Tolnai Népújság, 1993. szeptember (4. évfolyam, 203-228. szám)

1993-09-20 / 219. szám

8 KÉPÚJSÁG SPORT 1993. szeptember 20., hétfő Kézilabda NB I/B. Kosárlabda NB I. Fradiverés a nyitányon Acsádi S. (a labdával) négy gólt lőtt a Segesdnek Dunaföldvári VKSE-FTC 23- 22 (11-11). Tolna, 300 néző. V:Bóvári, Pusztai. Dunaföld- vár: Kovács- Dukai I. 3, He­gedűs, Györkő 2, Orova 7, Takács 5, Józsa 6. Edző: Du­kai István. A földváriak át­szervezett csapattal vették fel a küzdelmet a tavalyi bajnok­ság 4. helyezettje elleni ranga­dón. A megfiatalított FTC az első percekben meglepte el­lenfelét: nagyerejű átlövései rendre utat találtak Kovács kapujában: 3.perc 0-2. Ren­dezték soraikat Takácsék, az 5. percben egyenlítettek. To­vábbra is a fővárosiak diktál­ták a tempót, a földváriak egy félidőn át nem igen találtak el­lenszert a Fradi átlövéseire. Ráadásul Orováék két bünte­tőt is hibáztak, de a 23. perc­ben 9-8-ra átvették a vezetést. Fordulás után a fegyelme­zettebben, zártabban véde­kező földvári legénység egyre gyakrabban késztette hibá- zásra ellenfelét, gyors indítá­sokból lőtt gólokkal a 40. percben már 19-15-re vezetett. Az 53. percben védekezési hi­bákból az FTC 20-20-ra egyen­lített. Ekkor Orova hatalmas átlövései a legjobbkor „pókhá­lózták" ki a vendégek kapuját, az 56. percben 22-20 a Duna- földvár javára. Az izgalmas véghajrában az FTC erejéből csak szépítésre tellett. Kiegyenlített első félidő után az idény eleji formában, de hallatlan lelkesedéssel küzdő földváriak megérde­melt győzelmet arattak. Jók: Kovács, Orova. NB II: 153 gól Segesd-Fadd 30-19 (13-9). Fadd, 150 néző. V: Vágner, Török. Fadd: Miskolczi L- Miskolczi Z. 2, Acsádi S. 4, Búzás 2, Böcsödi 1, Acsádi A. 2, Borda 1. Csere: Kovács M., Kovács I. 2, Schiffler 1, Vörös 3, Parrag 1. Edző: Mosonyi Mihály. A mérkőzés elején megilletődötten játszott a ha­zai csapat, első góljára a 9. percig kellett várni. Ezután támadásban és védekezésben is bátrabbá, fegyelmezettebbé vált a faddiak játéka, s egy fél­időn át egyenrangú ellenfél­nek bizonyultak. Fordulás után több hazai helyzet is ki­maradt, miközben Török gól­jaival a Segesd fokozatosan Az év labdarúgója A Kicker-Sportmagazin kezdeményezésére Németor­szágban már megválasztották az év legjobb labdarúgóját. A kitüntető címet Andreas Köpke, az 1. FC Nürnberg 31 esztendős kapusa érdemelte ki. Hans Tilkowski, Sepp Maier és Harald Schumacher után ő a negyedik hálóőr, aki megnyerte a szavazást, ame­lyet először 1960-ban hirdet­tek meg. A legjobbak: 1. And­reas Köpke (1. FC Nürnberg) 194, 2. Andreas Herzog (Wer­der Bremen) 73, 3. Anthony Yeboah (Eintracht Frankfurt) 64 szavazattal. elhúzott. Hiába védett reme­kül Miskolczi I., a 46. percben 22-15-re vezettek a vendégek. Keményebben védekezett a Fadd, igyekezett támadásait góllal befejezni, ám így sem tudott felzárkózni. A remek játékosokból álló segesdi csapat ellen kevésnek bizonyult a hazaiak lelkes, he­lyenként taktikus játéka. Jók: Miskolczi I., Vörös, Kovács I., Acsádi S. Simontomyai BTC-Újlaki FC 23-22 (10-12). Simontor- nya, 300 néző. V: Simon, Szabó. SBTC: Molnámé- Varga, Somogyiné 2, Jencs- kiné 3, Mérei, Molnár 12, Ge- russi 4. Csere: Lakos, Pataki 1, Várni, Hamar 1. Edző: Várni István. A mérkőzés előtt búcsúztatták a BTC egyik kedvencét, Molnár Brigittát, aki a jövőben a Szigma-Szek- szárd csapatában folytatja pá­lyafutását. A remekül kezdő hazaiak a 8. percben 4-1 -re vezettek. Ezután szinte semmi nem sikerült nekik, a lövések rendre a kapufán csattantak, míg az UFC átvette a vezetést. A 20. percben 8-4 volt a ven­dégek javára. Szünetig a bőr­gyáriak felzárkóztak. Fordu­lás után előbb egyenlítettek, majd a vezetést is átvették Molnárnéék. Hallatlan izgal­mak közepette a rendkívül nagy elszántsággal és akarat­tal küzdő BTC felülmúlta el­lenfelét. Jók: Molnár (a me­zőny legjobbja), Jencskiné, Somogyiné. Simontomyai BTC-Zala- szentgrót 33-26 (15-9). Si- montomya, 300 néző. V: Si­mon, Szabó. SBTC: Pech- Bosnyák 1, Teimel L. 7, Tei- mel J. 5, Barabás 5, Kerekes 10, Pécsi 1. Csere: Zsolnai 2, Balassa 1, Bencze 1. Edző: Teimel Lajos. Mindkét csapat idegesen, kapkodva kezdett, az első gólt a 6. percben a vendégek szerezték. Gyorsan egyenlítettek Teimelék, ez­után nagy hazai rohamok kö­vetkeztek, s a félidő derekán már 7-2-re vezetett a BTC. A második játékrészben Teimel edző sokat cserélt, ez meg is hozta eredményét. Közönségszórakoztató mérkőzésen a BTC magabiz­tos teljesítménnyel megérde­melten tartotta otthon a két pontot. Jók: Pech, Kerekes, Te­imel J. Új sportágak az olimpián A NOB Végrehajtó Bizott­sága monte-carlói ülésén fon­tos döntéseket hozott. Esze­rint az 1996-os atlantai nyári olimpia műsorába bekerül a női labdarúgás, a strandröp­labda és a mountain-bike. Gübert Felli, a NOB sporti­gazgatója elmondta, hogy a női labdarúgó tornán, amely a jövőben az ötkarikás játékok állandó programja lesz, nyolc csapat vehet részt. A strand­röplabda egyelőre csak ideig­lenes státusszal kerül be a sportágak közé, ezen a tornán 24 férfi és 16 női páros adhat számot felkészültségéről. Paksi vereség kétszeri hosszabbításban Kerényi (jobbról) 20 ponttal járult a DVMSE sikeréhez Tungsram SC-KSC Szek- szárd 86-63 (44-30). Megyeri út, 100 néző. V: Simó, Lu- gossy. Tungsram SC: Fűrész (16), Kovács T. (-), Bíró (17), Rátvay (29/3), Béres (20). Csere: Nagy V. (1), Goschi (-), Takács D. (3/3), Tóth Zs. (-). Edző: Tursics Sándor. KSC Szekszárd: Berkó (19/9), Bi­hari (4), Várkonyi (11/9), Sze- liversztova (4), Badics (10). Csere: Zerényi (6), Szabó M. (3), Nagy R. (4), Králik (2), Nagy A. (-). Edző: Guóth Iván. Bíró kosarával kezdő­dött a találkozó, a vendégek első „akciógóljára" a 3. perc végéig kellett várni. Lyukas volt a KSC zónája, így aztán a 6. percben már 10 ponttal el­húzott a Tungsram: 14^-4. Guóth edző időt kért, hogy rendezze a sorokat. Látszólag sikerült is, hiszen három perc­cel később 18-16-ra csökkent a hátrány. Ettől mintha meg­ijedtek volna a szekszárdi lá­nyok, érthetetlenül kapkodni kezdtek. Pontatlan dobások, kihagyott ziccerek sora követ­kezett, míg a másik oldalon a Bíró-Béres-Rátvay trió kö­nyörtelenül büntetett és ismét megugrott a „Tungi". A 15. percben 11 pont (33-22) volt az előnyük, amelyet a félidő végéig további hárommal megtoldottak. Szünet után sem sokat vál­tozott a játék képe. Továbbra sem ment a pontszerzés a vendégeknek, a házigazdák viszont szinte minden hely­zetből betaláltak, így aztán a 27. percben 60-40-re nőtt az előnyük. A 32. percben Bihari kipontozódott. Guóth edző gyakori cserékkel próbálta megtörni a lámpagyáriak len­dületét, de ezen az estén ez sem segített. A hátralévő idő­ben felváltva estek a kosarak, a hazaik biztosan őrizték te­temes előnyüket. Közben Ko­vács T., majd a 39. percben Szeliversztova is begyűjtötte ötödik személyi hibáját. Továbbra is a center poszt­ján vannak a legnagyobb gondjai a KSC-nek, s sajnos még Králik sem nyújtott idáig tudásához méltó teljesít­ményt. A szerdai, Sopron el­leni hazai mérkőzésen ezen a területen ugrásszerű javulás szükséges, hogy megszerez­hessék a várt első győzelmü­ket. Kitűnt: Rátvay, Béres, Bíró, illetve a szekszárdi együttesnek csak az akarása dicsérhető. (H-d) Dombóvári VMSE-TFSE 108-82 (50-44). Dombóvár, 300 néző. V: Mustos, Rátvay. DVMSE: Marcsenkó (25), Erupkin (16/6), Bosznai (28/9), Molnár (3/3), Kerényi (20). Csere: Jankovics (4), Kontics (6), Nagy (2), Krasz- nai (2), Jani (-). Edző: Németh József. TFSE: Kovács (8), Kronkai (2), Klucsik (21), dr. Kosa (6), Porosz (26). Csere: Balogh (3/3), Vecsey (8), Rabb (4), Hoffmann (4), Bácsalmási (-). Edző: Ránki Mátyás. Kezdés után Molnár triplája feltüzelte a kis létszámú, de lelkes hazai publikumot, egyúttal pedig nagyarányú vasutas sikert sejtetett. A TFSE játékosai azonban nem így gondolták, mert szokatlanul keményen védekeztek, ami nem ízlett a DVMSE-nek. Bár a 6. perc végén 10 ponttal megugrott a hazai gárda (24— 14), a folytatásban a fiatalos lendülettel játszó főiskolások 28-24-re felzárkóztak a 9. percben. A házigazdák látvá­nyos akciókat vezettek, de gyakran hibáztak a palánk alatt, így előnyük nem nőtt. A 17. percben 45-36 volt az állás, ám a hajrá a fővárosiaké, akik hat pontra felzárkóztak. Fordulás után felváltva es­tek a kosarak, a 25. percben 63-52, majd egy perccel ké­sőbb 63-57-re felzárkózott a TFSE. Jókor jött Bosznai trip­lája, majd a Kaposvárról iga­zolt Nagy kosarával 70-59-re módosult az állás. A folyta­tásban fokozatosan elfáradtak a vendégek, a DVMSE ezt ki­használva tovább növelte elő­nyét, 98-72-re megugrott. Ek­kor a B-közép vastapsa köze­pette Németh edző két saját nevelésű fiatalt, a 15 éves Krasznai Milánt és a 19 éves Jani Tamást is pályára küldte. A DVMSE 100. pontját Keré­nyi szerezte a véghajrában. Az első félidőben a kemé­nyen védekező főiskolások el­len nem tudott jelentős előnyt szerezni a DVMSE, de a szü­net utáni eredményes, látvá­nyos játékával biztosan nyert. Kitűnt: Marcsenkó, Bosznai, Molnár, Kerényi, illetve Klu­csik, Porosz.-Gadí­Kaposvári KC-Atomerőmű SE 104-103 (43-42, 84-84, 90- 90). Kaposvár, 700 néző. V: Gencsev, Galambos. Kapos­vári KC: Monok (17/12), Ko­vács (19/3), Filipovics (22), Bognár (13), Hoffmann (20/3). Csere: Vojvoda (7), Miljus (6). Edző: Stickel Péter, Dér Tamás. Atomerőmű SE: Munteán (24/12), Venclovas (24/12), Mokos (24), Gergely (6), Gulyás (20). Csere: Pál- kerti (-), Horváth (-), Morgen (5). Edző: Simon Károly. A vendég paksiak kezdtek job­ban és Gulyás kosaraival a 7. percben 13-7-re vezettek. Ez­után mindkét csapat több zic­cert hibázott, a Duna-partiak tartották előnyüket, a 12. percben 25-20 volt az állás. A folytatásban Munteán triplá­jával az ASE a 16. percben 37- 29-re megugrott. A féüdő haj­rájára azonban érthetetlenül leblokkoltak a vendégek, ezt a Kaposvár Filipovics és Kovács pontjaival kihasználta és a maguk javára fordította az eredményt szünetig. A fordulás után a kaposvá­riak kezdtek jobban és Hoff­mann révén hat pontos előnyre tettek szert: a 26. percben 56-50-re vezettek. Rákapcsolt az ASE, Munteán és Mokos pontjaival előbb egyenlített, majd a 32. percben 68-67-re a vezetést is átvette. Óriási küzdelem folyt mind­két palánk alatt, jelentős előnyre viszont egyik csapat sem tudott szert tenni, mi több a 37. percben 75-75 volt a ta­lálkozó állása. Érdekes, iz­galmas végjátékot hozott a hajrá: Venclovas kosaraival a paksiak 84-80-ra vezettek, ám az utolsó percben egyenlítet­tek a somogyiak. A hosszabbításban újfent óriási harc folyt váltott veze­téssel. Ez a ráadás sem hozott azonban döntést, így újabb hosszabbítás következett. Az idegek öldöklő harcában a le­fújás előtti pillanatokban Hoffmann triplája mindent eldöntött. A mindvégig nyűt, izgal­mas találkozón kétszer is az Atomerőmű SE legénysége kezében volt a döntés joga, végül kiélezetten szoros küz­delemben a kaposváriak nyer­tek. Kitűnt: Monok, Kovács, Filipovics, Hoffmann, illetve Munteán, Venclovas, Gulyás, Mokos. (Schmidt) A gyorshajtást is büntették a Benzoil Rallye-n (Folytatás az 1. oldalról.) előírások érvényesültek. A szervezők gondos előkészítő munkájára jellemző, hogy ko­rábban végigjárták az érintett falvakat és tájékozódtak a te­lepülések életéről. (A gyorsa­sági szakaszokon mentőau­tókról is gondoskodtak. Saj­nos, Diósberényben az egyik­nek dolga is akadt, hisz az elő­írások ellenére az út szélén tartózkodó Friskorn János gyönki lakost az egyik autó elütötte. A szerencsétlenül járt férfit lábszártöréssel szállítot­ták a szekszárdi kórházba.) Egyébként a gyorsasági sza­kaszok közötti ún. „normál etapokon" a sportolókra is ér­vényes volt a sebességkorlá­tozás, hisz az 56 kilométeres átlagsebességet nem léphették túl. Akik például a meghatá­rozott időellenőrző pontokhoz előbb értek oda, büntetőpon­tokkal „gazdagodtak". Tegnap reggel az „előfutó 0-ás autók" még utoljára „be­mérték a terepet". Az egyik járművet például az autósport iránt már 21 éve elkötelezett Gombár Csaba, a Magyar Rá­dió elnöke navigálta. A BMW M3-as „felvezető kocsiban" pedig a szekszárdi Ficza Fe­rencet is felfedeztük. Végül a rajtszámmal ellátott Traban­tok, Ladák, Suzukik, Opelek és Peugeot-k is hozzáláttak az előírt penzum elfogyasztásá­hoz. Dobhártyaszaggató ve­télkedőjük a kistelepüléseken az autósport igazi hírverését jelentette. Talán a Kis- vejke-Závod-Tevel gyorsasági szakasz Kisvejkét követő „S-kanyarja" mentén volt a legnagyobb az érdeklődés, a körültekintőbbek az útmenti fák tetején „vonultak fede­zékbe." A volán mögött ülők alig tévesztették szem elől az út vonalvezetését, egyedül a kanyarban kisodródó Traban­tok keltettek derültséget a né­zőkben. A technikai sportok iránt kiéhezett közönség kü­lönösen az egyetlen Tolna megyei páros, a bonyhádi származású, Aüsca SE színeit képviselő Martin János-Balázs Zoltán száguldozását díjazta. Végül a tavalyi összetett győztes Kiss-Géczi páros ezút­tal sem tudott hibázni és az eredmények összesítése után ismét ők bonthatták a pezsgőt. Végeredmény: 1. Kiss Fe- renc-Géczi Attila (Suzuki Swift, Marlboro Rallye Team) 00:40, 2. Aczél János-Marossi Zsolt (Peugeot 205 GTI, El-ton Varázsgarázs) 00:42, 3. Veriga Gábor-Szabó Péter (Suzuki Swift, Selmeczi Rallye Team) A Benzoil Rallye aranyérmese a tavalyi összetett győztes Kiss-Géczi páros A győztesek Suzuki Swift Team gépkocsija a Marlboro Rallye Team „istállóból" t