Tolnai Népújság, 1996. április (7. évfolyam, 77-101. szám)

1996-04-09 / 83. szám

10. oldal Sport 1996. április 9., kedd Ökölvívó Európa-bajnokság Kovács István Európa-bajnok A hétvégén a dániai Vejlében befejeződött az ökölvívó Eu­rópa-bajnokság. A mieink Kovács István révén egy arany-, illetve Erdei Zsolt ál­tal egy ezüstérmet szereztek vasárnap. A döntők sorát - az Eb napjai alatt először telt ház, mintegy 2000 néző előtt - ukrán-bolgár párharc nyitotta meg, ám a ma­gyarok mindenekelőtt a harma­dik és a kilencedik pár szólítá- sát, Kovács István és Erdei Zsolt szontóba lépését várták. A 25 esztendős Kovács, ő korábban volt világ- és Európa- bajnok, és a szinte napra négy esztendővel ifjabb Malahbetov, az aktuális világ- és Európa- bajnok, óvatos ismerkedésének jegyében telt az 54 kg-osok fi­náléjának első menete. Az első és egyetlen pontot a magyar bokszoló balegyenese jelen­tette. A folytatásban Kokó szuggerált, figyelt, ellépett, de közben azért ütött is, aminek eredményeképpen 3-1-es veze­tésénél kezdődhetett a harma­dik három perc. Amelyet már egészében egy gyors, kiszámít­hatatlanul mozgó magyar és egy passzív, ellenfelével kez­deni mit sem tudó orosz látvá­nya hatotta át. A befejezés pe­dig maga volt a beteljesült ma­gyar álom: Kovács István 6-1- es pontozással nyert, s vette vissza Malahbetovtól az Eu- rópa-bajnoki címet. — Hogy simának látszott kintről a meccs? - kérdezett vissza fellépése után az újdon­sült magyar Európa-bajnok. - Nekem azért nem tűnt annyira annak. Az első menetben volt egy kritikus szakasz is, amiből aztán szerencsére kilábaltam, az orosz nem talált el, s mivel nem értette, hogy miért, telje­sen elbizonytalanodott, onnan­tól már valóban az enyém volt a mérkőzés. Muszáj volt nyer­nem Malahbetov ellen, egyfelől neki, a világbajnoknak akartam megmutatni, hogy én vagyok a .jobb, másfelől magamnak, az értem szurkolóknak bebizonyí­tani, érdemes volt és érdemes tovább is csinálni. Most irány Atlanta, ahol remélem, a folyta­tás is sikeres lesz. Természete­sen rettenetesen boldog va­gyok, hiszen öt év után tudtam végre világversenyt nyerni. Be­bizonyítottam, hogy igen is le­het bízni bennem, tévedtek, akik leírtak. Keményen készül­tem az elmúlt hónapokban, szinte csak vasárnaponként tar­tottam pihenőt, és mindenek­előtt a válogatott szövetségi kapitányának, Öcsi bácsinak, vagyis Szántó Imrének tarto­zom hálával, akinél egy éve edzek. Az ő hite és szakmai se­gítsége, barátaim biztatása is kellett ahhoz, hogy súlycsopor­tomban Európa legjobbja le­gyek megint - hangzott a győz­tesen megvívott ütközet után Kovács István monológja. Szárnyal-e a Madár, azaz tud-e nyerni Erdei Zsolt is? Ez a kérdés lebegett a vejlei sport­csarnok levegőjében, amikor a 75 kg-osok döntőjének résztve­vői szálltak szontóba. Erdei kezdett jobban, vezetett is 1-0- ra, ám a második menettől saj­nos a „vén róka”, a sokkal ta­pasztaltabb Ottke stílusa és tak­tikája jutott érvényre. Jóllehet mindent megpróbált, az első komoly világversenyes finálé­ját vívó magyar öklöző nem tu­dott érdemben mit kezdeni a némettel, aki elíépett, kitáncolt, angolnaként siklott el előle. Ottke óriási rutinjának köszön­hetően 3-1-es pontozással nyert, Erdei Zsolt Európa-baj- noki ezüstérmesként végzett. Forma-1. Hill sikere Buenos Airesben Hill a harmadik futam után 18 ponttal vezet fotó: traco Igazolódott a papírforma: a Forma-1-es autós gyorsasági világbajnokság Argentin Nagydíját, amelynek Buenos Aires adott otthont, a brit Damon Hill, a Williams-Re­nault csapat élversenyzője nyerte meg. Ez volt idei har­madik futamsikere, azaz 1996-ban még nem talált le­győzőre. A brit Damon Hill már zsi­nórban negyedik győzelmét könyvelhette el, hiszen az el­múlt év utolsó futama, az Ausztrál Nagydíj szintén az ő sikerével zárult. Ezúttal egy­általán nem forgott veszély­ben a diadala, az első rajtkoc­kából rajtolt, rögtön az élre állt, s vezető pozícióját ké­sőbb sem engedte át egyetlen riválisának sem. Sokáig a német Michael Schumacher, a világbajnoki címvédő német pilóta szágul­dott közvetlenül mögötte, de a nagy harc elmaradt, mert a Ferrari versenyzője a 46. kör­ben az erőpróba feladására kényszerült, ugyanis megsé­rült járművének a hátsó szár­nya. Egyébként volt két baleset is: előbb az olasz Luca Ba- doer (Forti-Ford) szaltózott egy nagyot, kocsija végül fejre állt, ám szerencsére a vezető megúszta komolyabb sérülés nélkül. Hálát mondhat Fortuna istenasszonynak a brazil Pedro Diniz (Ligier- Mugen Honda) is, akinek pe­dig időben sikerült kimene­külnie az égő járműből. A végeredmény: 1. Damon Hill (brit, Williams-Renault) 1:54:55.322 ó (160.013 km/ órás átlagsebesség), 2. Jac­ques Villeneuve (kanadai, Williams-Renault) 12.167 mp, 3. Jean Alesi (francia, Benetton-Renault) 14.754 mp, 4. Rubens Barrichello (brazil, Jordan-Peugeot) 55.131 mp, 5. Eddie Irvine (brit, Ferrari) 1:04.991 p, 6. Jos Verstappen (holland, Fo- otwork-Hart) 1:08.913 p hát­ránnyal. Kosárlabda NB I., rájátszás az 5-8. helyért Ismét a paksiaknál az előny Atomerőmű SE-Falco KC 94-76 (53-34) Paks, 300 néző. V: Král, Szamos. ASE: Maljkovics (10), Muntean (20/9), Mokos (14/12), Kovacsevics (10), Gu­lyás (25). Csere: Doma (6), Kiss (5), Filótás (4). Edző: Adanko Ferenc, Nagy Gábor. Falco: Pavlovics (17/3), Kál­mán (19/6), JovanovicS (16), Baumgartner (14/6), Csaplár- Nagy (3). Csere: Molnár (3), Pankár (2), Horváth (2), Ka- lamár (-). Edző: Földi Sán­dor. Kitűnően kezdett a hazai együttes, Mokos sorozatban el­ért három triplájával rögtön el­húztak az atomosok (5. perc: 11-3). A folytatásban felváltva estek a kosarak, a paksiaknál ekkor Kovacsevics és Muntean jeleskedett a pontszerzésben, míg a vendégeknél elsősorban Pavlovics talált a gyűrűbe. A hazaiak továbbra is támadólag léptek fel és a félidő közepétől Muntean és Doma kosaraival tovább növelték előnyüket (15. perc: 35-23). A Duna-partiak nagyszerűen hajráztak az első játékrész végén, Gulyás egy­más után szórta a kosarakat, a válogatott center rövid időn be­lül 14 pontot szerzett. Az ASE megnyugtató előnnyel térhetett pihenőre. Szünet után jól kezdtek a vendégek, a házigazdák három percig nem találtak a gyűrűbe. Az eredmény azonban jelentő­sen nem változott, biztosan ve­zetett az atomos gárda (25. perc: 55-39). Adanko mester időt kért, elhatározása hatásos­nak bizonyult, hiszen a hazaiak Gulyás vezetésével ismét nagy különbségű vezetésre tettek szert (30. perc: 71-48). A házi­gazda együttes biztos vezetése tudatában azonban ismét le­blokkolt. Amíg a Duna-partiak két pontot szereztek, addig a Falco Jovanovics és Kálmán ta­lálataival tíz pontot gyűjtött, s ezzel 12 pontra csökkent a szombathelyiek hátránya (35. perc: 73—61). A mérkőzés haj­rájában a cserék sem okoztak csalódást, és hosszú idő után Maljkovics is betalált, így a szombathelyiek nem tudtak kö­zelebb kerülni ellenfelükhöz. A találkozó sorsa már az első húsz perc után eldőlt, a paksiak á második félidőben biztosan őrizték előnyüket. A páros mérkőzés állása: 2-1 az Atom­erőmű SE javára. Kitűnt: Gu­lyás, Muntean, Mokos, illetve Jovanovics, Kálmán, (schmidt) Hivatalos totónyeremények A Szerencsejáték Rt. tájékozta­tása szerint a 14. fogadási heti totó nyereményei a jövedelem- adó levonása után a következő­képpen alakultak: 13 plusz egy találatos szel­vény nem volt. A következő hétre átvitt nyeremény összege nettó 9 585 532 forint. 13 találatos szelvény nem volt. A következő hétre átvitt nyeremény összege nettó 4 012 095 forint. 12 találatos szelvény 4 da­rab, nyereményük egyenként 752 268 forint, 11 találatos szelvény 88 da­rab, nyereményük egyenként 34 194 forint, 10 találatos szelvény 721 da­rab, nyereményük egyenként 6 956 forint. Országos korcsoportos sakkbajnokság Berkes bajnoki bronzérme (Folytatás az 1. oldalról.) Az idén immár ötödik alka­lommal adott otthont az Energetikai Szakképzési Inté­zet a rangos viadalnak. A paksiak rendezésből ismét ki­tűnőre vizsgáztak, ám a házi­gazdák versenyzői a vártnál valamivel gyengébben szere­peltek. A bajnokságon korosztá­lyonként tíz-tíz versenyző állt rajthoz, a bajnoki cím mellett a küzdelem az utánpótlás vi­lág- és Európa-bajnoki kikül­detésért is zajlott,' mivel az első helyért járó magas pont­szám szinte biztos válogatott­ságot jelent. A bajnokság így érthetően szoros eredménye­ket hozott, különösen az idő­sebbeknél folyt kiélezett harc a helyezésekért. Az Atomerőmű SE ifjú sakkozói közül hárman is éremesélyesként ültek asztal­hoz az utolsó fordulóban. A Berkes-Vámos-Papp trióból viszont csupán a 12 éves fiú­knál induló Berkes Ferenc győzött, bronzérmével ő lett a legeredményesebb hazai ver­senyző. A 10 éves Papp Gá­bor és a 14 éveseknél cím­védő Vámos Viktor sajnos el­veszítette utolsó partiját, így az előbbinek a negyedik, az utóbbinak pedig hatodik hely- lyel kellett beérnie. Eredmények: 10 évesek, lányok: Bajnok: Schneider Veronika (Statisztika) 7 pont­tal. Fiúk: Bajnok: Torma Ró­bert (Barcza-BEAC) 7, ... 4. Papp Gábor (Atomerőmű SE) 6 ponttal. 12 évesek, lányok: Baj­nok: Kiss Emese (Barcza- BEAC) 8.5, ... 6. Hum Esz­ter (Gyönk) 3.5, 7. Simon Zsuzsa (Atomerőmű SE) 2.5, 8. Holczer Anett (Atomerőmű SE) 2 ponttal. Fiúk: Bajnok: Antal Gergely (Barcza- BEAC) 7.5,... 3. Berkes Fe­renc (Atomerőmű SE) 5.5, 9. Dósa László (Atomerőmű SE) 3 ponttal. 14 évesek, lányok: Baj­nok: Göczö Melinda (Csepel) 7.5 ponttal. Fiúk: Bajnok: Bokros Albert (Páneurópa Tata) 6.5, ... 6. Vámos Vik­tor (Atomerőmű SE) 5, 10. Tancsa Róbert (Atomerőmű SE) 2 ponttal. 16 évesek, lányok: Baj­nok: Gara Anita (Barcza- BEAC) 8 ponttal. Fiúk: Baj­nok: Horváth Adám (Csuti SK Zalaegerszeg) 7.5, ... 8. Tóth András (Atomerőmű SE) 3.5 ponttal. 18-20 éves lányok: Baj­nok: Szőnyi Kata (Bp. Hon­véd) 7 ponttal. 18 éves fiúk: Bajnok: Kerek Krisztián (Miskolc) 7 ponttal. 20 éves fiúk: Bajnok: Kovács Gábor (Haladás) 6.5 ponttal. A pécsieké a bajnoki cím. Hétfőn eldőlt a női kosárlabda baj­noki cím sorsa, miután a pécsiek - ezúttal hazai pályán - harmad­szor is legyőzték a diósgyőrieket. A döntő harmadik mérkőzésén: PVSK-Dália-Diósgyőri KSK 80-72 (47-34). Pécs, 5500 néző. V: Gencsev, Szlávik. PVSK-Dália: Balázs (14), Sztojkovics (15), Horváth (6), Anitics (27), Vilutyte (14) Csere: Veres (4). Edző: Rátgéber László. Diósgyőri KSK: Balogh (2), Rausch (6), Hard- mon (24), Zsolnay (1), Mosley (24) Csere: Orbán (6), Takács (7), Hollósy H. (-), Tasnádi (2). Edző: Király Sándor. Kézilabda NB I/B. Duna-parti egál Dunaföldvár! VKSE- Dunakeszi 19-19 (12-8) Paks, 150 néző. V: Góg, Hor­váth F. Dunaföldvár: Princ- zes- Dukai 2, Hegedűs 1, Be- sei 2, Orova 6, Dudás 4, Pol­gár 1. Csere: Pálinkás, Mes- tyán (kapusok) Takács 3, Nagy, Flóris. Edző: Orova Tamás. Paks városa egyre in­kább befogadja, megszereti a hazai mérkőzéseit az ESZI- csarnokban játszó dunaföldvári kézilabdásokat. A csapat szponzorainak sorába a minap belépett az Atomerőmű Rt., a cég jelentősebb összeggel tá­mogatja a szakosztályt. A mérkőzés elején fej-fej mellett haladt a két csapat, egyik gárdának sem sikerült nagyobb előnyre szert tennie. A félidő közepén vette át a játék irányítását a Dunaföldvár, Du­dás, Takács és Orova találatai­val a 24. percben már négy gól­lal vezetettek a hazaiak (9—5). Az első félidő utolsó perceiben megpróbált felzárkózni a ven­dégcsapat, de Dukai utolsó má­sodpercben lőtt találatával visz- szaállt a négygólos különbség. Fordulás után kiegyenlítetté vált a játék, de a Dunaföldvár őrizte előnyét, a 45. percben már öt góllal is vezettek a házi­gazdák (16-11). Az utolsó ne­gyedórában egyre jobban ma­gára talált a vendégegyüttes, a dunakesziek kihasználva a ha­zaiak hibáit fokozatosan ledol­gozták hátrányukat. A mérkő­zés utolsó percére egygólosra olvadt a földváriak előnye, s a vendégeknek egy időntúli he­tesből sikerült egyenlíteniük. Biztosnak tűnő győzelmet engedett ki a kezéből a Duna­földvár. A dunakesziek máso­dik félideji játékukkal rászol­gáltak az egyik bajnoki pontra.