Új Ifjúság, 1954. július-december (3. évfolyam, 52-103. szám)

1954-07-10 / 54. szám

0) IPIOSÁC ."ViA^tCíA . CittetifejUt Az összszövetségi testnevelési és sportbizottság meghívására kedden reggel repülőgépen egy 11 tagú úszó csoport Moszkvába utazott amelynél? tagjai június 10—12-én Tbitiszben áll­nak rajtra az ottani úszóversenyeken. A versenyen résztvesz még Bulgária, Magyarország. Lengyelország. Románia és a NDK úszói is. Londonban megkezdődött a Szovjet­unió és Nagybritánnia közötti sakk­verseny. A verseny állása 6:0 a szov- íet sakkozók javára négy függőben maradt játszmával. £li TifJt* PVÍQCi b Az ausztráliai Landy Göteborgban megkísérelte az 1500 méteres világ­csúcs megjavítását, de „csak” a a. 43,2 futott. 2. a svéd Erikson lett 3.49,8-al. LKe**e. futás* CH Brno Gwaidia Varsó 0:1 (01) Szerdán délután játszották a mérkő­zést a Spárték Bmo stadionjában Az eredmény reális. A bmói teknfjpálván kedden este folyt le a nemzetközi kerékpárverseny az NDK és Csehszlovákia válogatott­jai között. A plasztikus egv kilométe­res versenvben Foucfek < ODÁ ) győzött 13 mp. alatt. A 20-körös pontozási Versenyben Kolegár (Spártak Brno) győzött 15 ponttal. A 60-körös páros- versenyben a? NDK versenvzői győz- tek. Az első Maroun Jáhrling-pár lett 27 ponttal. Lapvélemények a világbajnokságról Svájci lapok a labdarugó világbaj­nokság döntője után részletesen fog­lalkoznak a dönttí mérkőzéssel. A la­pok általában megállapítják, hogy a Nyugat-Németország Magyarország mérkőzés színvonala méltó volt a VB döntőjéhez. Megjegyzik, hogy a ma­gyar válogatott a világbajnokság so­rán ilyen gyengén még nem játszott A nyugat-német válogatott teljesítmé­nyéről minden lap elismerően emlé­kezik meg, dicséri a német játékosok lelkes küzdőképes játékát és nagy igyekezetét. A mérkőzés egyes idő­szakaiban olyan kitünően játszott, akárcsak a támadó iátékáról híres ma­gyar együttes. A Zürichi Sport be­számolójának címe: Németország meg­nyerte a meglepetések világbajnoksá- gát. A szövegben többek között eze­ket írja: „Már a mérkőzés előtti be- harangozó’'-’'í>an is említettük, hogy a németek a döntő mérkőzésre azzal azzal az előnnyel indulnak, hogy a magvakok esélyesebbek. Ezen a lelki ténve7”n kívül hangsúlyoztuk azt is, hogy a -oagvar csapat iátékán már az uruguavak eben is a fáradtság jelei mutatkiztak, A németek viszbnt kitti- nőnp látszottak az osztrákok ellen és észrevehetően formajavuláson mentek keresztül A lap szerint a német csapat meg- érdeme'ten szerezte meg a győzelmet de mint a cikkíró megjegyzi: „Egy haiszá'on függött csak a magyar csa­pat ffvözelme. A magyar csatárok fen- géteg gólhelyzetet kihasználatlanul hagytak Még az utolsó percben is egyenlíthettek volna. Czibor azonban nagy helyzetben hibázott. A magyar csapat -zen a mérkőzésen közel sem érte el csúcs formáját. 2:2 után nyo masztó fölénybe kerültek a világhírű magyarok, a csatárok több helyzetet dolgoztak ki, de lövéseiket vagy a ka­rnis védte, vagy azok elkerülték a ka­put. sőt néhányszor a kapufán csat tantak. — A második félidő első felé­ben úgylátszott. hogy a magyarok fe­lülkerekednek és győznek. De fölé­nyüket továbbra sem tudták góllá értékesíteni, a németek pedig erőt me­rítettek abból, hogy ezt a számukra nagyon veszélyes időszakot gól nélkül "négüszták.” A lap helytelennek tartja azt. hogy i csapatban a döntő fontosságú mér­őzésen nem a lendületes hasznosan játszó Budai volt a lobbszeiső. hanem helyette Tóth M. került a csapatba. Puskás beállításáról a következőket írja. „Nem lehet erre egyszerűne igen­nel vagy nemmel válaszolni . , Pus­kás jelenléte feltétlenül jó hatással volt a többiek iátékára, a balössze­kötő gólt is lőtt. Nekünk azonban úgy tűnt, hogy Puskás egészségileg nérn volt teljesen rendben és nem vöit erejének teljesen birtokában. Ez a második félidőben különösen szembe­tűnő volt. A balösszekötő nem moz­gott eleget, nem vette ki részét eléggé az építésből, nem kísérelte meg a csa­társor játékának irányítását. A nyu­gat-német válogatottról ilyeneket ír a sport. A németek a csodacSapatqt egy igen gyenge időszakában csípték el. A németeknek nagyon jól kellett ját- szaniok. hogv legyőzzék a csodálatos eredményeket elért, világhírű magya­rokat.” — A La Suisse” című’ lap megjegyzi: „Németország válogatottjá­nak győzelme megérdemelt, A néme­tek erőnlét tekintetében felülmúlták a magvarokat. S időnként megközelí­tették azt a csatársor játékot, amilyet a magvarok szoktak játszani, A Ber­ner Tn"blatt a mérkőzésről szóló tu­dósítása közben leszögezi, hogy a dön­tő magasszínvonalú izgalmakban bő­velkedő találkozót hozott és a csúszós talajon mindkét csapat íze';tőt adott nagv tudásából. A németek azt nyúj­tották. amit vártak tőlük a magyarok viszont elm"-’->dtak szokott kitűnő for­májuktól. Er”tieneknek. határozatla­noknak tűntek „A magyaroknak sok minden nem sikerült, ismert pontos, gyors össz.já- tékuk csak időnként csillant fel a németek mindet beleadtak. Sokszor igen szépen váratlanul támadtak és győztek.” A „Der Bund” megjegyzi azt, hogy a döntő példásan sportszerű légkörben zajlott le.” A csapatok küzdelme, já- téíca méltó volt a világbájhokság dön­tőjéhez. A magvarok művészibben, de puhábban, a németek több egyéni el­gondolással küzdőképesebbén hárcöl- tak a világbajnoki címért. A lapok fog­lalkoznak Ling játékvezető működésé­ről Megállapítják, hogv Ling többször tévedett és tévedéseit legtöbbször szá­nalmasan gyenge helyezkedése okozta. A magyarok egvik veszélyes támadása is az ő hibáiéból akadt el Győzelmet aratott a bratiszlavai Vörös Csillag a budapesti Dózsa csapata ellen 2:1 (2:1) 1954. július 6-án a bratislevai Vörös Csillag és a budapesti Dózsa futballmérkőzés lezajlása előtt barátsá­gosan elbeszélgettünk e budapesti Dózsa labdarúgó szakosztályának vezetőivel. Beszélgetésünk alkalmából e buda­pesti Dózsa vezetői a következőket üzenik a csehszlovákiai fiatal sportolóknak az Oj Ifjúság hasábjain keresztül. — A népi demokratikus országokban a fiataloknak minden lehetőségük megvan rá, hogy a sportban is fej­lesszék testüket. Minden fiatal hazafias kötelessége, hogy éljen ezzel a joggal hasonlóképpen mint nálunk Magyar- országon. Vegyétek példaképül Zátopeket, Ruzickát, Puskást, Földest, Bozsikot, Kocsist, Szuszát, Várhidit és haladja­tok nyomdokain. Minél többen lépjetek be a sportkörökbe, hogy ezzel is hazátokat szolgáljátok; megbecsülést és dicsőséget szerezzenek hazájuknak és ezen keresztül a népi demokratikus országoknak. A budapesti Dózsa labdarú­gócsapata is tanúságot tesz a két ország barátságál ak elmélyítéséről. A budapesti Dózsa vezetősége és sportolói sok sikert kívánnak a csehszlovák dolgozó népnek és a sporto­lóknak. Kívánjuk a sporton keresztül is elmélyüljön a csehszlovák és a magyar nép megbonthatatlan barátsága. KOPÁCSI SÁNDOR, BACSVÄNV JÁNOS, KONKOLY BÉLA, GERGŐ JANOS, a budapesti Dózsa vezetői. Konkoly elvtárs a továbbiakban el­mondotta, hogy a budapesti Dózsának tiz labderúqó csapaté ven. Ezek á csa­patok Olyan nevelést kapna-k, hogy idővel majd méltóan képviselik a ma­gyar labdarugó sportot. A Bratislavában tartózkodó 17 játé­kos közül 7 a saját nevelésünk. Szusza Feri a csapat kapitánya, Borsán.vi, Győrvári, Sólyom, Pásztor, Kajós és Breda. A csehszlovákiai kirándulásunkon so­kat tanulunk Ezáltal még jobban fel­készülünk az őszi bajnokságra, ahol a a 8-í.s helyen vegyünk üé e harmadik helytől két pont választ el bennünket. Ami az erőnlétünket illeti, két hétig voltunk Balatonlellén, s mindent elkö- I vettünk, hogy jó formában legyünk, I de csapatunk eddig még nem érte el a formáját. Arra a kérdésünkre, hogy mennyiben bíznak a győzelemben. Konkoly elvtárs így válaszol: „A sportember mindig bízik a győzelemben, még ha erősebb ellenféllel is kerül szembe”. Majd társasgépköcsin utaztunk ki a ligetfelusi sportpályára, ahol sor került a budífpesti Dózsa első csehszlovákiai szereplésére, mégpedig a bretislavei Vörös Cs llag ellen. A mérkőzés előtt Kopácsi Sándor eivtárs a magyar dolgozók, a belügy­minisztérium dolgozói és a Dózsa spor­tolók nevében szeretettel üdvözölte a csehszlovák közönséget. — örömmel tettünk eleget a jó­peinket egymáshoz és szorosabbra fűzi barátságunkat. Köszönetét mondok ezért a meleg, baráti fogadtatásért, amelyben a Vö­rös Csillag bennünket részesített. A Vörös Csillag védemle működik a Dózsa elleni mérkőzésen: Balról: Tichy, Egresi, Virágh, Hiavaty, Kacáni, Gogh és Szusza képességű bratislavai Vörös Csillag csapata meghívásának. Minden sport­találkozó még közelebb hozza né­Éljen és viruljon a csehszlovák és a magyar nép megbonthatatlan ba­rátsága. A magyar sportolókat Vad'ura elvtárs Szerda délután elbeszélgettünk Szu­sza Feri csapatkapitánnyal s megkér­deztük, hogy érzi megát Bratis­lavában és hogy tetszik neki Bratislava sportszemszögből. — Nagyon jól érzem magam, nem­csak én, hanem az egész csapat. Ami sportszemszögböl különösen meglepett — mivel állandó látogatói voltunk a sporttelepeknek — a jól felszerelt, korszerű sportlétesítmé­nyek és felszerelések. Szusza elvtárs megjegyezte, hogy a sportolni vágyó ifjúságot csak az egyesület keretén belül látta sportolni, ami nagyon „Barátságos1 egészséges és hasznos, mert ott tudja magát az egyén fejleszteni és vala­mi csak kiforr belőle. Majd megkérdeztük Szusza elvtársat, hogy mi a véleménye a hétfői mérkő­zésről és hogy játszott e Vörös Csillag; — Jóiramú mérkőzés volt, mond­juk, ami a futballszépségben nem nyilvánult meg. Ennek főleg az az oka, hogy mi most az őszi szezón elején tartunk és most készülünk az őszi bajnokságra. Minder igyekeze­tünk a kondíció előkészítésére irá­nyul és azért van az, hogy a labda­kezelésben sok a hiányosság még. Különben a mérkőzés a legbarátibb légkörben zajlott le. Beszélgetésünk folyamán megkérdez­tük SzusZe Ferit, mi a véleménye a Genfben lezajlott vil gbajriókság dön­tőjében elszenvedett magyar vereség­ről. — Szavakban ki sem tudom fejez­ni, mennyire lesújtott a hír. Itt még talán csak annyit szeretnék megje­gyezni, hogy a futball szépsége iránti érdeklődést éppen az ilyen váratlan eredmények fokozzák. És még azt, hogy a futballban minden lehetséges Végül megkérdeztük Szusza elvtár­sat, hogy a csapatnak mik a tervei a csehszlovákiai portyázás után. — Az előkészületi portya után nemzetközi négyestornában mérjük össze erőnket július 24. és 25-én Budapesten a bukaresti Dinamóval a bratislavai Vörös Csillaggal és a Ki­nizsivel. Remélhetőleg ez a találkozó nemcsak a sportszerű kereteknek lesz a mintaképe, hanem a tapasz­talatátadásnak is színhelye lesz. S ezáltal' mindannyian növelni fogjuk labdarúgóképességeinket. — ki — mérkőzés üdvözölte. Az ünnepélyes megnyitás után a csapatok a következő összeállításban álltak ki. Dózsa: Henni — (Fazekas). — Hajna , Borsányi, Sólyom — Kis II., Gvurgyík — Egresi, Pásztor, (Deák), Virág, Szusza, Győrvári. Vörös Csillag: Hiavaty — Venglár, Tichy, Hlozek — Gogh, Kadlec — Pavlovics, Cimra, Kosnár, Kacányi, Újvári Első percekben jellemzők voltak a pontatlan leadások, valamint a gól­helyzetek kidolgozása, mind két fél részéről. Ennek ellenére é gyorsabb hazai csapatnak az első negyedórában két gólra sikerült szert tenni. Elsőnek Újvári tört kapura s lövése a 13. perc­ben Rajnán irányt változtatva a meg­lepett Henni mellett hullott a hálóba. A 16. percben Henni kiejtette kezéből a labdát és így Ujváry könnyen bizto­sította a vezetést. 2:0. A pontatlan játék 'ellenéire is foko­zatosan megnyilatkozott a budapesti Dózsa jobb technikája és még az első félidőben a 33. percben Szusza széni- tett az eredményen. 1:2. Félidő Után a hazaiaknál javulást lehetett észre­venni. Fckéop a csatársor mutatott szép teljesítményt s ezért a közönség­nek meg volt az őke a lelkesedésre. A Vörös Csillag leleményes támadásai, gyors lefutásai a szélen és kemény lö­vései e mérkőzés végéig jellemzőik vol­tak. Kitűnő játékot mutatott Hiavaty a kapuban, Tichy jól tartotta az ellen­fél támadásait, még akkor is, amikor Pásztor helyett Deák állt be. A véde­lemben Gogh keményen tartotté Szu­szát és megakadályozta Dózsa csatár­sorának kibontakozását. Vége felé az egész csatársor sökatigérő játékot mu­latott. A budapesti Dózsa játékosai közül Fazekas, aki Mváltotta Hennit és Borsányi mutattak kitűnő játékot. Mig Kis II. a csapat légjobb játékosa volt. A csatársorban Virág hatalmas küzdeniakarásáról és jő labdaátadásá- ről tett tanúságot. Egresi gyors tá­madásokat vezetett é6 jő beadásaival magáré vonta a közönség figyelmét. A Bucsony-hegy aljában alig Két kilométernyire egymástól, két falucska húzódik meg. Sávoly és Bolgárom. A két falu népe barátságban él egymás­sal, de csak addig, míg futballmérkő­zésre nem kerül a sor, akkor aztán vége a barátságnak. Szerintem ajánla­tos lenne, ha a mérkőzések előtt a játékosok boxedzéseken vennének részt, hogy a közönség részéröl .jövő támadásoknak ellen tudjanak állni. Az alábbiakban most csak egv példát hozok fel. Most. hogy a bajnoki mér­kőzések befejeződtek, a kát, falu fut­ballcsapata Bolgáromban ' barátságos mérkőzésre állt ki Gyengén szemer­kélt az eső. amikor a sávolyi csapat a helyszínre érkezett A csúszós sáros pálván háromnegyed háromkor meg­kezdődött a mérkőzés. Egv gyors leni hanás után az otthoni csapat a 2. percben megszerzi a vezetést, ez mintha bíztatást jelentett volna a sá- volvi csapat számára Sorozatos táma­dást vezetnek, kiegyenlítenek és a "0 percben még is szerzik a vezetést. A második félidő változatos játékot hozott, de a bolgáromiak eredménye­sebbek. a 20. percben egyenlítenek es a mérkőzés befejezése előtt még egy gólt lőnek. Ennyi volt a labdarúgás A második félidőben olyasmi történt, aminek futballmérkőzéseken nem sza­bad előfordulni. Az egyik sávolyi .á- tékos szabályos becsúszó szereléssel megszerezte a labdát a bolgáromiak jobbszélsőjétől. Ekkor a közönség be­rohant a páivára és ütlegelni akarták a játékost. Ez mái- másodszor for­dult elő az utóbbi időben Az elmúlt héten Fülekpüspökiben ugyanez tör­tént. Jó lenne, ha a járási sportveze­tőéig figve'meztetné a falusi klubbok vezetőit, hogy akadályozzák meg az ilven jelenetek ismétlődését. Semmi esetre sem segítik elő szocialista spor­tunk feitödését Minden tárgyilag» spörfszerető ember küzdjön az ilyen jelenségek ellen. LUKACS TIBOR. Sávoly A budapesti Dózsa mezőnyben szé­pen játszott, pontos passzokkal pró­bálták a Vörös Csillag kapuját meg­közelíteni, azonban ezeket a támadá­sokat nem bírták lövéssel befejezni, illetve gólokkal érvényesíteni. Ehhez hozzájárult a Vörös Csillag kapusának és védelmének a jó játéka. Feltesszük a kérdést a Vörös Csillag vezetőségének és játékosainak, mi az oka annak, hogy amikor a budapesti Dózsa ellen, vitamint a többi csehszlo­vák nagy csapat ellen kit' nö játékot mutatnak, ugyanakkor kisebb játék­erőt képviselő csapatoktól vereséget szenvednek Nagyon jó és egészséges volna, iá a vezetők és a játékost* elgondolkozná­nak arra vonatkozólag, hogy ez miért van így és mik az oka hiányosságoknak amii. feltétlenül rövid időn belől vál­toztatni kell, annak érdekében, hogy a budapesti Dózsa ellen mutatott játé­kot maradandóvá tegyék. KLEIN LÁSZLÓ Mit mond Szusza Feri