Gall György (szerk.): A szent szabadság oltalmában. Erdélyi unitáriusok az 1848-1849-i magyar forradalomban és szabadságharcban (Kolozsvár, 2000)

Tanulmányok - Egyed Ákos: "Mi egy nemzetnek sem vagyunk ellenségei, csak a régi rendszer embereinek (Udvarhelyszék 1848 - 49-ben)

amelytől 1848-ban meg akart szabadulni, különösen, ha ismét katonás­kodnia is kellett. Ezért makacskodott a székelység mindenfelé: vagy katonáskodik, vagy adót fizet, de a kettőt egyszerre nem teszi. Ennek az inkább lélektani, mint anyagi természetű magatartásnak a történelmi gyökereit nem látta akkor a magyar kormány, de hogy reális ügyről volt szó, mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy Kossuth 1849-ben eltö­rölte a székelység egy évi adóját. Másrészt a sorozás, toborozás is ide­gen volt a Székelyföldön; itt korábban általános volt a hadkötelezettség, s a mustrák szolgálták a hadkötelezettség ügyét, ahol minden fegyver­forgató székely megjelent. Az 1848 őszén elrendelt összeírást valami­féle ellene irányuló lépésnek tartotta Udvarhelyszék népe, s minden­képpen tiltakozott ellene. A székben élő nemesség és értelmiség, mely maga is erősen megoszlott, nem volt képes az új érdekegyesítést a nagy nemzeti feladatokra való tekintettel sem megvalósítani. Ebben a kritikus helyzetben nevezte ki a kormány Udvarhelyszék kormánybiztosává Székelyudvarhely országgyűlési képviselőjét, Keller Jánost. Új kor­mánybiztosokat a külpolitikai helyzet romlása s Erdélyben a nemzetisé­gi konfliktusok növekedése miatt nevezett ki a kormány. És azért is, mert egyre jobban meggyőződött arról, hogy sem a Gubernium, sem Vay királyi biztos nem ura a helyzetnek, s a General Commando Puchner tábornok vezetésével nem a magyar kormány, hanem Bécs po­litikáját követi. Márpedig a Habsburg-hatalom láthatóan a magyar for­radalom eredményeinek a megsemmisítésére készült. A magyar kor­mány, s különösen Kossuth számított a székelység katonai erejére. Ezért már korábban megbízta Berzenczey László marosszéki követet, hogy kormánybiztosként szervezzen meg egy székely könnyűlovasezredet. Berzenczey augusztus végétől Marosvásárhelyt működött, ahonnan a székely székekben a toborzást folytatta. Amint említettük, kormány­­biztost kapott Udvarhelyszék is Keller János személyében. A kinevezési okmány szerint Keller kormánybiztos feladata „a honvéd sereg minél elébbi alakíttása, a reactionarius törekvés, vala­mint a kormányzás elleni bujtogatás érdekibe téjendő hivatalos eljá­rásban segédkezet nyújtani...”60 A magyar kormány tehát tudomást szerzett a székben uralkodó helyzetről és határozott fellépést kért a reakciós és kormányellenes 144

Next

/
Oldalképek
Tartalom