Tolnai Népújság, 1994. március (5. évfolyam, 50-76. szám)

1994-03-31 / 76. szám

8 «ÚJSÁG SPORT 1994. március 31., csütörtök Mai sportműsor Kosárlabda: NB I., ráját­szás: Tungsram-Honvéd- Atomerőmű SE 17.45 óra. Az NB II-ben: Szekszárd Jokers-Eötvös DSK 18 óra. Csak röviden KOSÁRLABDA ÓIK. Ap­rilis 5-7. között Esztergomban rendezik meg a kosárlabda Országos Ifjúsági Kupa döntő­jét a fiúcsapatok számára. Mint ismeretes, a Dombóvári VMSE legénysége is bekerült a fináléba. A kilenc résztvevő csapatot két csoportba sorsol­ták, a dombóvári fiatalok helyzete nem éppen irigylésre méltó, hiszen az erősebbik ágon a Szolnoki Olajbányászt, a Bp. Honvédőt, a Bajai Bács­kát és a házigazda Esztergom együttesét kapták ellenfélül. HŰSVÉTI KUPA. A Dom­bóvári bóvári Spartacus teke­csarnokában április 4-én, hét­főn Húsvéti Kupa elnevezés­sel tömegsport-rendezvényre kerül sor 14 órától, melyre ne­vezni a helyszínen lehet. ÁTIGAZOLÁS. A tehetsé­ges, 18 éves Szűcs Milánt, az NB III-as Döbröközi TSZ SK labdarúgóját átigazolta a kör­zeti bajnokságban szereplő Dombóvári Sport Iskola csa­pata. Kubai center az NBA-ban Nem mindennapos szerző­déskötés született meg Min­neapolis városában. Az ame­rikai profi kosárlabda bajnok­ságban (NBA) szereplő Min­nesota gárdája, amelynek amúgy matematikailag is igen csekély reménye lehet a play­off szereplésre, kubai centert igazolt. Andres Guibert ugyanis büszkén nyilatkozta az El Nuevo Dia című lapnak, hogy ő Kuba „első fecskéje", aki a világ legszínvonalasabb bajnokságában kapott szerep­lési lehetőséget. Guibert szer­ződése 25 ezer dolláros fizet­ség mellett azonban mindösz- sze tíz napra szól. Labdarúgó NB II. Továbbra is várat magára a Szekszárd tavaszi első pontja Dorogi Bányász-Szek­szárdi Polgári SE 2-0 (1-0). Dorog, 1000 néző. V: Oláh. Dorog: Belányi- Miskei (Gömbös a szünetben), Har- math, Jeszenszky, Borsos- Szalontai, Tóth F., Szalai- Spáth (Ambrus a 65. perc­ben), Csapó, Malárik. Edző: Haraszti János. Szekszárd: Mausz- Pető, Prantner, So­mogyi, Gyén- Cseke, Szabó, Panghy, Pálfi- Kálmán' (Ko­vács a 23. percben), Horváth J. Edző: Kniesz Mátyás. Ma­gyarország legerősebb em­bere, a júliusi világbajnok­ságra készülő Fekete László éppen befejezte több mázsá- nyi súlyzókkal végzett dél­utáni edzését, amikor a nap­fényben fürdő dorogi stadi­onba begördült a szekszárdi együttes autóbusza. Kezdés után Borsos 20 méteres sza­badrúgása centikkel suhant el a bal felső sarok fölött. Az 5. percben Malárik bombázott a jobb sarok mellé. A Dorog diktálta a tempót, Mausz bra­vúrjára is szükség volt, ami­kor egy nagy lövés Prantneren irányt változtatva megtréfálta a kapust. A 19. percben Kál­mán és Szalontai összefejelt, mindketten ápolásra szorul­tak, a szekszárdi csatárt men­tővel kórházba szállították. A 22. percben Harmath futtából leadott, 12 méteres lövését Mausz ismét bravúrral hárí­totta a jobb alsó saroknál. A 25. percben Tóth F. szögletét Csapó az 5-ösről a hálóba he­lyezte. 1-0. A gól és Kálmán sajnálatos kiválása szemláto­mást megfogta a szekszárdia­kat, de lelkesedésben felvették a harcot. A 36. percben Miskei visszarántotta Csekét, meg­úszta egy sárgával. A félidő hajrájában is a házigazda bir­tokolta többet a labdát, a szek­szárdi védők azonban dereka­san romboltak. Fordulás után a 47. percben Csapó nagy ziccerben, három lépésről a kapu fölé emelte a labdát. A másik oldalon Cseke elől Belányi kifutással men­tett. Az 55. percben Spáth hú­zott kapura, Mausz a 16-os sarkánál előrevetődve azon­ban felszedte előle a labdát. Két perccel később a földön fekvő Panghy kezére pattant a labda a 16-oson belül, a meg­ítélt büntetőt Borsos értékesí­tette. 2-0. Három perccel ké­sőbb Csapó ajtó-ablak hely­zetben a bal kapufa mellé he­lyezett. Ezután mezőnyjáték folyt a két 16-os között, né­hány támadást a vendégek is vezettek, ám az átütőerő hi­ányzott. A 76. percben Hor­váth J. fejese csúszott el a léc fölött. A hajrában egy-egy ki­maradt ígéretes akciót láttunk mindkét oldalon. A két erősen megfiatalított csapat küzdelmes, jó iramú mérkőzést vívott. Harcosság­ban a hazaiak jeleskedtek inkább, ezzel együtt siker koronázta győzelmi remé­nyüket, hiszen a dorogi pub­likum október óta - akkor éppen a Paks ellen nyertek - várta kedvencei sikerét. Jók: Harmath, Borsos, Tóth F., Csapó illetve Mausz, Somo­gyi, Szabó, Prantner. Haraszti János: — Hetven percig tudatosabban és fö­lényben játszottunk, úgy ér­zem megérdemelt győzelmet arattunk. Kniesz Mátyás: — Fe­gyelmezetlenül és gyengén játszottunk. Fekete László Edzéslesen a kapitány Czanka Attiláék tegnap délután illusztris közönség előtt birkóztak a nehéz vasak­kal, hisz a Húsipari SE súlye­melőinek edzését Duska Emil, a Nemzetközi Súlyemelő Szö- vetséjptitkár-helyetteséjcTiboB, Magyar Súlyemelő Szövetség főtitkára és Zsuga Imre, az új szövetségi kapitány is megte­kintette. Zsuga Imre rövid bemutatkozás után így össze­gezte tapasztalatait: — Kisebb megszakítások­kal öt éve dolgozom a szövet­ségben, mindemellett edzés- elméletet is tanítok a Testne­velési Egyetemen. Januárban a kazincbarcikai önkormány­zat sportreferenseként ért a felkérés, hogy pályázzam meg a kapitányi tisztséget. Úgy ér­zem, hogy az orvosi kapcsola­taimnak köszönhető edzésé­lettani kutatások eredményei­vel, a versenyzőkkel szemben pedig az eddiginél következe­tesebb számonkéréssel tudok hozzájárulni a magyar súlye­melősport előrelépéséhez. — Ami a húsosklubot illeti, bárcsak húsz ilyen, a szek­szárdihoz hasonló műhely lenne az országban, de csak két-három van. Profi szerve­zettséggel találkozunk itt, ahol a sikert értékének megfe­lelően kezelik. A mai foglal­kozás is már a május 4-én kezdődő csehországi EB-re való készülés jegyében zajlott, hisz Czanka Attila és Farkas Zoltán tagja az EB-keretnek. A fiúk április 17-ig Szekszárdon készülnek, ettől kezdve a tatai edzőtábor lesz a főhadiszállá­suk. Itt Szekszárdon minden feltétel adott a szakmai fejlő­désükhöz, kifejezetten ártal­mas lenne őket edzőtáborba kényszeríteni, az otthoni kör­nyezetből kiszakítani. Csak a Tatán sorrakerülő kontrolle- dzéseken való részvétel köte­lező. Kovács Vilmos vezetőe­dzővel közösen dolgoztuk ki az edzéstervet. Természete­sen, mint minden szakvezetőt, engem is majd az eredmények minősítenek. - km ­Sakk OB I/B. Veresége ellenére továbbra is az élbolyban az ASE Haladás-Atomerőmű SE 8:4. Az idény legnehezebb fel­adata várt az Atomerőmű SE sakkozóira, hisz az élen álló, kiváló fiatal játékosokat fel­vonultató Haladás otthonába látogattak. Stabil csapatukból Hazai, Marosi, Németh és Radnóti hiányzott, ami lénye­gesen csökkentette esélyeiket. A találkozó mindvégig óriási küzdelmet hozott. Az éltáblán a kitűnő formában lévő Vidéki ezúttal Kiss A. nemzetközi mestert kényszerítette meg­adásra, Simó Judit pedig az utánpótlás nagy reménysége, Soponyai ellen szerzett teljes pontot. Idén ők ketten az ASE „húzóemberei", hisz az eddigi 11 fordulóban 9-9 pontot gyűj­töttek. Nagyon értékes Mol­nár döntetlenje Györkös nem­zetközi mester ellen. Ugyan­csak fél-fél pontot szerzett Gosztola, Ács és Szögi is. A ta­lálkozón a papírformának megfelelő, reális eredmény született. Gosztola István csapatve­zető: — Megérdemelten nyert a minden táblán maga­sabb értékszámú sakkozót felvonultató hazai gárda. Örü­lök, hogy a megszerzett négy pontunk elegendő az 5. hely megtartásához. Ajkai Bányász-KSZE Szekszárd 7.5:4.5. A tisztes helytállás reményében utazott a 3. helyen álló és feljutásra pályázó bányászcsapat ottho­nába a KSZE gárdája. A bent- maradásért küzdő vendégek számára jobban nem is kez­dődhetett volna a mérkőzés, hisz háromórás játék után 2:0-ás vezetésre tettek szert, miután Cseh biztosan győzte le Farkas Gy. FIDE-mestert, Taskovics pedig Vince ellen szerzett egész pontot. Andi és Lovasi veresége után egyenlí­tettek a házigazdák és az 5. órában már két ponttal ők ve­zettek. Németh szép győzel­mével még felzárkózott a KSZE, de a hátsó táblákon aj­kai sikerek következtek. A KSZE játékosai közül minden dicséretet megérdemel Lénárt, aki az első táblán előnyösebb állást ért el az olimpiát is meg­járt Loginov nagymester ellen. Sajnos, végül döntetlennel zá­rult a parti. Remivel járult hozzá a csapat eredményéhez a csapat két FIDE-mestere, M. Kovács és Bugyinszky is. Nagy lehetőséget szalasztott el a KSZE együttese a felzár­kózásra, hisz Kiss, Andi és M. Kovács előnyösebb állást ügyetlenkedtek el. Tálos János csapatvezető: — Ezúttal nagyon küzdött és jól is játszott a csapat, de a döntő pillanatokban néhány játékosnak „megremegett a keze." Az OB I/B. állása a 11. for­duló után: 1. Szombathely 83.5, 2. Postás SE 82.5, 3. Ajka 80, 4. Tapolca 75.5, 5. Atome­rőmű SE 72, 6. Vasútépítők 71.5, 7. Portál Szeged 71.5, 8. Balatonalmádi 67, 9. Nyíregy­háza 63, 10. MAFC 59.5, 11. Makó 58, 12-13. KSZE Szek­szárd és Győr 52-52,14. Vide­oton 36 ponttal. /Dr. Szabó/ Szabó Nóra tizedik A Bp. Honvéd SE vívó­termében rendezték meg azt a felnőtt női párbajtőr­versenyt, melyen a Kórház SE Szekszárd vívószak­osztálya is képviseltette magát. A megméretésen Szabó Nóra, a szekszár­diak kiválósága eredmé­nyesen szerepelt. A gyengébbik nem szo­katlanul erős mezőnyében a Kórház SE versenyzője a 10. helyet szerezte meg, hajszál híján bejutott a döntőbe. A vetélkedőn összesen 45 pengeforgató lépett pástra. Kosárlabda NB I., rájátszás Az első győzelem Dombóvári VMSE-MAFC 103-94 (55-36). Dombóvár, 200 néző. V: Szabó Gy., Faidt. Dombóvár: Marcsenkó (29), Erupkin (21/6), Bosznai (13/3), Takács (13/3), Keserű (18). Csere: Molnár (9/3), Jani. Edző: Németh József. MAFC: Bakonyi (29/12), Armaghani (13), Horváth (3), Kangyal (34/12), Bács (10). Csere: For- ray (5/3), Dobos (-). Wenczel (-). Edző: Dennis Beckett. Sajnos, Dombóváron tétmér­kőzésen még soha nem volt ilyen gyér az érdeklődés. A vasutasok gondjait szaporí­totta, hogy Marcsenkó beteg­ség miatt edzések nélkül lé­pett pályára. A nagy tét már az első percekben rányomta bélyegét a színvonalra, az első percekben a hazaiak léptek fel kezdeményezőleg. A 2. perc­ben 7-2-re elhúztak, majd a 4. percben már 13-7 volt az állás. A műegyetemisták azonban összeszedték magukat és egy perc múlva 13-12-re felzár­kóztak. A továbbiakban Mar­csenkó percei következtek: nagyszerűen hozták helyzetbe társai, akinek a ziccerek érté­kesítésénél nem remegett a keze. A 15. percben 35-19-re vezettek a házigazdák. Az el­fáradó Marcsenkót ekkor az edző lehozta a pályáról, he­lyére a fiatal Jani állt be. Nagy vastaps kísérte a nemrég visz­szatért Molnár tripláját és a 15. percben 45-23 volt az állás. A lefújás előtt két perccel már 23 ponttal is elhúztak Erupkinék, de így is tetemes előnnyel tér­hettek pihenőre. Szünet után továbbra is a vendéglátók kezdeményeztek többet és a 25. percben már 71—45 volt az állás. Nem adták fel a vendégek, ezt Németh edző is megérezte és 74-r61'-es állásnál időt kért. Fiai azonban kevésbé fogadták meg a taná­csait, hisz egyéni hibákból a már „padlón lévő" ellenfelet csaknem engedték felzár­kózni. Rendkívül izgalmasan alakult a véghajrá, mert két perccel a vége előtt csak nyolc pont volt a vasutasok előnye. Az utolsó pillanatokban a ha­zaiak jól használták ki lehető­ségeiket, míg a vendégek trip­lakísérletei rendre eredmény­telenek voltak. Nagyszerű első félidő után a második játékrészben a mű- egyetemisták ügyesen hasz­nálták ki a dombóváriak egyéni hibáit és megkísérelték a felzárkózást, tetemes hátrá­nyukat azonban már nem tud­ták ledolgozni. A hazaiak vé­gül megérdemelten szerezték meg a rájátszásban az első győzelmüket. Kitűnt: Marcsenkó, Erup­kin, Molnár, Kerényi illetve Kangyal, Bakonyi. A palánk mellől Gulyás ismét pályán T ungsram-Honvéd-Ato- merőmű SE: csütörtök 17.45 óra. Simon Károly: - Befeje­ződött a rájátszás első szaka­sza, ahol sajnos nem sikerült mérkőzést nyernünk, így a he­tedik helyen végeztünk. Ettől függetlenül úgy gondolom - a rosszemlékű Körmend elleni vereséget leszámítva - nem vallottunk szégyent. Lehető­ségeinkhez, szűkös játékosál­lományunkhoz mérten meg­tettük, amit tudtunk. Koráb­ban elmondtam már, szá­munkra nagy dolog, hogy ki­tűnő játékerőt képviselő csa­patok ellen játszhatunk. Hi­szem, hogy sokat tanultunk ezekből a meccsekből. Most folytatódik a sor, lényegében ez lesz az igazi rájátszás. A rosszabb kosáraránnyal má­sodikként befutott Tungs- ram-Honvédot kaptuk ellenfé­lül a három győzelemig tartó sorozatban. Továbbra is a tisz­tes helytállás lehet a megvaló­sítható cél a Sólymokkal szemben. Csapatunkban any- nyi a változás, hogy újra csa­tasorba állhat Gulyás Robi, így legalább össze állhat a ko­rábbi kezdőcsapat. Úszás Radva Dóra megyei csúcsa Tizennegyedik alkalommal látogatott el Szlovákiába, Tmavába a Vízmű SE Szek­szárd úszócsapata. Nagy­szombat hideg, csípős széllel és nagyszerűen megrendezett versennyel fogadta a 12 szlo­vák és három külföldi csapa­tot. A két nap alatt három részletben lebonyolított ren­dezvényen a szekszárdiak fel­nőtt és korosztályos számok­ban egyaránt rajthoz álltak. Radva Dóra a 200 méteres pillangóúszásban - bár csak 4. lett - mintegy hat másodperc­cel javította meg klubtársa, Csécsi Renáta eddigi megyei csúcsát. Az új csúcs: 2:34.62. A Vízmű SE Szekszárd versenyzőinek eredményei: Lányok: 12 évesek. 100 m ve­gyes: 3. Taksonyi Kata 1:21.22. 14 évesek: 2. Radva Dóra 1:12.04. Felnőttek. 200 hát: 2. Radva Dóra 2:29.15, 3. Sebők Dóra 2:30.91.100 hát: 3. Sebők Dóra 1:11.1. 200 gyors: 3. Szi­lágyi Edit 2:15.04. Fiúk. 10 évesek. 100 vegyes: 1. Bencédi Gyula 1:30.22, 2. Kertai Gábor 1:32.97. Tovább menetelnek a paksi minik Mezőtúron alighanem meg­tanulták, Paks nemcsak az atomerőműről vagy a halász­léről nevezetes. Az Atome­rőmű SE legfiatalabb fiú ko­sárlabdázói ugyanis az ötcsa­patos mezőnyből messze kie­melkedve valósággal lesöpör­ték ellenfeleiket a pályáról és elsőként jutottak az országos döntőbe. Az előjelek pedig nem sejtették a sima győzel­met, hisz a gyerekek többsége a területi döntőt megelőző napon még Szekszárdon a megyei diákolimpián szere­pelt. De ez cseppet sem lát­szott a játékukon, hisz utca­hosszal vertek olyan nagy ha­gyományokkal bíró csapato­kat, mint a Honvéd vagy a MAFC. Ráadásul az összes különdíj is Paksra került. A legjobb do­bónak Lőrincz Viktor bizo­nyult, a legtechnikásabb játé­kosnak járó különdíjat pedig Velenczei János nyerte el. Eredmények: Atomerőmű SE-Budapesti Honvéd 128-11, ASE-Szeged 112-70, ASE- Mezőtúr 134-22, ASE-MAFC 102-45. A torna végeredménye: 1. Atomerőmű SE, 2. MAFC, 3. Szeged. Tájfutó T avasz Kupa A Bács-Kiskun Megyei Táj­futó Szövetség Kiskunhalas térségében rendezteaz 1994. évi Tavasz Kupa területi ver­senyt. A Paksi SE sportolói közül Csekő József az F-21 ka­tegóriában a 2., Magyar János pedig az F-15-ben a 4. helyet szerezte meg. A kettős igazolásról Mától módosul a labdarú­gók átigazolási szabályzata. Az új előírások már nem tesz­nek lehetővé egyetlen találko­zóra szóló kölcsönadásokat, legalábbis NB I-es klubok kö­zött nem. Ezentúl évente két átigazolási időszak lesz. Az egyik január 1. és február 28., a másik július 1. és 31. között. Szerződéses labdarúgó egy terminusban csak egyszer igazolhat át. Az ún. kettős já­tékjogosultság viszont nem minősül átigazolásnak. Két klub megállapodása szerint egy NB I-es futballista NB li­es vagy NB III-as klubban is szerepelhet. Egy egyesület azonban legfeljebb három ilyen játékossal rendelkezhet.