Tolnai Népújság, 1994. október (5. évfolyam, 231-256. szám)

1994-10-10 / 238. szám

1994. október 10., hétfő SPORT »ÚJSÁG 7 Kézilabda NB I. Kifogott a Szigmán a Kiskunhalas Kiskunhalasi NKSE- Szigma-Szekszárd KSC 19- 14 (10-8). Kiskunhalas, 600 néző. V: Cserepes, Kiss L. Kiskunhalas: Booking- Csábi 3, Pásztor 2, Asztalos 1, Rá- dinné 2 (1), Dzsafarova 4 (2), Sávolt 3. Csere: Szarka 3, An- tóni 1. Edző: Jürgen Booking. Szekszárd: Marlyn- Sklar, Csáki 5, Cseri 1, Oravecz 2 (1), Mácsai 1, Bálintné 5. Csere: Flick (kapus), Horváth. Edző: Pánczél Barabás. A hideg te­rem ellenére forró hangulat köszöntötte a csapatokat a kiskunhalasi sportcsarnok­ban. A hazai szurkolók együt­tesük történetének első NB I- es mérkőzésén köszönthet­ték kedvenceiket, és a játék kezdetét jelző sípszó után fer­geteges buzdításba kezdtek. A támogatás meg is hozta a gyümölcsét, két Dzsafarova átlövéssel máris 2-0-ra elhú­zott a hazai gárda. Az elkö­vetkezendő percekben egyik oldalon sem esett találat, an­nak ellenére, hogy a Szigma hétméterest dobhatott, majd emberelőnybe is került. A 9. percben egy kontratámadás után végre megszületett az első szekszárdi gól, majd egy perc múlva, Oravecz révén egyenlítettek is a vendégek. A félidő közepe táján aztán megszűnt a „góliszony", mindkét oldalon sorozatban zörögtek a hálók. A 15. perc­ben Csáki találatával először vette át a vezetést a Szigma (5-6), az első játékrész végén azonban beleerősítettek a ha­lasiak, és a szünetig kétgólos előnyre tettek szert. A második; félidőben ott folytatta a Kiskunhalas, ahol az elsőben abbahagyta. A tíz perc leforgása alatt esett öt hazai találatra a szekszárdiak mindössze eggyel tudtak vá­laszolni, így a 39. percben 15-9 volt a mérkőzés állása. A szigmás-lányoknak ebben az időszakban semmi nem sike­rült: sorozatban adták el a labdákat; ziccert hibáztak és emberelőnyüket sem tudták gólra váltani. A 48. percben, miután Oravecz újra hetest hibázott, a hazai szurkolók nagy megelégedésére már 17­II- re vezetett a Kiskunhalas. A házigazdák a lefújásig már csak az eredmény tartására tö­rekedtek. Az utolsó percben újra emberelőnyös helyzetbe került a Szekszárd, amelyből Bálintné volt eredményes, de ez a találat a végeredményt már döntően nem befolyá­solta. Az első játékrészben nyu­godtan játszó szekszárdiak a fordulást követően érthetetle­nül elvesztették önbizalmu­kat. Az idegeskedésből és kis­hitűségből származó hibákat magabiztosan használta ki a Kiskunhalas, ezért törvény- szerű volt a Szigma veresége. Kitűnt: Dzsafarova, Sávolt, Csábi, illetve Csáki, Bálintné.-lódi­NBI/B: Váratlan földvári fiaskó Szombathelyi TK-Komp- lexitás-Dunaföldvári VKSE 26-22 (14—10). Szombathely, 50 néző. V: Ébert, Hégli. Du- naföldvár: Princes- Dukai 2, Hegedűs 1, Györkő 5, Szauter 1, Takács 6, Józsa 3. Csere: Princz 2, Polgár 2. Sajnos, a ta­lálkozó előtt egy kellemetlen közjáték bosszantotta a csapa­tokat, hisz a játékvezetők ké­sése miatt egy órával később kezdődött a mérkőzés. A hosszú utazás, a fűtetlen csar­nokban való várakozás és Orova Tamás eltiltás miatti hiánya mind rányomta a bé­lyegét a vendégek teljesítmé­nyére. Ötlettelenül, enerváltan és sok hibával támadtak a földváriak, amiből a házigaz­dák rendre leindították őket. Védekezésben is gyenge na­pot fogtak ki a vendégek, hisz nem találták az ellenszerét az erőteljes hazai rohamoknak. A szombathelyiek a kissé komó­tos tempóban kezdő Duna-partiak ellen mindjárt kezdetben négygólos előnyre tettek szert és előnyüket mindvégig megtartották. Jobb támadójátékukkal és védekezésükkel a tanárképző­sök megérdemelten szerezték meg első NB I-es győzelmü­ket. A földváriak ezzel két könnyűnek ígérkező pontot veszítettek el. Kitűnt; PrktceSíT Dukai István NB II: Simontomyai győzelmek Mohács-Tengelic 20-15 (12-10). Tengelic, 50 néző. V: Kálmán, Móró. Tengelic: Csopak- Soós 5, Csáki 2, Győri 1, Lukács 3, Séta, Tibai Marcali-Szigma-Tolna 21- 19 (8-10). Tolna, 100 néző. V: Kóbor, Pécsik. Tolna: Szé- lesné- Konyecsnyi 2, Rózsa 2, Isgum 5, Máyer 3, Péter 2, Takács 5. Csere: Malik (ka­pus), Fazekas, Sipos, Tóbi, Szabó. Edző: Potyondi József. A találkozó 10. percében már a Marcali vezetett 4-1-re, mi­közben a házigazdák két bün­tetőt is elhibáztak. A félidő közepétől azonban fokozato­san magára talált a Szigma-Tolna és a 26. percben 8-7-re átvette a vezetést. A mérkőzés ezen szakaszában a tolnaiak jól használták ki helyzeteiket és szép megoldá­sokra is futotta erejükből. Fordulás után úgy tűnt, hogy Takácsék tovább növelik előnyüket, hisz a 35. percben már 13-9-re vezettek. Ezután sorozatos taktikai és technikai hibákat követtek el és a 44. percben már a Marcali vette át a vezetést. A véghajrában a vendégek még egy góllal nö­velni tudták előnyüket, így győztesen hagyták el a pályát. A hazaiak ezekben a percek­ben még a sorozatos ember­előnyöket sem tudták kihasz­nálni, csapatjátékuk szétesett. A második játékrészre elfá­radt házigazdák biztos győ­zelmet engedtek ki a kezük­ből. Kitűnt: Szélesné, Malik. Strobl Terézia Simontomyai TC-Tamási SE 17-11 (7-5). Simontomya, 300 néző. V: Kerekes, Tóth. Simontomya: Adám- Varga Sz., Molnár 2, Jencskiné 1, Molnámé 1, Gerussi O. 9, Gerussi N. Csere: Márton (kapus), Varga Zs. 3, Pataki ly-)' emberhátrányban Somogyiné, Hamar. Edző: nyesek voltak. A Várni István. Tamási: Belina- Pech 2, Bérdi 3, Csík 3, Nagy A. 1, Jurasits, Kovács 1. Csere: Szőlősi (kapus), Varga N. 1, Nagy M., Kondor, Szabó. Edző: Szabó Bakos Béla. Az első negyedórában mindkét csapat két-két gólt szerzett, igaz a hazaiak közben 3. Csere: Balogh 1, Zsíros. AzJi büntetőt is hibáztak. Elsősor- első félidő kiegyenlített küz- ban a védekezésre összponto­delmet hozott, egyik csapat sem tudott jelentősebb előnyt kiharcolni. A 25. percben még 10-10 volt a mérkőzés állása, aztán a hajrában a szerencsé­sebb vendégcsapat kétgólos vezetést szerzett. A második játékrész elején érthetetlenül kapkodni kezdett a Tengelic, rengeteg hibát vétett úgy tá­madásban, mint védekezés­ben. Ezt kihasználva a Mohács a 40. percig 15-10-re elhúzott, és ezt az előnyét a mérkőzés végéig tartotta is. Az erősen tartalékos ven­dégek értékes győzelmet arat­tak a második félidőben fejet­lenül játszó házigazdák ellen. Kitűnt: Soós. Győri Anna sítottak az együttesek, volt a küzdelem, sok volt a ki­állítás. Gerussi O. eredmé­nyessége révén a szünetig kétgólos előnyt csikartak ki a hazaiak. A második játékrész­ben nagy taktikai csata alakult ki, Gerussi O.-t követő ember­fogással őrizte a Tamási, míg a Simontomya Varga Zs.-t beál- lósként szerepeltette. A haza­iak jól használták ki a vendé­gek védekezésében keletke­zett réseket, és a 40. percig 10- 5-re elhúztak. A gyorslábú, tetszetősen játszó Tamási minden erejét latba vetve az 55. percben 13-10-re felzárkó­zott. Ebben az időszakban a Simontomya játékán nagyon meglátszott a szerdai Magyar Kupa mérkőzés okozta fáradt­ság. A véghajrában a hazaiak újra növelték előnyüket. A két jól felkészített csapat presztízsmérkőzésén a na­gyobb átütőerővel játszó Si- montornya megérdemelten győzött. Kitűnt: Adám, Ge­russi O., Jencskiné, illetve Be­írna, Nagy A., Csík. Simontomyai TC-Alap 28- 23 (14-11). Alap, 200 néző. V: Juhász, Mihalovics. Simon­tomya: Pech- Bosnyák, Ke­rekes 10, Teimel L. 7, Zsolnai 1, Barabás 4, Pécsi 5. Csere: Bujtás (kapus), Balassa 1, Tenke, Bencze, Hóka. Edző: Teimel Lajos. A hazaiak első két találatára gyorsan jött a vendégek válasza, a 9. perc­ben 5-2 a Simontomya javára. A félidő végéig Zsolnai 20. percben történt végleges kizá­rása ellenére maradt a három­gólos simontomyai előny. Fordulás után elsősorban jó védekezésével, Pech kapus kiváló teljesítményével és Ke­rekes gólerősségével tovább növelte előnyét a Simontor- nya. Az 53. percben 26-18 a javukra. A vendégek többször is eredmé- hazaiak 11 büntetőt, míg a vendégek mindössze egyet lőhettek, ha­sonló volt a kiállítások aránya is. A bajnoki táblázat harma­dik helyén álló alapiakat a Si­montomya kiváló védekezé­sével és eredményes támadó két)!'^játékával\fciztosan győzte le. Kitűnt: Pech, Kerekes, Teimel L., Pécsi, Barabás. nagy Varga László Ötgólos mohácsi győzelem született Tengelicen Kajak-kenu gála az Omszki-tavon Díjazandó ötlet, hogy a nemrég lezajlott mexikóvárosi síkvízi kajak-kenu világbaj­nokságon nagy sikerrel szere­pelt magyar versenyzőket ne csak szűk körben, hanem egy gála keretében, a sportág ked­velőinek jelenlétében is kö­szöntsék. Az elképzeléseket gyorsan megvalósították: két héttel a vb zárása után, vasár­nap, a Budapest határában ta­lálható Omszki-tavon szólítot­ták vízre a honi legjobbakat, akik a mexikói csúcstalálko­zón 6 arany-, 12 ezüst- és 2 bronzérmet gyűjtöttek. A Westel 900 Rt. és az Eric­sson Technika Kft. támoga­tását élvező viadalon a vb-n jártak közül húszán vállalták az újabb megméretést. Az olimpiai bajnokok közül ott volt a rajtnál Czigány Kinga, Dónusz Éva, Kőbán Rita és Csipes Ferenc. A betegeskedő Mészáros Erika, aki kimaradt az idei vb-küldöttségből, a partról figyelte a társak ver­sengését. lÖlenc férfi, öt női kajakos, valamint hat kenus próbált szerencsét a kieséses rend­szerű versenyen, amelynek távját egységesen 100 méter­ben határozták meg. Az előfu­tamok után a legjobb három versenyző szerzett indulási jogot a döntőben. A vb-n há­rom arany- és két ezüstérmet kiérdemelt Kőbán Ritát a pá­ratlan létszám miatt kiemel­ték, így neki csak a fináléban kellett lapátolnia. A férfi kajakosoknál Hege­dűs Róbert, a női kajakosok­nál Dónusz Éva; a kenusoknál Szabó Attila végzett az élen, taroltak hát a Bp. Honvéd ver­senyzői. S hogy teljes legyen a piros-fehér klub sikere, képvi­selői, Dónusz, Csipes és Szabó nyerték a 3x100 méteres váltót is. A győztesek jutalmul egy-egy Ericsson rádiótelefont kaptak, méghozzá a világ leg­kisebb készülékét, amely épp, hogy piacra került. Ez a nap különösen jól sikerült Dó- nusznak és Szabónak, mind­ketten két-két telefonnal lettek gazdagabbak, csaknem 400 ezer forint értékű ajándékot vehettek át. A többiek is jól jártak, hiszen a másodikok 15-15, a harmadikok pedig 10-10 ezer forint pénzjutalmat tehettek zsebre. Minden szép és jó volt, ün­nepi hangulat uralkodott. Csak az időjárás miatt kese­regtek a résztvevők, ugyanis az évszakhoz képest szokatla­nul hűvösre fordult az idő. Senki sem irigyelte a verseny­zőket, akiknek csupasz lábbal kellett a vízbe gázolniuk, ha be akartak szállni a hajójukba. Jakubovics Péter, a szövet­ség elnöke mindezek ellenére elégedett volt. Azzal búcsú­zott: szeretné, ha hagyo­mánnyá válna ez a fajta kö­szöntés, s az elkövetkező csúcstalálkozók után hasonló formában ünnepelnék a vi­lágverő magyar kajakosokat, kenusokat. A Westel-Ericsson gála do­bogós helyezettjei: férfi ka­jakosok: 1. Hegedűs Róbert (Bp. Honvéd), 2. Csipes Fe­renc (Bp. Honvéd), 3. Horváth Gábor (Bp. Honvéd). Női ka­jakosok: 1. Dónusz Éva (Bp. Honvéd), 2. Kőbán Rita (Cse­pel), 3. Mednyánszky Szilvia (Bp. Honvéd). Kenusok: 1. Szabó Attila (Bp. Honvéd), 2. Kolonics György (Csepel), 3. Boldizsár Gáspár (Bp. Hon­véd). Váltó: 1. Dónusz Éva, Csipes Ferenc, Szabó Attila (Bp. Honvéd), 2. Kőbán Rita, Rajna András, Pulai Imre (Csepel, MTK, Bp. Honvéd), 3. Czigány Kinga, Hegedűs Ró­bert, Takács Tibor (Bp. Hon­véd, Bp. Honvéd, Csepel). Ez alkalommal köszöntöt­ték a kaposvári Borhi Zsom­bort, aki a Westel 900 Rádióte­lefon Rt. különdíját, egy Eric­sson készüléket érdemelt ki azzal, hogy a vb-n olimpiai számban, a férfi k-1 500 méte­ren bizonyult a legjobbnak. Don King megmosolyogta a 10 milliót Az amerikai McCall szeptemberben a nehézsúlyú profi ököl­vívó vb-döntő második menetében kiütéssel győzött a brit Le­wis ellen. A bíró döntése nyomán már akkor elszabadultak az indulatok. Lewis azt állította, nem kapott akkora ütést, ami mi­att a K.O.-t ki kellett volna hirdetni. Az eredményt már nem tudja megváltoztatni, de egy újabb mérkőzésen bebizonyíthatná, hogy „jogtalan" volt a McCall el­leni fiaskója. Lewis menedzsere 10 miihó dollárt ajánlott fel, amennyiben létrejön a „csúcstalálkozó" visszavágója. Don King, McCall menedzsere, arról híres, hogy szereti a pénzt, ezt az összeget azonban még ő is megmosolyogta, mivel McCallnak más erő­próbái is vannak a közeljövőben. Hírek az Ázsiai Játékokról Díjlovagló országos bajnokság Dallos Gyula tizenhetedik büszke bajnoki címe Mai sportműsor Ökölvívás: Nemzetközi Boksz Gála $zekszárdon, a sportcsarnokban 18.30 órától. Kerékpár Leköszöntek a vezetőség tagjai A Magyar Kerékpáros Szö­vetség hétvégi elnökségi ülé­sén lemondott Veres Sándor elnök és Juszkó János irodai­gazgató. Sipos János, az eddigi szö­vetségi főtitkár sportigazga­tóként dolgozik tovább. KADALEE HAZAUTA­ZOTT. Az Ázsiai Játékokon eddig körülbelül harminc doppingvizsgálatot végeztek el. Ezek közül csak egy hozott pozitív eredményt. A thaiföldi labdarúgó-válo­gatott csapatkapitánya, Siri- sak Kadalee „bukott meg" a vizsgálaton. Szervezetében a tiltott listán lévő Amphetamin nevű szert találtak, amely lé­nyegesen növeli a szervezet teherbíró képességét, sőt, egyesek kábítószerként is használják. A megbukott labdarúgó az­zal védekezett, hogy az Am­phetamin tartalmú gyógyszert megfázása miatt szedte. Rö­viddel a pozitív eredmény ki­hirdetése után visszautazott hazájába. Arról még nem érkeztek hí­rek, milyen büntetést fogana­tosítanak. A LEGGAZDAGABB CSAPAT. Minden bizonnyal a leggazdagabb küldöttség az Egyesült Arab Emírségeké. Az országban rengeteg pénzt ál­doznak a sportra, ezen belül is főleg a futballra. Aligha véletlen, hogy az arab labdarúgó-csapatnak nem felelt meg a versenyzői faluban kijelölt szálláshely. Helyette egy luxusszállóba költöztek, ahol kétszáz dollárt fizetnek egy szobáért. Ezzel szemben a kijelölt szálláson csak negyven dollárt kell fi­zetni éjszakánként. A közös étteremben svédasztal-rend­szer dívik, huszonnégy órán át. Az Emírségek kényelemhez szokott futballistáinak ugyanis nem tetszett, hogy ki­lenc szobához csak egy közös zuhanyozó járt a sportolók fa­lujában . . . A rendkívül rossz időjárás nem fogadta kegyeibe a hor­tobágyi EPONA lovasfaluban zajló magyar díjlovagló or­szágos bajnokság harmadik napjára készülődő versenyző­ket. Az erős, hideg szél egyálta­lán nem kedvezett sem a lova­soknak, sem a lovaknak, sem a nézőknek, mégis közel százan nézték és dideregték végig, ahogyan Dallos Gyula Aktion nevű lova nyergében megsze­rezte pályafutásának tizenhe­tedik bajnoki címét. A negyvennégy esztendős, ereje teljében lévő Dallos Gyula újabb „világcsúcsot" ál­lított fel ezzel a bajnoki győ­zelmével. A világon eddig senkinek sem sikerült ez a pá­ratlan bravúr. Győzelme kü­lön figyelmet is érdemel, hi­szen idén volt huszonöt éve, hogy először diadalmaskodott a felnőttek mezőnyében. Dallos Gyula öröme azzal vált teljessé, hogy a bajnokság második helyezettjének járó ezüstérmet tizenhét éves lá­nya, Zsófia vehette át. —r Nagyon magas színvo­nalú verseny folyt a hét végén. Egyáltalán nem vehettem biz­tosra a győzelmemet, bár ha Aktion lovam jó formában van, akkor verhetetlen. Külön örülök annak, hogy Zsófi lá­nyom ifjúsági létére egy ilyen erős mezőnyben is megállta a helyét - nyilatkozta Dallos Gyula, aki egyben a szakág szövetségi kapitánya is. Eredmények: Intermedia­te II.: 1. Dallos Gyula (BLK­Aktion nevű lován) 1385 pont, 2. Lovász József (EPONA- Fergeteg) 1150 pont, 3. Dallos Zsófia (BLK-Grand Sasso) 1143 pont, 4. Kövy András (Kaposvári Gazdász SE-Rege) 1116 pont, 5. Miroslav Betka (lengyel-Donisto) 972 pont, - versenyen kívül: 6. Szűcs András (Debreceni ÁG- Summás) 905 pont. Az összetett pontverseny végeredménye: 1. Dallos Gyula 168 minő­sítő pont, 2. Dallos Zsófia 161 minősítő pont, 3. Lovász Jó­zsef 160 minősítő pont, 4. Kövy András 156 minősítő pont, 5. Szűcs András 108 mi­nősítő pont, 6. Pachl Péter (Dóra Lovasklub-Huncut nevű lova nyergében) 94 mi­nősítő pont.