Tribün - A Fradi Futballmúzeum lapja (1996-2003)

1999 / 5.

6 TRIBUN Hetven évvel ezelőtt... A héten hét évtizeddel ezelőtti szenzációs ferencvárosi sikerre em­lékeztek a Fradi futballmúzeumban. 1929. július 21-én Montevideóban a Ferencváros futballcsapata 3-2-re legyőzte a kétszeres olimpiai bajnok Uruguay válogatottját, a korszak legjobb csapatát! Ez akkor igazi világszenzáció volt, minden lap beszámolt a „kis magyar csapat" parádés sikeréről. Természetesen a Dél-Amerikában megjelenő magyar újságok még ter­jedelmesebben cikkeztek és ünne­pelték az óhazából odalátogató fradistákat. Ezekből a lapokból jó néhányat a Fradi futballmúzeum­ban napjainkban is féltve őriznek - de a hetvenes jubileumon bárki be­lelapozhatott az „ereklyékbe"... Mi most a csapat akkori edzőjé­nek, Tóth Potya Istvánnak a 70 évvel ezelőtti túraleveléből idézzük a fel­emelő Fradi sikert... „Amíg a fél háromkor induló au­tóbusz az utat megtette, a fiúkat fi­gyeltem. Minden szemben bizonyos nyyugtalanság vibrál, valami bi­zonytalanság tükröződik. De a han­gulat egyáltalán nem ideges, senki sem ásít, szóval a drukknak azokat a biztos jeleit nem látom. Ez jó jel számomra. Amsei új szveftert ka­pott, mert errefelé nagyon hűvös idők járnak, s ezt jó kabalának tart­ja. Különben szokatlanul jó hangu­latban van, ami szintén jó előjel. Megérkeztünk. A csapat a pályá­ra fut, szokásos körüdvözlésével mutatkozik be, majd üdvözlések, fényképezés után a közönség ováci­ója közben így áll fel: Amsel- Hungler, Papp-Furmann, Bukovi, Obitz-Rázsó, Takács II, Turay, Toldi, Kohut. 3 óra 11 percet mutat az órám (Budapesten ebben a pillanatban este 9 óra 41 perc van), amikor a bí­ró jelt ad a kezdésre. Fehér nyak- és kézszegélyes kék trikóban, sötét­szürke nadrágban az uruguayi csa­pat kezd. Ám azonnal a mieink len­dülnek támadásba. Kissé hullámzik a játék, de a 6. percben Kohut jó labdával fut le, centerez és Rázsó öt méterről védhetetlen gólt lő. A nagy csend, mely a nézőtéren honol, mintha azt mondaná - ezt ugyan nem vártuk, de hát ennyi előnyt adhatunk nektek! Az iram melegszik, változatos a játék, de ér­zem, hogy pillanatról pillanatra biz­tosabban mozgunk a pályán és mi­enk a kezdeményezés. A fiúk bátran lendülnek előre és a 13. percben Turay-Takács kombinációja szalad végig a pályán. A védelem tehetet­len vele szemben és befejezésül Ta­kács védhetetlen gólt küld Ballesteros kapujába. A gól után tel­jesen mienk a mérkőzés. A 39. perc hozza a harmadik gólunkat. Obitz jó labdájával Kohut elszalad, centerez s a jó érzékkel startoló Takács a há­lóba küldi a labdát: 3-0! Nagy fölé­nyünk tovább tart, ami úgy látszik, nem tetszik a bírónak, mert a 43. percben lefújja a félidőt. A szünet szokatlanul soká, hu­szonöt percig tartott. Hogy mi tör­tént ez alatt a hosszú idő alatt a já­tékosok pihenésén kívül, nem tu­dom, de bizonyos, hogy újrakezdés után óriási hévvel és félelmetes len­dülettel feküdt az ellenfél a játékba. Egyik korner a másik után követke­zett a kapunknál, melyben Amsei különösen fényyesen állta a táma­dások pergőtüzét. A 12. percben szabadult fel a kapunk, s ettől kezd­ve nyílt játék folyik. Mindkét kapura szállnak lövé­sek, itt is, ott is akad korner, de a közönség nincs megelégedve a csapatával, kifütyüli, sőt a bírót is fütyülik. Az ellenfél nem tud mihez kezdeni, erősen durva, így Takács, Turay, Bukovi sorra elhagyja egy időre a pályát. A 32. percben pedig Turay tíz percre kerül a pálya mellé, mert kötözni kell. Ettől kezdve ismét nagy uruguayi fölény alakul ki. Ebben a fölényben esik az első gól, a 39. percben. Nagy kapu előtti ka­varodás támad, a védő Amseit sza­bálytalanul nyomják el, kézzel fogják le, és a labda a kapuba ke­rül. A 42. percben visszatérő Turay már csak statisztált a mérkőzésen, melynek utolsó percéig nem válto­zik az eredmény. A 45. perc is lejár már, de a bíró most nem siet, ha­nem tovább játszatja a csapatokat, így történik, hogy Papp a tizenha­toson kívül - legalább egy métrenyire volt a vonaltól - vállal visz tovább egy labdát, mire a bíró szemérmetlenül tizenegyest ítél. A tizenegyest csak nyolc méterről rúgják, a vonalon belül három uruguayi játékos is áll a rúgás pil­lanatában, mikor Scarone a háló­ba rúgja a labdát. A bírónak hiába mondjuk ezeket a szabálytalansá­gokat, neki nem számít. Végül a 49. percben fújja le a mérkőzést. A dolog ilyen alakulása nagyon bántott bennünket. A győzelmet kis­sé megkeserítette ez a méltatlan fi­nis és a bírótól meg is kérdeztük, miképpen tathatott négy perccel to­vább a második félidő, amikor a ha­tárbírók is figyelmeztették a játék­idő leteltére. Azzal védekezett, hogy az első félidőt korábban fújta le, s ezt az időt játszatta a második félidő végén. Erről azonban előzőleg egyetlen szót sem szólt, ezt a körül­ményt senkinek be nem jelentette. Annális érthetetlenebb volt ez, mert az utolsó negyedóráig egészen elfo­gadhatóan vezette a játékot. Az itte­ni lapok megállapítása szerint a bí­ró végig jól vezette a mérkőzést, de az utolsó percekben felülkerekedett benne az uruguayi vér. A szép győ­zelem velünk is felejtette a mérkő­zés keserűségét, s a nagy siker álta­lános örömet keltett az itteni ma­gyarok táborában. A védelem - Hungler II, Amsei, Siflis, Takács I, Papp. A fedezetsor - Lyka, Bukovi, Berkessy, Furmann, Obitz. lor {őiel az őrá? Korántsem biztos, hogy az olimpiai és kétszeres világbajnok Uruguay lab­darúgó-válogatottja ellen idén játssza a Ferencváros csapata a klub fennállásá­nak 100. évfordulója alkalmából tervezett jubileumi mérkőzését. Ismert, korábban az FC Barcelona és az AC Milan vendégszereplése hiúsult meg anyagi okok miatt, s a lehetséges ellenfelek között volt még a Croatia Zagreb és a Rapid Wien is. Az ötödik kiválasztott az uruguayi válogatott, ame­lynek meghívását Takács Tibor, a teke-szakosztály elnöke vetette fel, miután találkozott a dél-amerikai ország szövetségének egyik elnökségi tagjával. Az ötletet Torgyán József klubelnök után Páncsics Miklós ügyvezető is támogatta, azzal a kitétellel, hogy az időpontról az elnöknek kell döntenie. A pontos dátum nélkül pedig még a hivatalos meghívót sem lehetett elküldeni, Takács Tibor szerint a korábban javasolt októberi időpont nem túl szerencsés, elsősorban a szervezési problémák miatt, ezért az ideális a május 3. lenne - értelemszerűen 2000-ben. Ezt korábban Torgyán József meg is „ideologizálta": az FTC futball­szakosztálya nem idén, hanem jövőre ünnepli százéves fennállását. A csatárok - Táncos, Kovács, Toldi, Turay, Szedlacsek, Takács II, Rázsó, Kohut.