Tolnai Népújság, 1994. január (5. évfolyam, 1-25. szám)

1994-01-17 / 13. szám

1994. január 17., hétfő SPORT »ÚJSÁG 7 Kosárlabda NB I. Kézilabda Magyar Kupa Vastapsos paksi győzelem Atomerőmű SE-Debreceni SI-TEGÁZ 98-61 (45-28). Paks, 700 néző. V: Görgényi, dr. Smied. Atomerőmű SE: Vucskovics (12), Munteán (8), Venclovas (21/3), Mokos (4), Gulyás (35). Csere: Pálkerti (7/3), Gergely (10), Martin­csek (1), Morgen (-), Doma (- ). Edző: Simon Károly. Deb­recen: Walke (9), Szekulovics (14), Senánszky (4), Filuskin (-), dr. Ónodi (7). Csere: Kné- zics (12), Szekeres (9/3), Gurzó (6), Ónodi-Szűcs R. (- ). Edző: Ráthonyi Tamás. Na­gyon jól kezdett a hazai csa­pat, Gulyás kosaraival pillana­tok alatt hétpontos előnyre tettek szert a paksiak. A 7. percben már 12-5 a Paks ja­vára. A debreceniek nagyon sok ziccert kihagytak és pon­tatlanul dobtak. A házigazdák Gulyás és Venclovas kosarai­val rövidesen 18 pontos előnyre tettek szert, a 15. percben 30-12 a házigazdák javára. A továbbiakban is az atomosok léptek fel támadó­lag és tovább növelték elő­nyüket: a 18. percben már 40- 20-as hazai vezetést mutat az eredményjelző. Végül meg­nyugtató előnnyel tértek pi­henőre a házigazdák. A második játékrészben is Gulyásék akarata érvényesült a pályán, a 25. percben már 58-35-re elhúztak. Simon Ká­roly edző a hazaiaknál a csere- játékosokat is pályára küldte, de ők is tartották a megszer­zett előnyt. A 30. percben 67- 45 az állás. Tovább tart a hazai nyomás, Gergely és Pálkerti találataival a 35. percben már 79-56 a vendéglátók előnye. A véghajrában már szépségdíjas megoldásokra is futotta a Duna-partiak erejéből. Végig magabiztosan ve­zetve, mindenben felülmúlta ellenfelét a paksi csapat. Jók: Vucskovics, Venclovas, Gu­lyás, Pálkerti, Gergely, illetve dr. Ónodi, Knézics. Harc a lepattanóért a paksi mérkőzésen Budafoki KE-Dombóvári VMSE 111-86 (60-38). Pro- montor u., 300 néző. V: Faidt, Bagi. Budafok: Pólik (26), Banna (5/3), Tóth K. (31/27), Lugosi (13), Várszegi (26/6). Csere: Székely (10), Fischer (- ), Pusztai (-). Edző: Szóráth Emil. Dombóvár: Marcsenkó (15), Erupkin (8/3), Bosznai (7), Takács (4), Kerényi (19). Csere: Jankovics (16), Trupp (-), Kontics (17/3). Edző: Né­meth József. Nagy lendülettel kezdtek a hazaiak és a 3. perc­ben már 10-3-ra elhúztak. Bár a dombóváriak a 8. percben időt kértek, ezt követően a védekezésük semmit nem ja­vult és támadásaikat is rendre elhibázták. A 12. percben már 16 pontos a hazaiak előnye, 40-24. Az egykori dombóvári Tóth Károlyt a vendégek kép­telenek voltak tartani, szünet­ben már 22 pont a házigazdák előnye. Fordulás után a vasutasok a 24. percben már 14 pontra megközelítették a hazaiakat, 66-52. De ezután is sokat hi­báztak és a 30. percben ismét 20 pont a két csapat közti kü­lönbség, 82-62. A 37. perctől a fővárosiak már csak a közön­ségüknek játszottak és a 38. percben Lugosi révén 100. ta­lálatukat is megszerezték. A minden csapatrészében jobb hazaiak megérdemelt győzelme az esélyesebb dom­bóváriak ellen. Kitűnt: Tóth K. (a mezőny legjobbja), Pólik, Várszegi, Székely, illetve Kon­tics, Kerényi, Marcsenkó. Farsangi Kupa ’94 Szekszárdon, a Gyermekek Háza rendezésében Farsangi Kupa '94 sportversenyt ren­deznek január 29-én és feb­ruár 5-én 9 órai kezdettel a vá­rosi sportcsarnokban. A ja­nuár 29-i rendezvény 9 órakor a megnyitóval kezdődik, majd a legkisebbek sor- és váltóver­senyei után a művészi torná­szok, valamint a modem- és a társastánc-csoportok adnak számot tudásukról. Ezt köve­tően sportjátékokra kerül sor, majd az eredményhirdetéssel zárul a program. A sportna­pon négy szekszárdi iskola szerepel: az 1-es, a 3-as, a 4-es és a gyakorló iskola. A február 5-én megrende­zésre kerülő sportnapon ugyanez lesz a program. Ek­kor a bátaszéki, a decsi, az őcsényi, a mözsi és a tolnai is­kola diákjai mérik össze ügyességüket. Svéd-francia döntő a Nemzetek Kupáján Az idei asztalitenisz Eu- rópa-bajnokság főpróbájának is tekintették a szakemberek a Bayreuth-ban megrendezett európai Nemzetek Kupáját, amelyen 125 ezer márkát osz­tottak szét a résztvevő nyolc csapat között. A csoportküz­delmekből Németország és Belgium, illetve Svédország és Franciaország jutott az elő­döntőbe, ami szenzációmen­tes eredménynek tekinthető. Meglepetés, hogy a lélekben már a svédek elleni álomdön­tőre készülő házigazda néme­tek a legjobb négy között sima, 3:0 arányú vereséget szenvedtek a világbajnok Jean-Philippe Gátién vezé­relte franciáktól. Erre az ösz- szecsapásra háromezer néző volt kíváncsi: Jörg Rosskopf gyenge teljesítménye nem sok örömet okozott a hazai csapat szurkolóinak. A másik ágon Svédország favorithoz mél­tóan verte meg Belgiumot. Az összecsapás egyetlen megle­petését a Peter Karlsson, Thomas von Scheele világbaj­nok kettős veresége jelentette. A 3:1 arányú diadallal a skan­dinávok így is biztosan kerül­tek a döntőbe, ahol a franciák­kal találkoztak. / így kellett volna! A totó 2. heti szelvényén sze­replő mérkőzések eredményei: 1. Atalanta-Torino 2-2 x 2. Genoa-Milatt 0-0 x 3. Intemazionale-Foggia 3-1 1 4. Juventus-Roma (H) x 5. Lazio-Reggiana 2-0 1 6. Napoli-Cremonese 2-1 1 7. Piacenza-Sampdoria 2-1 1 8. Udinese-Cagliari 1-1 X 9. Acireale-Ancona 1-1 X 10. Cesena-Fiorentina 1-0 1 11. Monza-Palermo 3-1 1 12. Padova-Bari 1-2 2 13. Pescara-Cosenza 2-2 x Plusz 1 mérkőzés: 14. Andria-Pisa (W) * Amerikai győzelem A labdarúgó vb 24-es döntő­jére készülő Egyesült Államok és Norvégia Arizona államban vívott barátságos mérkőzést. Az első félidő utolsó percében Frank Strandli révén vezetést szerzett a norvég csapat. Szü­net után szaporodtak az ame­rikai rohamok, s az 54. perc­ben Marcelo Balboa fejessel egyenlített. A 90. percben Claudio Reyna lövése még ki­pattant a vendégek kapusáról, de Cobi Jones rácsapott a lab­dára, így az utolsó pillanatban elért találattal 2:l-es győzel­met ünnepelhettek a hazaiak. Tungsram-Honvéd 91:104 (54:51) - Idegenbeli győzelemmel tett nagy lépést a továbbjutás felé a Tungsram-Honvéd a férfi kosárlabda Szuper Liga negyeddöntőjében. A szlovén BUS Miklavz otthonában, Kuzmin kitűnő játékának köszönhetően megnyugtató előnyt szerzett a szerdai visszavágóra. „A padlóról keltek fel" a dunaföldváriak Dunaföldvári VKSE-Győri ETO-Gardénia KC 21-20 (9- 13). Tolna, 600 néző. V: Si­mon, Szabó. Dunaföldvár: Kovács- Takács 4, Györkő 5, Orova 6, Dukai I. 3, Józsa, Hegedűs. Csere: Mestyán (kapus), Dukai L., Kolics, Polgár, Veres-Kovács 3. Edző: Kovács Lukács. Győr: Hoff­mann- Bősze 2, Muresán 1, Adorján 1, Cseh 4, Felföldi 3, Csicsai 6. Csere: Kádár 1, Horváth I. 1, Tislerics 1, Rosta, Horváth Zs. Edző: Tóth László. A dunaföldvári­aknak az NB I. 4. helyén álló győriekkel kellett megmér­kőzni a Magyar Kupában a legjobb nyolc közé jutásért. A válogatottakkal megtűzdelt (Csicsai, Cseh) győriekkel szemben ezúttal már me­gyénk csapatának is volt némi variációs lehetősége, hisz a kispadon helyet foglaló, Du- naferr SE-nél edzősködő Ko­lics és a dunaújvárosiaktól visszatérő Veres-Kovács jelen­léte megnyugtatta a hazaiakat. Nehezen melegedtek be a földváriak. Az első félidő kö­zepéig a győriek rendre egy- gólos előnyre tettek szert, a házigazdák pedig egyenlítet­tek. Sok eladott labda jelle­mezte a földváriak támadójá­tékát, míg a vendégek lövései gyors kontrák után rendre utat találtak Kovács hálójába. A 24. percben Adorjánék már 10-6-ra megugrottak, de a 27. percben 10-9-re ismét felzár­kózott a Dunaföldvár. A vég­hajrában ismét megtorpantak a hazaiak és a győriek 13-9-es előnnyel térhettek pihenőre. Fordulás után Kolics és Ve­res-Kovács becserélése sokat lendített a földváriak támadó­játékán. Ügyes helyezkedé­sükkel, erőszakos beállós-já- tékukkal rendre feladták a leckét a győri védőfalnak, Györkő és Takács pedig szem­füles, szélről lőtt gólokkal fe­jezték be az akciókat. De né­hány apró figyelmetlenség és a győriek a 36. percben ismét elhúznak 16-13-ra. Ám a nagy kedvvel játszó Györkő a kö­vetkező percben „tűzgolyó­ként robban" a védőfalba, 14- 16. Perceken belül ismét négy góllal vezetnek a győriek, 14- 18. Döntőnek bizonyul, hogy az 50. percben Kovács Lukács kivédi Horváth Zsolt hetesét, majd a másik oldalon Dukai I. kínai figurából betalál, 18-19. Ezt követően a vendégek kép­telenek kihasználni emberelő­nyüket. Az 54. percben Orova hetesből egyenlít, 19-19. Ta­kács gólja pedig már a veze­tést jelenti a földváriaknak, 20- 19. A győrieknek még si­kerül az egyenlítés, majd Ko­vács Felföldi hetesét is hatás­talanítja. A közönség űzi-hajtja a házigazdákat, mi­kor Orova a véghajrában bün­tetőből belövi a győztes gólt, 21- 20. A vendégek az első játék­részben kihasználtak a Duna­földvár kezdeti megilletődött- ségét. De a nagy elszántsággal küzdő házigazdák fordulás után jóval kevesebb technikai hibát vétettek, pontosan fejez­ték be ziccereiket, így megér­demelten győzték le maga­sabb osztályú ellenfelüket. Ezzel egygólos előnnyel utaz­hatnak a győri visszavágóra. Kitűnt: Orova, Takács, Györkő illetve Csicsai, Cseh. Két szekszárdi a terepkerékpáros válogatottban Nagy László revansot vett Alig egy hónappal a nyakig érő sár(hó)ban, szakadó eső­ben megrendezett 1993. évi országos terepkerépáros baj­nokság után szombaton ismét terep OB színhelye volt a sö­tétvölgyi erdő. Ugyanis a ke­rékpáros szövetség vezetői a nemzetközi versenynaptárhoz igazodva írták ki az ez évi bajnokság időpontját. A ver­seny egyben az utolsó honi bi­zonyítási lehetőséget jelentette a „terepesek" számára a ja­nuár 30-i belgiumi világbaj­nokág előtt. Amilyen kegyetlennek bi­zonyult az időjárás decem­berben, olyan kegyes volt most, igaz a csúszós, sáros ta­laj megnehezítette a résztve­vők dolgát. Szombaton három korcsoportban „tusáztak" a versenyzők, a „tusa" három számból, tekerésből, cipelés- ből, tolásból állt (akadt, aki a „talajtornát" is programba ik­tatta). A serdülők versenyével indult az OB, ahol a kaposvári Rehtmer Balázs biztosan nyert. A szekszárdi Arató Dá­vid 1993. után idén is ezüs­térmet szerzett, míg csapattár­sának, Valkay Gábornak (a ta­valyi bajnoknak) ezúttal csak a 3. hely jutott. A „kicsik" után az ifik és a felnőttek abszolút versenyben küzdöttek meg egymással és a meredek kaptátokkal. A má­sodik kört követően - elsőéves ifi létére - Arató Gábor, a Szekszárdi KSC kerekese pe- dálozott az élen, azonban szo­rosan követte őt az Imrisch (szintén ifista), Maul, Nagy trió. Pünkösdinek bizonyult Arató királysága, hiszen előbb Nagy László, majd pedig Maul Péter került az első helyre. Az utóbbi vezetésével az 5. körig haladt együtt a négy versenyző, ekkor Arató leszakadt. A következő per­cekben a békéscsabai Imrisch György is elvesztette maradék győzelmi esélyeit, így a 7. kör után már csak a tavalyi OB arany- és ezüstérmese, Maul és Nagy csatázott a bajnoki címért. Nagy László a lehető legjobbkor, kolompszóra (az A bajnok Nagy László utolsó előtti kör végén) átvette a vezetést vetélytársától. Maul nem nyugodott bele a do­logba, s a megpattant rivális nyomába eredt. A csepeli ver­senyző támadása azonban si­kertelennek bizonyult, így az izgalmas versenyben a takti­kusan bringázó Nagy László nyerte el a „Magyar Köztársa­ság terepbajnoka" címet. A rajtot követően még együtt tekert a felnőtt és ifjúsági mezőny Maul Péternek kevés hiány­zott ahhoz a bravúrhoz, hogy egy hónapon belül másodszor is országos bajnok legyen. Harmadikként Imrisch György ért a célba, aki ezzel a felnőtt-bronz mellé az ifi-ara­nyat is begyűjtötte. A negye­dik helyet a jól hajrázó szek­szárdi Schneider Gábornak sikerült elcsípnie, míg a ta­mási származású, KSI-ben szereplő Arató Adrián ötödik helyével az ifjúságiaknál szer­zett ezüstérmet, a verseny vé­gére az erejével elkészülő Arató Gábor előtt. Az országos terepbajnoksá­got követően a helyszínen je­lölte ki Schneider Kondrád szövetségi kapitány - a de­cemberi és a januári OB ta­pasztalatai alapján - a belgi­umi VB-re tervezett keretét. Eszerint az ifjúságiak közül Imrisch György (Békéscsaba), Arató Gábor (Szekszárdi KSC), Aradó Adrián (KSI), míg a felnőttektől Nagy László (Postás), Maul Péter (Schwinn-Csepel) és Schnei­der Gábor (Szekszárdi KSC) utazhat Belgiumba. A szövet­ség csak az utazási és a neve­zési költséget fedezi, ezért még nem minden kerettag részvétele végleges. A terepkerékpáros OB végeredménye. Serdülők (7 kör, 21 km): 1. Rehtmer Balázs (Kaposvár) 54:16, 2. Arató Dá­vid 56:06, 3. Valkay Gábor 59:28 (mindkettő Szekszárdi KSC). Ifjúságiak (9 kör, 27 km): 1. Imrisch György (Békéscsaba) 1:10:24, 2. Arató Adrián (KSI) 1:14:40, 3. Arató Gábor (Szek­szárdi KSC) 1:15:40. Abszolút kategória (9 kör, 27 km): 1. Nagy László (Pos­tás) 1:09:21, 2. Maul Péter (Schwinn-Csepel) 1:09:58, 3. Imrisch György (Békéscsaba) 1:10:24, 4. Schneider Gábor (Szekszárdi KSC) 1:13:35, 5. Arató Adrián (KSI) 1:14:40, 6. Torday Csaba (Postás) 1:15. iff. Teszler Vendel Fotó: Degré Gábor