Tolnai Népújság, 1992. október (3. évfolyam, 232-256. szám)

1992-10-12 / 241. szám

10 KÉPÚJSÁG SPORT 1992. október 12. Bajnoki táblázatok NB i. 1. FTC 9 6 2 1 15- 7 14 2. Vác 9 6­3 19-12 12 3. Vasas 9 4 4 1 13- 8 12 4, Videoton 9 5 1 3 18-12 11 5. Kispest 9 4 2 3 14-12 10 6. Pécs 9 5 — 4 12-11 10 7. MTK 9 3 3 3 18-14 9 8. Békéscsaba 9 3 3 3 13-11 9 9. Csepel 9 3 3 3 11-11 9 10. Diósgyőr 9 3 3 3 11-14 9 11. UTE 9 2 4 3 9-10 8 12. Siófok 9 4­5 12-14 8 13. Nyíregyháza 9 2 4 3 8-12 8 14. BVSC-Novép 9 2 2 5 8-13 6 . Rába ETO 9 1 4 4 8-14 6 16. Veszprém 9 1 1 7 9-23 3 NB II. Nyugati csoport 1. ZTE 9 6 2 1 13- 5 14 2. Haladás VSE 9 5 3 1 16- 6 13 3. Dorog 9 4 4 1 18- 8 12 4. Nagykanizsa 9 4 3 2 11- 9 11 5. Paks ASE 9 4 2 3 19-12 10 6. Szekszárd 9 4 2 3 12-10 10 7. Sabaria 9 3 3 3 13- 7 9 8. Tatabánya 9 2 5 2 13-11 9 9. Dunaferr SE 9 4 1 4 9-13 9 10. BKV Előre 9 3 2 4 12-11 8­11. Pénzügyőr 9 2 4 3 12-15 8 12. Mohács 9 2 4 3 5-12 8 13. Kaposvár 9 3 1 5 9-12 7 14. Sopron 9 1 4 4 9-17 6 15. ESMTK 9 3­6 7-17 6 16. Ajka 9 2­7 6-19 4 NB III. Dráva-csoport 1. Beremend 9 8 1 23- 9 17 2. Komló 9 5 3 1 26- 9 13 3. Letenye 9 5 2 2 22-14 12 4. PVSK 9 5 1 3 20-11 11 5. Bonyhád 9 4 2 3 17-11 10 6. Paksi SE 9 3 4 2 13- 8 10 7. Boly 9 3 4 2 14-13 10 8. K.Honvéd 8 2 5 1 9- 8 9 9. Barcs 9 3 3 3 14-14 9 10. Marcali 8 3 2 3 11- 8 8 11. K.Építők 9 2 3 4 15-20 7 12. Nagyatád 9 2 2 5 13-22 6 13. B.lelle 9 1 3 5 9-18 5 14. Kisdorog 9 1 3 5 10-20 5 15. Fonyód 9 2 1 6 13-26 5 16. Gerjen 9 1 3 5 11-29 5 Megyei bajnokság Felnőttek 1. Döbrököz 9 7 1 1 20- 7 15 2. Kakasd 9 5 3 1 20- 9 13 3. Simontomya 9 5 2 2 25- 5 12 4. Tolna 9 5 2 2 18- 7 12 5. Dombóvár 9 3 6­15- 7 12 6. Hőgyész 9 4 3 2 13-16 11 7. Decs 9 4 2 3 25-15 10 8. Bátaszék 9 4 2 3 11-10 10 9. Fadd 9 4 2 3 14-14 10 10. Nagymányok 9 4 1 4 17-15 9 11. Dsztgyörgy 9 3 2 4 18-21 8 12. Tamási 9 3 1 5 20-23 7 13. Aparhant 9 2 2 5 5-10 6 14. Te vei 9 2 1 6 8-18 5 15. B.varasd 9­2 7 9-28 2 16. Ozora 9 1 “ 8 9-42 2 Ifjúságiak 1. Szekszárd 9 8 ­1 47-10 16 2. Tolna 9 7­2 28- 8 14 3. Decs 9 7­2 22-11 14 4. Simontornya 9 6­3 34-21 12 5. Bátaszék 9 6­3 24-12 12 6. Tamási 9 5 2 2 17- 5 12 7. Döbrököz 9 4 3 2 20- 6 11 8. D.szentgyörgy 9 5­4 23-23 10 9. Kakasd 9 4 1 4 12- 9 9 10. Fadd 9 3 2 4 18-30 8 11. Dombóvár 9 3 1 5 20-17 7 12. Hőgyész 9 3 1 5 19-17 7 13. Tevel 9 2 1 6 14-19 5 14. Nagymányok 9 2 1 6 10-34 5 15. Aparhant 9 1­8 3-30 2 16. Ozora 9­9 5-64­Labdarúgó NB II. Paksi és szekszárdi helycsere Ez a helyzet is kimaradt a zalaegerszegiek kapuja előtt Zalaegerszegi TE-Szek- szárdi PSE 1-0 (1-0). Szek- szárd, 1000 néző. V: László Gy. ZTE Vincze- Dobos, Szabó L, Horváth A., Szabó II.-Kerkai, Kovács L., Peresz- tegi (Pálcsa a 81. percben), Horváth J.-Varga R. (Gyur- kity a 88. percben), Németh. Edző: Mihalecz István. Szek­szárdi Mausz- Koller, Dzsi- novics, Agapov, Nagyfalusi- Naumkin (Szabó T. a 74. percben), Bozsér, Kalmár (Pi­lisi a szünetben), Kvanduk- Varga L., Horváth P. Szakosz­tály igazgató: Teszler Vendel. Az erőfelmérésre szánt, tapo- gatódzó tíz perc után könnyen hárítható gólt kapott a Szek- szárd. A 13. percben szabad­rúgáshoz jutott a ZTE, Kerkai ívelte be a labdát és a jó ütem­ben felugró Németh az ötösről a bal alsó sarokba fejelte. 1-0. Mi tagadás, elméláztak a ha­zai védők. Aktívabb, lelkesebb volt a vendégcsapat, kevesebb átadási hibával építette ak­cióit. A 21. percben Horváth P. húzott kapura, majd 25 méter­ről lőtt, Vincze vetődve szög­letre tenyerelte a labdát. Őt perccel később Varga R. elől Mausz lábravetődéssel men­tett az ötösön. Idegesen; kap­kodva játszott továbbra is a Szekszárd, a védők nehezen boldogultak a higanymoz­gású, sokat vállaló Né- meth-tel. A 42. percben újabb gólt szerezhettek volna a ven­dégek: Dzsinovics Németh elé fejelte le a labdát, a csatár kö­zeli lövését Mausz lábbal szögletre hárította. Szünet után az 53. percben a kapura törő Pilisit kézzel föld-re rántotta Szabó I. a 16-oson belül, a játékvezető továbbot intett. A másik olda­lon Horváth J. lövése zúgott el a jobb sarok mellett. Az 53. percben Horváth P. becsúszó szerelését buktatásnak minő­sítette a hibát hibára halmozó játékvezető, s mert a csatárnak már volt egy sárga lapja - kiál­lította. Percekig tüntetett a kö­zönség, ettől méginkább ösz- szezavarodott László Gy., aki osztotta a sárgákat, de teljesen kicsúszott kezéből az irányí­tás. A sors fintora, tíz ember­rel jobb, lelkesebb játékot nyújtott a Szekszárd, ám az akarás görcsös erőlködésbe csapott. A 75. percben gólt ki­áltott a publikum: Varga L. 18 méteres remek szabadrúgása a felső lécet súrolva vágódott az alapvonalon túlra. A ZTE kapkodott, elvagdosta a lab­dákat, „fagyasztotta" minimá­lis előnyét. A 84. percben Szabó R. 16 méteres lövését védte Mausz. Megszakadt a Szekszárd öthetes veretlenségi sorozata, mert részben egy félidőnyi előnyt adott ellenfelének. A ZTE a csúszós talajon gon­dolkodásban és végrehajtás­ban egyaránt gyorsabbnak tűnt. A hazaiak tompán, fá­sultan, sok hibával játszot­tak, teljesítményük elmaradt az előző hetekben nyújtottól. Szünet után rákapcsolt a Szekszárd, ekkor azonban az indiszponált játékvezető lé­pett elő főszereplővé. A tíz főre fogyatkozott hazaiak nagy hajrát nyitottak, ám az ideges légkörben képtelenek voltak hátrányuk ledolgozá­sára. Jók: Németh, Varga R., Szabó L, Szabó II., illetve Kvanduk, Agapov, Nagyfa­lusi. Mihalecz István: - Nagyon jó csapatot győztünk le, úgy érzem megérdemelten. Teszler Vendel: - Rosszul alkalmazkodtunk a csúszós talajhoz, az elmúlt hetekhez képest gyengébb teljesítményt nyújtottunk. Egy pontrúgás utáni figyelmetlenség elég volt a vereséghez. Pénzügyőr-Atomerőmű SE 1-1 (0-0). Pasaréti út, 600 néző. V: Kéri. Pénzügyőr: Rózsa - Lakatos (Tímár az 53. percben), Simon, Sebők, Va­iner - Zseli, Major, Sólyom, Selmeczi - Bozsik, Miczán. Edző: Jaskó András. Atome­rőmű SE: Hujber - Gracza, Blatt, Nagy Z., Szabó B. - Mikolics, Márkus (Nagy L. a 80. percben), Orosz, Erdélyi (Vörös a 83. percben) - Ju­hász, Kádár. Edző: Jakab Elek. A szemerkélő esőben óvatosan kezdtek a csapatok. A 2. percben Márkus szögletét Juhász fejelte 10 méterről ke­véssel fölé, majd röviddel ez­után Selmeczi lőtt egyéni ak­ció végén, azonban Hujber magabiztosan hárított. A 12. percben Juhász labdájával Szabó B. került a védelem mögé, lövése azonban Rózsa testéről a mezőnybe vágódott. Egy perc múlva Kádár kapás­lövését Rózsa bravúrral védte. A 26. percben Juhász került nagy helyzetbe, de Simon az utolsó pülanatban menteni tudott. A 32. percben Gracza ívelését Juhász Kádár elé fe­jelte, akinek nagyerejű kapás­lövése kevéssel suhant el a kapufa mellett. A 44. percben óriási tűzijáték alakult ki a ha­zai kapu előtt, melynek Orosz vetett véget, mikor a kapu mellé lőtt. Fordulás után az 52. perc­ben Kádár tört lendületesen előre a jobbösszekötő helyén, Márkushoz játszott, aki egy igazítás után 16 méterről a bal alsó sarokba csavarta a labdát. 0- 1. Az 56. percben Miczán kapott nagyszerű labdát, 14 méterről leadott lövését Huj­ber még bravúrral hárította, ám a kipattanó labdát Tímár közelről a hálóba vágta. 1-1. A 60. percben Tímár keverte meg a paksi védőket a jobb szélen, beadásáról azonban Bozsik egy ütemmel lekésett. A 73. percben Bozsik meg­ütötte a földön fekvő Graczát, ezért a játékvezető kiállította a hazai játékost. A 75. percben Márkus sarokrúgását Nagy Z. fejelte centiméterekkel kapu fölé. A 77. percben Selmeczi egyedül vezette Hujberre a labdát, lövése azonban elsu­hant a kapu előtt. A csúszós, mély talajú pá­lyán mindkét együttes sok technikai hibát vétett. A ven­dégek többet birtokolták a labdát és játékukban is több volt a tudatos elem, mint az egyszerű eszközökkel küzdő hazaiaknál. A játék összképe alapján igazságos eredmény született. Jók: Rózsa, Sebők, illetve Hujber, Nagy Z. Jaskó András: - A kiállítás előtti „nem történteket" a partjelzőnek jeleznie kellett volna a bíró felé. Nyerési lehe­tőségünket és legsportszerűbb játékosunkat veszítettük el. Jakab Elek: - Kitűzött cé­lunkat 0-1-ig maradéktalanul, 1- 1 után fogcsikorgatva telje­sítettük. A nehéz, csúszós tala­jon gratulálok a játékosok küzdenitudásához. További eredmények: Sa- baria-ESMTK 0-1, Kaposvári Rákóczi-Tatabánya 2-1, Ajka Hungalu-Nagykanizsa 0-3, Mohács-Haladás 1-1, BKV Előre-Dorog 1-1, Sopron- Dunaferr 0-1. Fotó: Gottvald Károly így kellett volna! A totó 41. heti szelvényén sze­replő mérkőzések eredményei: 1. Baja-Gödöllő 2-0 1 2. BMTE-Törley-Szarvas 1-1 X 3. Bag-Szeged 1-1 X 4. BKV-Előre-Dorog 1-1 X 5. Kaposvár-Tatabánya 2-1 1 6. Mohács-Haladás 1-1 X 7. Bari-Temana 3-1 1 8. Cosenza-Cesena 1-1 X 9. Lecce-Padova 1-0 1 10. Modena-Reggiana 1-1 X 11. Monza-Cremonese 1-3 2 12. Piacenza-Lucchese 0-0 x 13. Venezia-Taranto 1-0 1 Plusz 1 mérkőzés: 14. Verona-Ascoli 1-0 1 Már az újpestiek is Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) ellenőrzési és fegyelmi bizottsága Zürichben megtartott legutóbbi ülésén 187 ezer svájci frankos büntetést rótt ki a kontinenskupák­ban szereplő azon klubcsapatokra, amelyek megsértették a sportszerűséggel kapcsolatos szabályokat. A legnagyobb összeget - 20-20 ezer frankot - a lengyel GKS Katowicének és az olasz AS Romának kell befizetnie. A sorból nem ma­radt ki az UTE sem, a magyar kupagyőztes­nek 10 ezer svájci frankot kell letennie az eu­rópai szövetség asztalára. A hivatalos indoklás szerint a szeptember 16-án Olaszországban lejátszott AC Parma - UTE KEK-összecsapáson az újpesti szurko­lók petárdákat és más tárgyakat hajigáltak a játéktérre. Ugyanez a bűnűk a pármai együt­tes drukkereinek is, de az olasz klub meg­úszta 5000 frankos pénzbírsággal. Korrupció Anconában Korrupció és csalás vádjával letartóztattak több anconai üzletembert, építési vállalkozót, köztük az 50 éves Camillo Fiorinit, az Ancona sportklub - Détári jelenlegi csapata - elnökét, fiatan kerültek összesen börtönbe, a fővád­lott a 61 éves Edoardo Longarini, aki - politi­kai összeköttetései révén - Anconában kezé­ben tartotta az összes városrendezési és köz­munkákra adott megrendelést, és korrupt há­lózatot épített ki. Az ügyészség szerint 164 milliárd lírával károsították meg az államot. Válogatott találkozón Kiprich vezérletével: Magyarország-Katar 4-1 (3-0) A magyar válogatott ebben az évben a katari kirándulás előtt nyolc mérkőzést játszott (valamennyit Jenei Imre irá­nyításával), négyszer győzött, háromszor veszített, míg egy alkalommal döntetlenre vég­zett. Őszi nemzetközi sorozatá­ban műsoron kívüli mérkő­zést játszott vasárnap este vil­lanyfény mellett a dohai sta­dionban a magyar labda­rúgó-válogatott. A stadionban mindössze 1000 néző előtt ke­rült sor a mérkőzésre, ame­lyen a magyar válogatott a következő összeállításban ját­szott: Petry - Simon, Nagy, Bánfi, Cseh - Sallói (Czéh a 65. percben), Lőrincz, Détári, Balog - Kiprich (Zvara a 60. percben), Kovács K. (Hámori a 70. percben). A 32-34 fokos melegben le­játszott mérkőzésen a magya­rok mindvégig fölényben vol­tak, s Kiprich gólképessége döntőnek bizonyult: a 15., a 27. és az 50. percben három­szor is bevette a katari váloga­tott kapuját. A negyedik ma­gyar gólt Kovács Kálmán sze­rezte a 43. percben. A házi­gazdák a 4-0-ás magyar veze­tés után csak a 75. percben tudtak szépíteni Khalil révén. A mérkőzés folyamán a ma­gyar válogatott két újoncot is avatott Bánfi János és Czéh László személyében. — Az eredménnyel feltét­lenül elégedett vagyok, a já­tékkal azonban még nem - mondta a mérkőzés után az MTI-nek Jenei Imre szövetségi kapitány. — Változatlanul még tovább kell javítani a csa­pat játékán ahhoz, hogy a vi­lágbajnoki selejtezőkön meg­felelő eredményeket érjünk el. Bízom benne, hogy a keddi 90 perc is hasznos lesz ebből a célból. A kapitány az ellenfélről megjegyezte: „Látszik rajtuk, hogy sok brazü edző dolgozik az országban, technikásak a katariak, lelkesen küzdenek, s mindent megtesznek, hogy fokozatosan felzárkózzanak a nemzetközi középmezőny­höz. Kik voltak a magyar csapat legjobbjai? — Elsősorban Petry, Dé­tári, Lőrincz, Nagy és az igen gólerős Kiprich játékát dicsér­hetem. A magyar válogatott hétfőn könnyű edzést tart, majd ked­den, budapesti idő szerint 16 órakor lesz az újabb találkozó a katari válogatottal. Sakk Az olimpiai ezüstérmes nyerte a Peugeot Kupát Vasárnap befejeződött Szekszárdon a hét ország öt­venkét versenyzőjének rész­vételével megrendezett nem­zetközi sakkverseny. Amint az várható volt, a mezőny rendkívül éles küzdelmet ví­vott fordulóról fordulóra. Örömteli volt, hogy a magya­rok derekasan állták a nehéz próbát, szinte végig az élme­zőnyben voltak. A 4. forduló után nyolcas holtverseny ala­kult ki az első helyen - 4-4 külföldi és magyar résztvevő között. A 7. forduló sem tisz­tázott semmit, igaz, az élenál- lók száma négy főre olvadt, de továbbra is teljesen nyílt ma­radt a küzdelem. A 8. forduló után a fiatal, igen tehetséges, mindössze tizenhat éves Al- mási Zoltán nemzetközi mes­ter fél ponttal átvette a veze­tést. Mögötte egy rendkívül tömör, 13 fős üldözőboly ala­kult ki. Ennek következtében a végső sorrend eldöntése az utolsó, 9. fordulóra maradt. Az éltáblákon nagy küzde­lem alakult ki, érthetően, hisz a tét nagy volt. Egy győzelem akár az első helyet, a vereség pedig az első tízből való kie­sést is jelenthette. Az utolsó fordulóban az éltáblákon a külföldiek kerültek fölénybe, a győzelemre esélyes Almási vereségével elbúcsúzott a lis­tavezető helytől. Ellene az orosz Skomorokhin nagy küzdelemben nyerni tudott. Az olimpiai ezüstérmes Szergej Zagrebelny végül mél­tóan nyerte a szekszárdi ku­pát, ezzel együtt a Peugeot motort. A legjobb Tolna me­gyei versenyző, Vidéki Sándor az utolsó fordulóbeli veresé­gével a 10. helyen végzett. Megyénk versenyzői közül ki kell még emelni a jól szereplő Taskovitsot (KSZE Szek­szárd), aki 5,5 pontjával a 13. helyen végzett az erős me­zőnyben. Hasonlóan jól sze­repelt Gosztola István (ASE) is. A vasárnapi ünnepélyes eredményhirdetésen a díjakat Szuhai Balázs, a megyei sakk szövetség elnöke adta át. A főverseny végeredmé­nye: 1. Szergej Zagrebelny nkm. 7, 2. Roman Skomorok­hin 7, 3. Valerij Loginov nknm. 6,5, 4. Almási Zoltán nkm. 6,5, 5. Györkös Lajos nkm. 6,5, 6. Viktor Varavin nkm. 6, 7. Horváth Gyula nkm. 6, 8. Dobos József nkm. 6, 9. Igor Gazsik nkm. 5,5, 10. Vidéki Sándor nkm. 5,5 pont­tal. Különdíjak: Legjobb női versenyzőnek Faragó Éva (Csuti SK), a legjobb Tolna megyeinek Vidéki Sándor (ASE), míg a legjobb húsz év alatti versenyzőnek Almási Zoltán bizonyult. Az értékszám nélküliek versenyében: 1. Bugyinszki István (KSZE Szekszárd), 2. Juhász László (Szentes), 3. Kovács Ferenc (Gyönk) 4, Tényi József (Mat(t)ador). A győztes Zagrebelny „diadala" I utó: Gottvald