Tolnai Népújság, 1991. október (2. évfolyam, 230-255. szám)

1991-10-08 / 236. szám

(TOLNAI! , , 6 TfÉPUJSAG 1991. október 8. III. Triatlon Atomember Ébredező paksi hármaspróba A Paksi Triatlonklub (Pá-tria), a Tolna Megyei Szabadidősport Szövetség és az Atomerőmű If­júsági Szervezetének rendez­vénye, a III. Atomember egyre nagyobb népszerűségnek ör­vend. A két évvel ezelőtti első verseny 20 résztvevőjével szemben ezúttal 300-nál több nevezés érkezett. Az ország minden részéből eljöttek a hármaspróba szerelmesei, szép számmal voltak köztük paksiak is. A jelek szerint egy-egy kampányszerű ren­dezvényen a helybéli lakossá­got is sikerül megmozgatni. Egy maroknyi, lelkes csapat­nak köszönhető mindez. A Paksi Triatlonklub a hármas­próba meghonosításán fárado­zik. A két éve alakult Pá-tria a futásra épül, hisz a klub veze­tői, Lippai Zoltán és Kovács András a tavalyi Paks-Buda- pest futás főszereplői voltak. Az ő lelkesedésük azonban kevés a triatlon paksi meghonosításá­hoz, hisz a helyi vállalatoktól, intézményektől elenyésző tá­mogatást kapnak. így aztán a hármaspróbának, sőt, az egész tömegsportnak az atomváros­ban nincs tömegbázisa. Pedig a sportág hívei csak annyit kér­nek, hogy az alapokat képező úszásoktatást beindíthassák. A tárgyi feltételek adottak, hisz a tanuszodán kívül rövidesen a városi fedett uszoda is kész lesz. Sajnos, a versenysporttal összehasonlítva Pakson a tö­Véghajrá a kerékpár nyergében megsport egyelőre még kényte­len a mostohagyerek szerepé­vel beérni. Végül is jó versenyt láthat­tunk. Hat korosztályban rajtol­tak az ifjú vasemberek, a legki­sebbeknél főként a dombóvá­riak taroltak. Az idősebb kor­osztályokban a szekszárdi Szabó Kovács Beáta a férfiak­kal is eredményesen vette fel a versenyt, hisz mindössze há­rom fiú volt jobb nála. Eredmények: Lányok. I. ka­tegória: 1. Kalocsa Nóra (Dom­bóvár), 2. Vértesy, 3. Illés (mindkettő Baja). H. kategória: 1. Wéber Gabriella (Hódmező­vásárhely), 2. Klocker (Baja), 3. Sebők (Oroszlány). III. kategó­ria: 1. Borsi Katalin 2. Hegyi Melinda (mindkettő Dombóvár), 3. Cseresznyés (Veszprém). IV. kategória:1. Zsolczer Emese ( KVF Budapest), 2. Sikter (Mis­kolc), 3. Francz (Siófok). V. 1. Szabó Kovács Beáta (Szek­szárdi, 2. Tillhoff, 3. Víg (mind­kettő KVF Budapest). VI. 1. Vértesy Lászlóné (Baja). Fiúk. 1. Ifj. Dobrovka János (Budapest), 2. Varga (Baja), 3. Haraszti (Budapest). II. kategó­ria: 1. Szekeres Norbert (Hód­mezővásárhely), 2. Kővári (Bu­dapest), 3. Szabó (Hódmező­vásárhely). III. kategória: 1. Varga Szabolcs, 2. Kiss István (mindkettő Dombóvár), 3. Hó­bor (Dunaújváros). IV. 1. Hóbor Péter (Dunaújváros), 2. Hein­rich (Miskolc), 3. Tibay (Paks). V. 1. Laczi Ferenc (Kecske­mét), 2. Csankó Géza (Szek­szárdi, 3. Korponay (Buda­pest). VI. 1. Kovács Péter (Bu­dapest). — km— Kiadós pedálozás után az úszás felüdülés Kézilabda NB II. A megyei rangadón is a húsiparosok kasszíroztak Simontornyai BTC - Pécsi EAC 23-22 (13-12). Simontor- nya, 200 néző. V: Balaskó, Somogyvári. Simontornya: Bor - Tauker P. (2), Pécsi (8),.Pá- novics (7), Zsolnai (1), Tauker T. (5), Kerekes. Csere: Pech, Zádori, Bosnyák, Molnár, dr. Körösi. Edző: Tauker István. Az első félidő közepéig fej-fej mel­lett haladtak a csapatok, egyik­nek sem sikerült jelentős előnyre szert tenni. A BTC egy-két gólos előnyét a szívó­san küzdő vendégcsapat min­dig kiegyenlítette. Ám a 18. percben megtört a jég, ekkor már 9-6-ot mutatott az ered­ményjelző a hazaiak javára. Ezután felváltva estek a gólok 12—9-ig, majd néhány perc ha­zai figyelmetlenség és máris 12-12 az állás. Végül hazai gól­lal zárult az első játékrész. Fordulás után sem változott a játék képe. A bőrgyáriak újra és újra vezetést szereztek, de egy gólnál nagyobb előnyre nem fu­totta erejükből. A nagyszerűen küzdő egyetemisták rendre kie­gyenlítettek. Az utolsó tíz perc az idegek csatája volt. Kemé- nyedett a játék, megszaporod­tak a kiállítások, sok büntető fű­szerezte a mérkőzést. Nagy küzdelemben, jobb haj­rájának köszönheti győzelmét a Tauker-legénység. Jók: Páno- vics, Pécsi, Tauker T. Húsipari SE Szekszárd - Si­montornyai BTC 16-14 (7-6). Simontornya, 200 néző. V: Bi­hari, Pécsi. Húsipari SE: Fich- terné - Nagy, Asztalos, Sárto- siné (6), Kelemen (5), Németh (4), Tibai (1). Csere: Hadházy, Holtz, Laczi, Hauck. Edző: Szabó Attila. Simontornya: Molnárné - Gerussi N., Gerussi O., Lakos (7), Jencskiné (1), Molnár (1), Szabó (3). Csere: Márton, Németh (2), Varga, Halvaksz, Pataki. Edző: Várni István. A hazaiak a második percben vezetést szereztek, de hamar egyenlítettek a húsosok, sőt, gyors indításokkal és hét­méteresből lőtt gólokkal a 15. percben már 5-1-re elhúztak. Ezután nagyobb sebességre kapcsolt a bőrgyári gárda, a zsinórban lőtt négy góljával a 22. percben 5-5-re egyenlített. A félidő hajrája a vendégeknek sikerült jobban. A második félidő elején két gólra növelte előnyét a Szek­szárd, melyet a BTC a 34. percben még ledolgozott: 8-8. Feltűnően passzív volt néhány hazai játékos, a vendécsapat pedig nagy akarással és türe­lemmel játszott: a 48. percben már 15-10-re elhúzott. Nagy hajrát vágott ki a BTC, de csak megközelíteni tudta ellenfelét. A megyei rangadó jó iramú mérkőzésén a nagyobb hittel és lelkesedéssel játszó listavezető megérdemelten vitte el mindkét bajnoki pontot. Három aranyérem a mozgás- sérült EB-n A spanyolországi Salou vá­rosában rendezték meg az 1992vévi paraolimpia előverse- nyeként 23 ország 260 játéko­sának részvételével az asztali- tenisz Európa-bajnokságot. A magyar mérleg: 3 arany, 1 ezüst, 1 bronzérem. A kis lét­számú küldöttség a nemhivata­los csapatversenyben a 4. he­lyet szerezte meg Németor­szág, Franciaország és Auszt­ria mögött. Ilyen kiváló ered­ményt magyar mozgássérült asztaliteniszezők még soha nem értek el. A jó szereplés elsősorban a két aranyérmet gyűjtő Sasvá- riné Paulik Ilonának köszön­hető, aki egyéniben, és csapat­ban Pusztafiné Kovács Judittal a C 3-as kategóriában állhatott a dobogó legfelső fokára. A féri csapatok közül a C 9-es kate­góriában Erdős Lajos és Majsai Károly a svédeket 3:2 arányban legyőzve lettek aranyérmesek. A Szepesi Attila, Kovács Győző alkotta csapat a C 8-as kategó­riában ezüstérmet nyert, a dön­tőben 3:1-re kaptak ki a néme­tektől. Erdős az egyéni ver­senyben bronzérmet szerzett. FIDE értékszámszerző sakkverseny Vidéki Sándor (Paks) nyerte a nemzetközi Peugeot Kupát Labdarúgás NB ll-es serdülo- és ifibajnokság Serdülők Atomerőmű SE-Saba- ria-Tipo 3-3 (2-0). Atomerőmű SE: Németh - Ledneczki, Éger, Pintér, Nagy - Szarka, Kovács, Majsai - Gutái, Váyer, Tancsa. Edző: Patkós István. Mélyen tudása alatt játszott a vendég paksi gárda. G: Váyer 3. Jók: Majsai, Váyer. BKV Előre-Szekszárdi Dó­zsa 3-1 (1-0). Sz. Dózsa: Csonka - Tóth (Incze), Kovács, Mosonyi, Kasza (Vadász) - Kiss, Szakács (Bárdos), Mókus - Vesztergombi (Kugler), Szilá­gyi, Galambos. Edző: Szilágyi Dezső. Teljesen megérdemel­ten nyertek a fővárosiak az enerváltan futballozó lila-fehé­rek ellen. Ifjúságiak Sabaria-Tipo-Atomerőmű SE 2-0 (0-0). Atomerőmű SE: Vesza - Hajpál, Wolf, Takács (Barta), Borsi B. - Lacza, Prantner, Búzás, Borsi J. (Stei­ner) — Benedeczki, Ács. Édző: Kővári István. Takács sérülés miatti kiválása rövidzárlatot okozott a hajrában a paksi vé­delemben. Jók: Prantner, Ta­kács, Barta. Szekszárdi Dózsa-BKV Előre 1-0 (1-0). Sz. Dózsa: Blazso (Cziráki) - Gyén, Pálfi, Bíró, Palkó - Péter, Sztehló, Pusztai (Fekete), Rupa - Panghy, Berényi. Édző: Kniesz Mátyás. Egy félidőn át mezőny­fölényben játszott a Dózsa, helyzetei azonban kimaradtak, így meg kellett küzdeni minimá­lis győzelméért. G: Pusztai. Jók: Pálfi, Bíró, Sztehló. Körzeti bajnokság Bogyiszló-Bonyhádvarasd 3-0, Alsónána-Sióagárd 1-2, Zomba-Báta 3-2, Kölesd- Őcsény 2-4, Harc-Kéty 4-0, Cikó-lzmény 3-1, ifi: 9-0, Bölcske-Németkér 0-1, ifi: 6-2, Kajdacs-Simontornya 0-4, Kö- zéphidvég-Tolnanémedi 1-0, Madocsa-Nagydorog 2-3, ifi: 3- 0, Tamási ll.-Gyönk 6-1, Iregszemcse-Kocsola 2-2, Pincehely-Závod 2-0, Csikós- töttős-Kaposszekcső-Lengyel 4- 0, Dalmand-Nak 3-0, Szakcs-Aparhant 3-3. Kosárlabda NB II. Győzelemmel „köszönt be” az Atomerőmű SE Atomerőmű SE-ZTE 85-68 (36-32). Zalaegerszeg, 100 néző. V: Heisig, Tari. Átome- rőmű SE: Harsányi (33), Jäger M. (-), Osztermajer (14), Hum (5), Hirth (9). Csere: Farkas (2), Daróczi (14), Nagy (2), Jäger A. (2), Csepreghy (4). Edző: Da­róczi Eszter. Az utóbbi bajnok­ságot 4. helyen záró ZTE ott­honában kezdtek az atomosok, akik erre az évadra meggyen­gültek. Szabó Székesfehér­várra igazolt, Bernáth pedig be­fejezte az aktív sportolást. Az első félidő kiegyenlített küzdel­met hozott, sok volt az eladott labda és a kihagyott helyzet. Fordulás után feljavult az ASE védekezése, sok labdát szereztek, amelyekből ered­ményes akciókat vezettek. A 25. percben 43-41-es állást követően szinte állva hagyta el­lenfelét a paksi gárda: két perc alatt tíz pontot szerzett. Daróczi edző ezután gyakran cserélt, de a különbség így is nőtt. Ösz- szességében a jó dobóteljesít­mény és az agresszív védeke­zés fölényes győzelmet ered­ményezett. Kitűnt: Harsányi, Hirth, Daróczi, Osztermajer. Kaposvári Gazdász-Ven- déglátó SE Szekszárd 83-75 (41-31). Kaposvár, 50 néző. V: Bálind, Kollár. Vendéglátó SE: Murel (22), Juhász (10), Hei- mann L. (16), Szabó (-), Antóni (12). Csere: Horváth (15), Mé­száros (-). Edző: Antóni József. Kaposvári kosár nyitotta a talál­kozót, melyre Heimann bünte­tőből válaszolt. A félidő köze­péig fej-fej mellett haladtak a csapatok, ekkor érthetetlen módon szétesett a vendégek védekezése. Szinte tetszés szerint érték el pontjaikat a ha­zaiak. A második játékrészt is a há­zigazdák kezdték jobban, de három perc alatt hét csapat­személyit gyűjtöttek össze. A Szekszárd nagy hibaszázalék­kal értékesítette a büntetőket, ennek ellenére a 28. percben 58-54-re átvette a vezetést. Hét perccel később már ismét a Kaposvár vezetett. A hajrában 70-69-re még felzárkózott a Vendéglátó SE, de a döntő pil­lanatokban sokat hibáztak, s ez elég volt a Gazdásznak, hogy bebiztosítsa győzelmét. Az azonos játékerőt képviselő csapatok mérkőzésén a fe­gyelmezettebb gárda nyert. Ki­tűnt: Horváth, Heimann. Zala Volán-Bonyhádi SE 78-61 (34—28). Zalaegerszeg, 100 néző. V: Heisig, Tari. Bonyhádi SE: Kovács (13), Palkovics (26), Fláding (-), Csuka (18), Rózsa A. (-). Csere: Györgyös (4), Lángi (-), Rózsa K. (-). Edző: dr. Ábra­hám János. Mindkét félidőben a hazai csapat kezdeményezett többet. Szünet után szemláto­mást elfáradt a vendég bony­hádi csapat, ami megkönnyí­tette a közlekedésiek egyéb­ként teljesen megérdemelt győ­zelmét. Kitűnt: Palkovics, Csuka. Befejeződött Szekszárdon a Vili. FIDE nem­zetközi értékszámszerző Peugeot Kupa sakk­verseny. Mint azt szombati tudósításunkban je­leztük, az utolsó három forduló nagy izgalmakat Ígért. A hatodik forduló a papírformát erősítette, ám az élen álló Kiss hibázott, Vidéki (ASE) vi­szont biztosan nyert. A következő „körben” az élcsoport tagjai nem kockáztattak, szaporodtak a döntetlenek. A román Mózes értékes győzelmé­vel felzárkózott. Még a 8. forduló sem döntötte el a fődíj sorsát. A szekszárdi Kiss újabb győzel­mével a második helyre került a listavezető Vi­déki mögött. Mózes a Karsa elleni játszmáját időzavarban döntetlenre rontotta, a nemzetközi nagymester Vadász csak döntetlent ért el. Szombaton este érthetően nagy volt a számolga­tás, az esélylatolgatás a Gemenc Szálló­ban . . . A döntés a vasárnapi zárófordulóra maradt. Az élmezőnyből elsőnek a Vadász-Karsa játszma fejeződött be döntetlennel. Mint később kiderült, Karsa „elszámolta” magát, ezzel lemondhatott a fődíjról. A többi parti rendkívül éles küzdelmet hozott, döntetlenajánlat fel sem merült. Kiss (Szekszárd) értékes győzelmet aratott, 6,5 pont­jával izgatottan figyelte a riválisok játszmáit. Vi­déki, a végső kupasikeréhez elegendő döntetlent biztosan hozta Mózes ellen. Ezzel pontjai száma 6,5 lett, ám a Kiss elleni eredmény számára dön­tött a holtversenyben. A Peugeot Kupa győztese így a kétszeres magyar bajnok paksi versenyző lett. Klubtársa, Molnár az Ándi elleni győzelmé­vel a dobogó harmadik fokára kapaszkodott fel. Tehát az első három helyen Tolna megyei sak­kozó végzett. Az eredményhirdetés fénypontja a díjkiosztó volt, melyen Rabovszky György, a RAIR Kft. képviselője adta át Vidéki Sándornak a fődíjat, a Peugeot motorkerékpárt. Az 1-10. he­lyezettek pénzdíjat vehettek át. Végeredmény: 1. Vidéki Sándor (Atomerőmű SE) 6,5, 2. Kiss István (KSZE Szekszárd) 6,5, 3. Molnár Béla (Atomerőmű SE) 6, 4. Karsa László (Zalaegerszeg) 6, 5. Vadász László (Hajdúszo­boszló) 5,5, 6. Mózes Ervin (Románia) 5,5, 7. Horváth Miklós (Videoton) 5, 8. Horváth József (Pécsi SC) 5, 9. Gosztola István (Atomerőmű SE) 5, 10. Balázs Imre (KSZE Szekszárd) 5 ponttal. Tizenegyezer tudósító a barcelonai olimpián Tizenegyezer újságíró, fotó- riporter, rádiós és televíziós kommentátor, valamint techni­kus alkotja a barcelonai olimpiai játékok tudósítói stábját - erősí­tették meg a korábban már kö­zölt hírt a hétvégén az 1992-es nyári olimpia városában. Az írott, valamint az elektro­nikus sajtó képviselőinek „főha­diszállása” a Montjuic-hegy lá­bánál található úgynevezett fő­sajtóközpont, valamint a rá­diós-televíziós centrum lesz - a barcelonai vásár területén. A két létesítmény közül az előb­biben 4500-an, az utóbbiban 6500-an tevékenykednek majd, s csupán az újságíróknak 10 ezer 125 négyzetméternyi „munkafelület” jut. A fősajtó­központ 125 kisebb-nagyobb szerkesztőségnek képes ott­hont adni, azon kívül lesz benne egy hatalmas „közös” munkaszoba is, azok számára, akik saját irodát nem akarnak - nem tudnak - bérelni. A 4500 újságíró között 750-en képviselik majd a spa­nyol sajtót, 1850-en Európát, 1195-en az amerikai földrészt, 496-an Ázsiát, 119-en Afrikát, végül 90-en Óceániát. A sajtó hatalmas „csapatának” csak egy töredéke jut szállodai szo­bákhoz, a többséget a Vall d’Hebron-i, valamint a Monti- gala-i új lakótelepekből kialakí­tott sajtófaluban helyezik el. A tarifák meglehetősen magasak, az egyágyas szobákért 19 450 pesetát, az október 1-jei váltás szerint 185 dollárt kell fizetni. A lakótelepi lakások többsége há­romszobás, egy vagy két fürdő­szobával, egyszóval, csaknem olyanok, mint amilyenek a sajtó szöuli kvártélyai voltak. A televíziósokat megkülön­böztetett figyelem veszi majd körül azért is, mert a tévé az olimpia egyik szponzorának te­kinthető. Ez a minősítés azért is igaz, mert a televíziós jogdíjak összege az 1.44 milliárd pese­tára becsült összbevétel 33.6 százalékát alkotja majd.