Tolnai Népújság, 2009. július (20. évfolyam, 152-178. szám)

Vasárnapi Tolnai Népújság 2009-07-12 / 27. szám

SPORT Kozák Danuta és Szabó Gabriella indulhat a kanadai vébén A Kozák Danuta-Szabó Gabriel­la duó nyerte a női kajak kettesek szombati 500 m-es versenyét a kajak-kenusok idei országos baj­nokságán, a szegedi Garantiqa Kupán, amely több számban - ebben is - válogató az év fő ese­ményére, a kanadai Dartmouth- ban augusztus 13. és 16. között sorra kerülő világbajnokságra. ■ A Kozák-Szabó kettős feladata lesz az olimpiai bajnokok pótlása. így a fiatal, négyesben pekin­gi ezüstérmes kettős, amely a jú­nius végi, brandenburgi Európa- bajnokságon is diadalmaskodott ebben a számban, a vb-n is rajt­hoz állhat. Ebben a számban - bár szerepel az olimpia műsorán - azért volt szükség újabb válo­gatóra, mert az első fordulóban győztes Kovács Katalin-Janics Natasa egység előbbi egyesbeli érdekeltsége miatt lemondott az indulás jogáról. A többi 500 m-es verseny nem volt válogató, ennek megfe­lelően a már biztos csapattagok közül sokan kihagyták az újabb megmérettetést. A kenusoknál nem indult el például Vajda At­tila, a női kajak egyeseknél pe­dig mindössze négy résztvevője volt a döntőnek. A válogató szempontjából ezzel véget ért az ob, amely délután 16 órától a vi­lágbajnokság műsorán jövőre már szereplő 5000 m-es verse­nyekkel zárul. Azokban a négye­sekben, amelyekben még nincs meg a vb-összeállítás, Storcz Bo­lond szövetségi kapitány hétfőre ígéri a csapathirdetést. ■ Ötszáz méteren is aranyérem A 200 méteren aratott pénteki sikert követ& en szombaton 500-on is gy& zött a magyar vegyes csapat a dél-koreai Ulszanban zajló csapat-világbajnokságon. Sima vereség a szerbektől Lékó Péter ismét döntetlent játszott vízilabda Nem szakadt meg a rossz sorozat a mumussal szemben t HK l %• » ' % *»« I IN« I * l . :1 r*4 A sötét bábukat veze­tő Lékó Péter döntetlent ját­szott a francia Etienne Bacrot-val a dortmundi szu­pertorna szombati, kilence­dik fordulójában. Mark Webber először rajtolhat az élről form Mark Webber, a Red Bull versenyzője nyerte a Forma- 1-es Német Nagy­díj időmérőjét, így ma ő raj­tol az élről. Az ausztrál pi­lóta pályafutása során elő­ször szerezte meg a pole pozíciót. A második és har­madik helyről az egyfor­mán Brawn GP-s brazil Ru­bens Barrichello, illetve a pontversenyben vezető brit Jenson Button indulhat. Ryan Lochte remekelt 200 vegyesen Minden idők máso­dik legjobb idejével, 1:54.56 perccel Ryan Lochte nyerte a 200 m vegyest az Egyesült Államok országos úszóbaj­nokságán, Indianapolisban. Spanyol szakaszsiker a Tour de France-on kerékp A spanyol Luis- Leon Sánchez nyerte a Tour de France nyolcadik szaka­szát, mely után továbbra is az olasz Rinaldo Nocentini viselheti az összetettben ve­zetőnek járó sárga trikót. Sáncheznek a hátát nézték A magyar csapat pénteken nyert (Szívós és Szécsi védekezik), szombaton kikapott. Az ausztrálok ellen jobban ment, mint a szerbekkel szemben. Kétgólos, 8-6-os vereséget szenvedett a magyar válo­gatott az Unicum-kupa tulajdonképpeni döntőjé­ben a szerbektől. Dénes Tamás A háromszoros olimpiai bajnok vízilabda-válogatott még soha nem győzte le a szerbeket. Igaz volt ez még akkor is, ha 2009- ben javult a mérleg: három vere­séget egy egri döntetlen követett. Az első negyed a szerbeké volt. Pedig Varga Dénes elhozta az Unicum-üveget Gocsics elől (a tornán először nem a labdára, hanem a főszponzor jellegzetes üvegéért úsznak), de a vendégek védői szereltek. Az egész ne­gyedben mindössze egy gól esett, azt a szerbek egyik leg­jobbja, Vanja Udovicsics lőtte. A második játékrészben növelték az előnyüket a szerbek, a szu­pertehetségesnek tartott, mind­össze 22 éves Andrija Prlai- novics lőtte a labdát a felső sa­rokba. Ezt követően végre a ma­gyaroknak is sikerült valami: emberelőnyből Varga Dénes szé­pített. Aztán szerencsére jól vé­dekezett a csapat, így a vendé­gek nem tudták növelni az elő­nyüket. A másik oldalon ellen­ben Varga Dénes egyszemélyes gólpárbajba kezdett a déli szom­széddal: bevágta a második gól­ját Is: 2-2. Sajnos nem sikerült legalább döntetlennel kihúzni a negyedet. Filip Filipovic, a másik 22 éves is „megkínálta” a ma­gyar kapust, Gergely Istvánt. A félidőben eggyel vezetett Dejan Udovicsics csapata. A harmadik játékrész elején meg már megint kettővel. Nikola Radjen emberelőnyből növelte az előnyt. Ha a szerbek elmentek volna hárommal, a meccs is el­megy. Szerencsére Varga Dénes kapufája után Kiss Gergely bebi­kázta a hálóba a labdát: 3-4. Azt hittük, ez lehet a fordulópont, de Prlainovics belőtte a második gólját. Utána Kemény Dénes cse­rélt, Gergely István helyére Nagy Viktor úszott be a kapuba. Jó döntés volt. Kiss Gergely újabb e negyedbeli gólja (4-5) után a Vasas kapusa kétszer is bravúr­ral óvta meg a magyar hálót a góltól. Nem rajta múlt, hogy nem sikerült az egyenlítés, de a ne­gyed utolsó fél percében két lö­vésből sem sikerült (az elsőnél emberelőnyben) bevenni a szerb kaput. Talán az volt a legna­gyobb esély, hogy megfordítsa a csapat a mérkőzés menetét. A zárónegyed ugyanis a szer- beké volt: Kemény Dénes le­génysége nem bírta el, hogy a vendégek lényegesen több em­berfórt kaptak. Előbb Filipovics, majd Udovicsics is a kapunkba talált, először vezettek három góllal a szerbek (4-7). Szívós Márton (aki a harmadik harmad végén kihagyta az egyik helyze­tet) javított, két gólt is lőtt, kár, hogy közben Gocsics is a kapu­ba talált. Kétgólos hátránnyal kezdődött az utolsó perc - s a helyzet már nem változott. A magyar válogatott ismét ki­kapott a szerbektől, s várhatóan ma a második helyen végez az Unicum-kupán. Kár, de ez nem volt több, mint felkészülési állo­más a világbajnokság előtt. Szávay Ágnes megalázó vereséget mért Bondarenkóra tenisz A magyar éljátékos a pályafutása során először játszik a budapesti WTA-torna döntőjében egyest izávay Ágnes mérkőzésről nérkőzésre javulva bejutott a löntőbe a 220 ezer dollár össz- líjazású, GDF Suez Grand Prix Sudapest elnevezésű salakpá- yás női tenisztornán. A legjobb légy között két játszmában lyert az ukrán Aljona Bonda- enko ellen, s ezzel pályafutása órán harmadszor játszhat VTA-torna fináléjában. (Az elő- ő kettő pályafutása eddigi leg- abb évére, a 2007-esre esett, lőbb Palermóban, majd Pe- ingben győzött.) Budapesten eddig egy elődün­kben volt egyesben a legjobb redménye (párosban játszott tár döntőt), 2007-ben azonban finálé előtti utolsó stációnál el­vérzett a későbbi győztes Gisela Dulko ellen. Most az ukrán Aljona Bonda­renko nem tudta megállítani - sőt, még igazán nagy erőbedo­básra sem késztette. A magyar éljátékosnak valójában legin­kább saját magát kellett legyőz­nie. Mint a mérkőzés után el­mondta, rettenetesen izgult, mert nagyon szeretett volna dön­tőbe jutni a közel kétezer fős ne­ki szurkoló hazai közönség előtt. A mérkőzés mindössze egy órán át tartott, Szávay rögtön az adandó első alkalommal elvette renko mindent megpróbált, igye­kezett csökkenteni a hátrányt, de a mindössze 28 perces szett­ben csupán a szépítésre futotta az erejéből, 0-5-nél. A második játékra sémi sem változott: rendkívül pontosan és nagyon keményen játszott az alapvonalon, kíméletlenül ki­használta ellenfele hibáit. Talán az idén nem is játszott még ilyen jól, legfeljebb Miamiban, amikor megverte Ivanovicsot, vagy Mad­ridban, amikor Azarenkát gyűr­te le. A második szettben is 4-0- ra vezetett, s bár utána Bon­darenko megcsinálta kétszer a maga adogatását, semmi sem ve­szélyeztette Szávay fölényes győ­zelmét. Egy óra alatt simán nyert. Szinte megalázó vereséget mért az idén a varsói WTA-versenyen döntős, a világranglistán a 36. helyen álló középső Bondarenko nővérre. (Aljona egyik húga, Szombati eredmények (svájci, 1.) - (orosz, 5.) 5:7, 7:5, 6:2 EGYES, ELŐDÖNTŐ SZÁVAY ÁGNES (4.) (ukrán, 6.) 6:1, 6:2 (svájci, 1.) - (román) 6:2, 6:4 Katerina, akárcsak Szávay Ág­nes húga, Blanka, játszott-játszik a budapesti tornán, mi több, pá­rosban a döntőbe jutottak.) „Mentálisan nehéz mérkőzés volt, hiszen legutóbb két évvel ezelőtt jutottam az elődöntőbe itt, Budapesten, és akkor sajnos csúnyán kikaptam” - mondta a mérkőzés után Szávay az őt fag­gató Siklós Erik mikrofonjába. „Úgy érzem, jó formában va­gyok, és ez a meccs kiváló felké­szülés volt a vasárnapi fináléra.” Úgy legyen. Ma egyébként avatásra is sor kerül a Római Te­niszakadémián: minden idők egyik legkiválóbb magyar teni­szezőjéről, Asbóth Józsefről ne­vezik el a centerpályát. ■ Bondarenko adogatását, s ez ^ alapvetően meghatározta a J meccs kimenetelét. Az első szét- 1 tét 6-1-re nyerte meg. Bonda- Szávay csúcsformában játszott