Tolnai Népújság, 1992. március (3. évfolyam, 52-77. szám)

1992-03-02 / 52. szám

1992. március 2. SPORT KÉPÚJSÁG 5 Labdarúgó Magyar Kupa Biztos győzelmével a 16-között a Dózsa Szekszárdi Dózsa-Zalaeger- szegi TE 2-0 (0-0). Szekszárd, 1000 néző. V: Herbály. Szek­szárd: Mausz- Koller, Dzsino- vics, Kalmár, Nagyfalusi- Bo- zsér, Kvanduk, Horváth P. (Farsang a 87. percben), Mészá­ros- Pilisi (Jelusics a 70. perc­ben), Bóka. Edző: Teszler Ven­del. ZTE: Tóth- Zugor, Szabó I., Horváth A., Horváth J. (Lend- vai a 61. percben)- Dobos (Szabó II. a szünetben), Kovács L., Fújsz, Farkas- Varga, Pálcsa. Edző: Mihalecz István. Kezdés után a Dózsa kezdeményezett többet, de az első negyedórá­ban igazi helyzete nem akadt. A 16. percben Dobos 18 méteres, élesen belőtt labdáját Nagyfa­lusi mentette a kapu torkában. A 24. percben Kalmár-Mészá­ros volt a labda útja, Mészáros lövését Horváth A. szögletre vágta. Ezután egy perc alatt há­rom szögletet harcolktak ki a lila-fehérek, a harmadiknál Pi­lisi került helyzetbe, de a lövés­nél leperdült lábáról a labda. A 30. percben Mészáros újabb szögletét Horváth P. fejéről ök­lözte le Tóth. A 35. percben Farkas 23 méteres, léc alá tartó szabadrúgását Mausz jó érzék­kel hárította. Kiegyenlített küz­delmet hozott a félidő hajrája. Szünet után gyors góllal kez­dett a Szekszárd: a 48. percben Bozsér-Pilisi volt a labda útja, Pilisi éles beadását Bóka egy lé­pésről vágta a jobb felső sa­rokba. 1-0. Az 52. percben to­vább nőtt a Dózsa előnye. Kal­már vezette fel a labdát, reme­kül emelt középre és Pilisi 6 méterről, kapásból hatalmas erővel lőtt a léc alá. 2-0. A 68. percben Farkas 25 méteres sza­badrúgása irányt változtatott a sorfalon, Mausz a kapufa segít­ségével mentett. A másik olda­lon Jelusics kapott jó átadást, egyedül húzott kapura, de az ötösön nyukat rúgott. Ezután Horváth P. lépett ki Bozsér fo­rintos labdájával, nagy ziccer­ben mellé lőtt, majd Bóka re­mek szólója akadt el az ötösön. A 88. percben Jelusics 6 méter­ről a kapus kezébe emelt, ez­után Bozsér és Kalmár lövése a kapufán csattant. Már az első félidőben is töb­bet kezdeményeztek a lila-fehé­rek, ám ekkor még respektálták NB I-es ellenfelüket. így csak a sorozatos szögletek jelezték a hazaiak támadókedvét. Fordu­lás után felpörgette a tempót a Dózsa és hét perc alatt kétgólos előnyt szerzett. Kitámadtak az egerszegiek, ám a 16-os előtt el­fogyott a tudományuk. Gyors kontrákból viszont a helyzetek sorát dolgozta ki a Szekszárd a lassú, körülményes ZTE védők asszisztálásával. A hajrában pa­rádéztak a házigazdák és ma­gabiztos, vastapsos győzel­mükkel megérdemelten jutot­tak a 16-közé. Jók: Dzsinovics, Kalmár, Pilisi, Bóka, Mészáros, illetve Kovács L., Farkas. Előkészületi mérkőzések Dunaferr SE-Paksi SE 2-0 (1-0). Paks, 150 néző. V: Osz- termajer. Dunaferr SE: Bita (Sági)- Vajda, Sztanó, Misko- vicz, Halász- Andriska, Frep- pán (Lehota), Marosvölgyi, Szauer Z., Horváth- Szauer T., Lengyel. Edző: Andriska Vil­mos. Paksi SE: Szlanyinka- Hé- regi (Bregovics), Sashegyi, So­mogyi, Fábián- Horváth (Kiss), Török, Kolarics, Péter- Bécs, Ignácz (Bajor). Edző: Bagó Béla. Jó iramú mérkőzésen a me­zőnyben egyenrangúnak bizo­nyult a PSE, de a jobb helyzet- kihasználás a vendégek javára döntött. G: Szauer T., Szauer Z. Gerjen-Fadd 3-1 (2-0). Fadd, 200 néző. V: Balogh. Ger- jen: Mező- Lacza (Szalai), Fritz, Hajnes (Kiss), Kövesi- Palásti II., Balogh (Kovács), Domsa, Újvári- Varga, Palásti I. Edző: Palásti Lajos. Fadd: Sipos- Béda, Kugli, Tóth, Pesti (Aradi)- Nagy, Ádám, Káldi, Beda- Kutyán, Gyenis. Edző: Bojtos György. A bajnokságra aspiráló Gerjen semmi esélyt nem adott a hazaiaknak. G: Pesti (öngól), Varga, Fritz, il­letve Tóth. Pilisi (balról) jól játszott és remek gólt lőtt Asztalitenisz NB I. Vereség a fővárosban Statisztika-Metalloglobus- Tolnai SE 15:3. A harmadik fordulóból elhalasztott mérkő­zést szombaton a fővárosban játszotta le a két csapat. Évtize­dek óta megszokott, hogy a tol­naiaknak nem fekszik a sokszo­ros magyar bajnok, BEK-győz­Csak Abay A hannoveri kard Világ Kupa-versenyen a magyar szí­neket képviselő vívók közül egyedül dr. Abay Péter tudta beverekedni magát a nyolcas döntőbe. Ott azonban az Újpesti TE vi­lágbajnoki ezüstérmes ver­senyzője összetalálkozott az tes Statisztika játéka. Ezúttal is ez történt, s az eredmény hűen tükrözi a két csapat közti tu­dáskülönbséget. Győztesek: Éllő, Nagy 4-4, Tóth 3, Wirth V. 2, a Tóth-ÉUő és a Wirth V.-Nagy páros, il­letve Balogh, Herczig, Szabó. olasz Marco Marinnal, akitől két asszóban (5:3,6:5) vereséget szenvedett. Ez azt jelentette, hogy számára befejeződött a verseny, s a hatodik helyet sze­rezte meg. Legyőzője, Marco Marinnal végül is a VK-viadal fináléjába jutott, ott azonban ő is veresé­get szenvedett a német házi­gazdák versenyzőjétől, Jürgen Noltétól. Befejeződött az EWF-tanácskozás Csúcsnevezés várható a szekszárdi Európa-bajnokságon Csaknem tíz órán át tartott a „technikai csúcs" Szombaton a Gemenc Hotel­ben tárgyalóasztalhoz ült az Európai Súlyemelő Szövetség elnökségének technikai bizott­sága, a héttagú testületnek ki­lenc napirendi pont kérdésében kellett állást foglalni. Közönségvonzóvá tenni a sportágat Lényegében valamennyi kérdés napirendre tűzése egyet­len célt szolgált: a közönség számára élvezhetőbb, fo- gyaszthatóbb legyen az erős emberek sportja. Sajnos, még a legelvetemültebb súlyemelésra­jongó is kénytelen belátni, hogy egy világverseny is néha érdek­telenségbe fullad, kong a lelátó az ürességtől, pedig apró sza­bálymódosításokkal bizonyos mértékig lehet változtatni az áldatlan helyzeten. Gyors, pergő ritmusú viadalok esetén a televízió is fokozottan érdek­lődik a sportág iránt, és köztu­dott, hogy tévéközvetítések al­kalmával a szponzorok pénz­tárcája is megnyílik. Először a kétdobogós lebo­nyolítási rendszerről tárgyal­tak. Végül a küldöttek abban ál­lapodtak meg, hogy az Olasz­országban rendezendő próba­versenyek tapasztalatai alapján döntenek a kérdésben. Nem kis gondot jelent a ve- térkar számára, hogy a függet­lenségüket elnyert új európai államok is kérik felvételüket az EWF-be. Ezért nem kizárt, hogy rövidesen már negyven tagja lesz az európai szövetségnek. Felmerült az a javaslat is, hogy súlycsoportonként minden or­szágból csak egy versenyző in­dulhasson. Am a világverse­nyeken ezzel a szabálymódosí­tással főként az ázsiai országo­kat sújtanák, hiszen ők főleg a könnyebb súlycsoportokban vi­tézkednek, ahol több verseny­zőjük is dobogóra esélyes. Az már szinte biztosra vehető, hogy új súlykategóriákat ve­zetnek be, főleg a 67,5 és 82,5 ki­logramm között, hiszen itt a legsűrűbb a mezőny. A techni­kai bizottság javasolja az elnök­ségnek az Európai Nemzetek Kupája megrendezését, az idén erre feltehetőleg december 9-én kerül sor. Magukra maradnak az Eb szervezői? A sportvezetők természete­sen az Európa-bajnokság előké­születeit is figyelemmel kísér­ték. Szó sincs itt valamiféle pro- tokoll-látogatásról, hisz a ve­zérkar alaposan szemrevéte­lezte a sportcsarnokot és a szál­láshelyeket. Figyelmük a lega­próbb részletre is kiterjedt, számolgattak, méregettek. A szervezők végül két hiányossá­got jegyezhettek fel: a Gemenc Hotelben nincs szauna, továbbá a főiskolai kollégiumban kiala­kítandó szálláshelyek színvo­nala nem éri el a Gemenc Hotel szintjét, ennélfogva itt olcsóbb szállásdíjakat kell megállapí­tani. A sportcsarnokról viszont még a legkritikusabb szemlélő is az elismerés hangján szólt. Wally Holland, az európai szövetség elnöke így vélekedik a szekszárdi látogatás eredmé­nyeiről: — Bízunk a kontinensvetél­kedő közönségsikerében, hi­szen egy kisvárosban mindig nagyobb az érdeklődés a világ- versenyek iránt. Ami a várható színvonalat illeti, nem kizárt, hogy világcsúcsok dőlnek meg, mivel sok versenyzőnek ez lesz az utolsó alkalma az ohmpiai kiküldetési szint teljesítésére. Eddig már 21 ország 197 spor­tolója nevezett. Sajnos, néhány tagszövetség számára még az utazási költségek előteremtése is gondot jelent. A technikai ér­tekezleten érzésem szerint hasznosítható ajánlásokat ter­jesztettünk az IWF elnöksége elé. Vitathatatlan, hogy közön­ségvonzóvá kell tenni a sportá­gat. Úgy tűnik, hogy az ennek érdekében javasolt szabálymó­dosítások néha ellenkeznek a sportolók érdekeivel. Említhet­ném például, hogy a gyakorla­tok közti várakozási idő csök­kentésével pergőbb ritmusúak lehetnének a versenyek. Ez el­len viszont a súlyemelők tilta­koznak a legjobban. De kérdem én, miért jó a sportolóknak, ha üres lelátók előtt csatáznak egymással? Horváth Ferenc, a szervező- bizottság elnöke is értékelte a tapasztalatokat: — Mindenki meggyőződhe­tett róla, hogy zökkenőmente­sen haladnak az előkészületek, a kritikai megjegyzéseket meg­szívleljük. A Gemenc Hotelben sürgősen ki kellene alakítani egy szaunát. Közvetlenül az EB előtt a tagállamok részvételével egy kongresszust rendezhe­tünk. Sportdiplomáciai öngól, ha nem vállaljuk. A rendezésé­hez viszont legalább 200 ezer forint szükséges. Kérdés, hogy miből teremtsük elő az össze­get, hisz a város nem tekinti igazán magáénak a rendez­vényt, a szervezőbizottság kissé magára maradt. Külföldi ven­dégeink megdöbbentek azon, hogy a húsipari vállalat kivéte­lével a jelentősebb szponzora­ink fővárosi cégek. Nem értik, hogy a városnak miért nem jó üzlet egy világverseny. A sportdiplomaták például tekin­télyes üzletemberekkel jöttek, akik dolgavégezetlenül távoz­tak, hisz a tárgyalásaikhoz alig találtak partnert. . .- kesjár ­Kosárlabda NB I. A Sopron nem méltányolta a paksiak élcsoportos vágyait A MAFC megtréfálta a Dombóvári Lapzárta előtt VILÁGCSÚCS. Az Egyesült Államok úszóinak olimpiai se­lejtezőjén a női 100 méteres gyorsúszás egyik előfutamában a 19 éves Jenny Thompson 54.48 másodpercre javította a világcsúcsot. A régi rekordot az egykori NDK színeiben ver­senyző Kristin Otto tartotta 54.73-mal 1986. augusztus 19.-e óta. A FRADI A BAJNOK. Az 1991-92-es jégkorong bajnoksá­got a Ferencváros csapata nyerte/ miután vasárnap a Bu­dapest Sportcsarnokban leját­szott és az UTE győzelmével zárult második mérkőzésen a hosszabbításban a zöld-fehérek értek el gólt. MANSELL NYERTE AZ ÉVADNYITÓT. A Forma 1-es gyorsasági autós világbajnok­ság évadnyitó versenyét a dél-afrikai Kyalamiban a brit Nigel Mansell (Williams-Rena­ult) nyerte csapattársa, az olasz Riccardo Patrese és a három­szoros világbajnok brazil Ayr­ton Senna (McLaren-Honda) előtt. így kellett volna! A totó 9. heti szelvényén sze­replő mérkőzések eredményei: 1. Cagliari-Verona 4-0 1 2. Cremonese-Bari 1-1 x 3. Fiorentina-Intemazionale 1-1 x 4. Foggia-Torino 1-1 x 5. Juventus-Genoa 3-0 1 6. Lazzio-Roma 1-1 x 7. Milan-Atalanta 3-1 1 8. Napoli-Ascoli 5-1 1 9. Sampdoria-Parma 2-0 1 10. Bologna-Cesena 1-0 1 11. Padova-Lucchese 1-1 x 12. Pescara-Pisa 1-1 x 13. Udinese-Casertana 2-2 x Plusz 1 mérkőzés: 14. Bayern München-l.FC Köln 0-0 x Atomerőmű SE-Bajai Bácska KSE 98-83 (46-37). Paks, 600 néző. V: Nagy, Major Gy. Atomerőmű SE: Pálkerti (13), Pyszniak (28), Morgen (4), Mokos (11), Rátvay (21). Csere: Stankiewicz (12), Munteán (7), Gulyás (2). Edző: Juhász Sán­dor. Baja: Mihálovics (14), Likár (26), Korcsog (2), Palás (20), Ágh (11). Csere: Kovács (4), Tamás (2), Rozwadovsky (4), Urbán (-), Gorjanácz (-). Edző: Kovács József, Vétek Frigyes. A hazaiak kezdtek jobban, Pyszniak és Pálkerti kosaraival ötpontos előnyre tettek szert a 7. percben: 13-8. Ezután fej-fej mellett haladt a két csapat, az ASE tartotta előnyét. Sőt, a 13. percben 30-16-ra elhúzott. A bajaiak támadásban és védeke­zésben egyaránt sok hibát vé­tettek. Morgen a lepattanók megszerzésében és a gyorsindí­tásokban jeleskedett, a társak kosaraival az ASE a 18. percben 42-32-re vezetett. A félidő haj­rájában sem változott a játék képe. Szünet után is a pályavá­lasztó együttes kezdett energi- kusabban: Pálkerti és Rátvay Soha jobbkor nem folytat­hatta volna győzelmi sorozatát Bátorfi Csilla az Európa Top 12 versenyen először résztvevő Marie Svensson ellen, mint va­sárnap délután a döntőben. Bá­torfi a múltban sosem vesztett skandináv riválisával szemben, s ezt a jó szokását ezúttal is megtartotta. Magabiztos játé­kára jellemző, hogy akárcsak a eredményessége révén a 27. percben húszpontos előnyre tettek szert: 65-45. Ezután kissé lefékezett a hazai gárda, ezt az ellenfél Likár és Palás jóvoltá­ból kihasználta és 69-67-re fel­zárkózott. Szívósan tartotta magát a Baja, ám a 37. perctől ismét rákapcsoltak az atomo­sok és a 17 pontjukra az ellenfél csak öttel válaszolt. A második félidőben nyújtott jobb teljesítményével rászolgált győzelmére a paksi csapat. A Sopron szegedi sikerével azon­ban elúszott az ASE terve: nem jutottak a négy közé. Ki- tünhPálkerti, Pyszniak, Rátvay, illetve Likár, Palás, Ágh. MAFC-Dombóvári VMSE 100-87 (48-42). Dombóvár, 500 néző. V: Berki, dr. Páli. MÁFC: Rajrmon (5), Lesti (31), Armag- hani (18), Jermolinszkij (17), Vecsey (13). Csere: Horváth (10), Tálos (6). Edző: Lukács Sándor. Dombóvár: Ács (23), Bosznai (16), Góczán (14), Mol­nár (14), Kerényi (8). Csere: Si- lantyev (11), Jankovics (-), Ta­kács (1). Edző: Horváth Károly. Arendkívül fontos találkozón jól kezdett a hazai együttes, a 8. délelőtti elődöntőben, most is játszmaveszteség nélkül nyert. Bátorfi egyébként szebb ajándékkal nem is lephette volna meg önmagát. A rokon­szenves sportoló ugyanis ked­den lesz 23 éves, amit ugyan nem sokan tudtak, de miután a műsorfűzét ezt igen feltűnően közölte, sok gratulációt kapott. — Bevallom, nagyobb csa­percben Ács triplájával 18- 13-ra, majd egy perc múlva Góczán hárompontosával 23- 15-re vezettek. Fővárosi időké­rés után felváltva estek a kosa­rak, aztán megtorpant a DVMSE és a vendégek a 13. percben 30-30-ra egyenlítettek. A félidő hajrájában az egyete­misták jól használták ki a dom­bóváriak gyenge védekezését, szünetig hatpontos előnyre tet­tek szert. Fordulás után hátránya le­dolgozása érdekében mindent megtett a pályaválasztó. A kü­lönbség azonban nem csökkent, sőt, a vendégek a 30. percben 74-63-ra vezettek. A vasutasok a távoli, dobásokat erőltették, kevés sikerrel, hiszen ritkán ta­láltak a gyűrűbe. A MAFC vi­szont elsősorban Lesti révén szorgalmasan gyűjtötte a pon­tokat. A 36. percben 88-75 volt az állás. Időt kért a DVMSE, sajnos a végjáték sem hozott változást. A győzelmet jobban akaró fővárosiak igen fontos győzel­met arattak. Kitűnt: Lesti, Ar- maghani, Horváth, illetve Ács, Bosznai, Molnár. tára számítottam, de sikerült gondtalanná tenni magamnak a mérkőzést - mondta az ötszö­rös magyar Európa-bajnoknő.- A Top 12 megnyerése minden­képpen jól jön a jövő hónapban sorra kerülő Európa-bajnokság előtt. A női döntőben: Bátorfi- Svensson 3:0, a férfi döntőben: Persson-Rosskopf 3:1. Bátorfi Csilla újból a csúcson