Tolnamegyei Ujság, 1937 (19. évfolyam, 1-100. szám)

1937-11-10 / 86. szám

4 TOLNAMEGYEI ÚJSÁG 1937 november 10. TELEFON: 143 Szerdán, nov. 10. Csütörtökön, nov. 11. VILÁG­MOZI A szerelem és izgalom filmje a cári Oroszország idejéből A cár katonái igazgató: KRENNER IÓZSEF Az előadások kezdete: hétköznapokon: V*7 és l/»9 órakor, vasár- és ünnepnap 3, 5, 7 és 9 órakor Főszereplők: H. A. Schletow, Heinrich George, Anton Pointner Fox világhiradó Hirdetmény. As Álsónánai Tejszövetkezet 1937. évi november hó 14 óo délután 2 órakor tejcsarookát, amelynek tej- hozama napi 6—7 hektoliter, — egy évre nyilvános árverésen bérbeadja. 759 Az igazgatóság. — Szigorított dologháza ítélt csaló. Hörnyéki Katalin 36 éves hégyésai lakos, aki csalásért már többssör volt büntetve, Bonybádon 5 rendbeli njabb csalást és okiratbamisitást követett el, esért a szekszárdi királyi törvény* szék Wandl- tanácsa f. évi augusstus 17* én 3 évi ssigoritott dologhásra Ítélte. A pécsi kir. Ítélőtábla a tör* yényssék ítéletét helyben hagyta. — Egy sdketnéma agyonverte a vejét. Kovács János 75 éves duna- földvári süketnéma földműves másfél hónappal ezelőtt összeszólalkozott ve jével, a 67 éves Kern Jánossal, mert a szobájából a kályhát ki akarta ▼inni. A vita hevében a felbőszült após vejét egy kalapáccsal agy fejbe* ütötte, hogy sérülése követk estében rövid idő malva meghalt. A szek- Bsárd kir. tör vény ssék folyó hó 4- én tartott es ügyben főtárgyalást és a süketnéma Kovácsot 1 és félévi bör­tönre ítélte. As ítélet nem jogerős. — A pincehelyi gyilkosság a pécsi tábla előtt. A pécsi ítélőtábla Simon tanácsa pénteken tárgyalta Béres István 26 éves pincehelyi gazdálkodó szándékos emberölési bűnügyét. Bé­res István es évi janins hó 19 én a saját pincéjében, majd Tamásiban több kocsmában mulatozott. Eate 6 és 7 óra között ittasan betért Cseh DéneB pincehelyi kocsmájába. Egy félliter bort rendelt, majd pedig a kocsmárossal knglisni kezdett. Mi­vel a dobásokat elvétette, a kuglizó előtt álldogáló Szentgyörggi Mátyás pincehelyi földműves tréfásan rászólt: — Hiszen te résseg vagy és nem tndss dobni 1 A megjegyzés miatt Béres rátámadt Szentgyörgyire és a két férfi veszekedni kezdett. Eköz­ben Szentgyörgyi felkapott egy fél téglát és azzal fejbedobta Bérest, aki bement az ivóba, cigarettát vásárolt és a vérző fejét bekötötte. Majd ki- ment az utcára, ahol Szentgyörgyi ismerőseivel beszélgetett. Szentgyör­gyi tovább folytatta a kötődést és rászólt Béresre: — Na, gyere ide, ha mersz 1 A vádlott erre zsebébe nyúlt, kivette a zsebkését és így in­dult Szentgyörgyi felé. Az védekező állásba helyezkedett és egy karót forgatva maga előtt becsmérelte Bé­rest. A két férfi újra egymásnak ment. Szentgyörgyi fejbevágta Bérest, aki késével Szentgyörgyi torkán és mellén több szúrást ejtett. A szeren osétlen ember még a helyszínen el­vérzett. A letartóztatott Béres Istvánt első fokon a szekszárdi törvényszék szándékos emberölés büntette miatt hatévi fegyházra és tízévi hivatal- vesztésre Ítélte. A tárgyaláson a védő az erős felindulás megállapítását kérte védence javára. A tábla azonban az ítéletet teljes egészében helybenhagyta. A vádlott és védője a minősítés miatt semmiségi panaszt jelentett be a Kúriához, — Balesetek. Benedek Andrásáé 47 éves decsi lakos a padlásfeljáró létráról leesett és súlyos zúiődásokat szenvedett. — Perics Simonná 69 éves tolnassigeti lakos a padlásról lezuhant, jobbokája eltörött. — Si­mon Ferenc 3 éves szekszárdi men helyi gyermek a jobbfülébe babBze- met dugott, úgyhogy az orvosi mű­tét szükségessé vált. — Papp Lajos 23 éves tolnai tüzér folyó hó 3*án a | lóról leesett, súlyos nyakcsigolya sé- I rülést szenvedett. — Rajnauer Ta- | más 22 éves bátasséki kőmüvessegéd j a háztetőről leesett éB a jobblába el­törött. — Csötönyi Sándor 16 éves szekszárdi fia a fejszével balkezét Bulyosan bevágta. LEVENTEÉSSPORT TSE—RITE 9 11 (5 a O). Szokazáid, bajnoki. Biró: Világosi. Váltakozó, majd mezőnyjátékkal indul a mérkőzés, később a helyi csapat jut jó helyzetbe, de a kapu előtt Bemmi sem sikerül. A 6. perc­ben szögletet ér el a TSE, asonban az MTE védelme állja a sarat. A következő percben Gáli szép labdá­val küldi előre a csatárokat és me­leg helyzetből Mihók a kapu mellé küldi a labdát. Most az MTE jön fel és néhány gyenge lefutásával ad munkát a TSE védelemnek. Ismét változatos lesz a játék képe, majd a 20. percben Váradi szép meredek labdával rohan a kapu felé, közelről beíveli középre, ahol Mihók már ké­szen várja és a hálóba emeli. 1 : 0. További TSE támadások következ­nek. A 24. percben Gáli—Váradi-— dr Lengvári akció fut, majd Majoros kapja a labdát, beadja és Váradi igazítja maga elé és a kapus mel­lett a hálóba vágja. 2 : 0. Most az MTE visszaesik és a TSE csatár­sora egymásután viszi a támadáso­kat ellenfele kapuja elé. Sok gól­helyzet támad, azonban eredményt a 40. percben sikerül csak elérni. Sarokrúgást végez Váradi, a labdát az MTE kapusa elvéti, Gyüszü ezt a hálóba vágja. 3:0. A 43. perc ben dr Lengvári Mihóbhos játszik, aki átengedi a labdát és Gyüszü Vá- radihoz továbbítja, aki a hálóba pöo köli. 4 : 0. Alig kezd az MTE, máris ott van a labda a 44. percben a TSE csatároknál. Gyű sitt előre kül­dött labdájára Mihók fut rá és véd- hetetlenül a hálóba rúgja. 5 : 0. A második félidőben ismét a TSE veszi át a játék irányítását és már a 2. percben Gyüszü beívelt labdáját Mihók fejeli (1) a kapufára, ahonnan a hálóba pattan (6 :0), s e közben Majoros megsérül, de rövid idő múl­tán visszatér. Tovább ostromol a helyi csapat, s a 15. percben Gáli—Hopp —Váradi—Gyüszü akció megy, majd GyÜBztt kitör és megszerzi a mérkő­zés legszebb gólját (7 : 0). A mo­hácsi csapat teljesen visszaesik és a TSE gyengébb'iramot diktál. A 21. percben ismét szép akcióból születik újabb gól, amikor Gáli—Hopp—Leng­vári dr adogatás után Gyüszü csípi el a kiadást és nyolcra növeli a gólok számát. Unalmas játék következik, a szépen indult mérkőzés ellanyhul. Az MTE két hátvédje dühösen nyom­kodja a TSE csatárokat, aminek né­hány büntetőrugás a következménye, majd Váradi 9. gólja. A TSE mintha megsokaloá a gólok sorozatát, köny­nyebben veszi a játékot, a védelem a csatársort követve felvonul és egy váratlan pillanatban a MTE gólt ér el. A mérkőzés hátralévő ideje alatt már említésre méltó esemény nem térténik. Világosi játékvezető jól látta el feladatát. BTK—UNITE 3:3 (3il). Baján, bajnoki. Biió: Firányi. A BTK a sáros, nehéz talajon, szerencsétlen mérkőzést játszott. A Regős I., Ssücs és Hámori nélkül felálló tartalékos csapat 3 :1-es ve­zetés után, a kezéből engedte ki a győzelmet. Erős irammal kezd a BTK s már a 18. percben Altvater átadásából Limbacher fordulásból gyönyörű gól­lal megszerzi a vezetést (1: 0). Az iram nem csökken és a BTK egy­másután vezeti veszélyes támadásait. Pogány a 29. percben nehéz szögből kétszer is kapufát lő. A 33. percben Kemény megszökik a szélen és ki­egyenlít (1 : 1). Közvetlenül utána Limbacher megsérül és csak statisz­tálni tud a mérkőzés végéig. A BTK támadásai nem szűnnek meg. Steiger a 35. percben megszökik a szélen és szépen iveit labdáját Limbacher kapásból a sarokba küldi (2 :1). Alig kezdenek, amikor Gerner hosszan előre adott labdájával Landher lefut, beadja Liszikámnak, aki 20 méter ről behelyezi a harmadik gólt (3:1). Szarvasi előre húzódik, átjátssza ma­gát a fedezeteken ób hatalmas lövé­sét a MTE hátvédje csak kézzel tudja menteni. A megítélt ll-est Pogány félrelövi (nagy hibái). A BTK már 4:1-re vezethetne. A második félidőben a BMTE legénysége fel­javul és hiába küzd a BTK, nem tudja az eredményt tartani. Apáthy nagyszerű labdákkal dobja támadásba a csatársort, de a sántikáló Limba­cher és Liszikám nem tud többé eredményes lenni. BTK fölény mellett Kemény kétszer lefut az előrehuzó- dott védelem mellett és megszerzi a második majd egyenlítő gólt. Regős II., a tartalékkapus, nem tudta feledtetni fivérét Regős I-et, Szarvasy ób Gerner kevés munkáját jól végezte, de elmaradtak a meg­szokott formájuktól. A halfsorban Apáthy vezérkedett, aki a mezőny legjobbja volt. Altvater kielégített, de kétszer elengedte szélsőjét, amiből két gól lett. Kaufmann gyenge volt. Sehogy sem talált önmagára. A csa­társoron meglátszott, hogy tartalékos és két Bérült játszott Limbacher és Liszikám személyében. Liszikám még érzi lábtörésének nyomát. Limbacher sántikálva is két gyönyörű gólt szer­zett és volt szive küzdeni. Pogány ób Landher támadásait nem kisérte szerencse. Szívvel és nagy akarattal játszottak. Steiger a megszokott for­máját játszotta és veszélyes lefutá­saival sok. kellemetlen percet szerzett a bajai közönségnek. Az MTE a szezon egyik legjobb formáját játszotta és lelkes játékával megérdemelte az egy pontot. Külö­nösen kitűnt a kapus R*bata, Ke­mény, Waits, Szityu és Samu. Egyéb eredmények: BMOVE—Bácska.2 : 0 (T • 0) BTK—BMTE 3 : 3 (3 : lÍ DVOGE—BSE 5 : 3 (2 : 2). BTSE—N9E 1 : 1 (1 : 1). KSC—KAC 1 : 1 (1 .-0). A bajnokság állása 1937 nov. 7-én: 1 VOGE 9 9 — — 31—8 1& 2 TSE 9 8 — 1 34—10 lft 5 BMOVE 9 5 3 1 28—12 13 3 BTSE 9 5 2 2 33-13 12 4 NSE 10 5 2 3 34—16 12 6 MTE 10 3 2 5 18—30 & 8 BTK 9 3 2 4 19—29 8 7 BSE 9 2 3 4 19—24 7 9 KSC 9 2 2 5 13—35 6 10 Bácska 9 2 — 7 11—19 4 11 BMTE 9 1 2 6 11—28 4 12 KAC 9 — 2 7 4—25 2 Kiadó a „Tolnamegyei Újság" Hírlapkiadó Rt A paksi királyi járásbíróság, mint teleki- könyvi hatóság. 3384—1937. tkv. szám. Árverési hirdetmény-kivonat Országos Központi Hitelszövetkezet végre_ hajtatónak, Németh István (nős Hadi Erzs^ bettel) végrehajtást szenvedő ellen indítod végrehajtási (Jgyében a telekkönyvi hatóság a végrehajtási árverést 385 pengő tőkeköve­telés és járulékai behajtása végett a Nagy. dörög községben fekvő s a nagydorogi 842 számú tkvi betéti A 1. 1—21. sorsz, 374* 375., 506., 1243., 1521., 2511., 2512,2513'’ 3484., 4179., 4475., 4476,5038., 5450., 5451'^ 6625., 6626, 7328., 7795. és 8276. hrszám alatti háznak 114. öisz. alatti udvarral é» kertnek a Belietekben, szántónak a Lóhere- föld dOlőben, a Felsőnagyhegy dűlőben a Malom dOlőben, az Alsó Káposztáskertek dűlőben, a Hosszú kenderföldek dűlőben az öregszigeti rétek dűlőben, a Cigány dűlőben,, a Haraszti dűlőben, a Kajdacsi határra dűlőben és a Tengelici határra dű­lőben, szőlőnek a Páskura szőlő dűlőben a Felsőnagyhegy dűlőben, rétre a Kenderföf- dekre dűlő rétek dűlőben és az 1. számú- betétben bevezetett közös legelőből járó' 6/4oo5 résznek végrehajtást szenvedő nevét» Vs részére; az u. e. tkvi betéti A II. 1—2. sorsz. 2123. és 2124. hrsz. alatti szőlőnek a Pántlika dűlőben a végrehajtást szenvedő nevén álló Vs részére 104 P 83 f kikiáltási: árban, elrendelte. Ez az árverés nem érinti a fenti ingatla­nokra C 1. alatt a 2871—1905. tkvi számú, végzéssel özv. Németh Istvánná P. Szabó Éva javára bekebelezett özvegyi haszonélve­zeti jogot. Az árverést 1937. évi november hó '26L napján délelőtt 9 órakor Nagydorog község­házánál fogják megtartani. Az árverésre kerülő fentebbi ingatlan ille­tőségeket jószágtestenként 1048 pengőnél' alacsonyabb áron eladni nem lehet. Bánatpénz a kikiáltási ár 10%-a, amelyet a magasabb .Ígéret ugyanannyi %-ára kell' kiegészíteni. Paks, 1937 julius 14. 757 Dr Deák, kir. járásbiró^ A szekszárdi királyi járásbíróság, mint telek­könyvi hatóság, 11.102-1937. tkv. sz. Árverési hirdetmény-kivonat. Csákvári János Böröcz végrehajtatónak, Csákvári József Máté végrehajtást szenvedó ellen indított végrehajtási ügyében a telek­könyvi hatóság a végrehajtató kérelme kö­vetkeztében elrendeli a végrehajtási árverést* a szekszárdi királyi járásbíróság területén levő, Szedres községben fekvő, s a szedrest 96. számú betétben I. 1—4. sorsz. 271/1.». 271/2., 272/1. és 2722. hrszám alatt felvett kertre, lakóházra, udvarra 1035 Q öl szán­tóra és 265 O öl szőlőre a Beltelekben 2000' pengő kikiáltási ár mellett. A telekkönyvi hatóság az árverésnek Szedres- községházánál megtartására 1937. évi decem­ber hó II. (tizenegy) napjának délelőtt 19 óráját tűzi ki és az árverési feltételeket az 1881. évi LX. te. 150. §-a alapján a követ­kezőkben állapiba meg: Az árverés alá eső ingatlant kikiáltási ár felénél alacsonyabb áron eladni nem lehet. (1908. évi XLI. te. 26. §.) Bánalpénz a kikiáltási ár 10%’a, amelyet a magasabb Ígéret ugyanannyi ü/t-ra kell ki­egészíteni. Szekszárd, 1937 augusztus 31. 758 Dr Péter, kir. járásbiró Molnár féle nyomdai műintézet és szab. iróalzatgyár rt. nyomása, Szekszárd.