München 0-0 x 3. Dresden—Leverkusen 1-1 x 4. Duisburg—VfB Stuttgart 2-0 1 5. 1860 München—Frankfurt 2-1 1 6. Brescia—Sampdoria 0-0 X 7. Fiorentina—Roma 1-0 1 8. Foggia-—Milan 1-3 2 9. Genoa—Parma 0-0 X 10. Intemazionale—Napoli 0-2 2 11. Padova—Cagliari 2-1 1 12. Ancona—Piacenza 2-1 1 13. Palermo—Lucchese 2-0 1 + 1 mérkőzés: Reggiana—Cremonese 2-0 1