Tolnai Népújság, 1998. január (9. évfolyam, 27-50. szám)

1998-02-09 / 33. szám

1998. február 9., hétfő Sport 9. oldal XVIII. téli olimpiai játékok, Nagano Három aranyérem, három világcsúcs A férfi 5000 méteres gyorskorcsolyázás érmesei. Középen a győztes, régi-új világcsúcstartó Romme, jobbján az ezüst­érmes Ritsma, balján a bronzos Veldkamp fotó: feb/reuters Az előzetes tervekkel ellentét­ben vasárnap csak három számban avattak olimpiai baj­nokot a Naganoban zajló XVIII. téli játékokon. A férfi alpesi sízők lesikló számát ugyanis a sűrű hóesés és köd miatt szerdára halasztották. A téli olimpia első arany­érmét az orosz sífutónő, Olga Danyilova nyakába akasztot­ták. A versenyző a 15 km-es klasszikus számban 5.6 má­sodperccel előzte meg honfi­társát, Larissza Lazutyinát. A bronzérem a norvég Anita Moen-Guidonnak jutott. Da­nyilova a célbaérkezés után könnyeivel küszködve a kö­vetkezőket mondta: — Életem legnehezebb pá­lyája volt. Amikor megpillan­tottam a lejtőket, úgy éreztem magam, mint egy lesikló. Na­gyon boldog vagyok és a kis­gyermekeimre gondolok. Két századmásodperc dön­tött a kanadai Ross Rebagliati javára a férfi snowboard (hó­deszka) óriásműlesikló ver­senyszámában. Rebagliati a sportág első olimpiai arany­érmese, hiszen a snowboard először szerepel hivatalosan a téli játékok műsorán. — Fantasztikus érzés, hogy én lehettem az első olimpiai aranyérmes a snow- boardosok között. Mindenki­nek majd ez jut eszébe rólam - nyilatkozta a vancouveri szü­letésű, 27 éves Rebagliati. Az ezüstérem az olasz Thomas Pruggemek jutott, míg a bron­zot a svájci Ueli Kestenholz vehette át. Világcsúccsal kezdődött az olimpia gyorskorcsolya prog­ramja. A belga Bart Veldkamp a férfiak 5000 méteres távján 6:28.31 percre javította a hol­land Gianni Romme 1997 de­cembere óta fennálló 6:30.63- as rekordját. A világcsúcsnak azonban nem sokáig örülhe­tett, hiszen előbb a holland Rintje Ritsma szárnyalta túl idejét (6:28.24), majd Gianni Romme hódította vissza re­kordját (6:22.20), s szerezte meg az aranyérmet. Női kézilabda NB I Bátran játszó szekszárdiak Herz-FTC-Ferropatent- Lazúr Szekszárd SE 35-25 (16-15) A Ferropatent-Lazúr Szekszárd Sportegyesület hivatalos támogatója Budapest, Népliget, 600 néző. V: Kékes Cs., Kékes P. FTC: Hoffmann- Szarka 3, BORÓK 11 (3), TAKÁCS 4, Pádár I. 3, Pásztor 1, Lőwy 1. Csere: Pusztainé (kapus), KERTÉSZ 11 (4), Fiedler 1, Bárdos. Edző: Németh And­rás. Szekszárd: Mátyás- Bá- lintné 2, SUGA 9, KÁRO­LYI 3, Oravecz 3, PÁDÁR M. 5, Köbli 2. Csere: Vavrik (kapus), Jancsarova 1 (1), Csáki. Edző: Tabajdi Fe­renc. Szaktanácsadó: Lau- rencz László. Kiállítások: 0, ill. 2 perc. Hétméteresek: 9/7, ill. 3/1. Az eredmény alakulása: 7. perc: 3-4, 16. p.: 6-8, 25. p.: 13-14, 37. p.: 21-16, 44. p.: 25-18, 55. p.: 32-22. Nagyon jól kezdett a Szek­szárd. Gyorsan és bátran ját­szott a vendégcsapat, s rendre náluk volt az előny. A Ferenc­város az első félidő nagy ré­szében csak egyenlítgetett. Leginkább Suga semlegesítése okozott gondot a zöld-fehé­reknek, Németh András az első félóra közepén időkérés­sel igyekezett rendezni a soro­kat. A folytatásban a Fradi Kertész és Borók góljaival to­vábbra is ott „lihegett” a Lazúr nyakában, a vezetést azonban csak öt másodperccel a játék­rész vége előtt tudta megsze­rezni. A 28. percben a mezőny legeredményesebbje, Suga Ágnes megsérült, s ez a ké­sőbbiekben rányomta bélyegét a Szekszárd játékára. A második félidőt fegyel­mezetlenség miatt embere­lőnyből kezdték a vendéglá­tók, s ezt ki is használták a zöld-fehérek. Amíg a szek­szárdiak négy kapufát dobtak, a kontrákból az FTC rendre betalált. A 45. percben már 26-20-ra vezetett a hazai gárda, s gyorsaságát kihasz­nálva a találkozó lefújásáig tovább növelte előnyét. A lel­kes és egy félidőn át - Suga sérüléséig - jól játszó szek­szárdi gárda fokozatosan elfá­radt, s végül biztosan nyert a bajnokcsapat. Németh András: — A já­tékosok valahonnan görcsol­dót szerezhettek a szünetben, ami használt is. Ha így véde­keztünk volna a nemzetközi mérkőzéseinken, mint most a szekszárdiak, nem maradt volna játékosunk a pályán. Horváth Ferenc elnök: — A két játékvezető nagyon in- diszponáltan vezette a mérkő­zést. Úgy látszik, a külső kö­rülmények miatt a Ferencvá­rost hazai pályán lehetetlen legyőzni. (paró) További eredmények: Kisvárda-Kiskunhalas 24—22, Miskolci Honvéd-Győri ETO 18-30, DVSC-Symphonia- Békéscsaba 32-23, Duna- ferr-Bp. Spartacus 47-20, Cerbona-Magyar Kábel 35- 21, PEAC-Falcotrade-Vasas- Dreher 20-24. Postabank és Takarékpénztár Rt. A Ferropatent-Lazúr Szekszárd Sportegyesület fő támogatója Kosárlabda NB I KSC bravúr: soha sem volt hetedik (’ofinec-Petőfl Nyomda KKC-KSC Szekszárd 66-70 (31-25) Női NB I. Kecskemét, 300 néző. V: Faidt, Simó. Kecs­kemét: KOVÁCS (19), Fück (5/3), FARKAS (17), Paradiz (13/3), Vida (-). Csere: Sza- vercsenko (10), Gerencsér (2), Tari (-), Elek (-). Edző: Tóth Viktor, Ábel József. Szek­szárd: Klucsik (5), KRA- NYECZ (16), Madaras (7), VERES (17), RUSSAI (15). Csere: Kiefer (6/6), Krasznai (4). Edző: Újvári Miklós. Az eredmény alakulása: 2. p.: 0-6, 10. p.: 15-15, 17. p.: 29-20, 23. p.: 39-27, 28. p.: 39-39, 35. p.: 48-56. Kipontozódott: Fück a 30., Vida a 37., Farkas a 40. perc­ben. A szekszárdiak agresszív vé­dekezése és Kranyecz kosarai vezették be a mérkőzést. A ha­zai együttes az első percekben nem találta a KSC játékának el­lenszerét. A folytatásban lassan magára talált a Kecskemét, Ko­vács, valamint Farkas pontjai­val nem csak ledolgozták hát­rányukat, hanem all. percben a vezetést is átvettek. Az első játékrész második fele hazai fö­lényt hozott, miután a nagy iramot diktáló szekszárdi csa­pat pontszerzési kísérleteibe több hiba is csúszott. A vendéglátók lendülete a 23. percig tartott, tizenkét pon­tos vezetésük talán túl korán nyugtatta meg őket. Madarasék szoros védekezése sorozatos hibákra kényszerítette a Hírős város csapatát, a lepattanók megszerzésében pedig Russai remekelt. A második játékrész derekán Kiefer első triplája hozta meg a KSC-nek az egyenlítést, a következő pedig már vendégelőnyt jelentett. A Szekszárd a találkozó ezen pe­riódusában olyan iramot diktált, hogy a hazaiak az utolsó öt percre teljesen elkészültek ere­jükkel, s csak sorozatos sza­bálytalanságok árán tudták fel­tartóztatni a vendégrohamokat. Veres, Russai és Krasznai a végjátékban összesen tizenhat büntető dobhatott, s mivel eze­ket hiba nélkül értékesítették, a Kecskemét nem tudta ledol­gozni hátrányát. Bravúros idegenbeli győ­zelmével a KSC Szekszárd - az utolsó forduló eredményétől függetlenül - az alapszakasz hetedik helyén végzett. Ifj. Tóth Viktor: — Ezen a mérkőzésen hét szekszárdi volt a pályán. Újvári Miklós: — Második félidei határozottabb védekezé­sünk hozta meg a várva várt si­kert. Földesi József További eredmények: GYSEV-BSE 74-68, PVSK- Szarvas 109-52, Baja-Zala Vo­lán 77-96, OSC-Közgáz-Sop- roni Postás 71-82, FTC-Diós- győr 93-50. Atomerőmű SE-Danone- Honvéd 82-97 (35-48) Férfi NB I. Paks, 1100 néző. V: Harsányi, Forrai. ASE: MUNTEÁN (17/6), Ricks (15/6), Gulyás (14), Visockas (12), Mérész (15/3). Csere: Mihály (4), Monok (5/3), Rutkai (-). Edző: Rezák László. Danone-Honvéd: Bo­ros (7/3), McMAHAN (21/9), SITKU (22), MÉSZÁROS (10/6), DUNKLN (22/3). Csere: Orosz (10), Kocsis (3), Ecseri (-), Kis (-), Sebők (2). Edző: Zsoldos András, Mé­száros István. Az eredmény alakulása: 5. p.: 12-10, 7. p.: 18-12, 15. p.: 29-32, 18. p.: 32-42, 23. p.: 41-54, 29. p.: 50-74. 34. p.: 61-82, 37. p.: 67-89. Kipontozódott: Sitku a 37. percben. Sitku gyors kosara megadta az alaphangot, a játékosok teke- tóriázás nélkül tüzeltek, s szinte mindig találtak. Az első tíz paksi pontból Visockas egy­maga nyolcat szerzett, majd Mérész produkált egy hatos so­rozatot, meg is ugrott az ASE (18-12). Zsoldos András időké­rése után Sitku egyre inkább belelendült, míg Gulyást to­vábbra is teljesen levették a pá­lyáról, kettejük párharcát a fő­városi center fölénye jelle­mezte. A Danone tovább gyors­ított játékán, emellett Mészáro­sék szórták a triplákat. Bő tíz perc elteltével az atomosok - erősen vitatható játékvezetői ítéletek kíséretében - fokozato­san visszaestek. A 13. percben Gulyás megkapta harmadik hi­báját, a faultnak lecserélésekor a zsűriasztal melletti szék látta kárát. A 15. perctől elapadt a paksi kosárforrás, a Honvéd le- indításokból, lendületes húzá­sokból pillanatok alatt „góllal” zárta támadásait. Sitku fogha­tatlannak bizonyult, igaz mint bebizonyosodott a Sólymok „csatára” a félidő végét jelző dudaszó után is kosarat dobhat. Szünet után a fura bírói dön­tések folytatódásának, illetve a Sólymok szárnyalásának lehet­tünk szemtanúi. A házigazdák nem tudták lelassítani a vendé­gek fürge, ötletes játékát, hiába igyekeztek, a 29. percben már 50-74-re vezetett a bajnokcsa­pat. El kell ismerni, a Honvéd nagyszerűen kosárlabdázott, a paksiakat dicséri, hogy az utolsó percekben ennek elle­nére faragni tudtak tekintélyes hátrányukon. A bajnok győzelme teljesen megérdemelt, ám kialakulásá­nak körülményei kellemetlen szájízt adtak sikerének. Rezák László: — A Hon­véd pergőbb ritmusú kosárlab­dát játszik, mint mi. Ma nem tudtunk felnőni ellenfelünkhöz. Zsoldos András: — Az első perctől kezdve magabizto­san és jól játszottunk. Benne van a jó teljesítmény a csapat­ban, remélem, hasonlóan foly­tatjuk a bajnokságot. Ilyen já­tékkal megvédhetjük bajnoki címünket. Ifj. Teszler Vendel Százhalombattai KK- Dombóvári VMSE 72-65 (37-29) Százhalombatta, 1000 néző. V: Missura, dr. Vigh. Százha­lombatta: Balog (5/3), PUS­KÁS (18/3), MLADEN (25), MOLNÁR (13), TENTER (11). Csere: Kis (-), Gócs (-), Katona (-), Szűcs (-), Mészá­ros (-). Edző: Heinrich Ró­bert, Klein Péter. Dombóvár: MILIVOJSA (24/12), Lacz- házi (6), Tamás (7/6), CRIS- TESCU (18/12), Panta (4). Csere: Szőke (4), Szili (-), Bosznai (-), Trupp (2), Jani (-). Edző: Molnár István. Az eredmény alakulása: 5. p.: 12-4, 10. p.: 19-15, 16. p.: 27-22, 25. p.: 43-35, 30. p.: 49^13, 36. p.: 58-57. Kipontozódott: Tenter a 40. percben. Az alsóházi rangadón a haza­iak kezdtek jobban, s már a 7. percben tízpontos előnyt sze­reztek a gyengébben védekező, s pontatlanul dobó vendégcsa­pat ellen. A Dombóvár Cris- tescu hármasaival felzárkózott ugyan a félidő végére, de a Százhalombatta így is nyolc pontos előnnyel zárta a játék­részt. Jellemző a dombóváriak gyenge teljesítményére, hogy az első hét percben mindössze négy pontot szereztek. Fordulás után is a házigaz­dák kezdtek jobban, de a félidő közepére négy pontra olvadt a Százhalombatta előnye. Sőt, el­sősorban Cristescu és Milivojsa tripláival a végjáték előtt egy pontra feljött a DVMSE. A haj­rában azonban a Százhalom­batta fegyelmezettebb játékával a maga javára tudta eldönteni a találkozót. Heinrich Róbert: — Kö­szönöm a csapat jó teljesítmé­nyét ezen a fontos mérkőzésen. Úgy érzem, hogy megérdemel­ten nyertünk. Molnár István: — A sírból hoztuk vissza a mérkőzést, de végül az utolsó három percben fegyelmezettebben játszó haza­iak nyertek. Pogány Lajos További eredmények: Al- bacomp-Körmend 72-65, Szolnok-Pécs 61-53, ZTE- Debrecen 87-60, Kaposvár- Falco-Lépték 63-59. Labdarúgó előkészületi mérkőzések Gólérzékeny paksi támadók Totó A totó 6. heti szelvényén szereplő mérkőzések ered­ményei: 1. B. München-Rostock 2-0 1 2. Dortmund-Stuttgart 3-1 1 3. Hamburg-Hertha 1-1 X 4. Leverkusen-Bremen 4-1 1 5. M.gladbach-Schalke 0-1 2 6. Bari-Fiorentina 0-1 2 7. Empoli-Napoli 5-0 1 8. Inter-Bologna 0-1 2 9. Juventus-Roma 3-1 1 10. Lazio-Milan 2-1 1 11. Piacenza-Vicenza 1-1 X 12. Sampdoria-Brescia 2-1 1 13. Udinese-Lecce 6-0 1 Plusz 1 mérkőzés: 14. Arsenal-Chelsea 2-0 1 Balatonfüred-Paksi ASE 2-6 (1-3). Balatonfüred, 100 néző. V: Kiss. Paks: Mausz (Ková- csevics)- Kosa, Éger (Jávorka), Kiss, Barna- Nikolov (Wolf), Nagy (Szabadi), Kislőrincz, Mersich- Szabó (Csernijenko), Juhász (Fejes). Edző: Bőzsöny János. A helyzeteit jól kihasz­náló ASE biztosan nyert. G: Szabó 2, Kislőrincz 2 (egyet 11 -esből), Fejes 2. Videoton II-Paksi ASE 0-2 (0-0). Székesfehérvár, 200 néző. V: Bedecs. Paks: Ková- csevics (Mausz)- Éger, Kiss, Jávorka, Barna- Nikolov (Ju­hász), Kosa (Fejes), Kislőrincz, Mersich (Szabadi)- Szabó, Csernijenko. Edző: Bőzsöny János. Kapufák és kidolgozott helyzetek mellett két gólt is lőtt a Paks. G: Szabó, Szabadi. Paksi SE-Bölcske 3-0 (2-0). Paks, 100 néző. V: Mol­nár. Paksi SE: Pokomi- Bene- deczki- Prantner, Kródi- Maj- sai N. (Huszti), Lacza, Kovács Z., Nagy Zs. (Ledneczki)- Ta­kács (Pummerschein), Radics, Feer. Edző: Blatt Pál. Bölcske: Nagy Z. (Süvöltős S.)- Varga, Kovács D„ Daru, Demjén- Kiss (Baracz), Szili, Ács, Sü­völtős J. (Gerzsei)- Lakatos, Szauer. Edző: Nagy Lajos. A felkészülésben előrébb járó ha­zaiak győzelme nem volt két­séges. G: Radics 2, Nagy Zs. T amási-Dunaszentgy örgy Limex SE 1-4 (0-2). Pince­hely, 100 néző. V: Csepregi. Tamási: Weisz (Májik)- Ko­vács, Berengyán, Illés (Herr), Béres- Kiszler T. Agócs, Sza­kács, Kiszler A. (Szabó M.)­Hugyecz (Németh), Stircz (Schell). Edző: Hajdics Attila. Dunaszentgyörgy: Viszt- Wi- esner, Pánczél, Debreczeni (Magyar)- Horváth J., Hos- nyánszki (Pintér) Aradi, Hor­váth G., Papp- Szabó (Izsák), Horváth L. Édző: Pál József. Az időnként jó játékot mutató Limexnek remek edzőpartnere volt a Tamási. G: Kovács, il­letve Horváth L. 3, Horváth J. VDN-kupa Pécsi Postás-Szakály Agraco 2-1 (2—0). Pécs, 200 néző. V: Balajti. Szakály: Szőcs (Szá- ka)- Hopp R., Hopp K., Gu­lyás, Zsolnai (Árvái K.)- Gye- nei (Tóth), Walter, Árvái M., Szieber (Magócs)- Zsilka, Szántó (Sándor). Edző: Szieber József. Első félidei eredményes játékával megérdemelten nyert a hazai együttes. G: Papes, Éles, illetve Zsilka. PVSK-Pécs 96’ FC-Báta­szék 4-2 (1-1). Pécs, 100 néző. V: Balázs. Bátaszék: Grill (Tenczlinger)- Rácz (Acsádi), Scheppi, Tóth, Hauwasser (Sztojka)- Takács (Péter), Rupa, Kemer (Kovács L.), Szabados- Kiss, Pankovics. Edző: Fiath Tamás. A találkozó hajrájában - jobb cseresora ré­vén - szerencsés gólokkal nyert a hazai csapat. G: Kaszás 2, Szeberényi, Schweitzer, illetve Kemer, Tóth. Losonczi-kupa ’98 Tevel-Bonyhád 2-1 (0-1). Tevel, 150 néző. V: Klein. Té­véi: Bogos- Nagyfalusi (Ko­csi), Borbandi, Antal, Incze- Horgos (Bátyi), Ambrus, Fe- rencz (Till)- Kalmár, Gábor, Il­lés. Edző: Szentes Ambrus. Bonyhád: Götz- Brunner, László, Torma, Szászi- Bi- liczki, Stumpf, Balogh (Vég­vári)- Gergely, György, Fodor. Edző: Schlapp János. A Tevel ezen a délutánon felülmúlta NB Ill-as ellenfelét. G: Ambrus 2, illetve György. Jók: Borbandi, Incze, Till, illetve Brunner, Szászi. Kakasd-Aparhant 1-1-nél félbeszakadt. Aparhant, 50 néző. V: Biszak G. Kakasd: Prantner (Honti)- Kvanduk E., Hucker, Kvanduk J., Szabó F.- Fábián, Zalavári (Sebestyén Z.), Szabó G., Koszorú- Ta­kács (Bogos), Simcsik. Edző: László József. Aparhant: Ba­goly- Lovász, Köröndi, Fülöp, Palkó (Wildanger)- Rétfalvi (Ferencz), Lakatos (Kőszegi), Minker (Juhász), Dobos (Illési- Kecskeméti (Németh), Farkas (Heidecker). Edző: Incze Zol­tán. A kakasdi pálya játékra al­kalmatlansága miatt Áparhaton lebonyolított találkozó 72. per­cében a kakasdi Hucker bán­talmazta a játékvezetőt, ezért Biszak lefújta a mérkőzést. G: Szabó G., illetve Minker. i