Tolnai Népújság, 1997. január (8. évfolyam, 1-26. szám)

1997-01-06 / 4. szám

8. oldal Sport 1997. január 6., hétfő Súlyemelés Takács Mária a világcsúcs felett emelt Veresegyházán Nemzetközi súly- és erő­emelő versenyt rendezett a Veresegyházi Fitness SK. A viadalon Takács Mária, a helyi klub versenyzője érte el a legkiemelkedőbb ered­ményt. Súlyemelésben 102.5 kg-ot szakított, 130 kg-ot lökött, így az összetettben 232.5 kg-mal zárt, ami két és fél kg-mal jobb, mint a fennálló világ­csúcs. Sajnos, felmérő ver­senyről lévén szó, eredményét nem lehetett rekordként hite­lesíteni. Autósport, Dakar ’97 rali Francia sikerek a verseny nyitószakaszán Megkezdődött az autó- és motorversenyzők számára kiírt Dakar ’97 rali. Az első szakaszon, Dakar és Tam- bacounda között francia si­kerek születtek. Az indulók közül hiányzott a rutinos belga pilóta, Jacky Ickx. Az egykoron a Forma- 1-es autós gyorsasági világ- bajnoki sorozatban is szere­pelt sportember vírusos be­tegsége miatt döntött a pihe­nés mellett. Ickx, az 1983-as Párizs-Dakar rali győztese ezúttal lányával, Vaninával versenyzett volna. Az 587 km-es nyitószakasz küzdelmei során az autósok­nál Jean-Pierre Fontenay, a motorosok között Stéphane Peterhansel mutatkozott be etapgy őzelemmel. Az 1. szakasz legjobbjai: Autósok: 1. Jean-Pierre Fontenay (francia, Mitsu­bishi) 3:17:56 óra, 2. Bruno Saby (francia, Mitsubishi) 2:25, 3. Kenjiro Shinozuka (japán, Mitsubishi) 3:21 perc hátrány. Motorosok: 1. Stép­hane Peterhansel (francia, KTM) 3:15:14 óra, 2. Richard Sainct (francia, KTM) 2:23, Fabrizio Meoni (olasz, KTM) 10:15 perc hátrány. Kézilabda Magyarország főiskolai világbajnok Káprázatos fradi diadal Brémában Biztosan nyerte Magyarország csapata a 14. férfi főiskolai ké­zilabda világbajnokságot. A döntőben a házigazdák Török­országot győzték le hat góllal. Magy arország-T örökor­szág 28-22 (14-8). Nyíregy­háza, 3500 néző. V: A. So- lodko, L. Solodko (lengyelek). Magyarország: Gerháth- Ker­tész 7, Tóth 3, Czakó 5 (4), Só- tonyi 6, Rosta 3, Tóvizi 2. Csere: Nagy (kapus), Grud- mann, Décsi 2, Molnár, Kuzma. Lélektanilag megalapozta a magyarok győzelmét, hogy el­sőnek a 2. percben a nyíregy­házi Tóvizi talált a hálóba. A közönség biztatása ellenére az első játékrész feléig csak egy­két góllal vezetett a magyar csapat, a házigazdák a 15. percben növelték először há­romgólosra vezetésüket. Az első félidőben a magyarok vé­delme szinte teljesen „letö­rölte” a pályáról a gólkirály tö­rök Cengizt. A második félidő is magyar góllal kezdődött. Jellemző volt a törökök idegességére, hogy a 37. percben egy megismételt hétméterest sem tudtak értéke­síteni. Mindebben nagy szerepe volt Gerháth kapusnak, aki az egész világbajnokságon nagy­szerű teljesítményt nyújtott. A magyar főiskolás válogatott végül teljesen megérdemelten szerzett világbajnoki címet. A mérkőzés után Csík János edző úgy értékelt, hogy fiai egy kitűnő török csapatot győztek le, amely korábban valamennyi mérkőzését megnyerte. Sevin Yasar, a törökök edzője szerint csapata leggyengébb mérkőzé­sét produkálta a magyarok el­len. A világbajnokság gólkirálya a török Hatimaz Cengiz lett 54 góllal, a magyarok közül Ker­tész 27, Sótonyi 26, Czakó 24 gólt szerzett. ' * Nagy különbségű, 26-17-es győzelmet aratott a Herz-FTC női kézilabdacsapata a Bajno­kok Ligája D-csoportjának 3. fordulójában. Ráadásul azt a német TuS Walle Brement si­került kétvállra fektetnie, ame­lyik a korábbi években egy KEK-győzelemtől és BEK-fi- nálétól fosztotta meg az FTC-t. TuS Walle Bremen-Herz- FTC 17-26 (10-14) Bréma, 3000 néző. V: Forbord, Jortstad (norvégok). Herz-FTC: Far­kas- Becz 4 (2), Tóth 4, Kö­kény 4, Pádár 1, Kertész 4 (1), Takács 2.' Csere: Hoffmann (kapus), Szarka 1, Fiedler E. 2, Pásztor 4. Jók: Farkas (a me­zőny legjobbja), Fiedler, Kö­kény, Pásztor, Becz. Csak az első félidő első tíz percében volt izgalmas a talál­kozó, amikor is 7-3-as magyar vezetésről 8-7-re jöttek fel a vendéglátók. Az addig elfogó­dottan védő Farkas Andrea azonban szinte minden német lövést hatástalanított, s ez szár­nyakat adott a Ferencvárosnak. A gyors indításokkal a németek nem tudtak mit kezdeni, s már a félidőben is négy gól volt a kü­lönbség a magyarok javára. A második 30 percben a Bremen teljesen „összezuhant”, az FTC játékosai egymást múl­ták felül, s egy ízben már 11 góllal is vezettek. A győzelmet az sem veszélyeztette, hogy a magyarok sok büntetőt elhibáz­tak. A mérkőzés lefújása után Németh András, a Ferencváros edzője így értékelt: — Fantasz­tikus volt a csapat játéka. Lát­szott, hogy erre a mérkőzésre több hetet tudtunk felkészülni. Megmondom őszintén, igazán egy percig sem izgultam, és most már teljes erővel a Győr elleni Magyar-kupa találko­zóra, valamint a Ljubljana el­leni Bajnokok Ligája-mérkő- zésre készülünk. Kár, hogy sokkal kevesebb időnk lesz erre. Maria Bazsanova, a TuS Walle Bremen külföldi tréner­nője cseppet sem volt ilyen boldog: — Azt nem gondoltam volna, hogy ekkora lesz a kü­lönbség, ám a súlyos vereség ellenére is határozott célunk, hogy az FTC mögött a második helyen jussunk tovább a cso­portból. Kosárlabda, NBA Mélyponton a Houston Rockets Nyolc mérkőzéssel folytató­dott az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokság (NBA) alapszakasza. A magyar idő szerint vasárnap hajnalban véget ért találkozók közül több összecsapás is kiemelke­dik. Az 1994. és 1995. évi baj­nokcsapat, a Houston Rockets újabb vereséget szenvedett ott­honában. A Utah Jazz megsza­kította a Miami Heat idegenbeli sikersorozatát. Az 1989-ben és 1990-ben NBA-bajnok Detroit Pistons pedig 44 pontos vere­séget mért a Toronto Raptorsra. A Houston Rockets otthoná­ban 1986. november 6-án tudott utoljára diadalmaskodni a Los Angeles Clippers gárdája. A ka­liforniaiak sorozatban elszen­vedett hét kudarc után nyertek újra a texasi csapat ellen. A Los Angeles-ieknél Darrick Martin és Loy Vaught 20-20 pontjával csapata legjobbjának bizonyult. A Rockets a találkozó utolsó két percében képtelen volt beta­lálni a vendégek gyűrűjébe. Hakeem Olajuwon és Charles Barkley hiába dobott 25, illetve 23 pontot, a Houston négy ponttal alulmaradt ellenfelével szemben. A hazaiak egyébként legutóbbi kilenc mérkőzésük közül haton kikaptak. A Utah Jazz bravúros telje­sítményt nyújtva véget vetett a Miami Heat menetelésének. A floridai csapat sorozatban 14 mérkőzést nyert meg idegen­ben, a mostanit azonban elvesz­tette. A hazai pálya előnyét él­vező Jazz három ponttal le­győzte a Heatet. így továbbra is a Los Angeles Lakers nevéhez fűződik az NBA-csúcs: az 1971/72-es idényben a Lakers egymás után 16-szor diadal­maskodott idegenben. A Salt Lake City-i gárdában Karl Ma­lone 28 ponttal, John Stockton 11 gólpasszal vette ki részét a sikerből. A Miami Heat 1996. november 15-én szenvedett legutóbb vereséget. A Detroit Pistons játékosai közül senki nem nyújtott kima­gasló teljesítményt, ám így is 44 ponttal legyőzte a Toronto Raptorst. A Detroit történeté­ben ez á második legfölénye­sebb diadal. A csúcsot 1987- ben állította föl a Pistons, akkor az Indiana Pacerst 46 ponttal győzte le. Ezúttal Michael Curry volt a Detroit legered­ményesebbje: egyéni csúcsot felállítva 17 pontig jutott. Lind­sey Hunter 15, Joe Dumars és Otis Thorpe 14-14 pontot szer­zett. A Pistons fiatal csillaga, Grant Hill 26 percet töltött a pá­lyán, s mindössze hat pontot dobott. Eredmények: Atlanta Hawks-New York Knicks 88-71, Charlotte Hor- nets-Washington Bullets 93-104, Cleveland Cavali- ers-Indiana Pacers 99-91, Det­roit Pistons-Toronto Raptors 118-74, Dallas Mavericks- Portland TrailBlazers 104—110, Houston Rockets-Los Angeles Clippers 91-95, Milwaukee Bucks-Minnesota Timberwol- ves 91-97, Utah Jazz-Miami Heat 83-80. Csemeczkyn újra kifogott a Duna Az utóbbi időben egyre is­mertebbé vált Csemeczky Attila szombaton Szentend­rénél ismét megpróbálko­zott a jegesedő Duna át- úszásával. A fiatalember kora dél­után szállt vízbe, negyedórát töltött a folyóban, majd a túloldali parttól mintegy tíz méterre befejezte vállalko­zását, felvette az őt kísérő hajó. Tenisz Capriati múltja, jelene és jövője Az amerikai teniszezőnő, Jennifer Capriati pénteken 'sajtótájékoztatót tartott ab­ból az alkalomból, hogy második visszatérését köve­tően először indul a sydneyi nemzetközi tenisztornán, amit még 1993-ban, vissza­vonulása évében sikerült megnyernie. Capriati mostani edzője, az ausztrál Mark Kratzmann teljes mértékben megérti versenyzőjét. — Az előző napokban mást sem hallottam, csak Capriati kábítószeres kor­szakát emlegették. Ez már a múlt, ettől szeretném meg­kímélni Jennifert. Mindent megbeszéltünk egymással, így teljes mértékben megér­tem a fiatal sportolót. Már elég érett, felkészült arra, hogy újra a csúcson legyen. Jennifer Capriati a tavaly októberi chicagói tornán két sima játszmában verte Sze­les Mónikát... Totó A totó 1. heti szelvényén szereplő mérkőzések ered­ményei: 1. Atalanta-Verona 1-0 1 2. Cagliari-Piacenza 1-0 1 3. Fiorentina-Napoli 3-0 1 4. Internazionale-Roma 3-1 1 5. Parraa-Juventus 1-0 1 6. Perugia-Reggiana 1-3 2 7. Udinese-Sampdoria 4-5 2 8. Vicenza-Bologna 2-0 1 9. Cosenza-Ravenna 1-2 2 10. Chievo-Padova 1-1 X 11. Castel di Sangro-Lecce 2-1 1 12. Torino-Reggina 4-2 1 13. Salernitana-Pescara 1-0 1 Plusz 1 mérkőzés: 14. Bari-Palermo 1-1 X Tenisz Hopman-kupa Amerikai siker a döntőben Meglepetéssel zárult a teni­szezők 640 ezer dollár össz­díjazású Hopman-kupája. A vegyes csapatok nem hivata­los világbajnokságaként számon tartott esemény dön­tőjében ugyanis az Egyesült Államok válogatottja 2-1-re legyőzte az esélyesebbnek tartott, harmadik helyen ki­emelt dél-afrikaiakat. Az amerikaiaknál két fiatal szerepelt, a 20 éves Chanda Rubin és a 19 esztendős Justin Gimelstob, akik ráadásul a Hopman-kupa előtt soha nem játszottak még együtt. Most viszont nagyon összeszokot- tan mozogtak a mindent el­döntő vegyespárosban, amely óriási csatát, 1 óra 47 perces küzdelmet hozott. A harmadik szettben az amerikai páros 6:5-nél elvette Amanda Coet- zer adogatását, s ezzel meg­nyerte a tornát. Ezt megelőzően a női egyesben a világranglistán 12. Rubin erőteljes alapvonaljáté­kával 68 perc alatt megadásra késztette Coetzert. A találkozó egyébként igen fordulatos volt, hiszen a két játékos ösz- szesen 13-szor vette el ellen­fele adogatójátékát. A dél-afrikaiak becsület­pontját Wayne Ferreira sze­rezte: esélyeshez méltóan két játszmában verte a világ rang­listán 155. Gimelstobot, aki pályafutása legnagyobb sike­rét érte el Perth-ben. — Azt hiszem, nem rossz eredmény ez azok után, hogy az utolsó pillanatban kerültem a csapatba - jegyezte meg Gimelstob, majd partnere tel­jesítményét méltatta: — Chanda fantasztikus volt, hi­szen mind a négy egyes mér­kőzését megnyerte, s ezzel na­gyon megkönnyítette a dol­gomat. Úgy érzem, az lenne a sportszerű, ha a saját pénzdí­jamból is adnék neki vala­mennyit. Az amerikai kettős egyéb­ként 176 ezer dolláron osztoz­hat, míg a vesztes dél-afrikai­aknak 96 ezer dollár jut. Az Egyesült Államok egyébként először hódította el a Hop- man-kupát, korábban kétszer jutott be a döntőbe, de ott 1990-ben és 1991-ben is alul­maradt. Kiállítás ötvenkét másodperc után Új rekord született az angol labdarúgásban. Az Ever- ton-Swindon Town harmadik fordulóbeli FA-kupa találkozón a vendégcsapat futballistáját, lan Culverhouse-t ötvenkét má­sodperccel a kezdő sípszó el­hangzása után kiállították. Ilyenre korábban nem volt példa az angolok legrangosabb kupasorozatának 126 éves tör­ténetében. Culverhouse azzal „érde­melte ki” a szokatlanul gyorsan felmutatott piros lapot, hogy a büntetőterületen belül szándé­kosan kézzel ért a labdához. A játékvezető a kiállítás mellett 11-essel is sújtotta a vendég- csapatot, a büntetőt az ukrán Andrej Kancselszkisz értékesí­tette. Az Everton végül 3-0-ra diadalmaskodott. Történelmi korcsolyaverseny a holland csatornákon Közel kétmillió ember a helyszínen, további nyolc­millió pedig a televízióban nézte végig szombaton, hogy tizenhatezer vállalkozó kedvű sportember végig­korcsolyázott tizenegy hol­land város befagyott csa­tornáin. A 200 kilométeres táv meg­tétele a leggyorsabbnak, Henk Angenentnek is hat órába és negyvenkilenc percbe telt, de persze sokan akadtak, akik csak a táv egy részén siklottak végig. Az Elfstedentocht nevű hí­res versenyt először 1909-ben rendezték meg a Németalföl­dön, közelebbről a fríz váro­sok között. A jégkorcsolya­versenyre természetesen csak olyankor van mód, amikor jó­val fagypont alatti a hőmér­séklet, és az egyébként hajóz­ható, városon belüli csatornák befagynak. Ez az oka annak, hogy eddig mindössze tizen­négyszer volt példa ilyen eseményre - az utolsót 1985- ben tartották. A ritkán tapasztalható mér­teket öltő fagy egyébként korcsolyapályát csinált a bel­giumi csatomavárosokból is. Bruges-ből kiindulva ezért a belga játékszeretők is hasonló versenyeket tudtak szervezni, igaz, rövidebb távokon, de legalább annyi látványosság­gal és szintén jelentős érdek­lődéssel. S A tokiói műkorcsolyaverseny győztes jégtánc kettőse, Okaszana Griscsuk és Jevgenyij Platov. fotó: feb