Tolnai Népújság, 1992. szeptember (3. évfolyam, 206-231. szám)

1992-09-28 / 229. szám

1992. szeptember 28. SPORT KÉPÚJSÁG 5 Bokszgála Bölcskén Az indulók számát tekintve voltak már többen is a Leposa testvérek emlékére kiírt me­gyei ökölvívó körversenyen: a negyedik fordulóban mind­össze 24-en mérlegeltek Bölcskén. Éppen ezért a szakvezetők úgy döntöttek, hogy nem hi­vatalos Dombóvár-Paks csa­pattalálkozót bonyolítanak le. Mindez semmit sem von le a rendezés érdemeiből. Or­bánná Bodonyi Gyöngyi test­nevelő tanárnő és lelkes csa­pata igazi ökölvívógálát ren­deztek, mindenre kiterjedő, igényes külsőségekkel. Dicséret illeti az ifjú ver­senyzőket is, hisz a háziver­seny párviadalaiban is izzott a szorító légtere. Dohárszky Ádám (Paks) vereséget szenvedett klubtár­sától, Kecskemétitől. Kiegyen­súlyozott első menet után Do­hárszky vezetést szerzett, vi­szont ellenfele osztotta be job­ban az erejét. A következő mérkőzés is házi „ derby" volt: a pontosabban ütő Ruzsev (Dombóvár) nyert klubtársa, Kovács ellen. Harmadik pár­ként Gómán (Paks) jó iramú meccsen verte csapattársát, Kovácsot. Ezután élesedett a küzdelem, a szorítót igazi CSB-hangulat vette körül. Eredmények, elől a dom­bóvári versenyzők: Góman Mihály pontos, megelőző ütésekkel őrölte fel a lankadatlanul támadó Tóti erejét, s biztosan nyert: 2:0. Jó­nás ellen az első menetben jól visszavert Horváth, ám a hajrá Jónásé volt: 4:0. Vörös hallat­lan harci kedve is kevésnek bizonyult Dohárszky István ellen: 4:2. A Kiss-Horváth L. összecsapás igazságos döntet­lennel zárult: 5:3. Koncz mindhárom menetben irányí­tott Tóth ellen, pontozással győzött: 7:3. Petrovics László- Harsányi döntetlen: 8:4. Meg­élénkült a halk nézőtér, hiszen a hazaiak kedvence, Sulák lé­pett a kötelek közé, aki meg­rendítő ütéseivel döntő fö­lénnyel nyert a dombóvári Csatári ellen: 8:6. A legtechnikásabb verseny­zőnek Dohárszky István, a legharcosabbnak Sulák And­rás bizonyult. A csapatver­seny győztes edzőjének, a dombóvári Lampert Gábor­nak is átnyújtottak egy tiszte­letdíjat. A körverseny keretében Kiss József, Bölcske polgár- mestere és Látos Péter egyesü­leti elnök megbeszélést folyta­tott Papp Gyulával, a Paksi SE ökölvívó szakosztályának ve­zetőjével egy Bölcskén mű­ködtetni kívánt szakosztály ügyében. A paksiak hajlandó­ságot mutatnak egy kis cso­port patronálására. Balzsay Károly vezető edző rövidesen „terepszemlét" tart Bölcskén, majd a tervek szerint heti két-háromszor lesznek edzé­sek a tornacsarnokban. Elhunyt Neuberger Súlyos betegség után meg­halt Hermann Neuberger, a Nemzetközi Labdarúgó Szö­vetség (FIFA) alelnöke. 1974-től mint a FIFA szer­vező bizottságának elnöke­ként négy világbajnokság megszervezésében játszott ve­zető szerepet. Hetekkel ezelőtt még részt vett az 1994-es vb szervező bizottsági ülésén Frankfurtban. Ezután vonult be a homburgi klinikára, ahol vasárnap elhunyt. Németországban a szekszárdi vívók A sportkapcsolatok ápolása jegyében is gyümölcsöző az együttműködés Tolna megye és a németországi Tauber me­gye között. Amint arról be­számoltunk, a világhírű, több­szörös BEK-győztes vívóklub, Tauber-Bischofsheim már ta­valy is két garnitúra felszere­lést ajándékozott a Szekszárd Kórház SE vívószakosztályá­nak. Köztudott, hogy a tau- ber-bischofsheimi klubban versenyez a többszörös világ­bajnok, Anja Fichtel is. A szekszárdi egyesület az idén a pécsi főkonzulon ke­resztül a német testvérklub meghívóját is kézhez kapta: október 18-26 között Szabó Nóra, Gallai Ferenc, Vastagh Zsolt és Mikó Dénes dr. Vas­tagh Oszkár szakosztályve­zető irányításával a tau- ber-bischofsheimi vívóparadi­csomban edzőtáborozik. Az egyhetes edzőtáborozásra a Pécsi EAC három sportolója és edzője is meghívást kapott, a költségeket a vendéglátók fe­dezik. Asztalitenisz NB I. A fiatalok őrzik veretlenségüket Tolnai SE II.-HCM II. 14­4. A tolnai fiatalok nagyszerű teljesítményükkel továbbra is őrzik veretlenségüket, pedig az előjelek nem voltak túl biz­tatóak. Félórával a kezdés előtt Kertai Ritának sem az ütőjét, sem a játékengedélyét nem találták. Ezért a bemele­gítést sem tudták rendesen el­végezni. A párosok lejátszása után (2-0) megnyugodott a csapat, s ezt követően esélyt sem adtak ellenfelüknek. Győztesek: Gyöngyösi, Ker­tai, > Majzik J., Németh 3-3, Gyöngyösi-Majzik, Ker- tai-Németh 1-1, illetve Barsai 3, Herszényi 1. Statisztika II.-Tolnai SE I. 12-6. Kaiser betegsége miatt ezúttal sem állt a csapat ren­delkezésére, és az őt helyette­sítő játékosok nem' tudják a tőle megszokott eredménye­ket produkálni. A párosok, sőt az első négy találkozó után még döntetlenre állt a mérkő­zés. Ezután azonban a főváro­siak valamennyi fordulót 3- 1-re nyerték. A végeredmény nem tükrözi hűen azt a nagy küzdelmet, ami a mérkőzés folyamán kialakult. Tíz talál­kozó fejeződött be 2-1-re, eb­ből nyolc a fővárosiak győ­zelmét hozta. A döntetlenre rászolgáltak volna a tolnaiak. Győztesek: Fazekas, Molnár 4-4, Pintér 2, Herszényi 1, Molnár-Fazekas 1, illetve Herczig J., Szabó 2-2, Balogh 1, Szabó-Herczig 1. Kertai: két aranyérem A tolnai sportcsarnokban megrendezett Méhes István asztalitenisz 'ranglistaverse­nyen az újoncoknál 64 lány kezdte meg vetélkedőjét a leg­jobb 32 közé jutásért, ahol kie­sés rendszerben folytatódtak a csatározások. A főtáblára há­rom szekszárdi és két tolnai versenyző ‘került. Közülük Fekete A. (Húsipari SE) a leg­jobb négy közé jutásért szen­vedett vereséget. Végeredmény: 1., Farkas (Gamma), 2. Lovas (KSI), 3. Andrics (Pécsi Spartacus) és Gujdár (KSI). A serdülő párosoknál a Ker- tai-Mühl (Tolna, KSI) párost a második helyen emelték ki. Mérkőzésről mérkőzésre ja­vult a játékuk és a döntőben az első helyen kiemelt Kecs- kés-Ágota (Statisztika) párost verték, és szerezték meg az első helyet. Végeredmény: 1. Kertai- Miihl, 2. Kecskés-Ágota, 3. Herszényi-Antal (HCM-Sta- tisztika) és Szabó-Fajcsák (Egri Lakszöv). A serdülő egyéni leány se­lejtezőn 81-en indultak. Jó já­tékkal a tolnai Pálinkás Bri­gitta és a szekszárdi Fekete Adrien is a főtáblára került. A legjobb 8 közé csak kiemelt versenyző jutott. Meglepe­tésre az első helyen kiemelt Kecskést Mühl legyőzte a négy közé jutásért vívott mér­kőzésen. Ugyanitt Kertai 2- 0-ra nyert Fülöp ellen. A dön­tőt végül Kertai játszotta Mühl ellen, a tolnai versenyző a korszerű játék valamennyi elemét felvonultatva könnye­dén nyert a kissé elfáradt el­lenfelével szemben. Győzelmével Kertai egy hónap leforgása alatt már a második ranglista versenyén lett első. Végeredmény: 1. Kertai, 2. Mühl, 3. Fülöp és Herszényi. Tájfutás Berzsenyi Kupa Három paksi éjem A Vas Megyei Tájfutó Szö­vetség és a Szombathelyi Ta­nárképző Főiskola volt a házi­gazdája az Öriszentpéter- Csörötnek térségében rende­zett Berzsenyi Kupa tájfutó viadalnak. A 220 versenyzőt felvonultató rendezvényen a Paksi SE fiataljai is rajthoz áll­tak. Az első napon az F-17-esek között a paksi So­mai Gergely a 2. helyen futott be, klubtársa, Teobald Péter pedig a 4. lett. Körösztös Lívia az N-17-es kategória országos rangsoroló viadalán a 6. he­lyen végzett. Másnap az F-17-esek között Teobald Pé­ter a 3., Somai Gergely pedig a 4. helyet szerezte meg. A kie­melt kategóriában Körösztös Lívia az 5. helyen végzett. Az összesített versenyben Somai Gergely bronzérmet szerzett. Kosárlabda NB I. A DVMSE első veresége KSC Szekszárd-Tatabá- nyai SC 89-63 (44-25). Tata­bánya, 200 néző. V: Matlári, Nagy. KSC Szekszárd: Zeré- nyi (15), Kranyecz (6), Badics (12), Várkonyi (19), Bihari (8). Csere: Mészáros (8), Nagy R. (6), Nagy A. (8), Szabó (7), Csordás (-). Edző: Németh József. Tatabánya: Párizs (12), Turóczi (8), Posfai (-), Bár­sony (19), Csendes (14). Csere: Boza (2), Sólymos (2), Ongrádi (-), Labadi (6). Edző: Zsolnai Árpád. A bokaműtét előtt álló Gontareva nélkül ér­keztek Tatabányára a szek­szárdiak. A mérkőzés elején felváltva estek a kosarak, majd a hazaiak lelkesedése 12-9-es vezetést eredménye­zett. Ezután lendületbe jöttek a vendégek és a 11. percben már 18-12-re elhúztak. A 13. percben már 26-19 a szek­szárdiak javára. A 16. percben sajnálatos sérülés történt: a kosárra törő Kranyecz Zsuzsát faltolták és a jobb szemén megsérült. A kórházi vizsgá­lat megállapítása szerint na­pokig pihennie kell, a hétvégi kettős fordulóra talán felépül. A 18. percben már 38-19. A második játékrészben a vendégeknél ismét a fiatalok kaptak játéklehetőséget. A Nagy A.-Nagy R.-Csordás- Mészáros-Szabó ötösfogat a kezdeti megszeppenés után fokozatosan belelendült. A fél­idő elején a KSC nyolc pontot dobott zsinórbnan, 52-25. Ké­sőbb a hazaiak is megmutat­ták, hogy ők is képesek erre, a 25. percben 52-33. A 32. perc­ben 64-50-re szépítettek a há­zigazdák és látszik, hogy en­nél többre nem képesek. Á fia­talok nagyszerű csapatmunká­juknak köszönhetően a 37. percben már 20 pont fölé tor­názták a vendégek előnyét. A véghajrában is villogtak a szekszárdiak, így a 40. perc­ben már 89-63. A sok hibával tarkított mér­kőzésen az eredményt te­kintve meggyőző KSC-siker született. Ám a játék időnként most is döcögött. A szerény képességű ellenfél a második félidőben teljesen elkészült az erejével, így a fiatal szekszárdi cseresor leiskolázta őket. Kö­zepes játékkal biztos győze­lem született. Kitűnt: Bihari, Zerényi, Nagy A. illetve Pá­rizs, Bársony. Siófoki Ázulev KE-Dom- bóvári VMSE 77-76 (38-39). Siófok, 100 néző. V: Várnai, Verbényi. Siófok: Hajnics (4), Csamai (5), Szafarov (16), Badeusz (28), Laumann (5). Csere: Horváth (4), Laczházi (-), Szabolcs (8), Kerekes (2), Godena (5). Edző: Kersák Ist­ván. Dombóvár: Maresenkó (11), Ács (8), Erupkin (7), Molnár (19), Kerényi (9). Csere: Jankovics (7), Bosznai (9), Takács (6). Edző: Horváth Károly. Rendkívül rosszul kezdett a DVMSE, a 3. perc­ben 10-2-es hazai vezetésnél Horváth edző kénytelen volt időt kérni. Ezután a vasutasok rendezték soraikat és fokoza­tosan ledolgozták hátrányu­kat: a 16. percben 30-25 volt az állás. Ekkor a házigazdák is éltek az időkéréssel, ettől füg­getlenül a folytatásban a dombóváriak fokozták az iramot és a félidő végéig egy­pontos előnyre tettek szert. Szünet után egyre jobban belelendültek a vendégek és a 34. percben tíz pontra nőtt az előnyük: 67-57. A folytatás­ban is a DVMSE irányított, tartotta az előnyét. A befejezés előtt két perccel még mindig a vasutasok vezettek három ponttal (73-70), de sajnos a véghajrában kimaradtak a helyzetek és a fellelkesült újonc hazaiak fordítani tud­tak. Ezt >a mérkőzést egyértel­műen a Dombóvár vesztette el. Kitűnt: Badeusz, Szafarov illetve Molnár. Hódmezővásárhelyi KK- Atomerőmű SE 92-87 (41^42). Hódmezővásárhely, 800 néző. V: Král, Galambos. Hódmezővásárhely: Kot­chergin (18), . Polányi ,(4), Czuprák (7), dr. Borbáth (23), Jáhni (13). Csere: Veress (20), Parády (7). Edző: Faragó Ist­ván, Valaczkay Győző. ASE: Munteán (25), Rátvay (21), Mokos (8), Stankiewicz (16), Gulyás (7). Csere: Pálkerti (7), Turcsán (3), Morgen (-), Ger­gely (-). Edző: Juhász Sándor. Ä vendég paksiak kezdtek jobban, Munteán találataival a 6. percben 7 ponttal elhúztak: 8-15-re. Ezután feljöttek a ha­zaiak, a csereként beállt Ve­ress kosaraival csökkentették hátrányukat. A folytatásban fej-fej mellett haladt a két csa­pat, majd az atomosok Mun­teán és Stankiewicz találatai­val nyolcpontos előnyre tettek szert. A félidő hajrájára csök­kentették hátrányukat a vá­sárhelyiek. Szünet után a pályaválasztó együttes kezdett jobban, dr. Borbáth pontjaival a maguk javára fordították a mérkőzés állását. A 25. percben 54—48 a Hódmezővásárhely javára, a következő három percben a paksiak nem szereztek kosa­rat. A csereként beállt Parádi eredményessége révén a házi­gazdák tíz pontra növelték előnyüket. Ezután továbbra is a vásárhelyiek irányítottak, Veress pontjaival tovább nö­velték előnyüket. Teljesen megérdemelt hazai siker. Ki­tűnt: Kotchergin, dr. Borbáth, Veress, illetve Munteán, Rát­vay, Stankiewicz. Magyar sikerek Pozsony mellett rendezték meg a hétvégén az Alpok Kupa nem­zetközi autóverseny sorozat utolsó futamát, ami egyben a csehszlovák bajnoki futamot is jelentette. Cserkuti József BMW-vel ismét remekelt, cso­portjában az első helyen végzett. Móczár Péter Mercedesével má­sodik tett a kupasorozatban ve­zető osztrák Rabi Porschéja mö­gött. Klink János részére a szlo­vákiai pálya maradandó emléket jelent, mert ugyanezen a pályán a tavalyi bukása után most is elérte a balszerencse: csaknem 190 km-es óránkénti sebességgel szá­guldott, amikor kirepült a pályá­ról. Szerencsére csak az autója tört össze, a versenyző ezt a bu­kását is sérülés nélkül megúszta. Mansell kilencedik győzelme A Forma 1-es gyorsasági autós világbajnokság szerep­lői vasárnap Estorilban idei 14. GP-versenyüket futották a Portugál Nagydíjért. Már a rajt előtt akadt érdekesség: a színhelyen jelentették be im­már hivatalosan, hogy a tá­vozó brit világbajnok, Nigel Mansell helyére Alain Prostot szerződteti a Williams-Rena­ult istálló. A franciák 37 esz­tendős, háromszoros világ­bajnoka, aki 44 elsőségével vezeti a Forma 1 futamgyőzte­seinek örökranglistáját, a jövő hét végén az estorili pályán fogja tesztelni a neki szánt versenyautót. A vasárnapi viadal többé kevésbé az idei évad forgató- könyve szerint zajlott, vagyis a Williams-Renault és a McLa- ren-Honda püótái, Nigel Mansell és az olasz Riccardo Patrese, illetve a háromszoros brazil világbajnok, Ayrton Senna és az osztrák Gerhard Berger vitték a prímet. A „pole position"-ból indult Mansell rögtön az élre vágott, Patrese követte, Senna és Ber­ger ugyanakkor hiába keresett „kibúvót", a Williams istálló tagjai ellen nem volt keresni­valójuk. Pontosabban Man- sellt nem tudták veszélyez­tetni egy pillanatra sem, aki­nek már öt kör után 6 másod­perces előnye volt. Amennyire jól cseréltek ke­reket a McLaren-es szerelők, annyira csapnivalóan működ­tek hasonó beavatkozásnál Williams-es kollégáik: Pat- rese-nél majdnem 20 másod­percig tartott az új kerekek felszerelése, így a második helyről kiálló olasz csak ne­gyediknek tudott visszaállni. Mansellnél is csaknem 10 má­sodpercet emésztett fel a mű­velet, minek következtében Senna kevesebb mint 3 má­sodpercre csökkentette hátrá­nyát. A britek világbajnoka azonban további közelséget nem engedélyezett, fokról fokra növelte előnyét, és végül gond nélkül szerezte meg idei kilencedik futamgyőzelmét. Az estorili futam egyébként csaknem végzetesnek bizo­nyult Riccardo Patrese szá­mára. A mezőny legtapasztal­tabb pilótája, akinek ez volt a 239. Forma l-e$ startja, a ver­seny közepe táján Bergert próbálta megelőzni. Eközben jobb első kereke, a McLa- ren-Honda bal hátpó kereké­vel összeért, a kocsi felrepült, ám csodával határos módon a „talpával" érkezett vissza a földre, így az olasz saját lábán hagyhatta el a roncsot. Végeredmény: 1. Nigel Mansell, 2. Gerhard Berger, 3. Ayrton Senna, 4. Martin Brundle, 5. Mika Häkkinen. Kézilabda NB HB. A kihagyott büntetőkért vereséggel fizetett a Szekszárd Győri Keksz Kinizsi SE- Húsipari SE-Szigma Szek­szárd 17-16 (9-6). Győr, 150 néző. V: Pálfi, Vákár. HSE-Szigma: Flick- Asztalos 5, Geiger 1, Krementsova 3, Sklar, Czirok 6, Nagy 1. Csere: Hadházy, Horváth R., Horváth É., Szalai, Rózsa. Edző: Hajnal József. Lendüle­tesen, nagy iramban kezdett mindkét csapat. Sajnos, a nagy rohanásban több hiba is be­csúszott az összjátékba. A 2. percben a hazaiak széreztek vezetést, majd a 10. percben már 5-0-ra elhúztak, miköz­ben a szekszárdiak ziccereket és büntetőt hibáztak. Kemé­nyen, sok szabálytalansággal védekezett a győri együttes, ennek elsősorban a beállós Sklar látta kárát. A 13. percben 5-2-re, majd a 20. percben 6- 5-re felzárkózott a Szekszárd, annak ellenére is, hogy újabb két büntetőt és több nagy helyzetet ' elhibáztak. Az egyenlítés nem sikerült, mert technikai hibák sorát vétette a Húsipari, majd az ötödik hét- ■ méterest is kihagyta. A félidő hajrája a győrieké volt, akik újfent elhúztak. Szünet után a hatodik bün­tetőjének kihagyásával kez­dett a Szekszárd, ezzel együtt is a 36. percben 9-7-re módo­sult az állás. A folytatás percei egyértelműen a hazaiaké vol­tak, akik a 45. percig 13-9-re állva hagyták a vendégeket. Erősített a HSE, két gyors gól­lal az 50. percben 13-11-re csökkentette hátrányát. Ez­után még nagyobb tempót diktálva az 55. percben 15- 14-re a vezetést is átvette a Szekszárd. Sajnos,' az előny nem tartott sokáig, hiszen a ziccer-kihagyások révén nyolc perc múlva újra a házigazdák vezettek. Már csupán fél perc volt hátra, amikor sikerült az egyenlítés, de egy időntúli hétméteres megítélésével a já­tékvezetők főszereplővé vál­tak. A végig kemény, küzdel­mes találkozón hat büntetőt hibázott a Szekszárd, s ez dön­tőnek bizonyult. Ráadásul a játékvezetők szimpátiáját is a győri gárda élvezte a végjá­tékban, így elúszott a húsipari gárda veretlenségi sorozata.