Tribün - A Fradi Futballmúzeum lapja (1996-2003)

1998 / 7.

POSADAS Argentin város. Az FTC mérkőzése Posadasban: 1981 Posadas-FTC 0-3 Szepessy tizenegyesé­vel kezdődött Az argentin túra első gólját tizen­egyesből érte el a Ferencváros. Sze­pessy volt az ítéletvégrehajtó. A me­zőny legjobbja azonban a rendkívül technikás Koch Robi volt, aki nemcsak góllal, hanem jó néhány szép trükkel is észrevétette magát. RIO DE JANEIRO A névadó Martin Affonsó de Suosa portugál hajós volt, aki 1532-ben - ja­nuár elsején - szállt partra a folyótor­kolatnak látszó Guanabara öbölnél. Rio de Janeiro jelentése: Január-folyó. A világváros sokáig Brazília főváro­sa volt. Az FTC mérkőzései Rio de Janeiróban: 1929 America-FTC 1-1 Rió vál.-FTC 3-3 Brazília-FTC 2-0 1931 Fluminense-FTC 2-3 Rio vál.-FTC 3-1 Rio vál.-FTC 2-2 Villanyfényben először! Szállásunkra, az Itajuba Hotelbe di­rigáltam gyorsan a társaságot. A szál- láscsinálás után első dolgunk az volt, hogy a Fluminense vezetőségét ke­restük fel. A Fluminense az itteni ven­déglátónk, tehát velük kellett a mérkő­zés körülményeit, a hivatalos ügyeket elintéznünk. A Fluminense vezetősége nagy pironkodások közt mentegette magát, hogy a hivatalos üdvözlés a pályaudvaron elmaradt. Egy nappal előbb vártak bennünket és nem tud­ták, mi a késés oka. Fél háromkor ültünk asztalhoz a szállodában, hogy elfogyasszuk ebé­dünket, s hat órakor már a vacsorát is elköltöttük. Siettünk az étkezéssel, mert az első riói tréning volt soron, amit a szokatlan esti világításban tar­tottam meg. Az égiek nem voltak irgal­masak hozzánk és zuhogó esőben je­lentünk meg a pályán. Tíz óra volt, amikor a csapat gyepre lépett, har­minc darab reflektor jóformán nappali világosságot árasztott a pályára. Az el­ső pillanatra a zuhogva hulló esőben valami tündéri fényjátéknak tűnt az egész tréning, aminek azonban ko­moly jelentősége volt reánk nézve. Természetes, hogy a legkomolyabb formában végeztük dolgunkat és min­denki azon volt, hogy ennek a különös helyzetnek minden csínját-bínját és a mérkőzésen már megfelelő tapaszta­lattal álljon pályára. A labda olajfesték­kel fehérre van festve, hogy a levegő­ben is jól látható legyen. S valóban, ezen a téren nincs is semmi baj. A lab­da a mezőnyben is, a levegőben is tö­kéletesen látszik, mint nappal, a kapu­soknak azonban nehezebb így a hely­zetük, mert a labda repülési irányát és gyorsaságát bizonytalanabb megálla­pítani. Nagy kíváncsisággal várjuk az első villanyfény melletti, éjszakai mérkőzé­sünket. (Tóth edző levele Rióból - július 3.) Ferencváros-America FC 1-1 július 4. Rio de Janeiro Második mérkőzésünket az eredeti tervünktől eltérően nem az FC Fluminense, hanem Rio állam bajno­ka, az America FC ellen játszottuk. Almeida bíró sípjelére mindkét csa­pat egyszerre fut a gyönyörűen kivilá­gított Fluminense pályára, és a szokott módon üdvözli a közönséget. A mi összeállításunk: Amsel-Hungler, Papp-Furmann, Bukovi, Obitz-Táncos, Takács, Turay, Toldi, Kohut. Most látjuk csak, hogy itt hiány­zik a Sao Pauló-i lelkesítő magyar tö­meg. Azért a közönség szimpatikusán fogadja a magyar csapatot, hiszen jó híre már megelőzte, és ez nagy res- pektust szerzett itt is. A világítás a ma­ga nemében tökéletesnek mondható. Persze a mieinknek mégis szokatlan ez. A 15. percben lendül végre komoly támadásba a Ferencváros, és kezdi mutatni azt a szemkápráztató játékot, amelyet már a Paulista ellen is meg­csodáltak. Itt is kezd felmelegedni a közönség. Hiába azonbana Ferencvá­ros szép játéka, amikor az csak a ti­zenhatosig tart és nem érig góllá. 0-0- ra végződik a félidő. II. félidő a Ferenc­város vehemens rohamaival indul. Egymás után háromszor veszélyes a helyzet Joel kapuja előtt, de nincs eredmény. Az iram fokozódik és most kezd igazán szemkápráztató játék ki­alakulni. A riói szakértők is elismerőleg nyilatkoznak a,Ferencváros játékáról. Ilyet még riói pályán nem láttak. A kö­zönség feláll az ülőhelyeken is, és úgy gyönyörködik a játékban. A brazilok is vezetnek veszélyes támadásokat, de a közönség idegessége úgy látszik a já­tékosokat is elfogta, mert a híres Mineiro közelről háromszor is hibáz, a 35. percben egy heves és váratlan el­lentámadásból Solral gólt ér el. Föld­rengésszerű ováció fogadta a gólt. Szerencsére a játékosokat nem zavar­ta meg a váratlanul bekapott gól, és nyugodtan kombinálnak. Valósággal művészi produkciókat mutatnak be, de a szenzációs Joel minden lövést ment. Már-már a vereség réme mered felénk. Még öt perc van csupán. Le vagyunk törve. Még egy... még fél perc... amikor Bukovi hallatlanul erős szöktetést ad Kohutnak. Biztosan ki­megy. Már látjuk is, elveszett a labda. De, nini, Kohut utánairamodik, vagy két centire a vonaltól elfogja, villám­gyorsan bead Toldi elé, és már benn is a kiegyenlítés. A bíró már fújja is le a mérkőzést és a játékosok mámorosán ölelgetve egymást, mennek a kijárat felé. Mivel a mérkőzés utolsó perce törté­netesen a nap utolsó perce volt, így a Fradi első villanyfényes gólja éjfélkor esett! Rióban fehér labdával, szerzője a később legendássá váló Toldi Géza volt... Ekkor még mindössze 23. meccsét játszotta a Ferencváros csapatában... ROSARIO Buenos Aireshez közeli argentin vá­ros Az FTC mérkőzése Rosarióban: 1980 Newels Old Boys-FTC 4-1 SANTA CRUZ Az FTC mérkőzése Santa Cruzban: 1980 Oriente Petrolelo-FTC 0-0 Santiago Chile A spanyol Santiago (Szent Jakab) átvétele. A várost Pedro de Valdivia spanyol conquistador alapította 1541- ben Santiago de Nueva Estremadura (Új Estremadura Szent Jakabja) né­ven. Az FTC mérkőzései Santiagóban: 1962 Colo-Colo-FTC 2-1 Botafogó-FTC 4-1 Crvena Zvezda-FTC 3-2 15