Tolnai Népújság, 1995. január (6. évfolyam, 1-26. szám)

1995-01-30 / 25. szám

1995. január 30., hétfő Sport 7. oldal Kosárlabda NB I. Drámai véghajrá Szombathelyen Kerényi (Dombóvári VMSE) kosárra tör a fehérváriak ellen Sportvilág Genova. Tragédia árnyé­kolta be az olasz A-osztályú labdarúgó-bajnokság va­sárnapi, 18. fordulójának történéseit. Genovában a Genoa - Milan bajnoki előtt halálra késelték a 25 éves Vincenzo Spagnolót. A hírt a félidőben a hangosanbe­szélő bejelentette. Ez durva hiba volt, mert a 0-0-ra álló mérkőzést nem tudták foly­tatni. A genovai drukkerek üvegeket dobáltak a Milan- szurkolók közé, kiadós tö­megverekedés kezdődött. Annak során a hazaiak „Gyilkosok, gyilkosok” skandálással próbálták meg- félelmíteni a milánóiak tá­mogatóit. A játékvezető ügy látta (nagyon helyesen), hogy a második félidőt ilyen hangulatban nem lehet leját­szani; 0-0-lal „zárt” a két gárda 45 perc után, a mér­kőzés tehát félbeszakadt. A verekedések következmé­nyeként további tíz drukker került kórházba. Rió de Janeiro. A brazil Flamengóban, új klubjában nem túl nagy sikerrel mu­tatkozott be Romário. A vi­lágbajnok brazil válogatott támadója az Uruguay elleni barátságos találkozón (1-1) cserét kért, mert a gyomrára kapott egy ütést. A vasár­napi brazil lapok szerint Romário túlzottan idegesen futballozott, minden áron bizonyítani kívánt. Ilyenkor pedig ritkán játszik jól egy csatár. A Jomal do Brasil szerint „csak kis dolgokat művelt” a játékos ezen az összecsapáson. Romário a hétfői Flamengo - Volta Redondo riói állami bajnoki mérkőzésen nem is játszik. London. Végre megszólalt Alex Ferguson is! A szerdai Crystal Palace - Manchester United angol labdarúgó- bajnoki találkozón egy né­zővel szemben súlyos sport­szerűtlenséget elkövetett Eric Cantona „főnöke” a Sunday Timesnak nyilatko­zott. A manchesteri vezető­edző szerint Cantona az edzéseken igen kellemes, jólnevelt ember benyomását kelti. Soha semmi baj nem volt vele, talán még feltű­nően csöndes is a francia futballista. - Ez a kettősség okozhatott valamiféle lelki egyensúly-billenést szerdán - mondta Ferguson. - A zárkózott játékost annyira felbőszíthette kiállítása, hogy a benne dúló energiát kívánta így „fölszabadí­tani”. Lélektanilag csakis így magyarázható az a kungfu-rúgás. Szombathelyi SE-KSC Szek- szárd 72-71 (39-36). Szom­bathely, 600 nézó'. V: Benc­zúr, Kovács Z. Szombathelyi SE: Szumnyikova (29/9), Ede- lényi (5/3), Kormány (4), Horváthné (29/15), Mihályka (1). Csere: Bokor (-), Hollósy K. (4). Edző: Szalai János. KSC Szekszárd: Madaras (17/9), Králik (9/3), Kranyecz (13/3), Nagy A. (-), Gabidu- lina (16/3). Csere: Berkó (4), Badics (12). Edző: Murvai Árpád, Christián Anikó. Amolyan csakazértis hangu­latban lépett parkettára a szek­szárdiak létszámát és magassá­gát tekintve is „mini” együt­tese. Mindkét csapat nagy len­dülettel kezdett. Gabidulina triplájával és Králik szép tem­pódobásával köszöntek be a vendégek. A hazaiak sztárja, Szumnyikova azonban hason­lóan szép találatokkal válaszolt. Folytatódott a triplapárbaj: előbb Horváthné, majd Mada­ras és Kranyecz talált be távol­ról. Az 5. percben 11-11-nél megtorpantak Madarasék és a házigázdák három perc alatt tíz ponttal megugrottak. Murvai edző ekkor időkéréssel ren­dezte a sorokat és rövidesen ismét a KSC vette át a vezetést. 23-25. Továbbra is igen nagy iramot diktáltak a csapatok és a kiegyenlített küzdelemben fel­váltva estek a kosarak. A félidő utolsó percében Szumnyikova és Horváthné eredményességé­nek köszönhetően a hazaiak térhettek előnnyel pihenőre. Ugyanott folytatódott a má­sodik játékrész, ahol az első abbamaradt, nyílt sisakkal ját­szott mindkét gárda. A 24. percben Králik és Badics pont­jait követően ismét a vendé­geknél volt az előny. 41—43. Igen látványos mérkőzést látha­tott a szépszámú közönség, mi­közben a Szekszárd tartotta mi­nimális előnyét. A szombathe­lyieknek csak az utolsó perc kezdetén sikerült egyenlíteni. 69-69. A drámai végjátékban Gabidulina találatával a szek­szárdiaknál elérhető közelségbe került a győzelem, de a vége előtt hat másodperccel Hor­váthné sarokból dobott ötödik triplája után a hazaiak örülhet­tek. Végig nagy iramú, fordula­tokban gazdag mérkőzésen drámai csatában vesztet a KSC. Veresége ellenére emelt fővel távozhat a vasi fővárosból és teljesítménye alapján biza­kodva tekinthetnek a rájátszás elé. Kitűnt: Szumnyikova, Horváthné illetve Madaras, Gabidulina, Badics, Kranyecz, de küzdenitudásból mindenki jelest érdemel. (H-d) Szolnoki Olaj KK-Atome- rőmű SE 75-55 (41-24). Szol­nok, 2500 néző. V: dr. Gen- csev, Kóthay. Szolnok: Alexe (12), Tóth (10/3), Góbi (8), Mérész (16), Ivkovics (20). Csere: Katona (1), Varga (2), Takács (4), Kis (2), Jusztin (- ). Edző: Rezák László, Tóth Zoltán. Atomerőmű SE: Hosszú (8/6), Pálkerti (4), Mokos (17/15), Stan (3), Gu­lyás (14). Csere: Munteán (4), Sinevici (2), Torna (2), Gócs (1). Edző: Simon Károly. Na­gyon jól kezdett a hazai együt­tes, az első percekben hatpon­tos előnyre tett szert. Ezután összeszedték magukat a pak­siak, Mokos és Hosszú triplái­val három pontra csökkentették hátrányukat. A 10. percben 13- 10 volt a Szolnok javára. Ez­után továbbra is a hazaiak kez­deményeztek többet, Alexe és Tóth találataival tovább növelte előnyét a hazai csapat, a pak­siak pedig jobbnál jobb zicce­reket hibáztak el. A 13. percben 25-17 volt az állás a Szolnok javára. Egymás után gördültek az olajosok támadásai, sorra használták ki a paksiak megin­gásait. A hazaiak mindkét pa­lánk alatt ügyesebben halászták el a lepattanókat és az ebből in­dított ellentámadások rendre sikeresek voltak. A 18. percben már 36-22 volt az állás. A fél­idő hajrája is a Szolnoké volt és így a hazaiak megnyugtató előnnyel tértek pihenőre. A folytatásban is a házigaz­dák léptek fel támadólag, ekkor Ivkovics és Góbi „indította be a dobógépet.” A 24. percben 53- 26 volt az állás. Ezután némi rövidzárlat bénította a hazaia­kat, a vendégek Mokos és Hosszú tripláival valamit fa­ragni tudtak hátrányukból. De Ivkovics találatai átsegítették a hazaiakat a holtponton, a 30. percben már 60-44-re vezetett a Szolnok. A vendéglátók egyre jobban növelték előnyüket a széteső atomosokkal szemben. A 37. percben 70-48 volt az ál­lás. A hajrában a szolnokiak már a cserejátékosaikat is sike­rélményhez juttatták, ezzel együtt az előnyüket mérkőzés végéig megtartották. A házigazdák már az első félidőben eldöntötték a mérkő­zést. A második játékrészben már egyenrangú ellenfelek vol­tak a paksiak, de hátrányuk le­dolgozásához ez már kevés volt. Jók: Ivkovics, Mérész, Tóth, illetve Mokos. Schmidt Ferenc Dombóvári VMSE-Fehér- vári KK 79-70 (40-30). Dom­bóvár, 800 néző. V: dr. Páli, Parádi II. Dombóvári VMSE: Wright (22), Nagy L. (7/3), Kerényi (9), Kiss S. (24/3), Kiss A. (5/3). Csere: Panta (- ), Halmai (10), Trupp (-), Bosznai (2). Edző: Németh József. Fehérvári KK: Zbo- ray (6/6), Gombos (2), Gosz- tonyi (14/6), Kablár (12), Ve­ress (11). Csere: Takács (-), Rajkó (6/3), Dudás (-), Szup- per (12/6), Kertész (7/3). Edző: Zsigmond Mihály. A hazaiaknál a sérült Erup- kin helyett az amerikai idegen- légiós, Wright került a kezdőö­tösbe. A találkozó az irányító Nagy L. kosaraival kezdődött. A folytatásban igen erős iramot diktáltak a vasutasok és a 10. percben mát tízpontos előnyt szereztek. 19-9. Ezután Kiss S. percei következtek: a nagy kedvvel játszó dombóvári fiút a fehérváriak nem tudták tartani és a javára megítélt büntetőket is hibátlanul értékesítette. Aló. percben 36-22 volt az állás. Ekkor már Wright is belelen­dült, parádés szereléseivel lázba hozta a szurkolókat. A házigazdáknak a félidő végéig sikerült is megtartani tízpontos előnyüket. Szünet után némi rövidzárlat volt a vasutasoknál, kissé fella­zult Kerényiék védekezése és a nagy akarással játszó vendégek nemcsak kiegyenlítettek, ha­nem a vezetést is átvették. A 25. percben már 44-45 volt az állás. A folytatásban már jobban odafigyeltek a hazaiak és az addig is nagyszerűen játszó Wright és Kiss S. vezérletével visszaverték a fehérvári roha­mokat és a 30. percben hét ponttal átvették a vezetést. 58- 51. Németh edzőtől a fiatalok is lehetőséget kaptak, akik nem is okoztak csalódást főként véde­kezésben nyújtott nagyszerű teljesítményüknek köszönhe­tően. A 37. percben a vendégek még egy utolsó nagy rohamot vezetve 71-68-ra felzárkóztak. A végjátékban az ikerpáros le- hűtötte a kedélyeket, hisz Kiss A. büntetőjével, Kiss S. pedig triplájával eldöntötte a találko­zót. A lelkes hazai közönség vas­tapssal honorálta a rájátszás első mérkőzésén a kissé nehe­zen megszületett, de megérde­melt győzelmet. Szerdán a MAFC otthonában azonban több jó egyéni teljesítményre lesz szükség a helytálláshoz. Kitűnt: Wright (a mezőny leg­jobbja), Kiss S. illetve Goszto- nyi, Szupper. Gaál István Vad Dezső Fair Play-díja Vasárnap délben a stuttgarti Operaházban ünnepélyes kül­sőségek között nyújtották át az 1994-ben odaitélt nemzetközi Fair Play-díjakat. Willi Da- ume, a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke, Federico Mayor, az UNESCO főigazga­tója, Erwin Teufel, Baden- Württemberg miniszterelnöke és Manfred Rommel, Stuttgart főpolgármestere köszöntötte a díjazottakat, a több mint két­ezer jelenlévőt és a televízió nézőit. A két fődíj közül az egyiket a norvég nép kapta a lil- lehammeri olimpia csaknem örökké felejthetetlen hangulatú megrendezéséért. A díjat V. Harald norvég király vette át. A másik fődíjat a FIFA nevében Jóao Havelange kapta meg a labdarúgó világbajnokság sike­res, sportszerű keretek között történt lebonyolításáért. Sportszerű cselekedetek, példamutató életutak, valamint a sportszerűség szellemének ápolásáért kifejtett tevékenysé­gük elismeréséért további ti­zennégy díszoklevelet nyújtot­tak át. Ezúttal három újságíró is részesült a megtisztelő kitünte­tésben, köztük Vad Dezső, a Nemzeti Sport munkatársa, a Magyar Olimpiai Bizottság saj­tófőnöke. Az ünnepség - amelynek során a lillehammeri téli olimpiára és a labdarúgó vi­lágbajnokságra rendkívül lát­ványos videókkal emlékeztet­ték a közönséget - nagy siker­rel zárult. A kitüntetettek nevé­ben V. Harald király mondott köszönetét, s fejtette ki azon vé­leményét, hogy a fair play nemcsak a sportra, hanem tu­lajdonképpen az egész életre vonatkozik. Vidrai folytathatja Dortmundban megkezdődött a műkorcsolyázó- és jégtánc Eu- rópa-bajnokság. A vasárnapi nyitányon a férfiak selejtezőjét bonyolították le. Két csoportból összesen 22 sportember jutott tovább. Hozzájuk csatlakozik az a 10 műkorcsolyázó, akik­nek korábbi jó nemzetközi és világversenyes eredményeik okán nem kellett a selejtezőben küzdeniük. Összesen hát har- mincketten mutatják be rövid­programjukat. A B-csoportban szerepelt Vidrai Szabolcs a 11 csoportbéli továbblépő sorában hatodik let), ami nem rossz eredmény. A két csoportgyőz­tes: A-csoport: Ilja Kulik (orosz) 1.0 pont. B-csoport: Vaszilij Jere- menko (uknín 1.0 pont ...6. Vidrai Szabolcs 6.0 Miért mondott le Tímár Géza? Totó A totó 4. heti szelvényén szereplő mérkőzések ered­ményei: 1. Cremonese-Parma 1-1 X 2. Foggia-Roma 0-1 2 3. Genoa-Milan törölve 4. Internazionale-Torino 2-1 1 5. Juventus-Brescia 2-1 1 6. Lazio-Bari 1-2 2 7. Padova-Sampdoria 1-4 2 8. Reggiana-Napoli 1-2 2 9. Andria-Palermo 1-1 X 10. Ancona-Salernitana 1-1 X 11. Venezia-Cosenza 2-3 2 12. Verona-Cesena 1-0 1 13. Vicenza-Como 1-0 1 Plusz 1 mérkőzés: 14. Lucchese-Ascoli 5-1 1 A Magyar Kajak-Kenu Szövet­ség január 18-ai közgyűlésén a paksi klubot képviselő Tímár Géza is lemondott elnökségi tagságáról, akit a döntése indo­kairól kérdeztük: — A PA Rt. minőségbiztosí­tási vezető mérnökeként éve­ken keresztül sikeresen egyez­tettem össze hivatásomat az el­nökségi tagságból adódó teen­dőkkel. Ám a tavalyi évben már eléggé rendszertelenül tartották az elnökségi üléseket, s a dön­tésekhez szükséges információs anyagot rendszerint csak két-három nappal előtte kaptuk meg. Beosztásom azt követelte volna, hogy az ülések időpont­járól legalább egy hónappal előtte értesüljek. Ennélfogva az utóbbi időben a testületi ülések zömén nem tudtam részt venni, de ha ott is voltam, nem láttak el a döntéshez szükséges in­formációkkal. A lemondásom másik oka a dombori pálya kö­rül kialakult áldatlan helyzettel függ össze. Nyolcéves elnök­ségi tagságom alatt rangos ver­senyeket vittünk Domboriba. Sokáig úgy tűnt, hogy a pálya elfogadtatásáért és a vb-rende- zés elnyeréséért vívott harcom eredményes lesz, hisz a szövet­ség is évekig ezt a pályát favo­rizálta. Aztán ki tudja miért, de tavaly a szövetség szegedi helyszínnel pályázta meg a '98-as vb-t és el is nyerték a rendezési jogot, sőt az idei OB-t sem kaptuk meg. Juhász Sándor, az Atomerőmű SE sportigazgatója tájékoztatást kért a szövetségtől a dombori pálya mellőzésének indokairól. Erre választ még nem kaptunk. Érthetetlen, hogy a létesítmény miért lett egyik pillanatról a másikra komoly verseny rende­zésére alkalmatlan. Volt olyan szóbeszéd, hogy Dombori a szélviszonyok miatt alkalmat­lan a versenyrendezésre. Hamis ez az érvelés, hisz rossz időben a pályák többsége használhatat­lan, ilyenkor még a mexikói vb-n is csúszott a program. A tények rosszindulatú elferdítése az is, hogy állítólag maguk a sportolók tiltakoztak a dombori pálya ellen. Világ- és olimpiai bajnok versenyzőinkkel be­szélgetve én nem találkoztam ilyen véleménnyel. Lemondásom harmadik oka­ként tudnám megemlíteni, hogy a szövetség elnöksége az utóbbi hónapokban már kéthetente ülésezik. Beosztásomból adó­dóan ilyen gyakran nem tudok a testületi ülésekre utazni, ezért is mondtam le. Egyébként sze­mély szerint Füleky András fő­titkárral és Jakubovics Péter el­nökkel, valamint az elnökségi tagokkal semmiféle személyes ellentétem nem volt. A közgyűlés elfogadta írás­beli lemondásomat, de már ezen sem tudtam részt venni. Döntésem ellenére továbbra is szívügyemnek tekintem a ka­jaksportot. Bízom benne, hogy a dombori pálya méltó haszno­sítása ügyében kedvező döntés születik, hisz a sportág értékeit meg kell őrizni. -kesjár­Mohácsról erősített a Bátaszék A Bátaszéki SE NB III-as lab­darúgó csapata szerdán a Va­sárnapi Dunántúli Napló Kupá­ban játsza első mérkőzését a Pécs EAC ellen. Fiath Tamás edző csapata megváltozott ösz- szetételű játékoskerettel vág neki a mérkőzéssorozatnak. A bátaszékiek a Mohácsi SE-től kölcsönjátékosként egy évre le­igazolták a 30 esztendős kö­zéppályást, Brecska Lászlót. Rácz Ferdinánd és Puskás Ró­bert pedig úgy döntött, hogy befejezik labdarúgó pályafutá­sukat. Egyelőre még bizonytalan Bójás Zoltán jövője is, aki az Újpesti TE-nél próbajátékon vesz részt.