Tolnai Népújság, 1995. május (6. évfolyam, 101-126. szám)

1995-05-22 / 118. szám

8. oldal Sport 1995. május 22., hétfő Labdarúgó NB III. Gólkülönbséget javított az UFC Kézilabda NB I. Szezonzáró ellentétes félidőkkel UFC Szekszárd-Letenye 6-0 (2-0). Szekszárd, 200 néző. V: Böröczi. Szekszárd: Cziráki- Novák, Éger, Kovács (Kara), Hanák- Nagy (Veszter- gombi), Horváth, Mészáros, Andi- Galambos, Volár (Gyén). Edző: Kniesz Mátyás. Letenye: Lepár- Tóth Z., Kollár, Adorján G.- Sánta (Révész), Adorján F., Somo­gyi, Farsang, Kramarics- Dobos, Rostás (Kovács K.). Edző: Szabó Ferenc. A 30. percben Volár remekül ugratta ki Galambost, aki kapura hú­zott, majd 14 méterről a jobb alsó sarokba bombázott. 1 -0. A 35. percben Mészáros szögletét Novák a vetődő Lepárt érintve fejelte a hálóba. 2-0. A 67. percben Eger szép szóló után a kapu közepébe helyezett. 3-0. A 70. percben Andi növelte csapata előnyét. 4-0. A 80. percben Galambos fejese a ka­pufáról kiperdült, Andi két lé­pésről a hálóba helyezte a lab­dát. 5-0. A 87. percben a meg­torpant letenyei védők hibáját Galambos használta ki. 6-0. Nehezen kapott lábra az UFC, de aztán - különösen szünet után - sorozatban alakí­totta ki helyzeteit, s ha azokat mind kihasználja, nagyobb kü­lönbséggel is nyerhetett volna. Jók: Cziráki, Eger, Mészáros, Kara, Andi, illetve Dobos, Kramarics. (fekete) Bátaszéki SE-Bonyhádi SE 2-2 (1-0). Bátaszék, 600 néző. V: Barna. Bátaszék: Kocsis- Bojás, Makk, Scheppi, Izsák- Brecska, Pozsár, Kőkuti- Bo- zsolik, Horváth, Pankovics. Edző: Fiáth Tamás. Bony- hád: Bogaras- Szabó, Sztoics, Stumpf, Guzorán- Palkó (Il­lés), Darabos, Szlama- Babai (Pfeifer), Kiss, Baumann (Zsilka). Edző: Kiss János. A pályaválasztó Bátaszék kétszeri előnyét sem tudta megtartani a mezőnyben jól adogató bony­hádiakkal szemben. G: Izsák, Bozsolik, illetve Palkó, Kiss. Jók: Izsák, Kocsis, Pankovics, illetve Szlama, Babai, Kiss. Illés Béla Balatonföldvár-Gerjen 2-0 (1-0). Balatonföldvár, 100 néző. V: Czakó. Balatonföld­vár: Kovács J.- Vörös, Belez- nai, Farkas, Kovács A.- Soós, Chezán, Héjjas (Grúber), Bé­res (Németh)- Kalmár, Túri (Szabó). Edző: Karasz János. Gerjen: Blazsó- Fodor, Gye- nis, Kiss, Szabó L.- Somogyi, Farsang, Taba, Nagy (Szabó T.)- Kulcsár (Tóth), Pusztai (Varga). Edző: Teszler Ven­del. Az igen jó iramú, de nem túl magas színvonalú mérkőzé­sen a hazaiak teljesítményén látszott, hogy tartalékosán ját­szottak. Ennek következtében csak nehezen tartották otthon a három pontot, melyről sokáig úgy látszott, hogy egy öngólnak köszönhetnek. G: Kiss 20. perc (öngól), Soós 90. perc. Jók: Farkas, Kovács A., illetve Bla­zsó, Somogyi, Farsang. Jutási Róbert Kisdorog-Rákóczi KFC 1- 1 (0-0). Kisdorog, 300 néző. V: Berki. Kisdorog: Kiss- Viszmeg, Horváth P., Vecsei, Varga- Endeli, Mácsik, Stölkler Á. (Stölkler R.), Bo­ros- Óber (András), Bíró. Edző: Horváth Péter. Rákóczi KFC: Milinte- Kiss, Deme, Itvás, Szabó M.- Süveges, Mező, Horváth Z., Lugovsz- koj (Pruckner, Nagy G.)- László (Pammer), Csernyi- enkó. Edző: Horváth Lajos. A 19. percben a kitörő Bírót a 16-oson belül buktatták, ám a játékvezető sípja néma maradt. A 34. percben Kiss felrúgta Stölkler Á.-t, villant a piros lap. A 60. percben Mácsik labdájá­val Óber tört kapura, de a lövés pillanatában a védők fellökték, 11-es. A büntetőt Bíró értékesí­tette. 1-0. A 64. percben Süve­ges feldobta magát a 16-oson belül, s a játékvezető nagy meg­lepetésre büntetőt ítélt, melyet Horváth Z. értékesített. 1-1. A rendkívül mély talajon le­játszott találkozón a házigazdák minden tekintetben megérde­melték volna a győzelmet. Jók: Vecsei, Endeli, Boros, illetve Milinte, Itvás, Mező. Varga Ferenc További eredmények: Bala- tonlelle-Nagyatád 2-0, Barcs- DD Gáz 1-2, Komló-Marcali 5-1, Sellye-Bóly 4-1. Andi elől ment Lepár, a letenyeiek kapusa FOTÓ: GOTTVALD Navarrete harmadik Madridban A spanyol fővárosban rendez­ték meg a hágai vívó vb előtti utolsó kard Világ Kupa-viadalt. A VK pontversenyének legjobb 32 helyezettje közül csak Szabó Bence és Ferjancsik Domonkos nem vett részt a küzdelmekben. Navarrete József viszont reme­kül állta a „sarat”, csak az elő­döntőben lehetett őt megállí­tani, így végül bronzérmet szerzett. Eredmények, elődöntő: Ki­rijenko (orosz)-Wiesinger (német) 15-12, Terenzi (olasz)-Navarrete 15-12. Döntő: Kiríjenko-Terenzi 15- 12. Szigma-Szekszárd KSC- BHG SE 22-15 (8-9). Népli­get, Építők-csarnok, 200 néző. V: Ladiszlai, Tavarnay. Szigma-Szekszárd: Böcking- Csáki 1, Jancsarova 5 (3), Sklar 5, Dejtári 3 (1), Mácsai 5, Bálintné 3. Csere: Flick (kapus). Edző: Pánczél Bara­bás. BHG SE: Háromsitzné- Molnár 1, Hidegh 4, Tóth 2 (1), Csernus 1, Gábor 6 (3), Garay 1. Csere: Veréczi (ka­pus), Bezerédi. Edző: Bencsik Ottó. Atlövés-gólokkal indult a találkozó, fővárosi részről Gá­bor, a szekszárdiak közül pedig Jancsarova és Mácsai jeleske­dett. A 3. percben a vendégek szlovák idegenlégiósa büntetőt értékesített: 3-2. Hamar válto­zott azonban a játék képe. Em­berhátrányba került a Szigma, ezt kihasználták a hazaiak, s Gábor, valamint Csernus talála­taival egy perc alatt megfordí­tották a mérkőzés állását. Ettől kezdve fej-fej mellett haladtak a csapatok, a félidő derekán 6­6-ra állt a párviadal. Nagy hiba­százalékkal játszott mindkét gárda, eladott labdák, kihagyott helyzetek jellemezték a talál­kozó ezen időszakát. A játék­rész finisében, 8-8-as állásnál többször is megszerezhették volna a vezetést Csákiék, de rendre „elszórakozták” a jobb- nál-jobb helyzeteket, Jancsa­rova pedig büntetőt hibázott. Törvényszerűen jött a BHG vá­lasza: Hidegh góljával ők tér­hettek előnnyel pihenőre. A térfélcserét követően Hi­degh növelte csapata előnyét, de az ellentámadásból Mácsai visszaállította a félidei különb­séget. Mindkét együttes meg­próbálta „kihúzni” riválisa mé­regfogát: Sklar Gábor, Hidegh pedig Jancsarova őrzésére „szakosodott”. Úgy tűnt, a szü­netben alapos fejmosást kaphat­tak a szekszárdi lányok, hiszen tűzbe jöttek, s a 33. percben végre kiegyenlítettek: 11-11. Kezdett felforrósodni a levegő - az amúgy igencsak hűvös - csarnokban. A 37. percben Má­csai ötödször volt eredményes, s ezzel végre ismét a Szigma vezetését regisztrálhatta az eredményjelző. A „hetesölő’ Flicknek köszönhetően nem tudtak kiegyenlíteni a házigaz­dák, sőt Dejtári okos találatával már két gólra nőtt a két együttes közötti különbség. Ekkor - ért­hetetlenül - megtört a vendé­gek lendülete, így a 42. percben ismét kiegyenlített a BHG: 14- 14. Eseménytelenségre egyálta­lán nem panaszkodhattak a szurkolók, hiszen Sklar szép­ségdíjas gólja ismét a Szigmát juttatta vezető pozícióba. In­nentől kezdve aztán nem volt megállás: sorra érte el találatait a Szekszárd, Böcking remekül védett, s így az 53. percben már 18-14-re elhúztak a vendégek. A fővárosiak a véghajrára telje­sen elkészültek erejükkel, így végül Mácsaiék magabiztos győzelmet arattak. Az első félidőben - nem túl­zás - NB Il-es színvonalat pro­dukáltak a csapatok. A fordu­lást követően azonban a Szigma bebizonyította, hogy ebben a bajnokságban nem vé­letlenül kerülte el a kieső és osztályozós helyeket, így a le­fújást követően szurkolók és já­tékosok együtt, skandálhatták, hogy: „Tizedik hely! Tizedik hely!”. Jók: Sklar, Mácsai, Böcking, Flick, illetve Hidegh. Lódi Renáta Atlétika Ngugi vasárnaptól újra futhat A Nemzetközi Amatőr Atléti­kai Szövetség (IAAF) Tanácsa egyöntetűen - ez 23 „igen” szavazatot jelent - úgy döntött, hogy a kenyai John Ngugi is­mét versenyezhet. Az afrikaiak ötszörös mezei- futó-világbajnoka, 5000 méte­res olimpiai bajnoka 1992 feb­ruárjában megtagadott egy doppingpróbán való részvételt. Ekkor és emiatt eltiltották, ám azóta tisztázódott, hogy az ügyben egyáltalán nem bűnös. Vasárnaptól Ngugi újra futhat, ha akar. Az IAAF Tanácsa úgy dön­tött, megfellebbezi azon német polgári bírósági verdiktet, amely fölmentette a német vág­tázónő Katrin Krabbét a dop­pingvádak alól. A Tanács to­vábbra is úgy véli, Krabbe vét­kes Clenbuterol használatában. Az orosz Ljudmila Narozsi- lenko azt kérte, az eredetileg négy évre kiszabott eltiltása hátralévő részét (két éve nem verseng az atlétanő) törölje a Tanács. A válasz: nem. Naro- zsilenko ugyanolyan „csatát” nyert hazájában, mint Krabbe. Az orosz bíróság azt az ítéletet hozta, hogy az IAAF ok nélkül tiltotta el négy esztendőre őt. Egy másik vasárnapi döntés: két kenyai, Wilson Kipketer Kosgei és Robert Kiplagat dán színekben versenghet, mert 1990 november 30. óta Dániá­ban élnek mindketten. Az 1997-es világbajnokság megrendezésére (Mexikó visz- szalépett) hivatalosan öt város - Madrid, Athén, Stanford (Egyesült Államok), Új-Delhi és Helsinki - jelentkezését fo­gadta el a Tanács. Tenisz Hunguest-Westel 900 Open Köves és Markovits búcsúzott Egyetlen magyar sportoló sem jutott túl a Hunguest-Westel 900 Open százezer dolláros férfi tenisz challenger verseny selejtezőjén. A szombati mű­sort elmosta az eső, így vasár­nap erőltetett menetben halad­tak a párok. A nyitó fordulóban Marko­vits László két játszmában győ­zött György Tamás ellen, mi­közben a másik honi Davis Kupa-játékos, Köves Gábor - szintén két szettben - kikapott a román Sabautól. A következő fordulóban Markovits is bú­csúra kényszerült: nem bírt az ausztrál színekben versenyző E. Ilie-vel. A 32-es főtáblán tehát nem nőtt a magyar résztvevők száma, azaz a harmadik kiemelt Noszály Sándor és a három „szabadkártyás” - Nagy Viktor, Lukács Iván, Kisgyörgy Ger­gely - próbálhat csak szeren­csét hétfőtől. A sorsolás szerint Lukács Iván az első kiemelt dán Federic Fetterleinnel kezd, Noszályra a perui Alejandro Aramburu vár, Nagy Viktor a spanyol Carlos Gomez-Diazzal mérkőzhet. Ők egyébként va­lamennyien a felső ágon van­nak, míg Kisgyörgy „alulról” rajtol, és ha túljut az osztrák Bernd Haberleitneren, akkor a N. Marques-J. Cunha-Silva portugál házirangadó győztesé­vel küzdhet a nyolc közé kerü­lésért. A selejtező magyar vonat­kozású eredményei, 1. for­duló: Sabau (román)-Köves 7:5, 6:4, Markovits L.-György T. 6:2, 7:6. 2. forduló: E. Ilié (ausztrál)-Markovits L. 7:5, 6:4. Totó A totó 20. heti szelvényén szereplő mérkőzések ered­ményei: 1. Békéscsaba-Kispest 3-3 x 2. Sopron-DVSC 1-1 X 3. Stadler FC-Csepel 0-0 x 4. Bochum-Stuttgart 4-0 1 5. Dresden-Schalke 04 2-1 1 6. Duisburg-K. lautern 3-2 1 7. Freiburg-Dortmund 1-1 X 8. Bari-Roma 2-2 x 9. Cremonese-Padova 3-0 1 10. Genoa-Foggia 3-0 1 11. Lazio-Sampdoria 1-0 1 12. Juventus-Parma 4-0 1 13. Napoli-Milan megáll, er. x Plusz 1 mérkőzés: 14. Reggiana-Brescia 2-0 1 Férfi kézilabda világbajnokság, Izland A francia együttes a dobogó csúcsán Az utolsó két helyosztóval va­sárnap Reykjavikban befeje­ződött a 24 válogatottat felvo­nultató 14. férfi kézilabda vi­lágbajnokság, amely egyben olimpiai selejtező is volt. A 15 napos csúcstalálkozón részt vettek a magyarok is, ám szá­mukra a reméltnél lényegesen korábban, a csoportküzdelmek zárása után véget ért a mérkő­zéssorozat; meg kellett elé­gedniük a 17-24. helyezéssel. A „bronzcsata” a jóval esé­lyesebbnek tartott svédek si­kerével zárult, így a skandiná­vok „lemásolták” két évvel ezelőtti teljesítményüket, lega­lábbis ami a végső helyezésü­ket illeti. A németeknek sem kell különösebben szomor- kodniuk, hiszen 1978 óta nem végeztek ilyen előkelő helyen. Azt már a döntő előtt tudni le­hetett, hogy új név kerül fel a világbajnokok listájára, hiszen eddig sem a franciák, sem a horvátok nem diadalmaskod­tak a sportág csúcstalálkozó­ján. Az elmúlt évek eredmé­nyei alapján egyértelműen a franciák tűntek az esélyesebb­nek; az 1992-es olimpián harmadikok, a két évvel ez­előtti vb-n pedig ezüstérmesek voltak. Ezzel szemben a hor­vátok neve mellett „csak” a tavalyi EB-n kivívott harma­dik helyezés állt. Eredmények, a 3. helyért: Svédország-Németország 26- 20 (11-9). A döntőben: Fran- ciaország-Horvátország 23- 19(11-6). A franciák a vártnál jóval könnyebben nyerték a finálét, a horvátok fáradt, kimerült já­tékosok benyomását keltették. A 14. férfi kézilabda vb végeredménye: 1. Franciaor­szág, 2. Horvátország, 3. Svédország, 4. Németország, 5. Oroszország, 6. Egyiptom, 7. Svájc, 8. Csehország, 9. Fe­héroroszország, 10. Románia, 11. Spanyolország, 12. Koreai Köztársaság, 13-16. Algéria, Izland, Kuba, Tunézia, 17-14. Brazília, Dánia, Egyesült Ál­lamok, Japán, Kuvait, Ma­gyarország, Marokkó, Szlové­nia. A világbajnokságról az első hét helyezett szerzett jogot az atlantai nyári ötkarikás játé­kokon való indulásra. Asztalitenisz NB I A, rájátszás Az 5. helyért játszanak Statisztika-Metalloglobus- Húsipari SE Szekszárd 10:0. A szekszárdiak nem voltak egy súlycsoportban a fővárosiakkal. Győztesek: Wirth V., Wirth G., Fazekas, Palina 2-2, Wirth G.-Éllő, Tóth-Wirth V. páro­sok. Orosházi MTK-Húsipari SE Szekszárd 10:3. A 2. hely megszerzése volt a tét. Győ­zelmükkel az orosháziak a Sta­tisztika mögött másodikként ju­tottak az elődöntőbe. Győzte­sek: Molnár Z. 3, Harsányi, Pidl 2-2, Molnár E„ Pidl-Mol- nár E., Molnár Z.-Harsányi pá­rosok illetve Gyurik, dr. Zsem­lye, Andrics. Postás SE-Tolnai SE 10:3. A kiegyensúlyozottan játszó budapestiek főként Gazsi és Vachovcová nagyszerű telje­sítményével megérdemelt győ­zelmet arattak és ezzel bevere- kedték magukat az elődöntőbe. Győztesek: Gazsi, Vachov­cová, Erdős, Popovici 2-2, Gazsi-Demeter, Vachov- cová-Erdős párosok illetve Bolvári 2, Balogh. BSE In-Kal-Tolnai SE 10:7. A tolnaiaknál dr. Bolvári nagyszerű teljesítménye is ke­vés volt a sikerhez. Győztesek: Szigeti 3, Kusch, Kovács, Si­mon 2-2, Gujdár-Szvitán páros illetve dr. Bolvári 4, Herczig J. 2, Herczig J.-dr. Bolvári páros. Csoportjában a Húsipari SE és a Tolnai SE egyaránt a 3. he­lyen végzett. A két Tolna me­gyei csapat egymás között dönti el az 5-6. hely sorsát.