Tolnai Népújság, 1993. február (4. évfolyam, 26-49. szám)

1993-02-22 / 44. szám

1993. február 22. SPORT »ÚJSÁG 11 Kosárlabda NB I, rájátszás Szekszárd: a felsőház küszöbén Marcsenkó (középen) kosárral fejezi be a DVMSE akcióját Labdarúgó VDN Kupa Bonyhádi győzelem Asztalitenisz NB I. Győzelem idegenben Tolnai SE II.-Hejőcsabai Cement Művek II. 10:8. Kertai Rita kiemelkedő teljesítmé­nyével a tartalékos tolnai fia­talok nagyszerű győzelmet arattak Hejőcsabán. Kertai mellett Szabadi Ágnes meg­bízható játéka is dicséretet ér­demel. Győztesek: Kertai 4, Sza­badi 2, Ács, Majzik 1-1, a Ker- tai-Szabadi és a Majzik-Ács páros, illetve Harsányi, Kon­dás 3-3, Hortobágyi 2. Lengyel futball­sztrájk A labdarúgók sztrájkja mi­att elmaradt szombaton a krakkói Wisla és a wislokai Debica csapatának barátságos mérkőzése. Az első osztályú krakkói csapat játékosai és szakvezetői között a 90 perc előtt az öltözőben heves vita robbant ki, amelynek ered­ményeként a játékosok nem voltak hajlandók pályára lépni. Az ügy háttere, hogy a csa­pat nemrégiben tért vissza egy thaiföldi tornáról. Ott győze­lemre és a 60 ezer márkás első díjra számítottak játékosai. Mivel a lengyeleknek csak a 3. hely jutott, a csapat tagjai kö­zölték: ha azonnal nem fizet­nek nekik „bánatpénzt", nem játszanak. Mivel a kifizetésre csak kedden kerülhetett volna sor, nem voltak hajlandók pá­lyára lépni. Táncosok versenye A Budapest Sportcsarnok jeges edzőtermében első alka­lommal rendeztek vasárnap jégtánposok részére pénzdíjas versenyt. A közelmúltban sú­lyos betegségben fiatalon el­hunyt jégtáncos, Riedl Gyula pontozóbíróként is a sportág kedvelt személye volt. Az ő emlékére versengtek a nevét viselő kupáért. Ä Peugeot K und K támogatásával minden korosztály számára lehetőség nyílt az indulásra. Látványos bemutatók tűzdelték a külön­böző korcsoportok csatáját. A győztesek, serdülők: Kulcsár, Dévényi (Bp. Sparta­cus). Ifjúságiak: Gebóra, Ba- lika (BKDV). Seniorok és ju­niorok: Vedres, Szentirmay (Bp. Spartacus). A Woodward, Szentpétery kettős nem indult, de a jövő heti bajnokságon minden bi­zonnyal már igen. Addigra Amerikából megérkeznek. A verseny az Engi, Tóth kettős profihoz méltó bemutatójával zárult. így kellett volna! A totó 8. heh szelvényén sze­replő mérkőzések eredményei: 1. Diósgyőr-BVSC 0-1 2 2. Dortmund-Bochum 1-0 1 3. B. München-Uerdingen 2-0 1 4. Stuttgart-Hamburg 1-1 x 5. Ascoli-Bologna 5-0 1 6. Andria-Cremonese 0-0 x 7. Cesena-Pisa 0-1 2 8. Lucchese-Verona 1-0 1 9. Padova-Monza 2-1 1 10. Piacenza-Venezia 3-1 1 11. Reggiana-Lecce 0-0 x 12. Spal-Modena 2-1 1 13. Taranto-Bari 0-0 x Plusz 1 mérkőzés: 14. Temana-Cosenza 0-1 2 Bajai Bácska-Atomerőmű SE 88-81 (43-50). Paks, 400 néző. V: Szamos, Parádi. Baja: Rétháti (8), Tamás (13), Vujadinovics (38), Ágh (11), Grebnyev (15). Csere: Szabó (3), Mihálovics (-), Csátaljai (-), Vétek (-), Korcsok (-). Edző: Kancsár Zoltán. Atom­erőmű SE: Gergely (9), Mun- teán (22), Mátrai (-), Mokos (8), Gulyás (6). Csere: Tur- csán (20), Stankiewicz (4), Pálkerti (12). Edző: Juhász Sándor. A vendég bajaiak kezdtek jobban és a 6. percben 12-10-re vezettek. Ezután is az ellenfél irányított, így a 10. percben már 22-15-re növelte előnyét. A házigazdák lassan ébredtek, de aztán Munteán és Gergely révén kiegyenlítettek, sőt, a vezetést is átvették: 15. perc 37-24 a paksiak javára. Amíg a házigazdáknak a foly­tatásban szinte minden sike­rült, addig a bajaiaknak semmi. A 18. percben 46-32-re állva hagyta ellenfelét az ato­mos gárda. A félidő hajrája vi­szont a vendégeké volt, akik hét pontra ledolgozták hátrá­nyukat. Fordulás után egy ideig még tartotta előnyét az ASE, a 26. percben 60-52-re vezetett. Ezt követően rákapcsolt a Bácska, Vujadinovics és Greb­nyev kosaraival ledolgozták hátrányukat, sőt a vezetést is átvették a 32. percben 67­64-re. A bajaiak szinte megtál­tosodtak, sorra használták ki a vendéglátó hibáit. A 38. perc­ben 83-72 volt az állás. A vég­játékban az atomosok min­dent megpróbáltak a fordítás érdekében, de az ellenfél masszívan őrizte vezető pozí­cióját. Megérdemelt vendégsiker született a nagyon gyenge második félidőt produkáló paksiak ellen. A visszavágót február 27-én 17 órakor ren­dezik Baján. Kitűnt: Tamás, Vujadinovics, Grebnyev, il­letve Munteán, Turcsán. KSC Szekszárd-Univer KSC 59-55 (35-23). Kecske­mét, 200 néző. V: Pázsitka, Bukta. Szekszárd: Nagy A. (2), Gontareva (25), Badics (4), Várkonyi (15), Szabó (8). Csere: Nagy R. (5). Edző: Németh József. Univer KSC: Zsolnay (25), Gilyene (4), Fück (15), Iványi (5), Kosjár K. (2). Csere: Ocsenás (4), Pa- sek (-). Edző: Adamik Ferenc. Egyik csapat sem a megszo­kott ötössel kezdett: a hazaiak Farkast, a vendégek Kranyec- zet nélkülözték betegség, il­letve sérülés miatt. A közön­ség még jóformán el sem he­lyezkedett, s máris 6-0-ra ve­zetett a Szekszárd. Elsőként Várkonyi, majd Gontareva és Badics volt eredményes. Ezt még Zsolnay a három perc alatt dobott hat pontjával kie­gyenlítette, de a következő 10 percben olyan játékot produ­káltak a szekszárdiak, amelyre bármelyik csapat büszke lehetne. Csak ők dob­tak kosarat, s a 13. perc végén 23-10-re elhúztak. A félidő hátralévő részében kiegyenlí­tetté vált a játék, felváltva es­Az 1988-as téli olimpia vá­rosában, Calgaryban zajló szánkó világbajnokságon a férfiak kétüléses versenyében német, a női együléses viada­lon olasz aranyérem született a Stefan Krausse, Jan Behrendt egység, illetve Gerda Weis- sensteiner jóvoltából. A férfiaknál az albertville-i olimpia győztes kettőse, Kra­usse és Behrendt sikerével mesterhármast ért el, sor­rendben harmadszor lett vi­lágbajnok. Az egység az első futamban pályacsúcsot állított fel, s a következő „nekifu­tásra" is csak kevéssel maradt el a kitűnő időtől, így a 18 csa­patot felvonultató mezőnyben tek a kosarak, de maradt a Szekszárd megnyugtató elő­nye. Szünetben Adamik mester­nek sikerült „lelket verni" csapatába, mert a második já­tékrészben átvették az irányí­tást, s fokozatosan dolgozták le hátrányukat. Az utolsó perc kezdetén 55-55 volt az állás, már-már veszni látszott a mérkőzés. Azonban a KSC Szekszárd újra feltámadt és Gontareva, majd Szabó M. ré­vén az utolsó pillanatokban négy pontot szerzett, győzte­sen vonult le az örökrivális el­lenfél otthonában. Külön emlí­tést érdemelnek a csapatot el­kísérő, a városi bajnokságban játszó őcsényi kosarasfiúk, akik olyan hangulatot terem­tettek a nézőtéren, mintha Szekszárdon játszották volna a mérkőzést. így részt érde­melnek a sikerből! Hatalmas küzdelemben megérdemelten győzött az idegek harcában a Szekszárd. Gontareva olyan teljesítményt produkált, amelyre régen várt mindenki. Kitűnt: Gontareva (a mezőny legjobbja) irányítá­sával az egész csapat, illetve Zsolnay, Fück. MAFC-Dombóvári VMSE 99-97 (49—42). Dombóvár, 500 néző. V: Gidófalvy, Benczúr. MAFC: Armaghani (20), Hor­váth (6), Tálos (11), Gyerjugin (44), Ónodi-Szűcs (2). Csere: Bakonyi (16), Kovács (-), Bács (-). Edző: Lukács Sándor. Dombóvár: Marcsenkó (15), Ács (25), Erupkin (17), Mol­nár (13), Takács (14). Csere: Jankó vies (10), Kerényi (-), Kontics (3). Edző: Horváth Károly. Az agresszíven, néha már a durvaság határát is túl­lépőén védekező harcmodor nem ízlett a hazaiaknak. En­a dobogó tetejére állhatott a duó. A nőknél meglepetésre az olasz Weissensteiner volt a legjobb, az olimpiai bajnok Doris Neuner csak harmadik lett, míg a címvédő Susi Erd- mann-nak a dobogón sem ju­tott hely. Férfiak, kétüléses, világ­bajnok: Stefan Krausse, Jan Behrendt (Németország) 1:29.850 perc (44.921, 44.929 mp), 2. Hansjörg Raffl, Nor­bert Huber (Olaszország) 1:30.017 (45.009, 45.008), 3. Kurt Brugger, Wilfried Huber (Olaszország) 1:30.149 (45.088, 45.061), 4. Yves Mánkéi, Tho­mas Rudolph (Németország) 1:30.561 (45.215,45.346), 5. Al­nek ellenére jól kezdtek, s amikor a 3. percben Ács távol­ról is betalált, 11-3-as dombó­vári vezetésnél időt kért Lu­kács edző. A folytatásban is a vasutasok voltak eredménye­sebbek, Erupkin két tripláját követően a 7. percben 18-9-re módosult az állás. Sajnos, ez­után a házigazdák játéka át­csapott a „gyorsaságba", siet­tették a támadások mielőbbi befejezését, s ez azt eredmé­nyezte, hogy triplából képte­lenek voltak a gyűrűbe találni. Közben csendben elkezdte felzárkózását a MAFC, sőt a 18. percben már 39-38-ra a ve­zetést is átvette. A félidő hajrá­jában az idegenlégiós Gyerju­gin vált főszereplővé, aki az első játékrészben 26 pontot termelt. Fordulás után fergeteges iramban kezdett a DVMSE és a 27. percre Ács triplájának köszönhetően 62-61-re a veze­tést is visszaszerezte. A 30. percben 71-71 volt az állás, majd az irányító Molnár trip­láival a 33. percben 81-74-re újfent a vasutasok vezettek. Ahogy közeledett a hajrá, úgy ijedt meg a nagy lehetőségtől a DVMSE. Ez felhozta a MAFC-ot, ahol ebben a perió­dusban a másik idegenlégiós, Armaghani szerzett igen fon­tos pontokat, s a 38. percben 95-88-ra már a műegyetemis­ták vezettek. Nem adták fel Molnárék, felzárkóztak, de a vendégek legjobbkor értékesí­tett két büntetője eldöntötte a meccset. A végig nagy csatát hozó, s ebből eredően nyűt mérkőzé­sen a hazaiak nagyszerű haj­rája ellenére is a szerencsésebb csapat győzött. Kitűnt: Ar­maghani, Gyerjugin, Bakonyi, ületve Molnár, Jankovics. bért Demsenko, Alekszej Ze- lenszkij (Oroszország) 1:30.622 (45.340, 45.282), 6. loan Apostol, Liviu Cepoi (Románia) 1:30.692 (45.453, 45.239). Nők, együléses, világbaj­nok: Gerda Weissensteiner (Olaszország) 1:30.445 perc (45.228, 45.217 mp), 2. Gabri­ele Kohlisch (Németország) 1:35.37 (45.165, 45.372), 3. Do­ris Neuner (Ausztria) 1:30.787 (45.458, 45.329), 4. Susi Erd­mann (Németország) 1:30.799 (45.443, 45.356), 5. Angelika Neuner (Ausztria) 1:30.906 (45.459, 45.447), 6. Sylke Otto (Németország) 1:30.936 (45.528,45.408). Bonyhádi SE-Harkány 2-0 (2-0). Bonyhád, 100 néző. V: Kovácsi. Bonyhád: Bogaras- Guzorán, Szabó, Stumpf, Se­bestyén- Vendég (Palkó), Szlama (Dobos), Kiss, Dara­bos- Bozsolik (Balogh), Pfei­fer (Papp). Edző: Losonczi István. Harkány: Kovács (Faszlics)- Kasza Z., Kasza J., Gellén, Szécsi- Varga, Bíró, Affentaller (Darkó), Szepesi- Takács (Csaics), Pankottai (Farkas). Edző: Kurucsai László. A visszatérő Pfeifer két góljával a bonyhádi csapat megérdemelt győzelmet ara­tott. Jók: Szabó, Kiss, Sebes­tyén, Pfeifer, illetve Kasza J., Szécsi, Bíró. Előkészületi mérkőzések Szekszárdi Polgári SE- Gerjeni Medosz 4-0 (2-0). Szekszárd, 100 néző. V: Ga- rajszki. Szekszárd: Mausz (Antunics)- Koller, Kalmár, Nagyfalusi, Pető- Agapov, Naumkin, Bozsér, Kvanduk- Varga, Horváth. Szakosz­tály-igazgató: Teszler Ven­del. Gerjen: Blazsó- Hajnes Z., Kovács, Andi, Kövesi- Li­zák, Dienes, Taba, Pusztai- Ignácz, Gyenis. Szakosz­tály-igazgató:' Pálfi Gábor. Az első félidő 30 perce kiegyenlí­tett játékot hozott. Aztán a hajrában a PSE helyzeteiből kettőt kihasználva vezetést szerzett. Fordulás után is fö­lényben játszottak az NB Il-es Japán világbajnoki döntőt kíván. Azért, hogy 2002-ben itt randevúzzon a világelit, szükséges egy jó nemzeti fut- ballbajnokság. Május 15-től rajtol a J-Liga, az ország első profibajnoksága. Tíz csapattal, s nagy reményekkel. Azt remélik a távoli sziget- országban, hogy pár év alatt a hivatásos labdarúgás lesz olyan népszerű, mint a sumo- birkózás vagy éppen a base­ball. A népszerűsítéshez pedig olyan remek játékosok is szükségeltetnek, akik bálvá­nyai lehetnek a japán fiatal­ságnak. Ezek egyike az angol Gary Lineker. Lineker 32 évesen Angliát hagyta ott azért, hogy a Grampus Eight nevű klubot erősítse. A legendás 10-es mez az övé, várható, még több gólt lő majd japán földön, Tragikus baleset történt a lengyel téli autós rallye-n. Ford Sierra kocsijával egy se­bességi szakaszon kisodró­dott, és egy útmenti fának üt­között Marian Bublewicz, a hétszeres lengyel bajnok, aki a múlt évben Európa második legjobb rallye-versenyzője volt. A versenyző néhány órával kórházba szállítása után bele­halt sérüléseibe. Negyvenhá­rom éves volt. Navratilova legyőzte Szelest A párizsi nemzetközi te­nisztorna döntőjében a vete­rán amerikai Martina Navrati­lova 6:3, 4:6, 7:6 arányban le­győzte a 19 éves Szeles Móni­kát. A jugoszláviai magyar te­niszezőnő 34 találkozón ke­resztül tartó veretlenségi so­rozata szakadt meg a vasár­napi vereséggel. Szeles utol­jára tavaly, az amerikai nyílt bajnokságon kapott ki. szekszárdiak, előnyüket nö­velve, biztosan nyertek. G: Kvanduk, Varga, Horváth, Pető. Dombóvári VMSE-Kisdo- rogi Metálbau 3-1 (1-1). Dombóvár, 100 néző. V: Varga. Dombóvár: Mikolics (Kmetty)- Garamvári (Pauer), Steiger, Koszticza, Polyák- Csanádi (Savanyú II.), Ötvös, Pászti, Pintér- Bencze, Varga. Edző: Fekete István. Jó iramú, küzdelmes mérkőzésen meg­érdemelt hazai siker. G: Csa­nádi 2, Varga, illetve Horváth. Fadd-Atomerőmű SE ifjú­sági 4-0 (0-0). Fadd, 100 néző. V: Balázs. Fadd: Honti - Beda (Szabó), Horváth, Kugli (Pesti), Tóth - Török, Ujj (Szász), Balogh T. - Kovács (Balogh R.), Aradi, Illés. Edző: Kovács Imre. A fiatal paksi csapat a második fél­időre teljesen elfáradt. G: Ba­logh T. 2, Illés, Török. Fadd-Előszállás 5-3 (1-1). Fadd, 150 néző. V: Fazekas. Fadd: Honti - Kugli (Szabó), Horváth, Pesti (Sági), Török - Beda, Aradi, Balogh T. - Ujj, Kovács, Illés. Edző: Kovács Imre. Előszállás: Kovács - Németh, Pribék, Bíró (Ősi), Szloboda (Molnár) - Tábi, Szabó Z. (Szabó J.), Linger - Suplicz, Nemes (Németh), Kiss. Edző: Kiss Gyula. A Ba­logh révén 11-est hibázó is ha­zai együttes könnyedén nyert. G: Illés 2, Beda, Aradi, Balogh T. (11-esből), illetve Linger 2, Suplicz. mint annak idején az albioni válogatottban. — Remek érzés visszatérni Japánba - mondta megérkezé­sét követően Lineker. - Oly mindegy, hol játszom, gólokat kell lőnöm. A japán szövetségi vezetők azért néznek fel Linekerre, mert hosszú pályafutása a sportszerűség mintapéldánya. Soha nem állították ki, sárga lapot is elvétve, akkor is meg­jegyzései miatt kapott a fut- ballsport „gentlemanje". — Fiam, George lassan rendben van, állapota folya­matosan javul. A korábbi, a fehérvérűségéről szóló hírek természetesen engem is ala­posan próbára tettek. Ha minden jól megy, márciusban jön utánam Georgie boy a fe­leségemmel együtt - mondta még el Lineker. Navigátora törött kézzel és súlyos zúzódásokkal került ki a balesetből, az ő élete nincs veszélyben. Bublewicz karrierjét motoc- ross-versenyzőként kezdte 1970-ben, s három év alatt az országos bajnokság második helyéig jutott fel. Akkor egy baleset véget vetett motoros pályafutásának. 1974-ben lé­pett a rallye-versenyzők so­rába, csillaga egyre emelke­dett. Kiesett a bajnok A városmajori csarnokban izgalmas, küzdelmes, de ala­csony színvonalú vasárnapi mérkőzésen a BSE-Merci má­sodszor is legyőzte a PVSK- Co-ordert (71-65), így a női kosárlabda bajnokcsapat a bajnoki rájátszás első forduló­jában kiesett. A BSE-Merci be­jutott a legjobb négy közé, ahol a Sopron lesz az ellenfele. Mesterhármas a szánkó vb-n Lineker a „gentleman" Tragédia a lengyel téli rallye-n