Tolnai Népújság, 1997. december (8. évfolyam, 280-304. szám)

1997-12-08 / 286. szám

1997. december 8., hétfő Sport 11. oldal Teremlabdarúgás, ESZI-Borsi Szuperkupa Fehérvárra került a serleg A paksi Energetikai Szak­képzési Intézet sportcsar­nokában szombaton kora reggeltől késő estig űzték- hajtották egymást a csapa­tok a végső győzelemért, és a vele járó pénzdíjért. A Mikulás napján lebonyo­lított ESZI-Borsi Szuperkupa teremlabdarúgó tornán pá­lyára lépő csapatokat két né­gyes csoportba sorolták, ahol körmérkőzéses rendszerben döntöttek a helyezések sorsá­ról. A csoportok második he­lyezettjei a harmadik, míg a csoportgyőztesek az első he­lyért játszottak. Már az előcsatározások so­rán is színvonalas, izgalmas, gólokban gazdag összecsapá­sokat láthatott a sportcsar­nokba összesereglett négy­száz néző. A Makai-Sóthy és a Molnár-Kun játékvezetői párosok által dirigált tornán valamennyi NB-s együttes komplett csapatával lépett parkettre. Az NB I-es Video­ton FCF kispadján a múlt héten felállított Disztl László edző helyét Horváth Gábor technikai vezető foglalta el, míg az Atomerőmű csapatá­ban - közel egyéves kény­szerpihenő után - ismét pá­lyára lépett Jávorka András. A találkozókon általában a papírforma érvényesült, meg­lepetést csak a két paksi csa­pat okozott. A PSE nagy csa­tában legyőzte a Dunaferr együttesét, míg a már döntős­nek kikiáltott atomosok az utolsó csoportmérkőzésükön kikaptak az „amatőr” Borsi Söröző gárdájától. A kisdöntőben Bőzsöny János együttese az utolsó per­cek nem mindennapi izgalmai után diadalmaskodott a duna­újvárosiak felett. A fináléra már nem maradt izgulni való, tizenhat gól viszont igen. A találatok háromnegyedét a Vancsa vezényelte fehérvá­riak szerezték, s így teljesen megérdemelten nyerték az első ízben kiírt Szuperkupát. Eredmények: A-csoport: Dunaszentgyörgy Limex SE- Paksi SE 10-8, Videoton- Dunaferr 9-5, Videoton-PSE 8-5, PSE-Dunaferr 7-6, Vi- deoton-Limex 6-2, Duna- ferr-Limex 8-6. Végered­mény: 1. Videoton 9, 2. Du­naferr 3 (19-22), 3. Paksi SE 3 (20-24), 4. Dunaszent­györgy Limex SE 3 (18-22) ponttal. B-csoport: Borsi Söröző- Plakész 12-7, Paksi ASE- Siófok 4—2, Siófok-Borsi Sö­röző 10-7, ASE-Plakész 9-4, Siófok-Plakész 13-5, Borsi Söröző-ASE 4-3. Végered­mény: 1. Siófok 6 (25-16), 2. Paksi ASE 6 (16—10), 3. Borsi Söröző 6 (23-20), 4. Piakész 0 ponttal. A 3. helyért: Paksi ASE- Dunaferr 6-5. A döntőben: Videoton-Siófok 12-4. A gólkirályi címet 10 talá­latával Pálfi László (Video­ton) érdemelte ki. A legjobb mezőnyjátékosnak Vancsa Miklós (Videoton), a legjobb kapusnak Mausz Antal (ASE) bizonyult. Zerza József Tisztújítás jövö februárban A Magyar Labdarúgó Szö­vetség szombati éves rendes közgyűlésén a küldöttek tu­domásul vették Laczkó Mi­hály elnök és a teljes elnök­ség lemondását. A küldöttek döntöttek egy öt­tagú munkacsoport felállítá­sáról, amely részt kíván venni a magyar labdarúgósport ki­bontakozásának útjait, mód­jait megjelölni hivatott bizott­ság munkájában. A közgyűlés arról is döntött, hogy az MLSZ rendkívüli, tisztújító közgyűlését 1998. február 21- re hívják össze. Alapszabály-módosításo­kat követően Laczkó Mihály elnöki beszámolójában szólt arról, hogy a várva várt sport- törvénytől a labdarúgás is ke­veset profitált. Laczkó föl­idézte: egy éve köztestületté alakult át az MLSZ, de ennek előnyeit alig érezhette a sportág. Pozitívumként érté­kelte, hogy az MLSZ az után­pótlásképzés területén fontos eredményeket mutatott fel, és visszautasította azokat a meg­jegyzéseket, melyek szerint az elnökségnek nem volt, nincs is hathatós szakmai programja. Kijelentette to­vábbá, hogy diszkrimináció történt, amikor a 2004-es, osztrák-magyar közös rende­zésű Eb-döntővel kapcsolatos bécsi tárgyalásokra kormány­zati részről nem hívták meg az MLSZ-t. Végezetül leszö­gezte: bármit is hoz a jövő, ő bizony nem hajlandó a tiszt­újításig hátralévő időben a szövetségi ügyvezetésben ténykedni. Tibor Tamás felszólalásá­ban megnyugtatott mindenkit: a kormány 1998. január 31-ig olyan tervvel áll elő, mely a labdarúgás komoly bajainak kezelését megoldani hivatott. Kosárlabda NB I Megvillantak az atomosok Atomerőmű SE-ZTE KK 90-61 (43-29) Férfi NB I. Paks, 900 néző. V: Forrai, Görgényi. Atom­erőmű SE: Ricks (13/3), VI- SOCKAS (13), GULYÁS (23), MÉRÉSZ (16/6), Hen- csey (8). Csere: Munteán (8), Monok (8/6), Mihály (1). Edző: Rezák László. ZTE: Mészáros (3/3), BENCZE (10/3), DZUNICS (17/3), Rá­mán (-), Bukva (15). Csere: Polster (7), Gaál (5/3), Sipos (4), Simon (-). Edző: Simon Zsolt. Az eredény alakulása: 4. p.: 11-2, 10. p.: 22-16, 18. p.: 38-25, 25. p.: 55-31, 33. p.: 67-43, 37. p.: 11-M. Álomrajt. Gulyás ziccerei­vel, Ricks triplájával, valamint Mérész betörésből szerzett ko­sarával percek alatt elhúzott az ASE. A zalaiak dobásai pontat­lannak bizonyultak, a lepatta­nókat pedig jól gyűjtötték a paksiak. A palánk alatt Gulyás Bukvával csatázott, kettejük párviadalait zömmel az atomo­sok centere nyerte. A paksiak nem engedték felzárkózni a ZTE együttesét, Mérész és Gu­lyás egyaránt válogatott formá­ban kosarazott. Az első félidő hajrájában az atomosok rendre kosárral fejezték be támadásai­kat, s a 18. percben az addigi legnagyobb különbséggel, 13 ponttal vezettek. A zalaiak vál­tozatlanul pontatlanul dobtak, Gulyás egyeduralkodóként szedte a lepattanókat. A játék­rész utolsó pillanataiban Mé­rész zsákolt, alakítása után a hazai közönség vastapsa kísérte öltözőbe az atomosokat. Fordulás után állva hagyták ellenfelüket Gulyásék, három perc alatt húsz pont fölé nőtt a különbség. Az ASE zártan vé­dekezett, hibázásra késztetve ezzel a vendégeket. Csapata megnyugtató előnye birtokában Rezák László az addig keve­sebbet szerepeltetett játékosai­nak is lehetőséget adott, Monok mindjárt két triplával hálálta meg a bizalmat. A ZTE to­vábbra is katasztrofális dobó- százalékot produkált, míg a paksiak a Gulyás-Mérész-Ricks trió nélkül is parádéztak. A 37. percben harminc pontra nőtt a két csapat közötti különbség. A hátralévő játékidőben a hazai közönség ollézva követte ked­vencei támadásait. A zalaiak az utolsó percekben szabálytalan­ságokkal tördelték szét a játé­kot, s így valamelyest faragtak hátrányukból. Rezák László: — Féltem a mérkőzéstől, hiszen válogatott­beli elfoglaltságom miatt az utóbbi időben keveset lehettem együtt a fiúkkal. Örömmel konstatáltam, hogy a csapat nélkülem is elvégezte a szüksé­ges munkát. Ennek eredménye ez a remek győzelem. Simon Zsolt: — A hétközi felkészülésünket több tényező is zavarta. Katasztrofálisan vé­dekeztünk, Gulyást egyszerűen képtelenek voltunk tartani. En­nél mindenképpen többet vár­tam. Fekete László Dombóvári VMSE- Albacomp-SZÜV 65-85 (26-41) Férfi NB I. Dombóvár, 1000 néző. V: Major Gy., Szlávik. Dombóvár: Rétháti (-), Mili- vojsa (16), Tamás (4), Cris- tescu (7/3), Miklóssy (12). Csere: Szőke B. (11/3), Trupp (3) , Panta (4), Bosznai (8/6), Szili (-). Edző: Molnár Ist­ván. Albacomp: Sajni (11), SHANNON (36/18), GÓBI (10), Blanks (10/6), Bodrogi (8). Csere: Halm (3/3), Matus (4) , Csaplár-Nagy (3), Baum­gartner (-). Edző: Farkas Sándor. Az eredmény alakulása: 5. p.: 2-11, 12. p.: 12-27, 17. p.: 20-34, 28. p.: 38-53, 33. p.: 48-62, 36. p.: 54-74. Amíg a hazaiak Krasznai és Laczházi nélkül léptek pályára, addig a vendégek a legjobb összeállításukban kezdtek. A fehérváriak gyors játékkal már a találkozó elején tudtára adták a hazaiaknak, hogy ők a mér­kőzés esélyesei. Az első játék­részben Shannon csupán tíz pontot dobott, a másodikban vi­szont senki sem tudta semlege­síteni. Az amerikai légiós pont­jai számát a második húsz percben huszonhattal növelte, így a vendégek végül biztosan nyertek. Az Albacomp az egész mér­kőzés folyamán nagyszerűen védekezett, a hazaiak nem tud­ták megszorongatni a székesfe­hérvári élcsapatot. Molnár István: — Szegény embert az ág és mások is húz­zák, sajnos meghatározó játé­kosaink nagyon gyengén ját­szottak. Farkas Sándor: — A ben­nünket elkísérő lelkes szurkoló­ink Mikulás napi ajándéka a mai győzelmünk. Helyenként jól védekeztünk, ezzel nyer­tünk. Gaál István További eredmények: Da- none-Honvéd-Kaposvár 98-82, Százhalombatta-Szol- nok 66-68, Marc-Körmend- Matáv Pécs 77-56. KSC Szekszárd-BSE 71-83 (28-41) Női NB I. Szekszárd, 400 néző. V: Mocsai, Benczúr. Szekszárd: Krasznai (-), Rus- sai (4), Klucsik (9), MADA­RAS (21/6), VERES (21). Csere: Kranyecz (5), Császár (4), Bihari (5), Hambrik- Csorvási (-), Orbán (2). Edző: Újvári Miklós. BSE: ANDÓ (19), NAGY D. (34), Németh (4), Szumnyikova (4), BAGOLY (14/3). Csere: Új­helyi (2), Csákány (4), Eper- jessy (2), Kotlát (-). Edző: dr. Ránky Mátyás. Az eredmény alakulása: 3. p.: 2-10, 7. p.: 9-18, 17. p.: 30-32, 25. p.: 44-47, 28. p.: 46-57, 33. p.: 56-70. Kipontozódott: Andó a 29., Russai a 35. percben. Eleinte a KSC nem tudta meggátolni ellenfelét ziccerei kialakításában. A hazaiak el­lenben nehezen kerültek palánk Háromcsíkos szerelésben. Az ASE-ZTE mérkőzés előtti sajtótájékoztatón jelentették be, hogy az Atomerőmű SE kosárlabda szakosztálya és az adidas Budapest Kft. a napokban 2001 nyaráig érvényes szponzori szerződés kö­tött. Az okmányokat a paksiak részéről Juhász Sándor, az ASE ügyvezető igazgatója, míg a sportszergyártó cég kép­viseletében Császári Attila marketingigazgató látta el kéz­jegyével. Képünkön Csűrös Dénes, az ASE szakosztályel­nöke (balra) és Császári Attila kézfogója. fotó: bakó jenó közeibe, s a mezőnyből is pon­tatlanul céloztak. A szekszár­diak védekezése Újvári mester második időkérése után javult fel, a 10. perctől a vendéglátók megfogták a fővárosiakat, és dobásaik is bejöttek. Madaras triplájával a 16. percben négy pontra csökkent a két együttes közötti különbség (28-32). Sőt, az egyenlítés is elérhető közel­ségbe került (30-32), a város­majoriak azonban ilyen lélek­tani előnyhöz jutni nem enged­ték a KSC-t. Szünet után is szervezetten kosárlabdáztak a házigazdák. Dr. Ránky Mátyás izgatottan irányította játékosait a pálya széléről, hiszen a fordulás után sem akart növekedni a BSE pár pontos előnye. A szekszárdiak határozottan védekeztek, ám támadójátékuk egy idő után „halványult”. Amíg a vendégek palánkjánál kimaradtak a zicce­rek, addig a BSE-ben Bagoly és Nagy Dóra is alaposan meg­szórta magát. A második játék­rész közepén már több mint tíz ponttal vezettek a városmajo­riak, a hazaiknak mégis sikerült elkerülniük a komoly veresé­get, miután Veres vezérletével a hajrában újítani tudtak. A szekszárdi játékosok min­den tőlük telhetőt megtettek a tavalyi ezüstérmes ellen, ezért a vereségért egyáltalán nem kell szégyenkezniük. Újvári Miklós: — Néhány perces védekezésbeli kihagyá­sunkat a jobb képességű BSE keményen kihasználta. Nagy Dóra ismét igazolta, hogy óriási küzdő. Dr. Ránky Mátyás:— Gra­tulálok a Szekszárdnak, sokat tanultak Amerikában, nagyon megnehezítették győzelmün­ket. ifj. Teszler Vendel További eredmények: Kecskemét-OSC-Közgáz 71-51, Szarvas-Zala Volán 61-84, FTC-PVSK 66-71. Férfi NB I/B Autó Techno Szekszárd- SMAFC-Pannónia Med Hotel 83-92 (44-55). Szekszárd, 100 néző. V: Faidt, Kiss L. Szek­szárd: Szili (13), Dorogi (18/6), Miilei (19), Heimann (3), Vörös (30/9). Csere: Ka- veczki (-). Edző: Mészáros András. Az eredmény alakulása: 6. p.: 12-20, 12. p.: 32-34, 18. p.: 42-49, 24. p.: 53-61, 30. p.: 64-69, 35. p.: ^0-80. Kipontozódott: Miilei a 39. percben. A hazaiak hiába próbálták irányítani a játékot, eladott lab­dáikból a soproniak már az első percekben hat-hét pontos előnyre tettek szert. A becsület­tel küzdő szekszárdiak végig az eredmény után loholtak, „egál- közeiben” a vendégek rendre kivédekeztek néhány támadást, s pár percig újra nyugodtan játszhattak. Kitűnt: Dorogi, Szili, Vörös. -teszi­13. női kézilabda világbajnokság, Németország Egy gólnyira a világbajnoktól Totó A totó 49. heti szelvényén szereplő mérkőzések ered­ményei: 1. Bremen-Karlsruhe 24 2 2. Bielefeld-Bochum 0-2 2 3. Duisburg-FC Köln 2-2 x 4. Leverkusen-Schalke 0-0 x 5. München-Stuttgart 1-3 2 6. M.gladbach-Hamburg 1-1 X 7. Brescia-Empoli 3-1 1 8. Lecce-Vicenza 0-1 2 9. Piacenza-Napoli 1-0 1 10. Roma-Atalanta 3-0 1 11. Udinese-Bologna 4-3 1 12. Chievo-Venezia 1-1 X 13. Ravenna-Torino 1-1 X Plusz 1 mérkőzés: 14. Wolfsburg-Rostock 1-1 X Koreai Köztársaság- Magyarország 30-29 (16-17) Rotenburg, 2000 néző. V: Masi, di Piero (olaszok). Ko­reai Köztársaság: Oh Yong Ran- Kim Rang 5, KIM EUN MI 8, Kim Hyang Ok, Hong Jeong Ho 6 (3), Lee Sang Eun 2, HAN SUN HEE 8 (1). Csere: Lee Nam Soo, Kim Hyun Ok, Kim Choeng Shim, Huh Soon Young 1, Kim Eun Gyung. Szövetségi kapitány: Li Dzae Jung. Magyarország: FARKAS A.- Balogh 1, Szabó 3, Németh 5, Farkas Á. 9, ERDŐS 7, Deli 1. Csere: Meksz (kapus), Kenyeres, Kulcsár 2, Pádár 1, Borók. Szövetségi kapitány: Csík Já­nos. Kiállítások: 6, illetve 8 perc. Hétméteresek: 8/4, illetve 6/6. Szombat este a két évvel ez­előtti világbajnoki döntő visz- szavágóját tartották Roten- burgban. A találkozó magyar szempontból jól kezdődött, hi­szen az 5. percben már 3-1-re vezettek Csík János tanítvá­nyai. Az első félidőben a két csapat fej-fej mellett haladt, je­lentősebb előnyre egyik gárda sem tudott szert tenni. A máso­dik játékrészben remekül kezd­tek a magyarok, öt góllal is ve­zettek Erdősék. A hajrában több hiba csúszott a mieink já­tékába, s valamelyest apadt a magyar előny. Ekkor csak Far­kas Andrea remek védései tar­tották a lelket az együttesben. A dél-koreaiak beleerősítettek, sorozatban lőtt három góljukkal megfordították az eredményt. Németh Helga emberhátrány­ból még egyenlíteni tudott, fél perccel a találkozó lefújása előtt az ázsiaiak újabb gólt dob­tak, s így a magyar csapat el­szenvedte első vereségét a vi­lágbajnokságon. Magyarország- Algéria 28-13 (16-5) Rotenburg, 2000 néző. V: Permuy, Fernandez (spanyo­lok). Magyarország: Farkas A.- Kenyeres 2, Szabó 3, Kul­csár 4, Deli 6, Farkas Á., Er­dős. Csere: Meksz, Pálinger (kapusok), Pádár, Takács 4, Borók 2, Kántor 7. Szövetségi kapitány: Csík János. Az al­gériaiak legjobb dobói: Ao- uka 5, Mekaissi 3. Utolsó cso­portmérkőzésén magabiztosan nyert a magyar válogatott, s ju­tott be a legjobb 16 közé. Női NB I/B Postás-Matáv SE-EGO Sport Thelena SK 28-27 (13-10). Budapest, 100 néző. V: Ko- ponai, Rácz. Tolna: Hod- roga- Izsákné, Sipos K. 2, Tóth 12, Fazekas 1, Smetec 4, Takács 3. Csere: Szabó, Flick (kapusok), Balázs, Hercz 4, Sipos Á. 2, Konkoly. Edző: Jürgen Böcking. Sipos K. ve­zető találata ellenére katasztro­fálisan kezdtek a vendégek, hi­szen a 12. percben 7-1 állt az eredményjelzőn. Kezdeti gyen­gélkedése után fokozatosan já­tékba lendült a Thelena SK, s a szünetig faragott hátrányán. A második félidő elején azonban hét-nyolc percig fe­gyelmezetlenül játszottak a tol­naiak, a Postás zsinórban ötször zörgette a hálójukat (18-10). A folytatásban Szabó két büntetőt is hárított, háromnegyedórányi játékidő elteltével 20-15-re módosult az állás. Az utolsó tíz percben - védekezési taktikát váltva - nagyszerűen kézilab­dáztak Tóthék, ám hiába eről­ködtek, a hajrában a fővárosiak már kilencen voltak a pályán. Az 57. perc elején 26-18-ra ve­zetett a Postás, innen zárkózott fel „egy köztéré” a vendégcsa­pat, amelynek a mérkőzés fo­lyamán egyik gólja valamiképp elveszett. . . A hajrában nyújtott játéku­kért dicséret illeti a tolnai lá­nyokat. Jó: Tóth. * Edzőmérkőzésen: EGO Sport Thelena SK-Magyar ifjúsági válogatott 18-28 (10-10). Ld: Sipos K. 8, Fazekas 4, illetve Nagy 5, Jókai 5, Povázsay 5, Wohlráb 4.