Tolnai Népújság, 1999. november (10. évfolyam, 254-279. szám)

1999-11-22 / 272. szám

Sport 11. oldal 1999.november 22., hétfő Női kézilabda válogatott-torna Fölényes magyar siker Faddon és Pakson is A csehek Faddon a macedón Naumoszkát próbálják szerelni. FOTÓ: GOTTVALD KÁROLY A norvégjai világbajnokság előtt másfél héttel megyénkben zajló válogatott felkészülési torna első két napján remekeltek a mieink, a románokat és a macedónokat is magabiztosan fektették két vállra. Egy gól közte A viszontagságos utazás után, péntek késő éjszaka Szek- szárdra érkező cseh, macedón és román válogatott kiegészülve a három napja megyeszékhe­lyünkön edzőtáborozó mieink­kel, szombaton Faddon lépett pályára. A hat éve épült helyi csarnok eddigi legrangosabb sporteseményének nyitómecs- csén a csehek szereztek veze­tést, de a folytatásban átlövése- ikből és kontratámadásaikból hamar ötgólos előnyhöz jutot­tak a macedónok. Naumoszkáék rendkívül kemé­nyen és hatékonyan védekeztek, a csehek sehogy sem tudtak fel­zárkózni, ráadásul többször is a kapufát forgácsolták. Fordulás után megélénkült a játék, átmenetileg jóval sűrűb­ben potyogtak a gólok, mint az első játékrészben. A felgyorsuló cseh válogatott igyekezete elle­nére nem tudta csökkenteni hát­rányát, a macedónok az 50. percben már nyolc góllal vezet­tek. A hajrára viszont elfáradt Josif Petkovics együttese, és cse­réi után látványosan visszaesett. A csehek rövidre zárva akciói­kat zsinórban lőtték góljaikat. Boeva piros lapja után az 57. percben kettős emberhátrányba került a macedón válogatott, s bár jól hajrázó ellenfelük 25 má­sodperccel a lefújás előtt mini­málisra csökkentették hátrányu­kat, egyenlíteni már nem tudtak. Macedónia-Csehország 21-20 (12-6). Fadd, 400 néző. V: Dobrovics, Tájok. Macedó­nia: NACEVA 1- Csupics 2, ABRAMOVA 3, Platon 2, Velkova 1, NAUMOSZKA 4 (1), GEORGEGIEVSKA 4. Csere: Maslova (kapus), KASTRA- TOVICS 3 (1), Spasovska, Boeva 1, Tasci. Edző: Josif Petkovics. Csehország: Cserna- Titkova 1, POLOZOVA 3, Pospisilova 3, Valova 1, Hudmilova 2 (1), CSUMPLOVA 7 (1). Csere: Buchteva (kapus), Kovandova 1, Arnosova, ROMANOVA 2, Majicskova, Metalova. Edző: Vojtech Mares. Kiállítások: 12, ill. 6 perc. Hétméteresek: 3/2, ill. 2/2. Az eredmény alakulása: 10. perc: 3-2, 15. p.: 7-2, 40. p.: 17-9, 50. p.: 21-13, 58. p.: 21-19. Csodás faddi közönség Fadd község zsúfolásig telt sportcsarnokában fantasztikus hangulatott teremtett a közön­ség. A mieink remek kezdéssel hálálták meg a buzdítást, hétmé­teresből, leindításból és szélről is eredményeseknek bizonyul­tak. A románok már az 5. perc­ben időt kértek. Sikerült rendez­niük a soraikat, és megtalálva a réseket a magyar védőfalon, a beállós Cosma és a jobbátlövő Luca révén az egyenlítés közelé­be kerültek. Délkeleti szomszé­daink eltökélten játszották erő­kézilabdájukat, ám Kökényék egy-egy élményszámba menő egyéni alakítással őrizték az elő­nyüket, majd az első félidő haj­rájában Pálinger védései után megléptek ellenfelüktől. A fordulás után sorozatban három góllal kezdett, gyorsan, változatosan kézilabdázott a vá­logatottunk. A csereként pályá­ra lépő játékosaink issorra fel­iratkoztak a góllövőlistára. A ro­mánok tehetetlenül figyelték a magyar csapat szárnyalását. A 47. percben Pálinger hozta láz­ba aközönséget, előbb egy he­test, majd a kipattanóból ellőt labdát is hárította. A hajrában az újonc Nagy Krisztina is beta­lált, első válogatott gólja már amagyar csapat 35. találatát je­lentette. Mocsai Lajos: - Ellenfelünk a múlt héten a Kárpát-kupán fö- lényesenverte világbajnoki részt­vevő ellenfeleit, ezért értékesnek tartom mai sikerünket. Szoro­sabb küzdelemre számítottam, ám örülök, hogy a támadójáték terén jó úton járunk.Korrekt já­tékvezetés mellett 37 gólt lőt­tünk egy világbajnoki résztvevő­nek, de a védekezésünkönmég javítani kell. Gheorghe Tadici másodedző:- Mindkét együttes gyengénvé- dekezett, s elsősorban a támadá­sokra koncentrált. A magya- rokpontosabban támadtak, mi sokszor nem tudtuk befejezni azakcióinkat, és több hétméte­rest is kihagytunk. (teszler) Magyarország-Románia 37-30 (19-15). Fadd, 600 né­ző. V: Cohen, Peretz (izraeliek). Magyarország: Farkas A.- BA­LOGH 6, Nagy A. 4, KÖKÉNY 5, Kulcsár 2, Farkas Á. 5 (3), LŐWY 5. Csere: Pálinger (ka­pus), Pigniczki 1, Simics, DELI 3, SITI 3, Pádár 2, Nagy K. 1. Edző: Mocsai Lajos. ROMÁNIA: Hutupan­Grozan, LUCA 8 (1), Ignat 1, COSMA 7, AMAREI 8 (4), Dobrin. Csere: Kerekes (kapus), STOICA 6, Cristea, Varzaru, Tanase. Edző: Bogdan Macovei Kiállítások: 10, ill. 8 perc Hétméteresek: 4/3, ill. 8/5 Az eredmény alakulása: 5. p.: 6-1, 11. p.: 7-6, 23. p.: 16-12, 40. p.: 28-19, 50. p.: 31-23. Pakson már egyenlítettek a csehek Vasárnap Paksra költöztek a csapatok. Ä szombati vesztesek találkozóján a csehek kezdtek jobban, s büntetőikből kétgólos előnyhöz jutottak. A románok átlövésekkel próbálkoztak, de Csernának szinte lehetetlen volt gólt lőni, így a csehek négy gól­lal elhúztak. Ekkor feltámadtak a románok, s a 16. percben 6-6- ra alakították az eredményt, sőt, a 21. percben a mérkőzésen elő­ször a vezetést is átvették. A folytatásban felváltva estek a ta­lálatok, egy gólnál nagyobb előnyre egyik csapat sem tudott szert tenni. A szünet a románoknak ked­vezett, a 40. percben négygólos előnyt szereztek, Csumplováék azonban nem adták fel és egy gólra megközelítették ellenfelü­ket. A hajrá a cseheknek sikerült jobban, s két másodperccel a mérkőzés vége előtt büntetőből lőtt találatukkal megmentették az egyik pontot. (zerza) Románia-Csehország 31-31 (14-14). Paks, 600 néző. V: Hor­váth, Marton. Románia: Kerekes- PETRU 6, Luca 2, Ignat, Cosma 1, AMARIC 12 (2), Varzaru. Cse­re: Tolnai (kapus), Tonase 1, Jacob 2, Criste 3, FARKU 4. Edző: Bogdan Macovei. Csehor­szág: Cserna- Citkova 1, Polozova 4, Pospisilova 1, VALO­VA 4, HUDMILOVA 9, CSUMPLOVA 9 (6). Csere: Buchteva (kapus), Krejcsirikova 1, Metalova, Romanova, Majicskova 2, Amasova, Kovandova. Edző: Vojtech Mares. Kiállítások: 8, ill. 6. Hétméteresek: 2/2, ill. 6/6. Az eredmény alakulása: 16. p.: 2-6, 21. p.: 9-8, 40. p.: 21-17, 50. p.: 26-23, 55. p.: 28-27. Kiütéses magyar győzelem A szombati győztesek csatájá­ban a mieink az első perc végén Farkas Ági találatával kezdték a gólgyártást, a macedónok korai kísérletei rendre elhaltak a közé­pen magasodó magyar védőfal­ban, vagy Pálinger hárított re­mek érzékkel. Az Abramova irá­nyította macedónok mindent középen erőltettek megkönnyít­ve a mieink dolgát. A magyarok figyelmét védekezésben legin­kább az átlövő Naumoszka és a nem éppen filozofikus alkatú beállós Platon kötötte le. A leg­több zűrt mégis a rutinos Abramova váratlan megoldásai jelentették. Sitiék gyorsan, pon­tosan szőtték támadásaikat, s bár a helyzetkihasználásuk ha­gyott némi kívánni valót maga után, a macedónok csak az ered­mény után futottak (17. p.: 8-4). A vendégek hatodik, Abramova negyedik találatánál a macedón játékmester keze eltalálta Nagy Anikó arcát. A győri átlövő homlokán felrepedt a bőr, he­lyét védekezésben Simics, táma­dásban Brigovácz foglalta el. Bár a mieink jóval többet foglal­koztatták szélsőiket, klasszikus szélső gólra a második félidőig várni kellett. Mindkét kapitány sűrűn keverte a lapokat, a ma­gyarok labdaszerzésekből indí­tott gyors kontráira azonban nem volt válasza Josif Petkovics együttesének. Szünet után tovább növelte előnyét a vendéglátó együttes, bár körülményesebben, több hibával támadtak Deliék (45. p.: 20-10). A két csapat közötti különb­ség lehetővé tette, hogy Mocsai Lajos több variációt kipróbáljon védekezésben és támadásban egyaránt. A mace­dónok a hajrában végképp el­vesztették a fonalat, durvasá­gaikkal nem lopták be magu­kat a paksi közönség szívébe. (Brigovácz egy betörésnél megsérült, s kórházba kellett szállítani.) A magyar váloga­tott viszont annál inkább, az utolsó percben vastapssal ju­talmazták jó játékukat a paksi szurkolók. Mocsai Lajos: - Célunkat el­értük, hatvan percen keresztül olyan tempót diktáltunk, amely- lyel ellenfelünk nem tudott lé­pést tartani. A folyamatos cse­rék, a több formáció ellenére sok jó teljesítmény akadt sora­inkban, védőjátékunkba vissza­tért a hit. Egy motivált macedón válogatottat vertünk meg. (fekete) Magyarország-Macedőnia 29-12 (13-7). Paks, 1000 néző. V: Cohen, Peretz (izraeliek). Magyarország: PÁLINGER- Kántor 1, Siti 2, NAGY A. 1, Kökény 1, Farkas Á. 4 (1), Ta­kács 2. Csere: FARKAS A. (ka­pus), KULCSÁR 6 (3), BRIGOVÁCZ 4, Simics 1, Deli 3 (1), Pigniczki 2, Pádár 2. Edző: Mocsai Lajos. Macedó­nia: Naceva- Csupics, KASTRA- TOVICS 4, ABRAMOVA 6, Platon, Naumoszka, Georgegievska. Csere: Maslova (kapus), Boeva 2, Tasci, Spasovska, Velkova. Edző: Josif Petkovics. Kiállítások: 8, ill. 10 perc. Hétméteresek: 6/5, ill. 0/0. Az eredmény alakulása: 10. p.: 4-2, 17. p.: 8-4, 23. p.: 11-6, 39. p.: 17-9, 45. p.: 20-10. A torna mai zárónapján Szekszárdon 16 órakor a mace­dón-román, 18 órakor a ma- gyar-cseh mérkőzésre kerül sor. Volgográdban nyert a Fotex A Fotex KC Veszprém kézi­labdacsapata idegenben 31-24- re legyőzte az orosz Kausztyik Volgogradot a férfi Bajnokok Li­gája D-csoportjának 4. forduló­jában, vasárnap. Volgograd (orosz)-Fotex KC Veszprém 24-31 (10-18). Gól­lövők: Popov 8, Jezsov, Kobin, Gayno 4-4, Martinenko 2, Fjodorov, Bocsarnyikov 1-1, il­letve Éles, Perez 7-7, Pásztor, Petric 6-6, Mezei 4, Diaz 1. Csak néhány percig volt kérdéses a mérkőzés győztesé­nek kiléte, mert a határtalan lelkesedéssel, rendkívül fegyel­mezetten játszó Fotex esélyt sem adott ellenfelének. Mind védekezésben, mind támadás­ban kiemelkedően teljesitett a magyar együttes. Kovács László, a Fotex KC Veszprém vezetőedzője: - Ed­dig is tudtam, hogy mire képes ez a csapat, de most végre azt nyújtották, amire képesek. Sokmozgásos, agresszív véde­kezésünk meghozta eredmé­nyét, és a támadásvezetések során nyoma sem volt az eddi­gi labdaeladásoknak, hibák­nak. Örülök, hogy Petric iga­zolta: miért is került hozzánk. A csoport állása: 1. FC Barce­lona 8, 2. Fotex KC Veszprém 4, 3. Volgograd 2, 4. Partizán Beograd 2 ponttal. A spanyol FC Barcelona az utolsó két fordulótól függetlenül már bejutott a legjobb nyolc kö­zé. Ha a Fotex KC Veszprém november 28-án legyőzi a jugo­szláv Partizán Beogradot, akkor a magyar együttes is a negyed­döntőbe kerül. NőiNBI/B Goldberger-Cece-Simontomya 22-29 (11-15). Budapest, 50 néző. V: Csaba, Molnár. Cece- Simontornya: Nagy- Pech 5, Vágvölgyi 5, Tatár A. 1, Tatár E. 1. Hingyi B. 8, Pulay 9. Csere: Bornemissza (kapus), Horváth, Tibor É., Tibor D. Edző: Zámbó Tibor. Nagy lendülettel kezdett a Ce-Si, a 10. percben 5 góllal (1-6), a 17. percben már héttel (3-10) vezetett. Időkérése után kissé felzárkózott a Goldberger. Szünet után az igen lelke­sen, időnként jól és tetszetősen játszó vendégek többször is ki­lenc góllal vezettek (45. p.: 13-22,58. p.: 20-29). A hajrá­ban faragott hátrányából a ha­zai gárda, de a biztos vendégsi­ker nem maradt el. Görcsoldó, önbizalom-növelő vidéki győzelmmel javított eddigi sze­szélyes, halvány szereplésén a Ce-Si. Jók Nagy, Pech, Pulay, Hingyi B. Varga László A Thelena SK Tolna-Nagya­tád mérkőzés elmaradt, mivel a rossz útviszonyok miatt a vendé­gek nem vállalták az utazást. A találkozót várhatóan december 1-én játsszák le. IAAF gála Monte-Carlóban Az évszázad és az év atlétái A holland Fanny Blankers- Koen és az amerikai Carl Lewis lett az évszázad atlétája - jelentették be vasárnap este Monte-Carlóban a sportág nemzetközi szövetségének (IAAF) ünnepi gáláján.- Carl fiatal, én pedig már idős vagyok, nagyon megle­pett, hogy még így emlékeznek rám - nyilatkozta a 81 éves Blankers-Koen, aki „repülő há­ziasszonyként” négy aranyér­met (100 m, 200 m, 80 m gát és váltó) szerzett az 1948-as londoni olimpián.- Hatalmas megtiszteltetés számomra az elismerés. Jesse Owens volt a példaképem, re­mélem, hogy én is az vagyok nagyon sok fiatal számára - mondta a 38 éves, kilencszeres olimpiai bajnok, vágtázó és tá­volugró Lewis. Megválasz­tották az 1999-es esztendő leg­jobbjait is. A nőknél a románi­ai Szabó Gabriella (idei sike­rei: 1500 m-en és 3000 m-en fe­dett-, 5000 m-en szabadtéri vi­lágbajnok, Grand Prix-győztes, a Golden League-fődíj nyerte­se), míg a férfiaknál az ameri­kai Michael Johnson (400 ni­es síkfutás világbajnoka fan­tasztikus, 43.18 mp-es világ­csúccsal) lett az év atlétája. Tenisz Davenport leiskolázta a világelsőt Lindsay Davenport harmadik nagy egyéni címét szerezte a Madison Square Gardenben: két Grand Slam-győzelem (1998: US Open, 1999: Wimbledon) után először diadal­maskodott a WTA-világbajnokságon. Az amerikai játékos pályafutása során harmadszor játszhatott döntőt a vb-n, de az 1994-es (Sabatini-Davenport 6:3, 6:2, 6:4) és az 1998-as (Hingis-Davenport 7:5, 6:4, 4:6, 6:2) tornával ellentétben ezúttal győzni tudott. A finálé egyébként 1984 óta óta először csak két nyert játszmáig zajlott. A dön­tőt Davenport kezdte jobban, erőteljes alapütéseinek köszönhetően gyorsan elnyerte a címvédő Martina Hingis adogatását, 4:l-re elhúzott. A svájci versenyző ezután erősített, breakelt, de a szett hajrája ismét az amerikai rivális elképzelései szerint alakult. A második ját­szmában a korábbinál nagyobb volt Davenport fölénye, többször elvette ellenfele adogatását. Hingis a találkozó utolsó részében sokszor már könnyű helyzetben is hibá­zott, így nem lehetett esélye a fordításra. A 61 percig tartó finálé után Davenport 500 ezer, Hingis 250 ezer dol­lárral lett gazdagabb. Triatlon Szabó János a legjobb junior Komoly szakmai elismerés­ben részesült a minap Szabó János, miután a Magyar Triatlon Szövetség FANI- Dynamic TC Szekszárd sportolóját (edzői: dr. Szabó Péter és Németh Gyula) és Góg Anikót választotta az 1999-es esztendő legjobb ju­nior korú triatlonistáinak. A felnőtteknél Kropkó Pé­ter (Kropkó TC) és Molnár Erika (ÚTÉ) érdemelte ki ugyanezt a címet, míg a duatlonban szakágban Csömör Erika (FVSE-Batta- TK) volt a legjobb. A díjakat 1999 legjobb sportolói a szombati triatlonbálon vehe­tik át.