Tolnai Népújság, 1999. január (10. évfolyam, 1-25. szám)

1999-01-28 / 23. szám

1999. január 28., csütörtök Sport 9. oldal NB I-es sakk-csapatbajnokság Reményt keltő vereséget kézbesített a postás Mintegy másfél hónapos szü­net után a hetedik forduló mérkőzéseivel folytatódott az élvonalbeli sakkozók bajnoki pontvadászata. Ami már hó­napok óta a levegőben lógott, mostanra sajnos bizonysággá vált. Az egyik legpatinásabb, sokszoros bajnok sakkosz­tály, az MTK (többek között Portisch Lajos és a Polgár nő­vérek egykori klubja) anyagi nehézségek miatt visszalépni kényszerül. így az Atom­erőmű SE gárdájának már nem is kellett lejátszania a kék-fehérek elleni, január 17- re halasztott találkozót. Postás-Matáv SE-An- tenna Hungária-Atom- erőmű SE 7:5. Az ASE in­tenzív felkészüléssel töltött balatonfüredi edzőtáborozását követően utazott a bajnoki folytatásra Budapestre. Kül­földi kötelezettsége miatt nem tarthatott a csapattal az éltáb­lás Ács Péter, de hiányzott Siklósi és Dumitrache is. Tartalékos összeállítása el­lenére jól küzdött a vendég­csapat és mindvégig szorossá tette az eredményt a jó erők­ből álló fővárosi gárda ottho­nában. Az éltáblákon Csőm, dr. Hazai és Vidéki révén há­rom remi született. Az igen jó formában játszó fiatal Tóth András meglepő, de teljesen megérdemelt győzelmet ara­tott Károlyi nemzetközi mes­ter ellen, de szép játszmában nyert Mészáros is. Minden di­cséretet megérdemel a hiány­zók helyére beugró Kis, Berta és Tancsa is, akik érett játék­kal döntetlent harcoltak ki a papírforma szerint jóval esé­lyesebb ellenfeleikkel szem­ben. Mindent egybevetve a tartalékos ASE öt megszerzett pontja nem rossz eredmény az esélyesebb Postás-Matáv ott­honában. Az említett visszalépés alaposan átrendezte a tabellát, melyből az MTK elleni ered­mények pontjait levonták. Az NB I állása a 7. for­duló után: 1. SSC Miskolc 60, 2-3. Elektromos és Sáros­patak 49-49, 4. Csuti SK Za­laegerszeg 48, 5. PMSE An­tenna Hungária 46, 6. Hon- véd-Mediflóra 45 (sz), 7. Sta­tisztika 40 (sz), 8. Atom­erőmű SE 36 (sz), 9. Nagyka­nizsa 34.5 (sz), 10. Haladás VSE 34 (sz), 11. Balatonal­mádi 30.5 (sz), 12. Eravis 20.5 (sz), 13. Ajkai Bányász 11 ponttal. (dr. Szabó) Sakk-kultúráért Alapítvány alakuló ülés Január 30-án, szombaton dr. Németh József sakkszervező, oktató elnökletével Szekszár- don tartja alakuló ülését a Sakk-kultúráért Alapítvány kuratóriuma. A több évszáza­dos múltra visszatekintő, ki­emelkedő eredményekkel büszkélkedő magyar sakk­sport kultúrájának, (tár- gyijemlékeinek megőrzését, bemutatását (is) zászlajára tűző alapítványnak a sportág hazai képviselői közül olyan neveket sikerült megnyernie, mint Krizsány Gyuláné és Bárczay László nemzetközi nagymesterek, Ozsváth Sán­dor, a Sakkélet szerkesztője vagy Bottlik Iván sakktörté­nész. A cégbíróság - méltá­nyolva a törekvéseket - kie­melkedően közhasznú társa­ságként jegyezte be az alapít­ványt, s ez lehetőséget ad a támogatóinak adókedvez­mény igénybevételére. Teremlabdarúgó hétvége a bátaszéki csarnokban Bátaszéken a teremfoci je­gyében telik a hétvége, hiszen szombaton és vasárnap is pat­tog majd a labda a városi sportcsarnokban. Január 30-án a XII. Kalász­kupa mérkőzéseit láthatják az érdeklődők. Az 1986. január 1-je után születettek tornája az évek során kinőtte a me­gye-, sőt az ország határait is, hiszen a mostani, egész napos rendezvényre Pécs, Szekszárd és Bonyhád mellett jugoszlá­viai és szlovákiai együttese­ket is várnak, a házigazdák pedig két csapattal szerepel­nek. A torna reggel 7.30-kor kezdődik, a csoportmérkőzé­sek, és a helyosztók után a döntőre várhatóan 17.30-kor kerül sor. Vasárnap délelőtt 9 órától immár tizenkettedik alka­lommal kerül sor a Bátaszék- kupa felnőtt tornára. Részt­vevő csapatok - a Jerking- Szekszárd UFC, a Bonyhád- Agraco, a Somberek, a Mo­hács és a Bátaszéki SE két együttese - előbb két hármas csoportban vetélkednek, majd a helyosztókon mérhetik ösz- sze tudásukat. (péteri) Kosárlabda Magyar Kupa negyeddöntő, első mérkőzések ASE: fél lábbal a négy között Megemberelték magukat a szekszárdi lányok PVSK-MIZo-KSC Dalmand Rt.-Top Center Szekszárd 86-67 (49-33) Nők. Pécs, 1500 néző. V: Ma­jor, Csabai. PVSK: ZSOL- NAY (17), Grubin (10), Donkó (10/6), Sztojkovics (12), VILUTYTE (19). Csere: Balázs (10), McKenzee (8), Csák (-). Edző: Rátgéber László. Szekszárd: Karda- kova (4), MADARAS (22/3), KRASZNAI (14), Horváth (-), RUSSAI (8). Csere: RATYAY (15), Császár (4). Edző: Simon Zsolt. Kipontozódott: Donkó a 40. percben. Az eredmény alakulása: 5. p.: 16-6, 15. p.: 33-27, 25. p.: 53-11, 30. p.: 65-47, 35. p.: 75-56. A megilletődötten kezdő KSC ellen a hazaiak már az 5. percben tíz pontos vezetést sze­reztek. Kellemes meglepetés­ként mindez Madarasékat dobta fel, nem csak védekezésben, de dobóteljesítményben is ellenfe­lük fölé nőttek, a következő időszakban hat pontra csökkent a két együttes közötti különb­ség. Rátgéber edző egymás utáni időkérései és kemény dorgálásai hatásosnak bizo­nyultak, a nagyobb sebességre kapcsoló PVSK a szünetig újra elhúzott. A második félidő eleje a vendégek számára sikerült job­ban. A PVSK hiába cserélt so­kat, a szekszárdi lányok egyen­rangú ellenféllé váltak, Rátvay kosarai a legjobbkor estek, a különbség újra apadni kezdett, s a második játékrész majdnem egállal végződött. Rátgéber László: — Az eredményen kívül mással nem vagyok elégedett, mivel a játé­kosaim nem tudták megoldani a megbeszélt feladatokat. Simon Zsolt: — Végig egyenrangú ellenfelei voltunk a bajnokesélyes házigazdáknak, elsősorban mint csapat nyújtot­tunk kiváló teljesítményt. Földesi József A visszavágót február 3-án, szerdán 17 órakor játsszák Szekszárdon. Százhalombatta- Atomerőmű SE 87-96 (38-43) Férfiak. Százhalombatta, 400 néző. V: Szabó Gy., Fekete. Százhalombatta: Nagy (11/3), PUSKÁS (18/6), Miklóssy (4), KATONA (25/12), Kiss (2). Csere: Tímár (6), Tursics (6), MOLNÁR P. (15/6). Edző: Farkas Attila. ASE: Hencsey (8/6), GULYÁS (27), LUK- MINAS (19/9), BOROS (19), SZIGETI (21). Csere: Rutkai (2), Molnár T. (-). Edző: Re- zák László. Kipontozódott: Molnár P. a 39. percben. Az eredmény alakulása: 5. pz 9-10, 10. p.: 19-22, 16. p.: 26-32, 25. p.: 51-55, 30. p.: 61-71, 35. p.: 72-82. A szabályok értelmében a Magyar Kupában csapatonként csak egy idegenlégiós szerepel­het, így az ASE litván hármasá­ból ezúttal csak Darius Lukmi- nas ölthetett szerelést. Remekül kezdett a vendége­gyüttes, a kezdőcsapatban elő­ször helyet kapó ausztrál-ma­gyar center, Szigeti kosaraival 5-0-ra elhúztak a paksiak. A következő percekben azonban Katona találataival gyorsan fel­jöttek a hazaiak. A vendégek a játékrész derekán a ponterős Boros kosaraival ugrottak meg ismét, ám az NB I B-csoportjá- ban szereplő battaiak a jól ját­szó Puskás pontjaival másod­szor is felzárkóztak. A félidő hajrájában Gulyás centerkosa­raival jutott ötpontos előnyhöz az ASE gárdája. A fordulást követő perceket kapkodás, kihagyott ziccerek jellemezték. A paksiak Lukmi- nas tripláival konzerválták elő­nyüket, amíg sikerült, ugyanis a vendéglátók - Puskás és Ka­tona góljaival - csökkenteni tudták a különbséget. A folyta­tásban Lukminas mellett Gu­lyás is szaporán szórta a kosa­rakat, kettejük pontjaival a 30. percben már 61—71 -re vezetett az ASE. A hajrában felváltva estek a kosarak, így a vendégek megtartották előnyüket. Az atomosok győzelme nem forgott veszélyben a negyed­döntő első mérkőzésén. Farkas Attila: — Gratulá­lok a vendégeknek, két váloga­tott és egy külföldi előnye volt a paksiaknak. Rezák László: — Védeke­zésben nem álltunk a helyzet magaslatán. Schmidt Ferenc A visszavágót február 3-án, szerdán 18 órakor rendezik Pakson. NB II, férfiak: Farkas káprázat Marley-FKSE Szekszárd- Veszprém II 86-79 (46-36). Szekszárd, 100 néző. V: Hol- lósy, Török. Szekszárd: Szabó (7/3), Heimann (9), Kaveczki (14/3), Császár (11/3), Farkas (42/3). Csere: Murvai (-), Mandulás (-), Ta- labos (-), Réti (3/3), Vas (-). Edző: Murvai Árpád. A mérkőzésre kétszeri idő­pontmódosítás után került sor hétfő este. Óvatosan kezdtek a csapatok, s a találkozó elején mindkét gárda adós maradt a kosarakkal (8. perc: 7-7). Idő­kérés itt is, ott is, a folytatásban az FKSE kapott előbb lábra, és a nagy kedvvel, jól játszó Ka­veczki vezérletével a szünetig tízpontos előnyt szerzett. A fordulás után nagyszerű öt percet produkált a Szekszárd, 18 hazai pontra mindössze két veszprémi kosár érkezett vála­szul (25. perc: 64-40). Murvai edző sort cserélt, a kiegészítő emberek nem csak hogy nem tudták a különbséget tartani, de gyászos, 2-27-es szériát köve­tően a vendégek átvették a ve­zetést. A hazaiak mester visz- szaküldte kezdőötösét, s a szek­szárdiak a kiemelkedő teljesít­ményt nyújtó Farkas pontjaival a hajrában megfordították az eredményt. Győzelmükért azonban nagy árat fizettek a hazaiak, a fiatal Kaveczki sú­lyos bokasérülést szenvedett, s előre láthatólag nyolc hétig harcképtelen lesz. Kitűnt: Far­kas, Kaveczki, Császár. Kaposvári Gazdász-Atom- erőmű SE II 98-87 (47-32). Kaposvár, 100 néző. V: Eber- gényi, Csontos. ASE: Rutkai (21/6), Nemes (15/3), Lőrincz (12/3), Keszeg (10), Tunczin- ger (27/6). Csere: Somodi Cs. (2), Korpás (-), Benyó (-). Edző: Halmai Tibor. A somo­gyiaknak jól ment a játék az első húsz percben, szinte min­den húzásuk bejött az álmosan kezdő, tartalékos vendégek el­len. A paksi fiatalok a fordulás után nagy erőfeszítéseket tettek az egyenlítés érdekében, s a 39. percben sikerült is egalizálniuk. A hazai pálya előnyét élvező kaposváriakat azonban le­győzni már nem tudták. Kitűnt: Tunczinger, Rutkai, Nemes. Ifjúsági bajnokságok Női NB I. Zala Volán-KSC Dalmand Rt.-Top Center Szekszárd 67-83 (28-34). Szekszárd: Császár (16), Hambrik (27/3), Sebestyén (6), Bánkuti (3), Sibalin (29/9). Csere: Nagy (2). Edző: Simon Zsolt, Badics Natália. Sibalin és Hambrik ponterős játékával magabiztosan nyertek a szek­szárdiak. Kitűnt: Hambrik, Si­balin, Császár. Férfi NB I. Atomerőmű SE-Szolnok 62-63 (37-37). ASE: Rutkai (11/3), C. Szabó (-), Nemes (27/6), Lőrincz (10/3), Velencei (7/3). Csere: Somodi A. (6), Lukács (2). Edző: Halmai Tibor. Végig ki­egyenlített küzdelem folyt a pá­lyán. A paksiak legjobbjának bizonyuló Nemes egypontos vendégelőnynél mindkét időn- túli büntetőjét elhibázta. Kitűnt: Nemes, Rutkai, Lőrincz. Női kézilabda Négy közte Edzőmérkőzés. Ferropa- tent-Szekszárd SE-Mar- cali 24-20 (11-8). (Kedden játszották.) Szekszárd, 100 néző. V: Bacs, Dravecz. Ld: Köbli, Oravecz 5-5, Popov 4, Pádár 3, illetve Utasi 8, Peringer O. 5, Major 4, Pe­ringer L. 3. Az NB I/B-s bajnokság Nyugati csoport­jának éllovasa, a Marcali az első játékrész közepéig, 5—5-ig tartotta a lépést a há­zigazdákkal. A következő tíz percben a Ferropatent zsinórban ötször is eredmé­nyes volt, s előnyét a mér­kőzés végéig megőrizve győzött az edzőmérkőzésen. Labdarúgás Nyolc gól Pakson és Kaposvárott Előkészületi mérkőzések: Paksi SE-Dunakömlőd 6-2 (4-1). Paks, 50 néző. V: Bajor. PSE: Almási (Tóth)- Somogyi J., Ács (Szabó), Prantner (Ledneczki), Szi­lágyi- Kindl, Somogyi V., Taba, Csorján- Radics, Szendrei (Salamon). Edző: Haraszti Zsolt. Dunaköm- lőd: Meixner (Hrivik)- Er­délyi, Pongrácz, Rákosi, Kovács- Wiedemann, Beda, Gyöngyösi, Kajári- Huszti, Takács (Büttl). Edző: Kola- rics Zsolt. G: Szendrei, Ra­dics 2-2, Prantner, Szilágyi, illetve Kajári, Erdélyi (11- esből). Kaposvári Rákóczi- Dombóvári FC-Aramis For Men 8-0 (2-0). A sérü­lések és betegségek miatt erősen tartalékos vendégek a szünet után nem tudtak lé­pést tartani NB I-es ellenfe­lükkel. Megemlékezés a buszbaleset áldozatairól Az Ifjúsági és Sportminisz­térium vezetői arra kérik a január 31-i sportesemények szervezőit és résztvevőit, hogy a rendezvényeken egyperces néma felállással emlékezzenek meg az auszt­riai buszbaleset áldozatairól - közölte a Miniszterelnöki Hivatal Kommunikációs és Sajtóirodája az MTI-vel szerdán közleményben. A dokumentum leszö­gezi: a tárca nem írja elő, hogy a január 31-i, vasár­napi gyásznapon mely sporteseményeket tartsák meg, illetve halasszák el. Szekszárd-kupa ’99 serdülő leány kosárlabdatorna Otthon tartották a serleget A közelmúltban a Garay Gim­názium csarnokában került sor a KSC Szekszárd hagyományos utánpótlás tornájára. Az idei Szekszárd-kupán két kecske­méti együttes, valamint a BEAC és a házigazda KSC csapatai mérték össze tudásu­kat. A körmérkőzések után az egyenletes, jó teljesítményt nyújtó házigazdák - a sorozat történetében először - elhódí­tották a serleget. Eredmények: KSC Dal­mand Rt.-Top Center Szek- szárd-Kecskemét B 89-29 (39-12). KSC: Moser (4), Apró (2), Horgos (4), Kniesz (14), Hegyi (19). Csere: Szikszai (4), Szabó (12/3), Tolnai (17/3), Hadnagy (-), Bogáncs (2), Müller (-), Nagy (11). Edző: Harsányi Mária. KSC Szekszárd-Kecske- mét A 64-53 (35-26). KSC: Moser (-), Apró (2), Horgos (2), Kniesz (12), Hegyi (15). Csere: Szikszai (-), Szabó (6), Tolnai (8/3), Bogáncs (4), Nagy (15). KSC Szekszárd-BEAC 73-52 (41-30). KSC: Moser (2), Apró (3), Horgos (2), Kni­esz (15), Hegyi (12). Csere: Szikszai (-), Szabó (12), Tolnai (2), Hadnagy (-), Bogáncs (7), Nagy (18). Végeredmény: 1. KSC Szekszárd, 2. Kecskemét A, 3. BEAC, 4. Kecskemét B. Különdíjak: A torna leg­eredményesebb játékosának 46 pontjával Hegyi Zsuzsa (KSC) •bizonyult. A torna legjobb ha­zai kosarasának Kniesz Berna­dettet választották. OSK területi döntő A KSC Szekszárd serdülői az OSK területi döntőjének első fordulójában Székesfehérvárott kettős győzelemmel kezdett. Eredmények: KSC Szek- szárd-Ikarus Kito 53-48 (30-23). KSC: Moser (-), Apró (-), Kniesz (14/3), Hegyi (10), Bogáncs (6). Csere: Szikszai (-), Szabó (3/3), Horgos (-), Ratinland (-), Nagy (8), Tolnai (12/3). Edző: Harsányi Mária. Közepes teljesítménnyel, nehe­zen, de megérdemelten nyert a KSC. KSC Szekszárd-Zala Vo­lán 85-36 (53-14). KSC: Mo­ser (10/3), Apró (6), Kniesz (14), Hegyi (13), Bogáncs (9). Csere: Szikszai (4), Szabó (10), Horgos (-), Tolnai (5), Ratin­land (2), Müller (-), Nagy (12). Egész pályás letámadásukkal fölényes győzelmet arattak a szekszárdiak. Ausztrál nemzetközi teniszbajnokság , Szeles-Hingis csata az elődöntőben Az amerikai Szeles Mónika, aki eddig négy egyéni elsősé­get szerzett az ausztrál nem­zetközi bajnokságon, sorrend­ben 33. melbourne-i mérkőzé­sén is veretlen maradt, mivel a negyeddöntőben 1 óra 12 per­ces találkozón diadalmasko­dott a szintén négyszeres baj­nok német Steffi Graf felett. A másik szerdai negyeddöntő­ben a címvédő svájci Martina Hingis (képünkön) ugyancsak két játszmában verte a négy évvel ezelőtti bajnok francia Mary Pierce-t. Hingis elsősor­ban az adogatás-elnyerési pon­tok jobb kihasználásának, és sikeresebb hálójátékának kö­szönhetően győzte le ellenfe­lét. Az 1997-ben, és 1998-ban győztes Hingis szokásának megfelelően erős alapvonalü­tésekkel irányította a mérkő­zést. — Nagyszerű lenne, ha so­rozatban harmadik alkalom­mal is megnyerném az auszt­rál bajnokságot - nyilatkozta Martina Hingis. Az egyik elő­döntőben Szeles és Hingis, a másikban a világranglista ve­zető amerikai Davenport és a francia Mauresmo csatázik a fináléba kerülésért. A férfiak mezőnyében a német Tommy Haas pályafu­tása legnagyobb egyéni sike­reként elődöntőbe jutott, mivel 2 óra 15 perces mérkőzésen legyőzte az amerikai Vince Spadeát. A másik negyeddön­tőben a 10-ként rangsorolt orosz Jevgenyij Kafelnyikov három szettben diadalmasko­dott a 15. kiemelt amerikai Todd Martin felett. >