Tolnai Népújság, 1993. április (4. évfolyam, 76-100. szám)

1993-04-26 / 96. szám

8 KÉPÚJSÁG SPORT 1993. április 26., hétfő Kézilabda NB I/B. Kosárlabda NB I, rájátszás A Szigma hagyja, hogy „kiénekeljék szájából a sajtot?" Az Atomerőmű SE legénysége a tizenegyedik helyen végzett Goldberger SE­Szigma-Szekszárd 20-20 (12-11). Óbuda, 100 néző. V: Pálfi, Vákár. Szigma-Szek- szárd: Gergely- Bálintné 4, Kremnentsova 3, Sklar 2, Csordás 1, Czirok 2, Csáki 5. Csere: Flick, Geiger 3, Né­meth, Horváth E., Szalai. Edző: Hajnal József. Rendkí­vül idegesen, kapkodva kez­dett mindkét csapat. A haza­iak büntetőjét Gergely hárí­totta, majd ellentámadásból Czirok révén vezetést szerzett a Szigma. A feltűnően agresz- szívan játszó fővárosiak előbb egyenlítettek, majd a vezetést is átvették 2-1-re. Hiába hárí­tott Gergely újabb büntetőt, az ismételt ziccerkihagyások és pontatlan átadások következ­tében a félidő derekáig 5-3-ra a Goldberger vezetett. A 20. percben 8-5-re módosult az ál­lás. Mindent megpróbált a Szigma, egy gólnál nem tudott közelebb kerülni ellenfeléhez, sőt, Czirok kiállítása után a 27. percben 11-9-re vezettek a há­zigazdák. Emberhátránya el­lenére előbb büntetőből, majd akcióból volt eredményes a Szekszárd, ám a félidő lefújása előtti másodpercekben lőtt góllal ismét a Goldberger ve­zetett. Fordulás után sem változott a játék képe: ziccerek marad­tak kihasználatlanul. Igaz, többnyire vitatható ítéletekkel fűszerezve, ami legtöbbször a hazaiaknak kedvezett, akik a 40. percben 15-13-ra vezettek. A hazai pálya minden előnyét kamatoztató, olykor a durva­ságoktól sem visszariadó Goldberger próbálkozásait si­keresen hatástalanította a Szigma, s a 45. percben 16- 16-ra egyenlített. A folytatás­ban a vezetést is átvették Bá- lintnéék. Sajnos, rövid ideig, mert egyenlített a pályavá­lasztó. Aztán az addig is fő­szerepet vállaló játékvezetők teljesen megzavarodva, ellen­tétes ítéleteikkel majdnem botrányba sodorták a mérkő­zést. Hiába vezetett 19-17-re a Szigma az 51. percben, két perc múlva 19-19 volt az állás, sőt, az 55. percben 20-19-re már a Goldbemél volt az előny. Izgalmas véghajrában bün­tetőből egyenlített a Szek­szárd, a hazaiak még egy időn túli szabaddobással próbál­kozhattak eredménytelenül. A hazaiak jóvoltából rend­kívül kemény, helyenként durva mérkőzésen újfent adós maradt a jó játékkal a Szigma. Csak a Tolnatej SE vesztett az NB II-ben Tengelic-Latex Szombat­hely 20-20 (12-7). Tengelic, 200 néző. V: Bogolin Cs., Bo- golin K. Tengelic: Adám- Lukács I. 7, Győri 2, Csáki 1, Haász 6, Holtz 4, Fülöp. Csere: Tibai, Varga, Séta, Schmidt. Edző: Taksonyi Ist­ván. Az első félidő remek, fe­gyelmezett játéka meghozta gyümölcsét, így a csapatok ötgólos tengelici előnynél vo­nultak pihenőre. Szünet után nagyobb sebes­ségfokozatba kapcsoltak a szombathelyiek. A házigaz­dák igyekeztek átvenni a ven­dégek játékritmusát, sajnos, kevés sikerrel. Az utolsó tíz percben a hazaiaknak nem si­került a kapuba találni, míg a vendégek hatszor is megzör­gették a tengeliciek hálóját. Elhibázott második félidei játéka miatt értékes pontot vesztett a Tengelic. Jók: Ádám, Haász, Lukács, Holtz. Simontomyai BTC-Újlaki FC 22-21 (13-10). Simontor- nya, 300 néző. V: Gözsy, Rá­kóczi. Simontomya: Mol- námé- Varga, Jencskiné 1, Mérei 1, Lakos 10, Molnár 4, Gerussi 2. Csere: Márton, Somogyiné 1, Hamar 1, Pa­taki 2, Bajcsi. Edző: Várni Ist­ván. Az újlakiak kezdtek job­ban, all. percben már 5-3-ra elhúztak. Ezután sorozatban lőtt öt góljukkal a hazaiak át­vették a vezetést, melyet a szünetig megőriztek. A második játékrészben a rutinos, volt NB I-es Fradista és Vasas-játékosokból álló vendégek nem adták fel és a 40. percben 16-16-ra egyenlí­tettek. Hat perc múlva már 20-16 a BTC javára, de Jencs­kiné sérülés miatti kiállása megzavarta őket, így csak iz­zadva tudták kivívni a győ­zelmet. A hirtelen beköszöntött me­leg a bágyadtan játszó hazaia­kat viselte meg jobban, nem tudtak élni fő fegyverükkel, a gyors indításokkal, ráadásul szellősen is védekeztek. Jó: Lakos. Simontomyai BTC-Ka- posvár 35-29 (14-14). Simon- tornya, 350 néző. V: Merkl, Tóth. Simontomya: Hóka- Pécsi 5, Tauker T. 3, Zsolnai 5, Teimel 7, Pánovics 2, Mayer 7. Csere: Pech, Pál 3, Bosnyák 2, Tauker P. 1, Si­mon. Edző: Teimel Lajos. A vendégek gyorsan felavatták a BTC 15 éves, első NB Il-es mérkőzésén kissé megillető- dötten kezdő kapusát, Hókát. A 17. percig felváltva estek a találatok, ekkor 8-8 az állás. Beleerősített a hazai gárda, a 28. percben még 14—11 a ja­vukra, de két perc alatt elher­dálták előnyüket. Fordulás után ismét össze­kapták magukat a házigazdák és percek alatt ötgólos előnyt szereztek, sőt, a 46. percben már kilenc góllal elhúztak: 28- 19. A fiatalok, Pál, Simon és Hóka továbbra is sok lehető­séget kaptak és nem is okoz­tak csalódást. A védekezésre egyik csapat sem fordított kü­lönös gondot. Gólgazdag, közönségszóra­koztató mérkőzésen, korrekt játékvezetés mellett gyűjtötte be a két pontot a hazai gárda. Jók: Pál, Teimel, Mayer. Szombathelyi TK-Tolnatej SE 24-22 (9-9). Szekszárd, 50 néző. V: Mike, Szabó. Tolna­tej SE: Bach- Kovács 3, Bö- csödi 4, Barabás 8, Teimel 1, Kispál 1, Bán 1. Csere: Spol- jár, Bordás 1, Budai, Takács, Fichter 3. Edző: Fichter Csaba. A háromperces gólin- séget Barabás elégelte meg, a szombathelyiek két perc múlva hétméteresből egyenlí­tettek. Változatos, küzdelmes játékkal folytatódott a mérkő­zés, Bach kapus büntetőt is hárított. A 10. percben 3-2 a hazaiaknak, majd a félidő de­rekán 4-3. Rohanó, kapkodó tempó, eladott labdák, előké­szítetlen lövések és kapus­bravúrok jellemezték mindkét oldalon a találkozót. Ember- hátrányból kétgólos hátrányt dolgoztak le a főiskolások, mi több, miután a kiállítási széri­ában csak négy mezőnyjáté­kosuk volt a pályán, 7-6-ra a vezetést is átvették a 26. perc­ben. Fordulás után öt perc alatt két gólra növelte előnyét a vendégcsapat, ettől kezdve a tejiparosok futottak a pénzük után. A 41. percben így is 15- 14-re fordítottak, rövid időre, mert egyre inkább kiütközött a két csapat közötti kor- és erőnléti különbség. Az 50. percben 19-19 volt az állás, az­tán a végjátékban három gól­lal húzott el az ellenfél, s meg­érdemelten nyert. Atomerőmű SE-Falco SE 89-83 (44-29). Paks, 300 néző. V: Faidt, Major. Atomerőmű SE: Gergely (2), Munteán (19), Rátvay (-), Mokos (18), Gulyás (12). Csere: Pálkerti (12), Stankiewicz (13), Mar­tincsek (9), Vörös (4). Edző: Juhász Sándor. Falco SE: Melderis (17), Krivacsevics (17), Kálmán (22), Molnár (9), Kertész (8). Csere: Pallag (8), Maár (2), Baumgartner (2). Edző: dr. Hajnal László. Kez­dés után fej-fej mellett halad­tak a csapatok, jelentős előnyt egyik sem tudott szerezni. A 6. percben 8-8 volt az állás. A folytatásban sem sokat válto­zott a játék képe, valamivel azonban a házigazdák voltak aktívabbak, ennek ellenére a 12. percben 17-17 volt az eredmény. Ezután az atomo­sok Mokos tripláival 15 pon­tos előnyre tettek szert: a 17. percben 38-23 a paksiak ja­vára. A félidő hajrájában tar­tották előnyüket a házigaz­dák. Fordulás után Munteán eredményessége révén még tovább nőtt a Duna-partiak előnye: a 26. percben 54-36 volt az állás. Változatlanul a házigazdák tartották kezük­ben az irányítást, Stankiewicz kosaraival a 30. percben 67- 47-re ugrottak meg. Ezután rákapcsolt a szombathelyi együttes, de a jelentős hátrá­nyukból lényegesen nem tud­tak lefaragni. A 35. percben ezzel együtt 79-59-re módo­sult a találkozó állása. Juhász Sándor edző a cserejátékosok közül Martincseknek és Vö­rösnek is játéklehetőséget biz­tosított. A Falco SE Krivacse­vics és Kálmán kosaraival az utolsó öt percben jelentősen csökkentette hátrányát. Az első félidei jobb teljesít­ménye alapján megérdemel­ten szerezte meg a 11. helyet az Atomerőmű SE legénysége. Kitűnt: Mokos, Munteán, Stankiewicz, Gulyás, illetve Kálmán, Melderis, Krivacse­vics. Tarolt a Bonyhád az NB II-ben Bonyhádi SE-Dunaújváros 91-38 (57-17). Bonyhád, 100 néző. V: Haász, Hargitai. Bonyhád: Felszegi (14), Ko­vács (6), Rózsa A. (8), Palko- vics (29), Kishonti (6). Csere: Kiss (17), Rózsa K. (3), Len­gyel (8), Györgyös (-). Edző: dr. Ábrahám János. Már a mérkőzés elején kiderült, hogy nincs egy súlycsoport­ban a két együttes. Elsősorban Palkovics volt elemében a ha­zaiaknál, aki az első játékrész­ben 22 pontot szerzett. Szünet után az eredményességet Kiss folytatta. Végülis könnyed já­tékkal, ilyen különbséggel is megérdemelten nyert a Bony­hád. Kitűnt: Palkovics, Kiss, Felszegi. BEAC-Szekszárdi Vendég­látó SE 92-77 (35-41). Buda­pest, 50 néző. V: G.Müller, Tamai. Szekszárd: Juhász (13), Murel (4), Schmidt (11), Bodri (2), Szegedi (16). Csere: Pintér (12), Heimann (6), Tengőlics (11), Szilágyi (2), Száraz (-). Edző: Mészáros András. A mérkőzést sajnála­tos események előzték meg. Hiába érkeztek meg időre a szekszárdiak, nem akarták őket beengedni a sporttelepre, csak negyedórával később. További húsz perces várako­zás után kaptak lehetőséget az átöltözésre, miközben a hazai csapat már javában melegített. Szóval, ez a párharc már a pá­lyán kívül elkezdődött. Mind­ezek után a mérkőzés a szek­szárdiak számára indult job­ban, a 6. percben 12-9-re ve­zettek. Hét perccel később 24-22 volt az állás a hazaiak javára. Ekkor hosszú hajrát nyitottak a vendégek, s megérdemelt előnnyel térhettek pihenőre. A második játékrész elején fej-fej mellett haladtak a csa­patok. A 25. percben 51-51-es állásnál elfáradtak a szek­szárdi húzóemberek, dobá­saik pontatlanokká váltak, s ez az eredményen is tükröző­dött: a 31. percben 71-60-ra elhúzott a BEAC. Cserékkel frissített a Szekszárd, ugyan a különbséget csökkenteni nem tudták a fiatalok, de elkerülték a nagy különbségű vereséget. Az első félidőben még jól tartotta magát a Szekszárd, ám fordulás után a BEAC bi­zonyult frissebbnek. A ven­déglátósok csapatából csak Tengőlics teljesítménye emel­kedett ki. Gulyás Róbert 12 ponttal járult hozzá csapata sikeréhez Kalocsai az olimpia után a vb-röl is lemaradt Meglepetés a csapathirdetésnél Május 5-én rajtol a finnor­szági Tamperében az idei ökölvívó világbajnokság küz­delemsorozata, így aztán nem számított meglepetésnek, hogy Szántó Imre szövetségi kapitány kijelölte az utazók névsorát. A csapatban három paksi bunyós szerepel, ami a ko­rábbi eredményeket ismerve ugyancsak nem jelent szenzá­ciót. Bognár (57 kg) és Szabó (67 kg) komoly hazai rivális nélkül bizton számíthatott arra, hogy Tamperében szorí- tóba léphet majd. Az viszont már a vaskos meglepetések kategóriájába tartozik, hogy Petrovics szin­tén kesztyűt húzhat a világ- bajnokságon. Pontosabban, az az igazán szenzáció, hogy a 60 kg-ban teheti, Kalocsai súly­csoportjában. Petrovics a 63,5 kg-ban alul maradt a Szűccsel vívott pár­harcban, de Szántó Imre adott számára egy lehetőséget egy súlycsoporttal lejjebb. Ennek pedig Kalocsai lett a szenvedő alanya, aki biztos utazónak tűnt a világbajnokságra a 60 kg-osok súlycsoportjában. Kényes ügy, kiváltképpen így, hogy klubtársakról van szó. Kiváncsiak voltunk, mi a véleménye az ügyről edző­jüknek, Balzsay Károlynak, aki egyben Szántó Imre segí­tője is a válogatottnál. — Természetesen örülök, hogy három versenyzőm ott lesz vb-n, de azért nagyon bánt Kalocsaiék dolga. Már-már úgy vagyok vele, jobb lenne, ha egyikük sem utazna. Jóban voltak egymás­sal, úgy gondolom ez ezután sem változik, de mégis érez­hetően ott van köztük a fe­szültség. Számomra ez olyan, hogy melyik ujjamat nem is harapom, hanem vágom le. Petrovicsot is bántja az ügy. Mondtam is neki, a világbaj­nokságon „Kacsa" helyett is bizonyítanod, harcolnod kell. Nincs tisztes helytállás, hogy bokszoltál egy jót, de kikaptál. Neked győzni kell több mécs­esén is. Mindenesetre nem lesz könnyű dolga, úgy hírlik, minden idők legnépesebb, le­gerősebb világbajnoksága előtt állunk, sok új nemzet küldi el versenyzőit Tampe­rébe. Nehéz mérkőzések vár­nak a másik két paksi bu­nyósra is. — Bognár súlycsoportot váltott az olimpia után és egy kicsit stílust is, valamivel ag­resszívebb lett az öklözése. Nagyon elégedettek vele a vá­logatottnál. Jó állapotban van, úgy látom jobban is élvezi a bunyót, hogy nincs kínozva a fogyasztással. A paksiak kö­zül - de talán a válogatottban is - Szabó van a legjobb álla­potban. Élvezet nézni elegáns és dinamikus mozgását. Csak nehogy elfásuljon a vb-nyitá- nyig. Végül is én jó szereplést várok Bognártól, Szabótól és persze Petrovicstól egyaránt. Aztán, hogy kinek mennyire sikerül learatni a felkészülése gyümölcsét, az nagymérték­ben függ majd a helyszíni sor­solástól, a pillanatnyi formá­tól, állapottól - mondta a pak­siak szakvezetője. Medgyesy Prost győzött A háromszoros világbajnok francia Alain Prost győzelmével ért véget a san marinói nagydíj, így ismét nyílttá vált a Forma-l-es au­tós világbajnoki címért tartó versenyfutás. A francia pilóta vasárnapi első helyével két pontra megközelítette az összetett pontver­senyben vezető brazil Ayrton Sennát. A száraz időjárás nem kedvezett az „esőmenőnek" is nevezett Sennának, aki Brazíliában és Don- ningtonban is győzni tudott. A brazil ver­senyző ezúttal a 43. körben kényszerült feladni a versenyt, hidraulikai problémák miatt. „Ki­szállásával" megnyílt az út Prost előtt, aki hig­gadtan versenyezve végül 187. Grand Prix fu­tamán 46. sikerét ünnepelhette. A lövészettől a terepfutásig Szakmunkástanulók nemzetközi sportversenye Lengyelen Nem árt, ha jó erőnléttel, ál­lóképességgel vannak meg­áldva azok a fiatalok, akik a mezőgazdasági pályára adják a fejüket. Ez a felismerés ve­zeti a szervezőket, mikor évről évre megrendezik a mező- gazdasági tanulók nemzetközi sportversenyét. A rendez­vénynek az idén május 6-8-án a lengyeli Apponyi Sándor Mezőgazdasági Szakközépis­kola lesz a házigazdája. A kül­földi és hazai iskolák csapatai az előzetes program szerint május 6-án csütörtökön ér­keznek a helyszínre. Pénteken 8.30-kor lesz az ünnepélyes megnyitó. A tanulók ezen a napon a 9 órakor kezdődő at­létikai versenyen, 13.30-kor pedig a labdajátékok selejtező­iben és a kispuska-lövészet­ben mérik össze ügyességü­ket. Szombaton 8.30-tól a lab­dajátékok döntői szólítják pá­lyára a résztvevőket, ezzel egyidőben terepfutást is ren­deznek. A program záróak­kordjaként 13.30-kor a díjáta­dással egybekötött ered­ményhirdetésre kerül sor. Szenzációs világ­rekord Szenzációs eredmény született a Budapesti Pol­gári Lövész Egyesület évadnyitó versenyén. A viadal gyorstüzelő pisz­toly számában a Bp. Hon­véd csapata 1770 körös eredményt ért el, és ezzel 11 körrel megjavította az országos csúcsot. Ez az eredmény 4 körrel jobb a fennálló világcsúcsnál is. A csapat tagjai és eredmé­nyeik: Pálinkás Lajos 591 kör, Balogh László 591, Orbán László 588.