Tolnamegyei Ujság, 1932 (14. évfolyam, 1-102. szám)

1932-04-02 / 26. szám

6 TOLNAMEGYEI ÚJSÁG 1932 április 2 —- Halálozás. Szajkovics Arpádné bzüI. Eöry Julianna tengelioi községi szülésznő meghalt. — Minden trafikban és sorsjáték üzletben kaphat Osztálysorsjegyet. Siessen még ma és biztosítsa magát. A sorsjegyet húzás előtt mindenki fizesse ki, hogy a nyereményekre való jogait még idejében biztosítsa. — A tengődi mezőőrük javadalma. Tengőd község képviselőtestülete a súlyos gazdasági viszonyokra való tekintettel elhatározta, hogy a köz* ségi mező és hegyőrök javadalmát az eddiginél mérsékeltebben állapítja meg. — Műkedvelő előadás. A szekszárdi belvárosi Olvasókörben folyó hó 4 én este fél 8 órai kezdettel táncmulatság lesz. A mulatság előtt a kör műked­velő gárdája Tóth Ede Falu rossza cimü népszínművét adja elő. Belépti dij 1 P, 80, 60 fillér. — Jófltermelé8 a vármegyében. Az alispáni hivatalhoz érkezett jelentés szerint a vármegye községeinek jég­vermei a folyó évre szükséges ter­mészetes és egészségi szempontból kifogástalan tiszta jéggel átél íolya mán mind meg lettek töltve. — Javíthatatlan tolvaj. Cserák János szekszárdi konyhakertész a fakereskedőhöz fáért küldte B a g i István nevű mindenesét. Bagi ahe­lyett, hogy a megbízást teljesítette volna, a fára kapott pénzzel meg­szökött, sőt magával vitte gazdája télikabátját is. A bonyhádi csendőrség találta meg a tolvajt, átkÍBérte a szek­szárdi rendőrségre, ahol letartóztatták, majd átadták az ügyészségnek, Bagi március 12-én szabadult a törvény­széki fogházból, ahol lopás miatti büntetését töltötte ki. — Vlrtuokodtak a legények. Kun József 18 éves szekszárdi lakost múlt hó 28-án barátai összesBÓlalkozáB al­kalmával megverték. A fején és hátán súlyosan sérült legényt a közkórház­ban ápolják. — Tolvaj a törvényszék előtt. A szekszárdi királyi törvényszék lopáB büntette miatt 1 évi börtönre Ítélte őri Gyula felsőiregi napszámost, aki hasonló bűncselekményekért már több­ször volt büntetve. — Futballozós közben eltörték a bokáját. Nttbl Lénárd 21 éves tolnai lakost március hó 27-én a futball­meccsen játék közben oly szerencsét­lenül rúgták meg, hogy a ballába bokában eltört. Beszállították a szék- ] szárdi közkórházba. — Tűz a Petrevölgyben. Március hó 27 ón éjjel 7|1 órakor kigyulladt Bors Imre szekszárdi petrevölgyi lakos háza. A gazda a szomszédok segítségével azonnal hozzálátott a tűz eloltásához, azonban ez nem sikerült, mert a tető a padláson felhalmozott takarmánnyal együtt hamarosan el­égett. A ház biztosítva volt. Nyo­mozás indult a tűz keletkezésének felderítésére. — Csődönkivüll kényszeregyezség. A szekszárdi kir. törvényszék Nap- pel may er JánoB bátaszéki vegyes­kereskedő kérelmére az eljárást meg­indította. Vagyonfelügyelő dr Lithvay Béla ügyvéd. — Vásár. Mórágy községben a legközelebbi országos állat- és ki­rakodóvásár április hó 13-án lesz. — Gyomor- és bálzavaroknál, ét­vágytalanságnál, szorulásnál, fö.favó elásnál, gyomorégésnél, felböfögésnél, szédülésnél, homlokíájásnál, hány­ingernél 1—2 pohár természetes „ Ferenc József'' keserű viz alaposan kitisztítja az emésztőutakat. Közkór­házi jelentésekben olvassuk, hogy a Ferenc József vizet még a fekvő betegek is nagyon szívesen isszák és általánosan dicsérik. A Ferenc József keserüviz gyógyszertárakban, drogé­riákban és füszerüzletekben kapható. Pécsi brikett pótolja a porosz szenet J — Letartóztatott gyilkos. Március hó 29 én a majsamiklósvári csend- őrség távbeszélőn jelentette a szék szárdi kir. ügyészségnek, hogy 27-én este 9 és 10 óra között Kélig Lajos kecsegepusztai gazdasági munkás bicskájával hasbaszurta 19 éves tár­sát, Préger Józsefet. A legényt azon­nal beszállították a székesfehérvári kórházba, ahol 28 án sérülésébe bele­halt. Kéliget a csendőrség letartóz­tatta és 30-án bekísérték a szekszárdi kir. ügyészségre. — Öngyilkosság. Nagy Ferenc tolnai szobafestőmester március hó 24 én pillanatnyi elmezavarában fel akasztotta magát. Mire rátaláltak, már halott volt. — Téglával fejbevógta a barátját. Schilling József 49 éveB őcsényi la­kost március hó 25-én Boros József nevű barátja egy téglával fejbevágta. A sérültet beszállították a szekszárdi közkőrbázba. — Baleset. Ignác Imre 23 éves vajtai gazdasági cselédet múlt hó 27 én ápolás közben egy ló arconrugta. A súlyosan sérült embert beszállították a szekszárdi közkőrbázba. LEVENTE ÉS SPORT — Színházi előadás a leventék rÓ8Zére. Deák Lőrinc színtársulata március 30 án délután 4 órakor a leventék részére ingyenes előadást tartott, amelyen megjelent a Levente Egyesület elnöksége az oktatói karral és a leventék is igen nagy számban. Színre került Herczeg Ferencnek Árva László király cimü kiváló darabja, melyet a színtársulat tagjai kiváló együttesben adtak elő. Aszalay Böske özv, Hunyadi Jánosná, Eöry Gizi „ Hunyadi Mátyás, Paxy Teri Mária, Józsa Irma Erzsébet, Deák Lőrinc V. László király, Husztby Róbert Hunyadi László, Sala Do­monkos Szilágyi Mihály, Mikes Béla Gara nádor, Hortobágyi Artúr Roz- gonyi Miklós és Ertsey Barna Roz- gonyi Sebestyén, Újlaki Jenei Ist­ván, Bodó Bodó hadnagy alakítá­sában igen kitűnőek voltak. Szabó Ernő Bögöly, az udvari bohóc sze­repében kacagtatta meg az ifjakat. { — A szindarab . megkezdése előtt I Sohneider János, a Levente Egyestt- I let társelnöke intézett az ifjúsághoz I rövid lelkesítő beszédet. | — T8E—PEAC 4 : 2 (I:2) Szék 8zárd. Barátságos. Biró: Atlasz. (Va sárnsp.) A TSE vezeti a támadáso- • kát a játék elején és a 2., majd 6. percben kornert ér el, de eredmény nélkül. A 7. percben Dora szépen szökteti Kovács Andort, az átadja a labdát Teszelszkynek, aki visszaját­szik és Kovács lövését a PEAC ka­pusa csak a kapu fölé tudja tolni. A 3. korner is eredménytelen marad. Ezután a PEAC fut le, de a táma­dás lesálláson elakad. A PEAC mind­jobban feljön és mindjárt kornert csikar ki, de a saroklövés mellé száll. A PEAC állandóan támad, a 22. percben Szélyes a 16 ob vonalon belül kézzel fogja a labdát, a 11 - est Halas védhetetlenül gólba lövi. A 25. pare- ben Dora lövése a kapus hasa alatt a hálóba ér 1:1. A 38. parcben szabadrúgásból Vida a kapus kezét érintve, a hálóba rúgja a labdát 2:1. A 42. percben Folch csak kifutással tud menteni. Fordulás után változatos akciók során a 11. percben Dora a 16-os tájékáról ítélt ssabadrugást a kapu fölé lövi. A 16. percben a TSE komért ér el. Fekete szép beadásából újabb korner lesz, da az eredmény­telen. A 21. percben Dora hosszan szökteti Horváthot, de az tiszta hely­zetből a kapu mellé gurítja a labdát. A 29. percben a PEAC meleg hely­zetet teremt a TSE kapuja előtt, de végre a labdát fölé fejelik. A 34. percben Buzsolics szabálytalansága miatt (akit a biró kiállított) a 16-os vonalról Dora védnetetlen lövésével kiegyenlít. A közönség ekkor erősen biztatja a szekszárdi csapatot, ami a játékosokat láthatóan felvillanyozza, mert állandóan OBtrom alatt tartják a PEAC kapuját. A 38. percben Te- szelszky góljával 3:2 arányú veze­téshez jut a TSE. A 43. percben Dora bombalövését a kapus kiejti és a szemfüles Teszelszky betolja a há­lóba a labdát és beállítja a végered­ményt 4:2. A győztes csapatban jó volt Teszelszky, Dora, Fekete és Gáli. A vesztesben Halas, Maskáth és Vida játéka tetszett.- TSE—BTC. Hétfő 1:1 (1:1) Ba­rátságos. Biró: Szeifert. Változatos mezőnyjáték után a 17. percben Ko­vács Andor góljával a TSE szerzi meg a vezetést. A 23. percben egy ll-est Bakó kapus kivéd. A 32. perc­ben Berg egyenlit 1:1. A második félidő 4. percben L^ndvayt BTC kiállítják. Ezután csapkodó mezőny­játék folyik és dacára, hogy a BTC CBak 9 emberrel játszik és a TSE csapatát az erős szél hátban támo­gatja, eredményt elérni nem tud. A 30. percben Bauer BTC megsérül. A BTC 9 emberrel teljesen vissza­esik, azonban igy is tartani tudja az eredményt. — SBTC-BMTE S: 1. (Bajnoki. Biró: Lovag.) A BMTE kezd és rög­tön támadásba lendül, BŐt meglepe­tésszerűen as első 10 percben fölény­ben van. Ezután a simontornyaiak is szóhoz jutnak ős lassan átveszik a játék irányítását, de a nehéz, sáros talajon a csatárok a támadásokat nem tudják befejezni. A 19. percben Simontornya szép lövéssel megsEeiv a vezetést, azonban a 24. percben a bajaiak 11-esből kiegyenlítenek. ^ helyi csapat most nagyon belefek szik és a 34. percben Petres II. adásából Molnár II. gyönyörű fejel 2:1. A játék ezután nagy0Q keménnyé változik s a 42. percben Ró t hot a biró kiállítja. A második félidőben a simontornyai csapat jobb kondíciója révén 10 emberrel ia fő. lénybe kerül és a 26. percben Mól- nár II. beállítja a végeredményt 3 ;l. A győztes csapat várakozáson aluli játékot mutatott, de kondíciója máris kielégítő. Jók voltak: Csapó, Mob nár II. ób a közvetlen védelem. A BMTE fiatalokkal felfrissített csapig jobb az őszi együttesné], da a nehés talajt nem bírták, azonban igy ja minden egyes tagja szépen játszott. — BTSE—Bácska 2 :0. (Serleg döntő. Biró: Krepsz.) Enyhe szál el­len a Bácska kezd és első formás akcióját a Turul-védelem csak ne. hezen tisztázza. A Bácska fiatal csa­tárai állandóan veszélyeztetnek és a Turul kapujánál egymást követik a sarokrúgások, de részint a belsők rontanak, vagy a kiváló formát ját­szó Róka kapus kezében halnak el a támadások. Gólt mégis a Turul szerez. Hantos szoktatáséval Koval- esik jól megy el a bizonytalan vé­delem mellett, lövését a kapus a kapufának tolja és a visszapattanó labda ismét Kovalesik elé kerül, aki most már közelről behelyezi. Gól után is a Bácska marad frontban, de csatársorának nincsen szerencséje. Fordulás után a Turul csak ritkán jut szóhoz és teljesen a térfelébe sző­rű1. Sulek egy 40 méteres szabad­rúgásból szerzi m9g a Turul máso­dik gólját, a hátralévő időben a Bácska két ll-est nem tud értéke­síteni, sőt 4 szabadrúgást szerez, gólt azonban még sem tud elérni. A Turul győzelmével végleg elnyerte Baja yá^ ros serlegét. — TIKE—Tolnai Textilművek 9: 0> (Barátságos.) A TIKE szép győzel­met aratt a megerősített textilműve­sek fölött. . .. — Mi lesz vasárnap és hétfőn? E hó 3 án TSE-BMTE, BTSE-r BSC, 4-ón SBTC—BSE bajnoki mér­kőzések kerülnek sorra. v • • MOZI. S — Szombaton és vasárnap lapunk mozihirdetése szerinti beosztással két slágerfilm kerül bemutatásra a Világ’ moziban. Csak egy kislány cimli magyar hangosfilm, magyar főszerep­lőkkel — és Razzia, iigalmasj meg­rázó, dallamos életfilm, 10 zenés fel­vonásban. Hótfőli Buster Keaton németül be­szélő nagyszerű vigjátéka: Bústel a Casanova, utána a Száguldó s& tán, Tom Mix legbravurosabb vad­nyugati filmje. — Vasárnap délelőtt 10,. fél 11, 11 és fél 12 órái kezdettel az igazgatóság —' ingyen — jelené* teket mutat be a Csak egy kislánt és a Razsia cimü filmekből. Kiadó ft »Teloanegyei Újéig« Hírlapkiadó Ifi*