Tolnai Népújság, 1993. február (4. évfolyam, 26-49. szám)

1993-02-08 / 32. szám

1993. február 8. SPORT KÉPÚJSÁG 11 Labdarúgó Vasárnapi Dunántúli Napló Kupa Bonyhádi bravúr Pécsett Bonyhádi SE-Pécsi VSK 4- 3 (2-0). Pécs, 100 néző. V: Németh. Bonyhádi SE: Boga­ras - Komáromi, Sztoics, Do­bos (Guzorán), Palkó - Bau­mann (Balogh), Szlama, Szabó (Sebestyén), Mészá­ros- Darabos, Kiss (Papp). Edző: Losonczi István. Pécsi VSK: Tihanyvári (Berdó L.)- Szőke, Kaufmann, Reit, Géczi (Papp)- Amigya (Berdó A.), Bruder, Becker- Teszárik, Németh, Fülöp. Edző: Rónai István. A víztócsákkal tarkított, sa­lakos pályán a végig jól és fö­lényben játszó bonyhádi együttes a 87. percben még 4— 1-re vezetett. Ezután már „ünnepelt" a bonyhádi véde­lem, könnyelműségei miatt a véghajrában a pécsi Németh két góljával szorosabbá tette az eredményt. G: Szlama 2, Darabos, Kiss ületve Németh 2, Teszárik. Jók: Szlama, Mé­száros, Darabos illetve Kauf­mann, Reit, Teszárik. (borsodi) Előkészületi mérkőzések Szekszárdi Polgári SE- Rába ETO FC 5-0 (3-0). Szek- szárd, 200 néző. V: Lubastyik. Szekszárdi Antunics (Bla- zsó)- Koller, Dzsinovics, Agapov, Viszmeg- Naumkin, Kvanduk, Bozsér, Rupa (Sztehló)- Varga, Horváth (Nagy Zs., Palkó). Szakosz­tály igazgató: Teszler Vendel. Rába ETO FC: Kocsis (Her­mann)- B.Szabó, Lakos, Fe­kete (Virág II.), Sipos- Tóth, Máriási (Bordás), Kiszi (Szabó), Szántó (Magyar)- Herczeg (Mikóczi), Ördög (Rumán). Edző: Tomyi Bar­nabás. A stadionban melegí­tett a két csapat, aztán a gyep­szőnyeg kímélése érdekében, nagyon helyes döntés alapján a külső, „tarackos" pályán rendezték a 105 perces, há­romharmados előkészületi mérkőzést. Mindkét együttes tartalékos összeállításban sze­repelt, ezzel együtt a házigaz­dák remek játékkal lepték meg NB I-es ellenfelüket. A 12. percben Varga lépett ki, majd ügyesen Kvanduk elé játszotta a labdát, aki 14 méterről a bal sarokba lőtte. 1-0. Antunics két jó védése után a 34. perc­ben Horváth kapott jó átadást a felezővonalnál, egyéni já­tékkal kapura húzott, lövése a kapus kezét érintve vágódott a bal sarokba. 2-0. A 40. perc­ben Agapov lépett ki a védők közül és ügyes egyéni megol­dás végén növelte csapata előnyét. 3-0. A 68. percben Mikóczi nagy helyzetből a ka­pufát találta telibe. A 70. perc­ben Varga futtából, bombagólt lőtt Kocsis kapujába. 4-0. A 93. percben Naumkin beadá-' sát Varga közelről fejelte a csereként beállt Hermann mellett a hálóba. 5-0. A sáros, mély talajon nagy kedvvel játszott, sok futással, pontos átadásokkal szétzilálta ellenfelét a szekszárdi gárda.-fekete­Gerjeni Medosz-Paksi SE 4-3 (1-3). Paks, 50 néző. V: Niki. Gerjen: Hornyák- Fritz (Wi­edemann), Kovács, Hajnes Z., Fodor- Ignácz, Dienes, Pa­lásti Cs.- Kocsis (Pesti), Taba, Gyenis. Szakosztály igaz­gató: Pálfi Gábor. Paksi SE: Almási (Lacza)- Bregovics, Sashegyi, Somogyi, Hajpál (Bajor)- Horváth (Kolarics), Farsang, Kródi (Grubits), Radics- Porga, Bóka. Edző: Bagó Béla. Végig a gerjeniek támadtak többet, számos zic­cert kihagytak, így csak szünet után tudták a maguk javára fordítani a mérkőzést. G: Taba 2, Gyenis, Ignácz (11-esből), il­letve Horváth 2, Bóka. Gerjeni Medosz-Taszári Honvéd 6-2 (3-1). Gerjen, 300 néző. V: Taba. Gerjen: Hor­nyák (Blazsó)- Fritz (Wiede­mann), Kovács, Hajnes Z.- Kövesi (Pesti), Ignácz, Andi, Dienes, Palásti Cs.- Taba, Gyenis. Szakosztály igaz­gató: Pálfi Gábor. Második előkészületi mérkőzésén fá­radtabban, tompábban futbal­lozott a Gerjen, de így is végig nagy fölényben volt. Góljaikat Dienes 2, Ignácz 2, Gyenis és Palásti Cs. szerezte. (pálfi) Döbrököz-Kaposszekcső 4-1 (3-0). Döbrököz, 100 néző. V: Szieber. Döbrököz: Dudás (Fink)- Apáti, Hor­váth I., Varga, Kiss (Horváth II.)- Szűcs I., Szűcs II., Szili (Békés), Tárnái- Jakab (Fan­dák), Szűcs III. (Nagy). Edző: Sziebert József. A nehéz ta­lajú pályán jó iramú mérkő­zés, hazai sikerrel. G: Jakab 2, Szűcs I., Fandák, illetve Tóth. Asztalitenisz NB I. Felemás forduló Statisztika-Metalloglobus I.-Tolnai SE 1.15:3. A főváro­siak számára edzőmérkőzés jellege volt a tolnai találkozó­nak, amelyen végül könnyű győzelmet arattak. A mérkő­zés érdekessége, hogy a válo­gatott Wirth Veronikát Balogh Ilona és Herczig Judit is le­győzte. További kellemes színfoltnak számított a másfél éves kihagyás után visszatért Kaiser Ágnes játéka. Győztesek: Tóth, Palina 4-4, Pidl 3, Wirth V. 2, a Tóth-Wirth és a Palina-Pidl páros 1-1, illetve Balogh 2, Herczig J. 1. Tolnai SE II.-BSE II. 15:3. Németh és Gyöngyösi négy-négy győzelme eldön­tötte a mérkőzés sorsát. Ezen a találkozón is akadt egy tolnai visszatérő, Szabadi Ágnes személyében, aki több mint egy év kihagyás után még akadozó játékkal, de töretlen győzni akarással két partit nyert. Feltétlen dicséretet ér­demel Majzik Zsuzsa megbíz­ható teljesítménye. Győztesek: Németh, Gyön­gyösi 4-4, Majzik 3, Szabadi 2, a Gyöngyösi-Németh és a Majzik-Szabadi páros 1-1, il­letve Koma, Lőrincz, Szvitán. Röplabda Kaposvárott győzött a magyar válogatott Vasárnap Kaposvárott ke­rült sor az Eurovin röplabda gálára, amelyen a magyar és az idegenlégiós férfi váloga­tott szerepelt. Magyar válogatott-idegen­légiós válogatott 3:1 (-14, 15, 14, 6). 1000 néző, V: Hobor, Babati. Magyar válogatott: Mészáros, Urfi, Tomanóczy, Király, Kántor, Pásztor. Csere: Karmos, Liszi, Schildkrautt, Csíkos, Hull- mann, Tóth G., Sárik. Idegen- légiós válogatott: Luksys, Lapsin, Dalacu, Stepanok, Smugilev, Arefel Csere: Vo­ronkov, Margineam, Lvasov, Midru, Janusika. Jók: Mészá­ros, Kántor, Tomanóczy, il­letve Luksys, Smugliev, Ar­efel. Hosszabb szünet után elő­ször szerepelt a magyar férfi válogatott, s a kaposvári gá­lára Németh Lajos szövetségi kapitány azokat hívta meg, akikre az áprilisban keződő EB-selejtezőn számít. Az ötö­dik alkalommal rendezett gá­lamérkőzésen eléggé döcögő játékkal kezdtek a magyarok a jó erőket felvonultató külföl­diek ellen. Szoros küzdelem­ben 34 perces játszmában ve­szítettek. A második játékrész elején is „állva hagyták" az idegen- légiósok a magyarokat, 12:5— ös vezetésüknél már eldőlve látszott minden, amikor min­denekelőtt a hazai röplabda­sport elsőszámú embere, Kán­tor bravúros teljesítményével sikerült fordítani. A harmadik szett sem kez­dődött jól, itt is ll:7-re az ide­genlégiósok vezettek, de a magyarok remek nyitásokkal nemcsak ledolgozták hátrá­nyukat, hanem újabb szett­győzelmet értek el. Az utolsó játékrészben vil­lámrajtot vett a válogatott, s bár ll:0-ás vezetése után kissé lefékezett, nagyon jó csapatjá­tékkal biztosan nyerte a játszmát, s egyben a mérkő­zést is. A két csapat legjobbjainak a jelenlévő szakvezetők Kántor Sándort, illetve Oleg Smugile- vet választották. Ä győztes együttes 90, a vesztes 60 ezer forintot vehetett át a névadó Eurovin Kft. igazgatójától. Téli Universiade A szombati megnyitó után vasárnap folytatódtak az egyetemisták és főiskolások téli Universiade versenyei. Eredmények, jégkorong: Selejtező mérkőzések: Szlová­kia - Japán 7:3 (2:1, 2:1, 3:1) Lengyelország - Koreai Köz­társaság 7:3 (3:1, 1:2, 3:0) Oroszország - Kazahsztán 12:6 (3:1,4:1,54). Síugrás: A középsáncon megrendezett verseny hatal­mas japán fölényt hozott, az első hat helyezett közül négy a távol-keleti országot képvi­selte. Végeredmény: 1. Naoto Ito (japán) 217.8 pont (80, 83 m), 2. Bartlomiej Gasienica-Si- eczka (lengyel) 210 (78.5,81.5), 3. Mitsuhiro Suzuki (japán) 209 (79.5,84). A női szuper-óriásműlesik- lásban francia győzelem szü­letett, a további érmeken olasz és amerikai sportoló osztozott. Végeredmény: 1. Catherine Chedal (francia) 1:03.32 p, 2. Michaela Messner (olasz) 1:03.63, 3. Shannon D. Nobis (amerikai) 1:04.12. Futballbírók megyei évadnyitója László Ambrus harmadszor az év játékvezetője Gabi Géza értékelte a Játékvezető Testület elmúlt évi munkáját Mielőtt útjára indítják a labdát a bajnoki mérkőzése­ken, a hagyománynak megfe­lelően megyénk játékvezetői és hozzátartozói évről-évre ta­lálkoznak a fehér asztal mel­lett. A szurkolói szidalmakból ugyan a tavalyi évben is kiju­tott a sípmestereknek, de nél­külük a legnagyobb érdeklő­déssel kísért sportág mérkő­zéseit aligha lehetne megren­dezni. Néha elfeledkezünk ar­ról, hogy ezek a sportemberek a szabadidejüket feláldozva, csekély anyagi ellenszolgálta­tás fejében vállalják a közsze­replést. A megyei bírói kar Szek- szárdon a BM-klubban tartott évadnyitó ünnepségét Nagy Miklós, a Magyar Labdarúgó Szövetség Játékvezetői Testü­letének elnöke, őri Zoltán or­szágos ellenőr és Jaczina Ró­bert, az MLSZ JT elnökségi tagja is megtisztelte jelenlété­vel. Először Gabi Géza, a me­gyei szövetség játékvezetői testületének elnöke köszön­tötte a megjelenteket. Sajnos, haláleset miatt két szék az idén is üresen maradt: a sportemberek a nemrég el­hunyt Fritschi János játékve­zetőnek, valamint Szinger Fe­renc, a megyei szövetség el­nökének tragikus hirtelenség­gel elhunyt fia tiszteletére adóztak néma felállással. A megyei bírói kar elnöke el­mondta, hogy örvendetes szemléletváltozás figyelhető meg, az igazi közösséggé for­málódott testület tagjai már elsősorban nem egymás hibá­ival, hanem saját maguk szakmai továbbképzésével foglalkoznak. Az elmúlt év­ben Tolna megyében a fekete­ruhások mindössze két alka­lommal kényszerültek félbe­szakítani a találkozót. Meg­tudtuk, hogy a megyei testület összetételében a közeljövőben lényeges változást nem ter­veznek. Ugyanakkor aggoda­lomra ad okot, hogy az évti­zedek óta bíráskodók közül néhányan a visszavonulást fontolgatják. A testület veze­tője arra kérte őket, hogy az idén még várjanak a búcsúval, hisz komoly gondot jelentene az utánpótlásuk. Gabi Géza ezután felolvasta a megyei szövetség elnökének, Szinger Ferencnek a levelét, aki csa­ládi gyász miatt nem tudott je­len lenni az ünnepségen. Nagy Miklós az MLSZ ne­vében üdvözölte a megjelen­teket, majd a hazai bírói kar kedvező nemzetközi megíté­léséről szólt: a tavasszal több rangos válogatott találkozón is magyar bíró fújja a sípot. Kiemelte, hogy a hagyomá­nyoknak megfelelően Sóthy András és Dravecz Tibor sze­Dravecz Tibor 10 éves működésért vehetett át jutalmat Nagy Miklós, az MLSZ üdvözletét tolmácsolta mélyében Tolna megye to­vábbra is képviselteti magát az országos keretben. Megem­lítette, hogy megyénk a többi­hez képest lényegében bot­ránymentes övezetnek tekint­hető. Az ünnepség záróakkordja­ként a legrégebben működő sípmestereket jutalmazták. Huszonöt éves szolgálata al­kalmából Keller István, Stumpf József és Szabó And­rás aranysípot vehetett át. A húsz éve bíráskodó Unya- tinszky András közreműkö­dését emlékplakettel díjazták. Varga István 15, míg Dravecz Tibor 10 éves jubileuma al­kalmából kapott elismerést. Végezetül az NB III-as és a megyei bírói rangsor helye­zettjeinek is átadták a szövet­ség jutalmát. Az NB III-as ve­zetőbírók közül László Amb­rus, a partjelzők között dr. Berta Bálint, míg a megyei sípmesterek versengésében Varga László lett a rangelső. Az „Év játékvezetője" címet - ezúttal már harmadszor - László Ambrus nyerte el. Gabi Géza 35 éves ellenőri munká­jáért kapott elismerést. Fotó: Gottvald Károly Gyorskorcsolyázó vb . Niemann-Hunyady párharc Berlinben vasárnap véget ért az idei női gyorskorcso­lyázó világbajnokság. Akár­csak pár hete az Európa-baj- nokságon, ezúttal is Nie­mann-Hunyady párharc ala­kult ki az elsőségért. Három szám után már sejteni lehetett, hogy Niemann visszavág Hu- nyadynak az EB-vereségért. A záróviadal, az 5000 méter ezt be is bizonyította, mert Nie­mann nagy fölénnyel előzte meg ellenfeleit, Hunyady csak negyedik lett, így az Eu- rópa-bajnoki arany után a vb-n ezüst jutott néki. Eredmények: 1500 méte­ren: 1. Gunda Niemann (né­met) 2:06.60, 2. Hunyady Emese (osztrák) 2:06.67, 3. Heike Warnicke (német) 2:08.41, 4. Seiko Hashimoto (japán) 2:08.94 p 5. Szvetlána Basanova (orosz) 2:10.28 6. Jasmin Krohn (svéd) 2:10.66 perc. 5000 m: 1. Niemann 7:25.83 perc, 2. Carla Zijstra (holland) 7:32.38, 3. Warnicke 7:33.48, 4. Hunyady 7:41.49, 5. Hashimoto 7:42.60, 6. Elena Belei (olasz) 7:43.72. Összetett világbajnok: Gunda Nie­mann (Németország) 172.441 pont, 2. Hunyady Emese (Ausztria) 174.113, 3. Heike Warnicke (Németország) 174.911, 4. Seiko Hashimoto (Japán) 176.855, 5. Uehara Mié (Japán) 178.313, 6. Miha- ela Dascalu (Románia) 178.325. A Tungsram-Honvéd az élről kezd a rájátszásban Látványos, de egy percig sem izgalmas mérkőzésen a férfi kosárlabda Szuper Liga­osztályban a Tungsram-Hon­véd nagyarányú győzelmet aratott a zalaiak ellen. Tungsram-Honvéd - ZTE- Heraklith 127:98 (61:35). Dó­zsa György út, 1200 néző. V: Váradi, Faidt. Legjobb do­bók: Mihály 25, Kuzmin 20, Knézy 19, illetve Farkas 29, Földesi 17, Lebegyev 16. A negyven perc alatt csak egyet­len egyszer, a 7. percben állt viszonylag szorosra a talál­kozó (16:13). Az önbizalom hiányával küzdő és szinte bemelegítés nélkül pályára lépő ZTE végig alárendelt sze­repet játszott. Éppen ezért fur­csa, hogy az élvonalbeli edző­nek eléggé újonc Halász Ist­ván végig sértegette a játékve­zetőket, akik a 24. percben ezt megunták és kiküldték a te­remből. A Tungsram-Honvéd nagyarányú győzelme azt je­lenti, hogy ők kezdik első hélyről a rájátszást a magyar bajnokságban. Szuper Liga eredmények: Az 1-8. helyért: KK Smelt Olimpija Ljubljana - Opti- mizem Postojna (szlovének) 80:70 (34:47). A 9-13. helyért: UBM Win­terthur (osztrák) - Triglav Kranj (szlovén) 108:89 (52:44).