Tolnai Népújság, 1991. március (2. évfolyam, 54-75. szám)

1991-03-25 / 70. szám

6 NÉPÚJSÁG 1991. március 25. Kézilabda Séd-kupa A pécsiek rászolgáltak tornagyőzelmükre Nemzetközi légfegyveres verseny A tizenöt éves szovjet fiú leckét adott a felnőtteknek Nagyüzem a férfiak puskaszámában toio oios heka A pécsi 500-as szakmunkáskép­ző intézet csapatának megérdemelt sikerével zárult Szekszárdon a VII. Séd-kupa nemzetközi ifjúsági férfi kézilabdatorna. A vasárnap délelőtti helyosztók irama, színvonala a ké­nyes igényeket is kielégítette. Első­sorban a dobogós helyekért, s a kö­zépmezőnyben végzettek egymás ellen vívott találkozóin. A Pécs „leis­kolázta” a Dubnicát, s pontveszteség nélkül vehette át a kupát. A tavalyi ku­pagyőztes Kassa a Paks ellen meg­izzadt kétgólos győzelméért, ezzel együtt „csak" negyedikként zárt. A dombóvári Apáczai DSK legénysé­gét viszont dicséri, hogy formálódó csapatuk legyőzte az esélyesebb paksi atomosokat. A házigazda Szekszárd 505-ös DSK háromna­pos produktumát mindennél jobban minősíti a dobogós helyezés. A szek­szárdi szakmunkásképző intézet pe- dagóguskollektivájának körültekin­tő, alapos szervező munkája egy újabb színvonalas, jól sikerült torná­ban kamatozott. A helyosztók ered­ményei: Pécs-Szekszárd 30-15, Pécs-Dubnica 20-8, Dombóvár- Paks 18-17, K&ssa-Paks 16-14, Szé- kelyudvarhely-Keszthely 25-15, Miskolc-Székelyudvarhely 18-12, Sabaria-Carbon-KSC Szek­szárd 63-55 (26-28). Paks, 200 né­ző. V.: Gergely, Matlári. Sabaria: Kalamár (13), Váradiné (1), Geren­csér (8), Szabó (2), Balogh (18). Csere: Lestárné (3), Tóth (18). Edző: Szalai János. Szekszárd: Várkonyi (12), Petrik (5), Kranyecz (27), dr. Palotás (2), Pfeifenróth (9). Csere: Pott (-), Szilágyi (-). Edző: Szabó Ödön. Kimaradt helyzetek­kel, ideges hangulatban indult a mérkőzés, a Sabaria büntetőt is hi­bázott. Szabó edző másfél perc után időkéréssel igyekezett rende­zi a sorokat, kevés sikerrel: a 4. perc végén Várkonyi büntetőből érte el az első kosarat. A lepattanók megszerzésében a szombathe­lyiek voltak jobbak, a szekszárdiak kapkodása folytatódott. Az igen alacsony színvonalú találkozó 7. percében 8-5 volt az állás. A Saba­ria edzője szintén jónak látta az időkérést, hiszen csapata is árnyé­ka volt önmagának. Csak a szemé­lyi hibákat gyűjtötték, kilenc perc alatt hetet! A félidő derekán 12-6- ra vezetett a Szekszárd, majd úgy tűnt magára talál, belelendül, hi­szen 19-8-ra megugrott. Ezután a játékvezetők „rövidzárlatos” ítéle­teit hatalmas füttykoncert fogadta. Megtört a Szekszárd lendülete, s a 15. percben 22-18-ra felzárkózott a Sabaria. Pott sérülten is vállalta a játékot, csereként a négy személyit be­gyűjtő Petriket váltotta. Sajnos, á hajrá is kapkodásba torkollott. Szünet után gyorsan egyenlített, majd négy ponttal elhúzott a Saba­ria: előbb 32-28-ra, majd a 25. percben 36-32-re vezetett. Az első triplát is ők dobták, előnyük kilenc pontra nőtt, amikor Kranyecz első hárompontosa jött. Eladott labdák, előkészítetlen, nagy hibaszázalékú dobások a szekszárdiaknál, míg a szombathelyiek ponterőssége egyértelműen feljavult. A félidő de­rekától élénkült az iram, mindkét csapat elszántan küzdött. A 34. percben 53-51-es szombathelyi vezetésnél Petrik kipontozódott. A 37. percben is két pont volt a ven­dégek előnye: 57-55. A végjáték­Sepsiszentgyörgy-Budapest 12-7, Budapest-HBLA Krems 24-10. A VII. Séd-kupa végeredménye: 1. Pécs 500-as szakmunkásképző intézet, 2. ZTS Dubnica, 3. Szekszárd 505-ös DSK, 4. Kassa Sportiskola, 5. Dombóvár Apáczai DSK, 6. Paks ESZI, 7. Miskolc Építőipari Szakkö­zépiskola, 8. Székelyudvarhely, 9. Keszthely 308-as szakmunkáskép­ban már csak ők szereztek újabb kosarakat. Az ideges hangulatú, kapkodó játékot hozó első félidő színvonala az NB ll-re emlékeztetett. Az eladott labdák, pontatlan dobások nagy számát, az elképzelés hiányát alig­ha lehet csak a nagy tét számlájára írni. Szünet után feljavult a Sabaria ponterőssége, átvette a vezetést és minimális előnyét végig megőrizve rászolgált győzelmére. A paksi „vendégjáték” a Szekszárd felső­házi búcsúját jelentette. Kitűnt: Tóth, Balogh, illetve Kranyecz. MAFC-Wawel-DVMSE-Samax- Mediterrán 103-99 (53-55). Dom­bóvár, 200 néző. V.: Parádi, Mus­tos. MAFC: Simon (10), Lesti (33), Kárpáti (6), Armaghani (18), Ger­gely (24). Csere: Telegdi (7), Raj- mon (3), Horváth (2). Edző: Górácz Árpád. Dombóvár: Czimbalek (8), Ács (30), Bosznai (17), Molnár (5), Kerényi (26). Csere: Kontics (-), Marijanovics (13), Jakab (-). Meg­bízott edző: Csordás József. Ősszel mindkét csapat a „B” cso­portban kezdi a bajnokságot és ez igencsak éreztette hatását az ér­deklődésen. A 15. hely sorsát el­döntő összecsapás (három győze­lemig játszanak) érdekességei: az egyetemisták mindössze nyolcán utaztak Dombóvárra, míg a ha­zaiaknál a szurkolók hiába keres­ték Miedziket és Góczánt... Az 5. percben 10-13, majd öt perccel később 24-25 a hazaiak javára. Két perc múlva már az egyetemisták vezettek 34-30-ra. A védekezésre egyik csapat sem for­dított különösebb gondot. Ajátéko- sok ebben az időszakban igen­csak hullámzó teljesítményt nyúj­tottak. A 17. percben fordított a Dombóvár: 40-48. Szünet után sem javult a játék és 28 percnél állt az időmérő óra, ami­kor a vendégek 67-71-es vasutas vezetésnél időt kértek. Vórácz edző tanácsai jónak bizonyultak, mert egy perccel később már 72- 71-re vezettek a fővárosiak. A 35. percben még két pontra sikerült felzárkózniuk a dombóváriaknak, de az eredmény megfordítására már nem volt esélyük. A helyosztó első összecsapása ző intézet, 10. Sepsiszentgyörgy, 11. Budapest Műszaki Szakközépisko­la, 12. HBLA Krems. A torna gólkirályi címét Pesti Zsolt (Szekszárd) szerezte meg 46 góljá­val. A legjobb kapusnak Jandó Ró­bert (Pécs), a legtechnikásabb me­zőnyjátékosnak Kövy Csaba (Pécs), míg a legsportszerűbb csapatnak a Kassa Sportiskola bizonyult. a győzelmet jobban akaró egyete­misták sikerét hozta. Mindenesetre a szövetségnek el kellene gondol­kodnia azon, hogy van-e értelme az ilyen tét nélküli mérkőzések kö­telező kiírásának, hisz az igencsak gyenge színvonal mellett az anyagi kiadások növekedése sem mellé­kes tényező. Kitűnt: Lesti, Armag­hani, Gergely, illetve Bosznai, Ke­rényi. Videoton SC-Atomerömü SE 106-83 (58-40). Székesfehérvár, 400 néző. V.: dr. Páli, Parádi. Video­ton: Okac (30), Rajkó (14), Varga (4), Hegedűs (15), Kovács (14). Csere: Stopka (8), Szigetvári (11), Makó (2), Nagy Zs. (8). Edző: Szi- lassy László, Tóth Attila. ASE: Mun- teán (22), Morgen (5), Szaffnauer (13), Mokos (5), Stankiewicz (8), Csere: Pyszniak (2), Bérezés (-), Halmai (14), Kovács (14), Janko- vics (-). Edző: Juhász Sándor. Jól kezdődött a találkozó az ASE szá­mára: a 6. percben 14-12-re vezet­tek. A továbbiakban is szoros küz­delem jellemezte a mérkőzést, és az első félidő közepén 24-24-es ál­lást mutatott az eredményjelző. Feljött a hazai együttes, és a ven­dégek képtelenek voltak tartani a Videoton magas centerét, Okacot. A 16. percben 44-33-ra már a fe­hérváriak vezettek, sőt a félidő vé­gére tovább növelték előnyüket. A második játékrészben sem változott a helyzet. A vendégek sor­ra hagyták ki a ziccereket, így a 27. percben senkit sem lepett meg a 74-50-es állás. Mindkét csapat rengeteg személyi hibát vétett, és ezért szinte büntetöpárbajnak le­hettek tanúi a továbbiakban a szur­kolók. A 33. percben 88-61 a fe­hérváriak javára. A mérkőzés befe­jező szakaszában a Videoton szin­te tetszés szerint érte el kosarait a vergődő ASE ellen. A 37. percben 98-71, majd a találkozó végén ki­csit kiengedtek a hazaiak, ezáltal az atomosok csökkenteni tudták hátrányukat. Közepes színvonalú mérkőzé­sen az enerváltan játszó paksiak ellen megérdemelt hazai siker szü­letett. Kitűnt: Okac, Hegedűs, Ko­vács, Szigetvári, illetve Munteán, Halmai, Kovács. Kissé foghíjas lelátók előtt mutatták be lövőtudományukat péntek délután a szekszárdi sportcsarnokban a légfegyve­res nemzetközi verseny fősze­replői. A sportág híveinek egyöntetű véleménye szerint sokan nem tudják, miről is ma­radnak le, hiszen egy verseny­szám döntője - mikor monito­ron keresztül értékelhetjük az átlyuggatott lőlapokat - nem mindennapi izgalmakat tarto­gat. Néhányan bizony esküsz­nek rá, hogy érdekfeszitöbbek ezek a pillanatok, mint egy fut­ballvilágbajnoki döntő. Nos, úgy tűnik, hogy a szek­szárdi publikumnak a közeljö­vőben bőségesen lesz alkalma megbarátkozni a sportággal, hiszen további rangos viadalok rendezéséhez a helyi önkor­mányzatban maximális a foga­dókészség. Ennek ékes bizo­nyítéka dr. Ilcsik Sándor, a Ma­gyar Sportlövők Szövetsége el­nöke és Kocsis Imre Antal Szekszárd város polgármeste­re megállapodása is: jövőre már egy pénzdíjas nemzetközi verseny házigazdája lesz a szekszárdi csarnok. Péntek délután 5 egyesület 13 junior futócéllövője mérte össze az erejét A válogatott Ők mondták... Dr. Pataki Gábor alpolgár­mester: - Technikailag kitü­nően sikerült a viadal. Úgy érzem, a sportlövő-szövet­ség, a város, illetve az ese­mény szervezői jól vizsgáz­tak. Többször is beszéltem dr. Hammeri László techni­kai igazgatóval, aki szintén felsőfokon beszélt az előbb elmondottakról. Dr. Hammeri László: - Hogy van-e realitása egy 93-ban itt megrendezendő világversenynek? Elképzel­hető, de több lőállást kell majd telepíteni, akkor lehet szó egy futócéllövő-vb lebo­nyolításáról. Joó Éva világbajnok: - Ta­lán elég ha annyit mondok, voltam már több olyan nagy világversenyen, ahol a szek­szárdinál jóval gyengébb volt a szervezés. Ezt az itte­niek dicséreteként mon­dom... Burkus Tamás juniorbaj­nok: - Voltak ugyan problé­mák - például verseny köz­ben a futócélmozgató szer­kezet meghibásodása - de ezt pillanatok alatt kiküszö­bölték. Ezzel együtt nagy­szerű élményekkel távozom Szekszárdról, hisz országos bajnok lettem és ez a lényeg. Anatolij Azsrabajev futó­céllövő világbajnok: - A ma­gyar futócéllövök az utóbbi években a világversenyeken rendre leköröztek bennün­ket. Ennek okát abban látom, hogy villámgyorsan alkal­mazkodnak a sportág sza­bályváltoztatásaihoz. Fórián Éva világbajnok: - Különösebben nem zavar az esélyesség terhe, minden verseny egyaránt fontos számomra. Szeretném ha Stavangerben - ott lesz a vb - lennék csúcsformában... Burkus Tamás (Kossuth KFSE) hozta a formáját, meggyőző fö­lénnyel hódította el az országos bajnoki címet. Szombat délelőtt 16 egyesület közel 50 sportlö­vője állt rajthoz a férfi pisztolyo- sok 60 lövéses versenyszámá­ban. Köztük a „szemtelenül” fiatal, 15 éves, junior Európa- bajnok szovjet Lukasik is bene­vezett - nem árt idejekorán hozzászokni a felnőttverse­nyek izzó légköréhez. Nos, a középiskolás fiú „szemtelensé­gére” még rátett egy lapáttal, hiszen az egész mezőnyt lekö­rözte, így élete második felnőtt erőpróbáján máris aranyérem­mel büszkélkedhet. - Nem is tudtam, hogy én vagyok a leg­fiatalabb a mezőnyben. A junior vb-n is megcélozom az arany­érmet, aztán jöhet az olimpia - mondta a belorusz fiú, aki 12 évesen vett először fegyvert a kezébe. A magyarok közül a vi­lágbajnok Papanitz Zoltán a 3. helyre lőtte magát. A pisztolyosok 40 lövéses versenyszámában 40 hölgy viaskodott. A végső győztes, a honvédos Kuti Margit nem a legtökéletesebben sikerült for­maidőzítésén kesergett. Most bánhatja csak igazán, hogy 860,1 körös teljesítményével nem a válogató viadalokon ruk­kolt ki, hiszen ő nem is utazik a vb-re. A vb-csapattagok ment­ségére szól, hogy Kotroczó Lászlóné és Ferencz Ágnes is beverekedték magukat a dön­tőbe. Szombaton 45 futócéllövő lé­pett a lőállásba. Az esélylatol­gatáskor szovjet, csehszlovák magyar párharcot vártak, két­szer 60 lövés után a döntő me­zőnye is az erőviszonyoknak megfelelően alakult: Ángyán, Sike, két-két szovjet és cseh­szlovák versenyző egymás kö­zött döntötte el a végső helye­zéseket. Sportlövőberkekben mi sem természetesebb, hogy a futócéllövő pályát elsősorban az eredmények minősítik. így hát e tekintetben a csehszlovák Janusnak köszönhetően jelen­tősen emelkedett a szekszárdi sportcsarnok ázsiója: a junior­korú fiú 579 körrel korosztályos világcsúcsot állított fel. A dolog egyetlen szépséghibája, hogy a rekord csak kontinensvetél­kedőn lenne hitelesíthető. A fi­náléban a világbajnok cseh­szlovák Radcansky három kör­rel verte Sike Józsefet. A 60 lövéses férfi puska ver­senyszámban 35-en mérték össze az erejüket. A juniorkorú Gáspár Olivér túlzottan nem respektálta riválisai nagyobb rutinját, hiszen 594 körös fel­nőtt országos csúccsal lőtte magát a döntőbe. A fináléban sem remegett a keze, két tized­del verte az ezüstérmes Vári Zsoltot. A 40 versenyzőt felvonultató női puskások 40 lövéses vetél­kedőjén 8 sorozat után beiga­zolódott a papírforma, a man­chesteri aranyérmes trió, Joó, Fórián, és Fehrelheit az első három helyen jutott a döntőbe. A sorrend itt sem változott, a norvégiai vb előtt szereplésük a legszebb reményekre jogosít fel. Eredmények: Nők. Pisztoly 40 lövés: 1. Kuti Mar­git 860,1, 2. Ganuzo (Szovjet­unió) 850,1, 3. Kotroczó Lász­lóné 850,8. Puska 40 lövés: 1. Joó Éva 893,9, 2. Fórián Éva 886,3, 3. Fehrelheit Bernadette 883,6. Férfiak: Pisztoly 60 lövés: 1. Kons­tantin Lukasik (Szovjetunió) 1260,2, 2. Marek Novak (Len­gyelország) 1258,9,3. Papanitz Zoltán 1255,3. Puska 60 lövés: 1. Gáspár Olivér 1282, 2. Vári Zsolt 1281,8, 3. Goran Makszi- movics (Jugoszlávia) 1279,5. Futócéllövök 60 lövés. Ju­niorok: 1. Burkus Tamás 562, 2. Kozma László 1549, 3. Ju­hász György 545. Felnőtt: 1. Lubas Racansky (Cseh- és Szlovák SZK) 671, 2. Sike Jó­zsef 668, 3. Ladislav Janus (Cseh-és Szlovák SZK) 665.- km ­Kuti Margit (az előtérben) nyerte a nők légpisztolyos számát A kremsiek (fehér mezben) lelkes játéka ezúttal csak az utolsó helyhez volt elegendő Fotó: ótos Réka Kosárlabda NB I. Dombóvár és Szekszárdi búcsú a felsőháztól