Tolnai Népújság, 2010. február (21. évfolyam, 26-49. szám)

2010-02-01 / 26. szám

9 2010. FEBRUÁR 1., HÉTFŐ - TOLNAI NÉPÚJSÁG ______________ Fe derer győzött Melboume-ben, a világelső 16 GS-sikernél tart A svájci Roger Federer nyerte az ausztrál nyílt teniszbajnokság férfi egyesét, miután vasárnap, Melbourne-ben három játszmá­ban, 6:3, 6:4, 7:6 (13-ll)-re dia­dalmaskodott a brit Andy Mur­ray ellen. A 28 esztendős, és im­már ló-szoros Grand Slam- győztes világelső az első két játszmát - 43, illetve 46 perc alatt - simán hozta, a döntő szettben azonban az addig ön­magához képest haloványabban teniszező, de akkor feljavult Murray már 5:2-re is vezetett. Ám Federer előbb egyenlített, majd a rövidítésben 10-11-ről fordítva megnyerte a játszmát, így a mérkőzést is 2 óra 41 perc alatt 22 éves skót riválisa ellen, aki amúgy nem teljesen egészsé­gesen vívta meg a finálét. Ez volt a második Grand Slam-döntője Murraynek, aki mindkettőt Fe- dererrel szemben veszítette el. A svájci klasszis játékos az ered­ményhirdetést követő nyilatko­zatában azzal biztatta Murrayt, hogy tudása alapján képes lesz majd GS-tornát is nyerni, aki vi­szont elcsukló hangon panaszol­ta fel, hogy sírni ugyan már úgy tud, mint Federer, teniszezni vi­szont még nem.- Örülök, hogy legjobb játéko­mat tudtam nyújtani, s annak még inkább, hogy a 16 közül ez volt az első Grand Slam-sikerem, amelyet édesapaként szereztem - összegzett a svájci teniszező. EREDMÉNY, FÉRFI EGYES, DÖN­TŐ: Federer (svájci, l.)-Murray (brit, 5.) 6:3,6:4, 7:6 (13-11). nők: Serena Williams-Justine Henin 6:4, 3:6, 6:2. Nem oldódott fel a görcs kosárlabda Túlizgulták a Tisza-parti összecsapást a KSC-sek A nyolc közé jutás szem­pontjából fontos mérkő­zést veszített el Szolno­kon az Atomerőmű-KSC Szekszárd NB I-es női együttese. Varga Csaba/Új Néplap SZOLNOKI NKK-ATOMERŐMÚ-KSC SZEKSZÁRD 82-70 (24-11,22-17, 13-16,23-26). Tiszaligeti Sport- csarnok, 200 néző. V: Bognár, Jakab. Szolnok: DARIDA 5/3, BOSKOVICS 17/9, RUBOLD 15/3, HEGEDŰS 14/3, Serbán 4. Csere: Sonyák 5/3, Farka- sinszki 14, Zele 8, Kalmár-Nagy. Edző: Mészáros Zoltán. Szekszárd: Pungor 6, Tamás R. 4, BÁLINT 19/6, Bozóki 12, Jevtusenko 12. Csere: Tamis, Hajdú, CAZAC 17/3. Edző: Újhelyi Gábor. AZ EREDMÉNY ALAKULÁSA. 4. p.: 15-6, 8. p.: 17-11, 14. p.: 29-17, 18. p.: 37-23 , 24. p.: 53-29, 28. p.: 56-41, 34. p.: 66-56, 38. p.: 74-58. Jó kezdett a szolnoki csapat, Darida Csilla vezérletével ag­resszíven védekeztek és helyze­teiket is jó százalékkal értékesí­tették. A vendégek meglehető­sen félszegen és sok hibával ko­sárlabdáztak, és már az első fél­időben jelentős hátrányba kerültek. A nagyszünet után úgy tűnt, hogy a hazaiak vissza­vágnak az ősszel Szekszárdon Bálint Réka hiába volt a mezőny legeredményesebb játékosa, a KSC nem tudta behúzni a fontos meccset elszenvedett 70-49-es veresé­gért, hiszen már 24 ponttal is vezettek. Bálint Rékáék azon­ban hosszú hajrát nyitottak és 66-58-ra felzárkóztak, de ennél közelebb már nem tudtak fér­kőzni vendéglátójukhoz. A KSC a következő fordulóban február 6-án a Baja csapatát fogadja. * * * MESTERMÉRLEG MÉSZÁROS ZOL­TÁN: - Egész meccsen akadozott a felállt védelem elleni játékunk, ennek tükrében örülök a győzelemnek. ÚJHELYI GÁBOR: - Sajnos, rutintalanságunk a mai mérkő­zésen is kiütközött. A kapusok parádéztak az EMöntőben kézilabda A franciák egyszerre birtokolják az olimpiai, a vb- és az Eb-címet Aranyérmet nyertek a magyarok Legnanóban vívás A magyar-válogatott nyerte vasárnap a férfi pár­bajtőrözők olaszországi Vi­lágkupa-versenyét. A legna- nói viadalon a győztes csa­pat a 16-os táblán a venezue­laiakat verte 31-26-ra, a ne­gyeddöntőben az ukránokat 38-30-ra, a négy között a lengyeleket 45-41-re, a dön­tőben pedig a kínaiakat 42-31-re. Kiss Dániel Karlsruhéban futott új csúcsot 60 gáton ATLÉTIKA Kiss Dániel 7.57 mp-cel országos csúcsot fu­tott 60 m gáton a karlsruhei fedettpályás aüétíkai verse­nyen - ezzel Bakos György 25 éves rekordját adta át a múltnak. A tavalyi, berlini világbajnokságon 110 m gá­ton szintén országos csúcs­csal elődöntős Kiss a német városban az előfutamban érte el a 7.57 mp-es időt. Tizennyolc év után nyert a Riazorban a Real Madrid labdarúgás Ötpontos ma­radt a hátránya a Real Mad­ridnak a címvédő és listave­zető FC Barcelona mögött a spanyol bajnokságban, miu­tán 3-1-re nyert a Deportivo La Coruna otthonában. A ki­rályi gárda 18 év után tudott ismételten nyerni a Riazor- stadionban Granero és a két­szer is eredményes Benzema góljaival, a házigazdák részé­ről Riki talált be. SPORT Az olasz labdarúgó-bajnokság 22. forduló­jában a Bari otthon 4-2-re legyőzte a Palermót. A hazaiak negyedik gólját a 67. percben csereként beállt Komán Vladimír szerezte. Leg­utóbb 16 éve, Détári Lajos talált be egy Genoa-Foggia meccsen. Federer csúcstartó a férfiaknál A francia válogatott nyerte az ausztriai férfi kézilabda Európa- bajnokságot, miután a vasárna­pi, bécsi döntőben négy góllal, 25-21-re legyőzte a vfrezüstér- mes horvát csapatot. A franciák történelmet írtak, korábban ugyanis még soha nem fordult elő, hogy egy csapat egyszerre birtokolja az olimpiai, a világbaj­noki és az Eb-címet Utóbbi pe­dig a horvátok leköszönő szövet­ségi kapitányának, Lino Cer- varnak továbbra is hiányzik a gyűjteményéből. A tavalyi vb- döntő visszavágójának is tekint­hettük a mérkőzést, s mivel 2009-ben a horvátok hazai pá­lyán maradtak alul a franciák­kal szemben, így most ez is mo­tiválhatta őket. Hatalmas el­szántsággal vetették bele a küz­delembe magukat a csapatok, a kapusok már az első pillanatok­tól kezdve eksztázisban védtek, Mirko Alilovic és Thierry Ome- yer is hárította az ellenfél első hétméteresét, és ezenkívül is több bravúrt mutattak be. Az el­ső félidőben végig a franciák sza­ladtak az eredmény után, igaz, nagyon egyszer sem engedték el Lino Cervar csapatát. Claude Onesta csapata az Izland elleni elődöntőt idézve a második já­tékrész elején aztán állva hagy­ta ellenfelét. A harmadik helyet a lengyeleket 29-26-ra legyőző izlandiak szerezték meg. ■ Továbbiak a TEOLhu hírportálon Karim Benzema két gólt lőtt A fáraók történelmet írtak Angolában labdarúgás 2006 és 2008 után harmadszor nyerték meg a kontinenstornát A vörös ördögök nyerték a Premier League derbijét Egyiptom nyerte az Angolában rendezett labdarúgó Afrika Ku­pát azzal, hogy a vasárnapi dön­tőben 1-0-ra diadalmaskodott Ghána felett. Az észak-afrikaiak sorozatban harmadik, összessé­gében pedig a hetedik kontinen­tális sikerüket könyvelhették el. EREDMÉNY, DÖNTŐ: EGYIPTOM­ghána l-o (0-0). Gól: Moham­med Nági (85. perc). A kevés izgalmat hozó első félidő után mindkét gárda töb­bet kockáztatott a második 45 percben, miközben az egyipto­miak sokat szabálytalankodtak, próbálták tördelni a ghánaiak játékát. A 85. percben aztán egy | szép kényszerítőzés lezárása- 1 ként Mohamed Nági (Geddo) Az egyiptomi El-Shafi (balról) és Samuel Inkoom küzdelme a labdáért megszerezte a vezető találatot. A ghánaiak az utolsó percekben mindent megpróbáltak az egyenlítés érdekében, de az egyiptomiak védelme nem hi­bázott. Bár a ráadásban még Addo egyenlíthetett volna, de ez a helyzet is kimaradt. Egyiptom történelmet írt azzal, hogy 2006 és 2008 után harmadik alka­lommal is megnyerte a tofnát, és ez némi gyógyírt jelenthet nekik a vb-selejtezős fiaskóért. A bronzérmet Nigéria váloga­tottja szerezte meg, amely szombaton egy góllal bizonyult jobbnak az algériai csapatnál. A zöld sasok gólját Victor Nsofor Obinna szerezte. A címvédő Manchester United kétgólos győzelmet aratott az Arsenal otthonában az angol lab­darúgó-bajnokság 24. fordulójá­nak vasárnapi rangadóján. A vendégek gyakorlatilag négy perc alatt eldöntötték a meccset, mivel az első félidő utolsó har­madában kétszer is betaláltak. A fordulás után még növelték is előnyüket, s a házigazdák erejé­ből csak a szépítésre futotta. A második manchesteri gólt szer­ző Wayne Rooney pályafutása 100. Premier League-találatát ünnepelhette. Az első percek lé­legzetvételnyi ismerkedése után az első húsz percben inkább az Arsenal akarata érvényesült. Húsz perc után egyre inkább magához tért a Manchester, és a Ryan Giggs helyére bekerülő Nani és Park Dzsi Szung is akti­vizálta magát, így Wayne Roo­ney nem maradt társak nélkül. A vörös ördögök két szépségdí­jas góllal szereztek megnyugta­tó előnyt az első féüdő hajrájá­ban. A második félidő elején az­tán újabb tőrdöfést kapott az Arsenal. Rooneyék remekül sá­fárkodtak a lehetőségeikkel. A manchesteriek az elmúlt évi BL- elődöntőhöz kísérteties (1-3) ha­sonlatossággal uralták a derbit. EREDMÉNY: ARSENAL-MAN­CHESTER UNITED 1-3 (0-2). Gól Vermaelen (80.), illetve Almunia (33., öngól), Rooney (37.), Park Dzsi Szung (52.) ■ « I i l