Tolnai Népújság, 1994. augusztus (5. évfolyam, 179-204. szám)

1994-08-08 / 185. szám

1994. augusztus 8., hétfő SPORT «ÚJSÁG 5 Triatlon EB Labdarúgó Sárközi Lakodalom Kupa Labdarúgó NB I. Kropkó dobogós Sporttörténelmi sikert ért el Kropkó Péter, a Novo Mestó- ban megrendezett középtávú triatlon Európa-bajnokságon, amely az ETÜ-körverseny ál­lomása is volt. A Hofbrau által szponzorált többszörös baj­nok már az októberi hawaii ironman világbajnokságra ké­szül, de az edzéseket megsza­kítva rajthoz állt a 2,5 km-es úszásból, a 80 km-es kerékpá­rozásból és a 20 km-es futás­ból álló viadalon. Kropkó ugyan hosszabb távokhoz szokott, ám ez nem látszott meg teljesítményén. Már az úszás során az él­bolyban jött ki a vízből, igaz az éllovastól egy perccel elma­radt. Ez a hátrány a kegyetlen 1200 méter szintkülönbségű pályán még tovább nőtt, a fu­tás előtt 4:40 perc hátránnyal a 4. helyről indult az utolsó számra. Péter óriási akarate­rővel a 3. helyre futott fel, mindössze 36 másodperccel lemaradva az ezüstérmes he­lyezettől. Kropkó bronzérmé­vel így is az eddigi legna­gyobb magyar sikert érte el, hiszen felnőtt triatlonista még sohasem állhatott dobogóra világversenyen. — Határtalanul örülök a 3. helyezésemnek. Egyrészt, mert első magyar triatlonista- ként szereztem érmet felnőtt EB-n, másrészt, mert világbaj­noki felkészülés közben indul­tam el az erőpróbán. Ebben az évben minden az elképzelé­seim szerint alakul, július ele­jén Roth-ban egyéni csúccsal második lettem, a kelet-euró­pai körversenyt vezetem. Már csak azt szeretném, ha Hawai­iban is dobogóra állhatnék - nyilatkozta Kropkó Péter. Az EB dobogósai: 1. Rob Barel (hollandiai 3:48:19, 2. Kristóf Mauch (svájci 3:50:37, 3. Kropkó Péter (Magyaror­szág) 3:51:13. Nők: 1. Isabelle Mouthon (Franciaország) 4:17:45, 2. Natascha Badmann (svájci 4:20:16, 3. Simone Mourtier (Németország) 4:20:27. / így kellett volna! A totó 31. heti szelvényén sze­replő mérkőzések eredményei: 1. Békéscsaba-Vasas 2-1 1 2. Kispest HFC-VácFC 4-0 1 3. ZTE-Ferencváros törölve 4. ETO FC Győr-Csepel 0-0 x 5. Újpest-Pécs 6-1 1 6. Nagykanizsa-Debrecen 3-1 1 7. BVSC-Dreher-Sopron 3-1 1 8. Aarau-Lugano 0-0 x 9. Lausanne-Grass Hopp. 0-0 x 10. Sion-Servette 3-2 1 11. St.Gallen-Xamax 4-0 1 12. Young Boys-Luzem 1-3 2 13. Zürich-Basel 0-0 x Plusz 1 mérkőzés: 14. B.München-Bremen lapz.után Decs nyerte a vándorserleget Decsen első alkalommal rendezték meg a labdarúgó Sárközi Lakodalom Kupát, melyen a házigazdák csapata bizonyult a legjobbnak. Decs-Báta 2-1 (1-0). Decs, 200 néző. V: Unyatinszky. Decs: Végh G. (Csicsó)- Pusztai T. (Kolompár), Mó­zes (Acsádi), Weitner, Száraz Gy. (Tubik I.)- Tóth (Bartos), Végh Vecsei- Kocsis, Herczeg, Jelusics II. (Balogh). Edző: Weitner Adám. Báta: Boros- Hercsig, Puskás Z., Ili, Héhn- Lukács, Braun Cs., Pa- tonai, Sallai (Sümegi T.)- Braun J., Besszer. Edző: Ba­logh László. A helyzetek sorát elpuskázó hazaiak nehezen nyertek. G: Jelusics II, Acsádi, illetve Braun J. Decs-Őcsény 4r-0 (0—0). Decs, 200 néző. V: Unya­tinszky. Decs: Csicsó (Végh G.)- Pusztai T. (Kolompár), Jelusics II., Mózes, Száraz Gy. (Balogh)- Tóth, Végh J., Vecsei- Tubik I., Kocsis, Herczeg. _ Edző: Weitner Adám. Őcsény: Pulai L- Tóth, Sándor, Bán G., Hor­váth K. (Topánka, Pulai Gy.)- Sütő (Tubik II), Bán A., Ta­kács (Lizák, Wágner)- So- morjai L, Horváth G., Somor- jai Z. (Szili). Edző: Deutsch Ferenc. Szünet utáni teljesít­ménye alapján megérdemel­ten győzött a Decs. G: Herczeg 3, Vecsei. Őcsény-Báta 4-2 (3-2). Decs, 200 néző. V: Hegyi. Őcsény: Pulai L.- Tóth (Tu­bik II.), Sándor, Wágner, Horváth K. (Pulai Gy.)- Ta­kács, Szili (Bán A.), Sütő- Somorjai I. (Lizák), Horváth G., Somorjai Z. (Topánka). Edző: Deutsch Ferenc. Báta: Boros- Hercsig, Puskás Z. (Ili), Szajkó, Héhn- Lukács (Kanalas, Braun A.), Braun Cs., Patonai, Sallai- Braun J., Besszer. Edző: Balogh László. A jobb helyzetkihasználás döntött az őcsényiek javára. G: Takács, Wágner (11-esből), Horváth G., Bán A., illetve Braun J. 2. A torna végeredménye: 1. Decs 4, 2. Őcsény 2, 3. Báta 0 ponttal. Előkészületi mérkőzések Tiszakécske-Paks 1-0 (0- 0). Paks, 300 néző. V: Miko- lics. Tiszakécske: Lengyel- Drágán, Izsák (Maczkó), Fa- rulta (Ujfalusi)- Tuifel (Má- lik), Cseke (Bosánszki), Ézsiás (Hegedűs), Tóth (Do­bos)- Balia L., Balia M. (Pau- lik), Török. Edző: Re­szeli-Soós István. Paks: Ma- usz (Zele)- Jenei (Fejes), Eger (Gracza), Nagy- Bozsér (Ba- bati), Neudl, Kovács B., Orosz, Sánta (Búzás)- Kádár (Magyari), Váyer (Horváth). Edző: Mihalecz István. Az első félidőben a paksiak akár két-három gólt is lőhettek volna, de Lengyel kapus min­dent védett. Fordulás után a vendégek támadásai voltak veszélyesebbek, a gólon kívül Cseke egy alkalommal a ka­pufát találta telibe. G: Török. Dunaszentgyörgy-Szek- szárd Kovima 1-0 (0-0). Du- naszentgyörgy, 50 néző. V: Kertész. Dunaszentgyörgy: Mészáros- Sörös, Kovács, Benedek (Magyar), Lakatos- Hajpál (Kiss L.), Debreceni (Drubits), Kiss L, Berényi (Dömötör)- Kiss T., Jóni (Ba- racz). Edző: Dienes Pál. Szek­szárdi Lampek- Hadnagy (Cseh), Térmeg, Verbászi, Ba­logh- Varga, Acsádi, Marsai (Bartal), Bakalár (Halmai)- Földesi L, Földesi II. Edző: Gálffy Dezső. A mezőnyben mindkét csapat tetszetősen futballozott, de a gólhelyzetek értékesítésében még egyaránt sokat kell javulniuk. G: Ma­gyar. Jók; Sörös, Lakatos, Ma­gyar, illetve Lampek, Térmeg, Varga. Az NB I. állása 1. Újpesti TE 1 1­­6- 1 3 2. Kispest-HFC 1 1­­4- 0 3 3. Nagykanizsa 1 1­­3- 1 3 BVSC-Dreher 1 1­­3- 1 3 5. Békéscsaba 1 1­­2- 1 3 6. Csepel 1­1­0- 0 1 7. ETO FC Győr 1­1­0- 0 1 8. Parmalat FC­­­­—­Stadler FC­­­­—­Ferencváros­­­­—­Zalaegerszeg­­­­—­12. Vasas-Ilzer 1­­1 1- 2­13. Debrecen 1­­1 1- 3­Sopron 1­­1 1- 3­15. Vác FC 1­­1 0- 4­16. Pécs 1­­1 1- 6­Junior vízilabda EB Magyar aranyérem Aranyérmet szerzett a ma­gyar junior férfi vízilabda vá­logatott a Pozsonyban meg­rendezett Európa-bajnoksá­gon. A vasárnapi döntőben Horvátország együttesével mérte össze erejét Kemény Fe­renc szövetségi kapitány csa­pata, s meggyőző játékkal négy góllal diadalmaskodott. A magyar junior válogatott ezzel megvédte a két évvel ez­előtt Sopronban nyert konti­nensbajnoki címét. A döntőben: Magyaror- szág-Horvátország 8-4 (2-1, 3-0, 3-1, 0-2). Góldobók: Kiss G. 3, Kásás 2, Székely 1, Varga 1, Molnár 1, illetve Komadina 1, Burbulan 1, Oreb 1, Hinic 1. Atlétikai Európa-bajnokság Portugál győzelem a női maratonfutásban Vasárnap Helsinkiben megkezdődött a XVI. szabad­téri atlétikai Európa-bajnok­ság. A magyarok közül első­ként Kovács Dusán volt érde­kelt a férfi 400 méteres gátfu­tás előfutamában. A Vitalitás versenyzője futamában ugyan csak negyedik lett, de 50.01 mp-es időeredményével beju­tott a legjobb 16 közé. Ebben a számban a legjobb eredményt a második futamban győztes portugál Pedro Rodrigues érte el, ő 49.05 mp alatt teljesítette a távot. Az öt futam első két helyezettje, valamint a hat leg­jobb időeredményt elérő jutott tovább. Nem sikerült a legjobb 24 közé jutást kiharcolnia Barati Évának, aki a női 100 méteren próbált szerencsét. A Bp. Honvéd atlétanője futamában 11.72 mp-es teljesítménnyel hatodik lett, s ez kevés volt a továbblépéshez. Az ukrán Zsanna Tarnopolszkaja nevé­hez fűződött a legjobb idő­eredmény: 11.13 mp, ő a má­sodik futamban diadalmas­kodott. Az öt futam első négy helyezettje, továbbá a négy legjobb időeredményt elérő jutott tovább. Újabb doppingvétségről ér­kezett hír. A britek sprintere, Solomon Wariso vizsgálati anyagában tiltott szerek származékát mutatták ki. A 27 esztendős Warisot július 1-jén a gatesheadi nemzetközi via­dalon ellenőrizték. A csapat vezetői úgy döntöttek, hogy nem indítják a versenyeken, bár a B-próba eredményéről még nem kaptak értesítést. A női maratonfutás ezúttal is portugál sikerrel zárult, Rosa Mota mesterhármasa után a 31 esztendős Manuela Machado végzett az élen. A magyar színek képviselője, Földingné Nagy Judit 2:37:22 órás időeredménnyel a 13. he­lyet szerezte meg. Női maratonfutás, Eu- rópa-bajnok: Manuela Mac­hado (Portugália) 2:29:54,0 2. Maria Curatolo (Olaszország) 2:30:33, 3. Adriana Barbu (Románia) 2:30:55, 4. Ornella Ferrara (Olaszország) 2:31:57, 5. Anuta Catuna (Románia) 2:32:51, 6. Ritva Lemettinen (Finnország) 2:33:05. A férfi magasugrás selejte­zőjében Bakler Zoltán csak 2.10 méterig jutott, ezzel 26. lett, nem folytathatja a küz­delmet, mert arra csak a leg­jobb 15 jogosult. A selejtező­ben hárman is - az orosz Leo- nyid Pumalajnen, a görög Lambros Papakostas és a brit Dalton Grant - átvitték a 2.26 méteres magasságot, ennél fel­jebb nem került a léc. Kosárlabda vb A motorcsónak OSY-400-as kategóriában: Bodor Péter és a magyar csapat világbajnoki aranyérmes A Szeged közelében talál­ható Maty-éri Széchenyi Ist­ván evezős pályán vasárnap rendezték meg a motorcsónak OSY-400-as kategória máso­dik napi küzdelmeit a világ- bajnoki címért. A szombati óvások miatt vasárnap három futamot lát­hatott a mintegy ezer főnyi szurkolósereg. A hazaiak re­ménysége, az első nap után élen álló Bodor Péter a máso­dik és a harmadik futamban sem talált legyőzőre, így övé lett a világbajnoki aranyérem. Bodor - mivel négy futam kö­zül csak a legjobb hármat ér­tékelik - a negyedik futamban nem állt rajthoz. Távollétében az elmúlt évi világbajnok, a brit Kevin Turner diadalmas­kodott, míg Farkas Gábor a negyedik helyen ért a célba. A magyarok az egyéni világbaj­nok cím elhódítása után vé­gül a csapataranyat is begyűj­tötték. OSY-400-as kategória, egyéni világbajnok: Bodor Péter (Magyarország) 1200 pont, 2. Petri Kainulainen (Finnország) 900, 3. Kevin Turner (Nagy-Britannia) 771, 4. Lars Dickfors (Svédország) 563, 5. Kimmo Selin (Finnor­szág) 521, 6. Joanne Chesman (Nagy-Britannia) 447, 7. Far­kas Gábor (Magyarország) 317, .. .12. Bédi Tünde (Ma­gyarország) 92. Csapat, világbajnok: Ma­gyarország (Bodor Péter, Far­kas Gábor) 1517 pont, 2. Finnország (Petri Kainulai­nen, Kimmo Selin) 1421, 3. Nagy-Britannia (Kevin Tur­ner, Joanne Chesman) 1218. Kanada két városában, To­rontóban és Hamiltonban folytatódott a 12. férfi kosár­labda világbajnokság. A hor- vátok és az oroszok veretlenül zárták a csoportküzdelmeket. B-csoport (Toronto): Hor- vátország-Ausztrália 83-69 (43-39). Legjobb dobók: Radja, Komazec 25-25, Cvjeticanin 12, illetve Gaze 19, Bradtke 16, Ronaldson 11. Kuba-Koreai Köztársaság 92-79 (46-44). Ld: Caballero 30, Abreu 18, illetve Hur Jae 21, Moon Kyung Eun 17. C-csoport (Hamilton): Ar- gentina-Angola 67-59 (36— 34). Ld: Nicola 25, illetve Co­imbra 15. Oroszország-Kanada 73-66 (36-41). Ld: Babkov 18, illetve Vickery 14. Parádés kispesti és újpesti nyitány Kispest-Honvéd FC-Vác FC-Samsung 4-0 (0-0). Bo- zsik-stadion, 4000 néző. V: Puhl. Kispest-HFC: Brockha- user- Bánfi, Hahn, Mátyus- Forrai, Pisont, Milinkovics (Csehi a 77. percben), Illés, Duró- Sallói (Hamar a 76. percben), Kovács. Edző: Di- mitrije Davidovics. Vác FC: Koszta- Puglits (Romanek a 63. percben), Aczél, Aranyos- Kasza, Kriska, Nagy T., Víg, Bánföldi- Szedlacsek (Nyilas a 46. percben), Füle. Edző: Csank János. Gólszerzők: Kovács az 56., a 60. és a 90., Illés az 50. perc­ben. Megismétlődött a tavalyi szezon első fordulójának nyi­tómérkőzése, hiszen a bajnoki címvédő Vác FC-Samsung is­mételten a Kispest-HFC ott­honában kezdte meg a pont- vadászatot. A váciak játéka hasonlóan gyengére sikere­dett, mint a szerdai Szuper Kupa-döntőben. A Kis­pest-HFC megérdemelten ara­tott fölényes győzelmet, a szurkolók pedig joggal ünne­pelhették a Kispestre vissza­tért Kovács Kálmánt, aki mes­terhármassal mutatkozott be. Jók: Kovács, Illés, Sallói, Hahn, illetve Nagy. Újpesti TE-Novabau- PMSC-Fordan 6-1 (2-0). Me­gyeri út, 4000 néző. V: Stam- ler. ÚTE-Novabau: Praj- Bérczy, Füzesi, Molnár Z., Szlezák- Jenei, Véber, Kozma, Egressy (Szanyó a 73. percben)- Horváth P. (Túri a szünetben), Wukovics. Edző: Garami József. Pécs: Regős- Márton- Pest, Fehér, Braun (Rózsavölgyi G. a 65. perc­ben)- Dárdai, Lengyel, Die­nes, Tököli- Dorobantu (Jaki a 70. percben), Azoitei. Edző: Eich László. Gólszerzők: Egressy az 58. és a 69., Kozma (11-esből) a 9., Horváth P. a 38., Túri a 67., Véber a 77., illetve Dárdai a 79. percben. A találkozó előtt egyperces gyászszünetre került sor, mi­vel szombaton reggel elhunyt Lantos István, az Újpestet tá­mogató, a Rucanor terméke­ket forgalmazó Bonus Kft. ügyvezető igazgatója. Parádés játékot produkált a második félidőben az UTE-Novabau együttese, de ehhez kellett a pécsiek „harmatgyenge" telje­sítménye. Háromgólos veze­tés után ugyanis a hazaiak egyszerűen „átrohantak" el­lenfelükön, s ezúttal minden bejött nekik. Jók: Egressy, Vé­ber, Jenei, illetve Dárdai. ETO FC Győr-Csepel- Kordax 0-0. Győr, 5000 néző. V: Hartmann. ETO FC Győr: Végh- Farkas, Pintér, Kuttor- Csertői, Tóth, Miriuta, Bor­dás, Mikóczi (Radies a 46. percben)- Hámori, Popescu (Herczeg a 46. percben). Edző: Verebes József. Csepel: Hajdú- Bereczki, Váczi, Szá­lai- Jakab (Medgyes a 65. percben), Puskás, Vancsa (Tyukodi a 64. percben), Ács, Szekeres- Süveges, Pena. Edző: Varga István. A győri szurkolók nagy vá­rakozással tekintettek a hét új játékost igazolt csapatuk be­mutatkozása elé, de a Csepel mindent megtett, hogy ne örülhessenek a hazai nézők. Megszállták saját térfelüket, ott szűrték meg a hazai akció­kat, majd gyors kontrákat ve­zettek. Szünet után Verebes kettős cserével igyekezett javí­tani csapata teljesítményén, s három csatárral próbálták fel­törni a csepeli reteszt. A küz­delmes, de gyenge színvonalú mérkőzésen a látotak lapján egyik csapat sem érdémelt volna győzelmet. Jók: Farkas, Tóth, illetve Váczi, Pena. Békéscsabai EFC-Vasas-Il- zer 2-1 (2-1). Békéscsaba, 8000 néző. V: Varga S. Békés­csaba: Drljaca- Szenti, Csató J., Kovács- Mracskó, Fodor, Csató S., Váczi, Horváth- Szarvas (Kiss a 84. percben), Kulcsár (Zahorán a 77. perc­ben). Edző: Pásztor József. Vasas: Sáfár- Erős, Juhár, Ga- laschek, Jessy (Claude az 58. percben)- Máriási (Szenes az 58. percben), Vincze, Grica- juk, Simon- Jován, Borgulya. Edző: Tóth Bálint. Gólszerzők: Kulcsár a 15., Horváth a 43., illetve Grica- juk a 19. percben. A nagy melegben lendüle­tesen kezdtek a csapatok, a csabai akciók valamivel veszé­lyesebbek voltak. Az első fél­időben a küzdőjelleg dombo­rodott ki. Fordulás után az első tíz percben a két 16-os között folyt a játék. Kettős cse­réjével a Vasas nagy erőfeszí­téseket tett az egyenlítésért: kitámadott, ám ezzel felkí­nálta a kontralehetőséget. Összességében a küzdelmes találkozón mindkét csapat sok hibával játszott, végül a jobb helyzetkihasználás döntött. Jók: Váczi, Kulcsár, illetve Sá­fár, Gricajuk. Nagykanizsai Olajbá­nyász-Debreceni VSC 3-1 (1-0). Nagykanizsa, 9500 néző. V: Kiss G. Nagykani­zsai Olajbányász: Csáki- Szalai, Kepe, Kiss, Iványi- Hegedűs (Svélecz a 61. perc­ben), Agics, Farkas, Vidóczi- Filipovics, Fuisz (Fehér az 53. percben). Edző: Készéi Fe­renc. Debreceni VSC: Hor­váth- Földvári, Gojan, Sán­dor Cs., Pető- Dombi, Arany, Sándor T. (Buliga a 74. perc­ben), Szatmári (Vadicska a szünetben)- Tóth Gy., Ilea. Edző: Garamvölgyi Lajos. Gólszerzők: Vidóczi az 50. és (11-esből) a 70., Farkas a 29., illetve Tóth Gy. az 53. percben. Nagyszerűen mutatkozott be az NB I-ben az újonc nagy- kanizsai olajos legénység. Fo­kozatosan átvette a játék irá­nyítását és különösen a máso­dik játékrészben harcoltak ki mezőnyfölényt. Három góljuk mellett számos hazai helyzet maradt kihasználatlanul, így az eredmény a vendég debre­ceniekre nézve hízelgő. Jók: Vidóczi, Farkas, Agics, Szalai, míg a vendégeknél csupán Tóth Gy. teljesítménye dicsér­hető. BVSC-Dreher-EMDSZ- Soproni LC 3-1 (1-1). Szőnyi út, 1500 néző. V: Lettrich. BVSC-Dreher: Tarlósi­Dzsinovics- Bondarenko, Szalma- Bükszegi (B. Szabó a 78. percben), Urbányi, Nagy P., Bognár, Farkas (Marozsán a 66. percben)- Kovács Z., Vincze. Edző: Egervári Sán­dor. EMDSZ-Soproni LC: Milchram- Varsányi, Katona, Nahóczky, Cseh- Chiratcu (Borsos a szünetben), Szántó (Kovács L. az 58. percben), Ignácz, Korsós- Fischer, Cservenkai. Edző: Győrfi László. Gólszerzők: Bognár a 70. és (11-esből) a 89., Bükszegi a 16., illetve Cseh (11-esből) a 19. percben. Két, legutóbb ugyancsak gyenge teljesítményt nyújtott csapat lépett pályára a Szőnyi úton a „szebb jövő reményé­ben". Aztán a jóiramú első húsz perc után csapnivaló folytatást produkált a két együttes. A vasutasok - akár­csak a legutóbbi bajnokságban számtalan esetben - ezúttal is Bognárnak köszönhetik győ­zelmüket. Jók: Bognár, illetve Cseh. A Stadler FC-Parmalat FC mérkőzést a fehérváriak bra­zíliai turnéja miatt október 26-ra halasztották, míg a Za­laegerszegi TE-Ferencváros ma esti összecsapást a televí­zió 19 órától egyenes adásban közvetíti.