Tolnai Népújság, 1993. október (4. évfolyam, 229-253. szám)

1993-10-19 / 244. szám

6 »ÚJSÁG SPORT 1993. október 19., kedd Teke NB II. Második vereség idegenben Lőrinci SE-TÁÉV Alapít­vány 6:2 (2893:2712). Idegen­ben második vereségét szen­vedte el a szekszárdi együttes. A TÁÉV Alapítvány pont­szerzői: Feri 486, Keppel 477 fás teljesítménnyel. Asztalitenisz Top '12 Agárdi Réka sikere Javában gyűjtögeti az ara­nyérmeket a Húsipari SE Szekszárd új üdvöskéje, Agárdi Réka. Miután a Tolnán rendezett I. osztályú ranglis­taversenyen elhódította az aranyérmet, ezúttal a serdülő TOP '12 viadalon jeleskedett. A körbeverések ytán Agárdi Réka, Gujdár Alipa (BSE) és Ackermann Zsuzsa (KSI) egyaránt tíz győzelmet szer­zett. A húsoskíub versenyzője csak Gujdárral szemben ma­radt alul 2:l-re, Ackermannt pedig 2:0-ra verte. Agárdi 3:2-es szettarányának köszön­heti a végső győzelmet. Vereség az NB II-ben Balatonföldvár-Tolnai SE II. 11-7. A Majzik testvérek hét győzelme is kevés volt a pontszerzéshez. A lényegesen rutinosabb Balaton-partiak megérdemelten nyertek a vendég tolnaiak ellen. Győztesek: Ruzsenszky, Diószegi 3-3, László, Farkas 2-2, László, Ruzsenszky illetve Majzik Zs. 4, Majzik J. 2, Maj­zik Zs.-Majzik J. páros. Kézilabda NB II. Jól hajráznak a simontornyaiak Bágyogszovát-Tengelic 22-21 (11-7). Tengelic, 200 néző. V: Bihari, Rumpli. Tengelic: Adám- Csáki 1, Győri 1, Lukács I. 8, Haász 3, Soós 4, Kovács 3. Csere: Tarr (kapus), Hauck, Séta, Buják 1. Edző: Taksonyi István. Még el sem kezdődött a mér­kőzés, de a játékvezetők már főszereplővé léptek elő a fél­órás késésükkel. Mindkét csa­pat idegesen kezdett, egy sor kihagyott helyzet után a 10. percben lőtte első gólját a Tengelic. A 19. percben 5-5 volt az állás, ekkor egy rövid­zárlat keletkezett a hazaiak­nál, amit könyörtelenül ki­használt a Bágyogszovát. Szünet után felváltva estek a gólok, a találkozó végére az erénytelen bíráskodás követ­keztében eldurvult a játék. A játékvezetők úgy kívántak rendet teremteni, hogy soro­zatban a Tengelic ellen ítéltek. Ezzel együtt is az utolsó perc­ben 21-21 volt az állás. A vendégcsapat vezetői is elismerték, hogy ezt a mérkő­zést a sípos emberek döntöt­ték el. A hazaiak minden játé­kosa dicséretet érdemel csu­paszív, lelkes játékáért. Rábagyarmat-Tamási SE 24-14 (9-6). Rábagyarmat, 200 néző. V: Kálóczi, Marcsinka. Tamási: Belina- Czuppon 2, Csík II., Csík I. 1, Lakos 2, Kovács 1, Pech 4. Csere: Jura- sits 3, Filotás 1, Csemák, Nagy E. Edző: Szabó Bakos Béla. Az első félidőben szer­vezetten, jól védekezett a ta­mási gárda. A támadásokkal volt baj, szünetig hat ziccert hibáztak. Fordulás után ha­talmas akarással küzdött a vendégcsapat, a 42. percben 12-10-re felzárkózott. Ettől kezdve azonban fokozatosan kiütköztek a szombati nehéz mérkőzés fáradalmai a tamási lányokon. A házigazda Rába­gyarmat a hétvégi dupla for­dulóban csak egyszer lépett pályára. A mindinkább elfá­radó vendégek a hajrában alá­rendelt szerepet játszottak. A pihent hazai gárda üyen különbséggel is rászolgált győzelmére. Jók: Pech, Belina. Simontomyai BTC-Har- gita SE 31-20 (14-7). Simon- tomya, 250 néző. V: Hegyi, Kóbor. Simontomya: Pech- Barabás 3, Kerekes 10, Teimel J. 4, Teimel L. 7, Mayer 2, Bosnyák 1. Csere: Bujtás, Pé­csi 4, Zsolnai. Edző: Teimel Lajos. A 10. percig a simon- tomyaiak góljaira a vendégek rendre válaszolni tudtak. Ez­után a fővárosiak a hazaiak négy góljára nem tudtak vála­szolni. Kerekes átlövéseivel és Teimel J. beállósgóljaival a szünetig tovább növelték elő­nyüket a házigazdák. Fordu­lás után Pécsi és Teimel L. rendre bevették a fővárosiak hálóját, míg a vendégek főleg a keménységükkel tűntek ki. Pech kapus kiváló teljesítmé­nye pedig szinte sokkolta az ellenfelet. Magabiztos teljesítménnyel gyűjtötte be az újabb két pon­tot a Simontomya. Kitűnt: Ke­rekes, Pech. Simontomyai BTC-Mo- hács 26-15 (13-5). Simontor- nya, 250 néző. V: Hegyi, Kó­bor. Simontomya: Márton- Varga Sz. 1, Jencskiné 2, Mé­rei 2, Molnámé 5, Varga Zs. 7, Gerussi N. 2. Csere: Gerussi O. 3, Somogyiné 2, Hamar 1, Pataki 1. Edző: Várni István. Kezdetben felváltva estek a gólok, a 10. percben 3-3 az ál­lás. Ezután az 50. NB Il-es mérkőzésén szereplő Varga Sz. vezető góljával beindult a simontomyai henger. A haza­iak szünetig jelentős előnyt szereztek. A második játék­részben is végig nagy fölény­ben játszottak a házigazdák, akiknél végül minden játékos feliratkozott a gólszerzők közé. A minden csapatrészében jobb házigazdák ilyen arány­ban is megérdemelten nyer­tek. Kitűnt: Varga Zs., Mol­námé. Simontomyai BTC-Pécsi BTC 20-20 (13-11). Pécs, 50 néző. V: Gőzsy, Rákóczi. Si­montomya: Márton- Varga Sz. 1, Varga Zs. 2, Molnámé 4, Mérei, Jencskiné 2, Gerussi N. 5. Csere: Gerussi O. 4, So­mogyiné 2, Hamar, Pataki. Edző: Várni István. Az egyre markánsabb teljesítményt nyújtó Simontomya meglepte a hazai pályán veretlen pécsi­eket. Jó védekezéssel, ered­ményes támadójátékkal az első játékrészben kétgólos előnyt szereztek. A folytatás­ban is eredményesek voltak a vendégek, a befejezés előtt há­rom perccel még ők vezettek 20-18-ra, de a véghajrában a hazaiak jeleskedtek. Meggyőző játékkal értékes pontot szerzett a Simontor- nya. A jó teljesítményt nyújtó csapatból kitűnt: Márton, Ge­russi Olga, Gerussi Nóra. Már a nők is Súlyos vereséget szenvedett Bergenben a magyar női lab­darúgó-válogatott. A csapat EB-selejtezőt vívott Norvégia ellen és 8-0 (6-0)-as vereséget szenvedett. Az Európa-baj- nok házigazda egyszerűen le­hengerelte a magyarokat. Labdarúgás NB II-es ifibajnokság „A" korosztály Paks-Mohácsi FC 9-2 (2-0). Paks: Vesza- Wolf, (Lakatos), Eger, Pintér- Majsai N., Osz- termajer, Benedeczki, Gutái (Ötvös), Káldi- Magyari, Vayer (Borsi B.). Edző: Patkós István. A paksi cSapat közepes teljesítménnyel is biztosan hozta a két bajnoki pontot. G: Vayer 2, Magyari 2, Oszterma- jer, Benedeczki, Káldi, Borsi B., Lakatos. Jók: Éger, Káldi. Nagykanizsa-UFC Szek­szárd 2-1 (0-0). Szekszárd: Cziráki- Pálfi (Bíró), Kapás, Kovács, Kárpáti- Novák (Gyén), Szilágyi, Cseke, Sza­kács (Tóth)- Galambos, Beré- nyi. Kemény, helyenként durva belemenésekkel tarkí­tott meccsen megérdemelt ka­nizsai győzelem született. G: Berényi. Jók: Kapás, Berényi. „B" korosztály Paks-Mohácsi FC 8-0 (3-0). Paks: Pokomi- Pécz, Led- neczki, Feil (Kovács), Molnár- Tancsa (Bese), Majsai B., Ki­rály, Mayer (Csépányi)- Sza­badi, Rácz. Edző: Blatt Pál. A szombati mérkőzésen akár nagyobb gólkülönbséggel is győzhetett volna a sziporkázó játékot mutató hazai csapat. G: Rácz 3, Tancsa 2, Majsai B. 2, Szabadi. Jók: Rácz, Majsai B., Király. Nagykanizsa-UFC Szek­szárd 1-0 (0-0). Szekszárd: Szabó M.- Farkas, Bogos, Márton, Szabó P- Veres (Györgye), Kasza, Hanák (Mi- sóczki), Deák (Mizser)- Szűcs, Pesti. Edző: Kniesz Mátyás. Nagy küzdelemben szenvedte el az idei bajnokság első vere­ségét az UFC Szekszárd együttese. Női kispályás megyebajnokság A megyebajnokság 5-6. for­dulójának Madocsa volt a színhelye. Eredmények: Decs KSE-Szekszárdi Amazonok 2-1 (0-0). A szekszárdiak ráfi­zettek a nagy mellényre. G: Németh 2, illetve Horváth. Bonyhád Quinter SE- Bonyhád Quinter SE ifi 7-2 (4—1). Sziporkázó játékkal nyert a listavezető. G: Forrai 5, Major 2, illetve Bóka, Brettl. Madocsa-Mucsfa 8-0 (2-0). Nagyarányú hazai győzelem. G: Novákné, Meiszter 3-3, Re­ich, Szintai. Szekszárdi Amazonok- Bonyhád Quinter SE ifi 5-1 (3-0). A szekszárdiak feledtet­ték előző kisiklásukat. G: Horváth 3, Kocsis, Jánosi, il­letve Molnár. Bonyhád Quinter SE-Ma- docsa 6-0 (5-0). Remek csapat­játékkal, megérdemelt bony­hádi siker. G: Major, Komjáti 2-2, Kató, Forrai. Mucsfa-Decs KSE 0-0. Jó kapusteljesítmények mellett igazságos pontosztozkodás. A bajnokság állása: 1. Bonyhád Quinter SE 11, 2. Szekszárdi Amazonok 9, 3. Quinter SE ifi 6, 4. Decs 5, 5. Madocsa 4,6. Mucsfa 1 pont. Tehetségkutató mérkőzés A Tolna Megyei Labdarúgó Szövetség korábban tehetségkutató ak­ciót szervezett az 1980. aug. 1. után született gyermekek számára. A kiválasztottakból összeállított csapat ma 14.30-kor játszik az UFC és a Paks hasonló korú vegyescsapatával. A megyei szövetség rendezvé­nyén az MLSZ Utánpótlás Bizottságának megfigyelői is jelen lesznek, akik a korosztályos válogatott keret számára keresnek játékosokat. Kosárlabda NB I-es ifibajnokság Újfent kevés sikerélmény adatott Dombóvári VMSE-Buda- foki KE 117-70 (57-29). Dombóvár, 100 néző. V: Tóth, Kollár. Dombóvár: Szőke (13/3), Krasznai (40/18), Ba­logh (16/6), Trupp (19/3), Hentz (6). Csere: Vati (6), Molnár (-), Panta (13), Szili (2) , Nyári (2). Edző: Molnár István. Krasznai kimagasló telje­sítményével a lelkes hazai gárda ilyen arányban is meg­érdemelten nyert és tartja ve­retlenségét. Kitűnt: Krasznai (a mezőny legjobbja), Trupp, Balogh. Debreceni SI-Atomerőmű SE 104-71 (48-34). Debrecen, 100 néző. V: Schiffert, Túri. Atomerőmű SE: Gócs (21), Siska (14), Martincsek (10), Horváth (6), Papp (4). Csere: Keszegh A. (7), Foricsek (-), Varsányi (3), Keszegh T. (-). Edző: Nagy Gábor. A rendkívül gyenge dobó­teljesítményt nyújtó Duna-parti legénység ellen ilyen különbséggel is megér­demelten nyert a debreceni gárda. Kitűnt: Gócs. BEAC Mól Rt.-KSC Szek­szárd 89-35 (44-13). Szek­szárd, 50 néző. V: Kovács Gy., Reisz. Szekszárd: Nagy R. (10), Ruff (4), Rácz (2), Szaka (-), Lubastyik (6). Csere: Glöckler (-), Budavári (-), Héder (3), Pálfi (8), Storcz (2). Edző: Guóth Iván. A mérkőzés egyetlen öröm­teli eseménye a 15 éves Pálfi Zsuzsa sikeres bemutatkozása volt. Kitűnt: Nagy R., Pálfi. BSC Szarvas-KSC Szek­szárd 92-41 (46-15). Szarvas, 100 néző. V: Daridá, Kuli. Szekszárd: Szaka (4), Rácz (3) , Ruff (8), Héder (6), Pálfi (7). Csere: Nagy R. (5), Lang (4) , Böröcz (4). Edző: Guóth Iván. Ismét újoncot avatott a Szekszárd Böröcz Anita sze­mélyében, aki nem okozott csalódást. Kitűnt: Pálfi, Ruff. NB II: Két vereség Komló-Atomerőmű SE 68- 54 (29-30). Paks, 100 néző. V: Adám, Budai. Atomerőmű SE: Csepreghy (4), Oszterma- jer (3), Hum (14), Farkas (4), Hirth (3). Csere: Pál (-), Da- róczi (10), Harsányi (16), Sza­badi (-), Tóth (-). Edző: Da- róczi Eszter. Az elmúlt baj­nokságban még az NB I-ben szereplő Komló ellen jól kez­dett az ASE. Az első félidő ki­egyenlített küzdelmet hozott váltott vezetéssel. A második félidő közepéig jól tartotta magát a Duna-parti együttes, a 30. percben 43-42 az ASE ja­vára. Ezután elemi hibákat vé­tettek a paksiak, melyet kö­nyörtelenül kihasznált a ven­dégcsapat és biztosan nyerte meg a mérkőzést. Kitűnt: Hum. Casino Vigadó-Szekszárdi Jokers 92-74 (50-40). Buda­pest, 50 néző. V: Szabados, Kis. Szekszárd: Pintér (11) Juhász (13), Schmidt (9), Ten- gölics (-), Antoni (14). Csere: Murel (5), Heimann (5), Vil­lányi (2), Seres (2), Szegedi (13). Edző: Mészáros András. A hazaiak kezdtek jobban, néhány pontos előnyt szerez­tek. A félidő közepén ugyan négy pontra felzárkóztak a szekszárdiak, ám Dúl vezérle­tével elhúztak a házigazdák. A második játékrészben is a fővárosiak diktálták a tempót, ekkor már az NB I-ből igazolt centerük, Gombos is „beindí­totta a dobógépet." Mindkét csapat tetszetős, szép játékkal szórakoztatta a közönséget, de a vendégek továbbra is zic­cereket hibáztak. Küzdelmes, jó iramú első félidő után a vi­gadósok megérdemelt győ­zelmet arattak a gyengébb na­pot kifogó szekszárdiak ellen. Kitűnt: Pintér, Heimann. Faddon járt az OTSH elnöke ff A mi korosztályunk más sportetikához szokott" A közelmúltban Faddon járt „sportcsarnokot avatni" a magyar sport első embere, Gallov Rezső államtitkár. Az OTSH elnöke a dombori ka­jak-kenu és triatlonverse- nyekből adódóan jól ismeri a környéket, szívélyes fogadta­tása után hasonló szellemben állt (pontosabban ült) kérdése­ink elébe. — Államtitkár úr, az ön vé­leménye szerint nem mostoha­gyerek-e a diák- és tömegsport a „kirakatban levő", mindig is presztízskérdést jelentő - egyéb­ként kiváló eredményeket produ­káló -, magyar versenysport mel- lett-mögött? — Nem szabad szembeállí­tani a sport különböző terüle­teit, hanem meg kell próbál­nunk egységesen kezelni eze­ket. Egyáltalán nem érzem azt, hogy hátrányos helyzet­ben lenne a tömegsport. Az igaz, hogy a magyar gazdaság nincs olyan helyzetben, hogy túl bőkezű legyen. De például az az '91-től '96-ig tartó, 40 milliárd forintos(!) tornatermi program, amelynek keretében többek között a faddi csarnok is - a mintegy 530 már felépí­tett, illetve építés alatt álló sportcsarnok mellett - elké­szült, a sport tárgyi feltételei­nek fantasztikus javulását idézi elő. Csakhát ez a sajtó­nak szürke téma, a szenzáció az, hogy miket nyilatkozik mondjuk egy ismert focistánk. — Várható-e, hogy a sport­célú támogatások leírhatóak lesz­nek az adóalapból? — Igen, várható, hogy megszavazza az Országgyűlés ezt az indítványt. A sport- lobby igen erős, ha egyszer „beindul", 85-90 %-os ered­ményt tud produkálni a par­lamentben. Megjegyzem, a diák- és szabadidősport tekin­tetében jelenleg is leírhatóak a támogatások. — A versenysport komoly üz­letté vált, ezáltal a sport tiszta­sága, „szellemisége", „nemes­sége" is megváltozott. Ön is így látja? — Való igaz, a mi korosztá­lyunk még más sportetikához, normákhoz szokott. Én vi­szont nem látok semmi nehéz­séget abban, hogy az etikai normáinkat hozzáigazítsuk az új feltételekhez, mert ez a sport szempontjából nem fel­tétlenül rossz. Nem látok semmi rosszat abban, hogy ezeket a mi „sportművészeinket", akik az olimpiákon, világbajnokságo­kon bizonyítják, hogy a leg­jobbak között vannak a vilá­gon, magas szintű erkölcsi és anyagi elismerésben részesít­sük. Meg kell még szokni, hogy az üzlet is belépett a sportba. Az is tény viszont, hogy a változások során ren­geteg erkölcstelenséggel, visz- szaéléssel is találkozunk. — Egyetértek, hogy a kima­gasló teljesítményeket keményen meg kell fizetni. De nem veszé­lyes-e, hogy az üzlet akár egy sportág sorsát is befolyásolhatja, gondolok itt például az öttusára? — A televízió szerepe meghatározó ebben a kérdés­ben. Hiszen a reklám a közve­títések során jól megjelenít­hető sportágakhoz „vonzó­dik". Például a vízilabda, vagy az öttusa nem ilyen. De van ennek egy másik oldala is. Ha mondjuk az öttusa sorva­dásáról beszélünk, ezzel egy­idejűleg a triatlon fellendülé­séről is szót kell ejteni. — Ön melyik sportágakat szereti nézni? — A jó focit imádom. Tehát szoktam nézni a Bundesligát meg az olasz bajnokságot. Es a teniszt. Meg természetesen a vízilabdát, hiszen én ebben a sportágban voltam válogatott játékos, edző és az úszószö­vetség főtitkárának tisztét is betöltöttem. — És az „űzés"? — Teniszezem és úszom. — Tolna megye sportjának az utóbbi időkben legnagyobb sikere „Atom Anti" szereplése. Mit szól hozzá? — Egészen kivételes tehet­ség. Nemcsak a cselgáncsra értem, hanem a megjelené­sére, fellépésére, az egyénisé­gére. Nagyon hasznosnak tar­tom őt az egész magyar sport szempontjából. Jól „kiárusít­ható", igazi példaképül állít­ható a mai magyar ifjúság elé, és a nemzetközi „kirakatba" is ki lehet tenni. Magával ra­gadó, vonzó egyéniség. Na­gyon örülök, hogy vannak ilyen sportolóink, kellenek az ilyen egyéniségek, hogy a gyerekek kedvet kapjanak a sporthoz. — Véleménye szerint milyen esély van a sportot, mint beteg­ségmegelőző, sőt terápiás tevé­kenységnek tekintő, ezáltal akár anyagi hasznot is hajtó tevékeny­ségnek az elismerésére? — Ha ilyen oldalról közelít­jük meg: ez egy jó befektetés. Gazdasági számításokkal bi­zonyítható. Nálunk, most, a je­lenlegi változások időszaka nem a legmegfelelőbb arra, hogy ezzel foglalkozzon az ál­lam. Nekünk viszont köteles­ségünk. Népszerűsítenünk kell az egészséges életmódot. Magyarországon a szabadidő eltöltésének igen egészségte­len módjai, szokásai alakultak ki. Leülünk a televízió elé, ci­garetta, egy kis ital, kész. — A szabadidő értékes el­töltése egyébként két tényező­től függ: az életszínvonaltól (van-e az embereknek szabad­ideje), és attól, hogy milyen vonzóak azok a létesítmé­nyek, ahol el lehet ezt az időt tölteni... Szóval, nagy felvi­lágosító munka, hosszú fo­lyamat, míg ebben a kérdés­ben komoly eredményt lehet felmutatni. sk Fotó: Degré Gábor i. t ►