Tolnai Népújság, 1994. április (5. évfolyam, 77-101. szám)

1994-04-25 / 96. szám

1994. április 25., hétfő SPORT »ÚJSÁG 9 Kosárlabda kadett Európa-bajnoki selejtező Pakson: Kézilabda NB I/B. Nem jutott tovább válogatottunk Levegőben lógott a botrány Miután válogatottunk ko­rábban vereséget szenvedett a finnektől, így számukra a szombati, angolok elleni mér­kőzés lépett elő mint sors­döntő összecsapás. Az, hogy fiataljainknak-igencsak fel kell kötni azt a bizonyos fehérne­műt ellenük, már a pénteki horvát-angol meccsen nyil­vánvalóvá vált, amikor a hor- vátok a találkozó nagy részé­ben jobbára csak küszködtek, s csupán a véghajrában gyűr­ték le őket. A magyarok szá­mára a győzelem már a to­vábbjutást jelentette volna, míg Anglia számára e siker hozhatta meg erre az esélyt. A szigetországi vezetők elmond­ták: ez a szombat Angliában a sárkányölő Szent György napja és "remélik, védőszent­jük „ledöfi" a magyarokat. Persze, nemcsak védőszent­jükben bíztak, hiszen óriási iramban kezdték a játékot. A szünetben 9 pont volt az elő­nyük, ez a végére 25-re nőtt. E vereség azt jelentette, hogy a magyar' fiatalok számára el­úszott a továbbjutás lehető- sége. A vasárnapi első mérkőzé­sen az angol csapat simán győzött Grúzia ellen, így har­madikként ők jutottak tovább a selejtező csoportból. Anglia-Grúzia 59-41 (32- 22). V: Stancsev (bolgár), Do- zai (horvát). Anglia: Ambro­sius (4), Baah (4), Lavinier (17/9), Sullivan (10), Hosking (11). Csere: Scruton (6/6), Sar- geant (-),Chester (7/3), Hib- bert (-), Hayden (-), Grey (-). Edző: Robert Woodridge. Grúzia: Natadze (5), Sparsi- ashvili (7/3), Mgaloblishvili (3/3), Zubiashvili (10/6), Dolmazashvili (5). Csere: Shanidze (4), Ubilava (2), Losberidze (2), Natsvlishvili (-), Gagnidze (-). Edző: Waja Chkudseli. Az angol csapat úgy lépett pályára, hogy csak egy esetleges 17 pontnál na­gyobb arányú vereség esetén nem jut tovább. Ez láthatólag megnyugtatta a csapatot, mondhatni, biztonsági játék­kal szerzett egy félidő alatt tíz pont előnyt. A második játék­rész, ha lehet még simább volt számukra, könnyedén szerez­ték meg a továbbjutást jelentő győzelmüket. A paksi EB-selejtező záró­mérkőzésén a magyar és a horvát válogatott lépett a par­kettre. Ahogy az várható volt, Az elmúlt egy év mérlegét vonta meg szombati éves közgyűlésén a magyar súlye­melő-társadalom. A ME- DOSZ-székházban egybe­gyűlt küldöttek előbb a tavaly május, az új vezetés megala­kulása óta végzett munkáról hallgatták meg a szövetség el­nökségének beszámolóját. Előbb dr. László Imre elnök szóbeli kiegészítőjét, majd a felügyelő bizottság jelentését fogadták el az ellenőrzési ta­pasztalatokról. Ugyancsak jó­váhagyta a közgyűlés az 1994-es költségvetést. Zárás­ként elismeréseket adtak át. A fórumot László doktor szomorú bejelentése vezette be: 54 esztendős korában el­hunyt Hartmann Lajos, aki hervadhatatlan érdemeket szerzett a hazai, s különös­képpen a szekszárdi súlyeme­lősport sikereiben. A meghí­vott 68-ból megjelent 46 kül­dött az elnöktől megtudhatta, hogy a szövetség gazdálkodá­sának megszigorítására tett lépések eredményre vezettek. Az elnökség az örökül kapott negyedmilliós adósságot több mint 700 ezer forintot megha­ladó plusszba fordította át. Az előrelépés példájaként emlí­tette, hogy amíg 1992-ben a csoportgyőzelmet már ko­rábban megszerzett horvátok ezúttal is magabiztosan nyer­tek. Horvátország-Magyaror- szág 84-57 (42-27). V: Cole (angol), Avalishvili (grúz), Horvátország: Mlatac (13/3), Tomelak (17/6), Stimac (11), Simac (-), Vujcic (16). Csere: Pavic (-), Kuzmic (7), Macura (2), Gulin (8), Brzoja (4), Fra­nk (2), Vidakovic (4). Edző: Mladen Sestan. Magyaror­szág: Kulcsár (2), Antal (-), Török (16), Bálint (15/9), Mé­száros (15/9). Csere: Bujka (4/3), Sallai (3/3), Tiba (2), Maurer (-), Keller (-), Bacsa (-), Deák (-).Edző: Szabó Fe­renc. A mérkőzés elején Mé­száros és Bálint távoli kosara­ival igyekeztek a magyarok lépést tartani. Mindez arra volt elég, hogy csak 4-5 pont­tal vezetett a horvát váloga­tott. Aztán ahogy jobban oda­figyeltek kinti embereinkre, egyre nőtt a különbség, hiszen a palánkok alatt szinte min­den labda a horvátoké lett. Bár fiataljaink nagyon igyekeztek, nem tudták útját állni a horvát rohamoknak, így szünetig 15 pontos hátrányba kerültek. Fordulás után ismét csak Mészáros tripláinak köszön­hetően nem nőtt a különbség. Az utolsó percekre viszont a horvát cserejátékosok „fel­pörgették" a játékot, így majd 30 pontos horvát győzelem született. Kitűnt: Tomelak, Stimac, Vujcic, illetve Török, Bálint, Mészáros. Az Európa-bajnoki selejtező végeredménye: 1. Horvátor­szág, 2. Finnország, 3. Anglia, 4. Magyarország, 5. Grúzia. Szabó Ferenc vezetőedző így értékelte a magyar csapat teljesítményét: - Ügy vélem nagyon kevesen múlott, hogy nem sikerült tovább lépnünk, legalább a 3. helyet megsze­reznünk. Ez főként az első, finnek elleni vereségnek tud­ható be, mivel ettől úgy érzem megtorpantak fiaink. A másik döntő momentum az angolok elleni „élet-halál" harc volt, amihez nincsenek hozzá­szokva fiatal játékosaink, hi­szen nagyon kevés nemzet­közi mérkőzést tudtunk ezi- dáig játszani. Ugyancsak jelentősen hoz­zájárult kiesésünkhöz, hogy nincs magas játékosunk, így minden meccset a palánkok alatt veszítettük el. félmilliós támogatás folyt be a szponzoroktól, addig 1993-ban 3.6 millióra nőtt a készpénzes szponzori segítség összege. Ugyanilyen nagyság- rendű a különböző termékek­ben kapott támogatás értéke is. A pozitív oldalon sorakoz­tatta fel a szakember Orvos András és az első magyar sú­lyemelő olimpiai bajnok, Földi Imre magas állami kitünteté­sét, Czanka Attila összetett Európa-bajnoki címét. Okkal dicsérte a világ- és Eu- rópa-bajnokságról egyformán érmekkel hazatért női súlye­melőket. Ugyanakkor három férfi versenyző tavalyi dop­pingesete a sportággal kapcso­latos negatív vélekedéseket erősítette fel. Az MSSZ 1994-es költségve­tési elképzeléseit vázolva Eck Tibor főtitkár feszített, az el­nökségnek sok tennivalót biz­tosító tervről beszélt, mivel az erre az évre várható kiadások 2.6 millió forinttal meghalad­ják a tervezett bevételeket. A hiány pótlását részben újabb szponzorok felkutatása, rész­ben pedig a kiadások mérsék­lése révén kívánják elérni. Az elnökségbe négy új tag került be: a Juhász Istvánt a szövetségi kapitányi poszton NB I-es rájátszás: szolnoki előny Szolnoki Olajbányász- Atomerőmű SE 83-74 (46-49). Szolnok, 1200 néző. V: Valo- vics, Görgényi. Szolnok: Gó­bi (12), Bódi (-), Mérész (15/9), Tóth A. (17/6), Alexe (10). Csere: Varga (6), Ivko- vics (14), Knézy (7/6), Takács (2). Edző: Rezák László. Atom erőmű SE: Horváth (-), Venc- lovas (22/6), Gergely (11/3), Mokos (14/12), Gulyás (21). Csere: Doma (6/3), Martin­csek (-). Edző: Simon Károly. Nem kezdett megilletődötten az ASE gárdája, így az első öt percben nem is tudott jelentő­sebb előnyre szert tenni a há­zigazda Szolnok együttese. A folytatásban a paksiak Venc- lovas találataival a 10. percben 24-24-re egyenlítettek. Ezután felváltva estek a kosarak, a 15. percben Gergely eredményes­sége révén újfent döntetlen, 33-33 volt az állás. A félidő hajrája egyértelműen a ven­dég paksiaké volt, akik átvet­ték a vezetést és hárompontos előnyük birtokában térhettek pihenőre. Szünet után a szolnoki együttes gyorsan ledolgozta minimális hátrányát, mi több, a 23. percben 54-50-re már a vezetést is visszavette. Mi­közben a paksiak sok helyze­tet elhibáztak, a házigazda együttes egyre inkább bele­lendült, a 27. percben 61-56-ra vezetett. Ezután Gulyás jóvol­tából feljött a atomosok gár­dája és a 29. percben 61-60-ra ledolgozta hátrányát. A szol­nokiaknál csereként beállt Iv- kovics találataival 11 pontra ugrott meg az Olajbányász, a 36. percben 78-67 volt az állás. A mérkőzés hajrája változatos küzdelmet hozott, a 38. per­ben Alexe kipontozódott, a ki­tűnően játszó Tóth Attila ve­zérletével a szolnokiak bebiz­tosították győzelmüket. Sokáig egyenrangú ellen­félnek bizonyult a tartaléko­sán vendégszereplő paksi le­génység a Tisza-partiak sok nagy csatát megélt arénájában is. Különösen az első játékrész volt bíztató, végül azonban a nagyobb rutin és a több csere- lehetőség a házigazdák javára döntötte el a párosviadal első felvonását. Kitűnt: Mérész, Tóth A., illetve Venclovas, Mokos, Gulyás. felváltó Zsuga Imre, továbbá - a szponzorok képviseletében - Waffenschmidt János, a Szek­szárdi Húsipari Rt. vezérigaz­gatója, Kálovics Imre, a Mi- relta Kft. ügyvezető igazgatója és Fodros István, a Duna EMC Lapkiadó Vállalat igazgatója. A közgyűlés az MSSZ tisz­teletbeli elnökének választotta meg Szabó Ferencet, a 75. szü­letésnapját ünneplő kiváló szakembert, aki a szövetség alapító elnöke volt. Jelenleg is aktív versenyző, veterán vi­lágbajnok és világcsúcstartó! Aján Tamás, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) főtitkára Szabó Ferencnek az IWF Arany Csillagrendjét nyújtotta át életpályája elis­meréseképpen. Az IWF elnök­ségének döntése alapján to­vábbi két magyar szakember, Lovass Andor és Horváth Jó­zsef a nemzetközi szövetség Csillagrendjét vehette át. A Magyar Súlyemelő Szö­vetség elnökségének jutalmait kapta a Szekszárdi Húsipari SE mint a Magyar Köztársa­ság tavalyi csapatbajnoka, Czanka Attila, a múlt év leg­eredményesebb férfi verseny­zője, illetve a nőknél a legjobb eredményeket elért Takács Mária és Márkus Erzsébet. Dunaföldvári VKSE-Peli- kán Siklós 28-23 (14-11). Tolna, 400 néző. V: Horváth A., Horváth Zs. Dunaföldvár: Kovács L.- Dukai 1, Györkő 3, Orova 4, Hegedűs, Takács 4, V. Kovács 10. Csere: Mes- tyán (kapus), Józsa 4, Polgár 2, Princz. Edző: Kovács Lu­kács. Az első félidő első részé­ben felváltva estek a gólok, mindkét csapat eredményesen fejezte be támadásait. A félidő közepén 7-6-os földvári előnynél a játékvezetők vették át a főszerepet. A pályavá­lasztó együttes legeredmé­nyesebb játékosát, az addig négy gólt szerzett Orovát sárga lap és kétperces kiállítás nélkül az első szabálytalansá­gáért végleg kizárták. Ráadá­sul a Dunaföldvár kettős em­berhátrányba is került, de nem adta fel, kivédekezte a Siklós emberelőnyét, sőt, a végén gólt is szerzett belőle. A bírók, hogy fokozzák az iz­Nem kevés akadályt kellett legyőzni a Szekszárdi KSC ke­rekeseinek franciaországi uta­zásuk során, hisz az Arató Vilmos klubelnök vezetésével útrakelt ötfős csapatnak Ausztriában és Németország­ban egy hóviharon kellett ke­resztülvergődni. Az Istlstek- ker, Arató Gábor, Schneider, Wiedemann, Lovas összeté­telű csapat végül is elérte úti­célját. A szekszárdiak az argente- uil-i testvérvárosi kapcsola­tuknak köszönhették a há­romszakaszos Val d'Oise kör­versenyre szóló meghívást. A huszonegy éves legfelső kor­határú, minősítési szinteket galmakat, a 23. percben He­gedűst is az öltözőbe paran­csolták. Ez már sok volt a né­zőknek és a levegőben lógott a botrány. Öt percig állt a játék, majd sikerült megnyugtatni a közönséget. Fordulás után hamar hat gólra nőtt a Duna-partiak előnye és érezni lehetett, hogy az ellenfél képtelen a fordí­tásra. A házigazdák magabiz­tosan tartották előnyüket, két kulcsjátékosuk elvesztését a cserékkel megfelelően pótolni tudták. Az 55. percben a föld­váriak harmadik játékosa, Dukai is piros lapot kapott, így a csapat cserejátékos nél­kül fejezte be a hajrá öt percét. A játékvezetők sajnos fősze­replővé váltak. Jók: Kovács L., V. Kovács, Takács. Vereség az NB II-ben Fonyód-Tengelic 21-17 (10-9). Tengelic, 100 néző. V: eldöntő viadal főként a II. osz­tályú fiatalok számára jelen­tett bizonyítási lehetőséget. A 400 önkéntes rendőr által biz­tosított, 190 bringást felvonul­tató viadalon 36 francia, egy skót csapat és a Szekszárdi KSC képviseltette magát. A magyar bringásokat valóság­gal elkápráztatta a rendez­vényt kísérő show. Roger La- pebie, az 1937-es Tour de France győztese volt a viadal „keresztapja", az orvosi teen­dőket pedig a Tour de France hivatalos orvosa látta el. Jel­lemző a bringaverseny szín­vonalára, hogy a 190 induló­ból a második szakaszra már csak 115-en maradtak. (Öt Bogolin Cs., Bogolin K. Ten­gelic: Adám- Csáki 4, Győri 4, Fülöp 3, Haász 3, Soós 1, Tibai 1. Csere: Tarr (kapus), Séta 1, Hauck. Edző: Takso­nyi István. Az 5. percig fel­váltva estek a gólok, majd ezt követően kapkodni kezdtek a hazaiak, amit három góllal büntetett a gyors fonyódi csa­pat. A hajrában feljött a Tenge­lic, kishíján egyenlített szüne­tig­Rosszul kezdődött a máso­dik játékrész, hiszen a házi­gazdák gyors egyenlítési tö­rekvése megbosszulta magát. Ezzel együtt továbbra is érde­kes, izgalmas volt a mérkőzés a lelkesen küzdő Tengelic jó­voltából. A Kovács Évát nélkülöző tengeliciek nem érdemeltek vereséget. A két megingás azonban elég volt a rutinos vendégeknek a győzelemhez. Jók: Adám, Győri, Csáki, Ha­ász. mikrobusz szállította a kiesés sorsára jutott bicikliseket.) Sajnos, az első nap után Wiedemann Péter és Lovas Gábor is a „kirostáltak" me­zőnyét gyarapította. A 120 ki­lométeres Argenteuil-Magny en Vexin I. szakaszon Istlstek- ker János defekt miatt tíz ki­lométer után leszakadt a me­zőnytől, majd eltévedt és fel­adta a kilátástalan küzdelmet. Mivel nem folytathatta a ver­senyt, a szervezők biztosítot­ták számára egy közeli krité­riumversenyen való részvétel lehetőségét. Istlstekker itt bő­ségesen kárpótolta magát, hisz ti 80 fős, 85 kilométeres viadalon a 2. helyen végzett. Az I. szakaszt Arató Gábor és Schneider Gábor tekerte vé­gig, mindketten a középme­zőnyben végeztek. A Cergy-Pentoise 13 kilométeres időfutamversenyen Arató vé­gig az élmezőnnyel hajtott, de a cél előtt három kilométerrel őt is a defekt ördöge sújtotta. Kerékcsere után így is a kö­zépmezőnyben végzett, Schneider úgyszintén. A Cergy-Argenteuil 102 kilomé­teres III. szakaszon Schneider ismét a középmezőnyben pe- dálozott a célba, Arató pedig leszakadt a mezőnytől. Össze­tettben a spanyol származású Miguel Martinez győzött, aki­ről bizonyára sokat hallunk még kerékpáros berkekben. Tekintettel a verseny magas színvonalára, a KSC-sek vég­eredményben nem vallottak szégyent. Összességében tehát érdemes volt vállalni az uta­zás megpróbáltatásait, hisz a szekszárdiak a gallok földjén egy profi módon szervezett, Gemenci Nagydíjhoz hasonló hangulatú körversenyből kap­tak ízelítőt. A Szekszárdi KSC csapata (balról): Schneider Gábor, Lovas Gábor, Arató Gábor, Wiedemann Péter, Istlstekker János - km ­POLITIKAI HIRDETÉS Lesz-e tiszta közélet? Fodor Gábor válaszol Igen. Az SZDSZ-kormány egyaránt szakít a múlt protekciójával és a jelen korrupciójával. Ezért • törvénnyel fogja szabályozni az állami hivatalnokok üzleti tevékenységét, • nem engedi, hogy a privatizáció a párttársak meggazdagodásának forrása legyen, • megakadályozza, hogy az adófizetők pénzét végkielégítésekre és magánalapítványokra költsék. Jogunk van a tiszta közélethez! Szabad Demokraták Szövetsége Wajfenschmidt János a súlyemelő szövetség elnökségében Megjutalmazták Czankáékat Franciaországból jöttek Istlstekker ezüstérmes a kritériumversenyen