Tolnamegyei Ujság, 1929 (11. évfolyam, 1-52. szám)

1929-09-21 / 38. szám

6 TOLNAMEGYEI ÚJSÁG 1929 szeptember 21. SINGER varrógépek rég bevall jó minőségben Kedvező Jl fizetési feltételek SINGER VA RRÓGÉP RÉSZVÉNYTÁRSASÁG Marton János, Szekszárd, Bartina-utca 57/b. szám. > Bonyhádon: Zárda-utca. Tolnán: ! Szekszárdi-utca 14. Dunaföldváron: Erzsébet-tér 6. szám. 49 Könnyen kibírja a telet, Ha Steigertól vesz fát és szenet! — Elitéit dunaföldvárl bür szövet­kezet. Takács Sándor, Kövics Sándor és Takács István danaföldvári lako­sok Markovics Istvánná ugyancsak danaföldvári lakoshoz betörtek és annak a tulajdonából elloptak 18 zsák tengerit, 4 zsák búzát és 4 zsák zabot, amelyet Pék István segítségével elad­tak Kövics Ferencnek és a feleségének. Az eset kiderülvén, az egész társaságot feljelentették a hatóságnál és a szek­szárdi törvényszék a múlt héten tár gyalta a bűnügyet. A törvényszék büntető tanácsa Takács Sándort és Kövics Sándort 4 havi fogházra és egy évi hivatalvesztésre, Takács Istvánt 1 havi fogházra és egy évi hivatalvesztésre, Kövics Ferencet és Kövics Ferencnét 40 pengő pénz­büntetésre, nemfizetés esetén 8 napi fogházra és Pék Istvánt 12 pengő pénzbüntetésre, nemfizetés esetén 3 napi fogházra ítélte. Az ítélet jogerős. — A pincébe e8ett. Bognár László honvéd Decsen e hó 14-én, ahol el­szállásolva volt, véletlenül a folyosón levő nyitott pincébe esett és súlyos belső sérüléseket szenvedett. — Elütötte a kocsi. Biki István hátai lakos Anna leányával Bátán lévő földjén a kukoricát szedte. Munkaközben észrevette, hogy a földje szélén a kocsija elé fogott lovai meg­indultak, mire futásnak eredt és a lovak elé állt. A lovakat azonban megállítani nem tudta, mert a kocsi rudjától oly nagy ütést kapott a fe jére, hogy eszméletét vesztve esett ÖBsze. A határban dolgozók segítsé­gével beszállították a szekszárdi köz kórházba, ahol csak harmadnapra nyerte vissza eszméletét. Állapota annyira súlyos, hogy életben mara­dásához nincs remény. — Legjobb fővárosi napilapok a Nemzeti Újság és Uj Nemzedék. — Leesett a motorbicikliről. Szi- naurer Pál 20 éves budapesti lakos e hó 15-én a Nagydorog és Paks közötti országúton oly szerencsétle­nül esett le motorkerékpárjáról, hogy jobb vállát eltörte. ÁpoláB végett be­szállították a szekszárdi kórházba. Állapota életveszélyes. — Öngyilkos katona. Szednék Ist­ván közkatona e hó 16-án délután Tolna vármegye egyik községében öngyilkossági szándékból hasba lőtte magát. Az életunt katona a vaktöl­tényből kiszedte a papirtöltést és helyébe egy éles golyót tett, azt Manlicher fegyverébe helyezve ülő­helyzetben akart végezni magával. Á szekszárdi közkórházba szállítot­ták, ahol azonnal megoperálták. A golyó fordulat nélkül szaladt ki tes­téből s igy remény van arra, hogyha komplikációk nem állanak be, élet­ben marad. Tettének oka ismeretlen. I LEVENTEÉS SPORT Felkérés Szekszárd sportszerető közönségéhez. Az utóbbi időben a fotballmérkő- zéseken többfelé megismétlődő rend zavarások, sértegetések elkövetése arra késztette a Délnyugatmagyar­országi Labdarugók Alszövetsége in téző bizottságát, hogy a legszigorúbb intézkedéseket léptesse életbe. A Bajai Turul—Szekszárdi Törekvés mérkő­zés után történt birósértés miatt az egyik egyesület 20 tagú rendező­gárda felállítására lett kötelezve s kilátás van rá, hogyha a közönség egy töredéke nem hagy fel uszító és sértő kifejezéseinek használatával, a szekszárdi egyesületek mérkőzéseire a szövetség ellenőrt fog kiküldeni, azok költségére. Ennek megtörténni nem szabad! Éppen ezért a szövetség engedélyé­vel azon kéréssel fordulok Szekszárd város sportközönségéhez, hogy a mér­kőzések alkalmával az ellenfél játé­kosainak és a mérkőzést vezető bíró­nak sértegetésétől, a pályára való jogtalan berohanástól tartózkodjék, azokat pedig, akik a rend megbon­tására törekednek, az egyesületek rendezőinek, vagy a hatóság köze­geinek bevonásával igazoltassák, vagy a sporttelepről távoiittassák el. Szekszárd, 1929 szeptember hó. Szta8zinó László Szekszárd város szövetségi kapitánya. Labdarúgás. Változatlan a helyzet a bajnoki tabella élén s ha a vasár­napi küzdelmek során történt is meg­lepetés, ez kihatással nem igen volt a bajnokság állására. A Bajai Turul bár nem játszott, az első helyet mégis sikerült biztositania, mert riválisa, a Simontornyai BTC csak eldöntetlent ért el Bácsalmáson s igy csak pont­számban érte utol őket, gólaráDya azonban Bajának jobb. Á harmadik és negyedik helyet is tartja a Szek­szárdi Turul és a Bácsalmási Sport Club, sőt a gólarányuk is hajszálra egyező a pontszámmal, azonban Bács­almás már egy mérkőzéssel többet játszott. Vasárnapi győzelmükkel hat pontra emelkedtek a Bonyhádi Cipő­gyáriak és a Szekszárdi Törekvés is, az ötödik hely jobb gólarányával azonban a Cipőgyáré, a Törekvésnek továbbra is a hatodik hely jutott. Nagyarányú győzelmével a hetedik helyre a Bajai Sport Egylet jutott, négy pontja van azonban a Posztó­gyárnak is, mig a sereghajtók szere­pét a Bácska, Bátaszéki Torna Club és a Bajai MTE töltik be^ egyaránt 2—2 ponttal. — A bajnokság állása szeptember 16-án : Egyesület neve Játssott | • 53 Döntetlen | 4* • i > G oalokat 1 1 d o Db S e •o CB © c M Bajai Turul SE. 4 4 _ _ 21 6 8 Sim ontor. BTC. 5 3 2 — 19 6 8 Sz. Turul 5 2 2 1 14 11 6 Bácsalmási SC. 6 2 2 2 14 11 6 P. G. C. S. C. 5 3 — 2 9 8 6 Sz. Törekvés 6 3 3 8 12 6 Bajai SE. 4 2 — 2 10 7 4 Bajai PSK. 4 2 — 2 3 7 4 Bácska SE. 5 1 4 7 16 2 Bátaszéki TC. 6 1 5 8 21 2 Bajai MTE. 4 1 — 3 3 11 2 Vasárnapi eredmények: Szekszárdi 7 örekvés — Bácska | 2:1. Bajnoki. Biró : Balogh. A va- I sárnap Szekszárdon lezajlott mérkő- I zés nem elégítette ki a sportrajon- 1 gókat. A Bácsalmást verő Bácskától | mindenki többet várt, de többet várt a Törekvéstől is, mely azonban tar­talékaival boldogulni egyáltalán nem tudott. így van ez, ha egy csapat­ban 11 játékos közül 3 kitiltás alatt áll. Törekvés támadással indul a já ték s már az első perc kornerrel kezdődik, de Bácska védelme tisz­táz. Továbbra is a Törekvést látjuk frontban s a 9. percben Kovács meg szerzi csapatának a vezetést. A gól után Bácska is frontba kerül, de mindegyik csapatban sok a hiba s eredmény nincsen. A 29. percben a Bácska védelme 11-est vét, a meg­ítélt penaltyt Gáli góllá értékesíti. 2:0. A gól felvillanyozza a Törek­vést, de további eredményt elérni nem tud. — A második félidőben a játék ellaposodik, hibátlan akció alig akad b inkább a bajaiakat látjuk támadásban. A 15. percben Joó 11 est csinál s ezt a bajaiak sem hibázzák el 2 : 1. A Bácska fölénye kezd kidomborodni, a Törekvés tar talékai hibásan dolgoznak, de Bács- káék is késnek a döntő pillanatban s Folch is a helyén van, igy a vég­eredmény 2 : 1 marad. A Törekvés csapatában dicséret illeti agilis játé­káért Kovácsot, ki a mezőny leg­jobb embere volt. Hibája azonban, hogy játék közben sokat vitázik já­tékostársaival. Ha erről leszokik és minden erejét a játéknak szenteli, kitűnő csatár lesz belőle. Mellette Gáli tűnt ki, mig Takács és Rasz­ter kevés esetben jutott jó helyzet­hez. A fedezetsorban Albert vált ki társai közül, mig a védelem oszlopa Folch kapus volt. A többi játékos szürkén mozgott, sőt a tartalékok primitív játékot mutattak. Simontornyai BTC—Bácsalmási SC 2 : 2. Bajnoki. Biró : Csik. Ne­héz küzdelem után sikerült a Simon­tornyai Bőrgyár derék csapatának az egyik pontot Bácsalmásról elhozni. Az első félidőben a vezetést Simon- tornya szerzi meg s a félidő is 1 : 0 marad, mig a második félidőben az otthonában játszó bácsalmási csapat eldöntetlenné tudta tenni a mérkő­zést. Bonyhádi Cipőgyár — BMTE 1 :0. Bajnoki. Bíró : Rosenfeld J. A Bonyhádi Cipőgyár csapata élve­zetes, szép küzdelmet vivott és mind­két pontot megszerezve tért haza Bajáról a vasárnapi küzdelemből. A csapatban ez alkalommal különösen a védelem tüntette ki magát, de a halfsor is értékes munkát végzett. A győztes gólt a második félidőben Tóth lőtte. Bajai Sport Egylet—Bátaszéki Torna Club 6:0. Bajnoki. Biró: Rosenfeld E. A hét legnagyobb meg­lepetése a bátaszékiek súlyos bajai veresége. Mi a bajai csapat képes ségeit nem akarjuk lebecsülni, de 6 gólos különbséget a két csapat kö­zött felfedezni nem tudunk. A bajai csapat nagy győzelmét inkább a be lemenős, erős játékban találjuk meg, melynek még ma is észrevehető nyo­mait hordják magukon a bátaszéki játékosok. Mózs kapus, Horváth cen tér s több bátaszéki játékos sebesül­ten tért haza a küzdelemből, az erős, belemenős játékot megengedő bíró jóvoltából. Dombóvári VOGE — Pécsi AC. 3:2. Bajnoki. Biró: KaufFmann. Ér­dekes körülmények között jutott hozzá a két bajnoki ponthoz a Dombóvári VOFE csapata. A rendes játékidő keretén belül öt. perccel hamarább lefújta a bíró a mérkőzést, mely ak­kor 2:2 arányban állott. Hibáját észrevéve, tovább játszatja a csapa­tokat s ez az öt perc meg is hozza a dombóváriaknak a győzelmet. — Most kíváncsian várjuk, hogy a PÁC. H A világhírű | 1 SMITH PREMIER I ÍRÓGÉPEK I Raktár és képviselet: p SOMMER BÉLA mechanikusnál H Szekszárd, Garay-tér. gRT Dijtalan bemutatás. •*eeete*ee*e*eeeee£ee esetleges óvása esetén milyen döntést hoz a kerület intézőbizottsága. Jó volna ha a birók jó sípot és jó stop. per órát is vinnének magukkal, ha mérkőzést vezetni mennek. — Mi lesz vasárnap? A bajnoki mérkőzések vasárnap a következő­csapatokat állítják egymással szembe: Szekszárdon bajnoki mérkőzés nem lesz. Bátaszéken a BTC a Bács­almási Sport Clubbal küzd a bajnoki pontokért, Bonyhádon pedig a Cipő­gyáriak a Bácskát látják vendégül. A hazai pálya és a helyi közönség buzditása, ha erős küzdelem után is, de hihetőleg minimális gólkülönbségé győzelmet hoz csapatainknak. Á leg­érdekesebb és a bajnokságra kiható­küzdelmek Baján lesznek. A Szek­szárdi Turul a Posztógyárral, a Si­montornyai Bőrgyár csapata a Bajai Turullal csap össze s ha csapataink, győzelemmel kerülnek ki a küzde­lemből, úgy mindkettő bebiztosíthatja magának az élen való szereplést az őszi fordulóra. A Szekszárdi Turul­nak könnyebb dolga lesz, mint a Simontornyai Bőrgyár csapatának,, mely csak teljes tudásának latbave- tésével fog tudni pontot szerezni Baján. Dombóváron a VOGE csa­patának reális küzdelem mellett 1—2.' góllal keli győznie ellenfele, a Ka­posvári Rákóci csapata felett. Levente. — Tolnamegyei leventék az ország gos bajnokságokon. A leventék or­szágos céllövő, úszó és kerékpáros^ bajnoki viadala szombaton és vasár­nap zajlott le Budapesten nagy ér­deklődés mellett. Az országos baj­nokságokon vármegyénk leventéi is­indultak s az erős konkurenciában az alábbi eredményeket érték el t Úszásban a szombati előmérkőzések során a 100 méteres gyorsuszás L előfutamában Marx 1 perc 14 mper- ces idővel harmadik lett, a 100 mé­teres hátuszás II. előfutamában Pirgi 1 perc 33'6 mperces idővel második, mig a 400 méteres gyorsuszás II. előfutamában Reinhardt végzett 6 perc 02 5 mperces idővel a második helyen. A 4X100 méteres stafétában Tolna megye csapata 5 perc 10 mper­ces idővel harmadiknak ért a célba. A vasárnapi döntő küzdelmek során azután a 100 méteres hátuszásbau Pirgi ötödik, a 400 méteres gyors- úszásban Reinhard 6 p. 01 mperces idővel harmadik, a 4X 100-as stafé­tánk pedig ötödik lett. Úgy, hogy a pontversenyben Tolna megye 10* póttal az ötödik helyen végzett. A céliövő versenyen céllövőink nagyon nehéz helyzetben voltak, mert a ver­senyen 99 és 98 egységes cóllövők- kel álltak szemben. Az egyéni cél­lövő versenyen Forster Jakab 95 egységgel a 28 ik helyen végzett. A kerékpáros bajnoki versenyen több neves versenyző is indult, itt megye­beli versenyzőnek esélye amúgy sem lett volna, igy Tolna megye leventéit a startnál senki Bem képviselte. Céllövészet. — Az Alsódunántúlí Galamb- és Céliövő- Egyesület 1929. évi október hó 5-én és 6-án Kaposvárt, mindkét napon 9 órai kezdettel országos agyag« és élőgalamblövő versenyt rendez a