Tolnai Népújság, 1994. november (5. évfolyam, 257-282. szám)

1994-11-21 / 274. szám

6 KÉPÚJSÁG SPORT 1994. november 21., hétfő Kosárlabda NB I. Fortuna a drámai végjátékban a kecskemétiek kezét fogta A megyei labdarúgó-bajnokságért Dobogós helyen telel az ősz sikercsapata, a Kajdacs Univer Kecskeméti SC- KSC Szekszárd 66-64 (29-37). Szekszárd, 300 néző. V: Ma­jor Gy., Nagy J. Univer KSC: Kovács (16/6), Fück (7), Dubl- jevics (7), Iljashenkó (8/3), Kosjár K. (17). Csere: Szabó (5/3), Jáger (1), Kosjár L. (2), Pasek (3/3). Edző: Adamik Ferenc, ifj. Tóth Viktor. Szekszárd: Berkó (22/6), Ma­daras (11/3), Králik (4), Szeli- versztova (17), Badics (5). Csere: Szabó (3), Kranyecz (2). Edző: Murvai Árpád, Christián Anikó. Iljashenkó triplával nyitott, Badics szép betörésből válaszolt, de a 3. percben 5-2. Az ideges, kap­kodó kezdés után az 5. perc elején 10-11-re átvette a veze­tést a Szekszárd. Sőt, Berkó hárompontosával 10-14, ami­kor három ziccert is elpuská­zott a hazai gárda, a vendégek viszont büntetőkből egy pontra felzárkóztak. Nyolc perc elteltével sem tudta le­vetkőzni idegességét a házi­gazda, negyedik kimaradt helyzete után 15-14-re fordí­tott az Univer. Védekezési hi­báikért pontokkal fizettek Berkóék, szerencsére a rohanó tempóban kosárra kosárral vá­laszoltak, tartották a vissza­szerzett minimális előnyüket. A 15. percben 27-25-nél a négy személyit összegyűjtött Badicsot Szabó váltotta fel, aki azonban változatlanul önbiza­lom nélkül játszott. Előbb egyenlített, majd a 18. percben 27-32-re meg is ugrott a Szek­szárd. A félidő hajrájára is nagy tét nyomta rá bélyegét, a pályaválasztó azonban őrizte előnyét. Fordulás után Fück bünte­tőből lőtte az Univer 30. pont­ját, a Szekszárd zsinórban két helyzetet hibázott el. Az első öt perc kosárínsége (34-41) után Berkó triplája úgy kellett, mint a sivatagi vándornak egy korty víz. A 30. percben 44-48, a lepattanók rendre a vendé­geké, ráadásul egy perccel ké­sőbb az ambiciózusan játszó Szeliversztova kipontozódott. Fej-fej melletti küzdelem folyt, melyben Badics is begyűjtötte ötödik személyi hibáját. Foko­zódtak az izgalmak: Szabóné és Kovács pontozódott ki a vendégeknél, a Szekszárd gyenge dobóteljesítménye jó­voltából a 37. percben ledol­gozta hátrányát (61-61) a kecskeméti együttes. Lelke­sen, taktikusan rohamozott az Univer KSC, amikor 63-63-as állásnál elérkezett a drámai végjáték. Már csupán 53 má­sodperc volt hátra, amikor II- jashenkó büntetőt hibázott. El­lentámadás végén, 24 másod­perccel a lefújás előtt Berkó Dunaföldvári VKSE-TFSE 25-19 (13-12). Budapest, 300 néző. V: Harangozó, Medo- varszky. Dunaföldvár: Princ- zes- Dukai 2, Orova 9, Györkő 3, Szauter 6, Hegedős 1, Józsa. Csere: Mestyán (ka­pus), Takács 4, Polgár, Princz, Flóris. Edző: Orova Tamás. A hazaiak kezdtek jobban, ke­ményen védekeztek és ellen- támadásaik is eredményesek voltak. A vendégek nem talál­ták az egyetemisták nyitott védekezésének ellenszerét, ugyanakkor a házigazdák át- lövésekkel, betörésekkel rendre kihasználták a földvá­riak védekezési megingásait. A félidő közepén 7-4-es TFSE-vezetésnél a cserejáté­kosok pályára küldésével dobhatott büntetőt, ám csak az egyiket értékesítette: 63-64. Pasek szinte a bírói sípszóval egyidőben távolról betalált, triplája örömmámort okozott a kecskeméti, végtelen szomo­rúságot viszont a szekszárdi táborban. A hazai gárda mellett ki­tartó közönség egy emberként szurkolt a csapat győzelméért és a két új edző sikeres debü­tálásáért. Küzdött, hajtott a Szekszárd, ám a gyenge dobó­teljesítménye végül megbosz- szulta magát. Két ellentétes félidő után a szerencsésebb csapat nyert. Kitűnt: Fück, Dubljevics, illetve Szeliversz­tova, Madaras. (fekete) Atomerőmű SE-Nagykő- rösi SE 76-70 (37-43). Nagy­kőrös, 600 néző. V: dr. Valo- vics, Bacsfay. Atomerőmű SE: Hosszú (4), Mokos (11/9), Stan (19), Munteán (-), Gu­lyás (27). Csere: Doma (-), Si- nevici (11/3), Pálkerti (4/3), Lakosa (-). Edző: Simon Ká­roly. Nagykőrös: Király (12/3), Mihálovics (10/3), Mi- livojsa (2), Pásztor (25), Male- ras (14). Csere: Vadkerti (3), Szép (2), Módra (2). Edző: Gouth Iván. Nagyon jól kezd­tek a hazaiak, Pásztor találata­ival 8-2-re pillanatok alatt el­húztak. Ezután felzárkóztak a Orova edző támadásban és védekezésben is változtatott a felálláson. Bevált ez a taktikai hűzás, hisz a vendégek a fél­idő végére ledolgozták hátrá­nyukat és a vezetést is átvet­ték. Szünet után Szauterék már egy pillanatra sem engedték át a kezdeményezést a vendéglá­tóknak és előnyüket fokozato­san növelve magabiztosan gyűjtötték be a két pontot. A rendkívül kemény, oly­kor már durva összecsapáson a jobb játékerőt képviselő Du­naföldvár megérdemelten szerezte meg a győzelmet és a vele járó két bajnoki pontot. Jók: Orova, Szauter, Takács, Princzes. Dukai István vendégek, Gulyás és Stan talá­lataival az 5. percben már egyenlítettek. A továbbiakban fej-fej mellett haladtak a csa­patok, majd a házigazdák a 10. percben Király révén nyolcpontos előnyt szereztek, 15-23. A következő percekben is a nagykőrösiek játszottak lendületesebben és tartották előnyüket, a 15. percben még 33-24-re vezettek. A félidő hajrájára a paksiak Gulyás ré­vén néhány pontot ledolgoz­tak hátrányukból. Fordulás után a Duna-par- tiak egyenlítettek, majd nagy­szerű centerjátékuknak kö­szönhetően a vezetést is átvet­ték. A 24. percben már 47- 44-es paksi vezetést mutatott az eredményjelző. Ezután fej-fej mellett haladtak a csa­patok, a 30. percben 57-57 volt az állás. Mokos és Sinevici tripláival az atomosok a 36. percre négypontos előnyt sze­reztek, 67-63. A véghajrában a vendégek Gulyás révén bizto­san értékesítették ziccereiket. Két ellentétes félidőt látha­tott a közönség. Döntőnek bi­zonyult, hogy a találkozó haj­rájában a paksiak ügyesen ér­vényesítették magassági fölé­nyüket. Kitűnt: Mokos, Gu­lyás, Sinevici, Stan illetve Pásztor, Maleras. . Schmidt Ferenc Asztalitenisz Éllő és Wirth remekelt Belgrádban Nagy magyar siker született Belgrádban. A déli szomszédaink fővá­rosában megrendezett nem­zetközi asztalitenisz verseny női páros döntőjében az Ellő Vivien és Wirth Gabriella al­kotta kettős (minketten a Sta­tisztika játékosai) nagy csatá­ban legyőzte a kínai Wang-Yang duót. Eredmények: női páros, döntő: Éllő Vivien, Wirth Gab- riella-Nan Wang, Jing Yang (kínai) 2:1 (-15,19, 20). Férfi páros, döntő: Ling Hűi Kong, Lei Cang (kínai)-Guoli- ang Lio, Ke Xiong (kínai) 2:0 (16,13). Decs-Dunaszentgyörgy 1- 0 (0-0). Decs, 300 néző. V: Maraszin. Decs: Csicsó- Szá­raz, Acsádi, Weitner, Lubas- tyik- Végh, Tóth, Vecsei- Horváth (Bartos), Sütő, Herc- zeg. Edző: Weitner Ádám. Dunaszentgyörgy: Mészáros- Lakatos, Kiss T., Dienes, Ko­vács- Káldi, Kiss I., Hajpál, Drubics (Vörös)- Jóni, Gyöngyösi (Baracz). Edző: Dienes Pál. Jóiramú, küzdel­mes mérkőzésen megérdemelt hazai győzelem született. G: Száraz. Jók: Az egész hazai csapat, illetve Lakatos, Baracz. Jakab László Paks-Tolna 3-0 (0-0). Tolna, 200 néző. V: Lerch. Paks: Heizler (Tibai)- Ta­kács, Erdélyi, Benedeczki, Wolf- Ács, Péter, Radics, Bródy- Feer (Borsi J.), Do­monkos (Lakatos). Edző: Vábró József. Tolna: Becze- Horváth, Márkus, Nagy, Wi- esner- Réhm, Rogács (Sza- kállos), Kugler (Márton), Vass- Simon, Németh (Kap- péter). Edző: Bernáth József. A hazai csapat lelkes játéka csak egy félidőre volt elég a képzettebb futballistákból álló Paks ellen. G: Wolf, Bene­deczki, Takács. Jók: Takács, Erdélyi, Wolf, Ács, illetve Horváth, Nagy, Réhm, Vass. Saramó Sándor Kakasd-Nagydorog 1-1 (0- 1). Kakasd, 300 néző. V. Lu- bastyik. Kakasd: Sebestyén A.- Sebestyén Á. (Fábián), László, Tusa, Kvanduk E.- Takács, Kvanduk J., Zalavári, Zengay (Kresz)- Pámer, Mül­ler. Edző: László József. Nagydorog: Száka- Árvái, Surányi, Kovács (Balogh Z.), Gyenei- Siklósi, Magócs, Fodor (Laták), Ébert- Vida, Csótár. Megbízott edző: Ébert János. Hiába játszott mezőnyfölényben a hazai csapat, fölényét nem tudta gó­lokra váltani. Kiállítva Matus a 75. percben. G: Müller, ü­A férfiak 59 kg-os verse­nyében lépett dobogóra az első magyar súlyemelő, Far­kas Zoltán. A főszerepet azonban nem ő, hanem a bol­gár Nyikolaj Pesalov játszotta, aki lökésben 168 kg-ra javí­totta saját világcsúcsát (167.5 kg). Az olimpiai bajnok dél-koreai Byung Kwan Chun csak lökésben tudott dobo­góra kerülni, ahol harmadik lett. Nem akármilyen teljesít­ményt nyújtott a szombaton éppen születésnapját ünneplő Farkas Zoltán sem. ő volt ugyanis az egyetlen a me­zőnyben, aki két érvényes szakítást tudott bemutatni. A magyar vezetők 128 kg-ra, ju­nior világcsúcsra tetették a súlyt, ezt azonban az egyip­tomi zsűrielnök érthetetlen módon nem engedélyezte. Azzal érvelt, hogy felnőtt vi­lágversenyen nem lehet junior világcsúcsot dönteni. így Far­kas a 127.5 kg-ot teljesítette, ami új országos magyar csúcs, és junior világcsúcsbeállítás. A 20 éves szekszárdi ver­senyző ezzel a teljesítményé­vel szakításban hatodik lett. Lökésben már nem ment neki ilyen jól, 145 kg-ot ért el, és összetettben a kilencedik he­lyen végzett. A súlyemelő világbajnokság harmadik napján lépett dobo­góra az Abdi Ipekci csarnok­ban a magyar remények tán legfőbb hordozója, Czanka Attüa. A szekszárdiak kitűnő­ségére nem kisebb feladat várt, mint helytállni a 64 kg-osok igencsak sűrű kategó­riájában. Abban, ahol augusz­letve Ébert. Jók: Kvanduk E., Tusa, Kvanduk J., illetve Száka, Ébert, Vida. László József Nagymányok-Dombóvár 2-2 (1-0). Nagymányok: 150 néző. V: Krekó. Nagymá­nyok: Töpfner T.- Borbély, Bencze (Bacsó), Domokos, Stangliczky- Horváth, Laka­tos, Töpfner M.- Guth (Hajcz), Vízin, Feik. Edző: Kozma József. Dombóvár: Fülöp- Hopp, Tamai, Misz- lai, Savanyú N.- Fábián, Szűcs (Vincze Gy.), Steiger- Savanyú Z., Varga, Vincze N. Edző: Újvári Kálmán. A szü­net után tíz emberrel játszó hazai csapat küzdenitudásból jelesre vizsgázott. Kiállítva Töpfner az 55. percben. G: La­katos, Töpfner M., ill. Savanyú Z., Tárnái. Jók: Bencze, Töpf­ner M., Borbély, illetve Fábián, Steiger. Dürr Tamás Simontomya-Fadd 8-1 (1- 1). Simontomya, 400 néző. V: Bányai. Simontomya: Tóth- Horváth, Molnár I., Varga- Molnár A., Molnár I. L. (Szántó), Molnár II. L., Ná- dasdi (Zsolnai)- Pajor, Szentmártoni, Borbás B. (Dölles). Edző: Szelei Ferenc. Fadd: Mező- Heinz, Ujj, Pesti, Szász- Fritz, Palásti, Beda- Aradi, Kirtyán, Ko­vács. Edző: Palásti Lajos. Má­sodik félidei jobb játéka alap­ján a hazai együttes teljes mér­tékben megérdemelte a győ­zelmet. G: Pajor 3, Dölles 2, Molnár A., Molnár I. L., Szentmártoni, illetve Beda. Jók: Molnár I., Nádasdi, Pajor, Szentmártoni, illetve Mező. Molnár István Döbrököz-Tevel 0-0. Döb- rököz, 500 néző. V: Tóth Z. Döbrököz: Bien- Apáti, Hor­váth, Varga, Pólyák- Szűcs, Bocsi (Szieber), Kiss, Ka­tona- Botos (Lódri), Babulják (Hopp). Edző: Szieber József. Tevel: Szabó- Ferencz Cs., tus elején ő állított fel új szakí­tás-világcsúcsot 146 kg-mal, ám ahol egyszersmind a ve- télytársak élén a hazaiak nem­zeti hősként imádott erős em­bere, Nairn Szulejmanoglu ké­szült újabb három vb-aranyat hozzátenni eddig is parádés gyűjteményéhez. Meg lehet-e tépázni saját felségterületén a törökök törpeméretű súlye­melő-óriásának a babérjait? - így szólt a vasárnap kérdése Czankához, aki izgalommal, de igen elszántan készült a „minidaru" elleni összecsa­pásra. — Elmúlt a csuklófájásom, rendben vagyok, jól akarok emelni - mondta tömören a fogyasztás nyomait magán vi­selő, karikás szemű tavalyi Európa-bajnok, akinek az idei szokolovi EB - ahol súlyosan sérülten versenyzett - csaló­dást hozott, csak a hetedik lett. — Szakításban a világcsú­csa körüli eredményt várok tőle, lökésben pedig képesnek kell lennie a 180 kg-ra is, s ak­kor feltétlenül dobogós . . . - így Zsuga Imre szövetségi ka­pitány. Eredmények. Férfiak, 59 kg: 1. Nyikolaj Pesalov (Bul­gária) 302.5 (135,167.5), 2. Ha­fiz Süleymanoglu (Törökor­szág) 297.5 (135, 162.5), 3. Ra- dosztin Panajotov (Bulgária) 287.5 (130, 157.5), ... 9. Far­kas Zoltán (Magyarország) 272.5 (127.5,145) kg. Szakítás: 1. Pesalov 135, 2. Süleyma­noglu 135,3. Panajotov 130,. . . 6. Farkas 127.5 kg - új orszá­gos csúcs. Lökés: 1. Pesalov 168 - új világcsúcs, 2. Süley­Borbandi, Dallos E., Kiss- Kalmár, Miszler, Gergely J.- Gergely Cs., Ferencz G., Dal­los I. (Ferencz S.). Edző: Schlapp János. A sokat tá­madó hazaiak a lelkesen vé­dekező vendégek ellen nem tudták gólra váltani helyzete­iket. Jók: Apáti, Varga, illetve az egész vendégcsapat. Kovács Vendel Tamási-Aparhant 3-1 (2­0) . Tamási, 300 néző. V: Al­bert. Tamási: Banász- Surá­nyi, Árvái, Kovács, Siklósi, Bérdi Zs. (Bérdi J.)- Vámosi (Varga), Gyenei, Magócs- Agócs L., Végh (Szántó). Edző: Lanczki Gusztáv. Aparhant: Bogos- Heidecker, Bogos R., Sármány, Palkó- Wildanger, Fülöp, Minker (Szabó), Juhász- Farkas, Fe­renc (László). Edző: Wáger Pál. Közepes iramú mérkőzé­sen biztos hazai győzelem. Ki­állítva Bogos R. a 18. percben. G: Gyenei 2, Agócs, illetve Minker. Jók: Gyenei, Magócs, Agócs, illetve Fülöp, Minker. Vaszari Gábor Kajdacs-Harci KSC 3-1 (1­1) . Szekszárd, 100 néző. V: Schäfer. Kajdacs: Szla­nyinka- Lengyel J., Csótár, Varga (Geresdi)- Borza, Ka­pás (Major), Horváth, Rácz, Lacza J.- Márkus, Lengyel M. Edző: Haraszti Zsolt. Harc: Siklósi- Gál, Bartal, Gyu- ricza, Kapás- Kovács L. (Sztojka), Török, Kovács T., Kolompár- Babai, Földesi. Edző: Kovács Ferenc. A várt­nál nehezebben szerezte meg győzelmét a Kajdacs. G: Len­gyel M., Csótár, Lacza J., il­letve Kovács L. Jók: Csótár, Rácz, Horváth, illetve Kapás. Az ifjúsági mérkőzések: Szekszárd-Kajdacs 4-1, Decs- Dunaszentgyörgy 4-2, Paks- Tolna 10-1, Tevel-Döbrököz 2-1, Dombóvár-Nagymányok 2-0, Simontornya-Éadd 4-1, Nagydorog-Kakasd 5-2, Ta­mási-Aparhant 2-2. manoglu 162.5,3. Chun 160, . . . 14. Farkas 145 kg. Igazi csemegét hozott a 64 kilósok vetélkedése. A Húsi­pari SE Szekszárd verseny­zője, Czanka Attila a 140 kiló­val nem tudott felállni. Má­sodszorra azonban megbirkó­zott a 140 kilóval. Harmad­szorra 145-tel próbálkozott, de technikai hiba miatt rontott. Vetélytársai azonban jobban összpontosítottak. A bolgár Iliev eredményesen megbir­kózott a 142.5-tel. A görög Le- onidisz 146.5 kilóval új világ­csúcsot állított fel, de Nairn Szulejmanoglu 147.5 kilóval még ezt is megjavította. Czanka ebben a fogásnemben végül az 5. helyen végzett. Lökésben Czanka 167.5 kiló kezdősúllyal sikeresen kö­szönt be, majd a 172.5 kiló is sikerült. Harmadszorra a 175 kiló már nem jött össze. Köz­ben riválisai is sorra „elszáll­tak." Az aranyérmet végül Szulejmanoglu és a görög Le- onidisz párviadala döntötte el: a „Minidaru" 182.5 kilóval új világcsúcsot állított fel, míg Leonidisz 180.5 kilót emelt. Czanka teljesítménye ebben a fogásnemben végül a dicsére­tes 3. helyhez volt elegendő, s a végelszámolásnál a magyar fiú össztetettben is a dobogó 3. fokára állhatott. Végeredmény. 64 kg. Sza­kítás: 1. Nairn Szulejmanoglu (török), 2. Leonidisz (görög), 3. Iliev (bolgár). Lökés: 1. Nairn Szulejmanoglu, 2. Leo­nidisz, 3. Czanka Attila. Ösz- szetett: 1. Nairn Szulejma­noglu, 2. Leonidisz, 3. Czanka Attila. Kézilabda NB I/B Orova edző fújt ébresztőt Súlyemelő világbajnokság, Isztambul Czanka Attila két bronzérme