Tolnai Népújság, 1995. december (6. évfolyam, 282-305. szám)

1995-12-11 / 290. szám

1995. december 11., hétfő Sport 7. oldal Kosárlabda NB I. Egy tucatnyi dombóvári győzelem Atomerőmű SE-Nagykőrösi KSE 90-82 (41-33). Nagykő­rös, 700 néző. V: Hartyáni, Vasvári. ASE: Maljkovics (30/15), Munteán (2), Kova- csevics (14), Mokos (9/6), Gu­lyás (26). Csere: Siska (5), Dom a (4), Martincsek (-). Edző: Adanko Ferenc. Nagy­kőrös: Ágh (11/3), Mihálovics (22/6), Kocsergin (16), Pász­tor (5), Maleras (14). Csere: Módra (7/3), Szép (3), Vad­kerti (4). Edző: Újhelyi Gá­bor. A mérkőzés elején érezhe­tően mindkét csapat tartott a másiktól. Mindez az ered­ményben is tükröződött, kevés kosár esett, az 5. percben 7-6 az Atomerőmű SE javára. A következő percekben a vendé­gek nagyobb sebességre kap­csoltak, Maljkovics és Gulyás találataival kilenc pontos előnyre tettek szert a félidő kö­zepére: 24—15. Ekkor a házi­gazdák mestere időt kért, s ez mintha egy kissé megzavarta volna a Duna-partiakat. A ha­zaiak áttértek a zónavédeke­zésre, ami eredményesnek bi­zonyult, Mihálovicsék hat pontra megközelítették az ato­mosokat. A 16. percben 34-28 volt az ASE javára. A kiválóan játszó szerb idegenlégiós Malj­kovics kosaraival azonban a félidő végéig növelni tudta elő­nyét az atomos gárda. Szünet után továbbra is „zó- názott” a Nagykőrös, ennek kö­szönhetően konzerválódott a 8-9 pontos különbség a két csapat között. A paksiaknál cse­reként beállt Siska hárompon­tossal nyitott, majd Maljkovics dobott triplát kétszer. Félórányi játékidő után 61-52 az Atom­erőmű SE javára. A második félidő közepén Mihálovics ve­zetésével megpróbált felzár­kózni a vendéglátó együttes, de hátrányukból csak alig tudtak faragni a nagykőrösiek. A 35. percben 72-65-ra vezettek a Duna-partiak. A hajrá érdeke­sen alakult, a paksiak a 38. percben már 18 ponttal vezet­tek (88-70). Ekkor úgy tűnt, nagy különbségű lesz Gulyásék győzelme, de a hazaiak meg­emberelték magukat és zsinór­ban 12 pontot szereztek az utolsó két és fél percben, míg a az ASE-ban csak Mokos talált be. A paksiak végig vezetve, Maljkovics kiváló játékával összességében biztosan győz- . ték le a nagy körösieket. Kitűnt: Maljkovics, Gulyás, Kovacse- vics, illetve Mihálovics, Ko­csergin. Schmidt Ferenc GYSEV Sopron-KSC Szekszárd 104-82 (50-31). Szekszárd, 300 néző. V: Mis- sura, dr. Szakáll. Sopron: Csávás (17), Horváth (2), Wicks (38), Mészáros (24/18), Körmendi (4). Csere: Radnóti (8), Hollós (6), Balogh (5). Edző: Magyar András, Ster- benz Tamás. KSC Szekszárd: Berkó (22/12), Madaras (15/3), Kranyecz (9), Kiefer (6/6), Csák (15). Csere: Szabó M. (5), Bihari (3), Pantalejeva (2), Nagy A. (5/3). Edző: Gu- óth Iván. A zsinórban szerzett vendégkosarakra Madaras dup­lája jelentett némi gyógyírt az 5. percben (8-^4). A házigazdák a találkozó elején hadilábon áll­tak a szerencsével, dobásaik rendre lecsorogtak a gyűrűről. Kiefer triplájával a 7. percben 12-9, all. percben viszont már „tíz közte” (20—10). Ami a sop­roniaknál be, az a szekszárdi­aknál kiperdült, ám a tíz perc alatt szerzett tíz pont így is hi­hetetlenül kevés. A 12. percben Mészáros már a negyedik sze­mélyijét szedte össze, a sopro­niak szorgosan gyűjtögették hi­báikat. A 14. percben Kranyecz egy szép mezőnykosárral 28-16-ra módosította az ered­ményt. A hajrában a hazaiak át­tértek zónavédekezésre, de Wicks-szel továbbra sem tud­tak mit kezdeni, az amerikai center korlátlan „út” volt a pa- lánkok alatt. A 17. percben Berkó második triplájával 41-26, majd az utolsó percben Madaras gyönyörű hármasának tapsolhatott a közönség. Szünet után összekapta magát az addig harmatosán játszó Szekszárd. Kiefer há­rompontosával, majd Bihari és Csák duplájával sikerült fa­ragni a hátrányból (23. perc: 54-40). Két perc múlva a négy személyivel játszó Mé­száros már negyedik tripláját szerezte (63-41). A válasz nem sokáig késett, Berkó egymás után kétszer bizo­nyult eredményesnek távol­ról, és a csereként beállt Nagy A. is beszállt a „hármasver­senybe” (29. perc: 71-53). A hazaiak javuló játékának szólt, hogy a soproniak időt kértek. A 32. percben Mészá­ros dobott ismét triplát, ám továbbra is maradt a 20 pont körüli különbség, a sopronia­kat egyre többször sikerült hibázásra kényszeríteni (35. perc: 87-65). A hajrában ki­hagyott hazai ziccerek borzol­ták a kedélyeket. A 37. perc­ben Mészáros úgy döntött, hogy nem elégszik meg öt há­rompontossal, bedobta hato­dik tripláját (96-69). A talál­kozó végén egyre kevesebbet törődtek a csapatok a védeke­zéssel, Hollós a 39. percben megszerezte csapata századik pontját. A gyorsan, korszerűen ko­sárlabdázó, klasszissal jobb soproniak már az első félidő­ben eldöntötték a mérkőzés sorsát. Kitűnt: Wicks, Mészá­ros, Csávás, illetve Madaras, Csák, Berkó. -teszi­NBI/B. Dombóvári VMSE-Fehér- vár KK 89-83 (46-35). Szé­kesfehérvár, 200 néző. V: Bendly, Tari. Dombóvár: Kozma (12/3), Erupkin (9/3), Kis S. (20), Kovács N. (10), Kis A. (24/6). Csere: Kerényi (-), Halmai (11/3), Bosznai (3). Edző: Molnár István. Székesfehérvár: Kertész (12/9), Tánczos (19/12), Rajkó A. (11), Kablar (26), Veres K. (13). Csere: Veres M (2), Gombos (-). Edző: Zsigmond Mihály. Jól kezdett a Dombó­vár, három perc után már 5-0-ra vezettek a vasutasok. Sajnos a já­tékvezetők rendkívül sok szemé­lyi hibát fújtak, ennek eredmé­nyeképpen Erupkint később le is kellett cserélni. Ami a játékot il­leti, különösen Kis A. volt ele­mében, a hazaiak nem tudták tar­tani, sorra dobta pontjait. Triplát, duplát, büntetőt egyaránt biztos kézzel értékesített (9. perc: 18-14). Kis A. második triplája után 21-14, majd Kis S. fantasz­tikus szerelését követően a 13. percben már 29-18. A vendégek remekül védekeztek, a fehérvá­riak kénytelenek voltak kikérni második idejüket is, azonban ez sem segített, mert Halmai is ha­marosan triplát dobott. Negyed­órányi játék után már 13 pontra nőtt a különbség (36-23). A fél­idő hajrájában felváltva estek a kosarak, a játék ekkor a kosár­labda minden szépségét felvo­nultatta. Előbb Kis A. zsákolt egy óriásit, majd az utolsó má­sodpercben Kertész a saját térfe­léről talált be. Szünet után Erupkin helyén Bosznai kezdett. Kis A.-t rend­kívül szigorúan őrizték a haza­iak, szerepét ikertestvére vette át, aki egyre-másra szerezte a pon­tokat (25.perc: 57-43). A dom­bóváriak kiválóan védekeztek, a hazaiak három percen keresztül képtelenek voltak kosarat dobni (28. perc: 66-46). A vasutasok húszpontos előnyük birtokában kiengedtek, a fehérváriak viszont továbbra is szívósan küzdöttek. Egy-két eladott dombóvári labda sikeres fehérvári tripla, és a 36.percben máris 76-65. Az utolsó percek váratlan izgalmak­kal szolgáltak, mivel a fehérvári házigazdák hat pontra feljöttek. A vendégek sikeresen értékesí­tett büntetőinek köszönhetően azonban maradt a hatpontos dombóvári előny. Nagyon fontos mérkőzést nyert a DVMSE, sorozatban ti­zenkettedszer nem talált legyő­zőre a csapat. Kitűnt: Kis A„ Kis S., Bosznai, illetve Kertész, Kab­lar. Dr. Berta Bálint Az amerikai Wicks (10-es) kimagaslott a mezőnyből fotó:GK Sakk Molnár „fényes” sikere Molnár Béla az első Kék Fény verseny győztese FOTÓ: GK Tegnap ért véget Szekszárdon a Tolna Megyei Rendőr Sak­kegylet által rendezett Kék Fény nyílt egyéni verseny. Az elmúlt két hétvégén megren­dezett viadalon egyúttal a megyeszékhely városi baj­noki címéért is folyt a küzde­lem. A Tolna Megyei Rendőr- ' főkapitányság művelődési házában a huszonnyolc induló hét fordulós svájci rendszerű versenyben mérte össze ere­jét. A „Kék Fényen” 10 FIDE Élő-pontszámmal rendelkező sakkozó ült asztalhoz. A hagyományteremtő szándékkal idén útjára indított versenyt Alex Runic részvé­tele tette nemzetközivé. Az ausztrál fiatalember rokonlá­togatásra érkezett Szek- szárdra, a felesége ugyanis helybéli illetőségű. A Népúj­ságban olvastak a versenyről, s Alex, miután Ausztráliában már tíz éve versenyez, úgy gondolta, élve a lehetőséggel ittléte alatt hazánkban is pró­bára teszi tudását. A magyar- országi bemutatkozás jól si­került, hiszen a számára erős­nek számító mezőnyben a ha­todik helyet csípte meg. A nyílt versenyen a paksi Molnár Béla szerezte meg az elsőséget és nyerte el Cseh Gábor festőművész „Vihar után” c. alkotását. A második helyen a győztessel remiző debreceni Borsavölgyi Tamás végzett, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára a 14 éves faddi Tóth András állha­tott. Szekszárd város bajnoka az idei esztendőben a decsi Papp Csaba lett, aki 4,5 pontot gyűjtött a fordulók során. A BM, a Megyei Önkor­mányzat, a Megyei Rendőr­főkapitányság, az ORFK, a Valum Cos Kft. és a Vetőmag Kereskedőház-Üzletház Kft. által felajánlott értékes díjakat dr. Berta Attila dandártábor­nok, megyei rendőr-főkapi- 'tány adta át. Eredmények, nyílt ver­seny: 1. Molnár Béla (Atom­erőmű SE), 2. Borsavölgyi Tamás (Debrecen RK) 6,5-6,5, 3. Tóth András (Atomerőmű SE), 4. Nagy Sándor (Debrecen RK), 5. Berta Tibor (Atomerőmű SE), 6. Alex Runic 4,5-4,5 ponttal. A legjobb női versenyző­nek Molnár Máriát (Rendőr SE) választották. A legjobb if­júsági versenyző Tóth András (Atomerőmű SE), a szek­szárdi Rendőr SE legeredmé­nyesebb versenyzője Majnay Antal lett, míg a legifjabb in­dulóként a gyönki Fehér Zsolt vehetett át különdíjat. Városi bajnokság: 1. Papp Csaba (Decs) 4,5, 2. Szuhai Balázs, 3. Heilig Zoltán (KSZE Szekszárd), 4. Majnay Antal (Rendőr SE Szekszárd) 4-4, 5. ifj. Paszler József (KSZE Szekszárd), 6. Prant- ner János (Rendőr SE Szek­szárd) 3,5-3,5 ponttal. Totó A totó 49. heti szelvényén szereplő mérkőzések ered­menyei: 1. Schalke 04-Bremen 2-1 1 2. Freiburg-Dortmund 0-1 2 3. Düsseldorf—B. München 0-2 2 4. Kaisersl.-Leverkusen 1-0 1 5. Karlsruhe-Stuttgart 1-2 2 6. München-M.gladbach 4-0 1 7. Cagliari-Atalanta 2-0 1 8. Cremonese-Bari 7-1 1 9. Fiorentina-Udinese 3-0 1 10. Padova-Internazionale 2-1 1 11. Parma-Lazio 2-1 1 12. Sampdoria-Juventus 2-0 1 13. Torino-Piacenza 4-2 1 Plusz 1 mérkőzés: 14. FC Köln-Rostock 3-0 1 Kézilabda NB I/B. Egygólos dunaföldvári vereség az őszi idényzárón Tököl-Dunaföldvári VKSE 20-19 (10-10). Tököl, 700 néző. V: Harangozó, Nedo- varszki. Dunaföldvár: Princzes- Dukai 1, Hege­dűs, Besei 2, Györkő 3, Orova 3, Szauter 3. Csere: Princz, Flóris 1, Takács 4. Edző: Orova Tamás. A 300- szoros válogatott Kovács Pé­tert nélkülöző tököliekhez a pontszerzés reményében utazhatott a dunaföldvári le­génység. A találkozó elejétől végig fej-fej mellett haladtak a csapatok. A szoros küzde­lemben egyik együttes sem tudott jelentősebb előnyt ki­harcolni. A második félidő közepén két góllal, 15-13-ra vezetett a VKSE. A hazaiak azonban előbb egyenlítettek, majd megfordítva a mérkőzés állását 18-17-re átvették a vezetést. A dunaföldváriak óriási egyenlítési lehetőséget hibáztak az utolsó percben. Kritikus pillanatban, nyolc másodperccel a lefújás előtt hétmétereshez jutottak Oro- váék, ám a vendégek kihagy­ták a büntetőt, így egygólos vereséget szenvedtek a Tököl otthonában. Az őszi idényzárón fontos pontszerzési lehetőséget sza­lasztottak el a dunaföldváriak. Játékuk alapján a vendégek mindenképpen rászolgáltak volna a pontszerzésre. A Labdarúgás Világnapját ünnepelték Az ENSZ megalakulásának 50. évfordulója tiszteletére a Nem­zetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) úgy határozott, hogy a világ országaiban december 9- én ünnepeljék a Labdarúgás Vi­lágnapját. így volt ez Budapes­ten is, ahol a Magyar Labda­rúgó Szövetség szombaton 14 órától a Fáy utcai sportcsar­nokban színes programokkal várta a futball szerelmeseit. Megnyitó beszédében Berzi Sándor, az MLSZ főtitkára megemlítette, hogy az ese­ménnyel a Magyar Labdarúgás Napját is ünnepük, amely ere­detileg a londoni 6:3-as győze­lem emlékére november 25., de ezúttal az ENSZ tiszteletére el­csúsztatták az időpontot. A Fáy utcai sportcsarnokban megje­lent Világosi Gábor, a Belügy­minisztérium államtitkára, dr. Úrvári Sándor, a sportot fel­ügyelő belügyminiszter, Kuncze Gábor tanácsadója és Greminger János, az OTSH el­nökhelyettese. A program a Debreceni Olasz Focisuli és a Budapesti FC gyermekcsapata­inak bemutató mérkőzésével kezdődött, melyet az Arany­csapat legendás balösszekötője, az ezredessé előléptetett Puskás Ferenc vezetett. A Fáy utcai labdarúgó gálán megmérkőztek egymással az FTC, az ÚTÉ, a ZTE és a Deb­receni VSC csapatának szurko­lói, s pályára lépett az újság­írók, a színészek, a rendőrök és a jogászok válogatottja is. A gyengébbik nem képviselői sem maradtak ki az eseményá­radatból: az APEH és a rendőr­ség női csapata is összemérte erejét. A Labdarúgás Világnapja al­kalmából kitüntetésekre is sor került a Fáy utcában. Az után­pótlás szakágvezetők szavaza­tai alapján Dvéri Zsoltot, a Fe­hérvár Parmalat FC játékosát választották az év ifjúsági lab­darúgójává, jutalma egy színes televízió lett. Összesen tizennégyen kapták meg a „A Magyar Labdarúgá­sért” emlékérmet, melyet olyan személyeknek ítéltek oda, akik hosszú ideje társadalmi mun­kában tevékenykednek a labda­rúgásért. A kitüntetéseket Benkő László, a Magyar Lab­darúgó Szövetség elnöke nyúj­totta át. Többek között az emlékérem bronzfokozatát vehette át Hó- mann Sándor, a Tolna megyei Labdarúgó Szövetség Fegyelmi Bizottságának elnöke is.