Tolnai Népújság, 1992. november (3. évfolyam, 258-282. szám)

1992-11-04 / 260. szám

6 »ÚJSÁG SPORT 1992. november 4. c OLDALHÁLÓ Mai sportműsor Labdarúgás: A Magyar Kupa újabb fordulója a 32 közé jutásért: Bonyhádi SE-Kiskőrös (V: Vad), Pé­csi Kinizsi-Atomerőmű SE (V: Fodor) 12,30 óra. Csak röviden HARMADIK HELY. A Dombóvári VMSE sportte­lepe adott otthont az or­szágos vasutas kispályás labdarúgó-bajnokságnak. A nyolccsapatos mezőny színvonalas összecsapása­inak végeredményeként a házigazda dombóváriak együttese a harmadik he­lyen végzett. KÖZGYŰLÉS TOL­NÁN. A Tolnai SE no­vember 2-án tartotta tiszt­újító közgyűlését, melyen egyhangú szavazással újabb négyéves ciklusra Herczig Zoltánt választot­ták meg a klub elnökének. JÖNNEK A KOLOZS­VÁRIAK. November 8-án, vasárnap délelőtt 10 órakor rendezik meg a szekszárdi sportcsarnok­ban a Húsipari SE-Ko- lozsvár nemzetközi súly­emelő csapatversenyt. Pólós selejtezők Szerdától vasárnapig tarta­nak Budapesten a vízi­labda-napok: november 4-8. között a BVSC uszodájában öt csapat részvételével zajlik a BEK budapesti selejtező-cso­portjának küzdelemsorozata, míg péntektől vasárnapig a Komjádi uszoda is bekapcso­lódik a pólós programba. Itt a hét végén a KEK-ért selejtez­nek. Előbbiben a Tungsram SC révén a legutóbbi magyar bajnok száll vízbe, a kupa­győztesek selejtező-csoportjá­ban pedig a Vasas-Plakett igyekszik érvényesíteni a ha­zai medence előnyét. Edzői „dörgedelem A labdarúgó-berkekben nagy várakozás előzte meg a dél-dunántúli rangadót, a Szekszárd kanizsai vendég- szereplését, hiszen az egykori olajos szakvezető irányításá­val többször is megleckéztette a piros-kékeket. A házigazdák ezúttal is tartottak a Tesz- ler-legénységtől, akik a talál­kozó első 45 percében igazol­ták jó hírüket. Ugyanis a szek­szárdiak remekül játszottak, magabiztosan irányítottak és végig fölényben voltak. Külö­nösen a védők és a középpá­lyások uralták a küzdőteret, akaratuk teljes mértékben ér­vényesült, ám a csatárjáték döcögött. Helyzeteket is kia­lakítottak, de azokat rendre elügyetlenkedték. A kanizsa­iak az első félidőben semmi veszélyt nem jelentettek a ka­pura. Szünetben az olajosok mes­tere emelt hangon közölte nemtetszését csapatával. A dörgedelem hatott, a második félidőben szinte rá sem lehe­tett ismerni a hazaiakra. Kez­detben a cserejátékos Skublics és Mausz párharcát a szek­szárdi „portás" nyerte, ám a szerencsétlen öngól visszave­zette a vendégeket, akik gyor­san összehozták a zalaiak má­sodik gólját, amikor senki sem ügyelt Sklublicsra, s az egy­kori gólkirály nem is hibázott. A szekszárdiak dicséretére le­gyen mondva, hogy 0-2 után összeszedték magukat, újra „nekimentek" a kanizsaiak­nak. Volt is nagy lehetőségük a szépítésre, ám Kvanduk büntetőt hibázott, nem sokkal később pedig Horváth ügyet­lenkedett el nagy ziccert. A hajrá egyértelműen a hazaiaké volt, Mausz két alkalommal is nagyszerűen védett, de az újabb olajos gólt ő sem tudta megakadályozni, amely egyébként régen látott kor­szerű támadásból született. A 3-0-ás kanizsai győzelemben végülis döntőnek bizonyult, hogy az első 45 percben Var- gáék nem tudták feltenni az „í-re" a pontot. Aztán a beka­pott öngól és a kihagyott 11-es végleg megpecsételte a me­zőnyben egyébként végig ügyeskedő szekszárdiak sor­sát. Balogh Antal A vásár napja Kisgyermek koromban, éle­tem „súlyos" problémáit igyekeztem a lehető leggyor­sabban megoldani, még akkor is, ha ez nem volt lehetséges. Gyakran intett ilyenkor nagy­anyám türelemre, mondván: „Várd meg fiam a vásár a nap­ját!". Azaz, mindennek eljön az ideje, csak ki kell várni azt. Vasárnap a BKV Előre fe­gyelmezett játékkal és határo­zott, kemény védekezéssel lepte meg az ASE legénységét. Ebben is kitűnt a színesbőrű kameruni legény, Jessy, aki szinte minden eszközt beve­tett a jó formában lévő paksi támadó, Juhász semlegesíté­sére. Több alkalommal is elő­fordult, hogy az afrikai hátvéd úgy kapcsolta ki a játékból Ju­hászt, hogy egy-egy hazai tá-' madás megindításakor lerán­totta, visszahúzta, vagy indu­láskor az arcába könyökölt. A játékvezető nagv rutinnal for­dította el fejét az események­től, s véletlenül sem érdeklő­dött partjelző kollégáitól: ugyan mondják már el, mi tör­ténik az ő háta mögött. A pont az í-re akkor került fel, amikor Jessy a Kovács Antit megha­zudtoló, gyönyörű ipponnal vitte földre Juhászt. Ekkor már több szurkoló elvesztette türelmét és arra bíztatta a paksiakat, hogy bátran tör- lesszenek, hiszen ezen a mér­kőzésen mindent szabad. A józanabbul gondolkodók nagy örömére azonban ki­várta az ASÉ, hogy az élet oldja meg a problémát. Történt pedig a 70. perc tá­jékán, hogy a védő becsúszó szerelése nyomán Juhász el­vesztette egyensúlyát, s akara­tán kívül a földön fekvő Jessy alkarján „landolt". Röviddel ezután letámogatták a fájda­lomtól eltorzult arcú védőt a pályáról. Nos, ekkor jutott eszembe a nagyanyám! (klement) Cserélni is tudni kell A Dombóvári VMSE szép csendesen araszolgat a do­bogó legmagasabb foka felé, miközben igyekszik meg­őrizni veretlenségét. A duna- szentgyörgyiek is fenték a fo­gukat: a vasutasok otthoná­ban akarták megállítani ezt a sorozatot. Mi tagadás, a me­zőnyben tetszetősen futbal­lozó vendégek igencsak meg­nehezítették a DVMSE dolgát. Oly annyira, hogy 1-0-as ha­zai vezetésnél már-már a le­vegőben lógott az egyenlítés. Nagy nyomás nehezedett a dombóvári védelemre, több fiatal hazai játékoson kiütköz­tek a fáradtság jelei. Mindezt látva Fekete István edző egyszerre két cserét ha­tározott el. A támadójátékot erősítendő, ez a húzás sike­resnek bizonyult. Az erősza­kos, jó felépítésű Kovács alig töltött néhány percet a pályán, s máris fontos gólt szerzett, ami egyúttal lelohasztotta a szentgyörgyiek addigi lelke­sedését. Erre mondják, hogy egy jó edzőnek cserélni is tudni kell. Kovács találata új lendületet adott a vasutasok­nak, akik a találkozó hajrájá­ban ha egy kicsit jobban kon­centrálnak az ellenfél kapuja előtt, akkor további gólokat is szerezhettek volna. Azokkal pedig - vasárnap este óta tud­juk - a 12. forduló után már a Dombóvár vezetné a megye­bajnokság táblázatát. (gaál) Kézilabda NB I/B „Tarolt" a Szigma Szekszárd­PEAC-Babits 25-15 (12-10). Pécs, 200 néző. V: Belső, Jan- csó. Szigma Szekszárd: Flick- Bálintné 5, Czirok 3, Krementsova 3, Sklar 2, Gei­ger 9, Nagy 2. Csere: Had- házy, Németh 1, Horváth. Edző: Hajnal József. A pé­csiek kezdtek jobban, ám az előnyük már a 3. percben „el­olvadt". Ugyanis a szekszár­diak Sklar révén fordítottak és ettől kezdve a hazaiak részé­ről csupán Varga tudott lépést tartani a vendégekkel. A 12. percben még Szemmelróth ugyan visszavette a vezetést, azt követően azonban a Szigma együttese percről percre növelte előnyét, s két­gólos előnnyel zárta az első félidőt. Szünet után a „lemereve­A Pécsett rendezett területi minősítő viadalon a Húsipari SE Szekszárd, a Dombóvár, a Tamási és a Bonyhád ver­senyzői is dobogóra léptek. A serdülő és a kölyök korosztá­lyú megméretésen a szek­szárdiak 4, a dombóváriak 3, míg a bonyhádiak és a tamá­siak 1-1 aranyérmet szereztek. A felemelt kilók nagyságát te­kintve is figyelemreméltó eredmények születtek: a +82.5 kilósok között a bonyhádi Oláh Gergely 270 kilós telje­sítményével a nyáron rende­zett serdülő Európa-bajnok- ságon aranyérmet szerezhe­tett volna, míg az 52 kilósok versengésében a szekszárdi Fenyő Dénes 155 kilós ered­ménye a dobogós helyezéshez lett volna elegendő. Rajtuk kí­Az albertville-i téli olimpián egyértelműen nagy sikerrel bemutatkozott rövidpályás gyorskorcsolyázás idei sze­zonjának egyik legjelentősebb európai utánpótlás viadalát rendezik meg november 7­Szekszárd dett" pécsiekkel szemben az egyre jobban lendületbe jött vendégek, főleg Bálintné és Geiger gólerőssége jóvoltából ujfent magukhoz ragadták a kezdeményezést, s ami még nem fordult elő a PEAC-cal, tíz perc alatt szinte „lemos­ták" a pályáról. A 31. percben 13-10-ről a 40. percre 21-11-re húztak el a vendégek. Ebben a periódusban Bálintné, Geiger és Nagy volt eredményes. Az utolsó 20 percben már a csere- játékosait is pályára küldhette Hajnal edző, hiszen eldőlt a ta­lálkozó sorsa, csupán a szám­szerű végeredmény volt kér­déses. Taktikai győzelmet aratott a Szekszárd, átlövői nem talál­tak ellenállásra sem a védő­falban, sem a pécsi kapuban. Kitűnt: Geiger, Bálintné, Flick. vül a tamási Borsi Béla is kie­melkedően szerepelt. Eredmények. Lányok. Ser­dülők. 60 kg: 1. Cseh Szilvia 35 (Dombóvár). Fiúk. Kölyök. 36 kg: 1. Molnár Gábor 62.5 (Dombóvár). 44 kg: 1. Feny­vesi Sándor 72.5 (Dombóvár). 64 kg: 1. Borsi Béla 172.5, 2. Borsi Róbert 112.5 (mindkettő Tamási). 67.5 kg: 1. Füzék Gá­bor 102.5 (Szekszárd). 75 kg: 1. Lőrincz Norbert 120 (Szek­szárd). Serdülők. 48 kg: 1. Csíki Róbert 97.5 (Szekszárd). 52 kg: 1. Fenyő Dénes 155, 2. Csonka 102.5 (mindkettő Szekszárd). 56 kg: 2. Tarján 150 (Szek­szárd), 3. Horváth 130 (Ta­mási). +82.5 kg: 1. Oláh Ger­gely 270 (Bonyhád), 2. Paska 120 (Dombóvár). 8-án, szombaton és vasárnap Székesfehérvárott. Az Európai Olimpiai Reménységek Ver­senyén az előzetes nevezések szerint nyolc ország legjob fia­tal short track-esei ölűk fel a hosszukorcsolyát. Jessy becsúszó szereléssel igyekszik megállítani Juhászt Súlyemelő területi minősítő verseny Nemzetközi mércével is bíztató eredmények Jégen az utánpótlás Asztalitenisz siker Pozsonyban Kertai: három érem Sakk OB I/B Újabb szekszárdi siker, hullámvölgyben az ASE Pozsonyban nemzetközi serdülő asztalitenisz versenyt rendeztek a hétvégén, melyen finn, magyar, német, osztrák, szlovén, cseh és szlovák fiata­lok vettek részt. A Balogh Ilona vezette magyar csapatot a tolnai Kertai Rita és Kecskés Rita (Statisztika) alkotta. Az első napon a csapatmérkőzé­sekre került sor, ahol a mieink a döntőbe jutásért 3:1 arányú vereséget szenvedtek Cseh­szlovákiától. A két magyar lány igen megilletődötten ját­szott, nem tudták felvenni a versenyt ellenfelükkel, ám a harmadik hely így is dicsére­tes. A verseny második napján a párosok küzdelmével folyta­tódott a viadal. A Ker- tai-Kecskés duó sorozatban nyerte meccseit, kellemes meglepetésre a döntőbe jutot­tak. Ott szoros küzdelemben maradtak alul az Odo- rova-Strbikova párossal szemben. Az egyéni verseny­ben Kertai Rita magabiztosan jutott a főtáblára. Igen erős ágra került, ám fegyelmezett, jó játékkal rendre sikerrel vette az egyre nehezebb aka­dályokat. A nyolc közé jutá­sért a szlovéniai Bajc nem okozott számára különösebb nehézséget. A négy közé jutá­sért a csehszlovák válogatott Odorová számított esélye­sebbnek, azonban Rita nagy­szerű formában 2:0-ra le­győzte. A szakemberek véle­ménye szerint ez mérkőzés volt a pozsonyi viadal igazi döntője. Következett az elő­döntő, ahol Kertai nagy csatá­ban nyert 2:l-re az első helyen kiemelt, a tavalyi serdülő Eu- rópa-bajnokságon jól szere­pelt Strbikova ellen. Aztán a fináléban a tolnai versenyző sima, 2:0 arányú győzelmet aratott a szlovén Mlakov ellen és megérdemelten nyerte első nemzetközi versenyét. EB előtt a súlyemelők Portugáliába utazott ked­den a magyar női súlyemelő válogatott. Uticélja az erős hölgyek 5. Európa-bajnoksá- gának otthont adó főváros, pontosabban a Lisszabon vonzáskörzetéhez tartozó Lo- ures. Itt rendeztek már spor­tági világversenyt, a helyi csarnokban randevúztak két éve a Világ Kupa gála részt­vevői. Ezúttal a földrész leg­jobb női súlyemelői seregle­nek ide, hogy csütörtöktől va­sárnapig elosszák egymás kö­zött az Európa-bajnoki érme­ket, helyezéseket. A magyar súlyemelés sa­nyarú helyzetére jellemző, hogy a nyolcfős válogatott csakis klubja támogatásának köszönhetően juthatott ki az EB-re, a koldusszegény szö­vetség csakis a női csapat szö­vetségi kapitányát, Baczakó Pétert utaztatja. Aki több me­dált is remél az együttes tagja­itól, mindenek előtt a sokszo­ros EB-győztes Földi Csülától és a mindenféle világverse- nyes medállal rendelkező két Takács-lánytól, Erikától és Máriától, ők a dobogó tetejét is jó eséllyel célozzák meg. A magyar csapat: Földi Csilla, Kasza Adrienn, Koós Veronika, Ray Tímea, Már­kus Erzsébet, Takács Má­ria, Tóbiás Veronika, Takács Erika. KSZE Szekszárd-Győr 7.5:6.5. Az országos bajnokság harmadik fordulójában már élesedett a küzdelem, a KSZE győri vendégjátékát is ez jel­lemezte. A kétesélyes találko­zón a szekszárdiak végül igen értékes győzelmet arattak, sőt, akár nagyobb arányban is nyerhettek volna. A találkozó ifj. Prantner ré­vén döntetlennel indult, majd hazai győzelem következett. Ezután az alaposan rákap­csoló szekszárdiak ritkán lát­ható sorozattal rukkoltak elő: zsinórban szerzett öt győze­lem mellett egy döntetlent ját­szottak. Horváth, Cseh, ifj. Paszler, Andi és Rusz győ­zelmével és Kiss döntetlenjé­vel a vendégek 6:2-es veze­tésre tettek szert. A nagy hát­rány ellenére a házigazdák nem kerültek padlóra, hisz négy nyertes játszmával vála­szoltak. Az elszenvedett vere­ségek különösen fájdalmasak voltak, mert meghatározó já­tékosok okoztak csalódást. Németh, dr. Szabó, Szuhai és Bugyinszki előnyös állásaikat rontották el, ami vereséghez vezetett. Szerencsére a rossz széria után M. Kovács bizto­san hozta az egy pontot, Tas­kovics pedig fél pontot kasszí­rozott. Végül 7.5:6.5 arányú szekszárdi győzelem született. Szombathely-Atomerőmű SE 9:5. A megfiatalított helyi csapat alaposan meglepte a Duna-partiakat. Az első két táblán elért 3.5-3.5 eredmény jónak mondható, ekkor még sikerült az egyensúlyt tartani. Sajnos, a csapat másik része azonban csődöt mondott. Több egyenlő állást vereségre rontottak, gyakran a végjáték is gondot okozott. Később Molnár, Gosztola, Tófalusi di­adala javította az atomosok mérlegét. Sajnos, egy döntet­lennel Vidéki figyelemreméltó sorozata megszakadt, Marosi, Kiss és Radnóti partija szintén döntetlennel végződött. A körmérkőzés után ka­punk csak teljes képet a csapat teljesítményéről, de a paksiak fiaskójukkal kedvezőtlen helyzetbe kerültek. Á bajnokság állása: 1. Szombathely 26, 2. Hajdúszo­boszló 25, 3. Tapolca 23.5, 4. KSZE Szekszárd 22.5, 5. Vas­útépítő 22, 6. Postás 21.5, 7. Eger 21, 8. Ajka 20.5, 9. Salgó­tarján 20.5, 10. Videoton 17, 11. Győr 17, 12. Atomerőmű SE 14.5 ponttal. UEFA Kupa visszavágó Európa egyik leghíresebb futballcsapata, a portugál Ben- fica vendégszerepei ma dél­után Budapesten. Újpesten, a Megyeri úti stadionban 17 órakor rendezik meg a Vác FC-Samsung-Benfica UEFA Kupa visszavágó mérkőzést, amelynek tétje a legjobb 16 közé jutás kiharcolása. A váciak kedden délután sa­ját pályájukon tartottak edzést. Csank János vezető­edző elmondta, hogy a térdműtéten átesett Szalaira, az Achilles-in sérüléssel baj­lódó Zomborira, és a combhu- zódást szenvedett Hahnra nem számíthat. Nincs teljesen rendben Kriska, Simon, Füle és Szedlacsek sem. Az eltiltá­sát letöltött Puglits és Bánfi vi­szont elfoglalthatja helyét a védelemben. A várható össze­állítás: Koszta- Puglits, Nagy, Bánfi, Aranyos- Nyilas, Kriska (Horváth), Simon, Ro­ntanék- Füle (Szedlacsek), Répási. — Minden mérkőzésünkön nyerni szeretnénk, nincs ez másképp most sem, amikor a . világhírű Benfica az ellenfél - mondta Csak János. - Nem akárkik ellen játszunk, úgy ér­zem, 40 százalék esélyünk van a győzelem kivívására. Min­denkitől azt kérem, játsszon keményen, határozottan. A világ sportja Grenoble: Új világcsúcsot ért el a 3000 méteres állórajtos női kerékpározásban a francia Jeannie Longo. Eredménye 3:40.264 perc. A régi rekordot is ő tartotta 3:41.061 perccel. Párizs: A 2.165 millió dollár összdíjjazású teniszverseny első fordulójában meglepe­tésre kiesett a Becker, Agassi férfipáros. Ferreira, Norval- Becker, Agassi 6:4, 7:6.