Tolnai Népújság, 1994. szeptember (5. évfolyam, 205-230. szám)

1994-09-26 / 226. szám

1994. szeptember 26., hétfő SPORT «ÚJSÁG 7 Kézilabda NB II. A Tengelic első őszi győzelme Karate országos bajnokság Az oroszlányiak vitték haza a szamuráj kardot A tolnai Pekari László (jobbról) pontot érő rúgása Tengelic-Zalalövő 19-17 (10-10). Tengelic, 100 néző. V: dr. Török, Wágner. Tengelic: Csopák- Soós 5, Csáki 6, Győri, Tibai, Lukács 4, Laczi 3. Csere: Tarr (kapus), Balogh 1, Buják, Zsíros. Nagyszerűen kezdtek a házigazdák, hisz a 15. percben már 6-1-re vezet­tek. Ám ezután pillanatnyi rövidzárlat bénította a tenge- licieket, s néhány kimaradt hazai ziccernek és büntetőnek köszönhetően feljött a ven­dégcsapat és a félidő végéig kiegyenlített. A második játékrész elején még tartotta magát a zalai csapat, ám a félidő derekán az elfáradó vendégek ellen szer­zett két-három gólos előnyü­ket a házigazdák a végső síp­szóig megőrizték. A Tengelic ugyan adós ma­radt a jó játékkal, de a lányok lelkesedése végül is az első őszi győzelmet eredményezte. Küzdeni tudásáért minden já­tékos dicséretet érdemel. Simontornyai TC-Dal- mand 39-13 (21-4). Simon­Női kézilabda EB Negyedik a magyar válogatott A női kézilabda Eu- rópa-bajnokságon Berlinben a harmadik helyért lejátszott mérkőzésen a norvég váloga­tott magabiztos, ötgólos győ­zelmet aratott az idegileg tel­jesen szétesett magyarok el­len, akiknek így nem sikerült tizenkét év eltelte után világ- versenyen az éremszerzés (utoljára az 1982-es budapesti vb-n volt második a magyar csapat). Ezen a mérkőzésen csupán Meksz Anikót lehetett di­csérni, a többiek, főleg az át­lövők, haloványabb teljesít­ménnyel rukkoltak elő. Csöppnyi öröm azért, hogy Farkas Ágnes kilenc góljával a góllövőlista élére ugrott, igaz, ekkor még hátra volt a Né- metország-Dánia mérkőzés az EB-aranyért. A harmadik helyért: Nor­végia - Magyarország 24-19 (10-6). Premiert tartottak vasárnap a Xochimilco-tavon, ugyanis először a XXVI. síkvízi ka­jak-kenu világbajnokság programjába került be a 200 méteres sprintverseny. Ezen a távon kilenc számban hirdet­tek végeredményt, így péntek­től vasárnapig összesen 24 aranyérem talált gazdára. A korábbi műsorhoz képest vál­tozás volt az is, hogy búcsút intettek a hosszútávú, az 5000 és a 10 000 méteres küzdel­meknek, amelyekben a ma­gyarok időről időre szép sike­reket értek el. Példának okáért tavaly a koppenhágai vb-n az öt aranyból kettőt a leghosz- szabb távon gyűjtöttek be. Ami a 200 méteres viadalo­kat illeti: pergő volt a lebonyo­lítás a férfi kajak-egyesben, ahol 33-an neveztek, s az első rajthoz állástól számított más­fél órán belül eldőlt, hogy ki a világ legjobbja. Az első körből - az indulók számától függet­lenül - öten jutottak tovább, majd néhány perc múlva ugyanaz a mezőny újra ösz- szemérte erejét. Az első két he­lyen végzettek lettek a finalis- ták, hozzájuk csatlakozott az a versenyző a futamharmadi­kok közül, akinek a legjobb tornya, 200 néző. V: Buváry, Pusztai. Simontornyai TC: Ádám- Varga Sz. 1, Mol- nárné 6, Jencskiné 6, Varga Zs. 11, Gerussi O. 5, Gerussi N 2. Csere: Márton (kapus), Molnár 3, Pataki 3, Somo- gyiné 1, Hamar 1. Edző: Várni István. Dalmand: Juhász Zs.- Kudariné 2, Madarász, Ko­lozsvári, Tamás 6, Kostyál 3, Zay. Csere: Szin (kapus), Ju­hász J. 1, Budai 1, Cséplő, Szí­jártó. Edző: Bagdi Istvánná. A tudatosabb, eredményesebb kézilabdát játszó Simontornya a 16. percben már 11-1-re ve­zetett. A dalmandiak nem tudtak mit kezdeni a hazaiak kiváló védelmével szemben. Szünetig a Simontornya elő­nye tetemesre nőtt. A második játékrészben kö­zönségszórakoztató játékkal, tetszetős figurákkal tovább növelte előnyét az éllovas Si­montornya, melynek minden játékosa feliratkozott a góllö­vők közé. Ilyen arányban is megér­demelten nyert a Simontor­Mivel a szombati páros után eldőlt, hogy jövőre Olaszország szerepelhet a te­nisz Davis Kupa Világcsoport­jában, a vasárnapi két egyes találkozót már csak két nyert szettre játszották. A magya­roknak csupán becsületbeli ügy, kötelesség volt a győze­lem megszerzése. Először a két csapat első­számú játékosa, Noszály Sán­dor (169. az egyéni világrang­listán) és Andrea Gaudenzi (22.) lépett a római-parti te­niszakadémia centerpályájá­nak salakjára. Csépai Ferenc, a magyar együttes szövetségi kapitánya korábban azt mondta a taljá- nok teniszezőjéről, hogy sok­kal gyorsabban játszik, mint bármelyik magyar, így ellene csak egy nagyon jó formában lévő Noszálynak lehet esélye. Nos, a hórihorgas magyar ezen a délelőttön messze volt attól, hogy meg tudja szorítani Gaudenzit. volt az időeredménye. A ke­nusoknál és a kajakos nőknél annyiban változott a helyzet, hogy csak három csoportot alakítottak ki, és a második körből mindháromból az első három helyezett lépett tovább a kilences döntőbe. A furcsa rendszer azt eredményezte, hogy az első kör győztese a másodikban akár ki is eshe­tett, annak a szereplésnek nem volt igazán jelentősége. Talán célszerűbb lett volna, ha a két kör eredményeit összeadják, s a továbbjutás, vagyis a finá­léba kerülés a helyezési szá­mok összevetése alapján dől el. Többen azt is javasolták, hogy más formában kövessék egymást a futamok, több pi­henőt biztosítsanak a ver­senyzőknek. Az előző nap történései mellett sem szabad szó nélkül elmenni, hiszen a magyarok azt a nem mindennapi bravúrt hajtották végre, hogy mind a nyolc számban dobogós he­lyezést, két aranyat, öt ezüstöt és egy bronzot szereztek. A legnagyobb sikert vitathatat­lanul a kaposvári Borhi Zsombor érte el, ő ugyanis olimpiai számban, a férfi K-l 500 méteren diadalmaskodott. nya. Kitűnt: A hazai csapatból minden játékos dicsérhető, il­letve Tamás ]., Kostyál. Ercsi-Simontornyai TC 31- 29 (13-14). Ercsi, 200 néző. V: Alapi, Szabó. Simontornya: Pech- Balassa 2, Pécsi 3, Tei- mel L. 4, Teimel J. 1, Kerekes 8, Barabás 4. Csere: Bujtás (kapus), Zsolnai 7, Hóka, Tenke. Edző: Teimel Lajos. A jobban kezdő Ercsi a 4. perc­ben 4-1-re vezetett, de a szí­vósan védekező Simontornya a félidő derekára kiegyenlített. Elsősorban Kerekes góljaival tudta tartani az eredményt, sőt a szünetig egygólos előnyt is szerzett. A második félidő 5. percé­ben Teimel J.-t egy durvaság után végleg kiállították a já­tékvezetők. A 25 percen ke­resztül emberhátrányban ját­szó Simontornya Pech remek védéseivel, Zsolnai gólerőssé­gével és Barabás lelkes játéká­val végig jól küzdött, az utolsó percig volt győzelmi esélye. Kitűnt: Pech, Kerekes, Bara­bás, Zsolnai. Noszály első szervái rendre nem sikerültek, ráadásul ha­mar elkezdett „szövegelni", ami bizonyította: lelkileg sem tudott felnőni a feladathoz. Az első játszma megnyeréséhez csupán 40 perc kellett az olasznak (6:1). Lényeges vál­tozás a második szettben sem történt. Bár Noszálynak akadt egy-két olyan megoldása, amely tapsra ragadtatta a né- hányszáz nézőt, ezúttal már 36 perc is elég volt Gaudenzi- nek a győzelemhez (6:3). Az itáliai teniszező így 1 óra 16 perc alatt megérdemelten nyerte élete második Davis Kupa-egyes találkozóját is, és ezzel Olaszország már 4-0-ra vezetett a magyar együttes el­len. A mérkőzés utolsó egyes ta­lálkozóján Krocskó József há­rom játszmában (2:6, 7:5, 6:1) bizonyult jobbnak Renzo Fur- lan ellen, így a mérkőzés vég­eredménye: Magyarország- Olaszország 1-4. — Pénteken az 1000 méte­ren második lettem, ennek a helyezésnek tulajdonképpen örültem, de maradéktalanul mégsem voltam elégedett. Az 500 méteren már dühből lapá­toltam, mindent beleadtam, s ez az erőfeszítés nem is volt hiába való. Száz méterrel a cél előtt éreztem, hogy enyém az első hely, s azt a hajrában már nem is lehet elvenni tőlem - mondta a Kaposvári Vízügy 21 esztendős, immár kétszeres világbajnok fiatalja, aki azt is hozzátette: a jövőben valószí­nűleg csak az 500 és az 1000 méteres egyesre összpontosít, s a kajak-négyesben való sze­replést átengedi valaki más­nak. A lapzártáig befejeződött sprinttávok eredményei: fér­fiak, K-l 200 m: 1. Szergej Ka- lesznyik (Fehéroroszország), 2. Fehérvári Vince (Magyaror­szág), 3. Miguel Garda (Spa­nyolország). C-l 200 m: 1. Ni­kolai Buhalov (Bulgária), 2. Hoffmann Ervin (Magyaror­szág), 3. Mihail Szlivinszkij (Ukrajna). Nők, K-l 200 m: 1. Kőbán Rita (Magyarország), 2. Anna Olsson (Svédország), 3. Caro­line Brunet (Kanada). Időnként bizony felszisz- szentek a faddi tornacsarnok­ban rendezett karate országos bajnokság szemtanúi. A mér­nöki pontosságú ütéseket és rúgásokat nem egyszer sötét foltok kísérték, sőt a látványos ütésváltásokra a küzdőtéren néha még vércseppek is emlé­keztettek. A verseny orvosá­nak, az örmény származású Armen Tatevoszjannak a gyermek- és ifjúsági korosztá­lyú OB párviadalai közben nem volt egy perc nyugta sem. Kemény sportág ez a javából, de a shotokan karate velejáró­jaként számon tartott apró kel­lemetlenségeket a harcművé­szetek elkötelezettjei percek alatt kiheverik. A faddi karatecsalád az idén már másodszor igazolta, hogy lelkes szervező munká­val kevés pénzből is lehet hangulatos versenyt csinálni. Az Ippon Karate Egyesület ál­tal rendezett országos bajnok­ságot Szakállos Mihály, a szekszárdi Keravill-szaküzlet vezetője segítette anyagilag, aki hosszabb távon is vállalta a faddi karatesport támogatá­sát. Megyénkből a szekszárdi, tolnai és faddi versenyzőket tömörítő Ippon Karate Egye­sület, a Bátaszéki Wado-ryu Klub és a Paksi SE karatékéi léptek küzdőtérre. A legna­gyobb érdeklődés természete­sen a faddiak fellépését kí­sérte. A formagyakorlatok csapatküzdelmeiben a faddi együttes a 2., a szekszárdi csapat pedig a 3. helyet sze­rezte meg, míg a Paksi SE a 4. helyen végzett. Az egyéni kumite (küzdelem) verseny­számban az Ippon Karate Egyesület két arany-, négy ezüst- és három bronzérmet szerzett. A Világ Kupa­bronzérmes, EB 4. helyezett és többszörös országos bajnok faddi Báli Ervin számára az OB egy jó edzésnek felelt meg: keveset kockáztatva, jó kont­raütésekkel, magabiztosan verte riválisait. A bátaszékiek két ezüst- és egy bronzérem­mel tették le a névjegyüket. A zsüriasztalon nyugvó szamurájkard volt a jutalma a Asztalitenisz NB I. Rangadót nyert a húsosklub Húsipari SE Szekszárd- Hejőcsabai CM 10-5. Gyurik Eszter magára találva biztos négy győzelmet aratott. Dr. Zsemlye Gabriella szintén magabiztosan gyűjtötte be győzelmeit. Agárdi Réka az első fordulóban kimagasló já­tékkal verte az ellenfél idegen- légiósát, Catanát, de sajnos a mérkőzés után megsérült, így a játékos feladta soron követ­kező mérkőzését. Az ügyele­tes gyengébb napot kifogó já­tékos ezúttal Pata Teréz volt, bár igaz, hogy a szerencsével is hadilábon állt. Győztesek: Gyurik 4, Agárdi, dr. Zsemlye 3, Gyurik-Pata és dr. Zsem­lye-Agárdi párosok 1-1 illetve Masason, Feszt 2-2 és Barsai. Egy titokzatos vírus követ­keztében már 13 versenyló pusztult el az ausztráliai Queenslandben. Az elhullott lovak gazdája, Vic Rail állata­inak nagyon gyenge kondíció­jára lett figyelmes. A kórház­ban nem tudták diagnoszti­csapatküzdelem győztesének. Az Ippon Karate Egyesület csapatában Báli Ervin mellett a Baján katonáskodó Szűcs András és Heberling Henrik, a főiskolán tanuló Baros Gábor és a tolnai Papp Lajos vette fel a harcot. Az ipponosok előbb a Bátaszék, majd a Mosonma­gyaróvár csapatát verték nagy küzdelemben 3:2-re, majd a döntőben az oroszlányiakkal kellett szembenézniük. Mi­után Papp Lajos eléggé vitat­ható körülmények között alulmaradt ellenfelével szem­ben, így a faddiak kénytelenek voltak riválisuknak átengedni a szamurájkardot. A hölgyek már ebben a sportágban is szót kérnek. A csapatküzdelmekben két ve­reséget összegyűjtő ippono­sok itt ugyan csak negyedikek lettek, de számukra nem is a helyezés volt a legfontosabb. A többszörös országos bajnok, a szekszárdi Garay gimnázi­A Forma-l-es autós gyorsa­sági világbajnokság estorili fu­tamát a brit Damon Hill (Wil­liams-Renault) nyerte honfi- és csapattársa, David Coult­hard és a finn Mika Häkkinen (McLaren-Peugeot) előtt. Tör­tént mindez azok után, hogy az egyes rajtkockából induló és az első hét körben vezető Berger kiesett a versenyből. Műkorcsolya sikerek A hét végén rendezték meg a Karl Schäfer műkorcso­lya-emlékversenyt Bécsben, amelyen szép magyar sikerek születtek. Czakó Krisztina és Kerekes Zsolt második lett, míg Vidrai Szabolcs a negyedik helyen végzett. zálni a titokzatos vírust. A be­tegséggel kapcsolatban több szakember véleménye, hogy minél előbb meg kell fékezni a vírus terjedését. Abban az esetben, ha ez nem sikerül, akkor komoly veszteség érheti a lóversenysportot. umba járó Dölles Szilvia pél­dául reméli, hogy a Rendőr- tiszti Főiskolára való jelentke­zéskor is hasznát veszi a ta­nultaknak. Továbbá az sem utolsó szempont, hogy alka­lomadtán meg tudja magát védeni... A Tolna megyei verseny­zők eredményei: Formagya­korlat. Fiú. Csapat. 2. Ippon Karate Egyesület. Lányok. 4. Paksi SE. Egyéni kumite: Ip­pon Karate Egyesület: ara­nyérem: Dölles Krisztina, Báli Ervin. Ezüstérem: Kvárik Ist­ván, Kovács Zsuzsa, Dölles Szilvia, Appelshoffer Endre. Bronzérem: Pekari László, Kovács Balázs, Báli Anita. Bá­taszéki Wado-ryu Klub: ezüstérem: Simondi János, Károly Kornél. Bronzérem: Zoltán Tamás. Csapat. Kumite. Fiúk. 2. Ippon Karate Egyesület. Lá­nyok: 4. Ippon Karate Egyesü­let. - km ­A 34 esztendős Hill ezzel a győzelmével egyetlen pontra megközelítette a pontver­senyben a német Michael Schumachert, aki eltiltása mi­att ezen a futamon sem indul­hatott. így izgalmassá vált a világbajnoki pontverseny, an­nál is inkább, mivel az október 16-i Spanyol Nagydíjon már rajthoz állhat Schumacher is. rMŰTRÁGYA- 1 VÁSÁRLÓK FIGYELMÉBE! NPK komplex műtrágyák TELJES TÍPUSVÁLASZTÉKA KAPHATÓ KÖZVETLENÜL A GYÁRTÓTÓL. Szálltás: igény szerint közúton vagy vasúton. 25 tonna vásárlás felett kedvezményes házhoz szállítás. Kérje ártájékoztatónkat! TRANSCENTER Kft 8182 Paremarlon Pf.: 27. Tal./fax: 88/355-158, 355-580. Magyar-olasz tenisz Davis Kupa-találkozó Csak Krocskó tudott győzni Kajak-kenu világbajnokság Magyar éremeső Mexikóvárosban Titokzatos vírus t i » Hill győzött Estorilban _______jhhhbs---------------------------:---u D ölles Krisztina (balról) meg sem állt az aranyéremig