Tolnai Népújság, 1992. november (3. évfolyam, 258-282. szám)

1992-11-09 / 264. szám

12 »UJSAG SPORT 1992. november 9. Kosárlabda NB I. Ennél több győzelmet nem is kívánhattunk A KSC Szekszárd ismét rangadón bizonyított Kézilabda NB I/B. Szezonzáró két szekszárdi ponttal Czirok volt a szekszárdiak egyik leghasznossabb játékosa Dombóvári VMSE-Mis- kolci EAFC 103-86 (56-44). Dombóvár, 400 néző. V: Szabó Gy., Major L. Domó- vár: Marcsenkó (15), Ács (11), Erupkin (21), Molnár (3), Ta­kács (11). Csere: Horváth Cs. (2), Jankovics (17), Bosznai (17), Jakab (3), Horváth A. (3). Edző: Horváth Károly. Mis­kolc: Ádám (3), Kovács (31), Kakas (4), Szőke (21), Deák (9). Csere: Soltész (4), Szabó (12), Szánki (2). Edző: Drahos László, Kovács Péter. A mérkőzés elején a dom­bóváriak szerezték a pontokat és a 7. percben 22-10-es állás­nál a vendégek időkérésre kényszerültek. A folytatásban a miskolci egyetemisták vol­tak az eredményesebbek és a 10. percben 24-22-re felzáróz- tak. Hat perccel később azon­ban már ismét 45-31-re húzott el a Dombóvár. Ezt az előnyét a félidő végéig tartani tudta. Szünet után a Dombóvár kezdett jobban, s a 27. percben 20 pontra növelte előnyét. 78- 58. Ezután kicsit könnyelmüs- ködtek a hazaiak és fegyelme­zett játékukkal az egyetemis­ták a 34. percre 86-75-re fel­zárkóztak. A végjátékban fel­váltva estek a kosarak és a cse­reként beállt fiatalok hozták meg a 17 pontos győzelmet, egy perccel a találkozó lefú­jása előtt Jakab révén szerez­Haldoklik a diáksport. Vé­gérvényesen és meggátolha- tatlanul, s ami a legszomo­rúbb: nem a saját hibájából. Nem látványosan, zajt csapva maga körül, csak úgy méltó­sággal. Annyira, hogy szinte észre sem vesszük. Nem is csoda, hiszen ki figyel a gaz­dag családban a szegény ro­kon agonizálására. Mindenki, illetve senki sem. Legalábbis az illetékesek közül. Tudom, sok szó esett már a diáksport­ról, s bizonyára fog is, hiszen ez napjaink egyik visszatérő problémája. Most elsősorban nem a versenyrendszerről, a nevetségesen kevés DSK sportvezetői juttatásokról sze­retnék írni. A testnevelők már régen nem a túlóradíjakért vi­szik a gyerekeket a verse­nyekre, hanem, mert látják az értelmét. Ugyanis tudják, hogy a megfizethetetlent kap­ják jutalmul: a gyerekek szere­tők 100. pontjukat a hazaiak. Közepes játékkal is biztos győzelmet arattak a hazaiak. A vasutasok meglehetősen könnyedén vették ezt a talál­kozót, ennek ellenére megle­hetősen hullámzó teljesít­ményre tellett erejükből. Ki­tűnt: Erupkin, Jakab, Bosznai, illetve Kovács, Szabó. KSC Szekszárd-TFSE 66-56 (36-35) Budapest, TF te­rem. 100 néző. V: Hartyányi, Várnai. KSC: Zerényi (13), Bihari (-), Várkonyi (24), Kranyecz (20), Badics (3) Csere: Nagy A. (6), Szabó M. (-), Nagy R. (-), Edző: Né­meth József. TFSE: Bíró (2), Kovács T. (7), Dezső (8), Sza­káll (4), Kovács B. (8), Csere: Balogh (7), Edelényi (13), Somodi (2), Krucsik (5). Edző: Boros Gábor. A találkozó tétje - mely szerint megőrzi veret­lenségét a listavezető Szek­szárd vagy helycsere történik a tabella élén - erősen rá­nyomta bélyegét a mérkő­zésre. Idegesen kapkodva kezdett mindkét csapat. A vendégek nem találták meg a főiskolások kemény agresszív védekezésének ellenszerét. Belementek az adok-kapok já­tékba. Sok volt az eladott labda mindkét oldalon, így nem alakulhatott ki folyama­tos játék. Az első játékrészben szinte csak Várkonyi kosarai­tetét. De vajon meddig? Azt hiszem, már nem sokáig. No, nem a gyerekek szeretete fogy el, hanem valami más, valami kézzelfoghatóbb. A pénz. Pénz nélkül pedig nincs ver­seny, verseny nélkül... Csak a vak nem látja, hogy a különböző korosztályos ver­senyeken egyre kevesebb gye­rek indul. Nem azért, mert nincs rá igényük, hanem az anyagi erőforrások hiányoz­nak. Egy kisfalusi iskola költ­ségvetése is meghaladja a sport terén az évi 30-40 ezer forintot. Ez első hallásra nem is tűnhet soknak. A jövő évi költségvetés adatainak isme­retében azonban felelősséggel állíthatjuk, hogy ami eddig csak fenyegetés volt, az jövőre bekövetkezhet. Ez pedig nem más, mint a (diák)verseny- sport rohamos hanyatlása. A következő évtől az isko­lák egy része műkődésképte­val tudta tartani a lépést a Szekszárd. Ebben a félidőben a másik két kulcsember Kra­nyecz és Badics gyengébb tel­jesítményt nyújtott. Felváltva estek a kosarak, jelentősebb előnyre csak a 9. percben tu­dott szert tenni a KSC (21-12). Ezt az előnyt a 17. percig tar­tani is tudták (34-25), de a fél­idő vége ismét a házigazdáké volt. Az utolsó 3 percben a fő­iskolások 10 pontjára csak 2 ponttal tudott válaszolni a vendégcsapat, így minimális előnnyel zárult az első félidő. A második játékrész ismét szekszárdi kosarakkal kezdő­dött. A 25. percben 46-37 az ál­lás. Ekkor már jobban bejöttek Kranyecz dobásai is. Mégegy- szer fellángoltak a hazaiak, és a 29. percben Edelényi 2 triplá­jával egy pontra felzárkóztak (48-47). Ettől kezdve azonban az erősen följavult Zerényi és Nagy A. kemény, harcos jó já­téka révén fokozatosan növel­ték előnyüket a vendégek. A 36. percben ismét 10 pont az előny (61-51), amelyet a mér­kőzés végéig már sikerült is megtartani. Mint az várható volt, nehéz küzdelmes mérkőzést vívott a két csapat. A második félidőre feljavult a KSC védőmunkája és ezzel a hullámzó teljesít­mény ellenére is megérdemel­ten nyerte a találkozót. így to­vábbra is veretlenül állnak a táblázat élén. Kitűnt: Várko­nyi, Kranyecz, Zerényi, Nagy A., illetve Edelényi, Kovács T. NB II: rangadót nyert az ASE Szekszárdi VSE-Kandó SC 112-106 (57-52, 100-100). Szekszárd, 60 néző. V: Vár­halmi, Téczeli. VSE: Szegedi (14), Juhász (27), Antóni (15), Schmidt (43), Plézer (8). Csere: Murel (-), Tengölics (2), Bodri (-), Lackó (3). Edző: Mészáros András. A csoport- rangadónak számító mérkő­zés a hazaiaknak indult jól. Remek csapatjátékkal pillana­tok alatt faképnél hagyták az ellenfelet. Az 5. percben 16-9-re, a 9. percben 30-16-ra vezetek. A következő 4 perc­ben megtorpantak, nem sike­rült pontot szerezniük, míg az ellenfél 15 pontot dobott. Ez­zel ismét szorossá vált a mér­kőzés. A továbbiakban egy ki­adós dobópárbaj alakult ki, egyik csapat sem törődött so­kat a védekezéssel. Ezt ki­használva a szekszárdiak az ismét remekül dobó Schmidt vezérletével a szünetig ötpon­tos előnyre tettek szert. A második játékrész elején felváltva estek a kosarak a 28. percig, ekkor 69-66-ra a haza­lenné válhat. Ám, ha nem is válik azzá, akkor sem a gyere­kek versenyeztetésére szánja maradék pénzét, hanem befi­zeti az emelkedő gáz- és vü- lanyszámlákat, pótólja a romló szemléltetőeszközöket. Csakhogy, ha sem az állam, sem a szegényedő önkor­mányzat nem tudja kifoltozni az iskolai költségvetésen tá­tongó lyukakat, akkor ki fizeti ki a gyerekek szerelését, az egyre csak emelkedő utazási költségeket? Természetesen a szülők. Ha tudják. A szegé­nyedő iskolák egyre kevesebb szolgáltatásra lesznek képe­sek, ide értve a gyerekek ver­senyeztetését is. Áz iskolázás mellett a sportolás lehetősége is a gazdagoké lesz, akik meg tudják fizetni. Ha ez bekövet­kezik, elveszítjük azokat a te­hetséges gyerekeket, akikért eddig a (diák)versenysport szerveződött. Ez pedig felelőt­lenség lenne az ifjúsággal és a társadalommal szemben is.-deák­iák vezettek. Ettől kezdve a vendégeknél Vajdát nem tud­ták tartani a hazaiak, s az ő vezérletével a vezetést is át­vette a pesti csapat. A mérkő­zés hajrája óriási izgalmak kö­zepette zajlott. A kérdés az volt, megőrzi-e hazai pályán veretlenségét a Vendéglátó SE, vagy sem. Hogy ezt meg­tudjuk, az utolsó pillanatig várni kellett. Három másod­perccel a vége előtt 99-100-as vendég vezetésnél egy és még egy dobáshoz jutottak a haza­iak. Juhász első dobása be­ment, a második kimaradt, így következett a hosszabbítás. A ráadást a jobb erőnlétben lévő hazaiak bírták jobban. A 44. percben 108-105-ös hazai vezetésnél az i-re a pontot egy fiatal, tehetséges játékos, Laczkó Péter tette fel három­pontos kosarával. Ezzel újabb megérdemelt győzelmet arat­tak a hazaiak az eddig veret­len Kandó SC ellen. Kitűnt: Az egész csapat dicséretet érde­mel. Atomerőmű SE-Bonyhádi SE 65-54 (21-33). Bonyhád, 100 néző. V: dr. Garamvölgyi, Parádi. Atomerőmű SE: Har- sányi (17), Jäger M. (6), Osz- termayer (11), Hirth (6), Pálfy (21). Csere: Daróczi (4), Cse- reghi (-), Jäger A. (-), Farkas (-). Edző: Daróczi Eszter. Bonyhádi SE: Felszegi (18), Palkovics (26), Rózsa A. (1), Rózsa K. (3), Fláding (6). Csere: Györgyös (-), Solti (-). Edző: dr. Ábrahám János. A megyei rangadó első percei­ben az atomosok szerezték meg a vezetést, de ezután Pal­kovics és Felszegi vezérletével fokozatosan elhúztak a bony­hádiak, a 19. percben már 33- 15 az állás. Összekapták ma­gukat a Duna-partiak, a félidő végéig már csak ők szereztek pontot, de még így is 12 pon­tos hazai vezetéssel térhettek pihenőre a csapatok. A második félidő elején ki­derült, hogy a cseresor nélkül pályára lépő bonyhádi lányok el is lőtték minden puskapo­rukat. Harsányi és Pálfy irá­nyításával fokozatosan dol­gozta le hátrányát a vendég­csapat és a 32. percben ki is egyenlített. A nagy kedvvel játszó paksiak a félidő dere­kán szinte állva hagyták a há­zigazdákat, győzelmüket a hazaiak egy pillanatig sem tudták kétségessé tenni. A Kovácsot és Kishontit nélkülöző bonyhádiak erejé­ből csak az első félidei nagy­szerű teljesítményre tellett. Szünet után az Átomerőmű SE rendezte sorait és megér­demelten vitte el a két pontot. Kitűnt: Harsányi, Pálfy illetve Palkovics, Felszegi. Biztos továbbjutás A BVSC Szőnyi úti uszodá­jában az ír Guinness csapata nevéhez illően a rekordok könyvébe kívánkozó ered­ménnyel, vagyis újfent tete­mes különbségű vereséggel zárta fellépését a vízilabda BEK budapesti selejtezőcso­portjában. Vasárnap a moszk­vaiak oktatták ki alaposan a zöld sziget bajnokát. Áz orosz bajnok, amely csak a Tungs­ram SC-től kapott ki, a máso­dik helyen jutott tovább a BEK-sorozat legjobb nyolc csapata közé. CSZK Moszkva (orosz)- Guinness SC (ír) 18:6 (6:0,4:3, 4:1, 4:2). A magyar bajnok csoportel­sőségét nem fenyegette ve­szély: Tungsram SC-Iyik Is­tanbul (török) 15:7 (2:2, 5:1, 2:1, 6:3). Szigma Szekszárd-Gold- berger 34-19 (21-9). Szek­szárd, 500 néző. V: Barna, Szalai. Szigma Szekszárd: Flick - Bálintné 7, Czirok 5, Krementsova 4, Sklar 6, Gei­ger 9, Horváth R. 1. Csere: Hadházy, Németh 2, Nagy, Horváth É., Rózsa T. Edző: Hajnal József. Az őszi idény utolsó mérkőzésén a hazai csapat az első percben Sklar góljával köszönt be, majd so­rozatban lőtték góljaikat, mi­közben remek védekezésük szinte megbénította a vendé­geket. A 7. percben már 6-0-ra elhúztak a házigazdák. Időn­ként kissé kiengedett a Szek­szárd, ennek köszönhetően a fővárosiak is néha betaláltak Flick kapujába. A hazaiak te­temes előnye egy percig sem forgott veszélyben, a 20. perc­ben már tíz góllal elhúzó Szigma szinte kiütötte az el­lenfelet. A félidő hajrájában sem változott a játék képe, a vendéglátók akarata érvénye­sült a pályán. Vendéggóllal indult ugyan a második játékrész, de gyor­san válaszoltak a hazaiak, majd néhány kimaradt ziccer és technikai hiba után a 40. percben már 26-12. A vendég­látók biztos vezetésük tudatá­ban a cserejátékosoknak is le­hetőséget adtak. A szekszár­diak a hátralévő percekben egy-két ziccert elhibázva sike­resen őrizték meg többgólos előnyüket. Végig sportszerű mérkőzé­sen ilyen arányban is megér­demelten nyertek a hazaiak, győzelmükkel az őszi idény végére megerősítették máso­dik helyezésüket. Jók: minden hazai játékos illetve Kiss, Vi- dinczei. Tatabányai SC-Dunafold­ván VKSE 29-22 (13-11). Du- naföldvár, 600 néző. V: Szik­lai, Kotuny. Dunafölfvár: Kovács- Dukai I. 3, Hegedűs, Kolics 4, Györkő 2, Takács 3, Orova 7. Csere: Mestyán, Bocs, Szauter 3, Horváth, Dukai L. Az első félidőben a két közel egyforma tudású csapat nagy taktikai harca alakult ki. Á félidő végére a Tatabánya kétgólos előnyre tett szert. A második félidei játék­részben szinte nem változott semmi. A félidő utolsó 4 per­cében sajnos a fegyelmezet­lenség és az egész mérkőzés alatt több játékos által muta­tott gyenge teljesítmény alakí­totta ki a bányász együttes hétgólos győzelmét. Jók: Ko­lics (a mezőny legjobja). Vasárnap délelőtt női röp­labda BEK-mérkőzésen ottho­nában fogadta a Tungsram SC a szlovén Branik Maribor együttesét. A lámpagyáriak Szuper Liga találkozón két hete idegenben 3:l-re már le­győzték mostani vetélytársu- kat, így szinte kötelező volt a siker. A Tungsram - bár egy játszmát „elajándékozott" el­lenfelének - győzelmg nem volt kétséges. NB II: őszi búcsú három ponttal Simontornyai BTC-Segesd 28-28 (15-13). Simontornya, 250 néző. V: Hucker, Szalai. Simontornya: Pech - Kerekes 1, Somogyi 1, Zsolnai 2, Pá- novics 7, Teimel 13, Bosnyák 4. Csere: Zádori, Varga. Edző: Teimel Lajos. Kiegyensúlyo­zott küzdelemben 5-5-ig fel­váltva este a gólok, majd a fél­idő közepén a bőrgyáriak há­rom góllal elhúztak. Ezután a vendégeknek szinte minden sikerült, zsinórban öt gólt lőt­tek és máris ők vezettek. A fél­idő hajrájában hullámzó telje­sítménye ellenére is fordított a T eimel-legénység. Fordulás után tovább foly­tatódott az izgalmas, változa­tos küzdelem, melyben fel­váltva vezettek a csapatok egy-két góllal. A befejezés előtt 10 másodperccel 28-27-re vezetett a BTC, aztán egy időntúli találattal egyenlítet­tek a segesdiek. A sérülések miatt négy kez­dőjátékosát nélkülöző BTC-től a szezonzárón a szerencse is elpártolt. Pontvesztésük elle­nére azoban így is nagyszerű évadot produkáltak. Jók: Pá- novics, Teimel. Simontornyai BTC-Szom- bathelyi Latex 19-16 (10-9). Szombathely, 50 néző. V: Ká- lóczy, Marczinka. Simontor­nya: Molnárné - Tóth 3, Mol­nár 3, Lakos 8, Jencskiné 2, Plank 1, Varga. Csere: Már­ton, Mérei 1, Gerussi 1, So- mogyiné, Szabó. Mb. edző: Teimel Lajos. Az első tíz perc kiegyenlített küzdelme után a félidő derekára háromgólos előnyt szerzett a hazai gárda: 7—4. Erősítettek a vendégek, fokozták a tempót és Tóth szélről, valamint Lakos átlö- vésből elért góljaival átvette a vezetést. Eközben Molnárné három büntető is hárított. Fordulás után tovább foko­zata az iramot a BTC, így az 50 percben már 17-12-re vezetett. A hátralévő időben higgad­tan, taktikusan játszottak a vendégek és megérdemelt győzelmet arattak. A nagy akarással, helyen­ként jól játszó bőrgyári csa­patból kitűnt Molnárné, La­kos, Tóth és Molnár. A Tolnatej SE-Vonyarc- vashegy mérkőzésről vasár­nap lapzártáig nem érkezett tudósítás. A találkozóra egyébiránt szombaton került sor... Talán majd legköze­lebb. Tungsram SC-Branik Mari­bor (szlovén) 3:1 (4, 6, -9, 6). A Tungsram, ha az egy hét múlva esedékes visszavágón egyenletes teljesítményt nyújt, továbbjuthat. Botos Ferenc edző a mérkő­zés után meg is jegyezte: — Az elvesztett játszmával megnehezítettük a‘dolgunkat. De már egyszer nyertünk ide­genben a Maribor ellen, egy hét múlva is ezt kell tennünk. A fehérmezes „vendéglátósok" megint nyertek Mi lesz veled, diáksport? Elajándékozott játszma