Tribün - A Fradi Futballmúzeum lapja (1996-2003)

1998 / 7.

után a közönség ovációja közben így áll fel: Amsel-Hungler, Papp-Furmann, Bukovi, Obitz-Rázsó, Takács II, Turay, Toldi, Kohut. 3 óra 11 percet mutat az órám (Bu­dapesten ebben a pillanatban este 9 óra 41 perc van), amikor a bíró jelt ad a kezdésre. Fehér nyak- és kézszegé­lyes kék trikóban, sötétszürke nadrág­ban az uruguayi csapat kezd. Ám azonnal a mieink lendülnek támadás­ba. Kissé hullámzik a játék, de a 6. percben Kohut jó labdával fut le, cen­terez és Rázsó öt méterről védhetetlen gólt lő. Nagy csend, amely a nézőté­ren honol, mintha azt mondaná 2 ezt ugyan nem vártuk, de hát ennyi előnyt adhatunk nektek! Az iram melegszik, változatos a já­ték, de érzem, hogy pillanatról pillanat­ra biztosabban mozgunk a pályán és a mieinké a kezdeményezés. A fiúk bátran lendülnek előre és a 13. perc­ben Turay-Takács kombinációja sza­lad végig a pályán. A védelem tehetet­len vele szemben és befejezésül Ta­kács védhetetlen gólt küld Ballesteros kapujába. A gól után teljesen mienk a mérkőzés. A 39. perc hozza a harma­dik gólunkat. Obitz jó labdájával Kohut elszalad, centerez, s a jó érzékkel star­tolt Takács a hálóba küldi a labdát, 3-0! Nagy fölényünk tovább tart, ami úgy látszik, nem tetszik a bírónak, mert a 43. percben lefújja a félidőt. A szünet szokatlanul soká, huszon­öt percig tartott. Hogy mi történt ez­alatt a hosszú idő alatt a játékosok pi­henésén kívül, nem tudom, de bizo­nyos, hogy újrakezdés után óriási hév­vel és félelmetes lendülettel feküdt az ellenfél a játékba. Egyik korner a másik után következett a kapunknál, amely­ben Amsei különösen fényesen állta a támadások pergőtüzét. A 12. percben szabadul fel a kapunk, s ettől kezdve nyílt játék folyik. Mindkét kapura szállnak a lövések, itt is, ott is akad korner, de a közönség nincs megelégedve a csapatával, kifü­tyüli, sőt a bírót is fütyülik. Az ellenfél nem tud mihez kezdeni, erősen durva, hogy Takács, Turay, Bukovi sorra el­hagyja egy időre a pályát. A 32. perc­ben pedig Turay tíz percre kerül a pá­lya mellé, mert kötözni kell. Ettől kezd­ve ismét nagy uruguayi fölény alakul ki. Ebben a fölényben esik az első gól a 39. percben. Nagy kapu előtti kava­rodás támad, a védő Amseit szabály­talanul nyomják el, kézzel fogják le - és a labda a kapuba kerül. A 42. perc­ben visszatérő Turay már csak statisz­tált a mérkőzésen, amelynek utolsó percéig nem változott az eredmény. A 45. perc is lejárt már, de a bíró most nem siet, hanem tovább játszatja a csapatokat. így történik, hogy Papp a tizenhatoson kívül - legalább egy mé­ternyire volt a vonaltól - vállal visz to­vább egy labdát, mire a bíró szemér­metlenül tizenegyest ítél. A tizenegyest csak nyolc méterről rúgják, a vonalon belül három uruguayi játékos is áll a rú­gás pillanatában, mikor Scarona a há­lóba rúgja a labdát. A bírónak hiába mondjuk ezeket a szabálytalanságo­kat, neki nem számít. Végül a 49. perc­ben fújja le a mérkőzést. A dolog ilyen alakulása nagyon bán­tott bennünket, a győzelmet kissé megkeserítette ez a méltatlan finis és a bírótól meg is kérdeztük, miképpen tarthatott négy perccel tovább a má­sodik félidő, amikor a határbírók is fi­gyelmeztették a játékidő leteltére, az­zal védekezett, hogy az első félidőt ko­rábban fújta le, s ezt az időt játszatta a második félidő végén. Erről azonban előzőleg egyetlen szót sem szólt, ezt a körülményt senkinek be nem jelentet­te. Annál érthetetlenebb volt ez, mert az utolsó negyedóráig egészen elfo­gadhatóan vezette a játékot. Az itteni lapok megállapítása szerint a bíró vé­gig jól vezette a mérkőzést, de az utol­só percekben felülkerekedett benne az Uruguay vér. A szép győzelem ve­lünk is felejteti a mérkőzés keserűsé­gét, s a nagy siker általános örömet keltett az itteni magyarok táborában. (Tóth Potya István edző levele) A két olimpián diadal­maskodó Uruguay legyőzetéséhez A Ferencváros a várakozást messze túlszárnyalta eddigi szereplésével. Nem szabad elfelejtenünk, hogy min­den olyan mérkőzésen, amelyen rep­rezentánsainknak idegenben egyenlő rangú ellenféllel kell felvenni a harcot, az ellenfél olyan előnyben van a mér­kőzést kísérő körülmények következté­ben, ami legalább két gólnak felel meg. Valóságos hendikepversenyt ját­szik minden csapatunk, amikor ide­genben nagy tudású, fejlett játékkultú­rájú csapattal kerül szembe és így volt ez vasárnap is, a Ferencváros a két­szeres világbajnokot látta magával szemben. Könnyű elgondolni, hogy a montevideói National pályán az ottani tizenegy sokkal fölényesebb nyuga­lommal jelenhetett meg a harmincezer néző előtt, mint a messze földről ide­vándorolt magyar fiúk együttese. Tes­sék elképzelni a hangulatot, amikor magyar csapat udvarias megtapsolá- sa után a harmincezer torok kitörő örömmel, harsányan és boldogan ri­valg kedvencei felé. A zsibongó pálya fölött repülőgép motorja zúg. Parádés szállongással illeg, billeg a dübörgő nézőtér felett, az ülésből kihajlik egy kéz és valami tarkaság zuhan a pályá­ra. Kék-fehér-kék Uruguay színekbe csavart labda ugrik fel belőle. A nép őrjöng, a gépiét ünnepli, a nemzeti szí­neinek a becsületét bízza a csapatra és ezeknek a színeknek a mámora ex- tázissá magasztosítja a lelkesedést. A mieink csak állnak ebben a zaj­ban, zúgásban és valami érthetetlen vágy ágaskodik bénnük, jó lenne, de jó lenne megszökni innen. Oly fájdal­mas, oly keserűen kegyetlen érzés ez az elhagyatottság. de íme, ott a kék­fehér színek mellett még egy lobogó bomlik ki. Piros, igen piros. Azután las­san lecsavarodik a fehér! Micsoda boldogság, micsoda káprázat. Csak­ugyan a piros-fehér-zöld színek azok. az otthoniak vágya, szorongása, félel­me és buzdítása omlik le a magyar tri­kolór színein, felrémlik minden kedves arc, ami a színekben él az egész úton. Könny kívánkozik a szembe... de nem, most nem szabad ellágyulni. Azért a három színért, azért a sok otthoni sóha­jért, azért, csak azért is. Minden ideg feszül, minden szem a labdára mered. Megszólal a síp és el­indul a labda mögött a gyilkos, viha­ros, feltarthatatlan magyar roham. En­nek a rohamnak nem lehetett ellenáll­ni. Ez a roham huszonöt percig tartott és ámulatba ejtette Uruguay népét, amint három gólt kergetett be abba a veretlen kapuba, s ahogy az uruguayi nézősereg nem értette meg ezt a cso­dát, úgy fojtja a boldogság, az öröm mámorát az itthoniak szívébe a kér­dés: hogyan történhetett ez? Sokan a könnyebb végét veszik a dolognak és az uruguayi csapat összeállítását vár­ják, vajon a legjobb csapat állott-e ki a Fradi ellen? Pedig ebben kételkedni sem lehet. Nem is fontos, miképpen állították össze az uruguayiak a csa­patot, nem fontos, hogy minden posztra eltalálták-e a legjobb megol­dást, nem fontos, hogy esetleg valaki gyengébben szerepelt esetleg ezen a mérkőzésen, mint máskor, egy fontos csupán, hogy a magyar csapat le­győzte Uruguay hivatalos válogatott­ját, amely még otthon sohasem szen­vedett vereséget! Ez a győzelem pe­dig a magyar futball külföldi dicsősé­ges szereplésének eddigi legkima­gaslóbb fegyverténye. A titka egysze­rű. A Ferencváros teljes tudatában volt feladatának és ahhoz mérten küzdött. Nem volt hajlandó elfogadni azt a megállapítást, amit pedig a csapathoz közelállók is vallottak, hogy a dél-ame­rikaiak sokkal gyorsabbak és velük 11