Tribün - A Fradi Futballmúzeum lapja (1996-2003)

2000 / 10.

A könyvben ez így olvasható... Hogy, hogyan is néznek ki ezek a kis fejezetek, mik alkotják „történelmi tégláinkat”? Nos, ízelítőül a századfordulótól a 100%-os bajnokságig rész utolsó időszakát idézzük. 6 TRIBÜN _______________ Jég korongozóink első tornagyőzelme! A MUE jégkorongtorna döntőjében: FTC-MUE 4-2 „Az FTC döntő győzel­me csak 2x5 perces meghosszabbítás után született meg. Fluber tá­voli lövése zöld-fehér ve­zetést szerez, de Erdődy egyenlít. A második har­madban Huber megint tá­volról üt gólt, az utolsó harmadban azonban Fogl bekhendről ütött pompás gólja újra egyenlít. A meghosszabbításban az­után Miklós szép áttöré­se, majd Senyei gólja meghozza a győzelmet” Az FTC jégkorongcsapa­tának ez volt az első tor­nagyőzelme! (1930. II. 27.) Akik a sikert kiharcol­ták: Tímár, Hoffmann, Bliesner, Grimm, Huber, Miklós, Kovács, Senyei. Egyébként két héttel korábban jégkorongozó­ink először játszottak 0-0- ás. mérkőzést! Az MHC torna keretében a BBTE ellen született a szokatlan eredmény... Bajnok öklözök Az ökölvívó CSB döntő­ben: FTC-BTK 9-7! „A nagy kérdés tehát eldőlt. A csapatbajnokságot az FTC visszahódította nagy riválisától, a BTK-tól. Te­gyük hozzá, a győzelmet meg is érdemelte. Min­den versenyzője nem csak fizikailag volt felké­szülve a nagy csatára, de lelkileg is. A nap hőse Márton volt, aki a leg­szebb munkával a BTK-t 2 biztos pontjától fosztot­ta meg, ami végezetül is az FTC bajnokságát je­lentette. De nemcsak Márton, hanem az FTC csapatának minden egyes tagja lelkének utol­só akarását, és izmainak legvégső erejét vitte a harcba. így a győzelem el nem maradhatott." Az FTC Kocsis, Széles, Már­ton és Ecsegi révén már 8-0-ra vezetett, amikor Endre sérülés miatt harc- képtelenné vált. Szigeti fölényes biztonságú tá­madásai következtek To­kaji ellen, s tiszta ütései után biztos győztesnek látszott. A bírók azonban nagy meglepetésre csak döntetlent hirdettek ki! Sokat nem törődtek vele, mert ezzel az 1 ponttal is már megnyerte a CSB-t az FTC! (1930) Kocsis kivándorolt 1930. február 23. A rendőrségre hívták az Ökölvívó Szövetség alel- nökét. Na nem valami botrány miatt, „csak" egy amerikai vízum érkezése miatt. Kankovszky Artúr­nak megmutatták Kocsis Antal útlevelét, amelynek sportügyben Amerikára történő érvényesítését kérte az olimpiai bajnok. Az útlevélhez csatolva ott volt az Egyesült Államok beutazási engedélye is. A Szövetség nem tehetett mást, „elengedte” az itt­hon oly sokat nélkülöző olimpiai aranyérmesét. Kocsis 17 hónappal olimpiai győzelme után végleg külföldre távozott. Hamarosan lezajlott első profimérkőzése, s nagy meglepetésre mindjárt ki­ütéses győzelemmel kez­dett! Profimérkőzéseire is zöld-fehér, FTC feliratú köntösben lépett a szorí- tóba... Győztek az Sz-betűsek Az országos egyéni ökölvívó bajnokságon Széles és Szigeti kitűnő­en szerepeltek, súlycso­portjukban mindketten az első helyen végeztek. Két fradista viszont a padlón fejezte be a küzdelmet. Márton és Endre kiütéses vereséget szenvedtek. Endre mentségére legyen mondva, hogy a találkozó napján 4 kg-ot kellett fo­gyasztania, hogy súlycso­portjában egyáltalán mér­kőzhessen. A nagy fo­gyasztás miatt teljesen le­gyengült, így alig tudott valami ellenállást kifejteni. Battiai mester­hármasával kezdtek a gyepiabdázók 1930. április 5-én FTC- Lánggyári HC 8-1! Az FTC-nek ez volt az első gyeplabda bajnoki mécs­esé. „Az FTC heves iram­ban kezdi a meccset és Battiai három góljával ha­marosan 3-0-ra vezet. Huber üti a negyedik gólt. Az első félidő eredménye 5-1 volt. All. félidő góljait Battiai 2, és Karácsonyi szerezték.” A Fradi „festetett”- kisorsolták a győztest!- A PLASZ a Ferencvá­ros kérelmére kötelezte a Millenáris pálya vezetőit, hogy a kapufákat feketé­re, vagy sötétre festesse be, illetőleg csíkozással lássa el, tekintettel arra, hogy a kapufák fehér fes­tése egybeolvadt a kör­nyező kerékpárpálya vilá­gos színével.- A Ferencváros-Hun- gária találkozó a bajnoki mérkőzésen túl még Hús­véti serlegmérkőzésnek is számított. A probléma csak akkor kezdődött, amikor a végeredmény döntetlenre alakult. A ta­lálkozó győztese a kiírás szerint másnap a serle­gért játszhatott az újpes­tiekkel. De ki a győztes, hogy döntik el? A vita on­nan eredt, hogy a két klub vezetői közül egyesek hosszabbítást akartak, mások sorsolást. Hosz- szas huzavona után vé­gül sorsoltak, és itt a Fe­rencváros „győzött”... Mint, ahogy másnap a li­la-fehérek elleni döntő­ben is! (Ferencváros-Új- pest 2-0.)- „Családi körben ün­nepelték a Ferencváros húsvéti sikerét, amellyel elnyerte a kétnapos mér­kőzés hatalmas ezüstser­legét és az aranyérmeket. Nem volt ez hivalkodó ün­neplés, nem csattant ki a túláradó öröm sem, de a sok balsiker után szíve­sen örültek a húsvéti si­kernek is. Mailinger Béla tartotta a serlegavató be­szédet. Azután habzott a bor a hatalmas kupában és a csapat áldomást ivott a legfrissebb győzel­mi trófeából a Ferencvá­ros dicsőségére.” Az új edző: Blum Zoltán 1930. június 17-én dél­után az Üllői úti pályán ünnepélyes keretben tör­tént meg az új edző beik­tatása. „Gschwindt Ernő elnök a csapat öltözőjé­ben a játékosgárda előtt beszédet mondott. Be­szédében tájékoztatta a játékosokat a tréneri sze­repben beállott változás­ról, s a legnagyobb me­legséggel üdvözölte új szerepében Blum Zoltánt, a nagymúltú ferencvárosi válogatottat, akinek érde­meit ő nem is tudná kel­lőképpen méltatni. Han­goztatta, hogy az igazga­tóság teljes bizalommal ajándékozta meg Blum Zoltánt, bízik az ő fanatiz­musában, klubhűségé­ben, szakértelmében. A játékosok nagy ovációja, éljenzése után Blum vála­szolt meghatottan az üd­vözlésre. Ezután az új tré­ner sorba kezet fogott a fiúkkal és átölelte őket.” EB arany és ezüst az Iparcsarnokból Befejeződött az ökölví­vó Európa bajnokság. A mérkőzéseket a buda­pesti Iparcsarnokban ren­dezték. Az utolsó napon a mintegy 4000 főnyi kö­zönség óriási hangerővel