Új Kelet, 1994. szeptember (1. évfolyam, 137-162. szám)

1994-09-12 / 146. szám

10 1994. szeptember 12., hétfő UJ KELET Kosárlabda NB I — B-csoport Borgőzös győzelem Budafok-OTP Ingatlan—Nyíregyházi TKFSE 96-101 (36-60) Budapest Promontor u. 150 néző, V.: Bacsfay, Bagi. Budafok: Pólik 20, Tóth K. 23, Kiss 22, Lugosi, Székely 9. Cs.: Kárpáti 2, Pusztai, Mészáros 12, Radaman 2, Vámosi 8. Edző: Szóráth Emil. Nyíregyháza: Kozma 13, Szekulovics 25, Klisura 24, Borosnyai Sz. 20, Jan- kovics 14. Cs.: Borosnyai B., Garai, Hutás 4, Oroszvári 1. Edző: Hegedűs Ferenc, Kovács Tibor. Nagyon jól kezdett a Nyíregyháza, szin­te lerohanta a hazai csapatot. Az eredmény alakulása: 8. p. 8-13, 10. p. 11-23, 13. p. 15-30. Ebben az időszakban jól használták fel magassági fölényüket Klisuráék. Jellemző a nagy fölényre, hogy az első idejét a 14. percben kérte ki Hegedűs edző. Áz állás ekkor 24-45 volt. A 17. percben 26-54, két perc múlva 31-60-as eredményt mutatott a tábla. Az első játékrészt végül 24 pontos, megnyugtató előnnyel zárta a nyíregyházi tanárképző főiskola csapata. A második húsz percben aztán valami olyasmi következett, amire legfeljebb csak rémálmainkban számíthatunk. Elkez­dett pontatlanul dobni a vendéggárda, amiben közrejátszott az is, hogy a Boros- nyai-fivérek megsérültek. Kisebb atroc­itásra is sor került, amikor Póliknak könyvelt el egy személyi hibát a bíró, amikor is a hazaiak felháborodtak, mert szerintük nem ő volt a vétkes. Parázs hangulatban folytatódott a mérkőzés, egyre fogyott az előny. A 33. percben Tóth Ká­roly már a negyedik hárompontosát dob­ta, az eredmény 71-83-ra módosult. Még ugyanebben a percben a TK első számú irányítója. Kozma Tamás kipontozódott. A játékvezetők egyre többet tévedtek, tovább borzolva ezzel a kedélyeket. Egyre szoro­sabb lett a mérkőzés, a 36. percben kiegy­enlített a budafoki csapat. Hegedűs Ferenc időt kért, megpróbálta nyugalomra inteni játékosait, de ez nem sikerült. Felváltva vezettek a csapatok, szerencsére Klisura és Szekulovics vezetésével az utolsó perc­ben izgalmas körülmények között megsze­rezte győzelmét a TK. Hegedűs Ferenc:—Gyenge játék, idény eleji forma jellemezte a mai teljesítményün­ket. A kulcsemberek a második félidőben megpróbáltak improvizálni, ami az agresszí­van védekező Budafok ellen nem vált be. Szrecskó Szekulovics: — Nagyon ne­héz mérkőzés volt. A második félidő nem várt izgalmakat hozott. Örülök, hogy új csapatomban én szereztem a legtöbb gólt. Hangay György További eredmények: MEAFC—PVSK 97-70, Honvéd Baja—Dombóvár 73-92, MALÉV—Sal­gótarján 57-63, Szegedi Postás—Battai KC 87-76, Veszprémi Egyetem ESC— Balatel KE (Siófok) 74-55. TOTÓ 36. játékhét 1. Cagliari—Milán 1-1 X 2. Cremonese—Napoli 2-0 1 3. Foggia—Brescia 3-1 1 4. Genoa—Fiorentina 1-1 X 5. Juventus—Bari 2-0 1 6. Lazio—Torino 3-0 1 7. Padova—Parma 0-3 2 8. Reggiana—Sampdoria 0-?2: j2 9. Ancona—Léccé 3-0 1 10. Atalanta-—Ascoli 1-0 1 11. Andria—Cesena 1-1 X 12. Venezia—Como 0-1 2 13. Verona—Palermo 1-0 1 Pluszmérkőzés: 14, Piacenza—Cosenza 0-0 X Csapó Kupa nemzetközi röplabdatorna Nagybányáira került a díszes trófea Vasárnap ért véget a három napon át tartó Csapó Kupa nemzetközi férfi röplab- datoma. A már tizenharmadik alkalommal megrendezett rangos sporttalálkozónak ezúttal is a Bujtosi Szabadidő Csarnok adott otthont. A házigazda extra ligás NYVSC csapatának, a tornán vendégei voltak, az elmúlt évi román bajnok Exp- lolari Nagybánya, az ez évi bajnokaspi­ráns Zilah együttese és a szintén extra ligás Univerzita Kassa csapata. Az átszervezett fiatal nyíregyházi csapat az elért helyezés­től függetlenül biztatóan mutatkozott be a rangos ellenfelek ellen mutatott játékával. Az egyébként kiválóan megrendezett tor­na jól szolgálta a csapatok felkészülését a nemsokára induló bajnoki rajtra. A torna mérkőzéseinek eredményei: Explolari Nagybánya—Elcond Zilah 3- 0, NYVSC—Universita Kassa 3-2, Zilah— Kassa 3-0, Nagybánya—NYVSC 3-0. Kas­sa—Nagybánya 3-0, Züah—NYVSC 3-2. Végeredmény: 1. Explolari Nagybá­nya, 2. ELCOND Zilah, 3. Universita Kas­sa, 4. Nyíregyháza. Az első díjat, a díszes vándorserleget a torna névadójának özvegye. Csapó Lász- lóné adta át, ezenkívül a győztesnek még a KRÉTA Kft. is kedveskedett ajándékkal. A második helyezett a FA—Fantázia Kft. különdíját vehette át Bodnár Miklós igaz­gatótól, míg a harmadik és negyedik he­lyezett csapatokat Pók István, az NYVSC elnöke jutalmazta meg. A torna különdíjait Bakti Károly fes­tőművész ajánlotta fel. és értékes, zsűrizett alkotásokat adott át a legjobb ütő (Popso­rin, Nagybánya), a legjobb előkészítő (Va­si! Skukis, Kassa) és a legjobb mezőny- játékosnak, a zilahi Csontosnak. Fullajtár Támad az NYVSC Kézilabda NB i — visszapillantó Törökszentmiklós—NYKC Igazából higgadtan és reálisan akkor lehet egy mérkőzést értékelni, amikor al­szik az ember rá egyet — mondta Bartha Dénes edző, a Törökszentmiklós—NYKC kézilabda-mérkőzés utáni napon. Az ered­mény ismert, idegenben nyert a csapat 6 góllal. —Akkor nézzük sorjában, hogyan való­sult meg az edzői elképzelés a mérkőzés folyamán? — Taktikai elképzelésünknek meg­felelően alakult a mérkőzés. Nagyon határozott védekezést igyekeztünk megva­lósítani, ami a játék elején 3-2-1-volt, ezt követően, az ellenfél lövőerejét látva, visz- szahúzódtunk a hatos falra. Ebből a sző­kébb védekezésből a kontrajátékot eről­tettük. Ezt kisebb-nagyobb sikerrel meg is valósítottuk. Ha nem sikerült, az a fe­gyelmezetlenség miatt eshetett meg, ami azt eredményezte, hogy igazán nagy gól- különbséggel nem tudtunk elhúzni az el­lenféltől, csak az első félidő végén négy góllal. A szünetben többek között kértük a fiúktól, hogy a legjobb lövőjükre, Gulyás­ra lépjenek ki, és a többiek szilárd hatos falat védekezzenek. Aztán a megszerzett labdákkal indítsunk gyors ellentámadást a rendezetlen védelem ellen. Ha ez még­sem jön össze, akkor a felállt fal ellen rendszerjátékot játszunk. — Ez volt az elmélet, mit produkáltak ebből Jankovicsék? — A kontrajátékunk feljavult, viszont a felállt fal elleni kombinációs játékunk­ba sokszor hibák csúsztak, illetve ebben a játékrészben úgy tűnt, a biztos vezetés tu­datában a csapat nem koncentrált kellő­képpen. Hiszen nyolcgólos vezetésnél megvolt a lehtőségünk arra, hogy akár tíz gól feletti különbséggel is megnyerhessük ezt a találkozót. — A csapat végül is nyert, és a szur­kolókat elősorban ez érdekli, ráadásul hat góllal, ami a csapat életében a második legnagyobb arányú győzelem idegenben... — Természetesen a győzelemnek nagy értéke van. Azt hiszen, a számszerű ered­mény is meghaladja a várakozást, de saj­náljuk, hogy a mérkőzés során a kínálkozó lehetőséget nem tudtuk jobban kihasz­nálni. — A jó dolgok mellett mi az, amit még idegen pályán javítani kell a csapatnak? — Még hatékonyabbá kell tennünk a rendezetlen védelem elleni támadást! A le­pattant és megszerzett labdát gyorsabban kell átjátszanunk a mezőnybe! Nagyobb taktikai fegyelmet kell nyújtani a felállt védekezésben! Még egy lényeges dolog: ha az ellenfél egyszer megroggyant, akkor nem szabad hagyni felállni! Azt hozzá kell tennem, hogy a két nyert meccs tudatában is érződött — úgy a hazai pályán, mint idegenben —, hogy hiányzik egy igazi lövő a csapatból. Ezért a hatos fal elleni pozíciós játékunkat kell fejlesztenünk! Hisz az igazi megméretés szeptember 22- én, a Szeged ellen lesz, hazai pályán, ahol csak nagy taktikai fegyelemmel tud­juk majd felvenni a küzdelmet az igen jó játékerőt képviselő Tisza-parti csapat ellen.-Fuli­További eredmények: Ózdi KC—Szolnoki Olajbányász SE 23- 26, Tatabányai SC—Százhalombatta VSE-MOL 29-22, Tungsram Nagykanizsa SE—PEMÜ SE 33-17, Hort SE—Komlói Bányász 20-25. Forma—1 Olasz Nagydíj Az első körben a brit Eddie Irvine tömeges balesetet okozott, amikor hon­fitársával, Johnny Herberttel ütközött össze. A gabalyodásból nem maradt ki a William-csapat két brit pilótája, Damon Hill és Dávid Coulthard sem. A zsűri a futam leintése mellett döntött, s csak 24 perces szünet után következett a megismé­telt start. Az 53 körös verseny elején a francia Jean Alesi vezetett, de a 15. körben a sebességváltó meghibásodása miatt a küzdelem feladására kényszerült. Ezután Gerhard Berger állt az élre, ám nem tudta sokáig megőrizni pozícióját, hamaro­san Coulthard lett az éllovas, majd a 29. körtől Hill haladt az első helyen. Úgy tűnt, hogy a Williams kettős diadalával ér véget a világbajnoki futam, azonban az utolsó kör hajrájában Coulthard kocsijában a motor felmondta a szolgálatot. így Hill mögött Berger lett a második, míg a harmadik helyet a finn Mika Hakkinen csípte el. Nagy csalódást okoztak a Benetton-csapat pilótái, akik közül a finn J. J. Lehto — ő a vb-pontversenyben vezető, ám két futamtól eltiltott német Michael Schu- machert helyettesítette — csak kilencedik lett, míg a holland Jós Verstappen már az első körben kiesett. A sportfelüfgyelők az erőpróbát követően bejelentették, hogy a tömegbalesetet okozó Eddie Irvine-t megbüntették, egy világbajnoki versenyen nem állhat rajt­hoz. A brit Damon Hill, aki megismételte tavalyi monzai sikerét, pályafutása hete­dik diadalát aratta, idén ez volt a negyedik futamgyőzelme. Már csak 11 pont a hátránya a vb-pontverseny éllovasával, Schumacherrel szemben, aki két hét múl­va Estorilban sem lehet ott a mezőnyben. Az Olasz Nagydíj végeredménye: 1. Damon Hil! (brit, Williams-Renault) 1:18:02.754 ó. 2. Gerhard Berger (osztrák, Ferrari) 4.930 mp hátrány. 3. Mika Hakkinen (finn, McLaren-Peugeot) 25.640 mp h. A világbajnoki pontverseny állása: 1. Michael Schumacher (német, Benetton-Ford) 76 pont. 2. Damon Hill 65 p. 3. Gerhard Berger 33 p. Pályaavató Az első győztes Jáger Péter (Folytatás az első oldalról.) A pályaavató délután sajtótájékoz­tatóval kezdődött. Kiderült, szeptember 9-én megtörtént a pálya műszaki át­adása, most már készen áll a hite­lesítésre. A sajtótájékoztató előtt meg­tartott MASZ elnökségi ülés legfon­tosabb napirendje a jövő évi Atlétikai Ifjúsági Európa-bajnokság előkészüle- teienk értékelése volt. Az elnökség az előkészületekről elégedetten nyilatko­zott. A nemzetközi szövetség képvise­lője, Jorges Salsedo is kifogástalannak tartotta az előkészületeket. Schulek Ágoston, a szövetség elnöke bejelen­tette, hogy a januári közgyűlésig Mérei Lászlót bízták meg a főtitkári teendők ellátásával. A jövő évi Eb-re készülő magyar válogatott felkészítésének ve­zetésével Zsivótszky Gyula olimpiai bajnokot bízták meg, aki szintén részt vett a tegnapi eseményeken. A tájékoz­tató után Balogh Zoltán vezérigazgató és Schulek Ágoston aláírták azt a szer­ződést, mely szerint a jövő évi eb első nemzeti szponzora a Start Vállalat. Ezután fogadásra került sor, dr Felber- mann Endre alpolgármester, mint ven­déglátó elmondta, hogy a városháza falai között egyszerre ennyi sporthíres­ség még nem találkozott. Reményét fejezte ki, hogy az új pálya jótékony hatással lesz a nyíregyházi atlétikai élet­re. Orendi Mihály, a szervezőbizottság nevében bejelentette, hogy a Zefirusz Kft., a BIOGAL Rt., a Nyírautó Kft., a Start Rehabilitációs Vállalat után a kö­vetkező szponzori szerződést az EKO Kft.-vei írják majd alá. A résztvevők ezután a stadionba mentek, ahol megtekintették az új léte­sítményeket. Négy óra tizenöt perckor dr. Baja Ferenc miniszter, és Gallov Rezső államtitkár közösen indultak a rajtvonalhoz a célszalag átvágására, út­közben a miniszter az egyik versenyre készülő mozgássérülthöz ment, s az ál­lamtitkárral közösen a célszalaghoz tol­ták a fiú kocsiját, s az ő jelenlétében vágták át 8 szalagot. Mint megtudtuk, Semer Marka tizenöt éves Szlovénia fiú másodszor indult versenyen, s nagy örömmel őrzi majd a nemzetiszínű sza­lagdarabkát. Aztán megtörtént a félmaratoni rajt­ja. A versenyzők két és fél kör megtéte­le után a Sóstói úton és a Kossuth utcán folytatták a futást. Elsőként az iskolai csapatok érkeztek a félmaratonka távjá­rói, először mindenki csodálkozott, hisz nagyon hamar megjöttek a futók. Aztán kiderült, egy szervezési hiba folytán a tervezett 5000 méternek csak a kéthar­madát tették meg. Kivéve Barta Zoltánt, a Vasvári Pál Gimnázium tanulóját, aki vezette a tanulók mezőnyét és végigfu­totta a távot, de akik utána futottak, már a fél távnál befordultak a stadionba, s hogy milyen jól fut a fiú, mi sem bi­zonyítja jobban, mint hogy így is az első húsz között volt. Aztán jóval később, egy óra eltelte és öt utcai kör megtétele után érkeztek a félmaratoni résztvevői is. Eredmények: Magyar félmaratoni bajnokság, „Bütyök” emlékverseny: Férfiak,bajnok: Jáger Péter (BVSC), 1:04.34 óra, 2. Kovács József (BVSC) 1:04.43, 3. Berkovics Imre (BVSC) 1:04.55. Nők, bajnok: Pásztor Kornélia (DMTE) 1:13.21, 2. Földingné Nagy Judit (Győri Dózsa) 1:13.55,3. Nagyné Petrik Éva (BVSC) 1:14,52. Kézikocsisok, bajnok: Legeza György, 2. Urbancsok György, 3. Mo­haros Mihály. A bajnokok mondták: Jáger Péter: — Nagyon örülök, hogy másodszor is sikerült nyernem. Jó erő­ben éreztem magam végig, de ott voltak a nyakamban a többiek is, nem sikerült elszakadnom tőlük. Ez idei legjobb ered­ményem. Jövőre is itt szeretnénk lenni! Pásztor Kornélia: — Tavaly csak hetedik lettem, de most sikerült meg­nyerni a bajnokságot. Nagyon készültem erre a versenyre, a közepétől már én vezettem. Szerencsére a fiúkkal együtt versenyeztünk, így volt kivel mennem. Legeza György: — Végig együtt mentünk Urbancsokkal, a közepe felé egyszer majdnem elszakadtam tőle, mert légzési nehézségeim voltak, aztán túl­jutottam a holtponton. Végül is csak né­hány méterrel nyertem. Révay Zoltán