Tolnai Népújság, 2002. szeptember (13. évfolyam, 204-228. szám)

2002-09-30 / 228. szám

10. OLDAL SPORT 2002. Szeptember 30., h&tfő £| ; A Marc nyerte az idegek csatáját Halimics és Spivey 61 pontja is kevés volt a vasutasok sikeréhez Nem mindennapi izgalmak után, kétszeri hosszabbítást kö­vetően otthonában szenvedett három pontos vereséget a Dom­bóvár a férfi NB I első fordulójában a tavalyi ezüstérmestől. Kosárlabda Dombóvári VMSE- Marc-Körmend 96-99 (16-26,21-10,26-27,19-19,7-7,7-10). Dombó­vár, 800 néző. V: Szabó Gy., Faidt. Dombóvár: Puskás (10), SPIVEY (27/3), HALIMICS (34/18), Vavra (2), Eaton (14). Csere: Panta (5), Bódi (4), Balogh (-). Edző: Déri Csaba. Kör­mend: TOROMAN (35/12), Clay (11), TRÜM­MER (17/3), MUJANOV1CS (19/15), Grebenár (11). Csere: Lóránt P. (5), Bacsa (-), Szlávik (-), Keresztes (-). Edző: Zsebe Ferenc. Az eredmény alakulása: 2. perc: 0-5, 7. p.: 14-20, 13. p.: 28-28, 16. p.: 28-34, 25. p.: 45-48, 28. p.: 54-58, 34. p.i 71-68, 37. p.: 72-80. Kipontozódott: Grebenár a 4L, Spivey a 42., Keresztes a 43., Mujanovics a 45. percben. Igen megilletődötten kezdtek a hazaiak, s ezt a vendégek ki is használták. Bár Spivey büntetői után a dombóváriaknál volt az előny, megrázta ma­gát a Körmend, s egy 6-0-ás rohammal fordított. Érthető volt Déri mester időkérése, mert játékosai hét alakalommal is kosár nélkül zárták támadásu­kat. Az első negyedben begyűjtött tíz pontos hát­rányt a második játékrészben három perc alatt le­dolgozták a vasutasok, ám a vezetést sokáig nem tudták átvenni. A nagyszünet előtti utolsó má- sodpercben esett Halimics- dupla azonban mégis hazai előnyt jelentett. A fordulást követően fej-fej mellett haladt a két csapat, je­lentősebb veze­tést egyik gárda sem tudott ki­csikarni. Már úgy tűnt, a har­madik tíz perc három pontos vasi előnnyel zárul, ám Halimics ismét az utolsó pillanatban talált be - ezúttal távolról -, így az utolsó negyedre maradt a döntés. Úgy tűnt, ebben a Körmend kiharcolja a győzelmet, miután három perccel a vége előtt nyolc ponttal megugrottak Toromanék. Zsebe Fe­renc tanítványai azonban nem tudták tartani a re­mekül játszó Halimicset, s a bosnyák bedobó szin­te egymaga hosszabbításra mentette a találkozót. A ráadás első öt perce nem hozott döntést, a má­sodik háromszáz másodpercben azonban jobban összpontosítottak a vendégek, és kiharcolták a győzelmet. Déri Csaba: - A vereség elle­nére büszke vagyok a csapatom­ra. Folytatjuk a kemény munkát, és remélem, egyszer a szerencse is mellénk áll majd. Zsebe Ferenc: - A meccs előtt az nyilatkoztam, hogy egy „sima, hátradőléses mérkőzésen” egy ponttal nyerünk. Három lett be­lőle - én is hibázhatok. GAÁL ISTVÁN További eredmények: Debre­ceni Vadkakasok-Atomerőmű SE 87-80, Zalaegerszeg-Falco KC 82-77, Sopron-Szolnok 75-81, Szeged-Kaposvár 77-87, Kecske- mét-Albacomp 79-83.________■ Vilniusban az ASE Az Atomerőmű SE játékosainak nem maradt sok idejük a baj­noki nyitányon Debrecenben elszenvedett vereségen „rágód­ni”, hiszen kedden este már nemzetközi kupamérkőzésen Vil­niusban lépnek pályára. A paksiak vasárnap utaztak el a litván fővárosba, ahol a üetuvos Rytas csarnokában ma és holnap két edzést is vezényel tanítványainak Fodor Péter edző. Az idén létrehozott, Európai Bajnokok Kupája elnevezésű sorozat nyitófordulójában az atomosok a D-csoport legerősebb együt­tesével találkoznak. Az Rytas 1999 után az elmúlt idényben is­mét megnyerte a litván bajnokságot. Két éve a Saporta-kupá- ban egészen az elődöntőig meneteltek, ott az olasz Kinder Bologna búcsúztatta őket, s a litvánok megnyerték az Észak- Európai Kosárlabda Liga (NEBL) elmúlt évi kiírását. A paksiak várhatóan telt ház, vagyis mintegy 3500 néző előtt lépnek pá­lyára a helyi idő szerint 19 órakor kezdődő összecsapáson. Emir Halimics fotó: gottvald Kurta-furcsa vég a Bogép-kupán A horvát Gospic csapata „játék nélkül’’ nyerte a jubileumi tornát Rátgéber László a MiZo-Pécsi VSK mestere mintegy kétszáz nézőt fosztott meg egy jó mérkőzéstől, amikor a 25. Bogép- kupa döntőjében - egy játékvezetői ítéletet vitatva - hat perc után lehívta csapatát a pályáról, s ezzel tulajdonképpen „já­ték nélkül” juttatta tornagyőzelemhez a horvát bajnok Gospic gárdáját. Kosárlabda A szombati csoportmérkőzések után az A-csoport győztese, a baj­noki ezüstérmes Pécs és a B-jelű kvartett legjobbja, a Gospic együt­tese készülődhetett a fináléra. A két veretlen csapat nagy érdeklő­déssel várt találkozójából azonban alig valamivel több, mint hat perc telt el, amikor 12-7-es pécsi veze­tésnél Rátgéber edző hevesen til­takozni kezdett Szabó játékvezető ítélete ellen. Miután mindezt a já­téktéren belül tette, a sípmester technikaival „jutalmazta” a PVSK mesterét. Rátgéber ezt követően még ingerültebben igyekezett meggyőzni igazáról a bajuszos já­tékvezetőt, ám miután az nem volt hajlandó visszavonni dön­tését, a maga részéről befeje­zettnek nyilvánította a mérkő­zést, és lehívta csapatát a pályá­ról. A horvátok tehát tulajdon­képpen játék nélkül nyerték a jubileumi Bogép-kupát, ráadá­sul Rátgéber azon terve is kút­ba esett, hogy - néhány perc szünet után - edzőmeccsen mérje össze erejét a két remek gárda, miután a Gospic együt­tese nem volt hajlandó „verse­nyen kívül” pályára lépni... Ha a fináléban nem is, a kis- döntőben valóban nagy csatát, jó mérkőzést láthatott a bony­hádi városi sportcsarnok kö­zönsége. A kupavédő Atom- erőmű-KSC Szekszárd több jó egyéni teljesítménnyel, helyen­ként kimondottan ötletesen játszva magabiztosan nyert a Diósgyőr ellen. (fekete) Eredmények: A-csoport: Diós­győri KSK-Zala Volán 83-63, MiZo-PVSK-Szeviép-Szeged 79-38, Szeged-Zala Volán 94-77, MiZo-PVSK-Diósgyőr 71-55. A csoport végeredménye: 1. MiZo-PVSK 6, 2. Diósgyőr 5, 3. Szeged 4,4. Zala Volán 3 ponttal. B-csoport: Gospic-Baja 92-65, Atomerőmű-KSC Szekszárd- BEAC 72-52, BEAC-Baja 78-68, Gospic-Atomerőmű-KSC Szek­szárd 94-84. A csoport végeredménye: 1. Gospic 6, 2. Atomerőmű-KSC Szekszárd 5, 3. BEAC 4, 4. Baja 3 ponttal. Helyosztók, a 7. helyért: Zala Volán-Baja 82-74 (27-13,17-17, 13-25, 25-19). Ld: Lichnerova (25/3), Vajda (14), Horváth Zs. (13), illetve Farkas (23/3), Völgyesi (17/6), Bereczki (10). Az 5. helyért: Szeviép- Szeged-BEAC 53-46 (13-16, 8-13, 24-11, 8-6). Ld: Mészáros (17/3),. Mandache (16), Varda (13), illetve Nagy V. (12), Kovács (10/3). A 3. helyért: Atomerőmű-KSC Szekszárd-Diósgyőri KSK 92-78 (17-24, 21-12, 29-22, 25-20). KSC: Bulatova (10/6), Vass (20/6), Tóth (16), Anitics (9/3), Emeagi (17). Csere: Nieuwveen (1), Darida (-), Csontos (6), Lazic (13). A DKSK legjobb dobói: Gaither (22), Horváth A. (13), Chapman (13), Koncz (11/3). A döntőben: Gospic (horvát)- MiZo-Pécsi VSK 7-12-nél félbe­szakadt. A torna legjobb védőjátékosa Újvári Eszter (MiZo-PVSK), a leg­eredményesebb kosárszerzője Vass Ildikó (Atomerőmű- KSC Szekszárd, 69 pont), a legjobb játékos Mirjana Tabak (Gospic). Az FVM különdíját a torna legjobb irányítója, Iványi Dalma (PVSK) vehette át. * * * Az NB I/B-es csoport végeredménye: 1. Autó- park-PVSK, 2. Magyar ifjú­sági válogatott, 3. Zsongirls, 4. Tomega, 5. Tatabánya, 6. Kecskemét, 7. TFSE, 8.12 Karátos Isko­la. A torna legjobb védőjá­tékosa Semsei Barbara (magyar ifjúsági váloga­tott), legeredményesebb kosárszerzője Benyovszki Éva (Kecskemét, 71 pont), a legjobb játékos Kocsis Boglárka (Autópark- PVSK). ■ Újvári Eszter (6), a legjobb védőjátékos fotó, g. k. Két tolnai arany Kajak-kenu Két arany-, egy bronzér­met, és egy ér­tékes negye­dik helyezést szereztek a To 1natext KKSC sporto­lói a spanyol- országi Zamo- rában rendezett maraton világ- bajnokságon. Az ifjúsági lányok versenyében egyesben Faldum Bereniké, míg párosban a győri Ábrahám Rékával párban Bartha Diána egyaránt a dobogó legfelső fokára állhatott. A fel­nőtt férfiak egyéni küz­delmeiben Jámbor Attila megismételve angliai pro­dukcióját, a harmadik lett, míg párosban Szakály Vik­tor és Bauer Gyula - hajszállal lemaradva a dobogóról - a ne­gyedik helyen ért célba. Az Eu- rópa-bajnok Jámbor Attila, Saiga István duó a futam elején Saiga sérülése miatt kénytelen volt feladni a futamot. Áz ifik közötti győzelmével Faldum Bereniké egyedülálló rekordot mondhat magáénak, hisz a maraton vb megnyerése előtt a zágrábi Eb-n (500 méteren) is felállhatott a dobogó legfelső fo­kára. A tolnaiak eredményei, fel­nőttek: Férfi K-l, 36 km: 1. Busto-Fernandez (spanyol), 2. Kongsgaard (dán), 3. Jámbor At­tila. K-2,36 km: 1. Veras-Larsen, Fjeldheim (norvég), ... 4. Sza­kály Viktor, Bauer Gyula. Ifjúságiak: Női K-l, 22 km: 1. Faldum Bereniké. K-2,22 km: 1. Bartha Diana, Ábrahám Réka. ■ Molnár duplája Szekszárdon A Statisztika válogatott ping-pongosa 1998 után ismét győzött Ötödik alkalommal adott otthont a Szekszárd-kupa női első­osztályú ranglistaversenynek a szekszárdi városi sportcsar­nok. A hajdani Sárköz-kupák jogfolytonosságának köszön­hetően az idei, immáron 24. viadalon szombaton a felnőttek, míg vasárnap az ifjúságiak egyéni és páros versenyszámait rendezték. Asztalitenisz Ahogy azt megszokhattuk már, a honi ping-pong sport színe-java befutott Szekszárdra - a felnőt­teknél 64 páros, és 67 egyéni, míg a fiataloknál 64 páros, és 66 egyé­ni versenyző állt asztalhoz -, s természetesen itt voltak az utóbbi négy év győztesei, így a Postás- Matávban szereplő román Otília Badescu, a sportág nagyasszo­nya, a BSE-s Braun Éva, vagy a három évvel ezelőtti nyertes sta- tisztikás Molnár Zita is. Ezúttal is bebizonyosodott, hogy az asztaliteniszben nincse­nek csodák. Hiába játszott ugyan­is remek meccseket a főtáblán né­hány tehetséges fiatal páros - a statos Nyitrai, Pergel formációt csak Braunék tudták megállítani -, a négyben már valóban csak a legjobbaknak volt helyük. A sima végeredmények ugyan nem ezt sugallják, de már a két elődöntő is remek csatát hozott, nem is be­szélve a fináléról, mely valóban méltó volt a viadal rangjához. A Lovas Petra, Braun Éva alkalmi páros gyorsan letudta az első szettet, s bizony a teremben ek­kor csak kevesen gondolták, hogy a folytatásban már nem lesz beleszólásuk a mérkőzés alakulá­sába. Pedig így történt. A statos Molnár Zita, Fazekas Mária for­máció nemcsak fordított, de az utolsó szettben egyenesen meg­alázóvá tette a különbséget a vé­gére teljesen elkedvetlenedett el­lenfelével szemben. A párosokkal ellentétben egyéniben nemcsak fellángolások jutottak a fiatalok­nak, az ifi Európa-bajnok Póta Georgina személyében ugyanis a négy közé is befurakodtak. A Stat reménysége óriásai csatában győzte le Ellőt (4:3), s bár az elő­döntőre elfogyott lendülete, a ké­sőbbi győztes Molnárt ellen sem vallott szégyent. A másik asztal­nál a címvédő Badescu és az ob- győztes Braun „vérre menő” csa­tát vívott, melyből a román légiós került ki győztesen. Izgalmas döntőre volt tehát kilátás, ám vé­gül csak azok a vidéki nézők iz­gulhattak, akik időre mentek bu­szukhoz, az asztalnál ugyanis Molnár a vártnál sokkal simáb­ban, szó szerint „lemészárolta” ellenfelét, így 1998 után - amikor az ezúttal válogatottbeli kötele­zettsége miatt hiányzó horvát Bo­ros Tamarát győzte le -, ismét az ő nyakába került a legfényesebb érem. (Az ifjúságiak versenyéről lapunk keddi számában olvas­hatnak). Eredmények, páros: Elődön­tő: Braun, Lovas (BSE, Postás- Matáv)-Éllő, Kertai (Postás- Matáv) 3:1 (4, -7, 7,15); Fazekas, Molnár (Statisztika)-Badescu, Si­mon (Postás-Matáv) ,3:0 (7, 6, 6). Döntő: Fazekas, Molnár-Braun, Lovas 3:1 (-7, 9, 8, 2). Egyéni: Elődöntő: Badescu- Braun 4:2 (-10, 8, -7, 3, 8, 2), Molnár-Póta 4:0 (7, 7, 10, 6). Döntő: Molnár-Badescu 4:0 (9,7, 7,9). RÓNAI GÁBOR A Szekszárd-kupa megrendezé­sét az Atomerőmű Rt., a Tolnatej Rt., az Opel Gemenc, a PetritsMé- zeskalácsos, a Takács Virág Tol­na, a Sárosdi Pincészet, valamint Szekszárd város ifjúsági és sport- bizottsága, illetve vállalkozás-fej­lesztési- és turisztikai bizottsága támogatta. ____ ___■ A korábbi Szekszárd-kupa győztes BSE-s Braun Éva (elöl) idén párosban Lovas Petrával (hátul) döntőt, egyéniben elődöntőt játszhatott fotó, gottvald károly Fino(m) siker hazai pályán Tatabányán győzött a fiatal tolnai gárda _____________Kézilabda____________ A női NB I/B Nyugati csoport­jában mindkét csapatunk győztesen hagyhatta el a pá­lyát: a Tamási saját közönsé­ge előtt, míg a Tolna Tatabá­nyán szerzett két pontot. Fino-Tamási KC-Cornexi Alcoa- Sárszentmihály 33-25 (15-8). Tamási, 300 néző. V: Kóbor, Tóth. Tamási: Siklósi- Agócs 3, Hingyi 3, Szabó Bakos 4 (1), Pavelekné 5, Vágvölgyi 7, Filótás R. Csere: Nagy (kapus), Grúber 3, Kondor V., Jurasits, Suga 8 (1). Edző: Varga László. Kiállítások: 8, ill. 6. Hétméteresek: 4/2, ill. 7/6. A hazai együttes ébredt előbb, Pavelekné és Suga góljaival szer­zett előnyt (5. perc: 2-0). Az első félidő közepére védekezését is stabilizálta a hazai együttes, táma­dásban pedig jól muzsikált a Suga, Pavelekné, Agócs trió (24. perc: 12-7). A vendégek időkérése sem zökkentette ki Varga László tanítványait, s a szünetig tovább növelték előnyüket a tamásiak. A második félidő elején Dolezsálné és Kocsis vezérletével rohant az eredmény után a Sárszentmihály (42. perc: 20-16). A hazai időké­rés viszont megtörte a fáradni lát­szó vendégek lendületét, és szer­kezeti váltás után már a hazai szélsők is eredményesek voltak: Filótás és Grúber találataival is­mét 8 gólra növelte előnyét a Ta­mási (28-20). Az utolsó öt perc­ben közönségszórakoztató, látvá­nyos kézilabdával teljesen felőröl­te ellenfelét a tamási együttes, és magabiztosan nyert. Jók: Siklósi, Vágvölgyi, Suga. horváth zsolt Tatabánya-Tolna KC 24-25 (9-15). Tatabánya, 100 néző. V: Brinczka, Szabó. Tolna: Újvári- Pirgi 2, Németh 10 (5), Horváth Sz. 3, Nagy A. 1, Simon 4, Ta­kács 3. Csere: Sulyok (kapus), Oláh 2 (1), H. Szabó. Edző: Kő­szegi István. Kiállítások: 2, ill. 4 perc. Hétméteresek: 9/5, ill. 8/6. A sérült Szilágyi és Varga mel­lett a tolnaiak ezúttal nem szá­míthattak a lázas beteg Gödrei és Taksonyi játékára sem. Kőszegi István kerete ugyanakkor hétközben két szekszárdi nevelé­sű fiatallal bővült, miután a Dunaferrtől kölcsönbe Tolnára került Németh Judit és H. Szabó Kata. Remekül kezdték a mérkő­zést a tolnaiak, a vendégek a 10. percben már 5-1-re vezettek. A hazaiak a folytatásban sem tud­tak közelebb kerülni ellenfelük­höz, sőt miután Újvári hetest há­rított, már hat góllal mentek a tol­naiak (16. perc: 3-9). Bár tovább­ra is több ziccert rontottak a ven­dégek, a 23. percben így is az ad­digi legnagyobb különbséget je­gyezhettük fel (6-14). A második félidőben érthetet­len módon kapkodóvá vált a ven­dégek játéka, a tolnaiak gyerme­teg hibáit gólokkal büntették a ha­zaiak (36. perc: 14-17). Kőszegi edző rendezte a sorokat, s tanítvá­nyai ismét elkapták a fonalai (15-21). A játékrész közepén azonban fáradni látszott a Tolna, a Tatabánya három hetest értéke­sítve a 46. percben ismét három gólra megközelítette a tolnaiakat (19-22). A 18 éves átlagéletkorú vendégcsapat még egyszer össze kapta magát, s az 56. percben új­ra öt góllal vezetett (20-25). A haj­rában ugyan szétesett a vendégel játéka, de győzelmük már nem forgott veszélyben. A tolnaiak vé gig vezetve nyertek, sikerük azon ban fölényesebb is lehetett volna ha a ziccereiket értékesítik. Telje sítményéért, lelkesedéséért min denki dicsérhető. ischellné