Tolnai Népújság, 1994. október (5. évfolyam, 231-256. szám)

1994-10-31 / 256. szám

6 KÉPÚJSÁG SPORT 1994. október 31., hétfő Kézilabda NB I/B Szünet után a közönséget is szórakoztatták a földváriak A tolnai Konyecsnyit szabálytalanul szereli a siklósi játékos A labdarúgó megyebajnokságért A paksi Domonkos mesternégyese Dunaföldvári VKSE-Ajkai Alumínium SE 24-18 (9-9). Tolna, 300 néző. V: Simon, Szabó. Dunaföldvár: Prin­ces- Dukai 5, Hegedűs 3, Orova 5, Györkő 1, Szauter 5, Princz 1. Csere: Mestyán (ka­pus), Flóris 1, Takács 3, Józsa, Polgár. Edző: Orova Tamás. Idegesen, sok hibával kezdett mindkét csapat. A földváriak jobb kondíciójukra, a gyors le­támadásokra építették taktiká­jukat, de a gyenge védekezé­sük miatt kezdetben ez nem jött be. Az ajkaiak idősebb, ru­tinosabb gárdája nagyszerűen lassította a hazaiak lendületét és ügyesen értékesítette a há­zigazdák szellős védekezése következtében kínálkozó lehe­tőségeket, így a félidő végéig nem tudtak elhúzni a Duna-partiak. Szünet után egy teljesen más stílusban játszó Duna- földvárt láthatott a közönség. Kemény, határozott védeke­zés és gyors, gólgazdag táma­dások jellemezték Orováék já­tékát. Az első félidő kiegyenlí­tett küzdelme után tíz perc alatt nyolcgólos előnyre tettek szert a házigazdák. A félidő második részében a földvá­riak már a cserejátékosok mérkőzésrutinjának növelé­sére is gondolhattak. A Dunaföldvár főként a második félidő elején mutatott nagyszerű játékának köszön­heti győzelmét. Kár, hogy a hazai csapat ezt a formát ed­dig nem tudta állandósítani. Jók: Princzes, Orova, Szauter. Dukai István NB II: jól zárta az őszt a Simontomya Simontomyai TC-Kecel 36-32 (18-12). Simontomya, 400 néző. V: Kerek, Nagy. Simontornyai TC: Pech- Pé­csi 4, Kerekes 12, Barabás 5, Teimel J. 4, Teimel L. 5, Tenke 3. Csere: Bujtás (ka­pus), Zsolnai 2, Hóka 1, Ba­lassa, Bencze. Edző: Teimel Lajos. A mérkőzés első tíz percének kiegyenlített küz­delme után a hazaiak három perc alatt zsinórban lőtt négy góljukkal 9-5-re átvették a ve­zetést. A keceliek a gyors, le- rohanásos játékot erőltették, ám a simontomyaiak ebben is jobbnak bizonyultak, s tovább növelték előnyüket. A második játékrészben is A sportban a jobbtól ki­kapni sohasem szégyen. Az ESSO kötöttfogású birkózó Vi­lág Kupa rajtja előtt minden jel arra utalt, hogy Ukrajna nyeri az eseményt. A magyar válogatott Kecskeméten a do­bogós helyek valamelyikének megszerzését tűzte ki célul. A papírforma igazolódott. Va­sárnap délelőtt - ezen a napon zárultak a küzdelmek - az uk­rán csapat sima diadallal lé­pett egy újabbat az első hely felé, legyőzte a hazai együt­test. A vendéglátóknál Megyes formája érdemel említést. A Vasas-Goldplast reménysége a tavalyi EB-ezüstérmes Ha- kimovot verte a hosszabbítás­ban, ami nem kis fegyvertény! A veterán korban lévő Komá­romi is villogott, nem beszélve Takács Ferencről, ók hárman szerezték meg a magyarok há­rom egyéni diadalát. A délelőtti összecsapások után véglegessé vált: az ezüstérem akkor szerezhető meg, ha délután az Egyesült Államokat is legyőzi Sípos Árpád szakágvezető legény­sége. folytatódott a nagy rohanás, a csapatok alig védekeztek, ezért sűrűn potyogtak a gólok. A vendéglátók ebben az idő­szakban sokat szerepeltették fiataljaikat is, akik nem okoz­tak csalódást. A Simontomya újabb győ­zelmével nagyszerű szezont zárt, és a bajnoki táblázat má­sodik helyén várhatja a tava­szi folytatást. Jók: Barabás, Kerekes, Tenke. Varga László Siklós-Szigma-Tolna 20- 11 (7-5). Tolna, 50 néző. V: Szemes, Varga. Tolna: Ma­lik- Konyecsnyi 1, Sipos 1, Isgum 3, Mayer 1, Szélesné 1, Takács 2. Csere: Szabó (ka­pus), Rózsa 2, Tóbi, Szekeres, Fazekas J. Edző: Potyondi Jó­zsef. Gólszegény kezdés után a vendégcsapat a 13. percben vette át a vezetést, és a félidő derekára már 7-2-re elhúzott. Isguméknak az első játékrész végét jelző sípszóig csak csök­kenteni sikerült ezt a hátrányt. Fordulás után a tolnaiak védekezési hibáit a siklósi já­tékosok biztosan kihasznál­ták, és a 40. percben már hat góllal vezettek: 12-6. A haza­iak erőtlenül és lassan vezet­ték támadásaikat, így esélyük sem volt a felzárkózásra, sőt a vendégcsapat tovább tudta növelni előnyét. A Tolna sem támadásban, Az ukránok népes szurkoló- táborában ott volt egy hatal­mas termetű „vezérdrukker", Anatolij Piszarenko. Nem is­meretlen számára a birkózás, de nagy nemzetközi diadalait a súlyemelő pódiumon aratta. — Egykor magam is bir­kóztam, fiatalabb koromban Kijev város bajnoki címét is elhódítottam - mondta Pisza­renko a lelátón. - A mostani ukrán válogatott tagjai jó ba­rátaim. Jómagam gyakorta fordulok meg Magyarorszá­gon, kőolajjal és kohászati termékekkel kereskedem, im­port és export egyformán a te­vékenységem része. Az esti műsorban ötödször léptek szőnyegre az ukránok, s verve Afrika legjobbjait, az egyiptomiakat, kiérdemelték a 15. Világ Kupa csapatelsősé­get a kötöttfogású birkózás­ban. Az ukrán legénység elő­ször végzett az élen. Mögöt­tük a magyarok szerezték meg az ezüstérmet, miután az esti körben legyőzték az Egyesült Államok csapatát. A legfrissebb információ szerint jövőre Budapest ren­dezi a serdülő világbajnoksá­sem védekezésben nem tudott lépést tartani a vendégekkel, akik megérdemelték a nagy gólarányú győzelmet. Jók: a hazai csapatból csak Malik kapus dicsérhető. Strobl Terézia Mohács-Tamási 18-15 (10- 7). Tamási, 150 néző. V: Doszpoth, Kovács. Tamási: Belina- Pech, Bérdi 2, Csík 2, Jurasits 2, Kovács 2, Nagy A. 4. Csere: Szöllösi (kapus), Szabó 1, Béres 1, Kondor 1, Grúber. Edző: Szabó Bakos Béla. A 15. percben még 6- 5-re vezetett a Tamási, de ezt- követően a vendégek öt gólt lőttek zsinórban, amire a ha­zaiak mindössze egyszer tud­tak válaszolni. A második félidő elején há­rom hétméterest hibáztak a vendéglátók, míg a mohácsiak sorra érték el találataikat. A já­tékrész közepén már nyolcgó­losra növelte előnyét a Mo­hács, a 45. percben 16-8 volt a mérkőzés állása. Egy felzár­kózási kísérletre még futotta a Tamási erejéből, de csak szépí­teni tudott, így kialakult a 18- 15-ös végeredmény. A nagyon gyenge napot ki­fogó vendéglátók széteső játé­kot produkáltak, így a határo­zott és magabiztos Mohács győzelme megérdemelt. Jók: Nagy A., Belina, Béres. Szabó Bakos Béla got. Ugyanakkor az 1996-os budapesti felnőtt Európa-baj- nokságokat nem a megszokott áprilisi, májusi időszakban bonyolítják le, hanem az atlan­tai ötkarikás játékok időbeni közelsége miatt márciusban lesz esedékes a kontinensver­seny. Az ESSO kötöttfogású Vi­lág Kupa vasárnapi eredmé­nyei: Ukrajna-Magyarország 2-0 (7-3, 25-12). 48 kg: Szarka Imre-Alek- szandr Matyer-Borscsuk (0- 10) technikai tusvereség, 52 kg: Hamzók József-Andrej Kalasnyikov 1-3, 57 kg: Me­gyes Mátyás-Ruszlan Haki- mov 5-3, 62 kg: Manczák En- gelbert-Grigorij Kamisenko (0-12) technikai tusvereség, 68 kg: Ubrankovics Csaba-Pavel Tjapin 0-1, 74 kg: Kismóni Já- nos-Artur Dzsigaszov 3-4, 82 kg: Komáromi Tibor-Igor Bu- gaj 2-0, 90 kg: Takács Ferenc- Anatolij Kozulija 2-0, 100 kg: Gelénesi Nándor-Georgij Szoldadze 1-5, 130 kg: Gé- gény Csaba-Pjotr Kotok tech­nikai (0-11) tusvereség. Magyarország-Egyesült Államok 2-0. Tolna-Decs 2-0 (0-0). Decs, 300 néző. V: Garajszki. Tolna: Becze- Fazekas, Kern, Wiesner, Vass- Nagy (Ro- gács), Réhm (Németh), Hor­váth- Márkus, Vincze (Sza- kállos), Simon. Edző: Bemáth József. Decs: Komiáti- Mó­zes, Weitner, Száraz, Lubas- tyik- Bartos (Farkas), Demkó, Vecsei- Tubik, Végh, Herczeg. Edző: Weit­ner Ádám. Az enerváltan ját­szó hazai csapat ellen megér­demelt vendéggyőzelem. Kiál­lítva: Mózes az 54., Wiesner a 77. percben. G: Márkus, Ro- gács. Jók: Teljesítményéért az egész vendégcsapat dicséretet érdemel. Jakab László Paks-Nagymányok 5-0 (2- 0). Paks, 500 néző. V: Ódor. Paks: Heizler (Tibai)— Erdé­lyi, Wolf, Prantner, Ács (Ta­kács)- Benedeczki, Péter, Radics, Ötvös (Borsi B.)- Domonkos, Feer. Edző: Vábró József. Nagymányok: Töpfner T.- Hauck, Bíró, Domokos, Stangliczky- Bor­bély S., Vizin, Horváth, Töpfner M- Feik, Lakatos (Borbély Cs.). Edző: Kozma József. Ä hazaiak szünet utáni nagyszerű játékukkal és Do­monkos mestemégyesével biztosan tartották otthon a há­rom pontot. G: Domonkos 4, Prantner. Jók: Domonkos, Prantner, Benedeczki, Ötvös, illetve Töpfner T., Vizin, Bíró. Zerza József Fadd-Kakasd 2-0 (2-0). Fadd, 100 néző. V: Albert. Fadd: Sipos- Ádám, Ujj, Kugli, Horváth- Aradi, Kir- tyán (Szász), Kovács (Pesti), Fritz- Palásti, Beda. Edző: Pa­lásti Lajos. Kakasd: Sebes­tyén A.- Kresz, László, Se­bestyén Á., Tusa- Takács, Za- lavári, Müller, Pámer- Sebes­tyén Z., Zengai (Kvanduk J.). Edző: László József. A hazai együttesnek elég volt egy fél­idei jó játék a három pont megszerzéséhez. Kiállítva: Pámer a 60., Aradi a 80. perc­ben. G: Beda, Kovács. Jók: Ujj, PVSK-Dália-KSC Szek- szárd 82-55 (41-31). Pécs Vá­rosi Sportcsarnok, 500 néző. V: Missura, Gidófalvy. PVSK-Dália: Balázs (20), Donkó (6), Horváth (7/3), Anitics (25/12), Vilutitye (19). Csere: Russai (-), Herlicska (- ), Fischer (-), Iványi (1), Kie­fer (4). Edző: Rátgéber László. KSC Szekszárd: Berkó (12), Madaras (8), Nagy A. (-), Krá- lik (20/6), Badics (4). Csere: Szeliversztova (4), Szabó (7). Edző: Kovács József. „A szegény embert az ág is húzza" - tartja a közmondás. Ezúttal ez különösen igaz a KSC Szekszárdra, hiszen minden idők legalacsonyabb termetű ötösével kezdett a KSC: a bokáját fájlaló Szeli­versztova ezúttal csak a cserék között foglalt helyet. Vülám- rajtot vettek a házigazdák: az 5. percben 17-0-ra vezettek, amikor Králik büntetőből megszerezte az első szek­szárdi pontot. Továbbra is erőteljesen rohamozott a vas­utasgárda, magassági fölé­nyüket kihasználva tetszés szerint szedték a lepattanókat mindkét palánk alatt, támadá­saikat pedig Balázs jóvoltából rendre kosárral fejezték be. A 8. percben Kovács edző már a második idejét is kénytelen volt kikérni. Ez utóbbi hasz­nált, megnyugodtak á vendé­gek, fokozatosan dolgozták le hátrányukat és a félidő végére sikerült tíz pontra felzárkóz­niuk. Fritz, Ádám, Kovács, illetve Takács, Zalavári. Balogh János Simontomya-Tevel 3-2 (2- 0). Tevel, 150 néző. V: Balázs. Simontomya: Szabó- Borbás J., Vass, Varga, Molnár A.- Nádasdi, Szántó, Zsolnai (Molnár L.)- Pajor, Szentmár- toni (Dölles), Borbás B. (Pechli). Edző: Szelei Ferenc. Tevel: Szabó- Ferencz Cs., Dallos E., Illés, Kovács- Miszler, Borbandi, Gergely J. (Dallos I.)- Ferencz G., Ger­gely Cs., Hodász (Ferencz S.). Edző: Schlapp János. Me­zőnyfölénye ellenére elkerül­hető gólokkal szenvedett ve­reséget a hazai csapat. G: Pa­jor, Borbás J, Molnár L., illetve Gergely Cs., Illés. Jók: Szabó, Varga, Molnár A., Pajor, il­letve Ferencz Cs., Illés, Ger­gely Cs. Zwick Jakab Dombóvár-Kajdacs 0-0. Dombóvár, 300 néző. V: Beke. Dombóvár: Fülöp- Miszlai, Tamai, Steiger, Hopp»- Savanyú Z., Szűcs (Balaskó), Vincze, Pintér- Savanyú N., Varga. Edző: Új­vári Kálmán. Kajdacs: Szla- nyinka- Geresdi (Kapás), Csótár L, Varga, Csótár A.- Lacza L, Rácz, Horváth, Lacza J.- Lengyel M., Borza (Major I.). Edző: Haraszti Zsolt. Küzdelmes, helyenként ke­mény mérkőzésen nem bírt egymással a két csapat, így az eredmény igazságos. Jók: Fü- löp (a mezőny legjobbja), Miszlai, Hopp, Tamai, illetve Csótár I., Csótár A., Varga, Rácz. Dömyei Ferenc Aparhant-Harc 1-1 (0-0). Aparhant 100 néző. V: Mol­nár. Aparhant: Dobos Cs.- Heidecker, Juhász J., Sár­mány, Palkó- Fülöp (Ferenc), Bogos R., Minker- Wildan- ger (Fábián), László (Juhász F.), Farkas. Edző: Wáger Pál. Harc: Siklósi- Horváth, Gyu- ricza, Kovács B., Kovács L. (Sztojka)- Kolompár (Kovács F.), Babai, Török- Földes, A második játékrész első szekszárdi kosarát szintén Králik szerezte, s ezúttal is büntetőből. Ez azonban érthe­tetlen módon a vendégeket zavarta meg, akik újra ro­hanni kezdtek és a következő öt percben egyszerűen képte­lenek voltak a gyűrűbe találni. A házigazda pécsiek viszont a két idegenlégiós, Vilutitye és Anitics révén újfent 20 ponttal elhúztak: 53-33. Ekkor Králik tripláját követően ismét szek­szárdi percek következtek és a félidő közepére sikerült a vendégeknek tíz pontra fel­zárkózni: 56-46. Sajnos, a jó folytatás elmaradt, mi több ezzel el is lőtték a puskaporu­kat a vendégek. Ismét rákap­csoltak a pécsiek és az egyre jobban fáradó szekszárdiak hibáit kihasználva a remekül dobó Vilutitye és Anitics to­vábbra is ontotta a kosarakat. A 37. percben már 27 pontra nőtt a PVSK-Dália előnye: 75- 48. A végjátékban sem történt változás, a házigazdák bizto­san őrizték meg tetemes elő­nyüket. Az őszi idény utolsó talál­kozóján a nagy magassági fö­lényben lévő pécsiek a véde­kezés magasiskoláját bemu­tatva, esélyeshez méltó maga- biztossággal nyerték a talál­kozót a mindössze hét játé­kossal rendelkező, tartalékos KSC Szekszárd ellen. Kitűnt: Vilutitye, Anitics, Balázs, il­letve Králik. (H-d) Bartal, Jelusics. Edző: Kovács Ferenc. A mérkőzés színvo­nala hűen tükrözte a két csa­pat tabellán elfoglalt helyét. Kiállítva: Fábián a 40. percben. G: Farkas, illetve Török. Jók: Juhász J., Farkas, illetve Bartal, Gyuricza, Földes, Török. László Ferenc Döbrököz-Nagydorog 6-0 (5-0). Nagydorog, 250 néző. V: Nagy. Döbrököz: Bien (Mikolics)- Apáti, Horváth, Bocsi, Pólyák- Hopp, Katona (Botos), Kiss (Lódri), Szie- ber- Jakab, Szűcs. Edző: Szi- eber József. Nagydorog: Gősi- Vámosi, Kondor (Fan­csali), Lázár L, Kovács G.- La- ták, Matus (Balogh Zs.), Por- tikhegyi- Balogh Z. (Gangéi), Eberdt, Csótár. Megbízott edző: Eberdt János. A üstave­zető már az első félidőben el­döntötte a mérkőzés sorsát. G: Szieber 2, Kiss, Katona, Szűcs, Pólyák (11-esből). Jók: Az egész vendégcsapat, ületve Portikhegyi, Csótár. Kirchner István Dunaszentgyörgy-T amási 2-0 (0-0) Tamási, 300 néző. V: Tóth K. Dunaszentgyörgy: Mészáros- Lakatos, Debre­ceni, Káldi, Kiss- Magyar, Gyöngyösi, Dienes (Kovács), Gödör (Jóni), Kiss- Hajpál (Dmbics). Edző: Dienes Pál. Tamási: Szabó Sz.- Surányi, Árvái, Kovács, Siklósi- Sze­mes (Tóth), Vámosi (Ma- gócs), Gyenei (Agócs), Szántó- Szakács, Végh. Edző: Lanczky Gusztáv. A mély ta­lajú pályán játszott jóiramú mérkőzésen a szerencsésebb együttes vitte el a három pon­tot. G: Kiss T., Magyar. Jók: Kiss, Magyar, Mészáros, il­letve Szemes, Szabó Sz. Vaszari Gábor Az ifjúsági mérkőzések eredményei: Fadd-Kakasd 3- 2, Dombóvár-Kajdacs 5-0, Aparhant-UFC Szekszárd 3- 2, Simontornya-Tevel 6-0, Paks-Nagymányok 1-0, Ta- mási-Dunaszentgyörgy 5-2, Nagydorog-Döbrököz 1-1, Tolna-Decs 2-1. Ináncsi és Horváth az év atlétái Neves közéleti személyisé­gek, a múlt és a jelen atlétiká­jának kiválóságai vettek részt a Magyar Atlétikáért Alapít­vány rendezésében lezajlott atléták szezonzáró bálján. A Thermal Hotel Heliában ren­dezett nagyszabású esemény programját gazdagította, hogy a bál alkalmából kitüntetések és jutalmak átadására is sor került. Rég volt, de igaz: Szentgáli Lajos, Földessy Ödön és Zarándi László az 1954—es berni Európa-bajnok- ságon aranyérmét nyert. Nem sokkal később a távolugró Földessy Ödön és a 4x100-as váltótag Zarándi László olim­piai bronzérmet is szerzett. A sportban elért eredményeik, majd az atlétika fejlesztése ér­dekében végzett példás mun­kájuk elismerésekért mind­hárman a Magyar Sportért ki­tüntetést kapták. A bálteremben adták át az 1994-es év legjobb női és férfi atlétái (Ináncsi Rita és Horvát Attila), az év edzője (Bakai Jó­zsef), női és férfi utánpótlás at­létái (Tóth Mónika és Kiss Ba­lázs), edzői (Babinyecz József és Szabó Ernő), női és férfi if­júsági atlétái (Kovács Réka és Róth Miklós), edzői (Kovács István és Fülöp Péter) részére az elismerő címet. A program záróakkordja­ként további harmincöt díja­zott - versenyzők, edzők, or­vosok és társadalmi munká­sok - a Helia különtermében jutalmat vehetett át. ESSO kötöttfogású birkózó Világ Kupa, Kecskemét Ukrajna „lehúzta a sorompót” Kosárlabda NB I. A listavezető PVSK „átrobogott” a KSC-n