Tolnamegyei Ujság, 1929 (11. évfolyam, 1-52. szám)

1929-07-20 / 29. szám

8 TOLNAMEGYEI ÚJSÁG ’’VILÁG” FILMSZÍNHÁZ I gazg a t ó: B a r c z á n y Imre. Az előadásokat 6 tagú zenekar kíséri 1 A nézőtér kellemesen hűvös! Julius Fox gyémántműsor! 20 »iÄ Az eljátszott asszony Sir 7Mn?j,e»dÄ™ Ollmplósz o sivatagban. Szombat Műsort bevezeti: Magyar Híradó Julius Cecil B. de Miile világfilmje 1 Várkony 1 Mihály és Phyllis Haver főszereplésével: 21 Vasárnap CHICAGO. (A démon, oki ölt...) Phyllis Haver és Harrison BfiillÁffeMifeeivIÁH Ford 7 felvonásos bohózata : KdUlDUa (ISZlsIIle Ezt megelőzi: Híradó. Julius KétUfa-attrakció! PetrovichSzvetiszláv llnlnlffllbal és Marcella Albán! nagy parádés filmje ImBlBK 11IH91 25 af.“Ti3v.n A Hörend hegedűs csütörtök Műsort bevezeti: Fox Journal Előadások kezdete szombaton Va7 és 9 órakor, vasárnap 4, */*7 és 9 órakor. LEVENTE ÉS SPORT Labdarúgás. Professzionizmus Szeksztfdon ? Az utóbbi időben nemcsak a kör* nyékbeli, hanem az egyik fővárosi szaksajtó is foglalkozott a szekszárdi professzionista footballcsapat megala­kításának tervével. Bár Szekszárdon ez a kérdés még nem látszik annyira aktuálisnak, mint egyes lapok azt publikálják, az egye­temes sport érdekében mégis fog­lalkozni kívánunk ezzel a kérdéssel. Tagadhatatlan, hogy a professzió nizmus bevezetése óta egyes vidéki városok labdarugó sportja hatalmas iramban fejlődött, de ezzel szemben tény az is, hogy a legerősebbnek és leggazdagabbnak vélt proficsapatok is nyakig úsznak az adósságban és csak máról holnapig tengetik életü­ket, örökösen keresve és kutatva az újabb és újabb sportmecénást, aki pár hónappal, áldozatkészségével meg­hosszabbítja a „beteg“ életét. — Ha végigtekintünk azon vidéki profi­csapatok során, melyek még ma fenn­állnak, látjuk, hogy nagy, hatalmas, gazdag városok csapatai ezek, 40— 50—100 ezer lakosú városoké, ahol gyárkémények füstölnek, ipari, ke­reskedelmi élet lüktet és vannak bás­tyái Holczerok, Lánczyak, Kopfen- steinerok és mégis eladni kell játé­kost, pályaválasztó jogot, fel kell adni elvet, mindent, hogy a csapatot a tönkrejutástól megmentsék. , Mi aggódva kérdjük, ilyen körül­mények között aktuális-e felvetni a professzionizmus bevezetésének kér­dését Szekszárdon ? — Szekszárdnak csak 15.000 lakosa van, nincsen gyára, nincsen ipara és kereskedelme, ami van, az is pang, küzd a nehéz­ségekkel. Sportmecénás ? Holczer, Köpfen steiner pedig még délibábos szemmel sem található. De vagyon bídcb hozzá. Az egyik sportláp Szekszárdról, mint a Dunántúl egy gazdag váro­sáról beszél és azt is tudja, hogy a proficsapat mozgalmának vezetői már az első időben 20.000, azaz húsz­ezer pengőt tudnak erre a célra biz­tosítani. Bár ezt a 20.000 pengőt mi még nem látjuk úgy biztosítva, mint laptársunk, de ha ez az összeg meg is lesz, meddig lesz az elegendő ? A profiknak pénz kell, azért játszanak. Kell tréner, menezBer, központi kép­viselő stb. s ez mind a proficaapat ból akar élni. Játékosfizetésre heten- kint legkevesebb 100—200 pengőt kell fordítani. Trénernek is kell leg­alább heti 80 pengő. Az adminisz­tráció, utazás iszonyú összeget emészt föl. Ezzel szemben áll az, hogy Szek­szárdon a legjobb esetben is 500 nézőre számithat a profifootball, mely még átlagos 400 pengőre sem becsül­hető. Hol van akkor az ellenfél költ­sége biztosítva, az esetleges rossz idő ? A profi télen is élni akar, hol biztosítanak neki állást, munkát, meg­élhetést, jó módot. Mert a profi min dent akar ? Meddig lenne elég az a meg nem levő 20.000 pengő ? A vá­ros nem bírná segélyezni, maga is segélyre szorul. Mit szólnának hozzá az amatőrök, kik évek hosszú Bora óta nyomorognak támogatás nélkül ? Engednék-e, hogy minden az ő bő­rükre menjen, kik becsülettel szol­gálták városuk sportérdekeit. Megszívlelendő dolog az is, hogy bevonjunk-e a professzionizmus alá olyan helyi amatőr footballistákat, akik 1—2 profimeccs után betörve b) listára kerüljenek és 2 évig el legyenek zárva kedvenc sportjuktól azért, mert a profi-élet — vagy más egyéb — csábította őket. De viszont az is kérdés, hogy egy bizonytalan­ságba bele menne e egyetlen amatőr játékos is ? Biztosíték nélkül — ba­josan. Azután a közönség igénye is na gyón nagy lenne a proficsapattal szemben. A profik nem mérkőzhet­nének állandóan Bátaszékkel, Bajá­val, pláne itthon nem. Gazdagabb, nagyobb, elevenebb életű, nagy sportmultu városok buk­tak már bele a professzionizmus be­vezetésébe, éppen ezért óvva intjük azokat, akik a professzionizmust Szekszárdon bevezetni akarják, hogy minden lépésüket meggondolva és megfontolva tegyék meg, mert egy esetleges bukás a város labdarugó sportjának hatalmas visszavetését vonná maga után. — Szekszárdi Tarul—Bajai Posztó­gyár 4:4. Barátságos. Biró: Zoltán. A tavaszi fordulóban gyengén sze­replő Posztógyári csapat rándult át vasárnap Szekszárdra, hol a Turul­nak volt ellenfele. A reorganizált csa­pat apró termetű játékosai meglepő eleven, élénk iramú játékot produ­káltak s mutatott játékukkal az el döntetlen eredményt meg is érdemel­ték. Turul támadással kezdődik a játék s a 6 ik percben már Horváth meg is szerzi a vezetést. Majd a Posztógyár is lendületbe jön s apró játékosai meglepő eleven játékot mu­tatnak. A kiegyenlités a 21. percben remek akcióból születik meg, Szityu lövésével. A 31. percben 11-es a Turul javára, Horváth lövi a penaltyt, mely a kapus kezéből kiesik és most már Horváth a gólba helyezi. A Tu­rul azonban csak 3 percig vezet, mert a 34. percben a Posztógyár komorból egyenlít Balogh góljával. Baja támadásai még két komért ered­ményeznek, mely azonban már nem változtat s a félidő 2 : 2 arányban zárul. — Szünet után a Turul szél mellett erős fölénnyel indul, a 3. percben Kovács, majd az 5. percben Deutsch lő jó helyzetből, fölé. A 7. percben Baja kapusa Deutsch lövé­sét védi, miközben a labdával a gól­vonalon belül kerül. Két kornerrel felel erre a bajai csapat s mig a 8. percben eredménytelenül, a 9. perc azonban meghozza az egyenlítést Simon öngólja révén. (3 :3 ) A 10. percben Turul javára korner, 2 perc­cel később pedig Taszler lövését védi rosszul a bajai kapus és a Turul újra vezet. (4:3.) Ezután változatos, hullámzó játék folyik s a Posztó­gyárnak csak a 41. percben sikerül J egyenliteni, Michler remek szabad­I rúgásából. A hátralévő 4 perc újabb I eredményt már nem hozott. t — Kalocsai Vass József Levente SE—Szekszárdi Törekvés SE. 8:1. Kalocsai szép szereplése után meg­lepően hatott a Törekvés vasárnapi kudarca a hazai pályán. Bár az orkánszerü szél, mely állandóan végig- nyargalt a pályán, erősen befolyá­solta a játékot, melynek élénk bizo­nyítéka az I-ső félidőben a szél mel­lett játszó kalocsaiak 6 : 0 ás veze­tése, mégis a hibát a Törekvés rendszertelen játékában kell keresni. Feltűnést keltett Folch kapus gyenge védése is, ki pedig a legutolsó mér kőzésen is pompásan védett. — A támadást a szél mellett játszó kalocsai csapat támadása nyitja meg s az 5. és 6. percben elért gólokkal 2: 0 ra vezet. A 15. percben az eredmény már 3:0 ra alakul. A Törekvés támadásai ritkák, annál sűrűbbek a kalocsai támadások. A 23. percben a Törekvés kornert ér el, azonban ez is eredménytelen maradt. Kalocsa a 29., 30. és 41, percekben elért újabb 3 góllal féltucatra növeli előnyét. — Szünet után a Törekvés játszik szél mellett s mindjárt támadólag lép fel. Az első percek eredménytelen táma­dásai után a 13. percben Gyűszű révén 6 :1-re javít a Törekvés s bár továbbra is támad, kornert ér el, de további sikert elérni nem tud. A sikertelenségeken kedvét vesztő Tö­rekvés ellen Kalocsának a 25. és 26. percben újabb két eredményes táma­dása van s bár nagyobb a Törekvés fölénye, a 8: l-es eredményen vál­toztatni nem tud. A mérkőzés vége felé a kalocsai kapu előtt tumultus támad, melynek 1 kalocsai és 1 szek­szárdi játékos kiállítása az eredménye. A mérkőzést Pollich szövetségi bíró vezette. — Bajai MTE—Simontornyai BTC 2:0. A Baján lejátszott második forduló az MTC győzelmét hozta s minthogy a Simontornyai BTC a múlt vasárnap Simontornyán csak 3 :2 arányban győzött, jobb gólaránya révén a II. osztály bajnoka címet a bajai csapat nyerte meg. A közel egyenrangú felek küzdelme szép spor­tot nyújtott, szünet előtt Király, szünet után Görcs lőtte az MTC góljait. Simontornya támadásai siker­telenek maradtak. Biró: Rosenfeld volt. — Bátaszéki Torna Club—Mohácsi Torna Egylet I: I. A vasárnap Bála- széken lefolyt mérkőzés egyenlő erejű ellenfelek küzdelmét mutatta. Szünet előtt Mohács szerzi meg a vezetést Bátaszék azonban szünet után egyen’, lit, de a győzelmet jelentő gólt egyi^ félnek sem sikerült kicsikarnia. — A Törekvés Mohácson. A Szek­szárdi Törekvés Sport Egylet csa­pata vasárnap Mohácson, a Mohácsi Torna Egylet csapatával tárt barát­ságos mérkőzést. A revansmérkőzést jövő vasárnap, e hó 29-én tartják meg Szekszárdon. Úszás. — Szekszárdi úszók sikerei a dél­nyugati kerület uszóversenyén. A délnyugati kerület vasárnap tartotta meg uszóvérsenyét Kaposváron, élénk érdeklődés mellett. A versenyen a Szekszárdi Turul, a Bajai Sport Egylet, a Kaposvári Turul és a Pécsi Atlétikai Club úszói indultak. A ver­seny a szekszárdi úszók hatalmas sikerével végződött, kik a bajnoki számokban 5 első dijat szereztek. Részletes eredmények: Bajnoki szá­mok : 100 m. gyorsuszás 1. Rein­hardt, SzTSE, 1 p. 12*3 mp., 2. Wittelsbach, PÁC. — 100 m. hát- úszás 1. Szabályi, SzTSE, 1 p. 36*9 mp., 2. Hirschler, BSE. — 100 m. mellúszás 1. Sugh, SzTSE, 1 p. 29 4 mp., 2. Retter, PÁC. — 400 m. gyors- úszás 1. Reinhardt, SzTSE, 6 p. 02*8 mp., 2. Novodarszky, PÁC. — 100 m. hölgy gyorsuszás 1. Nagy Panni, KTSE, 1 p. 46*4 mp. egyedül úszva. — 100 m. hölgy mellúszás 1. Gyárfás Magda, BSE, 1 p. 49 mp., 2. Radó Ilse, KTSE. — 3X100 m. vegyes­staféta 1. SzTSE, 2. PÁC. — Mű­ugrás 1. Novodarszky, PÁC, 2. Kol­ler, KTSE. — V i z i p o 1 ó : PÁC— KTSE 6: 3, KTSE—BSE 7 : 3. — Egyéb versenyszámok: 66 m. ifjú­sági hátuszás 1. Augusztini SzESE, 1 p. 06 4 mp — 3X66 m- gyors- uszóstaféta 1. PÁC, 2 p. 24 6 mp. — 66 m. ifjúsági gyorsuszás 1. Dietrich, KTSE, 57*2 mp. — 66 m. ifjúsági mellúszás 1. Kneisl, BSE, 58*4 mp., 2. Augusztini, SzTSE. — A szek­szárdi úszókat a hatalmas és meg­lepő szép eredményről a Nemzeti' Sportújság téves hire alapján a le­győzött versenyzők azzal akarták el­ütni, hogy benevezésüket lekésettnek hangoztatták. A versenyzők igazol­ták azonban, hogy a nevezés kellő időben feladatott és a benevezéseket a verseny titkára el íb fogadta. A szekszárdiaknak a verseny elején le­kicsinyelt csapata megmutatta a sok­kal kedvezőbb viszonyok közt élő bajai, pécsi és kaposvári versenyzők­kel szemben, hogy tréner és meg­felelő gyakorlóhely nélkül is saját erejükből mit tudnak. Elismeréssel vagyunk győztes fiaink iránt, akik­nek kiváló teljesitménye megfelelő irányítás mellett még sok dicsőség szerzésére nyújt kilátást. Levente. A Szekszárdi Levente-Egyesület e hó 14-én tánccal egybekötött mű­kedvelői előadást tartott a szekszárdi iparosszékház színháztermében. Színre került Herczeg Ferenc örökbecsű háromfelvonásos színműve, a Fekete lovas. Az előadás óriási tetszés mel­lett folyt le. A szereplők kitettek magukért. Búzás Bözsike kedves ala­kításával hamarosan meghódította a közönséget Heli szerepében. Haász Jababné, aki ifjú Hoffernét alakí­totta, kiemelkedett az előadók együt­teséből rutinirozott játékával. Kecs- keméthy Magda saját egyéniségét,ér­vényesítette, csak arra kéijük, hogy a jövőben hangosabban beszéljen. Novák Vilma kisebb szerepében ügyes ▼olt. A férfiak közül különösen kitűnt Horváth György, aki az ifjú Hofier ____________1929 juilus 20.