Tribün - A Fradi Futballmúzeum lapja (1996-2003)

2000 / 8.

7 A magyar válogatott Üllői úti mérkőzései A régi és az „újkori" Fradi- pályán összesen 75 mérkőzést játszott nemzeti tizenegyünk. Február 23-án új ellenfél mutatkozik be az Üllői úton: Ausztrália válogatottja. Az első mérkőzésen a hajdani Üllői úti pályán még a tizes- huszas években voltak. Mindezekről olvashatnak majd a szurkolók is, az idei válogatott mérkőzésre megje­lenő kiadványból. íme az első 13 találkozó és plussz egy emlékezetes meccs... * 1. 1911. november 5. Magyar­ország-Ausztria 2-0 Wagner­serleg G.: Schlosser, Koródy Az Üllői úti pálya első válogatott mérkőzésén mindjárt jubileumi köszöntés is volt. Schlosser Imre a korszak sztárjátékosa 25. váloga­tottsága alkalmából egy nagy babérkoszorút kapott Kárpáti Bélától, az MLSZ elnökétől. (Ennyi évtized múltán már nem lehetünk ünnepron- tók, de megjegyezzük, hogy Slózinak ez még csak a 24. válogatott meccse volt...) Azután nemzeti tizenegyünk első Üllői úti gólját Schlosser szerezte, így „ünnepelte" önmagát. A második gólt is „hazai" játékos, a szintén FTC futballista Koródy Károly lőtte. 2. 1912. április 14. Magyar- ország-Németország 4-4 G.: Bodnár 3, Schlosser A válogatott első Üllői úti dön­tetlenje. A németek már 4-1-re is vezettek, de azután következett Bodnár (MAC) mesterhármasa! így Molnár nevéhez fűződik az első Üllői úti válogatottbeli mesterhármas! Az első idegen játékos által szerzett gólt pedig a német Möller érte. 3. 1912. november 3. Magyar­ország-Ausztria 4-0 G.: Schlosser 2, Bodnár, Pataki Ez az Üllői úti pályán a magyar válogatott első nagygólarányú győzelme. A hóviharban is harminc­ezer szurkoló övezte a játékteret. Ez volt Magyarországon az első harminc­ezres nézőcsúcs - amit tehát az Üllői úti pályához fűződik. 4. 1913. május 18. Magyar- ország-Svédország 2-0 G.: Pataki, Schlosser A 83. percig 0-0-ra állt a mér­kőzés! Ekkor Pataki az FTC ifjú center megszerezte a vezetést, majd a befe­jezés előtt egy perccel Schlosser egye­dül tört kapura, és nem hibázott... A már-már kudarcot jelentő döntetlen­ből így lett győzelem. 5. 1914. május 31. Magyar- ország-Franciaország 5-1 G.: Bodnár 3, Payer, Pataki Borbás késése miatt félórás késés­sel kezdődött a mérkőzés! A félidei 1 - 1 után Payer (FTC) tizenegyesével indult meg a magyarok gólgyártása. Bodnár, a MAC jeles csatára ezúttal is három gólt szerzett! 6. 1914. október 4. Magyar­ország-Ausztria 2-2 G.: Pótz-Nagy, Schlosser Világháborús időben - a Vöröskereszt javára rendezett váloga­tott mérkőzés. Igaz, hogy Budapest- Bécs néven hirdették - de végül mindkét szövetség hivatalosnak is­merte el. Az osztrákok egyébként félidőben 2-0-ra vezettek... 7. 1915. november 7. Magyar­ország-Ausztria 6-2 G.: Schaffer 3, Tóth Potya 2, Kertész II A magyar válogatott Payer késése miatt tíz emberrel kezdett... Schaffer a magyar csapat újonca viszont há­rom góllal mutatkozott be! Az MTK középcsatára óriási közönségsikert aratott, tombolva ünnepelték. Először rúgtunk az osztrákoknak ötnél több gólt az Üllői úton. És még egyy nevezetesség: az osztrák válogatott az eddigi fekete-fehér szerelés helyett, az Üllői úton játszott először fekete-sárga csíkos trikóban. Ez volt a Habsburgok családi színe, a nevezetes „svarcgelb". Hogy miért változtattak? Talán a háborús viszonyok monar­chikus egységének kinyil­vánítására... 8. 1916. október I. Magyar­ország-Ausztria 2-3 G.: Tóth P Schaffer Az Üllői úti pályán a magyar válogatottnak ez volt az első veresége! A meccset egyébként Veres Imre személyében magyar bíró vezette. A magyar válogatóinak ez volt a 60. hivatalos mérkőzése. A meccs előtt volt is ünnepség - a sima vereség után már mindenki csendben távozott. Az Üllői úton ekkor játszott először MTK labdarúgóként Schlosser Imre... 9. 1917. október 7. Magyar­ország-Ausztria 2-1 G.: Schaffer, Taussig Első eset, hogy az Üllői úti pályán nem volt FTC játékos a válogatottban! A győzelem ugyan sikerült, de a hangulat a korabeli tudósítása szerint ilyen volt: „A magyar csapatért drukkoló tömeg lelkét megfekvő borulat még akkor sem foszlott szét, amikor az első gólt jelezte a bíró füt­tye." 10. 1919. április 6. Magyar­ország-Ausztria 2-1 G.: Orth, Braun A Tanácsköztársaság ideje alatt rendezett egyetlen válogatott mér­kőzést 40 ezren látták! Ez volt Magyarországon az első negyven­ezres csúcs... A címertelen mezben játszó magyar csapat (először fordult ilyen elő) ha nehezen is, de győzni tudott - elsősorban Orth jó játéka révén. 11. 1921. november 6. Magyar- ország-Svédország 4-2 G.: Orth 3, Schlosser Két és fél év elteltével futottak ki az Üllői úti pályára a válogatottak. Pluhár István a későbbi híres rádióri­porter a meccs napjának délelőttjén csapatában a II. osztályú BEAC-ban bajnoki meccset játszott, majd délután a válogatottban is egy félidőn át rúgta a labdát! Hát ilyen is volt... Ez volt az Üllői úton az első játékosc­sere - válogatott meccsen! (A II. félidőben Braun /MTK/ helyett Pluhár /BEAC/ játszott.) A meccset egyébként Orth vezérletével a magyar csapat biztosan nyerte. 12. 1922. június 15. Magyar- ország-Svájc 1-1 G.: Blum A magyar csapat egyenlítő gólját az előrehúzódó Blum Zoltán a 16- osról, kapásból lőtte a hálóba. A fer­encvárosi fedezetnek hosszú pálya­futása alatt ez volt az egyetlen válogatottbeli gólja... 13. 1922. november 26. Magyar­ország-Ausztria 1-2 G.: Molnár Ez volt az ötvenedik osztrák-mag­yar! Félidőben a magyarok még 1-0- ra vezettek, de Fogl II (UTE) kartörése után megbomlott a csapat egysége, és érzékeny vereség érte válogatot­tunkat. Bécsben persze nagy örömet keltett az osztrákok győzelmének híre - o kávéházakban, vendéglőkben hajnalig ünnepeltek... Nemzeti Bormúzeum és Labirintus Étterem National Wine Museum and Labirinth Restaurant Nationales Weinmuseum und Gasthaus Labirintus 2ooo Szentendre, Bogdánvi u. 1o. Tel./Faxí 06-26-317-054 NyiTVATARTÁs - Open - Öfnungszeits 4n nft nn Exkluzív magyar borok szaküzlete ( Wineshop,Weinschop) Bp.lll .kér. Kolosy tér 5-6. Tel./Faxs 25o-8o69 Nyitvatartás - Open - Öffnungszeit: 930-1830