Tolnai Népújság, 1994. június (5. évfolyam, 127-152. szám)

1994-06-27 / 149. szám

1994. június 27., hétfő SPORT »ÚJSÁG 7 XV. labdarúgó-világbajnokság, Egyesült Államok Maradonáék a tizenhat Vébészőttes Belga örömünnep A belga válogatott Hollan­dia ellen aratott 1-0-ás győ­zelmét túláradó lelkesedéssel fogadták az otthonmaradt szurkolók. Brüsszelben húsz, Antwerpenben hat féktelen belga futballrajongót tartóz­tattak le a rend őrei. A szurko­lók ugyanis alapos pusztítást végeztek a városi közvagyon­ban a belga válogatott legjobb 16 közé jutásának megünnep­lésekor. Klinsmann-fagyi és a többi ínyencség Az indiai labdarúgás ko­rántsem játszik meghatározó szerepet a nemzetközi poron­don, a világbajnokság azon­ban akkor is népszerű ese­ménynek számít a honpolgá­rok között. Az egyik calcuttai étterem tulajdonosa a futball népszerűségét kihasználva fondorlatos üzleti fogással használja ki a világbajnokság adta lehetőségeket. Az étla­pon feltüntetett csemegéket egytől egyig a világ legismer­tebb játékosairól nevezte el. Eképpen fordulhat elő, hogy a betérő vendég Becken- bauer-cipóval, Mara­dona-rizzsel, Platini-krokettel, desszertként pedig Klins- mann-fagylalttal csillapíthatja éhségét. Aki mexikói sörben fogadott Az ír labdarúgó válogatott Mexikó elleni győzelmében megingathatatlanul hitt az az ír fiatalember, aki megfogadta barátjának: „Ha csapatunk ve­szít, akkor életem végéig bün­tetésből csak mexikói sört iszom." Az eredmény ismert, Me­xikó 2-1-re győzött Írország ellen. Vajon milyen a mexikói sör...? Túl szigorúak Roy Hodgson svájci szövet­ségi kapitány szerint a játék­vezetők túlságosan is szigo­rúak. — Az általam látott mérkő­zéseken kiosztott sárga lapok ötven százalékban ok nélkül találtak gazdára. A FIFA talán hitt abban, hogy a módszeres szigorúsággal elejét veszi a durva szabálytalanságoknak. Nem így történt! A sok tisztá- talanságot elkövető csapatok nem fognak változtam jól megszokott játékstílusukon. Akkor pedig miért ez az egész? Mondják meg, mert én nem tudom - nyilatkozta Roy Hodgson. Hercegi dicséret Faisal herceg dicséretben részesítette Szaúd-Arábia vá­logatottját, amely Marokkó el­len (2-1) megszerezte az or­szág első vb-finalista győzel­mét. — Nagyszerűen küzdötte­tek, az egész ország büszke rá­tok - szólt a hercegi dicséret. Faisal biztos benne, hogy a csoport utolsó mérkőzésén Belgium ellen, a csapat lega­lább egy pontot szerez, és így továbbjut a legjobb 16 közé. „Peches" Albert bosszút állt Philippe Albert, aki Bel­gium győztes gólját szerezte a Hollandia elleni csoportmér­kőzésen - a jelekből ítélve - véget vetett eddigi balszeren­cse-sorozatának. A belga válogatott labdarú­gónak az utóbbi félévben akadt egy autóbalesete, majd egy súlyos térdsérülése is. — Számomra ez több volt egyszerű győzelemnél! mondta a kőkemény belga hátvéd. — Úgy érzem, végre csatát nyertem a balszerencsém el­len. B-csoport: Svédország-Oroszország 3-1 (1-1). Detroit, Silverdome 63.000 néző. V: Quiniou (francia). SVÉDORSZÁG: Ravelli- R. Nilsson, P. Andersson, Björklund (Erlingmark a 88. percben), Ljung- Schwarz, Ingesson, Them, K. Anders­son (H. Larssen a 84. perc­ben)- Dahlin, Brolin. OROSZORSZÁG: Harin- Kuznyecov, Gorlukovics, Onopko, Nyikiforov- Hlesz- tov, Popov (Karpin a 41. percben), Mosztovoj, Boro- gyuk (Galjamin az 52. perc­ben)- Radcsenko, Szalenko. Gólszerzők: Dahlin a 60. és a 82., Brolin (11-esből) a 38., illetve Szalenko (11-esből) a 4. percben Kiállítva: Gorlukovics az 50. percben. Gorlukovics sárga lapjai, meggondolatlansága, kiállí­tása miatt behozhatatlan hát­rányba került az orosz váloga­tott, mely alaposan leszerepelt ezen a vb-n. Igen nagy a való­színűsége, hogy a Szadi- rin-gárda kiesik, míg a svédek gyakorlatilag már a nyolcad- döntőben érezhetik magukat. Jók: Dahlin, K. Andersson, Brolin, Them, illetve Rad­csenko. Brazília-Kamerun 3-0 (1- 0). San Fanciscó, 83.401 néző. V: Carter (mexikói). BRAZÍLIA: Taffarel- Jor- ginho, Aldair, Marcio Santos, Leonardo- Dunga, Mauro Silva, Rai (Müller a 82. perc­ben), Zinho (Paulo Sergio a 76. percben)- Bebeto, Romá- rio. KAMERUN: Bell- Song- Kalla, Mbouh- Tataw, Foe, Nyilatkozatok az Argen- tína-Nigéria 2-1-es mérkőzés után: Alfio Basile, az argentinok szövetségi kapitánya: — Az afrikaiak egy kicsit megzavartak bennünket ko­rán szerzett gólukkal, de aztán a két választalálat megnyugta­tott bennünket, s föléjük kere­kedtünk. Most Bulgária kö­vetkezik, az a csapat ugyan­csak nehéz ellenfélnek ígérke­zik. Sajnos, néhány játékosom, így Sensini, Simeone, Mara­dona és Caceres jókora rúgá­sokat kapott, egyelőre nem is tudom, hogy legközelebb számíthatok-e rájuk. Roberto Sensini, az argen­tinok egyik hátvédje: — Számunkra rosszul kez­dődött a mérkőzés, hiszen a gyors és erős nigériaiak hamar betaláltak. Ellenük nyerni komoly eredménynek számít. Diego Maradona, az argen­tinok csapatkapitánya: — Sokat futottam, hála is­tennek lábaim nem hagytak cserben. Nagyon fontos győ­zelmet arattunk. A meccsen végig remek volt a hangula­tom, bár az is igaz, a végére egy kicsit elfáradtam. Claudio Caniggia, az argen­tin gólok szerzője: — A legfontosabb, hogy nyertünk, s ezzel bejutottunk a legjobb 16 közé. Régen volt Viszonylag nyugodtan „szaladt le" a világbajnokság első harmada. A szurkolók többnyire fegyelmezetten vi­selik el, ha a kedvenc legény­ség veszít. Az első rendbon­tásról - meglehetősen késve adtak hírt róla - érkezett jelen­tés Los Angeles spanyol ne­gyedéből, mely nyolc kilomé­ternyire található a városköz­ponttól. A mexikói szurkolók mintegy háromezres csoportja Libiih, Mfede (Maboang Kessack a 73. percben), Agbo- Omam-Biyick, Embe (Milla a 66. percben). Gólszerzők: Romário a 39., Marcio Santos a 66., Bebeto a 75. percben. Kiállítva: Song a 66. perc­ben. A sokak által „slágermérkő­zésnek" kikiáltott összecsapás enyhén szólva csalódást okozó első félidőt hozott. Meglehetősen közepes iram­ban kocogtak a csapatok a gyepen. Szünet után mezőny­fölénybe kerültek a brazilok, remek megoldásokat is bemu­tatva végül magabiztosan győztek. Jók: Dunga, Leo­nardo, Bebeto, illetve Bell, Embe, Kalla. D-csoport Argentína-Nigéria 2-1 (2- 1). Boston, Foxboro-stadion, 61.000 néző. V: Karlsson (svéd). ARGENTÍNA: Islas- Sen­sini (Diaz a 87. percben), Ca­ceres, Ruggeri, Chamot- Si­meone, Redondo, Maradona, Balbo (Mancuso a 71. perc­ben)- Caniggia, Batistuta. NIGÉRIA: Rufai- Egua- voen, Emenalo, Okechukwu, N'Wanu- Siasia (Adepoju az 58. percben), Amokachi, Oli- seh (Okocha a 87. percben), Amunike- George, Yekini. Gólszerzők: Caniggia a 22. és a 29., illetve Siasia a 9. percben. Argentína olyan első fél­idővel rukkolt ki, amilyen a sportág nagykönyvében meg van írva! Ötletesen, olykor ki- íismerhetetlenül kombináltak a legutóbbi vb ezüstérmesei, amivel nagyon magukra ha­ragították az afrikaiakat. Ami­arra példa, hogy ilyen fontos gólokat szereztem a válogatott színeiben. Clemens Westerhof, a nigé­riaiak szövetségi kapitánya: — Büszke vagyok játékosa­imra, teljesítményükre. Ha egy kicsit tapasztaltabbak va­gyunk, elkerülhettük volna a második gólt, mert amíg a bí­róval vitatkoztunk, addig a dél-amerikaiak bevágták a labdát. Remélem, találkozunk még ezen a vb-n az argenti­nokkal, de egy másik bíró közreműködésével. Minél hamarabb el kell felejteni ezt a találkozót, s az utolsó cso­portmérkőzésre, a görögök el­leni párharcra kell összponto­sítani. őket sem szabad lebe­csülni, célunk az, hogy le­győzzük őket, s az újabb há­rom ponttal megszerezzük a csoport második helyét. Augustine Eguavoen, a ni­gériaiak egyik hátvédje: — Hozzá sem érhettünk az argentinokhoz, a játékvezető máris ellenünk fújt, emiatt ki­zökkentünk megszokott rit­musunkból. Stephen Keshi, a nigériaiak állandó csapatkapitánya, aki ezúttal is csak a kispadon ka­pott helyet: — A középpályán veszítet­tük el a mérkőzést, ott az ar­gentinok egyértelműen jobbak voltak nálunk. válogatottjuknak az írek felett aratott 2-1-es diadalát köve­tően kövekkel zúzták be a há­zak ablakait, megrongáltak rendőrkocsikat is. A Huntington Park rend­őrállomásának őrmestere, Tom WeSiles azt mondta: „Nnem kevés időre az esemé­nyek túlhaladtak rajtunk". Nem csoda, hiszen mindössze nyolcvan rendőr figyelte a há­romezres tömeg mozgását. lyen szépen futballozott az af­rikai legénység Bulgária ellen, most a válogatott durvaságok felvonultatásából adott bemu­tatót. Jók: Caniggia, Simeone, Ruggeri, illetve Amokachi, Yekini. Bulgária-Görögország 4-0 (1-0). Chicago, 63.000 néző. V: Bujsaim (Egyesült Arab Emírségek-beli). BULGÁRIA: Mihaj lov­Hubcsev- Kremenliev, Cve- tanov- Jankov, Szirakov, Ba- lakov, Lecskov, Ivanov- Kosztadinov (Borimirov a 81. percben), Sztoicskov. GÖ­RÖGORSZÁG: Atmatszi­disz- Aposztolakisz, Karata- idisz, Karaj annisz, Kalitza- kisz- Marangosz, Niobliasz, Hatzidisz, Kofidisz-' Mah- lasz, Alexudisz. Gólszerzők: Sztoicskov 3 (kettőt 11-esből), Borimirov. Az első fordulóban egya­ránt vesztes, két csalódott csapat találkozója. A labdát többet birtokolta ugyan a vi­lágbajnokságon első alka­lommal szereplő görög válo­gatott, ám játékukból hiány­zott az ötletesség, támadása­ikból pedig az átütőerő. Az egyénileg képzettebb bolgá­rok nagyobb tudása a gólok­ban is mérhető volt. Jók: Szto­icskov, Lecskov, Borimirov, Mihajlov, illetve Marangosz, Kofidisz, Niobliasz. F-csoport: Szaúd-Arábia-Marokkó 2- 1 (2-1). New York/New Jer­sey, Giants-stadion, 72.404 néző. V: Don (angol). SZAÚD-ARÁBIA: A1 De- ayea- Alanazi, Khlawi, Ma- dani, Al Jawad- A1 Bishi, Amin, Jebreen, A1 Muwal- lid- Owairan, Alj aber. Büntetések Újabb ülést tartott a Nem­zetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) fegyelmi bizottsága. A csütörtöki találkozón kiállított olasz kapus, Gianluca Pagli- uca két mérkőzésről szóló el­tiltást kapott, így legközelebb csak a negyeddöntőben állhat Arrigo Sacchi szövetségi kapi­tány rendelkezésére. — Szerintem ez túl szigorú büntetés. Azok a védők érde­melnek ilyet, akik nagyon durván játszanak, vagy súlyos szabálytalanságokat követnek el. Nem hiszem, hogy a labda kézzel történő érintése a 16-oson kívül ezzel egyenér­tékű elbírálást érdemelne ­A XV. labdarúgó-világbaj­nokságon hajrájához érkeztek a csoportmérkőzések. A 23 le­játszott találkozó után elké­szültek az első statisztikák is. A 23 mérkőzésen 58 gól esett, ami 2.52-es átlagnak fe­lel meg. Ez már jobb, mint az 1990-es olaszországi világbaj­nokság negatív rekordja, ahol 2.21 volt a gólátlag. Az előző 14 világbajnokság összesítését tekintve egyébként egy talál­kozón 3.36-szor találtak a já­tékosok a kapuba. A legtöbb gólt eddig az ar­gentinok szerezték, két össze­csapáson hatot rúgtak. Argen­tin játékos nevéhez fűződik a világbajnokságok 1500. talá­A német Uwe Seeler, aki a dolgok jelenlegi állása szerint holtversenyben a legtöbb (21) világbajnoki találkozón lépett pályára kiállt a megbüntetett Jackie Charlton mellett. — Túl szigorú és értelmet­len is a FIFA döntése ­között MAROKKÓ: Azmi- Nay- bet- Abdellah, Triki, El Had- rioui- Hababi, Azzouzi, El Khalei, Daoudi- Bahja, Cha- ouch. Gólszerzők: Aljabert (11-esből) a 8., Amin 45., il­letve Chaouch a 27. percben. Talán a vb eddigi legküz­delmesebb 90 perce volt. A két legénység ugyan erő dolgában nem vizsgázott jelesre, de fog­csikorgató akaratból annál is előkelőbbre. Nem a jobb, ha­nem a szerencsésebb gárda győzött. Szaúd-Arábia ünne­pelhet: igen jó esélye van a nyolcaddöntőbe jutásra. Jók: Jebreen, Amin , A1 Bishi, il­letve Khalei, Triki, Habadi. Belgium-Hollandia 1-0 (0- 0). Orlando, Citrus-Bowl-sta- dion 61.200 néző. V: Marsig- lia (brazil). BELGIUM: Preud'homme- De Wolf- Albert, Grün- Emmers (Medved a 77. perc­ben), van der Elst, Scifo, Stae- lens, Borkelmans (Smidts a 60. percben)- Degryse, We­ber. HOLLANDIA: de Goey- R. Koeman- Valckx, F. de Boer- Wouters, Rijkaard, Jónk- Taument (Overmars a 64. percben), Bergkamp, R. de Boer (Witschge a szünetben), Roy. Gólszerző: Albert a 66. percben. A két csapat számára egy „békés" döntetlen gyakorlati­lag a továbbjutást jelentette volna, mégis jó iramú és vál­tozatos mérkőzést Vívtak. A többet támadó hollandokkal szemben egy szerencsés gól és Preud'homme bravúrjai jelen­tették a győzelmet Belgium számára. Jók: Preud'home, Albert, Grun, illetve de Goey, Bergkamp. nyilatkozta Gianluca Pagli- uca, aki kérte az itáliai csapat vezetőit, hogy nyújtsanak be fellebbezést az eltiltás ellen. A pénteki játéknapon kiállí­tott kameruni Rigobert Baha- nang Song egy mérkőzésen nem szerepelhet. Mario Schneider, a nemzet­közi szövetség szóvivője kö­zölte azt is, hogy hét játékos begyűjtötte második sárga lapját, így ők automatikusan egy mérkőzésre szóló bünte­tést kaptak. A névsor: Julio Cesar Baldi- vieso (Bolívia), Luis Cristaldo (Bolívia), Dennis Irwin (Íror­szág), Terry Phelan (Írország), Alf Inge Haaland (Norvégia), Szergej Gorlukovics (Oroszor­szág), Martin Dahlin (Svédor­szág). lata is, ez Claudio Caniggia egyenlítő gólja volt Nigéria el­len. A korábbi vb-k „divat­eredménye", a 0-0 eddig csak egyszer szerepelt végered­ményként: a Bolívia-Koreai Köztársaság találkozón. A leggyakrabban az 1-0 került a jegyzőkönyvekbe 90 perc után, hat alkalommal; öt mér­kőzés 2-1-re végződött. A 23 összecsapásra 1 millió 540 ezer 40 jegyet adtak el, ami mérkőzésenként 66.958 nézőt jelent. Ez meghaladja ez eddigi „csúcstartó", braziliai világbajnokságot - 1950-ben 60.773 volt a találkozónként! átlag nézőszám. mondta Seeler. - Világbajnok­ság négyévente van. Ez sokak számára egy soha vissza nem térő alkalom. Nem hiszem, hogy a kapitányoknak az lenne a dolguk, hogy szobor­ként álldogáljanak a partvonal mellett. Charlton eltiltása Jackie Charlton, az ír válo­gatott angol szövetségi kapi­tánya 20 ezer svájci frankos pénzbüntetést kapott, s ráadá­sul holnap nem ülhet a kispa­don, amikor a „zöld sziget" válogatottja Norvégiával játssza harmadik, egyben utolsó csoporttalálkozóját. Minderről Guido Tognoni, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) szóvivője tá­jékoztatta a sajtót. A FIFA Fegyelmi Bizottsága azért hozta ezt a döntést, mert Jackie Charlton az ír váloga­tott első két összecsapása so­rán rendre sportszerűtlenül viselkedett. Góllista A vb-döntő góllövőlis­tája: 3 gólos: Batistuta (ar­gentin), Dahlin (svéd). 2 gólos: Caniggia (ar­gentin), Raducioiu, Hagi (román), Klinsmann (né­met), Goichoechea (spa­nyol), Knup (svájci), Va­lencia (kolumbiai), Luis Garcia (mexikói), Romário (brazil), Amin (szaud- arábiai). 1 gólos: Julio Salinas (spanyol), Hong Mjung Bo, Szeo Jung Von (dél-koreai), Houghton, Aldridge (ír), Wynalda (amerikai), Degryse (belga), Rekdal (norvég), Embe, Omam-Biyick (ka­meruni), Ljung, Brolin (svéd), Rai, Marcio Santos, Bebeto (brazil), Jónk, Ta­ument (holland), Mara­dona (argentin), Yekini, Amokachi, Amunike, Sia­sia (nigériai), Bregy, Sut- tér, Chapuisat (svájci), Stewart (amerikai), D. Baggio (olasz), Szalenko (orosz), Aljabert (szaud- * arábiai), Chaouch (ma­rokkói), Albert (belga). Öngólos: Escobar (ko­lumbiai Kezdőkör A XV. labdarúgó-világbaj­nokság tizenegyedik verseny­napja lesz hétfőn. A prog­ramba a C-csoport utolsó két találkozója került. A Bolívia- Spanyolország, valamint a Németország-Koreai Köztár­saság összecsapás hivatott dönteni a csoport végeredmé­nyéről és természetesen az oly nagyon áhított továbbjutásról. C-csoport: Bolívia-Spa­nyolország: 22 óra. V: Seque- rie (Costa Rica-i). A várható összeállítások, zárójelben a mezszámokkal: BOLÍVIA: Trucco (1)­Rimba (4)- Quinteros (5), Sandy (3)- Borja (6), E. San­chez (21), Ramos (14), Melgar (8), Soria (15), Pena (9)- Ra- mallo (18). SPANYOLORSZÁG: Zu- bizarreta (1)- Hierro (6)- Voro (17), Ferrer (2) vagy Camarasa (4), Abelardo (5)- Sergi (12), Goicochea (7), Gu- ardiola (9), Caminero (15), Luis Enrique (21)- Salinas (19) . Németország-Koreai Köz­társaság: 22 óra. V: Quiniou (francia). ) NÉMETORSZÁG: Illgner (1)- Matthäus (10)- Kohler (4) , Berthold (14), Effenberg (20) , Hässler (8), Buchwald (6), Möller (7), Brehme (3)- Riedle (9), Klinsmann (18). KOREAI-KÖZTÁRSA­SÁG: Choi In Young (1)- Hong Mjung Bo (20)- Kim Pan Keun (4), Park Jung Bae (5) - Szeo Jung Von (11), Kim Joo-Sung (9), Lee Young Jin (6) , Ko Jeong Woon (10), Noh Jung-Yoon (8), Shin Hong Gi (7) - Hwang Sun Hong (18). Az öltözőfolyosón Az első rendbontás Pozitív statisztikák Uwe Seeler szerint